UIT DE OMGEVING VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 Ut LElUSCHa COURaNT DERDE BLAD. - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE Voor de laatste maal heeft de Raad de zer gemeente het voorzitterschap bekleed gezien door den burgemeester, den heer J. E. Boddcns Ilosang, die met ingang van 1 Januari 1935 is benoemd in gelijke func tie te Naarden. Na de gebruikelijke opening werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van het be sluit van Gedeputeerde Staten, waarbij is goedgekeurd de overdracht van een stuk grond in den Hecrcnweg. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht afgekomen, dat deze zich vereeni gen kan met het voorstel van den Raad om hen, die hun grond scheuren en, in plaats van machinale arbeid, landarbeiders te werk stellen, een toeslag te geven op de uit te keeren loonen. Gedeputeerde Staten hebben het advies van den Raad gevraagd nopens hun voor stel tot verlaging der presentiegelden met ingang van 1 Jan, a.s. Burgemeester en Wethouders stellen, in verband hiermede voor, het bedrag op 2.50 te handhaven, omdat dit bedrag ook reeds gold in de vette jaren en nadien nimmer eenige wijziging is aangebracht. Mooh tegen het totaal be drag bezwaren bestaan, dan kan 'n verga dering minder gehouden worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. De wethouders. Ged. Staten vragen eveneens het oordeel over verlaging der wethouders wedden. Al hoewel de werkzaamheden de laatste jaren aanmerkelijk zijn toegenomen, en de be looning nu reeds de derde verlaging on dergaat, meenen B. en W. zich toch bij een verdere verlaging te moeten neerleg gen. B. en W. stellen derhalve voor Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich met hun voorstel kan vereenigsn. De heer Tondu zegt, dat het raadslidmaatschap bur gerplicht is. Dit is niet het geval met het wethouderschap. Sjpr. heeft bezwaar tegen deze automatische indeeling der jaarwed den. Spr. stelt voor geen verlaging toe te brengen. Dit in stemming gebracht voorstel wordt z. h. st. door den Raad aangenomen. De voorzitter dankt den heer Tondu voor zyn woorden. Een extra-uitkeering. Blijkens een missive van den Minister van Sociale Zaken zal voor de Kerstdagen een extra uitkeering kunnen plaats heb ben uit de gemeentekassen ten behoeve der werkloozen. In afwijking met vorige jaren is voor dit jaar de extra bijdrage bepaald op 35 pet., waarvan 25 pet. door de ge meente en 10 pet. door het Rijk wordt ge dragen. Voor de 25 pet zal het voor de gemeente geldende subsidie worden bere kend. Deze uitkeering kan alleen worden uitgekeerd aan werklooze arbeiders, die in de steunregeling zijn opgenomen. Voor hen, die in werkverschaffing werkzaam zijn, geldt de regeling, welke is vastgesteld voor feestdagen. In deze uitkeering wordt ook door het Rijk bijgedragen. Aan hen, die uit de werkloozenkas trekken, ntag geen uitkeering ten laste van het Rijk ge bracht worden. B. en W. stellen voor de kerstgave uit le keeren en aan de uit de bonden trekkende werkloozen voor reke ning der gemeente een kerstgave te ver strekken. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Van mej. B. A. v. d. Laan is een ver zoek ingekomen om toeslag op haar pen sioen. De voorzitter deelt mede, dat dit pen sioen slechts ƒ81.bedraagt. Geruimen tijd heeft mej. v. d. Laan de werkzaamheden van haar vader verricht zonder dat dit voor pensioen meetelt. In dergelijke gevallen is het gebruikelijk, dat de Raad een toeslag geeft. Na eenige duscussie wordt besloten een toeslag te verleenen van 23.per jaar. Verzoeken van „St. Deus Dedit". Van het bestuur der Afdeeling Hoogma- de van „St. Deus Dedit" en van 3 samen werkende bonden van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf zijn een 6-tal verzoeken ingekomen, waarover de voorzitter het volgende mededeelt. „St. Deus Dedit" verzoekt de kindertoeslag weder te brengen op 0.75 per kind in plaats van 0.50. De voorzitter deelt mede, dat in deze regeling geen verandering is aan te brengen, omdat zij door den Mi nister is voorgeschreven. Trouwens de be perking tot 70 pet. van een vastgesteld loonbedrag geldt niet meer. Groote gezin nen (met meer dan 7 kinderen) genieten al het voordeel van de meuwe regeling, welke tot 13.oploopt. Het tweede verzoek betreft de ziekenkas- gelden, welk verzoek wordt aangehouden tot punt 7 der agenda. Voorts wordt ge vraagd om de werkloozen, tijdens den duur van het trekken uit de kas, in werk verschaffing te plaatsen. B. en W. kunnen zich met dit verzoek vereenigen en stel len zulks voor. De Raad keurt dit voor stel z. h. st. goed. Verder wordt verzocht aan de leden een zoodanige toeslag te geven, dat de kasuit- keering gelijk komt met het bedrag wat krach Lens de steunregeling zoude kunnen worden genoten en ten slotte om een we- kelijksche kolenbon te ontvangen. B. en W. meenen dit punt wat uitvoeriger ie moeten toelichten. Wanneer een huisvader van een groot gezin werkloos is, en lid is van „St. Deus Dedit", dan kan zijn steun bedrag tot 13.— oploopen per week, ter wijl zijn bondsuitkeering 10.20 is. Voor deze bondsuitkeering moet de gemeente jaarlijks 112pet. subsidieeren in de aan de werkloozenkassen gedane bijdragen door de leden. Uit een gemaakte bereke ning blijkt, dat het voor de gemeente voor- deeliger is de uitkeeringsperiode te rek ken, weshalve zij voorstellen de werkloo zen gedeeltelijk in werkverschaffing te plaatsen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Bij het uitgebrachte prae-advies door B. en W. betreffende de ziekenfondsen deelt de voorzitter mede, dat in B. en W. geen eenstemmigheid bestaat, waarom het College het oordeel van den Raad vraagt. De voorzitter licht toe, dat het bedoelde fonds een onderdeel is van „Alphen en om streken" en dat bij aansluiting bij dit fonds de gemeente 25 pet. moet betalen, de betrokken geneesheer 25 pet. minder in re kening moet brengen, terwijl door den be trokkene zelf 50 pet. moet worden bijge legd. De heer Tondu is het eens met den heer Lieverse (weth.), dat de verzekeringsge dachte moet worden aangemoedigd en steunt het sympathieke streven van den wethouder. Het voorstel-Tondu wordt, met de stem van den heer Boot tegen, aange nomen. Met algemeene stemmen wordt naar een door Ged. Staten gevraagde wijziging van. het ambtenarenreglement beslolen, dit re giement aan le vullen met een bepaling, dat ambtenaren, die hun 65-jarigen leef tijd hebben bereikt, eervol ontslag zal wor den verleend. Het verzoek van de voetbalvereeniging te Woubrugge, om ten behoeve van het houden van vergaderingij, het vereni gingslokaal eenmaal per week ter beschik king te stellen tegen betaling van vuur en licht, wordt goedgevonden. Besloten werd nog een vlet aan te koo* pen voor de in uitvoering zijnde werken, omdat dit voordeeliger uitkomt dan het geregeld huren. Nadat ook in de rondvraag enkele vragen door den voorzitter beantwoord zijn, doet deze mededeeling van zyn benoeming tot burgemeester te Naarden. Spr. brengt in bewogen woorden in herinnering, hoe hij zes jaren geleden op deze plaats ais bur gemeester van Woubrugge werd begroet. Afscheid van den burgemeester. Bij die eerste kennismaking heeft spr. het vertrouwen gevraagd van zijn meue- werkers en hiervoor brengt hij nu oprech ten dank. In ruime mate is hem dit ver trouwen geschonken, in prettige samenwer king heboen de wethouders en de raads leden met hem gewerkt, om alleen het ge meentebelang te dienen. De jaren in Wou brugge doorgebracht, zullen nog vele ja ren in aangename herinnering bij spr. voortleven. Nadat de leden den voorzitter hun ge luk wenschen hadden aangeboden met zijn promotie, werden door den heer Lieverse de gevoelens van den Raad vertolkt. Nu u allereerst als voorzitter afscheid van ons gaat nemen, aldus spr., is het mij een behoefte des harten aan net einde van deze laaiste raadsvergadering van dit jaar. waarin u ook voor de laatste maal het pre sidium hebt waargenomen, in 't kort uiting te geven van wat er thans in ons binnen ste leeft en omgaat. Toen gisteren de mare van uw benoe ming als Burgemeester van Naarden in het dorp van mond tot mond ging, konden we ons die gedachte eerst niet eigen ma ken. 't Was ook te plotseling te moeien denken, dat onze ambtelijke wegen uit elkander gaan en dat voorgoed en reeds zoo spoedig helaas. De samenwerking met u heeft zich steeds gekenmerkt door een aangename verhou ding en wederzijdsch vertrouwen, genegen heid en hoogachting. Overtuigd zynde hier namens den ge- geheelen Raad te spreken, verzeker ik u, dat de gemeente Woubrugge u dankbaar blijft gedeken voor 't vele wat gij in haar welzijn op allerlei gebied hebt verricht. Spr. wenscht den burgemeester God's ze gen in zijn nieuwen arbeid. Hierna wordt de vergadering gesloten. OEGSTGEEST EEN JAAR CRISIS-COMITé Veelzijdige steunverleening Gisteravond nield het crisis-comité een vergadering in „Het Witte Huis". De voor zitter, de heer H. Ch. Gooszen, verwel komde bij de opening de aanwezigen. De notulen werden goedgekeurd. De heer J. F. C. Sentel had een accountantsonder zoek ingesteld, dat gunstig luidde. De heer Sentel deed deze werkzaamheden belang loos. Voorts gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden van Maart tot November 1934. Volgens het accountants-rapport zijn de inkomsten dalende. Teneinde die voortdu- ïende dalingen tegen te gaan, doet het comité nogmaals een dringend beroep op alle ingezetenen, om naar vermogen te of feren: „De aanhouder wint" en „vele kleintjes maken één groote". De voorz. bracht dank aan de chr. korf balclub Fiks, het R.K. Harmoniegezelschap „Triumph", alsook aan de directie "an bet patronaatsgebouw voor de medewerking bij de crisis-uitvoering, die een batig sal do opbracht van 140. De verkoop van crisis-postzegels heeft opgebracht ƒ512, waarvan ƒ231 aan Oegst- geest ten goede komt. Dank wordt gebracht aanden directeur van het postkantoor, den heer Westrik. De extra inzameling in October bracht op ƒ656, hetgeen iets hooger is dan het vorig jaar. Vaiaf 10 Sept. 1933 t.m. 15 Sept. 1934 werd uitgegeven aan de regelmatige on dersteuning ƒ598, aan voorschotten ƒ580, aan steun in natura of in geld ƒ2137.14. Voorts werd afgedragen aan het Nat. Cr. Comité ƒ391.15, terwijl de gemaakte on kosten slechts bedroegen 41.94. Totaal uitgaven ƒ3752.23. Hierop werd terug ont vangen aan terugbetaalde voorschotten ƒ498.99. Van het Nat. Comité ƒ771.59, aan crisis-briefkaarten en postzegels ƒ41.37, to taal ƒ1311.75. Op 15 Sept. was er een batig saldo van f 1172.83, ontsaan door de gewaardeerde hulp die hst Comité bij het financieren van een viertal gevallen van het N.C.C. mocht ontvangen, zoomede door terugbe talingen op verleende voorschotten. Het bestuur vergaderde 12 maal ter be handeling van 50 gevallen, daarbij steeds ei naar strevende den juisten vorm en de juiste maat van den te geven steun te vin den en rechtvaardige beslissingen te ne men. In 15 gevallen werd niet tot directe steunverleening overgegaan, deelt het co mité mede, hetzij, omdat deze na ingesteld onderzoek niet of zelfs geheel onnoodig voorkwam, dan wel omdat op onzerzijds gedaan verzoek tot nadere bespreking niet werd ingegaan, of wel van onze hulp werd afgezien, ja zelfs de aanvrager plotseling met de noorderzon vertrokken bleek; in een drietal gevallen, omdat de personen in kwestie door hun antecedenten o.i. niet voor hulp in aanmerking kwamen; ander maal omdat het crisiscomité B den steun zou verleenen; ook en dit in een drie tal gevallen omdat een oplossing aan de hand kon worden gedaan zelf uit de moeilijkheden te geraken. Door ons bij veiling of hulpbank garant te stellen tot een zeker bedrag, werd in een viertal gevallen getracht voortzetting van het bedrijf te verzekeren. Handelsvoorschot of werkkapitaal, ook voor aankoop van materiaal noodig voor voortzetting van het bedrijf, werd weder om in een achttal gevallen verstrekt met meer of minder goed resultaat. Soms werd gedurende eenigen tijd we kelijks geldelijk gesteund teneinde de be trokkenen den tijd door te selpen totdat hulp van familieleden of weer eigen ver diensten kon v/orden verkregen. In een vijftal gevallen werd hulp ver leend tot geh^ele of eedeelteliike betaling van achterstallige pacht, hypotheekrente of huishuur, waarbij, dit zij uitdrukkeliik vermeld de verhuurder soms een deel van de vordering liet vallen. Aan kleine zelfstandigen werd mede in een drietal 'ovallen hulp verleend tot voortzetting van het bedrijf, door ter voor koming van faillissement, onze bemidde ling te verleenen om met schuldeischers tot een accoord en afbetaling te geraken, waarbij wel eens een accoord tot al°eheele kwijting met 50 pet kon worden verkregen In dergelijke gevallen kan onzerzijds niet genoeg op prijs worden gesteld de belangelooze hulp verleend door de rechts kundige lede. van ons comité: de heeren mr. Spreij en .nr. Goudsmit. Na ampele besprekingen met b.v. curator cn belanghebbende werd in een tweetal gevallen er zelfs toe overgegaan om bij vestiging elders, buiten deze gemeente, voor het eerste levensonderhoud, inrich ting en aanvatten van een nieuw bedrijf tot een zeker maximum geldelüken steun te verleenen, waarbij het comité het geluk had in het eene geval een familielid van een onzer bestuursleden aldaar woonach tig, bereid te vinden als tusschenoersoon en controleerend op te treden, in het an dere geval eon onzer bekendste ingezete nen op zich nam een wakend oog te hou den, waardoor te verwachten is, dat de beschikbaar gestelde gelden oo efficiënt mogelijk worden benut. Mocht in de tweede laatste verslagen reeds gewezen worden op goede en aan gename samenwerking met het Centraal Orgaan voor steunverleening en werkver schaffing, tengevolge van de steeds be reidwillige uitwisseling van gegevens en het verstrekken van inlichtingen tusschen den heer van der Kooi, secretaris van het Orgaan, en mr. van Krieken, secretaris van ons comité, in deze verslagperiode ontstond een nog nauwere samenwerking met Burgerlijk Armbestuur, Diaconie en R.K. Armbestuur, waardoor in sommige gevallen een verleende geldelijke onder steuning tezamen kon worden bekostigd. Voor deze door ons ten zeerste op prijs gestelde mede en samenwerking onzen erkentelijken dank. Spr. eindigde met den wensch dat ter bereiking van het doei, waartoe hot crisis comité is ingesteld, te kunnen blijven re kenen op de daartoe onontbeerlijke steun van alle ingezetenen, zoomede van de te Leiden verschijnende dagbladen door bereidwilige publicaties van verslagen en mededeslingen en een telkenmale her nieuwde opwekking: „Steunt et crisis-co mité" (Applaus). Naar aanleiding van het verslag vestigde de heer v. d. Voet de aandacht erop, dat soms zulke fabelachtige praatjes rond gaan over den verleenden steun. Spreker voor zich weet, dat zulks natuurlijk on waar is. doch zulke praatjes werken al tijd verkeerd. De vcorziter is dankbaar, dat de heer v. d. Voet dit ter sprake brengt. Ook sor. hoort zoo iets meermalen, doch dit alles moet pertinent worden ontkend. Het geven van steun geschiedt zeer on partijdig en na zeer nauwgezet onderzoek. Bovendien heeft het comité niet de be schikking over bedragen, die wel eens worden genoemd. Daarna komt aar de orde bespreking van het verzoek van de, op initiatief van de Kamer van Kounhandel en fabrieken v. Rijnland, ingestelde commissie tot het verleenen van bemiddeling ter verkrijging van crisis-crediet voor den middenstand, om aan het te vormen borgstellingsfonds een bijdrage .e verleenen. (Het plan is een fonds te vormen ter grootte van ƒ50.000; aan alle crisis-comité's in Rijnland ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" PRIBIA BAAITABAK. .10 cent pep 1/2 ons Fa. Wed. C. i. VISTER - HAVEN 29 - LEIOEN is gevraagd een bijdrage te geven, bere kend naar 6 ct per inwoner). De voorz. gaf verslag van deze verga dering. Bij de bespreking bleek, dat de verga dering een afwachtende houding wenschte aan te nemen, waartoe werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer T. v. Eg- mond naar de mogelijkheid tot het in 't leven roepen van een Brokkenhuis voor Oegstgeest. De voorz. en ook mevrouw Wichers Rol- landet, zetten uiteen, wat alzoo voor een dergelijke orgamsatie noodig is. Voordee liger en beter blijkt bij behoefte zich tot het Brokkenhuis te Leiden te wenden. De heer v. d. Kooy vestigt de aandacht op het comité uit de R.K. Bond voor Groo te Gezinnen, dat ock oude kleeren gaarne in ontvangst neemt en vermaakt. Het crisis-comité B wendt zich ook meer malen tot het Leidsche Brokkenhuis. De heer van Egmond brengt hulde aan het crisis-comité voor de juiste wijze, waarop het werkt. Spreker ?s daarvoor het comité dankbaar. Hierna sluiting. VOORHOUT Literaire avond K.J.M.V. Te circa 8 uur opende de voorzitter, de heer P. L. J. Prins deze bijeenkomst met den K.J.M. V.-groet en heet alle aanwezige leden har telijk welkom. Meer in het bijzonder heet hij welkom de spreker van 'ezen avond, burgemeester G. Bulten, die op eerste aan vrage onmiddelijk bereid was, een lezing voor deze jonge vereeniging te houden, voor welke bereidverklaring hem ook nu woorden van oprecht gemeenden dank werden gebracht. (Applaus). De hierna door den secretaris, H. C. SchulteKu- psrjar.s voorgelezen notulen werden onver anderd onder dank vastgesteld, waarop het woord werd verleend aan den geach- ten inleider, om een lezing te houden over het onderwerp: „De Kerkelijke Boekenwet en de Index". Spr. wilde bij de K.J.M.V. de katholieke jongeren in een lezing uit een zetten welke beteekenis de Kerkelijke Boekenwet eigenlijk heeft. Tal van Ka tholieken, zoo vervolgde spr., zullen moe ten erkennen, dat zij weinig of in het ge heel niets van dit onderwerp af weten, en daarom legt spr. hier drie vragen voor, welke door spr. afzonderlijk en omstandig zullen worden behandeld. 1. Is het noodig, en zijn er omstandigheden die het nood zakelijk maken, dat een censuur wordt uitgeoefend? 2. Heeft de Kerk het recht en de plicht deze censuur in te stellen? 3. Hoe is de censuur ontstaan? Naar volle digheid, kan spr. onmogelijk in een zoo kort mogelijk tijdsbestek streven, echter hoopt spr. zoo duidelijk mogelijk de ant woorden te kunnen geven. Allereerst vraag 1! hierbij haalt spr. aan een interview op den 70sten verjaardag van dr. Wibaut, dit o.m. de boeken van Multatuli gelezen had en nog meerdere geschriften, waarin vo1 slagen atheïstische denkbeelden ston den uitgedrukt. Zoo ziet men, dat derge lijke boeken, ook ontwikkelde mensch en als dr. Wibaut, en andere, die van katho lieken oorsprong zijn, en tot aan hun hoo- gere studie ook kath. scholen hebben be zocht, tot het atheïsme brengen kunnen. Maar ook het tegenovergestelde wordt ver bolgens bewezen. De dochter van Multa tuli, keerde tot het roomsche Geloof terug. Ook hier zien we de invloed van het lezen van lectuur. Spr vervolgt zijn betoog met er op te wijzen, dat ook Naooleon censu reerde, toen hij o.m. verbood de versprei ding van de boeken van Voltaire en Rous seau. Hoe vaak gebeurt het niet, dat jonge jongens hun kop op hol laten brengen door prikkelende en slechte lectuur. Niet alleen door den inhoud, maar ook door den vorm, zco kan b.v. door de schoonheidsvorm 'n boek afkeurenswaardig zijn, waardoor zelfs ge letterden zich hebben laten vangen. Mul tatuli sleept door zijn stijl velen met zich mede. Spr. besluit dit gedeelte met de aan haling van de werken van Marie Corelli, en bewijst vervolgens, dat door den vorm I alleen een boek verderfelijk zijn kan. Op vraag 2 of de Kerk het recht heeft lectuur te verbieden, laat spr. volgen, dat immers ook Sovjet Rusland, waar de Bond van Godloozen hoogtij viert, die lec tuur verbiedt, die schade kan toebrengen aan den groei van den Bond, alsmede ver wijst spr. naar Duitschland, waar anti- Nazi lectuur wordt verboden. Ook in het belang van den Staat en van de Sociale j Ordening, wordt censuur toegepast. Als nu 'ie Staat het recht bezit van censuur toe te passen, met hoeveel temeer rede kan dan de Kerk. die de plicht te vervullen heeft de geloovigen te brengen naar de eeuwige Zaligheid, de censuur toepassen. En als er één is, die de mensch tot in de ziel kent, dan is dit zeker de Kerk, en zou dan deze Kerk wel waarlijk de Kerk van Christus zijn, indien zij niet waakte, en j indien zij haar kinderen niet beschermde tegen de gevaren der lectuur op het gebied van Geloof en goede zeden? Ook Luther i.« op zijn bewering waarin hij het vrije onderzoek toestand, later teruggekomen. Ook uit Nederland haalt spr. eenige voor beelden aan, als de Dordtsche Synode, die het laten drukken en uitgeven van bijbel vertalingen, zonder censuur, verbood. Dat nu, geachte vergadering, was het werk van de verkondigers van het z.g. vrije onder zoek, die zelf steeds de censuur hebben toegepast. Tenslotte geeft spr. in den breede antwoord op de vraag, hoe de cen suur der Kerk is ontstaan en weet hier bij goed onderscheid te maken tusschen de Boekenwet en de de Boekenlijst, van ver boden boeken. De laatste 300 jaren zijn ge middeld 16 boeken per jaar op de z.g. in dex geplaatst. Ook de H. Paulus blijkt ons nu, heeft al censuur toegepast, toen hij de geschriften over toovenarij verbood cn deed verbranden. De Index van Benedic- tus XIV is van bijzondere beteekenis, ter wijl Paus Leo XIII in 1897 algemeene re gels gaf. Over de vraag welke boeken nu worden verboden wijdt spr. nog een wijle uit, om hierna duidelijk te maken aan. de vergadering, de behandeling in de Con gregatie van hst H. Officie, die voor de Index tegenwoordig zorg draagt. Ook de strafbepaling vindt vervolgens grondige bespreking, terwijl alleen de Bisschoppen en Prelaten dispensatie in dringende ge vallen alleen, en mits zij een algemeene volmacht bezitten, kunnen verleenen. Spreker besluit met de woorden, dat de boekenwet en de Index in elk geval zijn tot stand gebracht, tot zegen van de Ka tholieke Kerk. (Applaus). Nadat nog eenige vragen werden ge steld, en door spreker werden beantwoord, was het de voorzitter, die zich de tolk wist van de geheele vergadering, toen hij dank bracht aan burgemeester Bulten, voor zijn zeer interessante en niets aan duidelijk heid te wenschen overlatende lezing. In hooge mate hebben wy, zegt spr., uw aan wezigheid gewaardeerd, er. hopen u nog vele malen in onze jonge vereeniging als spreker te mogen begroeten. Een daverend applaus bewees hierna de instemming van de vergadering met de woorden van den voorzitter. De voorzitter meende niet te mogen nalaten, op deze bijeenkomst de leden op te wekken tot bijwoning van de retraite van 28 Decem ber a.s., waarbij hij de leuze voor oogen hield: „Alles herstellen in Christus"; en daarop liet volgen, dat we dan met dat herstel bij ons zelf moesten beginnen. De K.J.M.-groet bracht een einde aan deze zeer leerzame en boeiende literaire avond, waarop de K.J.M.V. met trots kan terug zien. Volksbond. Om 7 uur opende de voor zitter van bovengenoemden Bond,- de heer Fl. Olijken deze druk bezochte bijeenkomst, waarbij hij zich verheugt over de goede op komst en allen vervolgens hartelijk wel kom heet. Diverse ingekomen stukken wer den hierna voorgelezen en voor kennisge ving aangenomen. Aan het verzoek van de Pluimveevereen. D.V.V. meende het bestuur te moeten vol doen, en een bedrag van 1.beschikbaar te stellen, tot aankoop van een prijs voor de a.s. tentoonstelling, waartoe werd be sloten. Hierna volgde de installatie van het lid A. J. Vlasveld, die hartelijk welkom werd geheeten, en waarvan het vertrouwen werd gekoesterd, dat hij zich zal doen kenmer ken ais een ijverig lid van den Bond. De heer H. J. Kuiper, die dezen avond zou spreken over „De Taak van de Stands organisatie in het Staatkundig leven" werd vervolgens het woord verleend. Met een vurige overtuiging, wist hij den loden dui delijk te maken, van welk een groote be teekenis het is, deel te mogen uitmaken van die ééne groote party: De R. K. Staats partij. Op verschillends punten ging spr. verder in; haalde de encyclieken van di verse Pausen hierbij naar voren, om hier na hulde te brengen aan de nagedachte nis van Mgr. Nolens, alsook woorden van hulde en dank te richten aan de beide oud- Ministers Talma en Aalberse, die zoo on noemelijk veel voor de arbeidersbeweging in haar geheel, hebben gedaan. Hun werk voor de economisch zwakken in de maat schappij, is niet in waarde uit te drukken, maar zij hebben pionierswerk verricht, dat vaak door anders georiënteerden, zoo ge heel verkeerd wordt weergegeven. Zijn be sluit was dan, de arbeiders in hun eigen belang te adviseeren, zich toch te organi- seeren op politiek terrein, om zoodoende de noodige medezeggenschap ook op staat kundig terrein, zich te kunnen verzekeren. Een welverdiend applaus, voor deze, door handgeklap vaak onderbroken reden, bracht een einde aan deze causerie, van be langrijken inhoud. Het woord van dank van den voorzitter was dan ook zeer zeker op zyn plaats, en werd door alle aanwezigen nogmaals ondersteund. Hierna volgde de bespreking van den Feestavond, welke gehouden zal worden op Zondag 30 December a.s. De Tooneel- club „Ons Genoegen" als onderafdeeling van den Bond zal hare medewerking ver leenen, door de opvoering van het tooneel- spel „Rcoie Prins", hetgeen gevolgd zal worden door het blijspel „Bureau Succes". Een gezelschap uit Leiden zal de muzikale medewerking hierbij verleenen, en de aan wezigen nafloop nog een uurtje gezellig samenzijn bezorgen. Conform het bestuurs voorstel werd door de vergadering beslo ten, waarop applaus volgde. De heer J. A. van Gent vroeg bij de aan de orde zijnde rondvraag, het woord, om dank te brengen aan de leden van het comité ter verzorging van het St. Nlco- laasfesst, terwijl hij meer in het bijzonder een woord van dank richt tot het dames lid, dat geheel belangeloos bereid gevonden was, om behulpzaam te zijn bij het inkoo- pen van kinderkleeding. Deze medewer king werd door de vergadering met ap plaus beloond. De heer W. v. d. Ploeg wees hierna op de gehouden lezing van den spreker van hedenavond en hoopte dat er succes geboekt zou zijn. Als laatste spreker was het woord aan den heer B. v. d. Lubbe, die zijn spijt uitte over de slechte opkomst bij de uilvoering welke ge geven is geworden voor de werkloozen en de leden aanspoorde, om toch allen op den feestavond present te zijn. Daar de agenda was uitgeput, dankte de voorzitter de vergaderden voor de bespre kingen en sloot met den Chr. groet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10