26ste Jaargang No. 7995 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De „Snip" over den Oceaan HET SNIPPERTJE DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Cumulatie. Het laatste woord over cumulatie is nog niet gesproken en geschreven! We worden eentonig, als we telkens weer onze meening daarover zeggen. Onze meening komt hierop neer: Er z ij n wantoestanden, ontstaan door opeenhoopingen in één persoon van inko mens: van salarissen, van pensioenen of van salaris(sen) en pensioen(en). En de regeering kan en moet doeltref fende maatregelen nemen, waardoor veel wat scheef gegroeid is zal worden recht getrokken. Maar er wordt óók schrikkelijk over dreven, waarbij afgunst vaak in dezen droeven tijd psychologisch héél verklaar baar! tenslotte de nuchterheid en zui verheid van het oordeel vertroebelt. Een concreet en actueel voorbeeld van overdrijving vinden wij in de hetze tegen de benoeming van oud-minister Reymer tot burgemeester van Roermond. Wij zijn het eens met wat de regeering heeft ge antwoord op vragen van den heer Ling- beek over deze benoeming, (men zie elders in dit nummer). Men kan een gepension- neerde niet altijd voor zijn geheele verder leven ambteloos laten! En dat in c a s u van een burgemeesters-functie te Roermond, waarvoor niet een hoog sa laris is vastgesteld, een gepensionneerd minister a priori zou moeten zijn uitgeslo ten, is ook ons inziens een te ver gaande eisch, een overdreven anti-cumulatie-ver langen. KERKELIJKE ONDERSCHEIDING De Katholiek-Democratische Partij ful mineert in woord en geschrift herhaalde lijk tegen cumulatie, welke o.m. het ab senteïsme in de hand werkt. Opvallend is, dat de vertegenwoordiger van de Katholiek-Democratische Partij in de Tweede Kamer, de heer Arts, nog al 'ns afwezig is wat niet verwonderen kan, als men bedenkt, dat deze afgevaar digde in Tilburg een advocatenpractijk heeft, lid is van Prov. Staten en Gemeen teraad en, meenen we, secretaris van cien Voogdijraad te Tilburg. Onlangs was de heer Arts weer niet in de Tweede Kamer aanwezig bij de belangrijke stemmingen over de moties-Kupers en de begrooting van Sociale Zaken. Ook in de R.K. Staatspartij komt cumu latie voor, óók in de R.K. Staatspartij komt absenteïsme voor! W ij erkennen het! Maar de Katholiek-Democratische Partij ziet dergelijke euvelen 'alléén bij an deren Wat is er met de „UIVER" gebeurd? Te Cairo aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht binnengeko men, dat de Uiver gisteren om 15.57 uur G. M. T. (16.17 A.T.) uit Athene is vertrok ken en om 20.35 G. M. T. (20.55 A.T.) te Cairo is aangekomen. Het toestel heeft dus gisteren een afstand van 3982 km. afgelegd. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN CAIRO EN BA "TBAD. Tengevolge van slecht weer. Uit bij de K. L. M. ontvangen berichten blijkt, dat de „Uiver", die gisteravond om 9.50 uur (A.T.) uit Cairo naar Bagdad is vertrokken, tusschen Gaza en Rutbah, ten gevolge van slecht weer in moeilijkheden is geraakt. Sinds 12.25 uur vannacht (A.T.) zijn geen draadlooze berichten meer van het toestel ontvangen. Er zijn alle maatre gelen genomen om de plaats, waar de „Uiver" zich bevindt, te bepalen. De Royal Air Force stelt daartoe alles in het werk. Het zoeken wordt echter door het slechte weer belemmerd. Er is nog geen reden tot ernstige ongerustheid. Zoo bestaat bijv. de mogelijkheid, dat tengevolge van slecht Aan de heeren dr. H. J. A. Walenkamp en J. Bots, resp. president en vice-presi dent van het College van Commissarissen der N.V. „De Leidsche Courant", is verleend de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze onderscheiding is geschonken naar aanleiding van het onlangs gevierde zilve ren jubileum van onze courant. Beide heeren behooren tot de oprichters van „De Leidsche Courant" en maakten ook deel uit van het eerste Co'llege van Comm ssa- rissen, dat bij de stichting van de N.V. werd gekozen. Vanmiddag om 3 uur heeft de Censor, de zeereerw. Pastoor S. Smitz O.F.M., het gouden eere-kruis aan beide heeren over handigd. Wij bieden den president en vice-presi dent onzer N.V. onze hartelijke gelukwen- schen aan met deze onderscheiding, welke is een erkenning door het Kerkelijk Gezag van hunne groote verdiensten voor ons ka tholiek dagblad. BINNENLAND SCHRIJFWIJZE BASTAARDWOORDEN. Commissie voor samenstelling van officieele woordenlijst ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is voor de samenstelling van een officieele woordenlijst voor de schrijfwij ze van bastaardwoorden en samengestelde woorde,n een commissie ingesteld en zijn daarin benoemd tot lid en voorzitter dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan de ge meentelijke H. B. S. te 's-Gravenhage, tot leden dr. H. J. E. Endepols, rector van het gem. Gymnasium te Maastricht, dr. J. van Mierlo, hoogleeraar aan het O.L. Vrouwe College te Antwerpen, dr. R. Verdeyen, hoogleeraar aan de Universiteit te Luik en tot secretaris dr. H. E. Buiskool, te Am sterdam. MACHINALE FABRICAGE. Adres van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers. Door het Hoofdbestuur van bovenge noemde Bond is onderstaand adres verzon den: Amsterdam, 13 Dec. 1934. Aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken, 's-Gravenhage. Excellentie! Het bestuur van den Nationalen Hanze bond van Sigarenwinkeliers, kennis genomen hebben van de uitvoe rige requesten door Fabrikanten- en Werk nemersorganisaties en door Fabrikanten particulier aan de Regeering gezonden in zake machinale fabrikatie in sigarenfabrie ken. overwegende dat, zoowel uit moreel als economisch oogpunt 's menschen belang is gediend met werkgelegenheid, overwegende, dat 's menschen belang primair is, - verzoekt Uwe Excellentie daarom allen machinalen arbeid te verbieden. Mocht om practische redenen dit niet mo gelijk zijn, dan minstens te bevorderen in voering van een verbod van compleetma chines en een extra-heffing (accijnsverhoo- ging) van door bosjesmachines vervaardig de fabrikaten. weer of onweer in de buurt van Rutbah de radio van de „Uiver" onbruikbaar is ge worden en het toestel op een daartoe ge schikt terrein een tusschenlanding heeft gemaakt. Vliegtuigen en pantserauto's zoeken naar de vermiste „Uiver", doch de weersom standigheden zijn zeer ongunstig. Er woedt een zware storm. Indien de regen aanhoudt zal het binnenkort onmogelijk zijn met auto's de woestijn in te gaan, terwijl vlieg tuigen in de woestijnmodder niet kunnen landen of opstijgen. Op Schiphof wordt een K. L. M.-vlieg tuig in gereedheid gebracht om wanneer dit noodig is te vertrekken en assistentie aan de „Uiver" te verleenen. De groote sprong prachtig geslaagd START VAN PORTO PRAJA. Gisteravond om 19.15 uur Greenwich tijd of vijf minuten over half acht Amsterdam- sche tijd is de „Snip" van Porto Praja op de Kaap Verdische eilanden gestart. Hiermede was de sprong over den Atlan- tischen Oceaan naar Paramaribo, een tra ject van 3612 kilometer, begonnen. Daar de machine voorzien is van zes ex tra benzine-tanks, kon een hoeveelheid van 5500 liter brandstof worden meegevoerd, waardoor de werkingssfeer van het vlieg tuig, welke bij een normale F XVIII in to taal 1700 K.M. bedraagt tot ongeveer 4600 •K.M. werd vergroot. Er was dus, gezien de lengte van het Oceaan-traject, ter wille van de veiligheid een ruime marge. Na het vertrek van Porto Praja koerste Hondong in Westelijke richting met een snelheid van ongeveer 200 K.M. per uur, met den wind in den rug. Op zijn weg passeerde het vliegtuig eerst den onderzeeër, de K XVIII, onder commando van den luitenant ter zee le klasse C. C. M. Hetterschij. De bemanning kon, gelijk de laatste dagen reeds geregeld gebeurde, door middel van radio-verbin dingen, daarvan belangrijke berichten ont vangen betreffende den weerstoestand en ook peilingen. Contact met de K XVIII. De „Snip", aldus meldt de K. L. M., stond spoedig in verbinding met H.Ms. K XVIII, welke ongeveer op het eerste derde gedeel te van het te vliegen traject ligt, en Ge dankte den commandant voor de tot dus verre bewezen diensten. De weerberichten waren goed doorgeko men. Marconist van der Molen weer in actie. Zooals wij reeds meldden, heeft de K. L. M. een tweetal luisterposten ingericht, vanwaaruit men de „Snip" in den grooten sprong kan volgen. Aan deze radioberich ten, welke wij van de K. L. M. ontvingen, ontleenen wij het volgende: Het startbericht meldt, dat Hondong om 19.15 uur G.M.T. (is 19.35 uur Amsterdam- sche tijd) van Porto Praja is vertrokken. Al spoedig was van der Molen in verbin ding met de K XVIII en hij deelde mede, dat alle weerberichten goed waren doorge komen. Voorts dankte hij den commandant en de bemanning voor de tot heden bewe zen diensten. Om 22 uur zal de eerste peiling worden genomen. Voorts deelde van der Molen mede, dat op de heele uren met de K XVIII en op de halve uren met het s.s. Stuyvesant de ver binding zal worden onderhouden. Om 22.20 uur zou de „Snip" trachten met Scheveningen in contact te komen. Om trent dezen tijd in de „Snip" wederom met de K XVIII in verbinding gekomen en het geeft den onderzeeër gelegenheid, het vliegtuig te peilen, waarvoor hij lange strepen uitzend. Dan vraagt van der Molen of de K XVIII even op 52.7 m. wil luiste ren, dan zal v. d. Molen deze golflengte probeeren. Om 22.45 uur heeft de K. XVIII de „Snip" te pakken en daarna wordt met de duplex-installatie gewerkt op 900 en 52.7 m. Om 22.47 peilt de K. XVin wederom. De ontvangst hier te lande van de 52.7 m. was uitstekend. m Geen enkelen keer is er melding gemaakt van storing in de machinerie of in de ra dio. De echtgenooten van de leden der be manning hebben met spanning den ge- heelen naoht door de vlucht van het toe stel over de" Oceaan gevolgd. Bij den luis terpost op Schiphol waren hedennacht en kele dames aanwezig om de berichten uit de eerste hand te kunnen vernemen. Een vlotte start. Nader vernemen wij, dat de „Snip" een vlotte start heeft gehad. Deze voorspoedige start is een gelukki ge omstandigheid. Men heeft namelijk ge vreesd, dat de ver over zijn normalen last geladen machine niet van Porto Praja zou kunnen starten, doordat de startbaan on effenheden zou vertoonen en het landings gestel daardoor zou kunnen beschadigen, daar het niet op deze extra-zware belasting berekend is. In verband daarmede was de heer Pattist van den vliegdienst der K. L. M., reeds vroeger naar de Kaap Verdische eilanden vertrokken om de baan te gaan verkennen en indien mogelijk, te verbete ren. Mocht echter Hondong van oordeel zijn, dat de startbaan niet aan de gestelde verwachtingen voldeed, dan zou men moe ten trachten van een ander eiland te ver trekken, het eiland Maio. De benzine voor de Oceaanvlucht lag echter gereed op Porto Praja en die zou dan in kleine hoeveelheden naar 't eiland Maio moeten worden overgevlogen. Dit alles is intusschen niet noodig geble ken, de „Snip" is vlot gestart en heeft daar- mee een der moeilijkste hindernissen van de vlucht overwonnen. De „Stuyvesant" ziet niets. Hedenochtend omstreeks 7 uur, toen de „Snip" het Nederlandsche stoomschip „Stuyvesant" moest passeeren, werden van dit stoomschip af gedurende een kwartier vuurpijlen afgeschoten om de „Snip" de juiste richting aan te geven. Op de „Stuy vesant" heeft men de „Snip" echter niet zien passeeren. Uit de positie-opgaven is echter gebleken, dat het vliegtuig om streeks dien tijd de „Stuyvesant" gepas seerd moet zijn. DE OCEAANVLUCHT VOLBRACHT. Nadat gedurende den ochtend regelmatig pcsitic-bepalingen waren opgegeven, welke er op wezen, dat de „Snip" met groote re gelmaat en gestadig vorderde, kwam tegen half 12 het bericht, dat het vliegtuig zich te 11.10 uur (A.T.) boven de kust van Fransch Guyana bevond, zoodat toen de sprong over den Oceaan was gelukt. Om even vóór 1 uur hedenmiddag kwam het bericht binnen, dat de „Snip" te 8.45 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Paraguay maakt allerlei bezwaren tegen de aanbevelingen van den V.B.-ccmmissie inzake bijlegging van het Chaco-geschil. (2e blad). Vlootdisoussies te Londen verdaagd. (2e blad). BINNENLAND. De ,J5nip" is hedenmiddag om 12.45 uur Amsterdamsche tijd te Paramaribo aange komen. (1ste blad). De „Uiver" tusschen Caïro en Bagdad in moeilijkheden? (1ste lad). Het mailstoomschip „Orania" van de Kon. Holl. Lloyd na aanvaring met Portu- geesch schip in de haven van Leixoes ge zonken. Passagiers en bemanning zijn allen zonder letsel gered (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Berichten). uur plaatselijke tijd (d.i. 12.40 uur Holl. tijd) vlot geland is op het vliegveld te Pa ramaribo. De eerste Kerstpostvlucht van de K. L. M. naar de West is schitterend volbracht. Een nader bericht meldt, dat de aankomst geschiedde op het vliegveld „De Zanderij Holland". De reis was voorspoedig, behalve dat een defect aan het radio-toestel optrad, waardoor men eenige uren zonder verbin ding was. DRINKT NU 4688 fijn schilletje met en zonder tik p. fl. f 2.60, p. l/._, fl. 11.35, flacon t 0.70 W. A. ELSHOF ZN. Haarlemmerstraat 139a - Telef. 1023 Breestraat 65 - Telet. 443 Een telegram van de Koningin aan mr. P. W. A. Cort van der Linden. De Koningin heeft gisteren in verband met het afscheid van minister van Slaat mr. P. W. A. Cort van der Linden van den Raad van State, het volgende telegram aan mr. Cort van der Linden gezonden: Waar gisteren u-w afscheid heeft p'.aats gehad in den Raad van State, is hst Mij een behoefte, uiting te geven aan Mijn groot leedwezen, dat u heeft gemeend zich uit den Raad te moeten terugtrekken en dat het college voortaan uw hooggewaar deerde adviezen zal moeten missen. Ik voeg er den wensch aan toe, dat u nog vele jaren voor u en de uwen in on gestoorde gezondheid gespaard zult moge blijven. Mijn gedachten gaan in dankbare herinnering terug naar de jaren, waarin Ik met u mocht samenwerken om het Vader land voor de rampen van den oorlog te be hoeden. Nieuwebenoemde burgemeesters. Benoemd zijn nieuwe burgemeesters te Koudekerke en te Herwijnen. De nieuwbenoemde burgemeester van Koudekerke, de heer J. L. Dregmans, is 14 September 1900 te Hoek geboren en is dus 34 jaar. De heer Dregmans is thans hoofd commies ter gemeentesecretarie van Neu zen. De nieuwe burgemeester van Hewij- nen, de heer A. Fintelman, is te Echteld ge boren en is thans 58 jaar. De heer Fintel man is raadslid van Dodewaard en lid van de Staten van Gelderland. Algemeen Nederlandsch Persbureu „A.N.P." De Raad van Beheer van de Stichting Algemeen Nederlandsch Persbureau „A. N. P." is samengesteld als volgt: H. Nijgh, di recteur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, voorzitter, Robert P. W. Peereboom, directeur-hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad, vice-voorzitter, Herm. H. J. van de Pol, directeur-hoofdredacteur van de Delftsche Courant, Nieuwe Plantage 67, Delft, secretaris, L. Evers, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tweede se cretaris, F. H. H. Herold, directeur van de N.V. Uitgevers Mij. „Neerlandia", F. H. J. Holdert, directeur van De Telegraf, en H. Kuypers, directeur van De Maasbode.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1