BEGEM. HAMHUI DINSDAG 18 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantenkunde. De maandelijksche bijeenkomst in hotel .Royal" van genoemde Maatschappij stond zooals gewoonlijk in het teeken van be langstelling, terwijl Flora's kinderen even eens goed vertegenwoordigd waren. In het bijzonder vermelden wij een vaas met Dar win tulpen William Copland van den heer P. v. d. Meer. De voorz., de heer H. de Boer, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en besprak in het kort de ingezonden bloemen, planten en groen ten. Na lezing der notulen werd kennis ge nomen van de agenda der vergadering der Leidsche afd. in hotel „In den Vergulden Turk" op 19 Dec., waar eenige zeer inte ressante onderwerpen zullen worden be handeld en welke zeker een bezoek over waard zal zijn. De causerie van den voorz. bestond deze keer over het bespreken van enkele planten in de geneeskunde en wel meer speciaal over de Helleboris (Kerst roos) en Alruin (Nachtschade). Interes sant was te vernemen, hoe reeds eeuwen geleden planten werden aangewend voor de geneeskunde, waarbij onze voorvade ren intuïtief te werk gingen ten rechte of ten onrechte. De causerie werd toegelicht door vele sagen en mythen welke ten op zichte hiervan bestonden. Spr. betreurde, dat men thans bijna geheel de planten had afgedankt voor de geneeskunde en bijna alles chemisch wordt samengesteld. Enkele uitzonderingen zijn er nog wel en o.a. be treft dit de Wrangwortel (Helleboris Viri- dis) welke nog steeds in de veeartsenijkun de wordt gebruikt. De opgaaf voor deelname aan de Lathy rus-tentoonstelling volgend voorjaar had tot resultaat, dat zich reeds een 20-tal op gaven. Gelegenheid tot opgeven bestaat voorloopig bij den heer A. R. Overvelde. Tot controle-commissie voor de vervroeging van uitgereikte Hyacinthenbollen, zoowel voor kas- en huisbroei, werden aangewezen de heeren W. Bosman en J. Rakhorst. Na keuring en verloting der aanwezige bloe men, planten en groenten, volgde de ge bruikelijke rondvraag, waarbij nog enke len het woord voerden, waarna de voorzit ter onder dank voor opkomst deze zeer vruchtbare en geanimeerde vergadering sloot. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwvereeniging. Gisteren hield de Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstr. een spoedvergadering in „de Ros kam". De heer J. v. d. Perk, voorzitter, opende de vergadering en na lezing der no tulen door den secretaris, den heer A. Kor- pelshoek, gaf de voorzitter een duidelijke uiteenzetting van het doel dezer vergade ring. Het bestuur stelde n.l. voor om over te gaan tot electrische verlichting van ge bouwen en terreinen. Dit kon thans door zeer buitengewone omstandigheden op zeer voordeelige wijze plaats hebben. Doordat de lichtbedrijven voor het leggen van een kabel en het plaatsen van een transforma torenhuisje pl.m. 35 M2. grond van de Tuinb.ver. noodig had, was de Directie der fabriek genoegen tot het brengen van een kabel op en rond het terrein en het ma ken eener lichtleiding in de verschillende gebouwen in ruil voor deze 35 M2. grond, gelegen aan de overzijde van de vaart, grenzend aan de gronden der Kalkzand- steenfabriek. Verschillende leden vroegen nog inlichtingen die uitvoerig gegeven werden, doch ten slotte kreeg het bestuur van de vergadering, met algemeene stem men, machtiging om tot deze transactie ove rte gaan. Dan werd nog, op voorstel van het be stuur besloten, de kistenloods die binnen kort minstens 18000 kisten zal moeten kun nen bergen, te vergrooten in de lengte met plm. 17 breedte en de breedte van de bestaande loods. Een openbare inschrijving zal hiervoor gehouden worden. Hierna sluiting dezer voor K. en O. belangrijke vergadering. SASSENHEIM. Lichtpaaltje's ondergang. Gisteren avond werd de zooveelste lichtpaal nabij de Poellaan door een auto omver gereden en tot gruis verbrijzeld. De dader reed on- middelijk door, zoodat op hem niets ver haald kan worden. Sluiting fancy-fair. De tentoonstelling mocht zich gisteren den geheelen middag en avond verheugen in een groot bezoek. De zaken liepen niet slecht, wat, gezien den tijd, een verheugend feit is. De laat ste prijzen werden vlot van de hand gedaan door het rad van avontuur. Er heerschte een druk gewoel. Versterkte muziek was gratis afgestaan door de Firma IJsselmui- den. Ook was de entrée niet geheel gratis maar tegen betaling van 10 cent. Het toe gangsbewijs gold als lot in een loterij, 11 waarvan een half varken de inzet was. Het mag een goed geslaagde tentoonstel ling genoemd worden. Te ongeveer 10 uur werd de zaak gesloten met een woord van dank en werden de prijzen bekend ge maakt waarvan de uitslag is als volgt: Het halve varken is gevallen op No. 559. Het andere gedeelte van het varken werd in 70 stukken verdeeld, waarvan de uitslag be kend gemaakt wordt per bulletin. De kerst kribbe op No. 43. De naam van de pop was Netti. Schilderij was No. 7. Fruitmand 77 en taart 146. Een verrassend pakket van mevr. Mathot No. 247. Een kussen 101, 169 en 233, Schemerlamp 311, een klok 599. De Geest. Adviseur sloot deze tentoon stelling met een woord van dank aan den heer Reeuw.ijk voor de betimmering, gratis gemaakt. Eehalve de schenkers van diverse prijzen, werd ook nog een woord van dank gebracht aan de Firma Hoogeboom, welke voor de tentoonstelling 200 flesschen limo nade heeft afgestaan. De geheele avond werden nog vele malen de kansen met het rad van avontuur geprobeerd. Speciale Mendel tentoonstelling. Het bestuur van de tentoonstellingscommissie „Bloemlust" heeft besloten op Dinsdag 13 Jan. 1935 des namiddags te 2 uur een spe ciale Mendeltentoonstelling te houden. Aan deze tentoonstelling is een prijsvraag ver bonden, waarvoor een groote zilveren be ker is uitgeloofd. Bij deze prijsvraag zijn de navolgende voorwaarden gesteld. Mini mum zeven soorten Mendeltulpen en minstens 24 stuks vein elk, gebroeid in kis ten, potten of pannen. Minimum 3 bollen per kist, pot of pan. Overgeplante bollen komen niet in aan merking voor de prijsvraag. Maximum aantal soorten vijftien. Op verzoek van den schenker der beker worden o.m. in de collectie gevraagd de soorten: Brightling, Zenober en Caberia. (Niet verplichtend). Voor niet-deelnemers aan de prijsvraag is ook gelegenheid. De commissie verwacht, dat velen hun grootere of kleinere inzen dingen spoedig willen opgeven. Dit belooft dus een pracht-tentoonstelling te worden. Werkloosheid. Het aantal werkloozen is in een week met 27 vermeerderd en be draagt thans 409 tegen 415 in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. WARMOND. K. J. C. De groote verloting tot ver sterking der kas van de Katholieke Jeugd Centrale alhier is een buitengewoon suc ces geworden. Vele belangstellenden waren naar de Burcht, het clublokaal van de K. J.C., getrokken, waar de verloting zou plaats vinden. De Directeur, Kapelaan van Drunen, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij niet wilde na laten een woord van bijzonderen dank te brengen aan de jonge leden der vereeni- ging, die kans hebben gezien een 1500-tal loten te plaatsen. Ook bracht spreker een woord van dank aan Herraut Sikking, den geestelijken vader dezer verloting. Hierna werd overgegaan tot het trekken der loten uit den blikken trommel. Tot dertig maal toe kwam een prijswinnaar uit de bus, hetgeen telkens vergezeld ging met een hoeraatje voor den gelukkige. Heraut Sikking bracht dank aan den Kapelaan voor zijn bereidwilligheid bij de loting tegenwoordig te willen zijn en aan allen, die direct of indirect hadden mede gewerkt aan het verkregen succes. De directeur sprak nog eenige opwek kende woorden, waarbij hij nog eenige bij zonderheden mededeelde van bestaande plannen voor de toekomst. Hij hoopte, dat een ieder zou mede werken de K.J.C. te steunen en tot grooter bloei te brengen. Mede spoorde hij de leden aan 2e Kerst dag allen present te zijn, daar dan een nieuwe verrassing wacht. De uitslag der verloting zal per bulletin worden bekend gemaakt. St. Matthias. Naar wij vernemen zal de Kerstuitvoering van St. Matthias dit jaar niet op de 2e maar op de 3e Kerstdag gegeven worden. De voorbereidingen van de afd. zang en het damestooneel doen het beste verwachten. Aanvang half acht. De plaatsbespreking is echter op den 2d en Kerstdag 12 uur. De 3e Win teruitvoering is op 7 Januari. Zeldzaamheid. Bij den heer Th. D. al hier, staan voor de derde maal van dit jaar de aardbeien iin bloei, zoodat gezien het zachte weer de kans zeer groot is, dat hij voor de derde maal rijpe vruchten van zijn planten kan trekken. Ook bij den heer B. staat een kersen boom voor de tweede maal in bloei. Ongeluk. Het zoontje van den land bouwer P. Heemskerk had het ongeluk van den hooiberg te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het ventje een ernstige ver wonding aan het hoofd opliep en in het ziekenhuis te Leiden moest worden opgeno men. De toestand van den armen kleine is redelijk wel. ZILK. Lummels. Eenige opgeschoten jongens klopten één dezer avonden, uit baldadig heid op deuren en vensters van de woning van v. B. alhier, zoodat de reeds slapende kinderen verschrikt en, tot groote verba zing der huisgenooten, naar beneden sto ven. Edoch troffen de belhamels het met, daar in de huiskamer, mede door eenige buren, de verjaardag van de vrouw des huizes werd gevierd. Gezamenlijk werd een achtervolging op de rustverstoorders ingezet, die hun toe vlucht zochten in tuinen en den polder. Eenige van hen liepen een duchtig pak slaag op, terwijl er een in de haast par does in een sloot liep, zoodat zij hun echt lummelachtige handelwijze duur moesten bekoopen. R.K.S.V. „Van Nispen". Het tweede speelde thuis tegen Tybb 5 en moest met 32 het vaantje strijken. Voor rust was de thuisclub overwegend sterker, maar wist juist in die periode Tybb de score te ope nen, iets, waarop bij een meerderheid nim mer op wordt gerekend en toch zoo vaak gebeurt. Voor rust zaten de V.N.-mannen steeds voor de Tybb-veste, maar waren het vooral de buitenspelers, die de mooistf kan. sen op lummelachtige wijze om hals brachten, terwijl de enkele Tybb-uitval len, zooals reeds bleek, niet van gevaar waren ontbloot. Rust ging in met 'n kleine 10 voorsprong voor Tybb. Na rust hetzelfde spel, V.N. steeds op de Tybb-helft, maar doelpunten blijven uit. V.N. krijgt dan een penalty te nemen, welke P. Klinkenberg fraai inschiet. Kort daarop weet Opdam met een mooien kop bal een voorzet van W. Pompe in het doel te plaatsen en meenen wij V.N. te zien winnen. Tybb trekt echter vinnig ten aan val en weet uit een' scrimmage voor het V.N.-doel gelijk te maken (22). Wanneer ieder denkt, dat de stand gelijk zal blij ven, krijgt Tybb echter een penalty te nemen, welke in een doelpunt wordt om gezet (32). V-N. tracht gelijk te maken, maar zulks lukt niet en wanneer de scheidsrechter einde blaast, heeft Tybb meer gekregen dan haar toekwam. Keeper Duivenvoorden had een goeden middag en wist menig gevaarlijk schot te keeren. Het derde deed tegen H.B.C. 4 zooals voorspeld is en verloor met 30, welke stand ons nog meevalt. Rust ging in met 10. Keeper de Winter had een z war en taak, welke hij subliem vervulde. De junioren speelden thuis gelijk tegen de junioren van O.G. 22, terwijl de as piranten eveneens gelijk speelde 00 te gen de Tybb-asp. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Staatspartij. Gisterenavond kwam de afdeeling Alphen van de R. K. Staatspartij in de St. Josephzaal in vergadering bijeen, waarbij als spreker optrad de heer M. P. v. d. Weijden, lid der Tweede Kamer. Deze bijeenkomst werd door den voorzitter ge opend. Na de lezing der notulen volgden eenige mededeelingen w. o. er een was bestemd voor hen, die bij de as. Statenver kiezing verhinderd zouden kunnen zijn hun stem uit te brengen. In dit geval kan dit door een gevolmachtigde geschieden, mits hiervan opgave wordt gedaan voor 1 Jan. as. bij het bestuur der Kiesvereeniging. Besloten werd voorts, een H. Mis te doen lezen voor de zielerust van wijlen dr. Doll- fuss. Aan de orde kwam de candidaatstelling voor de groslijst der in 1935 te houden Staten-verkiezing. Benevens de heer Boe ren en Van der Weijden, werden de drie aftredenden weder candidaat gesteld. Na de behandeling van het reglement en een kleine wijziging daarvan, verkreeg de heer M. P. v. d. Weijden het woord tot het houden zijner rede. Spr. behandelde daar in op duidelijke wijze, de politiek der re geering in verband met de crisis en be sprak in den breede het werkloozen-vraag- stuk, de steunverleening. Het verwijt dat de Kath. Staatsparten tot dit laatste heeft bij ge dragen werpt spr. verre van zich af, omdat niet de Kamer doch de Regeering in deze beslist. De moeilijkheden in het bedrijfs leven, land- en tuinbouw, benevens de maatregelen ten dien einde door de regee ring genomen om deze van den ondergang te redden, werden door spr. overzichtelijk aangetoond. In het tweede deel zijner interessante vraagstuk de revue passeeren, welk vraag stuk hij op zakelijke wijze in beschouwing nam, om daarna te besluiten met een krachtig pleidooi voor alle eenheid in de Kath. Staatspartij. Nadat de voorz. den spr. voor zijn bglangwekende rede dank had ge bracht vond een voorloopige bespreking plaats voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing, waarna sluiting der goed bezochte bijeenkomst. Landstorm. De schietoefeningen van de Bijz. Vrijw. Landstorm, welke in No vember aanvingen, mogen zich in een stij gende belangstelling verheugen. Donder dag, Vrijdag en Zaterdag 27, 28, 29 Dec. zal thans een schietwedstrijd gehouden worden om bout en Kerstkransen tegen ge ring inleggeld, waaraan ook Burgerwacht en schietvereeniging „Nederland en Oran je" zullen kunnen deelnemen. Geen „Latijn" maar werklijkheid. In de ziende werd door een visscher met de zege een karper gevangen, welke het res pectabele gewicht van 30 pond had. De kolossale visch is ten huize van den heer B. aan de Lindenhovenstraat voor belangstel lenden ter bezichtiging gesteld. Zulke vischjes worden iederen dag niet gevan gen. BOSKOOP. „Trekvogels". Het was voor de Trekv. weer 'n ongekende succesdag. In de eerste plaats het eerste elftal, dat bij R. V. C. te gast was voor de competitie, wist een ge lijk spel uit het vuur te slepen. Als men bedenkt dat de thuiswedstrijd met 61 werd verloren, is dit een prachtig resul taat. Na 'n spannende en soms wat al te forsche wedstrijd, bleef het resultaat, dub bel blank (00). Gaat zoo door jóngens en volgende week vol goeden moed ESTO par tij geven. Het tweede had Steeds Hooger II te gast. Als de scheidsrechter beginnen blaast ont wikkelt zich van weerszijden 'n vlug open spel, met Steeds Hooger iets sterker. Zij nam dan ook de leiding (01). Nu kwamen de Trekv. opzetten en met de rust was de stand omgedraaid 21 voor de Trekvogels. Vlak na de rust vergrooten de Trekvogels hun voorsprong (31). Dit doelpunt was echter niet in de haak, de bal werd met de hand in doel gewerkt. Nadat Steeds Hooger de achtersttand verkleind had 32 voerden de Trekv. de stand op tot 62, waarmee het einde kwam. Steeds Hooger speelde met 10 man en hoewel de Trekv. over het algemeen iets sterker waren, is de uitslag toch eenigszins geflatteerd. ZOETERWOUDE. Een teleurstelling. De verwachting, dat de Kruisvaart ons met Kerstmis een paar mooie avonden zou geven met de op voering van het tooneelspel „Katjeng" ;s verijdeld. Doordat een der hoofdrolspelers een blessure aan zijn been heeft gekregen, moet het spel uitgesteld worden. Om dan de parochianen met Kerstmis en Nieuwjaar toch eenige ontspanning te bie den, zal op tweeden Kerstdag een variété programma gegeven worden en op Nieuw jaar een filmprogram. Op Nieuwjaarsavond komt weer als voor heen de Nieuwjaarswensch van Thomas- vaer en Pieternel. Die zullen in dezen tijd wel heel veel te wenschen hebben en veel belangstelling genieten. DAMES REGENMAN TELS, zeer mooie kwal. lodenstof, goede pas vorm, in marine, zwart en bruin DAMES REGENMAN TELS, prima kwaliteit lak, 2 rij knopen, met split, ook grote maten, 4.75, 29° DAMES REGENMAN TELS, prima Gabardine, (marine) geheel ge voerd, diverse a7C maten 9 DAMES REGENMAN- TELS, zeer mooie kwal. satin, 2 rij knopen, met split, in zwart, marine enz. 8.90 <5 DAMES REGENMAN TELS, van halfwollen Gabardine, bijzonder mooie kwaliteit, A 90 alle maten 14 DAMES REGENMAN TELS, tweedstof, geheel op rubber, mod. kleuren, 2 rij knopen, gn met split KINDER REGENMAN TELS, grote sortering in lak, satin, loden en Gabardine stof, alle maten en prijzen 1175 GABARDINE, geheel gevoerd en afgebiesd, gestikte kraag en ceintuur, op kameelhaar afgewerkt. Oliedoek op rug, schouders en mouwen, gegarandeerd waterdicht, geheel wol 22.75 half wol LAWNTENNIS INTERNATIONALE PLANNEN VAN ONZE OEFENMEESTERS. Bij de laatst gehouden wedstrijd Am sterdamDen Haag tusschen de oefen- meesters bestond er bij het tennispubliek een ongekend enthousiasme, en bleek des te meer, dat het spel der profs niet enkel show-tennis was. Mede hierdoor is er een plan ontstaan om het spelpeil in het alge meen te trachten te verbeteren. De Bond van Tennis-oef enmeesters heeft besloten om eiken Zaterdagavond in de Tennis-Hal Apollo een paar uren te besteden alleen aan wedstrijdspel en het bestuur van deze prof-organisatie heeft daartoe de medewer king verkregen van de directie van de Apollo-tennishal. Voorts heeft het bestuur contact gezocht met den Duitschen en den Franschen Prof-Bond teneinde in het Weekend van Januari, Zaterdag 12 en Zon dag 13 een wedstrijd volgens Davis-Cup- regels te spelen tusschen een ploeg Neder- landsche en een van Duitsche of Fransche oef enmeesters. De mogelijkheid bestaat ook, dat op die dagen de beide Amsterdamsche trainers Waasdorp en H. Goedraad tegen de buitenlanders uitkomen en dat een paar dagen daarna een Haagsche ploeg, bestaan de uit W. Hemmers en J. Goedraad in Den Haag tegen hen spelen. Eenige bekende amateurs hebben zitting genomen in een comité, dat bereids is ge vormd, temeer daar gepoogd zal worden om de spelers die op de officieele ranglijst staan in de gelegenheid te stellen aan den wekelijkschen trainingsavond deel te ne men, teneinde ook hun internationaal spel peil te verhoogen. VOETBAL BRUSSEL—AMSTERDAM EN AMSTERDAM—BRUSSEL. Het Bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond deelt ons mode, dat de jaar- lijksche ontmoetingen BrusselAmsterdam en AmsterdamBrussel, op de dagen voor afgaande aan de Interlandwedstrijden Bel giëNederland en NederlandBelgië, tot stand zijn gekomen. Zooals men weet, werden vroeger altijd wedstrijden tegen Antwerpen gespeeld. Nu Antwerpen zich niet meer beschikbaar stel de werd contact gezocht met Brussel, met bovengenoemd resultaat. RAADPLEEGT vóór Uw inkoopen de advertenties IN U W DAGBLAD INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 17 Dec. 1934. Katholieken, stelt nu een daad. Geachte Redactie, Mogen wij een weinig plaatsruimte in uw geëerd blad, ontvang daarvoor onze hartelijke dank. Na de hernieuwing der H. Missie Zon dag j.l. op een zoo plechtige wijze is geslo ten, zal bij velen het vuur hetwelk dezer dagen is aangewakkerd wel weer langza merhand gaan verflauwen. Als dat het ge val is, dan hopen wij dat dit niet het ge val is wat betreft de vele goede voorne mens aangaande een goede pers. In de predikaties is u gewezen op de geloofs afval door het lezen van slechte lectuur. Om standvastig te blijvetn is ons ook gewezen om die lectuur te lezen, welke ons geloofs leven opbouwt. Dit kunt gij doen, Katho lieken, door het lezen van het apolagetische weekblad „De Bazuin", zeer leerzaam en actueel; uitleggingen van vragen over ons geloofsleven, leerrijke beschrijvingen wel ke een hulpmiddel kunnen zijn bij ge- loofsverdediging enz., kortom een blad, zoo passend in dezen tijd, dat, als het moge lijk is, iedere Katholiek het naast ons mooie roomsche dagblad „De Leidsche Courant" het iedere week moet ontvangen. Neemt dus een abonnement op dit blad en gij vol doet aan een middel u door de paters aan gegeven, om uw geloof te versterken. De abonnementsprijs is 5 cent per week of 20 cent per maand bij vooruitbetaling. Vraagt proefnummers bij N. de Water, Gasstraat 6, secretaris van 't Leeken-apostolaat der pa rochie OL.Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Het bestuur van het Leeken- Leiden, 17 Dec. 1934. Donker Afrika. Langs dezen weg zou ik de heeren, die hiervoor aangesteld zijn, willen wijzen op de onhoudbare toestand in de Boerhaave- straat nabij het oude ziekenhuis. Wanneer men bij avond op de Steenstraat wandelt en men kijkt genoemde straat in, dan zal men denken: wat 'n moordhol is dat daar. En werkelijk is dat ook zoo. Want sinds de lamp, die aan het oude ziekenhuis de hoek verlichtte, ni°t meer brandt, beloopt men steeds de kans bij avond tegen elkaar op te botsen wegens de volslagen duister nis die daar heerscht. Gaarne zou ik, en alle bewoners met mij, zien dat óf de lamp 's avonds weer ging branden óf dat op genoemde plaats een lantaarn zou worden bijgezet. Hoogachtend, Boerhaavestraat-bewoner.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8