NIEUWJAARSWENSCH 26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWJAARS ADVERTENTIËN DINSDAG 18 DECEMBER 1934 No. 7993 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BINNENLAND RIJKSMIDDELEN, in November 3 yi ton boven de raming. In de maand November hebben de Rijks middelen opgebracht 32.536.469, hetgeen 326.678 meer is dan de raming en 1.651.127 meer dan over November 1933. Over de eerste elf maanden van dit jaar was de opbrengst f 325.843.257 of 27.442.659 meer dan over hetzelfde tijd vak in 1933, doch 28.464.451 minder dan de raming. De wegen- en de rijwielbelasting brach ten over November resp. op 805.830 en 34.457. PRODUCTEN DER BOOMKWEEKERIJ. Regeling voor de aanwending van het overschot. In verband met de groote moeilijkheden, welke de Nederlandsche boomkweekerij ondervindt bij den afzet van hare produc ten, tengevolge waarvan een niet onbe langrijk overschot dezer artikelen is ont staan, waarvoor geen afzet gevonden werd, heeft de Minister van Economische Zaken besloten een belangrijk deel van dit over schot uit de markt te nemen, teneinde op deze wijze den vakbeoefenaren de ruimte te verschaffen, die noodig is voor hun be drijf, zonder dat zij genoodzaakt zijn hun producten te vernietigen. Teneinde aan die producten een nuttige bestemming te ge ven heeft de Minister een onderzoek doen instellen naar de vraag, of deze artikelen gebruikt konden worden ter beplanting van terreinen, welke ook onder normale om standigheden daarvoor niet in aanmerking zouden komen, alhoewel nochtans bodem en ligging dier terreinen voor beplanting geschikt zijn. Het is gebleken dat onderscheidene ter reinen als bovenbedoeld en over het ge- heele land verspreid, voorkomen. Dienten gevolge bestaat de gegronde verwachting dat het overgroote deel van het overschot een plaats zal vinden in de verschillende provinciën des lands, en tot verhooging van het natuurschoon in belangrijke mate zal bijdragen. Een zeer groot gedeelte der boomkwee kers heeft zich voor deelname in dezen afkoop aangemeld. Met de verdeeling der opdrachten inge volge de ingekomen aanvragen is bereids een aanvang gemaakt. Aangezien op de wijze als hiervoren is uiteengezet, de mogelijkheid wordt ge opend, dat producten van de boomkwee kerij en worden verkregen tegen belangrijk lagere prijzen dan normaal het geval is en het beplanten aan vele handen werk kan geven, is de Minister van Sociale Zaken bereid, wanneer de hierbedoelde werk zaamheden bij wijze van werkverschaffing kunnen worden uitgevoerd, in samenwer king met de betrokken gemeentebesturen de noodige medewerking te verleenen. Aanvragen terzake dienen alsdan door de gemeentebesturen via de inspecteurs voor de werkverschaffing bij den Minister van Sociale Zaken te worden ingediend. UIT DEN HAAGSCHEN RAAD. De gemeenteraad van *s-Gravenhage heeft de behandeling van een voorstel van B. en W. om 3 pet. te korten op de loonen van 't gemeentepersoneel uitgesteld tot de begrootingsbehandeiing. Een huurverla- ging voor de gemeentewoningen werd z.h.s. aangenomen, evenals de verlaging van de presentiegelden voor Raadsleden 6.75 voor een zittingsdag) en van de wethou derssalarissen (teruggebracht van 7000 op 6000 gld.) en het voorstel om voor de Kin dervoeding een tijdelijke commissie van be heer te benoemen. Nieuwe burgemeester te Huybergen. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot burgemeester van Huybergen J. M. Sijster- mans. De nieuwbenoemde burgemeester van Huybergen, de heer J. M. Sijstermans, werd 15 Juni 1883 te Nieuwenhagen geboren en is dus 51 jaar. De heer Sijstermans, die Roomsch-Katholiek is, woont te Zundert en is opperwachtmeester, brigade-commandant der koninklijke marechaussee. CRISISMAATREGELEN VOOR 1935 TEN AANZIEN VAN PLUIMVEE EN EIEREN. Een ontwerp-besluit, inhoudende de cri sismaatregelen voor 1935 ten aanzien van pluimvee en eieren bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Ten aanzien van de grondslagen welke dat ontwerp-besluit bevat wordt ons thans reeds het volgende medegedeeld. Grondslagen der nieuwe regeling. Bij de samenstelling van de teeltregeling voor pluimvee voor 1935 is in hoofdzaak voortgebouwd op hetgeen door de dit jaar getroffen maatregelen tot stand is ge bracht. Hoewel thans uiteraard de resul taten der regeling 1934 nog niet geheel zijn te overzien, hebben niettemin de tot dus verre opgedane ervaringen uitgewezen, dat de grondslagen dezer regeling zoodanig zijn, dat daarop ook verder voortgebouwd kan worden. Het bovenstaande bracht mede dat ook bij de regeling van 1935 de gedachtengang voorzat, dat naast maatregelen tot bepre king van de pluimveestapel maatregelen worden, welke de reeds ingezette verbetering van den pluimvee stapel zullen bevorderen. Maatregelen tot verbetering. De bestaande onderscheiding tusschen fokkers, houders van vermeerderings- bedrijven en kuikenbroeders is dan ook ge handhaafd en de aan deze groepen toege dachte functies zijn dezelfde gebleven. In verband hiermede hebben ook de ver plichtingen welke de fokkerss, houders van vermeerderingsbedrijven en kuikenbroeders ter bereiking van het gestelde doel: ver betering van de pluimveestapel, voor 1934 waren opgelegd, geen ingrijpende wijzigin gen pndergaan. Maatregelen tot beperking. Anders staat het echter met de maatre gelen tot beperking der pluimveestapel. Weliswaar is ook thans het in voorraad hebben van broedeieren slechts toege staan aan kuikenbroeders, welke als zooda nig bij een door den Minister aan te wijzen daarnaast kon men thans ten aanzien van het door deze kuikenbroeder in te leggen aantal broedeieren een regeling getroffen. Voor het jaar 1934 ontbraken de juiste gegevens om een zoodanige beperking van het totaal aantal kunstmatig uit te broe den pluimvee eieren te kunnen voorschrij ven en moest in een bekorting van de broedperiode de beperking in hoofdzaak worden gevonden. In dit afgeloopen jaar is echter een nauwkeurig overzicht verkregen van het totaal aantal broedeieren, dat in broed machines is ingelegd, zoomede van de ver deeling van dit totale aantal over de kui kenbroeders. Aan de hand van deze gege vens kon dus de grootte van den aanfok bij de pluimveestapels nauwkeurig geregeld worden. Het ontwerpbesluit bevai dan ook m de eerste plaats een regeling tot beperking van de nluimveestaoel door middel van voorschriften omtrent het aantal door iederen kuikenbroeder in te leggen broed eieren, van welke voorschriften eerst een meer gedetailleerde bespreking moge vol gen. Het in voorraad hebben van pluimvee eieren in broedmachines, is zooals boven reeds werd opgemerkt, slechts toegestaan aan kuikenbroeders. Deze zullen echter voorts aan enkele voorwaarden hebben te voldoen. Zoo zullen zij ten eerste in het be zit moeten zijn van een broedvergunning, die loor de door den Minister daartoe aan te wijzen crisisorganisatie aan iederen kui kenbroeder na inach' eming van enkele voorwaarden wordt verstrekt. Voorts zul len de broedeieren zich moeten bevinden in een broedmachine, waarvan hem het voor hand hebben kracht°ns een schriftelijke vergunning, afgegeven door bovenbedoelde crisisorganisatie is toegestaan. De voor waarden, waaronder deze vergunning wordt afgegeven, zijn zoodanig dat iedere kuiken- broeder deze kan verkrijgen. De regeling, welke in 1934 van kracht is geweest, dat de broedmachine in eigendom aan de crisis organisatie moest worden afgestaan is ge heel vervallen, de betreffende contracten zullen allen per 31 December a.s. worden geannuleerd. Tenslotte zal het gewicht van ieder broedei, evenals dit het vorig jaar was bepaald, een bepaald minimum aantal grammen moeten bedragen. De drie hierboven genoemde voorwaar den zullen dus vervuld moeten zijn, indien een kuikenbroeder pluimvee-eieren kunst matig wil doen uitbroeden. De regeling schrijft geen heffing op broedeieren meer voor; de mogelijkheid is echter geopend, dat een zoodanige heffing alsnog kan worden ingesteld, indien dit om eenigerlei reden wenschelijk zou blijken te zijn. Indien nu een kuikenbroeder met inacht neming van het bovenstaande bevoegd is pluimvee-eieren in zijn broedmachines in te leggen, dan rijst de vraag welk aantal zal hij mogen inleggen. Het ontwerpbesluit bevat daarvoor de volgende regeling: een onderscheid is in de eerste plaats gemaakt naar gelang de kui kenbroeder al of niet in 1934 reeds het be drijf van kuikenbroeder uitoefende. Degene die het bedrijf in 1934 niet uit oefende zal in het algemeen in het geheel geen broedeieren mogen inleggen. Deze be paling is gemaakt, teneinde een onge- wenschte uitbreiding van de pluimveesta pel door het oprichten van nieuwe bedrij ven te voorkomen. Het spreekt echter van zelve, dat de bil lijkheid kan eischen dat een kuikenbroeder wel daartoe vergunning verkrijgt. Aan den Minister is dan ook de bevoegdheid toege kend vóór 1 Februari 1935 uitzonderingen toe te staan, in welke gevallen door den Minister wordt vastgesteld aan de hand van aard en omvang der bedrijven hoeveel broedeieren mugen worden ingelegd. Voor den kuikenbroeder, die in 1934 het bedrijf van kuikenbroeder heeft uitgeoefend zal in het algemeen het door deze in dit jaar voor den 13en April op rechtmatige wijze in zijn broedmachine(s) ingelegde aantal pluimvee-eieren als grondslag die nen voor het aantal dat hem voor 1935 zal worden toegewezen. Het ontwerp-besluit bepaalt nl. dat een kuikenbroeder een door den Minister vast te stellen percentage van het aantal in 1934 ingelegde pluimvee-eieren zal mogen in leggen. Ten aanzien van dit percentage is hij geheel vrij, van wien hij de broed eieren betrekt. Elke kuikenbroeder zal in de gelegenheid gesteld worden om boven de hem op deze wijze toegestane hoeveelheid voorts nog een door den Minister vast te stellen per centage van het in 1934 aantal ingelegde eieren uit te broeden, indien hij deze eieren betrekt van fokkers en/of houders van ver meerderingsbedrijven. Deze regeling is getroffen ten einde zoo veel mogelijk te bevorderen, dat het door den kuikenbroeder te gebruiken materiaal afstamt van de goede dieren, die op de be drijven van fokkers- en houders van ver meerderingsbedrijven aanwezig zijn. Voor de vaststelling door den Minister van bovenbedoelde percentages zijn in het besluit verschillende richtlijnen aangegeven De voornaamste dezer zijn, dat hierbij on derscheid kan worden gemaakt naar de totale hoeveelheid, welke in 1934 op de verschillende bedrijven is ingelegd. Zoo bestaat dus bijv. de mogelijkheid dat voor de groote bedrijven het percentage eieren dat ingelegd mag worden anders is dan voor de kleine bedrijven. Voorts kunnen de percentages verschillend zijn naar ge lang een kuikenbroeder al dan niet gewoon is de uit de ingelegde eieren geboren kui kens uitsluitend te bestemmen voor ver- jonging van de pluimveestapel op eigen bedriif, terwiil ook voor kuikenbroeders, die zich verplichten uitsluitend broedeieren „..v.....^ie r^Vstreeks betrokken zijn van fokkers en/of houders van ver meerderingsbedrijven, andere percentages kunnen worden genomen. Voor gevallen waarin een kuikenbroe der na 1 Mei 1934 een bedrijf heeft over genomen of wel waarin hem broedvergun- ningen zijn overgedragen, waartoe het be sluit de mogelijkheid biedt, zal bij de hem toe te wijzen hoeveelheid broedeieren daarmede rekening worden gehouden, in dien de overname of de overdracht vóór 1 Februari 1935 plaats gevanden heeft. Het ontwerp besluit houdt voorts de mo gelijkheid in, dat door de Kroon in af wij- i„„i r>«r*ogride regelen worden gesteld voor het doen uitbroeden van pluimvee voor nader daarbij aan te geven speciale doeleinden (als bijv. voor export, piepkuikenfokkerij, wetenschappelijke doel einden). De bedoeling heeft voorgezeten de kui kenbroeders zoo vrij mogelijk te laten ten aanzien van de tijdstippen, waarop zij het hun toegewezen aantal pluimvee-eieren doen uitbroeden, slechts zal bij apart Ko ninklijk Besluit een begin en einddatum worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze data zoo rui mmogelijk te stellen, ech ter de einddatum wel zoodanig, dat laat- broed zooveel mogelijk voorkomen wordt. Teneinde ook het laatbroeden onder de kloek op te groote schaal indien noodig uit te sluiten kan op een nader door de Kroon vast te stellen tijdstip het hebben van kui kens boven een door den Minister te bepa len aantal, worden verboden. Is met het bovenstaande uiteengezet op welke wijze het ontwerp-besluit beoogt een beperking te brengen door middel van re geling van nieuwe aanfok, het ontwerp besluit houdt tevens de mogelijkheid in voor den omvang van de reeds bestaande pluimveestapel regelen te stellen. Op grond hiervan zal het mogelijk zijn, stippen de omvang vandepluim- veestapels op de verschil lende bedrijven in ons land te gaan beperken. Deze beperking zal niet uniform behoe ven te geschieden, doch zij zal voor de ver schillende deelen des lands anders kunnen zijn, terwijl voorts naar gelang van aard en omvang van het bedrijf, zoomede van de hoeveelheid en soort van de daarop voort gebrachte''producten van den Landbouw de toegelaten hoeveelheid pluimvee verschil lend worden vastgesteld. Op deze wijze bestaat dan de mogelijk heid om een beperking en een andere ver deeling van de pluimveestapel in ons land te verkrijgen, welke boter by de op de be drijven heerschende toestanden aansluit en I de pluimveehouderij steunt in die streken des lands waar zij een voorname bron van bestaan vormt. Anderen maatregelen. Het ontwerp-besluit bevat voorts bepa lingen omtrent het vervoeren van pluim vee, welke in hoofdzaak met de thans gel dende overeenkomen en de naleving der getroffen bepalingen verzekeren. ONTHULLING DR. MEULEMANBANK. In de Heerlensche Vroedvrouwenschool. Zondagmiddag heeft op het binnenplein der Vroedvrouwenschool te Heerlen de onthulling plaats gehad van de dr. Meule- manbank. Onder de vele aanwezigen merkten wy op, mevr. dr. Meuleman, prof. Aalberse, mgr. Groenen, mgr. v. d. Venne, directeur van Rolduc, kanunnik-secretaris v. d. Marck, deken Nicolaye van Heerlen, deken Erens van Gulpen, burgemeester v. Gruns- ven van Heerlen, rector Durlinger en den heer Dupont, alle drie bestuursleden van de stichting „Moederschapszorg", dr. Lub bers directeur van de school, dr. Crobach, directeur-geneesheer van het St. Joseph- ziekenhuis te Heerlen, jhr. mr. G. G. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van het Lim- burgsche Groene Kruis, den heer Schweit zer, directeur „Laura en Vereeniging", mr Linthout, vertegenwoordiger der directie van de Staatsmijnen, vele geneesheeren en andere geestelijke en wereldlijke auto riteiten. Bericht van verhindering hadden o.a. gezonden Baron van Hövell tot Wester- flier, commissaris der Koningin in Lim burg, mr. Lietaert Peerbolte, directeur- generaal van de Volksgezondheid, mgr. dr. Poels, dr. Wesselink, directeur van de Vroedvrouwenschool te Rotterdam, dr. Meurer, directeur van de Vroedvrouwen school te Amsterdam en Charles Vos, beeldhouwer van de gedenkplaat van dr. Meuleman. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Italië beschuldigt Abessinië en eischt ge noegdoening. (2de blad). Centralisatie van het bedrijfsleven in Duitschland. De leider Krupp afgetreden. (2de blad). Zuivering der SA. en demilitariseering der S.S. (2de blad). Weer 28 executies in Rusland. (2de blad). Nadat de aanwezigen zich op het bin nenplein hadden verzameld, nam prof. om op nader door de Kroon te bepalen tijd- Aalberse het woord en hing vele herinne ringen op uit den tijd vóórdat dr. Meule man naar Limburg kwam. Vervolgens ging prof. Aalberse na wat dr. Meuleman is ge weest voor de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen. Op medisch, sociaal en chari tatief gebied verwierf dr. Meuleman zich een naam door het geheele land. Te begrij pen is, dat het idee opkwam om hem ter eere een monument te stichten van zijn werk. En geen schooner gelegenheid kon men uitzoeken, nu ook de eerste steen ge legd wordt van de kapel, dr. Meuleman's werk. Namens het comité bood spreker dan de dr. Meulemanbank aan het bestuur der school aan, een rustbank gewijd aan hem, die zelf in zijn leven nooit wilde rusten en onthulde vervolgens de bank, welke met eenige toepasselijke woorden door den voorzitter van „Moederschapszorg", burge meester van Grunsven, aanvaard werd. Spr. hoopte, dat mevr. Meuleman nog vele jaren getuige mocht zijn van het resultaat van het door haar echtgenoot gestichte werk. Daarop werd het woord gevoerd door dr. Lubbers, den directeur van de R. K. Vroedvrouwenschool, die namens de school een grooten krans op het monument legde. Op verzoek van burgemeester van Grunsven gingen allen nu naar de plek waar de nieuwe kapel zal verrijzen. Onder leiding van architect Stuyt Jr. Is de bouw reeds een flink eind gevorderd. Met assistentie van den rector der school verrichtte deken Nicolaye de schoone litur gische plechtigheid van het wijden van de plek waar het altaar komt en van de eer ste steenlegging. Het slotwoord werd gesproken door rec tor Durlinger, waarna een verpleegsters- koor het „Magnificat" zong. „Msb." Vanaf heden tot en met 28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten tiën zijn a contant: X4 regels f 0.50 5-8 U 9—12 1.50 13—16 2.- DE ADMINISTRATIE Ondcrgeteekcnde verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1