ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 INTERPAROCHIEELE IN MEMORLAM H. P. L. VORST. Onverwacht is hij van ons heengegaan, velen immers wisten niet eens, dat hij ziek was, voor kort hadden zij hem nog ont moet. Voor onze Gezellen-Ver een iging is zijn «terven iets, dat op heden nog moeilijk voor ons valt te realiseeren, wij kunnen ons immers onze Gezellen-Vereen iging niet goed denken zonder hem, die de bijna 50 jaar van haar bestaan lid was van den raad van bestuur. In de geschiedenis van onze vereeniging vinden wij zijn naam met eere genoemd. Hij is een van de stoere werkers geweest, die in '83 hier in Leiden durfden te gaan werken aan de Katholieke sociale beweging. Op en top Gezel is hij geweest, een echte Kolpingszoon, die de Kolpings- gedachte, zijn idealen en deviezen in prak tijk bracht Hy was de godsdienstige main, die men op z ij n leeftijd 's morgens om 7 uur in de St. Lode wijk kon vinden, de man die gedurende 50 jaar trouw en ijverig lid was van de Congregatie, de man met een levend geloof, die zich nooit schaamde voor zijn overtuiging en raak wist te antwoorden. Hij was de arbeid zame man, die dag in dag uit arbeidde, en het werken opvatte zoo als Kolping dat zoo graag had van zijn Gezellen, als een roe ping Gods, waardoor wij onze zaligheid moeten bewerken. Arbeidzaam was hij in onze vereeniging, waar hij jarenlang de functie van penningmeester waarnam en tot voor kort zorg droeg voor 't Zieken fonds. Op hem kon men rekenen, hij was de trouwe bezoeker van de vergaderingen van den raad van bestuur. Hij was de blije en tevredene man. Dankbaar zijn wij hem voor al zijn werken, voor zijn voorbeeld, In deze dagen hebben wij zij zijn doods baar gebeden, maar ook in de komende dagen zullen wij hem in onze gebeden ge denken. Moge God hem genadig zijn en hem geven 't loon voor zijn werken, dat vragen wij op voorbede van dei. Heiligen Joseph onzen Patroon en Adolf Kolping, onzen h*>nig*>n Stichter. V.-P r a e s e MANKEMENTEN. Er is een stormpje van protest opgegaan, omdat wij enkele toestanden gehekeld heb ben. Ronduit gezegd, daar was het ons om te doen! Algemeen gesproken wil men meer doen, maar: als er niet meegewerkt wordt, hoe moet het dan lukken? Reken dat zelf maar uit. Ik ben b.v. een voetbalclub in „Ergens" en daar mogen een paar mensohen bijkans alles doen. Als het er op aan komt ook nog de wedstrijden spelen. Daar was destijds iemand bestuurslid, nee maar, die man zou dit doen en dat in orde m aiken, ja alles zou compleet worden. Och arme, wat een be loften. Bij de eerste critiek is-ie 'm ge smeerd En dat gebeurde in ons Dis trict. En daar had je nou die Piet Paaltjes, die speelde mee voor het eerst en toen ver loren ze weer eens. De volgende Zondagen bleef hij weg en mochten de andere tien het opknappen. En toen ze hem vroegen waarom hij niet kwam was het antwoord: Ik had geen tijd! Van dat soort voetballers vind je overal Begrijpen ze niets van Kol- pingsgeest en sportiviteit? Die zijn zeker al leen lid bij een feestavond. En dan eisohen ze nog de beste plaatsen.... Zoo wist laatst iemand te vertellen, dat er zoo weinig boeken op een leestafel te vinden zijn! Die wilde bepaald een biblio theek in de ontspanningsbijeenkomsten. Een leestafel is er voor couranten en tijd schriften; voor boeken bestaat er een bi bliotheek. Dat de mensohen zoo iets niet snappen, enfin. Ja, er zijn menschen en mensohen. Zoo ook Gezellen en Gezellen. Soms is het wel vermakelijk te zien, hoe ze probeeren de regels te ontduiken. Erger wordt het als er sprake is van kinderachtig knoeien. Want de boog kan wel eens te strak ge spannen worden en dan is het springen er van geen aangenaam geval Daarom is ver antwoordelijkheid zoo'n goed ding bij Ge zellen. S. M. ONZE KERSTRETRAITE. Er is actie en meeleven voor de komen de retraite. Dank zij den offerzin van velen, kan het bestuur de werklooze Gezellen hel pen. Niet minder dan 12 werkloozen kun nen gratis mee, wat een mooi resultaat is. Giften voor dit schoone doel zijn nog steeds welkom bij den vice-Praeses en bij j den huismeester, Rapenburg 52. DE WEEK-ENDS IN „DE LIEBAARD". Zaterdag 8 en Zondag 9 Dec. j.l. waren wij te gast in ons vac an tie- en week-end huis te Baarn, dat mooi en rustig daar ligt in de omlijsting van de Gooische bosschen. Het was een week-end voor Senioren en commissarissen en ook uit het district Lei den waren de leekan-leiders aanwezig om met meer kennis en met meer liefde hun werk voort te zetten .Want de opzet van deze week-ends is: leering en leiding ge ven aan onze leeken-leiders. Zoo behandelde Praeses Biesta O.P. de godsdienstige vorming der Gezellen en an deren boeiden de vele aanwezigen met kla re voordrachten over de Gez.-Ver. op het platteland, de onderlingen verhouding van den Senior tot Praeses en commissarissen, en de verhouding van het commissariaat tot de Gezellen. Bij hierna gehouden ge dachten wisseling bleek wel, hoe verschil lend de ervaringen zijn. Ook menig goede opmerking werd er geplaatst en de Lie- baard-Praeses heeft op de vele vragen steeds een afdoend antwoord gegeven .Van elkander is veel geleerd en daar gaat het om. In de eerste vergadering van Zondag heeft de Districts-Senior van Leiden aan Pater Biesta dank gebracht voor diens vele werk in en buiten „De Liebaard". Want dit is zeker: die Liebaard-Praeses is een zwoe ger voor de Gez.-Ver., een nooit versagen de en zichzelf opofferende Priester-Gezel- lenvader. En dies verdiende hij eens een woord van hulde en dank. De eerste week-ends zijn zeer geslaagd. Nu komen er nog voor zang, muziek, too- neel en sport. Laten de besturen der diver se clubs nu eens spoedig besluiten tot deel name. Het komt de beweging volledig ten goede. En ten slotte zal in Febr. nog een week-end plaats hebben voor Senioren en commissarissen. Opgaven rich te men aan het Centraal-Bureau te A'dam. Trouw aan Kolping! SEVERUS. EENIGE DATA'S VAN BELANG. 16 Aug. 1883 eerste bijeenkomst van 40 R.K. handwerkslieden in de groote zaal van 't St. Vincentiusgebouw aan de Hoogland- sohe Kerkgracht. Als voorloopig bestuur M. Weckwerdt, voorzitter; H. Helvensteijn, 2e voorzitter; P. v. d. Voorden, secretaris; H. Vorst, penningmeester; N. Kok, 2e se cretaris en G. Kleinhans en de gebroeders W. en J. Boogers commissarissen 25 Nov. 1884 plechtige inwijding van 't nieuwaangekochte huis op de Langebrug no. 10. 5 Mei 1887: Redevoering van den Cen- traal-Praeses, den ZeerEerw. heer van Nis pen tot Sevenaer om de werkliedenvere- eeniging St. Joseph om te zetten in een St. Joseph-Gezell en-Vereeniging. 9 Juni 1887 officieele aansluiting met Centraal Verband te Amsterdam, 9 Juli 1887 officieele aansluiting met Ge neralaat te Keulen, Kapelaan Hageraats eerste Praeses. 1888. Aankoop perceel Rapenburg 52. In onze geschiedenis wordt hier vermeld: „Toen dan eenmaal tot aankoop van bo vengenoemd Heerenhuis besloten was, werd als 't ware in één adem aan den ijve- rigen penningmeester, H. P. L. Vorst, den ombouw van 't huis opgedragen enzulks op den vereerenden titel van „Bouwheer" der Gezellen-Vereeniging. STUDIECLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Frans Schneiders over: Hongarije. Donderdagavond hield de Studieclub een bijeenkomst voor alle leden der vereeni ging. Nadat de 2de voorzitter met gebed geopend had, gaf hij het woord aan den geachten inleider. Deze begon met te wijzen op het onrecht vaardige verdrag van Trianon, waardoor Hongarije vernietigd is. Want reeds voor dien tijd was het land meerdere malen ge schonden bij allerlei oorlogen en had het volk ellende en ontbering gekend. Maar de groote oorlog van 19141918 spande de kroon. Nooit is de rechtvaardigheid schan delijker vertrapt dan in genoemd verdrag en met talrijke voorbeelden wees spr. erop, hoe de minderheden door Roemenen, Ser- ven en Tsjechen verdrukt werden en wor den. De rol van landroovers en volksver drukkers vormen heeft Frankrijk weer eens vervuld, want Frankrijk verdeelde Honga rije en liet dingen toe, die een staat niet sieren. Enfin, veel sierlijks heeft Frankrijk nooit geleverd. Spr. wees hierbij ook op de strooming der vrijmetselarij tegen het christendom, waarvan de kleine Entente een resultatieve voorpost is. Na de pauze sprak de heer Schneiders over de Hongaarsche cultuur en het sterke geloofsleven. Het gebeurt op gewone dagen dat men eén kerk bezoekend er 3 a 400 bid dende menschen aantreft. Ook de gastvrij heid en den dankbaarheid der Hongaren zijn ontroerend. Wat moet dit volk een sterk en fijnvoelend karakter bezitten. Na uitvoerig gesproken te hebben over de kwestie met Joego-Slavië, over de pro-, paganda voor de herziening van het ver drag van Trianon en het Credo der Honga ren, besloot spr. zijn actueele, leerzame lezing, welke diepe indruk maakte op de luistervolle vergadering. Een prachtige serie lichtbeelden en Hon gaarsche gramofoonmuziek boeiden oog en oor. Daverend applaus beloonde dan ook den heer Schneiders. Na een hartelijk dankwoord werd met gebed gesloten. ER ZAL GEVRAAGD WORDEN. In de komende week zal bij alle leden gevraagd worden een bijdrage voor een huldeblijk aan den oud-Centraal-Praeses, Pastoor van Galen. De groote stuwer voor het Gezellenwerk heeft dit zeker wel ver diend. Men stelle daarom de propagandisten DüIDDO verdrijft spoedig alle koa in hoofd en neus, op borst en keel door in wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct Bij Apothekers en Drogisten. Wat Mijnhardt maakt is goed." UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. Sluitingsavond Winkelweek. In het café van de wed. J. Sneeboer alhier, had de feestelijke sluiting plaats van de win kelweek. De voorzitter, de heer Ph. Muys, opende de vergadering. Hij begon met te zeggen: Er is door de Leimuidensche winkeliers weer veel gepresteerd, deze tijd van hoog druk is thans echter wer achter den rug. Onder de deelnemers was er een enkele die zich niet al te best met de maatregelen van het bestuur kon vereenigen. De voor zitter had gehoopt, dat deze persoon heden avond aanwezig zou zijn, om zijn grieven naar voren te brengen. Spr. herinnert nog even aan het 50-jarig jubileum van den heer C. v. Velzen als Leimuidensch zaken man. De aanwezigen besluiten daarna het vol gend jaar weder een winkelweek te hou den. Het is, nu hiertoe besloten is, weder noodig een nieuw bestuur te kiezen. Alle thans zittenden bestuursleden wor den met overgroote meerderheid weder herkozen. De voorzitter aankt voor de herbenoe ming van het geheele bestuur. Hij zegt dat door de volle eensgezindheid in het bestuur de winkelweek geslaadg is. Daarna is het woord aan den penning meester. Medegedeeld wordt dat de film avond een batig slot heeft opgeleverd van 43.02, Zoodat zoowel aan het Crisisco mité als aan de vereeniging voor Nood zakelijke Ziekenhuisverpleging een bedrag van 21.51 kan worden afgedragen. De verdere inkomsten van de winkel weekcommissie hebben bedragen ƒ496.50 en uitgaven 486.33. Batig slot 10.17. De rekening wordt door de heeren M. Berends, H. Roos en W. P. Straathof na gezien en in volkomen orde bevonden. De secretaris brengt daarna een keurig jaarverslag uit. De voorzitter dankt daarna het dage lij ksch bestuur der gemeente, in het bij zonder den burgemeester, voor alle mede werking. De heer Beuk dankt namens de vereeni ging voor noodzakelijke ziekenhuisverple ging en noemt den heer Muys de man op de rechte plaats. De voorzitter sluit dan de vergadering met den wensch, 'dat volgend jaar de heer Stigter weder een actief aandeel aan de winkelweek zal kunnen nemen. Na de officieele sluiting bleven de deel nemers aan de winkelweek nog langen tijd gezellig bijeen. De heer D. de Koning zorgde voor ac- cordeonmuziek, terwijl de heer v. Beije- ren hem op de piano begeleidde. De winkelweekcommissie kan weder met genoegen op de gehouden winkelweek te rug zien. Vermelden wij nog, dat van de kinde ren der R.-K. school en de openbare school een dankbetuiging was ingekomen voor de verrassingen den kinderen tijdens de winkelweek bereid. OEGSTGEEST. Bloembollencultuur. De afd. Oegst- geest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield in „Zomerzorg" te Leiden een ledenvergadering. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verga dering werden gekozen de heeren G. Lubbe Thzn. en C. Hendriksen met als plaatsvervangers de heeren C. H. Juffer mans en H. v. d. Voet. Hierop volgde be handeling van de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering. In de vacatures W. Kooiman te And ij k- Oost en Jos. M. J. Braam te Heemstede werden als candidaat voor het Hoofdbe stuur benoemd de heeren J. M. C. Hoog te Haarlem en W. Murk te Hillegom. Inzake het punt voorstel van het hoofd bestuur tot wijziging van het reglement voor Bloembollenhandel werden verschil lende onderdeelen besproken. Op voorstel van den heer Beumer werd besloten om door de afd. Oegstgeest bij amendement te verzoeken wijziging aan te brengen in alle artikelen van dit reglement waar gesproken wordt van bloembollen door aanvulling van de woorden: „knollen of andere gewassen". Met het overige gedeelte van de be schrijvingsbrief ging de vergadering ac- coord. STOMP WIJK. Liturgie. Vanaf morgen. Zondag 16 Dec., zullen vóór beide H.H. Missen aan de kerk kleine Misboekjes verkrijgbaar ge steld worden, om ieder in de gelegenheid te stellen op de juiste wijze de H. Mis bij te wonen. Deze Misboekjes zijn verkrijgbaar tegen betaling van 2y2 ct. niert te leur. Elkeen drage naar vermogen daartoe bij. PALADIJNEN. Dinsdagavond bijeenkomst der Paladij nen te 9 uur. Allen present! Gezellen, die voor deze kernvorming in teresse hebben, kunnen zich melden bij den assistent-Senior. JAARBOEKJES. Half December verschijnen onze beken de jaarboekjes, een uitgave van het Cen traal-Bureau te A'dam. Zij zullen a 25 cent verkrijgbaar zijn, zoodat iedereen zich het practische werkje kan aanschaffen. HIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Volksbond. Voor een volle zaal werd Donderdag in het R.-K. Ver.gebouw de der de apologetische cursus gegeven met als spreker de heer J. C. Bökling uit Alphen aan deiij Rijn. De voorz. opende met den chr. groet en heette de talrijke aanwezigen van harte welkom, in het bijz. den geestelijk adv. kap. Hofstede en den spreker van dezen avond. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer Böckling die zou spreken over de opvoeding in het huisgezin. In het huisgezin, aldus spreker, zijn de kinderen niet allen hetzelfde, er zijn de brave, volgzame kinderen en de lastige on handelbare, waar bijna ieder gezin er een van heeft: het z.g. zwarte schap, waar geen goed garen mee te spinnen is. Dit kind, dat nogal eens wordt opge geven, daar het niet voor verbetering vat baar is, eischt juist onze bijzondere zorg. Hoe slecht en onhandelbaar het ook is, het moet ondanks alles toch liefdevol behan deld worden. De verloren zoon werd im mers ook weer in genade aangenomen. Een seconde van berouw of een oogen- blik van liefde tot God en dit kind wordt weer liefdevol door God aangenomen, en zouden wij dan zoo'n kind verstoeten of niet alles in het werk stellen om het weer op het goede pad terug te brengen? Bovendien is er de moederliefde, een van de grootste schatten, die zoo'n bedor ven en slecht kind nog op het goede pad kan terug brengen. De moeder houdt ondanks alles van haar kind. Al heeft het de grootste zon den, die maar mogelijk zijn bedreven, toch houdt zij er van en meestal nog meer, dan van haar andere goed oppassende kinderen hetgeen spreker met verschillende mooie gedichten naar voren bracht. De opvoeding der kinderen is zeer uit eenloopend en er komen nog steeds nieu we methoden. De twee richtsnoeren, voor een christe lijke opvoeding zijn echter de liefde tot God en de liefde tot onzen naasten. Dit zijn als het ware twee boomen van een ladder welke naar den hemel reikt en de sporten van deze ladder zijn de ver schillende etappes, welke het kind in het leven moet doormaken. Door deze ladder sport voor sport te bestijgen en zich vast te houden aan de twee boomen, n.1. de lief de tot God en de naastenliefde zullen zij steeds nader tot God komen, tot zij aan de laatste sport zijn en zich kunnen spie gelen in het aanschijn van God, wiens beeld zij gelijken. Het opvoeden van kinderen eischt zeer veel moed en tact en van jongs af moeten wij de twee richtsnoeren volgen, nl.l. lief de tot God en tot onzen naasten. Door hen dit steeds voor te houden en hen hierin te oefenen zullen zij de lad der tot het einde kunnen bestijgen. Deze opvoeding moet echter zeer tactisch gedaan worden want anders zou het kind, dat eerst heel volgzaam en gehoorzaam was, kunnen veranderen in een lastpost en onhandelbaar kind en dit alleen doordat wij het niet met voldoende tact behandelen. Bovendien moeten wij niet altijd de boog gespannen houden en het kind op zijn tijd laten spelen en ravotten Ook moeten wij het kind af en toe iets lekkers geven, echter nooit te veel, want hierdoor zouden zij weer snoepachtig wor den en dit kan zoo ver gaan, dat zij het op het laatst stellen. Is de tijd gekomen, dat het kind naar school gaat, dan verliezen wij meestal een groot gedeelte van het kind, en ontstaat er een kloof, doordat de gezinsregelen en de schoolregelen nog al verschgillen. Deze kloof moet echter overbrugd wor den door zooveel mogelijk samen te wer ken met het schoolpersoneel. Bovendien moeten wij dan toezien met welke vriendjes of vriendinnetjes onze kinderen omgaan en hen niet te veel op straat laten loopen, want daar zien en hoo- ren zij het meeste kwaad. Laat af en toe een vriendje met hen spelen bij uw thuis en laat hen ook eens naar- hun vriendje gaan, want hierdoor leeren zij ook een ander de baas te laten spelen over hun speelgoed, dat zij tot nog toe steeds voor zich alleen hadden. Bovendien leeren zij indien het een arm of rijk vriendje is tevreden zijn met hun lot, en weldadigheid, door het arme vriend je eens iets af te staan van hun eigen speelgoed. Zorg vooral dat zij 's morgens naar de kindermis gaan en controleer of de kee- ren van verzuim uitkomen met de keeren dat zij een boodschap voor u hebben moe ten doen, overhoor hun catechismus en hun andere lessen en zie nauwkeurig toe of zij vorderingen maken. Stuur hen als zij hun H. Communie ge daan hebben naar de Congregatie, want er zijn nog zeer vele ouders die hun kin deren daar niet heen sturen. Dan komt het leven in de wereld als zij van school komen, de tijd dat de jongens en meisjes zich met buitengewoon veel zorg gaan kleeden en met elkaar omgaan. Op de eerste plaats is het thans noodza kelijk, dat goed opgelet wordt, met welke vrienden en vriendinnen zij omgang heb ben. Thans zijn zij zeer verschillend van humeur, het eene oogenblik vrooolijk en uitbundig, een tijdje later droefgeestig en peinzend over de verschillende vragen van het leven. Vragen, die nieuw zijn voor hen en waar op zij het antwoord niet durven vragen, maar die wij tactvcl moeten aanvoelen en zoo noodig beantwoorden, daar anders bui tenstaanders dit wel doen, een vriend of een vriendin en die dit dan niet altijd op de mooiste en schoonste manier zullen doen. Geef hen in dezen tijd afleiding, hetzij door sport of spel of anderzins, maar zie nauwlettend toe van welke vereeniging of club zij lid worden en met wie zij na KALENDER DER WEEK VASTENDAGEN. Als niet anders wordt aangegeven in deze week geen Gloria en geen Credo. De gewo ne Prefatie Kleur: Paars. ZONDAG 16 Dec. Derde Zondag v. d. Advent. Mis: Gaudete. 2e gebed v. d. H. Eusebius; 3e ter eere van Maria (Credo) Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Weldra zal de Christus verschijnen. Hij is reeds nabij, daarom verblijdt u (Introi- tus; Epistel). Wij stellen ons de gebeurte nis van Christus' komst levendig voor den geest en ons verlangen doet ons bidden: „Gij, Heer, Die zetelt boven de Cherubij nen, kom om ons te verlossen" (Graduale; Alleluja-vers). En Isaias de Adventspro- feet, bemoedigt ons: „Weest sterk in ver trouwen, vreest niet, God zal komen als Verlosser" (Communio). Op ons gebed zal Hij door de genade van Zijn bezoek weg nemen de duisternis van onzen geest, de ongerechtigheid van Zijn volk en ons Zijn heilige vrede schenken. (Gebed; Epistel; Offertorium). Moge het heilig Offer, dat wij godvruchtig met den priester opdra gen, dat voor ons bewerken en ons voor bereiden op het komende geboortefeest van den Verlosser. (Stilgebed, Postcommunio). MAANDAG 17 Dec. Mis v. d. vorige Zon dag: Gaudete (als gisteren). 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor alle overledenen (Zie in het misboek het eerste requiemfor- mulier)4e voor Kerk of Paus. Na het Gra duale wordt het Alleluja-vers niet gebe den. DINSDAG 18 Deo. Mis als gisteren, maar het gebed voor de overledenen wordt niet gebeden. WOENSDAG 19 Dec. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis; Rorate coeli. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Vandaag mag in de vroege morgen wor den gezongen de z.g. „Gulden" Mis: Rorate coeli. (Zie in het Misboek de Votiefmis van Maria in de Advent). Gloria. 2e gebed v. d. dag (het eerste uit de Mis v. d. quater temperdag). Credo. Prefatie v. d. H. Maagd (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. In de Gulden- of Voortreffelijke" Mis wordt vooral Maria's goddelijke Moeder schap geëerd. DONDERDAG 19 Dec. Vigilie v. d. H. Thomas, Apostel. Mis: Ego autem. (Zie in het- Gemeenschappelijke der Heiligen op de Vigiliedag van een Apostel). 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e ter eere van Maria. VRIJDAG 21 Dec. Quatertemperdag. Ge boden Vasten- en Onthoudingsdag. Feest dag v. d. H. Thomas, Apostel. Mis: Mihi autem. Gloria. 2e gebed v. d. quatertemper dag. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laat ste Evangelie v. d. quatertemperdag. Kleur: Rood. De H. Thomas is de Apostel, die op het woord van medeapostelen niet wilde ge- looven aan de verschijning van den verre zen Christus. Acht dagen later beleed hij voor den opnieuw schijnend en Christus zijn geloof met de woorden: „Mijn Heer en mijn God". Na een leven van prediking van Christus' heilig Evangelie is de Apostel met pijlen doodgeschoten. ZATERDAG 22 Dec. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. H. Hunger, Bisschop en Belijder: Sta tuit. (Zie in het feesteigen der Heiligen v. h. Bisdom). Gloria. 2e gebed v. d. quater temperzaterdag; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Laatste Evangelie v. d. Quatertemperzaterdag. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de Mis v. d. quatertem perzaterdag: Veni. 2e gebed v. d. H. Hun ger; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Kleur: Paars. De H. Hunger verdedigde met kracht de onverbreekbaarheid van het huwelijk te genover zijn weldoener, koning Lode wijk den Duitscher, die zijn vrouw in een kloos ter had opgesloten en een zoogenaamd hu welijk sloot met een andere vrouw. IN DE KERKEN DER E.E. PJP. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZATERDAG. Mis v. d. Quatertemperza terdag; Veni. 2e gebed ter eere van Ma ria; 3e (voor de Kerk); 4e voor den Paus. Kleur: Paars. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. afloop huiswaarts gaan, want in dezen tijd zou het met zoo veel moeite en tact opge bouwde met een slag vernietigd kunnen worden. Kapelaan Hofstede sprak vervolgens nog een kort woord en wees er de ouders op, dat zij op de eerste plaats moeten zorgen, dat zij zelf het katholieke geloof goed be- leiden en tactvol ei. als goede ouders voor him kinderen zorgen, en dat er aan hen niets mag ontbreken, willen zij hun kin deren goed kunnen opvoeden. De kinderen hebben een scherpe opmer kingsgeest en zien dikwijls meer dan wij vermoeden. Hoe kunnen wij onze kinderen goed opvoeden, als zij zien, wat er aan ons hapert? Bovendien moeten de ouders de kinderen beschermen zoowel lichamelijk als geeste lijk voor het leed, dat zij zelf in hun le ven hebben ondervonden en bij zichzelf nagaan hoe zij het antwoord op de verschil lende levensvragen hebben gekregen en er nauwlettend voor waken, dat zij niet even wreed als gijzelf misschien, dit antwoord krijgen. Vervolgens dankte hij den heer Böckling voor zijn prettige en vooral leerzame avond, en sprak de hoop uit, dat hij nog zeer vele avonden zou mogen spreken ook in andere parochies. De voorzitter sloot zich aan bij het dank woord van den adv. en dankte deze tevens voor zijn slotwoord, waarna deze ver gadering gesloten werd met den chr.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6