ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 16 De Robinson Schoenfabriek te Nijmegen ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" PRIMA BAAITABAK.10 cent pep V2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIOEN In vier maanden uit de asch herrezen. Als een Phoenix is de nieuwe „Robin- son"-fabriek uit hare asch herrezen. 't Is verklaarbaar, dat voor dit nieuwe bedrijf de belangstelling werd gevraagd der Nederlansche dagbladpers. Een Neder- landsche industrie, waarvan een ter zake kundig Amerikaan enkele weken geleden getuigde, in heel Europa geen bedrijf ge zien te hebben, met zulk een logische gang van zaken en met de rationaliseering zóó tot in de finesses doorgevoerd. Het is. een zuiver Nederlandsch bedrijf, dat aan circa 300 menschen een goed loon verschaft, dat volop in het werk zit, en niet maalt om crisis of malaise. In 1918 begon de heer Frans Verschuur op zeer bescheiden schaal met een 4-tal arbeiders met het maken van schoenen. En in 1933 steeg de productie tot 450.000 paren. Hetgeen geen aanleiding gaf om van de stand arise er ing af te stappen, want het aantal leestvormen bedraagt nog slechts vier, ofschoon intusschen ook de fabrica tie van heeren-schoenen is ter hand geno men. Het aantal „Robinson"-artikelen is na tuurlijk grooter dan vier, omdat er hooge en lage, zwarte en bruine schoenen worden gemaakt, alsmede schoenen met leer- en met rubberonder werk, in populaire en in luxe-uitvoering alles bij elkaar toch nog slechts 16 artikelen. De stand aardaseer ing uitte zich ook in het bovenleer, dat gebruikt wordt en waar voor slechts twee soorten zyn, n.L rund box voor de populaire stevige schoenen en boxcalfs voor de luxueuser schoen. In dit standaardiseering-beginsel schuilt de geheele kracht dezer industrie. Het geheele bedrijf echter is gebaseerd op statistische gegevens, die met vrij groo- te zekerheid aanwijzen, wat bijv. in Juni moet worden geproduceerd om in Septem ber de klanten vlot te kunnen bedienen. Ook de verkoop is geheel statistisch werk, gesystematiseerd en er op gericht, dat geen enkel plekje van Nederland, hoe klein ook, van Robinson-schoenen versto ken blijft. Met gekleurde punaises staat op land kaarten in de directiekamer de stand van de verkoop der Robinsonschoenen over het heele land aangeduid. De verschillende kleuren doen aan directie en de Robinson- vertegenwoordigers al op zeer duidelijke wijze zien, welke landsdeelen door Robin son naar behooren veroverd zijn en welke bg de verkoopsactie nog bijzondere aan dacht behoeven. Zoo zien we „gouden pu naises" voor plaatsen waar 1 op de 10 in woners Robinson-schoenen draagt. De donkerblauwe punten beduiden 1 op de 20, de lichtblauwe 1 op de 50 en de rooden, daaronder. De jaarlijksche vooruitgang blijkt hier eveneens geografisch. Ook de verkoop van het jaar 1934 vóór den brand vertoonde nog een stijgende lijn. Zoodat feitelijk op haar hoogtepunt deze belangrijke industrie onderbroken werd door den noodlottigen brand. Ook de geheele schoenen voorraad is toen hi vlammen opgegaan, zoodat men niet in staat was tijdelijk de zeer talrijke cliënten te bedienen. Doch hierin lag de spoorslag om op echt Amerikaansche wijze te beginnen aan den herbouw der fabriek. Op den dag van den brand, 21 Juni 1934, werd nog aan het Architectenbureau Belt man te Enschede, onder wiens leiding de eerste fabriek ook was gebouwd, opdracht gegeven voor den herbouw. Dank zij de waardeerenswaardige mede werking der stedijke autoriteiten kon reeds op 6 Aug. 1934 met den wederopbouw wor den begonnen. En in 2 1/2 maand is een nieuwe fabriek tot stand gekomen, 2 maal zoo groot als de vorige, zoodat op 23 Octo ber 1934 de fabriek weer volledig in bedrijf was. De bijna 300 arbeiders werden tijdens de stilstandsperiode financieel schadeloos ge steld. Thans z\jn alle arbeiders van vóór den brand weer in dienst. De nieuwe fabriek. Op een langen entrée-gang. monden alle kantoorlokalen uit, alsmede het grondstof fen- en het schoenen-magazijn, met zulk comfort, dat elk voertuig, van welke afme ting ook, de grondstoffen direct op de plaats harer bestemming kan brengen. De mechanisatie, welke op de fabriek zoo mo- derniseerend is aangebracht, vindt men ook op de kantoren, alwaar 3 kostbare boek houdmachines er voor zorgen, dat de ad ministratie eiken dag bij is, en steeds de juiste cijfers geeft. Hier vindt men ook de kluis. Het eenige van de geheele Robinsonfabriek, dat de brand heeft overleefd. Aan deze kluis dankt de directie het ook, dat de voor haar 200 kostbare administratieve gegevens niet eveneens in de vlammen zijn opgegaan. Het directie-kantoor is hooger gelegen, als een uitkijktoren, een commandobrug over administratie en fabriek. De fabriek heeft een oppervlakte van 55 X 35 Meter. Langs de wanden vinden wij de toegangsdeuren tot de mannen-toi- lette en de mannen-kleedkamers, waar bij den ingang een groote klok, die het mo ment van binnenkomen van eiken arbeider registreert. Na de comfortabele mannen-kleedloka len volgt een mannen-schaftlokaal en daarna een vrouwen-schaftlokaal, verbon den door een moderne cant ine, waar ge durende de schafttijden voor den prys van 2 cent per kop, koffie en thee wordt geser veerd. Achter het vrouwenschaftlokaal komen de vrouwen-kleedlokalen, ook daar bij den ingang weer een registreerende controle klok. Hierachter volgen de vrouwen-toilet ten, waarnaast is gelegen een brandvrij lo kaaltje voor de opberging van brandge vaarlijke stoffen, die in een schoenfabriek nu eenmaal niet te ontbrene zijn. Verder vinden wij een ruim en brandvrij schoenen magazijn, zoodat bij een eventueele brand nog eenigen tijd de klanten kunnen worden bediend. Doch voor een herhaling van brand be staat niet zoo'n groot gevaar, aangezien de nieuwe fabriekslokalen voorzien zijn van schitterend werkende zelfblusschende Sprinkler-installatie met niet minder dan 580 Sprinklers, die in geval van brand automatisch in werking treden. Elke sprink Ier geeft per minuut 80 liter water in breede parapluie vorm. Tegelijk vallen de metalen afsluitdeu!ren dicht, om alle loka liteiten af te sluiten, zonder dat nochtans aan het personeel de gelegenheid ontnomen wf It een veilig heenkomen te zoeken. Een demonstratie dezer dagen voor talrijke ge- meente-autoriteiten en assuradeuren be wees de deugdelijkheid van deze blusch- installatie! Het fabricage-proces. Verbaasd staat men hier over het ver nuft der techniek van dit allermodernst be drijf. Wü hebben het geheele verloop van het fabricage-proces gevolgd, vanaf het ma chinaal snijden der verschillende onder- deelen, die straks de schoen moeten vor men tot op het oogenblik, dat de Robinson- schoen in een keurig doosje verpakt naar het schoenenmagazijn wordt vervoerd. Precies na vertellen van hetgeen wij hier van hebben gezien is een onmogelijkheid en zou bovendien voor den lezer een zeer dorre materie worden. Genoeg zij te vermelden, dat de fabriek is ingericht met een 200-tal machines, de een al ingenieuser dan de andere. Aan een ze lfl 00 pende montageband wordt de schoen langzamerhand opge bouwd. Even blijven boven- en ondertuig nog afzonderlijk, maar geleidelijk zien wij den Robinson-schoen geboren worden. Welke nijvere handen er al noodig zijn om een Robinsonschoen geschikt voor het publiek te maken op welke vernutfige wijze de bedrijfscontrole is ingericht hoe alle onnoodige geloop wordt voorkomen: het is werkelijk niet meer precies te vertel len. Eén algemeene indruk blijft en wel die, dat goede grondstoffen worden verwerkt aan goede machines, bediend door goed ge schoolde arbeiders. En dit alles onder de leiding van een vakman als de heer Ver schuur, met een practischen, zakelijken kijk. De nieuwe Robinscon-fabriek is wèl glo rieus uit haar assche herrezen. urr DE OMGEVING HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente' houdt een openbare vergadering op Vrijdag 21 Dec. des namiddags te 1.45. Agenda: 1. Vaststelling der notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Benoeming van: 4 leden van de Gascommissie, wegens perio dieke aftreding der heeren Fijma, Goe- mans, Carlier en Kerkhof. Van 2 leden van de Waterl. Comm. wegens periodieke af treding van de heeren Mathot en Carlier. Van 4 leden van de Commissie van Open bare Werken, wegens periodieke aftreding van de heeren Meskers, Jansen, Kerkhof en Paasse. Van 4 leden der Slachthuis commissie, wegens periodieke aftreding der heeren Carlier, Kerkhof, Spilker en De Wreede. Van 4 leden van de Comm. van de Bad- en Zweminrichting, wegens periodieke aftreding der heeren Fijma, De Wreede, Goemans en Van Deursen. Van 1 lid van het Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer R. J. J. Heirman. Voor deze vacature worden aan bevolen: 1. R. J. J. Heirman, 2. S. F. Smid 4. Voorloopige vaststelling van de reke ning der gemeente en haar bedrijven over 1933. 5. Comptabiliteitsbesluiten 1934 (lig gen ter inzage). 6. Eervol ontslag aan een leerkracht der openbare lagere school. (De hierop betrekking hebbende voordracht werd in de raadsvergadering van 20 Nov. 1934 aangehouden). 7. Wijziging der tarie ven van de badinrichting. 8. Verzoek van de bewoners van „Goed Wonen" en „Pa trimonium" om verlaging van de huren der woningen. 9. Verzoekschi iften van den Hill. Bestuurdersbond tot het nemen van maatregelen in het belang van de werk- loozen en arme gezinnen. 10. Reclames plaatselijke belastingen (liggen ter in zage). 11. Vaststelling van de begrootin gen voor 1935 van: a. het Burgerlijk Arm bestuur; b. het Gasbedrijf; c. het Waterbe drijf; d. het Slachtbedrijf; e. de Bad- en Zweminrichting; f. het Bedrijf Openbare Werken; g. de Gemeente. 12. Voorstel in zake uitbreiding der verlichting van den Rijks- en Provincialen weg. 13. Mededee- I in gen. Vrouwenbond. Gisteravond hield de afd. Hillegom van den Ned. R.K. Vrouwen bond een ledenvergadering in hotel Sis termans. De opkomst was goed. De presi- dente, mej. A. L. v. d. Donk, opent met een woord van welkom en het gebed voor de overledenen. Bizonder welkom heet spreekster mej. C. Vermeulen, de spreek ster van dezen avond. De presidente deelt een en ander mede omtrent het weduwen- fonds, zijn werking en zijn voordeelen; men kan zich als lid opgeven bij de secretaresse. Het openen van de mogelijkheid voor een uitdag der leden zal op de a.s. feestverga- dering nader onder de oogen worden ge zien. De vereeniging zal 2 tooneelavonden organiseeren: een op 16 Jan. voor de leden en een op 17 voor ieder toegankelijk ter versterking van de kas. De notulen wor den nu gelezen en onder dank vastgesteld. Dan wordt het woord gegeven aan mej. Vermeulen, die tot onderwerp had geko zen: „Wat moeder alleen maar kan". Moe der vormt in haar liefde en haar offers 'n school voor het leven, een kleine maat schappij, een tempel, waarvan zij de pries teressen zijn. Een en ander werd met rijke voorbeelden gestaafd, ontleend aan het leven van Don Bosco. Pastoor Kr ook dank te namens allen mej. Vermeulen en hoopte haar nog meerdere malen hier te zien. Hierna rondvraag en sluiting. Schaakwedstrijd. Gisteren werd een schaakwedstrijd gespeeld alhier tusschen „De Uil" alhier en „Kijkuit" van Velsen. De strijd eindigde met een stand 6,53,6 ten voordeele van „De Uil". LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te is op Vrijdag 21 December 1934, des na middags om 3 uur, in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling van de na volgende punten. 1. Verzoeken van de afdeeling Lisse van den Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, om eenige nood zakelijke verbeteringen in de steunregeling aan te brengen; 2. Advies aan Ged. Staten dezer provincie in zake de nadere regeling van de jaarwedden van de wethouders; 3. Advies alsvoren in zake de toekenning van presentie-gelden aan de leden van den Raad; 4. Nadere verhuur van een strook grond langs den Grachtweg aan den heer A. L. Beugelsdijk; 5. Verkoop van een strook grond langs de Crocussenstraat aan den heer J. Wetter; 6. Vaststelling van een steunplan ten behoeve van noodlijdende bloembollenkweekers in de gemeente voor 1935; 7. Vaststelling van een nieuwe veror dening, regelende de tarieven waarnaar gas door het gemeentelijk gasbedrijf wordt ge leverd; 8. Uitbreidingsplan met bebou wingsvoorschriften der gemeente: a. be slissing op de daartegen ingediende bezwa ren; b. vaststelling van het plan met de be bouwingsvoorschriften; 9. Vaststelling van: a. eene verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting; b. idem op de hoofdsom der ver mogensbelasting; c. idem op de hoofdsom der personeele belasting. 10. Voorloopige vaststelling van a. de rekening 1933 van den Keuringsraad voor Vee en Vleesch; b. de bedrijfsrekeningen over 1933; c. de gemeen te-rekening over 1933. 11. Vaststelling der begrooting van den Schoolartsendienst voor het jaar 1935; 12. Vaststelling der bedrijfs- begrootingen voor het jaar 1935; 13. Comp tabiliteit; 14. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Verkoop grond. Burg. en Weth. dezer gemeente stellen den Raad voor om aan den heer J. Wetter, alhier, onderhands te ver- koopen de strook grond, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3920, ge deeltelijk gelegen langs de Crocussenstraat, in totaal ongeveer 56M2, tegen den 'prijs van 2.50 per M2. Verhuur grond. Burg. en Wethouders stellen den Raad dezer gemeente voor aan den heer A. L. Beugelsdijk, alhier tot we- deropzeggens toe te verhuren echter in geen geval langer dan voor den tijd van 5 jaren, ingegaan zijnde den len Novem ber 1934, een strook grond van het perceel Lisse kadastraal bekend in sectie D. no. 3396, gelegen langs den Grachtweg tus schen de ijsbaan en de timmerfabriek van genoemden heer, ter breedte van ongeveer 11 meter en ter diepte van ongeveer 40 meter, tegen een jaarlijksche huurprijs van 50.De heer Beugelsdijk heeft het recht van koop bij eventueele verkoop voorbe houden. Vrouwenbond. Gisteravond had voor de leden van den R.K. Vrouwenbond de 3e cursusavond plaats in de zaal van het Pa tronaat. Ditmaal was als spreker uitgenoo- digd de heer C. Strik, hoofdonderwijzer, 'alhier, met als onderwerp „Onze Kinderen". De presidente, mevr. Vreeburg, opende met gebed, en verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de Zeereerw. heer Pastoor en den spreker van dezen avond. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Strik. Spr. gaat de ontwikkeling in het kinderle ven na en wat al zoo in de scholen mede gemaakt wordt. De opvoeding der kinde ren eischt heel wat hoofdbrekens. Eenige aanwijzing geeft het schoolrapport, speciaal de cijfers voor gedrag en vlijt. Hierna werd even gepauzeerd en de aan wezigen koffie aangeboden. Tevens werd een verloting gehouden van speculaaspop pen, welke verloting opbracht f 8.05. Na de pauze behandelde spr. het aan nemen van nieuwe kinderen voor de leer school. De eerste kennismaking met de kin deren valt niet mee, wat spr. in aardige staaltjes de aanwezigen wist te vertellen. De ouders kunnen veel medewerken, om dat dikwijls verzuimd wordt door de ouders aan de onderwijzers de gesteldheid van hun kinderen mede te dee len. Spr. vindt het op zijn plaats, dat de ouders af en toe eens komen informeeren omtrent het gedrag en de vlijt van hun kinderen. De onderwijzers stellen het zeer op prijs, dat er oontrole, ook van de zijde der ouders bestaat, hetgeen van invloed is op de kin deren. Hierdoor kunnen heel veel moei lijkheden uit den weg geruimd worden. Het was een interessante causerie, waar uit zeer veel te leeren vieL De Pastoor dankte den heer Strik voor deze leerzame avond. Hierna sluiting met gebed. Damescongregatie. Voor de leden der dames-congregatie in de parochie van St. Agatha is een Triduum gehouden onder leiding van den weleerw. heer v. Ettinger, kapelaan in de St. Josephparochie te Hil legom. Tot een waardig besluit had Don derdagmorgen een Alg. H. Communie plaats, waaraan vele leden deelnamen, ter wijl Donderdagavond in het patronaatsge bouw een eenigszins feestelijke bijeenkomst werd gehouden welke nog grooter deel name had als de tridiuumavonden en Alg. H. Communie. Mej. Langeveld sprak als Prefecte het welkomstwoord, hetwelk de eerw. directeur, kap. Tab ink, aanvulde, ter wijl de tooneelclub van den R.-K. Vrou wenbond het blijspel „De mooie droom van Tante Jetje" op verdienstelijke wijze ten uitvoer bracht. Een verfrissch ing en gratis- verloting gaf een aardige afleiding. Bloembollencultuur. Onze afdeeling van de Alg. Vereeniging van Bloembol lencultuur hield gisteravond in de groote benedenzaal van „De Witte Zwaan" een best bezochte vergadering onder presidium van den heer A. Verduijn Jr. Deze opende met een woord van welkom en gaf zijn vreugde te kennen over de beste opkomst. Hierna werden de notulen gelezen en vastgesteld. De voorzitter deelde mede,, dat er te Lisse wederom een Tuinbouwcursus is georganiseerd waarvoor de Regeering wederom een subsidie van ruim 300 heeft toegezegd. Aan de orde is candidaatstel- ling voor het hoofdbestuur. Beloten werd de candidatuur van Heemstede, de heer J. Roes, te stellen. Vervolgens komt het kar dinale punt, behandeling van den beschrij vingsbrief voor de 175e Algemeene Ver gadering. Alvorens hiertoe over te gaan vroeg de heer P. Warmerdam het woord naar aanleiding van de candidaatstelling van het H. B., waarbij hij ook gaarne de beginselen liet meespreken. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur het liefst de beginselstrijd uit de bestuursverkiezingen houdt. De heer Warmerdam ging hierme de accoord, mits de Katholieken voldoen de in het bestuur waren vertegenwoor digd. Hiermede was deze zaak afgedaan. Thans ging men aan den beschrijvings brief. De eerste punten gingen onder de hamer door. Bij punt 6 vaststelling van het Handelsreglement werd een wijle stilge staan en enkele wijzigingen voorgesteld. Vooral het scheidsgerecht bleek een moei lijk punt. Den afgevaardigden werd opge dragen bij de verschillende bepalingen hun oor te luisteren te leggen en naar de juiste uitlegging te informeeren om dat verschil lende dingen nog vaag zijn. De begrooting, welke hierna aan de orde kwam, kon na een enkele vraag de goedkeuring wegdra gen, temeer waar deze sluitend is gemaakt. Voorts is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftre ding van den secretaris, den heer A. Ph. v. Werkhoven. De voorzitter betreurde het, dat het be stuur dezen ijverigen functionaris moet missen, doch het reglement verplicht het nu eenmaal. De voorzitter hoopte, dat het niet voor langen tijd zal zijn. Na gehou den stemming bleek, dat was gekozen de heer W. Onderwater. Hierna bracht de heer J. Berbee verslag uit van de vorderingen der werkzaamheden op het Tentoonstel lingsterrein, waaruit bleek, dat, dank zij de medewerking allerwegen onze afdeeling daar schitterend zal uitkomen. De voor zitter dankte den heer Berbee en zijn me decommissieleden voor de ijver in deze betoond. Een verloting van eenige kamer planten was een aardige attractie. Bij de rondvraag wees de heer Tanis er op, dat de saneering ontdoken kan worden, hetgeen hij aan de hand van een urgent feit be wees. Hij zag dit feit gaarne bij het H. B. aanhangig te maken. De voorzitter zeide, dat deze kwestie aan de Sierteeltcentrale zal worden voorgelegd, terwijl de afgevaar digden hierover een vraag op de Alg. Ver gadering kunnen stellen. As. Vrijdag we ten we hieromtrent definitieve cijfers waarna de Sierteeltcentrale hare maatrege len zal kunnen nemen. De heer Warmerdam zeide te meenen, dat er vroeger een apart fonds was, waar uit een gratificatie kon worden verleend aan hen die ean bollendief wist te betrap pen, waar vervolging op volgde. Dit bleek er nog te zijn, weshalve de heer Warmer dam voorstelde hieruit thans een uitkee- ring te geven. De heer de Vroomen wensch- te aan het H. B. de vraag voor te leggen hoe het moest met hen, die niet bij machte zijn om de roebelasting te betalen. De heer Lefeber zeide, dat er reeds aan gewerkt wordt. Hieromtrent zal men op de Alg. Vergadering wel nadere toelichting ont- van. In elk geval zal de een niet voor den ander behoeven bij te passen. Hierna slui ting. Werkloozenzorg. A.s. Maandag is er gelegenheid voor de werkloozen, gehuwden en kostwinners, zich op te geven voor het bekende en goedkoope kaas a 12 cent per K.G. Hiervoor kan men zich opgeven aan het bureau der Gem. Arbeidsbeurs des na middags om half twee tot vier uur. Deze aanbieding kan maar eenmaal plaats heb ben. LANGERAAR. Graal wacht. Graalleden en leidsters! a.s. Zondag 12 uur leidstersvergadering. Van 2.30 uur tot 3 uur inkleedingscursus. 4 uur bijeenkomst voor de leden tot 17 jaar. Gedurende een half uur na de Hoogmis en van kwart vóór 4 tot kwart over 4 gele genheid tot contributie betalen. Denken jullie daar allen eens goed aan? Excelsior Vooruit! OEGSTGEEST. Ned. Roode Kruis. Gezien het nuttig werk door deze afdeeling van het Ned er- landsche Roode Kruis in haar nog geen driejarig bestaan verricht, als het geven van cursussen in E. H. B. O. in Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg, het op leiden van helpsters en helpers bij het Ned. Roode Kruis, het plaatsen van verband- trommels in Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk, de stichting in vereeniging met Leiden van een bloedtransfusiedienst enz. enz. bevelen wij bovengenoemden avond (te geven op Zaterdag 22 December in het Patronaatsgebouw) ten bate der afdeeling, in uw aller belangstelling aan. Wij doen dit met te grooter vrijmoedig heid, daar, gezien het programma: Opvoe ring van het tooneelspel „De andere" met afwisseling van zang begeleid door piano en gitaar, de welwillende medewerking van mep. Julie Ardesch van Hamel en den heer Henri Jalink dit een genotvollen avond belooft. Programma's tevens bewij zen van toegang zijn verkrijgbaar bij boek handel v. d. Veen, Gevensstraat 59 en Duy- verman, Burgemeester de Kempenaerstr. 21, te Oegstgeest SASSENHE3M. Adres aan den Raad. Door de schip- persvereeniging „Schuttevaer" is een adres gericht aan den Raad inzake de te leggen brug over de Sassenheimsche sloot ten dienste voor den nieuwen rijksweg Sas- senheimAmsterdam. De vereeniging acht een doorvaart van 4 Meter te gering en juicht het plan om de Sassemervaart te verleggen toe. In een conferentie met het gemeentebestuur werd opgemerkt dat niet toegestaan zal worden, dat naast den nieu wen weg een sloot zou komen, daar waar schijnlijk de bodem te slap is en de weg verzakken zal. In de praktijk blijkt een doorvaarthoogte van 4 AL voldoende te zijn. Bovendien zou met de verlegging van de vaart het plan: een rechte verbinding met het ,,Wije" in gevaar komen. Gewest RJL Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliers-Ver. „St Chrispijn". Donderdagmiddag kwam in het K.SA.- gebouw bovengenoemde vereeniging bij een, tot het houden van een ledenvergade ring. Nadat verschillende punten van in ternen aard waren afgewikkeld trad als spreker op de weled. heer Aug. Linnewee- ver, met als onderwerp: „De Hanze en haar instellingen". In het begin van zijn rede zei spreker, het oude gezegde „wat heb ik aan de Han ze", te willen omdraaien in „wat heb ik aan de organisatie". Duidelijk schetste spre ker de tocht van den Uiver, die zoo schit terend geslaagd was, dank zij de goede en krachtige organisatie. Zoo moet het ook gaan in de stands- en Vak-organisatie. Er moeten daden gesteld worden; dan kan er niet meer gezegd worden: wat heb ik aan de organisatie. Maar er moet ook eenheid bestaan tusschen de vak- en stands-orga nisaties. Men moet elkanders belangen lee ren begrijpen en voelen. De vakorganisatie noemde spreker „de daad", de Hanze: „de verzekering", waar de steun gehaald moet worden. Spreker betreurde het, dat er nog zoo vaak een klove is tusschen deze beide organisatie, maar spoorde aan tot activiteit en geduld. Spreker kon zich geenszins ver eenigen met gevallen zooals zich reeds hebben voorgedaan in de standsorganisatie: om een lid te royeeren, omdat deze wegens onmacht zijn contributie niet kon voldoen. Zulks is niet volgens ons beginsel. Het was geen onwil, maar onmacht; men kan toch niet gaan verlangen, dat men contributie betaalt en zijn gezin gebrek laat lijden. Maar dat is weer elkander niet kennen of begrijpen. Quadragesimo Anno wijst ons op naastenliefde en elkaar te helpen en te leeren: dat is onze taak. Waarom in zulke gevallen geen overleg gepleegd? Het is toch beter de menschen in verband te houden? Spreker ontried dan ook de vakorganisa tie zulks te doen. Voorts schetste spreker de verschillende instellingen van de Hanze, welke in vele opzichten voordeelen met zich mede brengen, Geruimen tijd bleef spreker stil staan, bij de mooie instelling: het Santosfonds. Tot slot van zijn rede drong spreker aan lid te zijn van de Hanze en haar instellingen te steunen; en met klem zeide hij, voor hen die kunnen die moeten, maar voor hen die niet kunnen, verleent hen dan vrijstelling maar houdt ze in verband. Na deze krachtige rede oogstte spreker een luid applaus. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, welke vragen door spreker werden beantwoord. Nog werden eenige zaken afgedaan en had een verloting plaats van leder en four nituren. Hierna sloot de voorz. de vergade ring. Cursus voor werkloozen. Tot dusver hebben 90 personen zich opgegeven voor de cursus van algemeene ontwikkeling. Het ligt in de bedoeling om na 1 Jan. daar mede een aanvang te nemen. Ijsbaan. Aanstaande Dinsdag houdt de IJsclub een ledenvergadering in de zaal van het café „Oude Post". De belang rijkste mededeel ing op de agenda is, dat weer besprekingen zullen worden gehou den over een plan tot stichting van een ijsbaan. Het bewuste punt is reeds meer malen aan de orde geweest, maar telkens bleef het bij een plan. Thans is weer een goede en geschikte gelegenheid gevonden. Het mankeert slechts aan de financiën! Het bestuur heeft voor dit plan een 200-tal op- richtersbewijzen en wil deze aan degenen, die hiervoor iets gevoelen, uitgeven tegen 5 per stuk. Het bedrag bestaat uit 1000. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden en ijsliefhebbers zullen komen op de as. ver gadering.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 16