BIEUWJAARS- ADVERTEHTIËN NIEUW JAARSWENSCH VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER* TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 757.8 te Haparanda. Laagste barometerst.: 731.0 te Valentia. Verwachting tot den avond van 15 Dec.: Matige later wellicht toenemende Zuidelij ke tot Zuid-Oostelijke wind, toenemende be wolking, later waar schijnlijk regen, iets zachter. Nog steeds neemt de hooge drukking in het Oosten af, en op den Oceaan vormde zich een centrum onder 715 m.m., dat zich snel over de Britsche Eilanden en de Golf van Biscaje uitbreidt. Onder invloed van de Zuid-Oostelijke winden is de bovenlucht in Duitschland wel droger geworden, maar de onderste duizend meter bleven vochtig, zoodat veel mist wordt gemeld. In Scandi navië verscheen weer lichte vorst, in Polen is zij verdwenen. Ook Frankrijk heeft nog windstilte en mist, in het Westen begint het reeds krachtig te waaien, en viel gis teren weer veel regen. In Ierland en En geland regent het reeds onder invloed van de nieuwe depressie en zal de wind in den loop van den dag wel tot stormkracht uit Zuid toenemen. De vooruitzichten zijn voorloopig toenemende wind en regen. LUCHTTEMPERATUUR: 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 4.17 uur tot Zaterdagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 15 December voorrn. 9.28 uur en nam. 10.09 uur. DE KERSTVLUCHT VAN DE „UTVER". Bijzonderheden over de postverzending. Daar ons gebleken is, dat er verschil lende lezers zijn, die een postzending met de „Uiver" willen verzenden, doch niet weten, hoe zij dat moeten aanleggen, geven wij alsnog eenige aanwijzingen. Met de heenvlucht van de „Uiver" zal •Heen post voor Nederlandsch-Indië en verder gelegen landen kunnen worden ver zonden, terwijl met de retourvlucht cor respondentie afkomstig uit Nederlandsch- Indië en bestemd voor Nederland en ver der (Europa. Amerika) zal kunnen worden overgebracht. Zij, die gewone of aangetee- kende brieven, briefkaarten en andere stukken met de „Uiver" naar Nederlandsch Indië en verder gelegen landen wenschen te verzenden, kunnen dit op de volgende wij ze doen: Voor verzending met deze vlucht is bo ven het gewone port slecht het normale luchtrecht voor de overbrenging met den luchtdienst AmsterdamBandoeng ver schuldigd. Het gewone porto bedraagt: voor Nederlandsch Indië 0.06 120 gram, ƒ0.05 voor elke volgende 20 gram, drukwerk 0.02 1/2 120 gram. voor ver der gelegen landen: brieven 0.12 1/2 1—20 gram, 0.071/2 voor elke volgende 20 gram, drukwerk 0.02 1/2 per 50 gr. Het luchtrecht bedraagt: voor Neder landsch-Indië. brieven 0.30 15 gram, ƒ0.50 510 gram, ƒ0.75 1020 gram, druk werk ƒ0.50 per 50 gram; porto en lucht recht tezamen bedraagt voor briefkaarten 0.30. De met het vliegtuig „Uiver" te verzen den stukken moeten van een luchtpos- etiket en van de duidelijke aanwijzing „per vliegtuig Uiver" worden voorzien. voor frankeering moet minstens van één driehoekzegel voor bijzondere postvluch- ten ad Ó.30 worden gebruik gemaakt. Voor philatelisten bestaat de mogelijk heid de per „Uiver" verzonden brieven met hetzelfde vliegtuig terug te ontvangen; het hoofd van den dienst der P. T. T. te Bandoeng heeft zich bereid verklaard zich hiermede te belasten. Het voor dergelijke brieven verschuldig de porto en luchtrecht moet volledig in Ne- derlandsch-Indische frankeerzegels op de linkerhelft van de adreszyde der stukken worden gekweten; daarbij zal minstens één Ned.-Indische driehoekzegel voor bijzon dere postvluchten ad 0.30 moeten worden gebezigd. Het gewone port voor 'de terugzending bedraagt: naar Nederl.: brieven 0.12 1/2 120 gram. 0.07 1/2 voor elke volgende 20 gram. drukwerk 0.03 per 50 gram; naar verder gelegen landen: brieven 0.15 120 gram, ƒ0.10 voor elke volgende 20 gram, drukwerk 0.03 per 50 gram. Het voor terugzending verschuldigde luchtrecht is gelijk aan het hierboven ver melde luchtrecht voor de overbrenging met de heenvlucht. Derhalve zal voor de terug zending van stuken, bestemd voor Neder land, moeten worden voldaan in Ned.-In- dische zegels: voor een brief van 5 gram totaal 0.42 1/2, voor een brief van 5 t.m. 10 gram 0.621/2, voor een brief boven lOt.m. 20 gram 0.871/2, briefkaarten ƒ0.30. De K.L.M. stelt gratis speciaal voor deze vlucht gedrukte Kerstkaarten ter beschik king. Deze enveloppen zijn op alle kanto ren der K. L. M. en bij haar agenten ver krijgbaar, evenals de strookjes voorzien van het adres van het hoofd van den dienst der P. T. T. te Bandoeng. De enveloppen moe ten worden voorzien van een luchtpost etiket, waarvan er twee bij elke Kerst- enveloppe der K. L. M. worden ingesloten. AUe brieven moeten uiterlijk op 18 Decem ber worden gepost. Het juist uur zal door de plaatselijke postkantoren worden bekend gemaakt. Het vliegtuig „Uiver" zal op 19 Dec. 1934 uit Amsterdam vertrekken. Aankomst Ba tavia 22 Dec. 1934. Vertrek Batavia 26 De cember 1934, Aankomst Amsterdam 29 De cember 1934. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Studieclub K. J. M. V. Onder leiding van den heer Wim Bleijs kwam de studie club der K. J. M. V. te Leidschendam bijeen. De Voorzitter opende met den K. J. M. V.-groet en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Kasbergen. Hij deelde mede, dat door bijzondere omstan digheden de heer Cor Verkleij heeft moe ten bedanken als voorzitter der club en verzoekt den leden op de volgende bijeen komst candidatenlijsten in te dienen voor een best" urslid der club; deze candidaten mogen geen bestuurslid zijn der K. J. M. V. Notulen werden .gelezen en onveranderd onder dank goedgekeurd. De kroniek voor dezen avond werd ver zorgd door Cor Meeuwisse, die een uiteen zetting gaf over de Crisispachtwet, welke uiteenzetting met aandacht werd gevolgd en waarvoor hij dank en applaus had te ac cepteeren. Hierna was het woord aan den heer G. C. Kasbergen, die een interessante en leer zame lezing hield over „Het instinct der dieren". De heer Kasbergen had een zeer aandachtig gehoor en had op het einde zij ner lezing een verdiend applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter in ontvangst te nemen. Diverse vragen wer den door den heer Kasbergen zeer duide lijk en naar genoegen beantwoord. Door loting werd voor de improvisatie aangewezen de heer Nota, die zich hiervan zeer behoorlijk kweet, waarvoor ook hij applaus en dank van den voorzitter ont ving. Onder dank voor de opkomst sloot de voorzitter de bijeenkomst met den K. J. M. V.-groet. Staatspartij. Vrijdag 21 Dec. des avonds te 7 uur houdt de R. K. Kiesver- eeniging R. K. Staatspartij, afdeeling Veur, een algemeene ledenvergadering. Agenda: 1. Opening. Notulen. 2. Mede- deelingen. 3. Ingekomen stukken. 4 Can- didaatstelling voor Provinciale Staten voor de lijst der R. K. Staatspartij. 5. Regle mentswijziging. 6. Verslag van afgevaar digden der vergadering van den R. K. Sta- ten-Kieskring Gouda. 7. Verslag van afge vaardigden der vergadering R. K. Kamer- Centrale Leiden. 8. Rondvraag, Sluiting. Het bestuur vertrouwt een flinke op komst te mogen verwachten. VEUR. MOTORRIJDER DOOR AUTO ZWAAR GEWOND. De aanrijder bekommerde zich niet om het slachtoffer. Gisterenavond is op de Veursche Straat weg nabij de grens van de gemeente Voor schoten een motorrijder aangereden door een vrachtauto uit Den Haag. De vracht auto, welke met een groote snelheid reed, slingerde den motorrijder in een langs den weg gelegen sloot, waar deze z waar-ge wond bleef liggen. De vrachtauto reed door alsof er niets gebeurd was. Omwonenden zijn op het hulpgeschreeuw van den gewonde toegesneld. Zij waar schuwden de politie en dr. Van der Stoel uit Voorschoten. Nadat den motorrijder de eerste hulp verleend was, werd hij overge bracht naar het Ziekenhuis aan de Zuid- wal te Den Haag. De politie stelde onmid dellijk een onderzoek in en is de eigenaar van de vrachtauto reeds op het spoor. STOMP WIJK. Middenstand. Donderdagavond ver gaderde de Kath. Middenstandsvereeniging in het café „Het Blessepaard". Te ruim acht uur opende de voorzitter de vergadering, welke goed bezocht was, met den chr. groet, en heette allen van harte welkom, inzonder den Geestelijk Adviseur en den heer G. Scholtes, voorzitter der afdeeling Leid schendam. De heer Jan Mol was dezen avond verhinderd te komen. Het volgend punt, wat niet op de agenda was aangege ven, is het voorlezen der notulen welke nu worden gelezen door den secretaris en on veranderd worden goedgekeurd, met een woord van lof voor de prachtige samen stelling. Nu kwam het volgende punt, nl. ingekomen stukken, waarvan het eerste was het Santosfonds, waarbij door den heer Scholtes toegelicht werd, hoe'dit fonds werkt en wat een prachtige instelling het is. Het fonds bestaat geheel en al uit vrij willige bijdragen. Vervolgens nog eenige andere mededeelingen, welke druk bespro ken werden. Hierna volgde vaststelling contribu- 1 tie, waarbij weder alle tongen loskwamen. Het was het financieel gedeelte waar een ieder het meeste hekel aan heeft. Na over en weer gepraat werd dan een oplossing ge vonden, tot aller bevrediging. Tijdens de vergadering gaven zich enkele nieuwe le- den op. Tevens werd nog even de aandacht j gevestigd op de verschillende verzekerin- gen, waarvoor op de volgende vergadering 1 een spreker uitgenoodigd wordt. Daar het al laat geworden was, werden de statuten en reglementen zonder voor lezing aangenomen, daar vele leden er mede bekend zijn. Volgde de rondvraag, welke al even ge moedelijk ging als de geheele vergadering. Er werd ruim gebruik van gemaakt. Als laatste vraagt de Geestelijk Adviseur nog even het woord en wekt de vergaderden op om allen eensgezind samen te werken om de vereeniging tot grooten bloei Ie brengen tot heil van allen, waarna de voor zitter op de gebruikelijke wijze de verga dering sluit. WASSENAAR. Verkeersongevallen op den Rijksweg. Gedurende de maand November jl. kwa men op den Leidsche straatweg te Wasse naar 16 verkeersongevallen voor, hieronder waren er 8 waarbij dooden of gewonden. De overeenkomstige cijfers in dezelfde maand waren respectievelijk in 1931 11 en 4, in 1932 7 en 2, in 1933 10 en 4. Voor de j maand October 1934 waren deze cijfers respectievelijk 10 en 6. Aangezien deze in de maand November wederom zijn gestegen, vestigen de A. N. W. B. en de K. N. A. C. nogmaals de aan dacht van de weggebruikers op dezen voor het verkeer gevaarlijken weg met zijn vele onoverzichtelijke zijwegen. ZOETERMEER. Slachtvee-verzekering. Door het be stuur der Vee- en Paardenverzekering, in stelling van den L. T. B., is op veler wensen uitvoering gegeven aan het denkbeeld, het fonds voor slachtvee-verzekering ook tot Zuid-Holland uit te breiden. Tot vertegen woordiger en merker is aangesteld de heer Andr. Vollebregt, alhier. Het L. T. B.- fonds, wat alléén goedkooper fondsen be oogt, en absoluut geen winst maakt, geeft ook gelegenheid èn bloc te assureeren. Vrij dag te Leiden en Maandag en Dinsdag te Rotterdam is thans gelegenheid slachtvee te laten opnemen. LISSE (Engel). AutobQtsüig. Gisterenavond te 6 uur zijn aan de Beek brug twee auto's tegen elkaar gebotst. De eerste auto, bestuurd door den inspecteur van politie uit Enkhiuzen, komende van richting Leiden, kwam in het zand naast de weg tereoht. Bij een poging om hieruit te komen, vloog de wagen tegen een andere auto, bestuurd door den oud-burgemeester van Sliedrecht. De burgemeester kreeg een wond aan 't gezicht. Ook de inspecteur werd lioht ge wond. De auto's hadden zware materieele schade. Dr. Hueber uj,t Sassenheim heeft eerste hulp verleend. J NEDERLANDSCHE R. K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN Woensdagmiddag hield bovengenoemde Bond een algemeene ledenvergadering in het Gebouw „Amicitia" te den Haag, wel ke vergadering, zooals op de convocatie al was vermeld, van zeer groot belang was. De Crisis Zuivel-Centrale eischt van al haar aangeslotenen een cautie tot waar borg voor de richtige nakoming hunner verplichtingen. Het Bestuur der Bond heeft nu kunnen bewerkstelligen, dat de Crisis Zuivel-Centrale er genoegen mee wil ne men, dat de Bond garant blijft voor haar leden. Dit heeft ten gevolge, dat de totale cautie aanmerkelijk verlaagd kon worden, en het teveel gestorte aan de leden kon worden terugbetaald. Dit is op deze verga dering geschied door de heer Boele van Hensbroek van de Crisis Zuivel Centrale, voor zoover de betrokken leden aanwezig waren. Genoemde heer hield vooraf nog even een kleine uiteenzetting, hoe deze terugbetaling mogelijk was geworden en dat dit alleen geschiedde als gevolg van de werkzaamheid van het Bestuur. Vooral wees hij de leden erop, dat, nu de Bond voor elke overtreding harer leden aanspra kelijk was, en alle geldboeten moet beta len, de Bond ook uit de aard der zaak het recht heeft, deze op 't in overtreding zijn de lid te verhalen, terwijl in geval van on wil bij een lid de C.Z.C. steeds achter het Bestuur staat om zulk een lid met maatre- g n te dw'"gen. Nadat de uitbetaling was geschied, het geen voor velen een niet onbelangrijk be drag uitmaakte, werd nog medegedeeld, dat de niet aanwezige leden zouden worden aangeschreven, om deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk ten kantore der C. Z. C. in orde te komen brengen. De voorzitter maakt dan even van de ge legenheid gebruik om den deskundig advi seur, den heer G. van Swieten, geluk te wenschen met zijn zitting nemen in de Ne- derlandsche Zuivelcentrale. Naar aanleiding van de notulen der vo rige vergadering, de ingekomen stukken en de mededeelingen ontwikkelden zich enkele interessante kwesties, waarbij van belang is te vermelden, dat de mengers in den zin der wet zullen worden beschouwd als fabrikanten en dus vrijstelling van Omzetbelasting voor de inkoop hunner grondstoffen kunnen verkrijgen. Volgens de statuten zijn thans aan de beurt om af te treden de voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, de 2e secretaris, de heer Vanaf heden tot en met 28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld» aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten- tiën zijn a contant: 14 regels 0 o 0 0 a o f 0.50 5-8 1.- 9-12 1.50 13—16 2.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen VAN ONZE ADVERTEERDERS Snelle uitbreiding van het „Cafetaria" Eet- en Drinksysteem Men beweert wel eens. dat wij Neder landers „stijf" zijn en schoorvoetend ge woonten overnemen, die in het buitenland reeds lang burgerrecht hebben verkregen. Moge dit in sommige opzichten waar zijn, de „run" op de „Cafetaria's", welke in bij na Amerikaansch tempo in verschillende steden van ons land verrijzen, bewijst, dat ons volk, waar het eten en drinken voor zeer weinig geld betreft, zeer spoedig een nieuwe gewoonte adopteert. Onze eigen stad is er een sprekend voorbeeld van, doch ook in andere plaat sen blijkt het nieuwe systeem, dat in ons land geïntroduceerd is door de Rutten's Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiten" N.V., in een lang gevoelde behoefte te voorzien. Reeds 4 Cafetaria's werden geopend, n.1. te Rotterdam, Den Haag, Leiden en Arn hem. Zéér binnenkort vindt de opening plaats van een 5e te Rotterdam, ni. Jon ker Fransstraat, hosk Goudschesingel, een 6e is in aanbouw te Utrecht en andere ste den staan nog op het programma. Een dergelijke snelle groei en bloei in een tijd als dezen, is zeker zeer merkwaar dig te noemen; het nieuwe systeem heeft onmiddellijk een algemeene en zeer groote populariteit verworven. Ant. Starrenburg en de le commissaris, de heer L. A. v. d. Krogt, die zich allen her kiesbaar hebben gesteld. Bij acclamatie worden zij, onder applaus der vergadering als zoodanig herkozen. De deskundig adviseur licht vervolgens de pogingen tot samenwerking met de Christelijke en Neutrale Zusterverenigin gen toe. Het doel is natuurlijk om geza menlijk te trachten voor de leden zooveel mogelijk te bereiken. De vergadering ver leent desgevraagd aan het bestuur vrij mandaat om al die maatregelen te treffen, die het noodig acht. Bij de rondvraag doen zich nog enkele interessante vraagstukken voor, die voor zoover mogelijk worden opgelost en voorts in Bestuursvergaderingen onder het oog zullen worden gezien. In verband met de belangrijkheid van deze vergadering en het vele werk door het bestuur verricht, was het teleurstel lend, dat de opkomst der leden zoo matig was. STADSNIEUWS DE HERMANSTRAAT. Adres aan den Raad. Aan den Raad dezer gemeente werd on derstaand adres gezonden namens den Hermanstraatbewoners. Ondergeteekende, namens alle bewoners der Hermanstraat, brengt met verschuldig- den eerbied onder uwe aandacht: dat de gesteldheid van de Hermanstraat van dien aard is, dat het wonen daar vrij wel onmogelijk is, dat voornoemde straat in een waren middeleeuwschen modderpoel is herscha pen, zoodra een regenbuitje valt, mede omdat van de drie kolken, zich bevinden de in die straat, slechts één zoo nu en dan functionneert, terwijl de resteerende twee kolken, door instorting der rïoleering al sinds jaren geen dienst meer doen, zoodat de afvoer, door één zoo nu en dan loopende kolk moet worden geleid, dat genoemde instorting mede tot gevolg heeft, dat in verscheidene perceelen, de normale water- en W.C.-afvoer, zoo niet GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. van Leeuwen, te Oegstgeest, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof A voor den verkoop van zwak-alcoholi- schen drank in het klein in het perceel Beestenmarkt no. 30, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 December 1934. AGENDA LEIDEN. Woensdag, „n Barbiere di Siviglia" door de Italiaansche Opera. Schouw burg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Dec. a.s., waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, sum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. geheel stilstaat, dan toch belemmerd wordt, dat voornoemde modderpoel een welko- men speelplaats biedt voor de jeugd, waar zij (de jeugd) de een of andere ziekte kan opdoen, daar honden, katten er een ge zochte urinoir vinden, dat verzoeken om verbetering aan hee- ren huiseigenaren tot heden zonder gevolg zijn gebleven, daar naar hun zeggen ge noemde straat gemeente-eigendom is, dat zij na uwen Raad al eens eerder ge noemden toestand onder de aandacht ge bracht hebben, de toezegging verkregen, dat voornoemde straat in den aanstaanden voorjaarsschouw de noodige aandacht zou worden geschonken, wat inmiddels 2 jaar geleden is en nog niets heeft uitgewerkt, dat zjj toch alleszins recht meenen te hebben om verbetering te kunnen eischen, weshalve zy uwen Raad langs dezen weg beleefd verzoeken, om zoo spoedig moge lijk in genoemden toestand verbetering te willen laten brengen. Hetwelk doende enz. WINKELSLUITING KERSTMIS- DRUKTE. Vanaf 18 December tot en met 24 Decem ber a.s. (behalve des Zondags) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag gedurende die periode 11 uur per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt gemaakt, moet naast de Arbeidslijst een geschrift hangen, waarop de werk- en rusttijden zijn aangegeven. Filmliga Leiden. De Filmliga Leiden is gisteren haar win- terprogramma begonnen met een Fim-Film van Poedowkin: „De laatste dagen van SI. Petersburg". Hoewel de voorz. in zijn voor woord opnieuw de verzekering gaf, dat de Liga elk politiek streven vreemd is en zij uitsluitend naar kunst ziet, kunnen wij deze beide toch niet van elkaar losmaken. En waar deze film weer zulk 'n uitgespro ken communistische strekking heeft, zullen we er maar niet veel van zeggen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3832. Electrische Banket- fabriek „de Hoop", Leiden, Oranjegracht 4042. Vest. fil.: Leiden, Haarlemmerstraat 251.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2