BERICHT. 26ste Jaargang VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 No. 7990 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaKiig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal %ranco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekldngen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een stat» stiek Volgens de onlangs gereedgekomen sta tistieken blijkt, dat de katholieke missiona rissen over de geheele wereld ruim 250.000 melaatschen verplegen. Van deze ongeluk- kigen worden 12.774 patiënten in 107 zie kenhuizen verpleegd, terwijl de overigen dagelijks behandeld worden aan de klinie ken der missiestaties. Wij laten hieronder een kleine statistiek volgen van de melaatschenkolonie's in de verschillende katholieke missiën. Melaatschen kolonies Melaatschen Afrika 59 5.558 Indie, Ceylon en Birmanië 13 2.330 Indo-China 11 2.226 China 7 990 Japan 2 176 Ned. Oost Indië 2 106 Australië 9 1.057 Amerika4 331 Totaal 107 12.774 Thans meer dan ooit beschouwen de mis sionarissen de verpleging van de melaat schen als een eer en een voorrecht en de oversten van de verschillende congrega ties melden, dat honderden religieusen vra gen, naar de melaatschenkolonie's te mo gen gaan. In werkelijkheid echter is dit aantal bevoorrechten diet groot. Ongeveer één honderdste van het aantal missiona rissen over de geheele wereld: 1000 pries ters mannelijke en vrouwelijke religieusen wijden zich aan de geestelijke en lichame lijke verzorging van de lepra-lijders. Waarom wij deze statistiek op deze plaats opnemen? Wij willen het eerlijk, met 'n enkel woord, zeggen. Opdat de feiten en cijfers, in die statis tiek, die ons in beeld brengen, ons voor oogen stellen de opofferende, zichzelf-ver- getende naastenliefde van honderden on zer geloofsgenooten, ons levendig mogen herinneren aan onzen plicht, onze taak van naastenliefde in onze eigen omgeving, in onzen tijd Aan naastenliefde heeft vooral de menschheid op heden zulk 'n diepe behoef te. Er is alom gebrek, nood aan naasten liefde.... TWEEDE KAMER Nederlandsche militairen naar het Saargebied. De uitzending van een detachement Ne derlandsche troepen naar het Saargebied heeft den revolutionair-socialist Snee vliet aanleiding gegeven eene reeks vra gen te stellen aan den Minister van bui- tenlandsche zaken, welke heden in een in terpellatie werden toegelicht. Sneevliet's bezwaren tegen deze uitzending kwamen hierop neer, dat er grondwettelijke bezwa ren tegen bestonden en dat zij een gevaar opleverde voor ons land, om in een conflict betrokken te worden, dat zou kunnen ont staan tengevolge van een botsing tusschen die troepen en de in opgewonden toestand verkeerende bevolking van het Saargebied. In antwoord op de interpellatie gaf de Minister van Buitenlands che Zaken eerst een overzicht van de voor geschiedenis der uitzending, de aanvrage door den Volkenbond, de door onze regee ring gestelde voorwaarden (mededoen van j Zweden en geen kosten, ook niet als voor schot), welke vrijwel bekend mogen wor- den geacht uit hetgeen daaromtrent reeds i in de pers werd medegedeeld. Met een be- roep op de bepaling der Grondwet, dat ter bescherming van de belangen van den staat, ook troepen buiten het grondgebied mogen worden aangewend, wees de Mi nister de grondwettelijke bezwaren terug. Dat er hier belangen van den Staat in het spel zijn, is duidelijk: zonder de Volken bondsmaatregelen zou een Fransche troe penmacht de orde in het Saargebied heb ben moeten bewaren; en dat had al zeer licht aanleiding kunnen geven tot conflic ten, welke op een Europeeschen oorlog hadden kunnen uitloopen; en het voorko men van zulk een oorlog is ongetwijfeld een groot belang van den Nederlandschen staat. De minister was van oordeel, dat we hier nu eens met een zeer gelukkig ingrij pen van den Volkenbond te doen hadden; en dat het onverantwoordelijk zou zijn ge- Hedenavond omstreeks 12 uur vertrekt, zooals bekend, het K. L. M. vliegtuig de „Snip" voor zijn Kerstvlucht naar West- Indië. Van de start van Schiphol zal de K.R.O. een ooggetuige verslag geven. Door den voorzitter van het Algemeen Neder - landsch Verbond, den heer J. E. Gerzon, zal hedenavond op Schiphol, mede uit naam van het hoofdbestuur van dat ver bond, een kijker worder anr geboden aar de bemanning van de „Snip". De directie van de Heinekens Bierbrou werijen heeft een pakket meegegeven, we gende 1 K G. en 5nho"de-de een fle~ch Bockbier, bestemd als Kerstdronk voor den gouverneur van Curacao .De Mij. be taalde voor dezen Kerstdronk 205.aan porti. Het reisschema van de „Snip" ziet er als volgt uit: Vertrek Amsterdam: 15 December 0.00 uur G. M. T. (0.20 A. W. T.). Aankomst Casablanca: 15 December in den middag. Vertrek Casablanca: 17 December in den vroegen ochtend. Aankomst Porto Praia. (Kaap Verd. Eil.): 17 Dec. in den nam. Vertrek Porto Praia: 19 Dec. pl.m. 19 uur G. M. T. Aankomst Paramaribo: 20 Dec. pl. 14 uur G. M. T. Vertrek Paramaribo: 22 Dec. des ochtends Aankomst La Guaira: 22 Dec. des mid dags. Vertrek La Guaira: 22 Dec. pl.m. 1 uur na aankomst. Aankomst Curagao: 22 Dec. des namid dags. De afstanden tusschen de verschillende landingsplaatsen zijp: AmsterdamCasablanca 2335 km. CasablancaPorto Praia 2654 km. Porto PraiaParamaribo 36.12 km. ParamariboLa Guaira 1400 km. La GuairaCurasao 280 km. Aangezien de te volgen route voor de K. L. M. geheel nieuw is, is het dus niet uit gesloten, dat onderweg eenigszins van dit schema zal worden afgeweken. Tot en met hedenmorgen werden op het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam 24000 brieven voor de Snip- vlucht ontvangen. Hierbij waren 2500 brieven uit Oost-In- dië, welke per Pelikaan gisteren zijn aan gekomen. Ook in Oost-Indië blijkt dus groote belangstelling voor de eerste vlucht naar de Koloniën in de West te bestaan. weest de daaraan gevraagde medewerking te weigeren. Hij had zich van harte ver heugd over dit optreden van den Bond, waardoor deze zijn bestaansrecht ten volle bewees. Slechts twee sprekers waren het met den heer Sneevliet eens. De eerste was de heer Westerman, die den revolutionair-so cialist de hulde bracht, dat deze voorzich tiger was dan de Regeering, want ook de heer Westerman duchtte de mogelijkheid van een conflict. De Volkenbond stuurt geen politie, als er geen conflict dreigt! Voor dezen heer is de Volkenbondsge dachte in strijd met de mentaliteit van het oogenblik en het technisch apparaat wordt niet gedragen door een dienovereenkom stige mentaliteit der volken. Dit is nu niet het geval en zal de eerste eeuwen ook wel niet het geval zijn. Daarom is er van zijn optreden ook niets te verwachten. De Saar- kwestie en de Volkenbond, aldus deze spr. met een variant op een bekend woord van Bismarck is niet eens de verkoudheid van een Nederlandschen marinier waard! De tweede spreker, die het in de hoofd zaak met den heer Sneevliet eens bleek, was de heer W ij n k o o p (C. P.), al was er tusschen deze twee dan ook een niet ge ring verschil van appreciatie ten aanzien van het optreden van de Sovjet-unie in den Volkenbond. Maar voor Wijnkoop be- teekent het optreden van den Volkenbond in het Saargebied niets voor den vrede. Als daar de vrede niet wordt verstoord, dan zal het liggen aan het eenheidsfront tusschen communisten en socialisten, dat er is ontstaan. Deze spr. ontketende ware lachsalvo's door de impertinentie, waar mede hjj deze dwaze stelling verdedigde, zoodat men zich wel eens afvroeg, of hij dit nu werkelijk zou meenen. Alle overige sprekers brachten dank en hulde aan de regeering voor haar optreden in deze. De oud-minister De Geer (C.H.) werd zelfs lyrisch, toen hij betoogde, dat dit op zichzelf vrij onbelangrijke feit het prototype zou kunnen blijken van dat gene wat wij noodig hebben, om den vrede in Europa en daarmede onze cultuur te redden: een internationale macht, die tus schen de staten kan doen, wat nu de na tionale politiemacht binnen iederen afzon derlijken staat doet; zoodat niet het recht van den sterkste doch de sterkte van het recht beslissend zal zijn in de betrekkin gen tusschen de volken. Hij vergeleek dan ook dit Volkenbondsoptreden met het ver schijnen van de duif met een olijftak in den bek op noë's ark! Niet zoo dichterlijk maar toch wel allen met een zekere warmte kwamen sprekers van alle grootere partijen hun steun dank en hulde aan de regeering kenbaar maken. De heer Vliegen (S.D.A.P.) wees er op, dat nu de Volkenbond eens iets reëels doet, degenen, die deze instelling altijd 'af breken wel genoodzaakt zijn, om hun fi guur te redden, te verklaren, dat het niets te beteekenen heeft en zelfs een gevaar voor den vrede zou zijn. Maar het zou juist een gevaar voor den vrede geweest zijn, als Fransche troepen hadden moeten doen, wat nu een contingent troepen zal doen waartégen de bevolking van het Saarge bied niets heeft. Het doel, dat wordt be oogd is goed; en er is practisch geen risico voor verwikkelingen aanwezig, zoodat ook de socialistische spreker het optreden der Regeering goedkeurde. Zoo deden ook de heeren Boon en Wendelaar voor den Vrijheidsbond en V a n D ij k voor de anti revolutionairen. Voor de Katholieken sprak de heer Schaepman, die er o.m. nog op wees, dat Nederland nooit in een overi gens zeer onwaarschijnlijk conflict tenge volge van een botsing met de bevolking kon worden betrokken, omdat het Neder landsche detachement, van het oogenblik zijner aankomst in het Saargebied af, geen Nederlandsche legermacht meer zou wezen doch een Volkenbondsmacht. Een motie-S n e e v 1 i e t, om de regee ring te verzoeken op haar besluit terug te komen werd met alleen de stemmen van den voorsteller, de communisten en den heer Westerman voor, verworpen, waarna een aanvang werd gemaakt met de alge- meene beschouwingen over de Onderwijs- begrooting, waarover morgen nader. De werkloozen-steun De Tweede Kamer heeft gisteravond voortgezet de behandeling van hoofdstuk X A (dep. van Sociale Zaken) der Rijksbe- grooting voor 1935; en wel van afd. VI (werkverschaffing en steunverleening). De minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruïne, besprak al lereerst de steunregeling. Het gaat om den steun aan werklooze valide arbeiders in de eerste plaats. Het gaat om de groote zor gen in de gezinnen der werkloozen. De aandacht bepale zich echter niet alleen bij de werkloozen; andere groepen hebben het even moeilijk, dikwijls moeilijker. In 1933 is 123 millioen aan steun uitge keerd. Er zijn er die meenen, dat er voor hoogere uitkeer in gen nog wel geld is. Bij de algemeene beschouwingen heeft de meerderheid der Kamer reeds aanvaard, dat het geld er niet is, voortdurend stijgt nog het aantal werkloozen. De genomen maatregel van verlaging was noodzakelijk. Spr. heeft er lang genoeg over gedacht. Maar toen hij genomen was, was het dui delijk, dat hij gehandhaafd zou worden. Men heeft aan de werkloozen geen dienst gedaan door deze gedachte niet levendig te houden. Dit geldt ook ten aanzien van het petitionnement. Na haar ernstig besluit kan de regeering niet omvallen. De vraag is, hoeveel er verlaagd is. Een zuivree schat ting is ondoenlijk. Daarop oefenen meer dere factoren hun invloed: de loondaling, de meer intense controle, de nieuwe tarie ven. Spr. heeft laten nagaan, hoe de uit werking is geweest in een aantal willekeu rige gemeenten. Er was 11 pet. verhoogd, 14 pet. gelijk gebleven en 75 pet. verlaagd, gemiddeld. Er zijn predikanten en R.-K. geestelijken, die geen manifesten opstellen doch spr. op bepaalde gevallen wezen; dezen dienden het volk beter dan de manifesteerende pre dikanten. Er zijn massa's gezinnen, buiten de werkloozen, waar de toestand even slecht of nog minder is. Wat de ondervoeding betreft, overdrijve men niet. Ondervoeding is niet altijd een gevolg van den economischen toestand van een ge zin. Waarmede niet gezegd is, dat er niet enkele gevallen van ondervoeding bij kin deren van werkloozen voorkomen. Spr. is bereid, voortaan slechts 2/3 der invaliditeits- en ouderdomsrente in reke ning te brengen bij den steun. Werkverschaffing valt te verkiezen bo ven steunverleening. Inkomsten, niet uit arbeid verkregen, werden vroeger ten vol le afgetrokken. Hierin heeft spr. wijziging gebracht. Er wordt meer armslag gegeven. Spr. is daarmede bezig. Men wil dat de linkerhand der overheid niet wete, wat de rechterhand der liefda digheid doet. Spr. moet dit ontkennen; de overheid moet bevoegd zijn, controle te oefenen op wat particuliere of kerkelijke liefdadigheid doet. De Minister wil echter op de hem door prof. Aalberse alsnog voorgelegde wen- 1 schen ten aanzien van de steun-politiek, een zooal niet principieel, dan toch z.i. practisch bevredigend antwoord geven. De particuliere liefdadigheid zal nagenoeg vrij worden gelaten. Wij komen morgen nader op het verhan delde terug. Zij, die zich vanaf heden abon- neeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari a. s. gratis DE ADMINISTRATIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. n VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De uitzetting der Hongaren nit Joego slavië stopgezet. Waarschijnlijk mogen zij terugkeeren. (2de blad). Marxisten moeten de aangerichte schade in Asturië zelf betalen. (2de blad). Albaneesche inval in Griekenland? (2de blad). BINNENLAND. Moordaanslag van Chineesch op landge noot te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Brekende hijschbalk doodt te Hooge- zand twee personen. (1ste blad)). LEIDEN. Wat voor de ontwikkeling der Jeugdige werkloozen te Leiden wordt gedaan. (4de blad). ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN HIJSCH. Twee personen gedood. Hedenmorgen te ruim 8 u. heeft te Hoo- gezand bij het ophijschen van een electro motor bij de meelfabriek der Firma J. G. Benes een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee werklieden het leven heeft gekost. Voor het ophijschen van den motor was de takel verbonden aan de hijsch'balk, welke aan het 26 meter hooge platte dak was bevestigd. Door nog niet verklaarbare •oorzaak is de balk naar beneden gestort, toen men juist met het hijschen was begon- nén en de vracht nog slechts een haive meter omhoog was gegaan. Twee arbei ders werden door den zwaren houten balk getroffen en zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel op slag werden gedood. De slacht offers zijn B Bloem uit Hoogezand en K. Wolthof uit Kleinemeer, beiden ongeveer 30 jaar oud, gehuwd en ieder vader van twee kinderen. Laatste verantwoording van de Kerstgave-inzameling Ingekomen bij het „Leidsch Dagblad" en bij „De Leidsche Courant": I Jhr. Mr. W. J. M. van E. 10.Prof. Dr. J. W. M. 10.—; A. C. de K. van B. 5.Rijswijk (Z.H.); Mej. J. G. 1. J. A. D. 1.—; H. B. 1.—; N.N. 5.— Oegstgeest; A. W. P. 1.—; A. W. 1.—; mr. G. H. E. N. T. 10.—. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is de gift bestemd voor Leiden. Steun aan den Tuinbouw HET TWEEDE VOORSCHOT. Naar wij vernemen zal de tweede steun- uitkeering aan groenten- en fruittelers er ongeveer als volgt uitzien: Zwarte bessen, 1 Jan.30 Sept. ƒ1.per 100 K.G.; Blauwe Stookdruii 13 Aug.30 Sept. ƒ2.50 per 100 K.G.; Blauwe Koude druif 27 Aug.—30 Sept. 2.50 per 100 K.G.; Witte Stookdruif 13 Aug.30 Sept. 2.50 per 100 K.G.; Frambozen 1 Jan30 Sept. ƒ1.per 100 K.G.; Kruisbessen 1 Jan,1 Juli 1.per 100 K.G.; Vroege aardappe len 28 Mei—10 Juni 0.55 per 100 K.G.; Idem 11 Juni1 Juli ƒ0.35 per 100 K.G.; Augurken A en B 1 Jan.30 Sept. 2. per 100 K.G.; Augurken C. en D 1 Jan.30 Sept. 0.80 per 100 K.G.; Bloemkool 18 Juni15 Juli ƒ0.35 per 100 st.; Doperwten 1 Jan.30 Sept. 1.40 per 100 K.G.; Peulen 1 Jan.—30 Sept. 1.15 per 100 K.G.; Kas- komkommers 4 Juni17 Juni 1.50 per 100 st.; Idem 18 Juni2 Sept. ƒ1.per 100 st... Platglaskomk. 1 Jan.2 Sept. 0.75 per 100 st.; Bospeen 1 Jan.17 Juni ƒ0.50 per 100 st.; Prei 1 Jan.3 Juni ƒ0.50 per 100 K.G.; Spinazie 1 Jan.8 April 0.65 per 100 K.G.; Idem 9 April—27 Mei ƒ0.50 per 100 K.G.; Tomaten 2 Juli15 Juli 3. per 100 K.G.; Idem 16 Juli30 Sept. 1.50 per 100 K.G. Wij merken op dat in bovenstaand nog eenige wijzigingen kunnen komen. Binnen enkele dagen is de definitieve vaststelling der bedragen te wachten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1