Leidsch Crisis-Comité VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 15 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. IJsclub „De Rijnstreek". In de gehou den vergadering van de IJsclub „De Rijn streek" werden de aftredende bestuursle den, de heeren Hetzel, Kroes en ir. Waar denburg, herkozen. Het leden-aantal be draagt thans 240. Verkooping. Bij de gisteren in Hotel „De Vergulde Wagen" ten overstaan van Notaris R. v. d. Berg gehouden verkooping van de renitenierswoning met aanhoorighe- den, staande en gelegen Steekterweg 55, in bod staande op 2000, werd deze afgemijnd op 250 door v. d. Berg te Nieuwerbrug. De verbetering van de „Kromme Aar". Het water stroomt weer door de „Kromme Aar". Gisteren heeft men het nieuwuitge- graven gedeelte over het tweede traject vol laten loopen. Wanneer nu de dammen of waterkeeringen aan beide zijden zijn weg genomen, dan zal de scheepvaartverbin ding van den Oude Rijn met het Aarka naal weder hersteld zijn. Geboren: Theodora Maria, <L van W. van Leeuwen en A. C. Hogenes Dirk Johannes, z. van J. M. Lepoeter en C. Bon net Cornelia, d. van C. Th. J. de Rid der en J. M. Boer Dirk, z. van M. van den Akker en G. Verduijn Pieternella Jacoba, d. van Th. B. de Jong en J. Bal- vert Wilhelmina Hillegonda, d. van L. G. Kempers en W. J. Vermeulen Cor nells Teunis, z. van H. de Kwant en G. A. van Ettinger Margaretha Jacoba Maria, d van H. W. de Wit en Th. M. Straathof Nico, z. van P. J. W. da Goede en Th. van Velzen Dorothea, d. van P. J. W. de Goede en Th. van Velzen. Overleden: Maria Hendrica Johanna Ceulen 84 j. Johanna Catharina Hage- man 64 j. Willem van Eek 72 j., echtge noot van Trijntje de Hoog. Gevestigd: Jacob Q. Struik van Enk- huizen Willem van der Horst van Wou- brugge Elis van der Horst van Wou- brugge Bastiaan van der Wal van Zwammerdam Geertruida E. Clement van Borssels Hui bert Koetsier en echt- gen oo te van Ter Aar. Vertrokken- Marianne Noorhoff naar 's Gravenhage Johanna Graafland naar Bodegraven Jacoba van Dam naar 's Gravenhage Klara van Houten, echt- gen. van R. W. Verkade naar Leiden Joost Moerdijk naar 's-Her-Arendskerke Neeitje Schoonhoven naar Bodegraven Martijntje van de Wetering naar Kou dekerk. BODEGRAVEN. „Dr. Scliaepman". Woensdag a^. be legt de R.K. Prop.club „Dr. Schaepman" een groote openbare vergadering in het Pa rochiehuis te 8 uur. Spreker de heer Piet Kasteel over „Wij Katholieken en de vra gen van onzen tijd". Schaakclub „Bodegraven". Woensdag 12 Dec. speelde het eerelid van deze club, de heer mr. G. Oskam uit R'dam, simultaan tegen de leden van bovengenoemde ver- eeniging. Te acht uur werd aangevangen tegen 25 deelnemers. Het resultaat was, dat na 3 uur spelen 16 partijen door hem ge- wonhen, vier gelijk gespeeld en vijf par tijen verloren werden. De heeren T. Scheer P. J. v. Dobben de Bruyn, J. Vernet, H. v d. Panne en C. Kooy, wisten te winnen. Een slotwoord van den voorzitter, den heer P. J. van Dobben de Bruyn, besloot deze geanimeerde sohaakavond. Personalia. Mej. Th. van Beusekom, onderwijzeres aan de Chr. Mulo alhier, is benoemd te Sluis (Zeeuwsoh Vlaanderen) ingaande 1 Januari 1935. De Kaasmarkt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met het oog op de a.s. Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag de ge wone wekelijksche kaasmarkt zal gehouden worden op Maandag 24 en Maandag 31 De cember 1934. Opgepakt. Deze week werden een tiental personen door de politie bekeurd wegens het zitten tegen etalageruiten, het staan blijven met de fiets aan de trottoirs en wegens baldadigheid. De politie deelt bij deze mede, dat zij in deze aangelegenheden niet meer waar schuwend zal optreden. Geboren: Jan Nicolaas, z. van J. C. Buitelaar en C. M. Bergshoeff Clazina, d. van S. van Randeraad en G. Verboom Willemina, d. van G. van der Laan en J. van Eijk. Getrouwd: E. van der Wolf 21 j. en H. Beijeman 20 j. Gevestigd: M. van Wijk van Nieuw- poort J. Graafland van Alphen a. d. Rijn C. Muste en gezin van Zwammer- dam A. M. Ranke van Naarden C. Th. M. Moons van Vleuten A. IJff van Ilpendam. Vertrokken: M. J. Slappendel naar Bloem endaal L. A. P. Stoppelenburg en A. Zaal naar Nieuwkoop H. C. Ooms en M. C. Bergshoeff naar Waddinxveen E. E. M. Ranke naar Nijmegen J. M. van Burgsteden naar Barneveld M. Ce- ton naar Alphen a. d. Rijn A. C. Junge- ling naar Amsterdam. NIEUWKOOP. Verkooping. In Hotel „Het Vliegende Paard werd door Notaris H. B. J. van der Kreke uit Aarlanderveen bij afslag pu bliek verkocht de boerenhofstede genaamd „Bij Toeval" en bewoond door J. A. van Schie, groot 30 H.A. Zij stond in bod op 30.000.en werd gemijnd door den hy potheekhouder C. van der Maat te IJssel- stein op 2000. Geboren: Johanna Wilhelmina, d. van J. Wansinck en A. J. van Leeuwen Ger- ritje, d. van A. van Middelkoop en M. Grif fioen. WOERDEN. Gesnapt. Door de politie te Utreoht is telefonisch medegedeeld, dat aldaar een zekere L. v. S. te Wassenaar per auto is aangehouden in verband met het te water raken van dr. G. alhier met zijn luxe wa gen. De aangehoudene verklaarde de auto niet te hebben aangereden. ZOETERWOUDE. Kerkzangers. Op het daartoe gehou den examen hebben de leden van het R.K. Zangkoor van de Sint Jans-parochie, de heeren L. van der Meer, J. v. d. Ploeg, G. de Jong, H. Schrader, L. van der Geest, H. van Teijlingen en J. Dobbe het diploma van de Sint Gregoriusvereeniging vervor- ven. De geslaagden zijn leerlingen van den directeur van het Zangkoor, den heer C. H. de Boer, die geheel belangloos een cursus gedurende bijna drie jaren heeft geleid. Na deze uitstekende theoretische opleiding heeft ook de heer W. Hoogzaad door laat ste studiën dit koorgedeelte opgeleid tot de zeer hooge tevredenheid van de examen commissie. 't Gaat „Crescendo" met ons zangkoor. Nu nog een knapenkoor! A.s. Zondag „Gaudete" is de Hoogmis weder met volkszang. Hanze. De oude getrouwe vergadering- bezoekers van de Hanze waren Woensdag avond weer present. Ook een enkele nieu we vulde de plaats van die getrouwen, die verhinderd waren. De voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, opende de vergadering en verwelkomde bij zonder den heer Jan Bakker, directeur van het Centraal Bureau en deed na de lezing van de notulen de volgende mededeelin- gen. Er is een doeltreffende actie op touw gezet voor „Zoeterwouders, koopt bij Zoe- terwouders" en voor „koopt bij den mid denstand". Omtrent de actie tegen de lichttarieven heeft het bestuur gemeend te moeten adresgseeren aan den gemeenteraad. Inmiddels blijkt, dat hiermede geen on billijkheden gevraagd zijn, want de Sted. Lichtfabrieken hebben grif toegegeven, dat voor de industrieelen te hooge tarieven gel den en zijn reeds overgegaan tot voordee- liger overeenkomst De verbruikers van krachtstroom kunnen bij deze algemeene actie het beste persoon lijk ook hunne belangen gaan bepleiten aan de Lichtfabrieken. Voorts deelt de voorzitter mede, dat bij de instelling van de Bemiddelingscommis sie voor Crisis-Credietverleening in Rijn land een contributie gevraagd wordt van de middenstandsorganisaties van 0.50 per lid. Deze bijdrage die reeds zwaar drukt op onze financiën is dermate on billijk, dat' de voorzitter voorstelt hiertoe niet over te gaan. Van deze bijdrage zou den alle niet-georganiseerden kunnen pro- fiteeren ook de vele filiaalhouders enz. Spr. verwacht stellig, dat hiertoe een an dere regeling zal getroffen moeten wor den. Ook de directeur van het Centr. Bu reau beaamt zulks ten volle en heeft reeds aan andere afdeelingen dit advies doorge geven. Het bestuur heeft een propaganda voor de Hanze Onderlinge Ziekteverzekering gevoerd. Deze propaganda is begonnen met een geheel doorgevoerde reorganisa tie van de H. O. Z. De contributie wordt na 1 Jan. per maand belangloos geind 0.90 per maand en alle leden verplich ten zich tot het vervullen van de laatste eer bij overlijden van een medelid of diens huisgenooten, door het dragen naar het kerkhof. Ook wordt een uitkeering bij overlijden gegeven. De voorzitter heeft op zich genomen al le leden persoonlijk te bezoeken om in te schrijven voor deze mooie sociale instel ling. Spr. zal niet rusten voor elke midden stander zal ingeschreven staan bij de H. O. Z. Met vreugde kan de voorzitter ook me- dedeelen, dat de propaganda en huisbe zoek een resultaat van 5 nieuwe leden heeft. Nu krijgt de heer Jan Bakker het woord voor zijn rede „De Bouwers.... zijn vrij." Spr. vangt zijn rede aan met een histo risch overzicht, waardoor een goed inzicht wordt gegeven, hoe onze huidige maat schappij door de ongebreidelde vrijheid tot een chaos is gekomen. Bijzonder interessant is het aantal gege vens, waarmede spr. aantoont hoe groot het economisch verval is en welke diep-treu- rige zedelijke ellende is ontstaan. De achteruitgang van het loonend produ- ceeren heeft bij de groote vrijheid geleid tot steeeds grootere productie om daardoor weer winst te kunnen behalen en steeds grooter is daardoor de overproductie ge worden. Uit alle laden der wereld geeft spr. cij fers van deze overproductie en feiten van de waardeloosheid van de goederen en producten. Deze opsomming, die getuigde van een groote studie en die op alle ge bied een overzicht gaf, was het droeve ge volg van het systeem: ieder voor zich en God voor allen. In deze maatschappelijke storing is voor de middenstand een felle strijd geopend; het groot-kapitaal wa renhuizen en coöperaties. Spr. teekent de toestand scherp en toont aan, dat het gebrek aan naastenliefde de volkswelvaart ondermijnd. In de «eer uit gebreide beschouwingen komt spr. aan de groote kwaal van onzen tijd, de leegte van de zielen. In deze groote maatschappelijke wanorde heeft de N. R. Middenstandsbond reeds jarenlang gewerkt om ordening te scheppen. Spr. wijst op de gehouden con gressen, studies en acties steeds gevoerd. Toen kwam de Pauselijke Brief bevesti gen en verduidelijken op het terrein van de sociale kwestie en sterk maken het werk van onze organisatie meer richtlijnen gevende aan dat werk van de sociale actie. Ons O. S. B.-program kwam tot stand, steunende op de encycliek en de schoon ste verwachtingen kunnen gesteld worden in deze richtlijnen. Spr. noemt dit program de noodkreet S.O.S. van onzen stand. Dan komt spr. tot de feiten van ons eigen land, de treurige verhoudingen en wantoe standen, waarin de middenstand geplaatst is en wijst daarbij op de zware taak die nog te vervullen is. Deze rede die zeer lang en buitenge woon interessant was was geheel opge bouwd op de godsdienstige grondslag van het vraagstuk. Des te beter werden hier door de inzichten begrepen, die men heb- EILANDEN TE KOOP. Van tyd tot tijd circuleeren als proef ballons berichten door de pers, dat groo te staten dit of dat eiland willen verkoo- pen of ruilen. Zulke berichten werden dan gewoonlijk door den betreffenden staat meer of minder krachtig gedementeerd. Een conservatief afgevaardigde richtte onlangs in 't Lagerhuis van Engeland aan de Regeering de vraag, of de geruchten waarheid bevatten als zou de Britsche re geering van plan zijn om een gedeelte der Salomons eilanden in den Stillen Oceaan aan de Ver. Staten af te staan als tegenpre statie van de anuleering of vermindering van een deel der oorlogsschulden. De Engelsche premier Mac Donald ant woordde, dat de regeering van Groot-Brit- tannië onder geen omstandigheden aan zoo'n transactie dacht. Dit voorval vestigt de aandacht op de niet oninteressante geschiedenis der be doelde eilanden. In 1568 landde een Spaansch schip onder bevel van Hermando Gallego op een klein eiland in een tot nog toe onbekende eilan dengroep in den stillen Oceaan. De Zee vaarders genoten een feëerieken aanblik: Uit de criseerende stroomen der zee stegen hooge vulkanische rotsen, tropische wou den en bloemenhagen op verlicht door de helstralende tropenzon. De scheepslui dach ten bij dezen aanblik zoo vertelt de tra ditie aan de prachtgebouwen en tuinen van koning Salomon en noemden den ar chipel: Salomonseilanden, het eiland waar op zij geland waren, ter eere der koning:n Isabella. Later gingen de herinneringen aan de eilanden, behalve de naam, weer verloren, omdat de scheepspapieren, waarop kapi tein Gallego zijn waarnemingen genoteerd had. verloren gingen. Twee honderd jaar later werden zij door Engelsche en Fran- sche zeelieden Surville, Shortland Guppy, Woodfort e.a. weer ontdekt en beschreven. De eilandengroep, een deel van den Me- lanischen archipel werd in 1868 voorwerp van een overeenkomst tusschen Duitsch- land en Groot-Brittannië. De Noord-Weste lijke groep kwam in Duitsch bezit, de Zui delijke onder Engelschen invloed. Na den wereldoorlog in het jaar 1921 kreeg Austra lië het mandaat over de Salomonseilanden. Het meest zuidelijke der eilandengroep San Christobal, zou de bakermat der Po lynesiërs zijn. Hier ligt Makirza, de beste haven van den Archipel en zetel der En gelsche regeering. De bewoners van natu re intelligent en goed begaafd, zijn uitste kende jagers en visschers, waarbij zy zich by het visschen van de moderne techniek dynamiet bedienen. Zij wagen zich op primitieve booten tot ver in de zee en balanceeren met ongelooflijke handigheid op de smalle planken. De grootvaders wa- ben moet om een goed begrip van oorzaken te hebben. Voor de oplossing noemde spr. de meest noodige hervormingen, die plaats moeten hebben en wijst op de godsdienstige be leving in onze organisatie. Na het krachtig dankapplaus, vertolkte de voorzitter de dankbaarheid van het ge hoor voor de schoone lessen gegeven in de stijdvolle en boeiende rede. Na de pauze werd besloten het Winter- program te wijzigen. Aanvankelijk was be sloten een kinderfeest te organiseeren voor de kinderen van de leden. Het bestuur en de studie-commissie stelt nu voor een vas tenavond-kinderfeest te organiseeren voor alle kinderen van 6 tot 12 jaar. Hierdoor hoopt de organisatie de sym pathie te verwerven van de andere stan den en de saamhoorigheid te bevorderen. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Bij de rondvraag worden de noodige regelingen gemaakt voor de begrafenis van de echtgenoote van een lid, waartoe een algemeene deelneming en volle mede werking werd gegeven. De voorzitter sprak aan het einde een woord van dank voor zooveel prettige sa menwerking en sloot de vergadering als gebruikelijk. WIJ ItOMEM WOENSDAG BIJ UN! tl YTCLT Olfi TOCH HICTTEltUR ren nog echte menscheneters, de kleinkin deren leeren als het er op aankomt chauf- feerën en toonen veel talent voor de stu die. Vrouwen en mannen hebben een buiten gewone voorliefde voor opschik, dragen diademen van mosselen, papagaaienveerea enz. Ook het sigarettenrooken moet by de bruine bruidjes zeer geliefd zijn. De eerste Missies, Fransche broeders van Maria kwam in 1840 op de eilanden. Hun hoofd Mgr. Estalle werd daags na de aankomst door de inboorlingen vermoord. Toch werd het missiewerk voortgezet en op het oogenblik zyn er op de Noordelijke eilandengroep ongeveer 10.000, op de Zui delijke ongeveer 6000 katholieken. Het heete en vochtige klimaat is niet gunstig voor de Europeanen, maar toovert een bui tengewoon weelderigen plantengroei te voorschijn. Zelfs de koraalbanken zijn met planten bedekt waarover winden en vogels de zaadjes aanvoerden. In de wouden groeien bananenboomen, kokospalmen en heerlijke bloeiende lianen slingeren zich rond de oerwoudreuzen en verstikken ze tenslotte. Schijnbaar zonder wortels klau teren deze bloeiende wonderen in de na tuur. De Bermunda-eilanden, Britsche vloot- basis in den Atlantischen Oceaan, op de route tusschen Canada en de Antillen ge legen werden in 1522 door den Spanjaard Bermudez ontdekt. Zijn hoop hier grond te vinden werd niet vervuld en de eilanden raakten weer in vergetelheid. Bij een schip breuk kwamen twee Engelschen Thomas Gates en George Somer in 1609 weer op dc eilanden. Somer keerde met een groote groep Engelsche kolonisten weer op de Bermuda's terug. Maar deze eerste koloni satie moest wegens de vreeselijke ratten- plaag die op het eiland heerschte opgege ven worden. Pas toen de brutale knaagdieren met ver gif en springstoffen uitgeroeid waren kon den de Europeanen zich daar blijvend ves tigen. Van dien tijd af zijn de Bermuda's in Engelsch bezit gebleven. Van de 150 eilandjes zijn er slechts 50 door 20.000 men- schen van Engelsche nationaliteit bewoond. De bodem is vruchtbaar, maar weinig bebouwd. Daar groote rivieren ontbreken, vangt men het water op in putten. De eenige industrie die daar uitgeoefend wordt is de bouw van kleine booten. De Engelschen hebben daar kolendepots voor hunne vloot en provisiemagazijnen, die alle versterkt zijn. Het interessantste aan de Bermuda-eilanden is een door een inter nationaal comité bestuurd biologisch sta tion, dat door de Engelsche regeering en door het Rockefeller instituut met 50.000 pond sterling per jaar gesteund wordt en waarin geleerden van alle deel en der we reld samenkomen voor speciaal biologische studiën. Dat dus volgens de verzekeringen van het Engelsche regeeringshool'd de Bermuda en Salomonseilanden niet verkocht worden, mogen zij nu weer een poosje kalm en on beroerd door de internationale belangstel ling blyven liggen in de zeestroomingen, waarin God ze gelegd heeft. De sterke man, plot seling fascist geworden, brengt de Hitlergroet, (Humorist). Hallo! Met de brandweer? Jongens, weten jullie soms ook een manier om een vuur, dat niet aan wil op dreef te helpen? (Smith's Weekly). O groote gerechtigheid zij ook aL (Vart Hem). Waar is Opa, Marletje? Ik denk dat h(j chance heeft b(j dc keukenmeid opoe, want h(j is weg om z'n baard te laten perma nenten. (Marius) 't Spijt me, dat de fa kir, die glasscherven en vischhaken eet en zich door egels laat steken, niet op kan tre den; hU is vannacht door een mug gestoken. (Fantasie). Het spUt me, maar deze dans heb ik al vergeven. Maar ik weet een charmant Jong meisje voor Je. Ik wil niet met een jong charmant meis je dansen, ik wil dansen met jou. (Tater). Kijk nu eens zóó stel ik me nu m'n eigen grafmonu ment voor. (Candide). Het schilderij wordt eindelijk gecompleteerd. - (Life). James JBuffy, de bobby ls op begrensde wijze dapper. (Sunday Express)*

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15