HOE LAAT HET IS TWEE Abonnés W VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. EEN VELDWACHTER IN HET OOR GEBETEN. Op 21 October j.l. zag de rijksveldwach ter G. J. W. Francke uit Voorschoten, nabij de Vink, de hem bekende gebroeders K. die reeds herhaaldelijk verbaliseerd wa ren ter zake van het zonder vergunning van B. en W. van Voorschoten maken van muziek op den openbaren weg (harmoni caspelen); hij constateerde, dat hoewel hij een van hen een kwartier te voren be keurd had, zij wederom in overtreding wa ren. Ditmaal trad hij op het tweetal toe teneinde gebruik te maken van zijn be voegdheid tot inbeslagneming van het mu ziekinstrument. De bespeler daarvan, de 27-jarige H. K., liet zich dit instrument zoo maar niet afnemen en verzette zich daar tegen. Hij ging zelfs zoover, dat hij het hoofd van den veldwachter naar zich toe trok en daarbij den man in het oor beet, zoodat dit ernstig bloedde. Zijn broer, de 35-jarige los-werkman W. K., hielp daarbij een handje door te trachten den veldwach ter den gummistok te ontrukken, althans dezen vast te houden, zoodat de veldwach ter er geen gebruik van kon maken. De veldwachter, als getuige gehoord, ver klaarde dat de verdachten herhaaldelijk in overtreding zijn. Zooals gezegd, was de tweede verdachte een kwartier te voren verbaliseerd en toen gedroeg deze zich be hoorlijk. Het kwetsuur aan het oor, waar van een stukje werd afgebeten, was van zoodanigen aard, dat getuige eenige dagen onder geneeskundige behandeling is ge weest. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, noemde het optreden van den eersten verdachte meer dan er gerlijk. Deze beroept zich op zijn nervosi teit, maar deze moet hij dan maar leeren bedwingen. Ook te Wassenaar is herhaal delijk procesverbaal tegen het tweetal op gemaakt en men hoopte dan dat zulks ter waarschuwing zou strekken. Het blijkt wel dat het tegenovergestelde hier het geval is. Gezien deze omstandigheden eischte spr. tegen den eersten verdachte 8 maan den gevangenisstraf. Wat den broer betreft, deze beweert den veldwachter te hulp te zijn gekomen om dat hij, de kracht van zijn broer kennende, vreesde dat deze den veldwachter ernstig leed zou kunnen doen. Maar zijn optreden, kort nadat hij zelf bekeurd was geeft een anderen kijk op de zaken. Tegen dezen verdachte eischte spr. 2 maanden gevan genisstraf. De verdedigers mr. A. M. Creutzberg en mr. Utermöhlen, verzochten de rechtbank rekening te houden met de moeilijke le vensomstandigheden van hun cliënten, die geen werk konden vinden en nu met het bespelen van een harmonica trachtten eenig geld voor hun gezin te verdienen. De rechtbank zal 27 dezer vonnis wijzen. HOOFDCOMMIES VRIJGESPROKEN. De Rechtbank te Breda heeft den 40-ja- rigen gewezen hoofdcommissies ter gemeen te-secretarie te Roosendaal vrijgesproken van fraude ten nadeele van de gemeente Roosendaal en de Ned. Heidemaatschappij. Hij was beschuldigd van het indienen van valsche declaraties. Tegen hem was 8 maan den geëischt. Het O. M. heeft tegen dit von nis van de rechtbank hooger beroep aan- ge teekend. HET GRUWELIJK DRAMA TE PRINCENHAGE. Wederom vijftien jaar gevorderd. Voor het Gerechtshof te Den Bosch heeft in hooger beroep terechtgestaan de land bouwer J. O. te Princenhage, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf ter zake dat hij op 13 Juli C. de Koning van het leven heeft beroofd door hem met een spade op het hoofd te slaan, zoodat de schedel is gesple ten en de Koning overleden is. Het O. M. had vijftien jaar geëischt. In Breda was de zaak in verband met een zedendelict met gesloten deuren behandeld. De verdediger mr. G. van Zinnicq Bergmann verzocht het Hof dat ook thans te doen, doch het Hof vond daarvoor geen termen aanwezig, om- n werden gehoord. Verdachte beriep zich op zelfverdediging. De president releveerde de feiten. De verdachte had een ongeoorloofde verhou ding met de vrouw van de K. Deze had hem met een schot het huis uitgejaagd, maar verdachte loste een schot op hem en sloeg hem daarna met een klomp op het hoofd. Zes maal is hij teruggekomen om het slachtoffer af te maken. Hij sleepte hem tenslotte tot voor de woning van Hee ren en sloeg de K. met een emmer en met een schop, totdat de man dood was. Verdachte meende, dat hij op dat oogen- blik niet wijs is geweest. De president verklaarde in zijn dertig jarige loopbaan nog nimmer een zoo gru welijk misdrijf ter beoordeeling te hebben gehad. Hij heeft er van gerild. De advocaat-generaal eischte tenslotte vijftien jaar gevangenisstraf. Arrest over 14 dagen. DE MOORD TE BERGSCHENHOEK. Twaalf jaar tegen verdachte geëischt. De Rotterdamsche rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den 34-jarigen slager N. van S. uit Bergschenhoek, die 6 Juli jl. den huiseigenaar H. de M. heeft doodge schoten. Aan verdachte was ten laste gelegd moord subs, doodslag. Het O.M., waargenomen door Mr. H. A. J. Reumer, heeft tegen verdachte wegens moord een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de geheele preventieve hechtenis geëischt. INGEZONDEN STUKKEN VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Leiden, December 1934. L.S. Wederom is het bestuur van de Vereen!- ging tot bestrijding der tuberculose ge noodzaakt zich te wenden tot de Leidsche burgerij om financieele hulp. De laatste maal, dat het bestuur verga derde met den leider van het Corisultatie- Bureau werden weer nieuwe patiënten voorgesteld voor uitzending naar een sana torium, maar helaas waren de financiën ontoereikend om deze uitzendingen te kun nen bevorderen. De slechte economische verhoudingen doen zich ook geducht voelen in ons werk en toch is het noodzakelijk, dat de tuber culose patiënten verzorgd worden. Wij komen u vragen om geldelijke steun om alsnog de patiënten te kunnen uitzen den. Voor zoover u nog geen vaste contribuant zijt geef u op als donateur voor het volgend jaar maar steun ons nu alvast door een extra gift, evenals het vorig jaar, toen het succes van onze circulaire, dank zij uw offervaardigheid zoo groot was, dat wij onze verplichtingen jegens minder goed gesitueerde tuberculose-patiënten geheel hebben kunnen nakomen. Ons gironummer van de Vereen, tot Be strijding der t.b.c. is 45396. Namens het bestuur, W. A. KUENEN, Voorzitter. A. J. B. POORTMAN, Secretaris. Leiden, December 1934. MALLE GEVALLEN en de Nederlandsche Crisis-Politiek. Malle gevallen is de tekst van de nieuwste Nederlandsche film en lijkt mij wel goed gekozen, want in ons land bele ven we den laatsten tijd inderdaad heel malle gevallen. Om er eens enkele te noe men. Toen het in betere jaren meestal rede lijk goed ging in ons land beleefden we vaak de scherpste debatten tusschen de po litieke partijen en ook in de Regeering was het niet steeds vree en vriendschap. Maar nu het twee jaar lang eiken dag slechter gaat, zijn de heeren zoo vreedzaam en te vreden, dat er volgens mededeeling van een der ministers in die twee jaren geen kwaad woord gevallen is. Ruim een jaar geleden vond de Regee ring, dat men de rampzalige werkloosheid actief en krachtiger moest gaan bestrijden en kwam met haar 60 millioenenplan. Nu zou er eens iets grootsch gaan gebeuren, en nu ruim een jaar later zijn er van die 60 millioenen nog slechts enkele tonnen be schikbaar gesteld en het aantal werkloo- zen is sinds dien met 20.000 toegenomen. Zou men nog steeds wikken en wegen en niet weten hoe men die werkloozen weer arbeid kan verschaffen, of zou men het over de juiste verdeeling dezer millioenen niet eens kunnen worden. Er wordt steun verleend aan boeren en tuinders. Dat gaat zoo. De tuinders brengen de door him met veel zorg gekweekte producten op de vei ling en ontvangen daarvoor een luttel be drag, geheel onvoldoende om zelfs hun be drijfskosten te dekken. De consumenten profiteeren echter geenszins van deze veel te lage prijzen, maar betalen daarboven als belastingbetalers nog stevig mee aan de steun, welke de tuinders als toeslag op de vefl te lage veilingprijzen ont vangen. Zou het niet iets beter en eenvoudiger zijn als er op die veilingen een loonende minimumprijs werd vastgesteld voor pro ducten voor binnenlandsch gebruik. Met onze boter gaat het nog leuker. De meeste goede Nederlanders moeten margarine eten tegen den civielen prijs van ƒ0.65 per pond en zijn daardoor pracht cliënten voor de margarine Unie. Daarnaast mogen ze mee betalen aan de zuivelsteun, omdat voor onze beste room boter op de buitenlandsche markten bijna geen ƒ0.16 per pond te maken is. Voor cir ca 10 dagen kon men in onze groote? pers o.a. ook in de „Maasbode" lezen, dat pro fessor Aalberse als leider der R.-K. fractie op klare en duidelijke wijze aan de Regeering had verklaard, welke zeer be langrijke wijziging hij in de politiek der R.-K. Staatspartij wenschte en dat deze in geheel andere richting lag dan de tot nu gevolgde. Dit lokte enkele scherpe en min der vriendelijke woorden van onzen pre mier uit, maar de professor hield flink voet bij stuk en besloot: Regeering wjj wach ten uw antwoord om onze houding te bepa len. Zonder blikken of blozen vertelt de zelfde „Maasbode" vier dagen later aan hare lezers, de heeren hebben elkander misverstaan en zijn het over de te volgen weg eens, alleen eenig verschil over het tempo. Professor Aalberse vond, dat het al een jaar geleden had moeten geschieden en dr. Colijn meende, dat we er nog eenige jaren mee moesten wachten; maar ze zijn het toch geheel eens. Ruim twee jaar vertelt men ons, dat we op een veel te hoog niveau geleefd hebben en dat we ons moeten aanpassen aan een lager levenspeil. Dus lagere loonen, lagere prijzen en dan natuurlijk ook lagere onkosten en lasten, lagere belastingen, rentes, aflossingen, ver lagingen van schulden, huren, lichtprijzen. Neen, vergist u niet, dat is niet de be doeling. De bedoeling is alléén maar flinke ver mindering van inkomen, maar liefst ver- hooging van lasten en uitgaven. Ja, dat zijn lastige en malle gevallen. M. M. „DE CRISIS OPGELOST?" Met belangstelling nam ik kennis van het ingezonden artikel „De Crisis". Met belangstelling zeg ik, omdat van zelf spre kend alles wat met den doodstrijd van het kapitalisme in verband staat, mij interes seert De gedachte neergelegd in dit stukje, de inschakeling der werkloozen in de bedrij ven, lijkt op het eerste gezicht niet zoo onuitvoerbaar. Doch één ding ziet de in zender over het hoofd. Waar moet bij een dergelijke regeling „de winst" vandaan komen? En juist „de winst" is toch de eenige re den waarom men produceert? Eerst een stelsel, waarbij de winst is uitgeschakeld of tenminste niet meer hoofddoel is, kan een plan als door inzen der voorgesteld ten uitvoer brengen. Inzender is op den goeden weg en indien hij werkelijk een oplossing als in zijn arti kel aangegeven voorstaat, raad ik hem aan kennis te nemen van de werken van Edward Bellamy, „Looking Backward" vertaald onder den titel „In het jaar 2000" en „Equality" verschenen onder den titel „Gelijkheid voor allen". Deze werken zijn in den boekhandel verkrijgbaar en bij het Centraal Bestuur der Internationale Vereeniging „Bellamy", Hyacintweg 26, Den Haag. Ook ben ik bereid beide werken aan in zender ter lezing te geven, waarvoor U mijn adres kimt doorgeven. Na lezing van deze boeken, twijfel ik er niet aan of inzender zal tot de conclusie komen dat alleen een economisch stelsel zooals door Bellamy in zijn werken gepro- pageert in dezen ontzettenden nood uit komst kan brengen. Br. LAND- EN TUINBOUW Bedrijfsuitkomsten in den Landbouw. Enkele weken geleden is het Boekhoudbu- reau gereed gekomen met de bewerking van de resultaten over 1933'34 van 603 bedrijven, waarvan 205 in 't weidegebied, 77 in het zand- en veengebied, 264 in het zandgebied, 43 in de IJselstreek en 14 in de Veenkoloniën. De resultaten zijn sta tistisch verwerkt, waarbij de cijfers verge leken zijn met die van negen voorafgaande jaren. En dan is de slotsom, waartoe men komt, dat de netto-winst is gestegen van 7.95 per H.A. tot 41.46 per H.A. Hier van is echter 37.29 inventaris winst, zoodat de boer de verbetering niet erg in de por- temonnaie voelt. Daarbij komt nog, dat dit resultaat voor de geheele provincie staat van de uitkomsten der veenkoloniale be drijven, die in'1933'34 een verschil tus schen ontvangsten en uitgaven hebben ge had, dat 46.89 per H.A. beter was dan in 1932'33; de geheele verbetering betrof 57.80 per H.A., zoodat voor deze bedrijven de waarde-toename van den inventaris een veel geringer aandeel in de verbetering heeft gehad. Van de verbetering in de netto-winst van het weide-gebied, die 55.71 per H.A. be droeg, komt ƒ43.11 per H.A. voor rekening van de waardevermindering van den in ventaris; voor het gemengde zandgebied zijn deze cijfers resp. ƒ41.97 p. H.A. en 41.41 p. H-A. Uit de cijfers blijkt wel dui delijk, dat het jaar 1933'34 geen ver betering heeft gebracht. Van de ver schillende gegevens is ook nog een bereke ning gemaakt gemiddeld voor de geheele provincie, wanneer uitgegaan wordt van een gemiddelde pacht van 50 per H.A., een rente van 4 pet. en een dagloon van 2. Men kreeg dan de volgende cijfers voor het boekjaar 1933'34; de overeenkomstige cijfers voor 't jaar 1932'33 bij tusschen geplaatst: a. Bedrijfswinst 27.07 21.97). b. Ondernemersverlies 50.21 (97.08). c. Verdiend loon per dag f 1.16 (0.38). d. De pacht, die betaald had kunnen worden f 0.21 47.08). e. Rente van 't landbouwkapitaal 0.69 pet, 2.71). Wanneer mesten wij met Kali? Wat is het beste: de kali uit te strooien in den herfst of in 't voorjaar? Daar zijn in den loop der jaren al heel wat theoretische be schouwingen over gehouden. Maar de prak tijk alleen kan het antwoord geven: Even wel: de praktijk is zeer verschillend, daar zijn tal van factoren, die hier een wooroje meespreken, zooals 't gewas zelf in de eer ste plaats, voorts klimaat, bodemsoort en zaadverzorging. Met al deze dingen moet rekening worden gehouden. Wij vinden in „Die „Ernahrung der Pflantze" een artikel van Foas. die de uitkomsten meedeelt van vele proeven, genomen met de wintergra nen tarwe en gerst, waarbij, met één uit zondering bleek, dat de kaligift in den herfst de gunstigste uitwerking had. Slechts in één geval bleek de voorjaarsbe mesting het voordeeligst, en wel op een nauwelijks voor wintertarwe geschikten zandbodem, terwijl daarentegen alle proe ven, genomen op humeuzen zandbo dem, zavel- of kleigronden, alle pleiten voor een h e r s t bemesting. Ook de proeven met winterrogge gaven op de klei dito resultaten, maar op de lich tere armere zandgronden waren bij rogge de uitkomsten niet zoo gunstig bij een na- iaars- dan bij een voorjaarsuitstrooiing. Dat de tarwe- en gerst- en roggeproeven, met uitzondering dan van de arme zandgronden, aan een herfstbemesting de voor keur geven, terwijl op de laatstgenoemde gronden voor de roggeproeven een voor jaarsbemesting aanbevelenswaardiger is, laat zich verklaren, ten eerste uit het feit, dat de betere gronden de voedingstoffen beter vasthouden, ten tweede uit de ver schillende worteLsystemen der beide ge wassen. Rogge heeft een oppervlakkig wortelstel sel en is daardoor in de gelegenheid om bij voldoende neerslag op een lichten zandbo dem in 't voorjaar toch nog het voedsel op te nemen. Daarentegen is het voor tar we en gerst, welke meer diep wortelende gewassen zijn en daardoor meer aangewe zen op de diepere aardlaag, veel moeilij ker om bij een doorlatenden zandbodem de voedingsstof te verkrijgen. Bij de zo mergranen bleek uit alle proeven, dat de kalisoorten op alle zavel-, humeuze zand en kleigronden, het best eenige we ken vóór den zaai uitgestrooid kunnen worden, terwijl op de lichtere zandgron den dit nog minstens 1 a 2 weken te vo ren dient te geschieden. Voor de b a k- vruchten geldt hetzelfde als de zomergra nen. De schrijver wijst er tenslotte op, dat de kali nog maar al te vaak gelijk met den zaai wordt gegeven, terwijl toch bijna alle proeven hier negatieve uitkom sten van geven. Kuilvoeder volgens de Finsche methode. Wij moeten op deze belangrijke zaak af en toe terugkomen. De Finsche methode is afkomstig van den Fin dr. A. L. Virtanen, dit gebruik maakte van houten of betonnen kuipen, of silo's, om het schimmelen te voorkomen en daartoe de lucht af te slui ten. Ook in cms land is reeds veel belang stelling voor genoemde methode. Bij ver schillende proeven, o.a. op de Proefboerde- rij te Heino, bouwde men echter geen silo, doch men groef een loodrechte kuil 't Hierin bereide voeder was eveneens van uitstekende kwaliteit. Daarom zijn velen hier thans van oordeel, dat het gebruik van betonnen of houten kuipen overbodig is. Dit zou de methode zeer vereenvoudigen en minder kostbaar maken. De onkosten voor het te gebruiken zuur en eventueele werktuigen worden ruimschoots vergoed door de meerdere voederwaarde en de mo gelijkheid te besparen op de krachtvoeder- rekening. Wil men overgaan tot het nemen van een proef, dan vrage men nadere inlichtin gen bij zijn Rijkslandbouwconsulent, of bij iemand, die reeds een proef heeft geno men. Br. STOOMVAARTBERICHTEN KON. HOLL. LLOYD. SALLAND (uitr.) vertr. 12 Dec. van Ant werpen naar Bremen. TENERIFE arr. 13 Dec. van Amsterdam te Antwerpen. ZEELANDIA (uitr.) 13 Dec. 1 uur nam. van Boulogne s.M. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ AURORA arr. 12 Dec. van Venetië te Triest. BENNEKOM (thuisr.) vertr. 12 Dec. van Liverpool naar Amsterdam. CERES arr. 12 Dec. van Izmir te Istanbui HEBE arr. 12 Dec. van Kopenhagen te Dantzig. NEREUS vertr .13 Dec. van Amsterdam naar Rotterdam. PLUTO arr. 12 Dec. van Odense te Stet tin. TELAMON arr. 14 Dec. van Hamburg te Amsterdam. TRITO arr. 13 Dec. van Alexandrië te Haifa. TRAJANUS vertr. 13 Dec. van Amster dam naar Rotterdam. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. LEERDAM arr. 13 Dec. van Rotterdam te New York. LOCHGOIL, Rotterdam-Vancouver arr. 12 Dec. te Cristobal. BILDERDIJK arr. 13 Dec. van New York te Rotterdam. LOCHGOIL Rotterdam-Vanc., arr. 11 Dec. te Cristobal: HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG ONSTANDVASTIG, VRIJ ZACHT WEER TE VERWACHTEN De algemeene weerstoestand in West- Europa is in den laatsten tijd gaandeweg onrustiger en veranderlijker geworden. De oorzaak hiervan ligt in de omstandigheid, dat voortdurend een uitgebreid depressie- gebied in het Westen boven den Oceaan ligt, waarin zich telkens nieuwe kernen ontwikkelen, die van Z.W. naar N.O. trek ken en daarbij een weg volgen, die veel dichter dan gewoonlijk langs ons land voert. Merkwaardig is daarbij, dat zulke secundaire depressies over de Golf van Biskaye ontstaan en over het Engelsche Kanaal naar de Noordzee trekken. Zij groeien daarbij niet uit tot uitgebreide storm velden maar lossen na een paar da gen weer op en worden dan spoedig ge volgd door een nieuwe. Het komt daardoor slechts plaatselijk tot stormweer. Over West-Rusland ligt een gebied van hoogen druk, dat tegelijk een gebied van matige tot sterke vorst is. Het kan zich onder de thans heerschende weerkundige omstandigheden nog niet naar het Westen uitbreiden daar West-Europa nog voort durend overstroomd worde door warme maritieme lucht. In het begin der week werd de koude lucht uit Oost-Europa door diepe depres sies eenigszins afgezogen naar het Westen, waardoor een verlaging van de tempera tuur plaats had. Er is rekening mede te houden, dat hetzelfde in de eerstvolgende dagen weer eens gebeuren kan maar het kan daarbij nog niet komen tot vriesweer in ons land. Onder deze omstandigheden kan voor het einde der week en voor Zondag nog niet anders dan zeer wisselvallig weer worden verwacht met Zuidelijken wind en over het algemeen nog vrij zacht weer. Over de regenkans kan moeilijk met zekerheid iets worden voorspeld. Nieuwe secundaire depressies kunnen zich ontwikkelen, die tijdelijk sterke regen en wind kunnen brengen maar komt toevallig de daarna oplossende depressie oved ons land te lig gen, dan kan het weer een halven of hee- len dag zonnig of licht bewolkt zijn en de temperatuur des nachts tot dicht bij het vriespunt dalen. In hoofdzaak is nog los en veranderlijk weer te verwachten. DAMSTERDIJK, Vanc.-Rotterdam, pass. 12 Dec. Prawle Point. STATENDAM, Rott-New York, pass. 12 Dec. Lizard. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) pass. 12 Dec. Sa gres. INDRAPOERA arr. 13 Dec. van Rotter dam te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE arr. 12 Dec. van Rotterdam te Buenos Aires. AL WA KI arr. 13 Deo. van Hamburg te Rotterdam. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY vertr. 13 Dec. van Rotterdam naar Algiers. JONGE ELISABETH Antw. naar Genua, pass. 12 Dec. Gibraltar. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ (HollandAfrika Lijn). HEEMSKERK (thuisr.) arr. 13 Dec. te Antwerpen. MELISKERK arr. 12 Dec. van Amster dam te Bremen. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVINQ „De Leidsche Courant''. Een ieder die ons drie abonné's (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. Vanaf heden tot 15 Januarie zenden wij het reeds bij aanbreng van

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14