DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 Het gehele interieur (gedeelte van onze nieuwbouw) is herschapen in 'n gezellige KERSTSFEER. In het midden prijkt een grote kerstboom met honderden lichtjes en een schat van kerstboomversieringen. Komt met Uw kinderen en brengt ze in de echte kerststemming. 't Is V D weer die door de uiterst lage prijzen U in staat stelt thans Uw kerstboom ook thuis te versieren. zoals sierballen, slingers, sneeuw, vruchten, sneeuw poppen in de meest denkbare verscheidenheid, en het een nog mooier en goedkoper dan het andere TAFELLAKENS en SERVETTEN met kerstdecoratie (kleurecht), kandelaars, kersttakken, enz., in de nieuwste variaties. KERSTKAARSEN, in wit en gekleurd, glad en gedraaid, alle maten, tegen extra laag gestelde prijzen. ZIET DE SPECIALE ETALAGE Ge boren: Frederikus Albertus z. v. S. C. J. Kathmann en C. M. Lammert. Jan z. v. K. Wasens en G. ter Haar. Helena Margaretha Huberdine d. v. W. Jansen en G. A. Noordover. Frederik Gerrit z. v. P. A. Hitnert en E. M. Schreiner. Hen- j drika Petronella d. v. A. E. Overdevest en H. v. d. Kleij. Ondertrouwd: J. P. van Haastregt en J. Rijsdijk. B. Pol en J. V. de Boer. A. M. C. Stok en M. C. J. van der Lleauw. Overleden: Johannes Hendrik Kar- res 42 j. echtgen. van I. de Vries. Ca- tharina Johanna de Haas 44 j. echtg. van E. Kunert. Julius Joannes Jessé 79 j. echtgen. van L. M. Polis. Gevestigd: P. van Aalst en gez., N.H. uit Rotterdam, Storm van 's-Gravesande- weg 29. M. Dekers, R.-K. d.b. uit Hoek van Holland, Riderlaan 1. A. F. C. Die- len, R.-K. baker uit Arnhem, Pr. v. Wied- laan 10. J. Dijkstra, N.H. boerenknecht uit Voorschoten, Raaphorstlaan 4. J. Edelsberger, R.-K. vreem d.b. uit Oosten rijk, Wittenb.weg 64. E. J. H. Eiken broek, R.-K. d.b. uit Den Haag, Deijlerweg 3. M. M. Gödden, R.-K. vreemd, d.b. uit Duitschland, Buurtweg 1 f3. Wed. G. Kat geb. C. A. M. Graffner, R.-K. uit Den Haag, Park O. Wassenaar 1. M. J. C. v. d. Heijden, R.-K. huishoudster uit Den Haag, Crocusstraat 61. W. P. Hol werd a en vr. uit Cheribon, van Zuylen van Nije- velstraat 117. J. A. Hogendoorn, N.H., veehoudersknecht uit Vinkeveen, Raap horstlaan 3. J. A. Huijgens, N.H., uit Den Haag. Stoeplaan 20. J. Klimova, R.-K. huishoudster uit Den Haag, Konij nenlaan 41. R. Koning en gez., G.K., kunstschilder uit Den Haag, P. Twentlaan 16. J. B. F. van Linschooten en gez., E. Pr. Gem. Comm. P. T. T. uit Hillegersberg, Schouwweg 25. W. J. v. Niekerk en vr., R.-K., bollenkweeker uit Warmond, Katw. weg 41. D. D. Otto en vr., Rem., garage houder uit Den Haag, v. Z. v. Nijeveltstra. 121. J. Parqui, N.H., uit Amsterdam, Gr. Haesebroekscheweg 51. C. J. van der Reest en gez., C.G., uit St. Philipsland, Achterweg 37. P. Roelse, N.-H., winkel- juffr. uit Schiedam, Rijksstraatweg 737. A. Sachse, R.-K. vreemd d.b. uit Oberhau- sen, Meijend. weg 12. J. C. Schmidt en vr. Ev. L., koopman uit Amsterdam, Pa- peweg 42. D. Sechelmann, R.-K. vreemd, d.b. uit Munster, Eikenlaan 35. F. H. Slootweg en gez., N.H., glasbewerker uit Den Haag, Kerkehout 9. I. Stam, inge nieur uit Delft, Wittenb. weg 38. G. Szucsich, R.-K. vreemd, d.b., uit Oosten rijk, v. Z. v. N. straat 42. A. L. Tauber, R.-&., procuratiehouder uit Bazel, Laan v. Rh. van Rhemenshuizen 12. A. van der Tempel en gez., N.H. Purser, N.-H. Purser gr. vaart, uit Rotterdam, Storm v. 's-Gra- vesandeweg 29. A. M. v. d. Wal, R.-K. d.b. uit Stompwijk, Teyilngerhorstlaan 5. R. G. A. Weiss, Eng. K., ingenieur uit Den Haag, Oranjelaan 7. C. Westra en gez., R.-K. warmoezier uit Amsterdam, Katwijkscheweg 29. J. Zwaan en gez. G.K., schilder uit Voorschoten, Korenlaan 3. I. H. Stippel, R.-K., vreemd, uit Den Haag, Zijdeweg 13. J. E. Zorge, N.H., uit Den Haag, Waalsd.laaq 22b. E. E. Hauschild, Ev. L. d.b., vreemd, uit Den Haag, Buurtweg 109. E. F. Schiff geb. T. Kroon, N.-H. uit Den Haag, v. Z. v. N.- straat 115. P. van den Broeke, teeke- nares, uit Den Haag, Crocusstraat 30. Vertrokken: B. Bos naar Vlagtwed- de 1298 Ter Apel. E. C. Grotenhuis geb. Eskens naar Haerlem, Marnixstraat 104. C. B. J. Hondong naar Den Haag, Spaken- burgstraat 71. M. C. Pieterse en gez. naar Voorschoten, Rijndijk 126. A. G. Goedemans naar Sassenheim, Hoofdstraat 22. Ch. van Dantzih naar Rotterdam, Schoonenbergerweg 72a. E. Pooth naar Den Haag, van Alkemadelaan 19. N. Ver- weij naar Den Haag, Laan van Meerder- voort 775. F. Tkalec naar Den Haag, Breitnerlaan 52. F. Cohen naar Den Haag, Harstenhoekweg 41. S. C. Kohn- stamm naar Den Haag, Pr. Mauritsplein 12. H. J. Happel, naar Rijswijk, Kerklaan 264. A. J. Vonk naar Voorschoten, Mo lenstraat 16. M. Th. Boerkamp naar Zwolle, Beestenmarkt 20. E. W. Smit, naar Den Haag, Weimarstraat 10a. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Kostelooze inenting. Woensdag 19 De cember a.s. zal in onze gemeente de gele genheid zijn opengesteld voor kostelooze inenting en herinenting en wel: I. Voor de ingezetenen van Aarlander- veen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des voorm. 9 uur. II. Voor de ingezetenen van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in het Raadhuis in de Raadhuisstraat des nam. 2 uur. III. Voor de ingezetenen van de L. Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Wou- brugge ten huize van den heer W. v. Wer- meskerken, arts des nam. 2 uur. IV. Voor de ingezetenen van de H. Z. vanaf de grensscheiding met Zwammerdam en inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het Huis der Gemeente in de Julianastraat, des nam. 2 uur. V. Voor de ingezetenen van de H. Z. van af de Hofbrug tot de grens van Hazerswou- de in het Huis der Gemeente, des voorm. 9 uur. Geboren: Neeltje Wilhelmina, d. van C. Francken en V/. Th. Smiesing. AARLANDERVEEN. De Pluimveetentoonstelling. De Pluimveetentoonstelling „Eendracht" heeft wederom haar tentoonstelling achter zien, en zij kan er op bogen, dat ook ditmaal door een groote belangstelling haar werk gewaardeerd is geworden. Het moet nog worden vermeld, dat ook deze burgemees ter, de heer P. A. Colijn, het bescherm heerschap van de vereeniging aanvaard heeft. Wat betreft het bezoek op de tentoonstel ling, hiervoor had „Eendracht" een aardig reclamemiddel bedacht, n.l. door in de eta lage van de verlotingsprijzen een fout te maken, die niet gemakkelijk is te vinden geweest. Op ieder toegangsbewijs kon deze fout worden opgelost en gebusd worden. Bij de uitslag der loterij zou de goede op lossing bekend gemaakt worden. Daarvoor viel bij loting onder de 31 goede oplossers een prijs ten deel aan P. A. Liedorp alhier. De hoofdprijzen der verloting werden ge wonnen door den heer C. Schellingerhout alhier: een dressoir, en door den heer Th. Herr alhier: een fauteuil met kussen. Ver der werden nog een aantal prijzen uitge loot, bestaande uit prijzen van luxe en huishoudelijken aard. Van de eere-prijzen der tentoonstelling melden wij nog, dat de medaille, beschikbaar gesteld door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, werd toegekend aan den heer H. v. d. Lijn, al hier, voor het hoogst aantal inzendingen konijnen. In de afdeeling konijnen behaal de dezelfde bovendien het hoogst aantal punten. In de afdeeling groote rassen, eén ras en één kleur, behaalde P. Ventgers uit Leiden het meest aantal punten. Idem voor middenrassen H. Eikeleboom, Rijnzater- woude; idem voor kleine rassen H. v. d. Lijn, alhier. Een groote plaquette, beschik baar gesteld door H. v. d. Lijn, verwierf M. J. Winters van de Kwak el met het hoogst aantal inzendingen groote hoenders, die tevens het meest aantal punten in deze afdeeling verwierf. In de afdeeling groote hoenders, één ras en één kleur, behaalde C. Roos Jzn. alhier het meest aantal pun ten; idem voor witte leghorns en dwerg hoenders. Aan M. J. Winters van de Kwa- kel werd bovendien het grootst aanial punten toegekend voor de grootste inzen ding watervogels, één ras en één kleur. De eere-prijzen werden toegekend als volgt: H. Eikeleboom, Rijnzaterwoude, 6 eere- prijzen; P. Vint ges, Leiden, 3; H. v. d. Lijn,alhier, 23; M. J. Winters, de Kwakel, 39; A. v. d. Panne, Alphen a. d. Rijn, 13; L. Roos, alhier, 11; L. v. Klaveren, Aiphen a. d. Rijn, 5; P. D. v. Dolder, Alphen a. d. Rijn, 3 en M. Boogaard, alhier 4. Voorts waren 25 inzenders, wien een of twee eere- prijzen konden worden toegekend. Wat betreft het financieel slagen dezer tentoonstelling willen wij hopen, dat „Een dracht" een evengoed succes heeft geboekt. De Winkelweek. De uitloting der prij zen van de winkelweek zal worden gehou den a.s. Donderdagavond in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Het uitgeven der bonnen is ver boven de verwachting ge gaan en benaderd de 25000. Een aantal prij zen is daarvoor door het winkelweek comité bij gekocht. NOORDEN. Landstormvergadering. In Café Kuijf werd gisteravond een vergadering gehou den van den Bijz. Vrij willigen Landstorm onder voorzitterschap van den heer Fr. Pieterse. Op het programma stond vermeld een redevoering van den Secretaris van de Gewestelijke Landstormcommissie, Lui tenant Karres, uit Den Haag, doch deze was door droeve familieomstandigheden verhinderd. Ook de Burgemeester van Nieuwkoop had bericht van verhindering gezonden. Aanwezig was Majoor Boots uit Den Haag, die zich niet voorbereid had op het houden van een rede, doch de aanwe zige leden van de commissie en de leden van de Landstorm rondom zich deed scha ren en leiding gaf aan een praatavond, welke buitengewoon interessant en leer zaam werd. De spreker weerlegde bijv. het praatje, dat onze weermacht slechts oud roest is, doch toonde integendeel aan, dat het met veel aan de spits staat, verklaarde de houding van de regeering tegenover de S.D.A.P., het Communisme en het Natio- naal-Socialisme en hoe dit laatste taant in de steden en nu zijn heil zoekt op het platteland onder de ontevreden boeren en tuinders. Ofschoon de avond in het water dreigde te vallen was hij ten slotte nog uitstekend geslaagd. NIEUWKOOP. Bij de Gezellen. De gebruikelijke bij eenkomst van de Gezellenvereeniging gaf weer de aantrekkelijke afwisseling. Ditmaal hield een der aanwezigen een causerie over Nieuwskoop's verleden. Over den naam en oorsprong van ons dorp worden veel veronderstellingen gemaakt, doch ze kerheid daaromtrent bestaat er niet. Voor het eerst vindt men Nieuwkoop vermeld in een brief van Andreas, Bisschop van Utrecht in 1131. In een beleening van 1408 en ook elders wordt melding gemaakt van het oude en nieuwe Nijecoep; op deze en andere gronden wordt de groote waar schijnlijkheid aangetoond, dat aan den ouden weg, welke thans op den Noordein- derpias onder water ligt, het oude dorp heeft gelegen en het nieuwe langs den Voorweg, nog steeds dijk genoemd in den volksmond, welke toen tot waterkeering moest dienen en daarom in een goeden staat werd onderhouden. In 1396 werd Nieuwkoop vrij en auto noom verklaard, waarvan het glanspunt is geweest de tijd, dat Jonker Johan de Bruijn van Buitenwech te Den Haag de heerlijk heid in 1617 aankocht, zich hier een prati- ciërswoning liet bouwen (het oude raad huis) en een aanzienlijk gemeenlandshuis stichtte, waarvan de toren nog bestaat en ook een fraai jachthuis met een groot bosch stichtte op de boerderij, welke nu nog de kooiwoning heet, vanwege de groote toen in het bosch aanwezige kooi om eenden te vangen. Tal van verordeningen zijn nog be kend uit zijn tijd, terwijl hij aan groote be kwaamheid een groote vrijheidszin paarde. Hij was Katholiek. Tal van Remonstran ten vonden bij de droevige godsdienst twisten uit dien tijd hier in 1625 een vei lig heenkomen. Ook den Katholieken Godsdienst beschermde hij. Hierover werd hij door de Republiek lastig gevallen, doch hij sprak van zich af en ging stil zijn gang. In hetzelfde jaar stierven hij en zijn vrouw (in 1652), zonder kinderen na te laten, terwijl hij bij testament vast gelegd had, dat in Den Haag het thans nog aan wezige door den beroemden architect Pie- ter Post gebouwde Hofje van Nieuwkoop op de Prinsengracnt tot stand kwam, het- welke 100.000.heeft gekost en inhield 60 kleine woningen, bestemd voor arme luiden. Een zerk met het wapen wijst in het koor van de openbare begraafplaats alhier nog de plek aan waar het echtpaar begraven ligt. Bij de Fransche revolutie gingen de in komsten van de heerlijkheid te loor en in 1815 de rechten, zoodar nog slechts de titel overbleef. Het laatst was zij in het bezit van Augustine Clementine van Wassenaar van Alkemade, in 1803 gehuwd met Joseph Freiherr von Geijr-Schweppenburg. Zij overleed in 1857. Besproken werd nog de geschiedenis van Noorden, van de Heerlijkheid Het Schoot, van de Meije, de talentvolle familie Brandt, hier geboren, de strijd in 1672 van de Nieuwkoopers onder Hendrik van Sevenho- ven tegen een oprukkende macht Fran- schen, enz. Tot slot werd een en ander verduidelijkt met een oude kaart, waarop onder Acht tienhoven de voormalige St. Maartensdijk met het St. Maartenskerkhof. Ook werd ge toond en verklaard de teekening van het oude Gemeentehuis zooals het in 1628 er uit zag, alsmede die van de nieuwe vaart, zooals deze binnenkort gemaakt zal wor den. De zeereerw. heer Pastoor sprak een dank en slotwoord. Poldervergadeirng. Woensdag werd in Hotel „Het Vliegende Paard" een vergade ring gehouden van stemgerechtigde inge landen van den Polder Nieuwkoop (Droog makerij) onder leiding van den Dijkgraaf, den heer A. van Dam Ongeveer 30 inge landen waren aanwezig. Behandeld werd een zeer belangrijk voorstel n.l. om den weg vanaf de Hoogt alhier tot Nieuwveen en van het dorp Ze venhoven tot Kortenaar algeheel te restau- reeren. De gezamenijke lengte bedraagt 9 K.M. Aan de hand van de offerte van een Beton-maatschappij, gaf de Polderopzich ter, de heer J. van Vliet de technische voor lichting. De noodzakelijkheid van een voorziening blijkt uit de wijze, waarop het wegdek ten gevolge van het zich voortdurend uitbrei dende verkeer immer slijt, wat met toevoe ging van grint niet te keeren is. De bedoe ling is, nu deze twee wegen eerst in profiel te brengen, daarop de noodige verharding te brengen, ingewalst met een wals van 10 ton en vervolgens daarop een betondek te brengen van 4 cM. dikte, ter breedte op sommige plaatsen van 4 M. en soms ook van 31/2 M. Óp voorstel van den heer Kohl- brugge zal overwogen worden om het werk te laten uitvoeren door de werkloozen uit de 4 gemeenten Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar, zoodanig, dat zij een goed loon verdienen, doch waarbij de gemeenten een toeslag geven. Gerekend werd, dat het werk met 30 werkloozen in 10 weken gereed kon zijn. De kosten wor den geraamd op 57.000.terwijl de noo dige garanties voor het instand blijven .bij de offerte verleend worden. Met het gedeelte weg vanaf de Hoogt naar Noorden wil men in onderhandeling treden met het Gemeentebestuur van Nieuwkoop, teneinde dit gedeelte te doen aansluiten op den teerweg, terwijl het om de slapte ook minder geschikt geacht wordt voor een beton dek. Men wil dan alle ma terialen leveren of de kosten daarvan be talen, doch het werk daarvoor moet de ge meente voor haar rekening nemen. Het voorstel is zeer uitvoerig besproken en ten slotte kregen Dijkgraaf en Heemra den eenparig volmacht om op de goedkoop ste en beste wijze het werk uit te voeren en daarvoor het noodige geld te leenen. Een prachtig besluit dat tot in verer om geving zal worden toegejuicht. Ontwikkelingsavond. Vrijdag a.s. 7.30 uur wordt de 3e ontwikkelingsavond ge houden van den R.K. Volksbond afd. Nieuwkoop in het Parochiehuis. Spreker is de heer J. J. C. Böckling, hoofd van de R.K. school te Alphen a. d. Rijn, met als on derwerp: „De opvoeding en het gezin". Aanvang des avonds half acht. Aangezien bovengenoemde les wel één van de belangrijkste is van het algemeen onderwerp: „Het sterke gezin is de beste waarborg voor de sociale vrede", mag ver wacht worden, dat vele parochianen, vooral de vrouwen, (toegang is voor allen boven 18 jaar), deze ontwikkelingsavond zullen bezoeken. Schadepost. De 11-jarige P. van der M. wierp spelenderwijze zijn klomp uit, met het ongeluk dat deze terecht kwam in een groote spiegelruit van het winkelpui van H. Slingerland, waardoor de geheele ruit vernield werd. Rijwieldiefstal. Van Mej. Verduijn is, terwijl zij naar de catechisatie was, een rij wiel, dat zij voor de Ned. Herv. kerk had neergezet, ontvreemd. WOERDEN. Dokter in de sloot. Gistermiddag is dr. G., alhier, met zijn auto onder Rietveld te water geraakt. De oorzaak was, dat in de aldaar bekende bocht een luxe auto uit de tegenovergestelde richting kwam met een snelheid van pl.m. 80 km. Hierdoor moest dr. G. dermate aan de kant, dat hij in de sloot geraakte. Hij kwam er met een nat pak af. Per telefoon werd de omliggende politie gevraagd de bewuste auto aan te houden. ZOETERWOUDE (H. R.). St. Jos. Gezellen „Meerburg". Nog maals wordt er aan herinnerd, dat Vrijdag avond 14 Dec. a.s. om 8 uur de heer Brou wers een lezing houdt over Zuid-Limburg. Alle leden worden verwacht. Ook leden van den Volksbond zijn welkom. Feestavond. Gisterenavond waren de leden van de Pluimvee-vereeniging „Ik leer nog" in een feestelijke stemming bijeen in het café van denzelfden naam. De voorzitter, de heer F. den Hertog, opende te ruim acht uur dezen feestavond met een hartelijk woord van welkom tot de leden en tot de dames en speciaal tot mej. Pijnacker, verheugde zich over haar zoover gevorderde beterschap en dankte haar voor den ondervonden steun. Na allen nog een gezelligen avond te hebben toegewenscht werd de koffie rond gedeeld. Het welbekende Duo Helman en Laman en Willem van Heusden als Pianist en Accordeonnist zorgde voor het vroolijke gedeelte. Zij hebben succes gehad; het was een gezellige feestavond. Poging tot inbraak. Gisterennacht hebben eenige personen, die per auto arri veerden, getracht in te breken bij den heer J. Th. B., Toen het forceeren van het raam van het magazijn niet wilde vlotten, heb ben zij een ruit stuk geslagen. Door het glasgerinkel werd de zoon gewekt, waar door de dieven in hun werk werden ge stoord en ijlings de vlucht namen. U krijgt er een volledige ge bruiksaanwijzing bü en een spoorboekje, groo'e uitgave. (Gringoire).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8