TAALSCHOOL KIPPENVOER NAAIMACHINES M 11(1 VAN BRUSSEL v.h. WESTDORP Co., Morschstraat 41 NflISOIMLflN 1 ONZE I- 1% 6ERLITZ-METI1DE M. BRINKS, Turfmarkt II Borduuratelier C. DONCKER ALLE DRUKWERKEN VOOR DEN HANDEL G*. Brim, Hound 11 J. DE LA BIJE, Leiden DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 INGEZONDEN STUKKEN DE CRISIS. Hoe zou liet op 1 Mei 1936 met de Crisis zijn, indien op 1 Januari a.s. alle werkeloozen weer aan den arbeid gingen tegen een redelijk loon? Wat is dit nu voor een vraag! Onzin, die werkeloosheid behoort immers bij de crisis en moet evenals deze ook uitzieken. Vreeselijk! Moeten ze daarop wachten? Stel je voor, dat deze Crisis nog eens jaren duurt, want er is nog geen glimp van ver betering te constateeren. Integendeel, meer dan 20000 werkeloozen zijn er het laatste jaar in Nederland bij gekomen. Als deze crisis uitgeziekt zal zijn lijkt het mij niet onwaarschijnlijk, dat dan onze jonge Nederlandsche arbeidskrachten onherstelbaar ziek zullen zijn; hun ener gie verlamd, vakkundig ongeoefend, on bruikbaar en moreel geknakt. Want, behalve de financieele zijde van dit meest belangrijke vraagstuk, is de mo- reele zijde' van deze zaak nog veel ernsti ger. Zoo als onze jongens van school komen, staat dat vreeselijk spook der ledigheid klaar om een groot gedeelte van hen in te deelen bij de maatschappelijk overbodigen. En voor hoelang? Over plannen beoogende een afdoende oplossing van dit meest brendende vraag- rtuk leest of hoort men niets. Steun krijgen ze toch, als ze geen andere bronnen hebben om in het leven gehouden te worden. Maar daarmee is de zaak toch niet aj. en hebben ze toch geen werk. Steun, wat een ellendig woord voor een energiek goed welwillend mensch. Maar daar raakl men in Nederland wel aan ge woon. Bijna alles reilt en zeilt hier op en door steun. Steun aan de boeren en tuinders, steun aan de industrie, steun aan de scheepvaart, aan de visscherij, aan de bollenkweekers, ja zelfs aan de middenstanders en dan de steun aan de werkeloozen. Steun, hoe af. en terugstootend dit woord voor mij ook klinkt, een vraag stel ik me steeds opnieuw met verbazing: Waar en hoelang haalt men de steunpilaren om deze heele hopelooze chaos te steunen? En dan bijna geen afdoende verbeterin gen ondanks al die millioenen, alléén maar steunen en stutten opdat de -zaak niet in elkaar rammelt. Niemand die dit treurig gedoe bekijkt en iets voelt voor zijn medemenschen kan met deze toestand tevreden zijn en blijven. Laat men dan toch iets doen, niet met zoo'n om haal, niet eerst iedereen vragen of ze het wel goedvinden. Goed bekijken, besluiten en dan uitvoeren. Hier heeft u een plan. Vanaf een te bepalen datum moeten alle bedrijven, die b.v. 20 menschen of meer in dienst hebben, er 20 pet. arbeidskrachten bij nemein. Dus een bedrijf met 20 men schen werkt vanaf dien dag met 24, een be drijf met 50 vanaf dien dag met 60 men schen. Het eerste half jaar ontvangen deze bij gevoegde krachten de steun doorbetaald en de patroons betalen er 1/3 van het steunbedrag bij. Na een half jaar betalen de patroons de helft van dit totaal loon en de andere helft ontvangen deze werkne mers er als steunbedrag bij, alzoo wordt er 1/3 minder steun uitbetaald. Het derde halfjaar betalen de werkgevers 3/4 van het totaal loon en 1/4 wordt aangevuld door de steunuitkeering. Na deze periode of zoo noodig eerder praat de Regeering eens met de werkgevers en werknemers. Dus als voorbeeld, een werkelooze wel ke thans 12.steun ontvangt, wordt te werk gesteld en ontvangt dan 16. hiervan betaald het le halljaar de werk gever 4.steunuitkeering 12.het 2e halfjaar de werkgever 8.steunuitkee ring 8.het 3e halfjaar de werkgever 12.steunuiüceering 4. Dit geheele voorstel is van zelfsprekend schematisch, zoowel wat aantal werk krachten als ,wel tijd betreft. Bijna zeker zal voor verschillende bedrijven deze toe voeging van werkkrachten tengevolge heb ben, dat de werktijd iets moet worden in gekort. Maai* men vergete niet, dat al deze menschen niet alléén als werkers worden uitgeschakeld, maar ook als koopers, wat aan alle bedrijven weer direct ten goede komt. En aan die inkorting van den werk tijd ontkomen we op den duur vermoede lijk toch niet, want niet alleen de motoren van de Pelikaan en de Uiver (waarover we zoo enthousiast zijn) loopen steeds harder, maar over 10 jaar loopen en werken alle andere machines ook nog veel sneller en fijner. Daaraan zal toch wel niemand twij felen. Laten we ons daarom nu maar vast aanpassen aan deze beknopte inkorting van den werktijd en onze mèdemenschen niet langer veroordeelen tot langdurige of levenslange ledigheid en minderwaardige afhankelijkheid. M. M. UIT DE OMGEVING LEIMÜIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Woensdag 19 December a.s. des v.m. te 10 uur. Agenda: 1. Vaststel ling notulen. 2. Voorstel tot bepaling, dat gemeente-personeel, hetwelk lid is van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm en dat gevolg zou geven aan een eventueelen op roep der Regeering om vrijwillig onder de wapenen te komen, geacht zal worden zijn ambtelijke werkzaamheden op wettelijken grond te verzuimen. 3. Behandeling schrij ven van Ged. Staten der provincie Zuid- Holland inzake de jaarwedden van de wethouders en presentie-gelden van de Raadsleden. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening ingevolge art. 122 der gemeentewet. 5. Behandeling ingekomen stukken. 6. Voorstel tot toekenning der ver goedingen aan de Bijz. Schoolbesturen als bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1932. 7. Voorstel tot wijziging van het Ambtenaren-reglement. 8. Voorstel tot opheffing der openbare lagere school met ingang van 1 April 1935. 9. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel der openbare la gere school en aan den schoolschoonmaker. 10. Behandeling gemeentebegrooting dienst 1935. 11. Vaststelling comptabele besluiten. En hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. Uitslag prijzen winkelweek. In het café van den heer J. Keijzer, alhier, had de trekking plaats van de winkelweekprijzen. De voorzitter van de winkelwek-commis- sie, de heer Ph. Muijs, opende de bijeen komst en dankte den burgemeester voor zijn bereidwilligheid om dezen avond we der de trekking te willen verrichten. Het deed den voorzitter buitengewoon veel ge noegen dat het publiek zooveel belang in deze trekking stelde. De winkelweekcommissie is, wat d? win kelweek betreft, niet teleurgesteld. Onge veer 26000 bonnen zijn in de 14 dagen uit gegeven, hetgeen ongeveer overeenkomt met het aantal dat vorig jaar werd uitge geven. De voorzitter deelt mede de uitslag van den-etalagewedstrijd. De deelnemers hebben belist dat: A. Horres de mooiste etalage had, gevolgd door C. Th. Beuk, D. v. Ga len. N. Beuk en G. v. As. De prijzen vielen ten deel aan: le prijs G. C. v. BeijerenDamman, 2e prijs P. H. Muller, 3e prijs D. Zemel, 4. mej. M. v.,Vel- zen Cd., 5e pr. D. Hakker, 6e prijs J. Noor- dijk, 7e pr. J. Semp, 8e pr. G. v. Heijningen. De uitslag van het spreekwoordraadsel luidt: „Goede wijn behoeft geen krans". De prijzen werden gewonnen door: le prijs mej. J. Kamper, 2. L. Horsman, 3. A. v Poelgeest, 4. Th. v. d. Voort, 5. H. Heenk, 6. B. v. Graas, 7. G. Dompeling, 8. W. Th. Lunenburg. Daarna had de trekking plaats van de prijzen gevallen op de winkelweekbonnen. Te ruim 10 uur sloot de heer Ph. Muys de vergadering. Aanrijding. Op den Ringdijk tusschen Leimuiden en Burgeveen heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto werd door een achterop komende auto zoo danig verlicht, dat de chauffeur hierdoor verblind werd en met zijn auto in den zachten zerm geraakte. De auto maakte hierop een zwenking en reed, vermoedelijk door het sterke remmen, met een groote vaart tegen een boom op. De chauffeur kreeg geen noemenswaar dig letsel, doch de inzittende, G. Koene koop uit Aarlanderveen, bekwam verschil lende hand- en hoofdwonden en eeh lichte hersenschudding. Dr. Stapensea verleende de eerste hulp, waarop het slachtoffer per ziekenauto naar zijn woonplaats. Aarlan derveen, vervoerd werd. De auto werd De afgrijselijke gevolgen van nieuw-modische ballonbanden. (Le Rire). LISSE. R.K. Harmonie „Adolf Kolping". Dins dagavond hield bovengenoemde vereen i- ging een ledenvergadering ter verkiezing van een voorzitter en een nieuw bestuurs lid wegens ontstane vacature door het be danken van den heer Raaphorst als voor zitter. Na gehouden schriftelijke stemming werd als nieuw bestuurslid bijgevoegd de heer Jac. de Jeu, terwijl uit het bestaande bestuur de heer J. A. Groen in 't Woud ais voorzitter werd gekozen. Beide heeren bedankten de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen en hoopten mede te kunnen werken aan behoud en bloei van onze mooie muziekvereeniging. Besloten werd verder om in den as. vastentijd een fancy-fair te houden ter ver sterking -van de kas. Aller medewerking wordt hiervoor verzocht. Ook zullen, mits bekomen goedkeuring van hoogerhand, eenige muzikale omgangen door de ge meente gedaan worden, voor aanschaffing nieuwe instrumenten. Medegedeeld werd nog, dat 2 nieuwe leden tot de vereen, deze week werden toegelaten. Na eenige intieme besprekingen sloot de voorz. onder dank zegging de vergadering. De diefstal van bloembollen, J. van S. te Voorhout, in het bericht van gistereh betreffende diefstal van saneeringsbollen genoemd, verzoekt ons mede te deelen, dat hij z.ich niet aan heling heeft schuldig ge maakt. Hij heeft de auto gereden, waarme de de ontvreemde bollen werden vervoerd. STOMPWUK. Geboren: Johanna Gijsberta, d. van A. Veelenturf en G. C. Hendriks Jo hanna Petronella Martina Maria, d. van Th. J. Meester en M. J. Strampraat. Overleden: Comelis v. Swieten 77 j. J. v. d. Molen 87 j. VEUR. Geboren: Petronella Maria, d. van S. J. Sonius en M. H. K. Gorecki Cornelia Maria, d. van S. J. Sonius en M. H. K. Gorecki NOORDWIJK. Adres aan den Raad. De heer Gooi, oud-commisasris van poli tie, verzoekt ons opname van een nieuw door hem aan den Raad der gemeente Noord wijk gezonden adres. Dit adres luidt: Edelachtbare Heeren. In uwe vergadering van 29 November j.l. werd mijn schrijven van 24 October voor kennisgeving aangenomen en tevens te kennen gegeven, dat uw College op verder schrijven geen prijs stelt. Voor zoover ik heb kunnen beoordeelen liet mijn schrijven aan duidelijkheid toch niets te wenschen over. De brieven van 25 Juli en 13 September tot u gericht zijn hoofdzakelijk een gevolg van uitingen van den Burgemeester in openbare vergadering gedaan, welke uitin gen niet overeenstemmen met de waarheid en die mij gelijktijdig aanleiding hebben gegeven, de opvattingen omtrent het open baar maken van de uitspraak van een amb tenarengerecht te omschrijven, zoomede nog enkele vergelijlangen in verband met tekortkomingen van een vooronderzoek en daarop gevolgd oneervol ontslag van een agent van politie kenbaar te maken, waar uit overduidelijk blijkt het gemis van een Commissie van Beroep, genoemd in de ambtenarenwet en aangezien er op ingeko men verzoeken, welke niet openbaar wer den gemaakt daaromtrent in het openbaar onvolledige en onjuiste inlichtingen wer den verstrekt. Mijn schrijven van 24 October 1.1. is slechts een gevolg van een al te overmoe dige beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Met het voor-kennisgeving-aannemen van mijn herhaald schrijven zal uw College toch niet het beoogde doel kunnen berei ken. Mij wordt niet toegestaan in een Com missie te bewijzen wat ik geschreven heb, zelfs niet onder verplichting, dat, wanneer ik onvoldoende bewijzen aanvoer in het openbaar mijn excuus zal aanbieden en de gemeente voorgoed verlaten, terwijl ander zijds door uw College wordt toegelaten, dat Burgemeester en Wethouders zonder hoor en wederhoor te bevorderen in het open baar insinueeren en bedreigen'' zonder be wijzen aan te voeren. Ik zal mij niet wagen aan een oordeel omtrent dit begrip van rechtsgevoel. Het beroep dat Burgemeester en Wet houders eenmaal op de onbekendheid van het publiek hebben gedaan en thans, nu de gelegenheid geboden is de door hen in het vooruitzicht gestelde klaarheid te ge ven, ten einde het belang der publieke ze den te dienen, zwijgen, wekt toch in niet geringe mate bevreemding. Wanneer bij de behandeling van een on derwerp in een openbare vergadering, af gezien van de voorkomende bepalingen in de Gemeentewet, beschuldigingen of be dreigingen worden geuit eischt de eerlijk heid, dat bewijzen worden aangevoerd of voldoening wordt gegeven. Nu echter geen veraere behandeling van uw College te verwachten is, in welken vorm dan ook, kan eerlijkerwijze van mij geen bevrediging worden verwacht. Derhalve rest mij nog opnieuw te verzoe ken op behoorlijke wijze te willen moli- veeren om welke reden mijn brieven niet voor verdere behandeling in aanmerking komen ten einde mij in het uiterste geval in staat te stellen op andere wijze voldoe ning te verkrijgen en aan te toonen wiens reputatie en betrouwbaarheid in het ge drang komen. Geheimdoenerij of het voe ren van slaapkamerpolitiek kan noch uw College ncch het openbaar belang dienen. Wit-Gele Kruis. De jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, gehouden in het Juvenaatsgebouw, stond niet in een bijster groote belangstelling, hetwelk wij ten zeer ste betreuren om het groote nut en de nood zakelijkheid van ons Wit-Gele Kruis. We gens ontstentenis van den voorz. opende de heer H. Buijze deze bijeenkomst, waarbij hij niet kon nalaten zijn spijt er over uil te drukken, dat waar slechts éénmaal per jaar wordt vergaderd, de opkomst zoo miniem .in warden hierna ongewijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag, zeer over zichtelijk opgesteld, gaf goed weer de voor naamste werkzaamheden van het afgeloo- pen jaar, waaruit wij ontleenen dat Zus ter Juliana's werk nog in omvang is toe genomen; gedurende één jaar werden door haar bezocht 162 gezinnen, waarbij zij niet minder dan 1891 bezoeken aflegde. Uit het magazijn voor de wijkverpleging werd 223 maal een verplegingsartikel uitgeleend. Naast de wijkverpleging beijvert zuster Juliana zich ook ten zeerste voor de tuber culose bestrijding en had zij 36 patiënten onder behandeling, waarvoor 89 maal een verplegings-artikel werd verstrekt. Ook de lighal blijft in een groote behoefte voorzien, waarin 17 patiëntjes werden verpleegd met een totaal van 2043 verpleegdagen. Naast de zuster komt voor de instelling zeker 'n woord van lof en dank toe aan de dames v. d. Plas voor him toewijdend werk in de verzorging en verpleging der patientjes. Verder slaagden in 1933 dertien cursisten voor het diploma van „Het Oranjë Kruis", de E. H. Brigade bestaat nu uit 32 werken de gediplomeerde leden, zoodat thans 3 brigades kunnen worden gevormd voor het verleenen van E. H. B. O. Het financieel verslag sloot aan inkom sten en uitgaven op 5489.31^, waarin was verwerkt een nadeelig saldo van de Wijk verpleging van 239.57 en een voordeelig saldo op de T. B. C. bestrijding van 211.65y:. Hoewel er een nadeelig saldo was, kon men hierover gemakkelijk heenstappen door de mededeeling van Dr. Visser, dat in het afgeloopen jaar een belangrijke gift voor het W. G. Kruis was ingekomen. Spr. hoopte van harte dat dit voorbeeld navol ging mag ondervinden. Bij monde van den heer Th. G. van Went, werd namens de I kas-commissie mededeeling gedaan, dat boeken en bescheiden van den penning meester in keurige orde waren bevonden. Onder dank werd deze functionaris gede chargeerd voor zijn beheer. In de bestuurs verkiezing werd herkozen de heer J. H. L. v. d. Weijden en gekozen de heeren A. Meskers en H. v. d. Werf. die zoover deze aanwezig waren, hun benoeming onder dank aannamen. Bij de rondvraag werd nog door enkelen het woord gevoerd, waarna de voorz. op de gebruikelijke wijze sloot. SASSENHEEVI. Vrouwenbond. Zondag en Maandag wordt in het K.S.A.-gebouw de jaarlijk- sche fancy-fair gehouden ten bate van den Vrouwenbond. Wat de Vrouwenbond voor hare leden doet is zeker algemeen bekend. De Bond beweegt zich op het terrein van liefdadigheid wel het meest van alle in stellingen. Het geheele jaar is het actief damesbestuur aan het zorgen om arme be- hoeftigen hun nood eenigszins te verzach ten. Voor dit alles is geld noodig en daar om organiseert de Bond jaarlijks een ten toonstelling van kunst- en handwerken. Moge het bestuur hiermede niet tevergeefs een oproep doen, om daardoor de kas. wel ke thans uitgeput is, weer wat versterken. Van de steiger gevallen. Onze plaats genoot v. K., opperman, werkzaam aan net te bouwen Broederhuis aan de Engelen brug, had gistermorgen het ongeluk van een hoogte van ongeveer 6 M. van de lad der te vallen. De man kwam met een leege cementmouw naar beneden en verbrijzelde daarbij zijn hiel en onderbeen. Dr. Hueber uit Sassenheim was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis noodzakelijk. Geboren: Jannetje, d. van A. Braan en H. v. d. Stoep Roelof, z. van R. Zoutman en G. v. d. Born. Gevestigd: A. P. v. Nassau en gezin van Voorhout A. G. Goedemans van Wassenaar. Vertrokken: J. Ch. Nieuwveen naar Warmond N. Sluijmer naar Oegstgeest N. C. Meyer naar Alkmaar. WASSENAAR. Raadsvacature. De heer J. H. Kimman (R.K.) heeft bedankt als lid van den Ge meenteraad. Vrouwenbond. Onder leiding van de voorzitster, mej. C. Fein, vergaderde Woensdagavond de plaatsel. aid. van den R.K. Vrouwenbond in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. Na opening met den chr. groet en een woord van welkom, werden notulen gelezen en onveranderd vastge steld. De voorzitster bracht daarna in herinne ring het tweekleedingstukstelselalsmede de brei. en naaiactie, waarbij zij in beide gevallen tot deelname opwekte. Ook de half Januari aan te vangen Moe dercursus werd in de aandacht aanbevolen, ook der meisjes die straks een huishouden zullen gaan vormen. Men kan zich daarvoor aanmelden in het gebouw van het Wit-Gele Kruis. Wassenaerstraat 18, of bij mej. Co rel, Rozensteimstraat 50. Tenslotte werd nog aandacht gevraagd voor een van 1724 Februari a.s. alhier tc houden huisvlijt- en poppententoonstel ling. Daarna werd een lezing met demonstra tie gehouden der Maggi-producten soe pen, bouillonblokjes en aroma waarbij de voortreffelijkheid dier producten niet alleen werd uiteengezet, doch ook daadwer kelijk bewezen door de aanbieding van een kop Windisonso-ep en een kop bouillon. Men liet zioh een en ander' uitnemend smaken en wij zijtn er dan ook zeker van, dat de Maggi-fabrieken een nieuwe aanwinst van verbruiksters te boeken zal krijgen, zooals ook de wensch was van de voorzitster bij haar dankwoord. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De voorzitster wenschte allen een Zalig Kerstfeest en besloot met den chr. groet. Een in de pauze gehouden verloting ten bate van het Babyfonds, voor welke verlo ting ook eenige Maggi-producten beschik baar waren gesteld, bracht ƒ11.50 op. I}et was weer een Vrouwenbond-avond. Dat zegt alles. Diefstal. Sch. v. d. O. alhier deed aan gifte van diefstal van een jas uit zijn auto, die hij onbeheerd op de Konijnenlaan had laten staan. Een lek. Plaatsgenoot D., die de vori ge week langs den niet gebruikelijkon weg werd afgeholpen van 55 1. benzine, vermist te deze week 75 liter. Het nieuwste model Salonkast-meubel koopt gij bij ons tegen den laags ten prijs vanaf f 126.— Nieuwste model naaitafel f105.— ALLEEN VAN 1e KLAS FABRIEKEN flflRSMflNSSTEEG 25 O" TEL. 12** speciaal adres Voor Luiermandarhkeler? J Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 8189 G. EL ÜLEBMS-SANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 LEERT UW TALEN volgens de sedert 1878 in de heele wereld bekende do eenigste inrichting on uitsluitend Nationale Leeraren. 4640 SPREEKUUR DENGEHEELENDAG TURFMARKT 3. KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN in groote sorteering, Kerstklokken vanaf 2 cents. Voor Kcrstétalagc's rood cn wit Crêpe Vloei, ljsslingers, rood lint, Kcrst- loopers en Servetten, Japanschc Kerst hangers 10 cents. Goedkoopst adres Fa v. BRUSSEL, Haarlemmerstraat 267 ZEGELRINGEN FANTASIE RINGEN GRAVURE GRATIS TELEFOON 2336 ZAKDOEKEN met MONOGRAM Een welkom geschenk Filiaal „De Regenboog" BREESTRAAT 159 - Telefoon 851 STERK VERLAAGDE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 222-267 Laat bij ons Uw bedden en ma trassen bijvullen, overtrekken en vermaken, in één dag gereed. Goedkoope Matrasstellen voor de a s. Feestdagen Mijn GEBROKEN VOER is een prachtkwaliteit dat U voor f 3.20 per 50 kilo franco elk dorp wordt toegezonden. Don- verkiezend wordt een baaltje doppen gegeven. 837 PLUIM VEEVOEDERFABRIEK

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7