DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 ENDOCRINOLOGIE EN CRIMINOLOGIE. Voordracht van Prof. Niko Gunzburg. Op uitnoodiging van het Leidsch Crimi nologisch Instituut heeft gisteravond prof. Niko Gunzburg, hoogleeraar in de crimi nologie aan de Staatsuniversiteit te Gent een lezing gehouden over bovengenoemd onderwerp. Hieraan is het volgende ontleend: Criminologie is de wetenschappelijke studie van oorzaak en wezen van de da den, die strafrechtelijk worden vervolgd, met het doel de misdadigheid te bestrij den en te voorkomen. Endocrinalogie is een nieuw vak van de bio-physiologische wetenschap, waarvan de verrassende uitslagen niet alleen den geneesheer, maar ook den criminoloog in teresseeren. De biophysiologische verschijnselen moet hij als factoren van de misdaad ontleden en begrijpen om de beoordeeling en de bestrijding van misdadige handelingen mogelijk te maken. Sedert Claude Bernard, Brown Equard en Gley heeft men vastgesteld, dat er klieren zijn, die bepaalde producten, recht streeks, dus inwendig afscheiden. Deze producten, de hormonen, in het bloed ver mengd, beïnvloeden den groei, de organi sche en geslachtelijke ontwikkeling, de vorming van den geest en de snelheid en kracht der activiteit Zoo werden bijvoor beeld schildklier, de bijnieren, de thymus, de opiphyse en de geslachtsklieren bij dier en mensch bestudeerd. (Hyper- en Hypothyroidisme bij achterlijkheid en im- beciliteit, menstruatie, menopause en zwangerschap in gevallen van Kleptoma-' nie, zedenmisdrijven enz De invloed van het hormoon is morpho- logisch, biochemisch en neuropsychisch. Van daar een drieledige correspondentie in de persoonlijkheid. Kraepelin, Kretschmer en de moderne Duitsche en Italiaansche bio-typologen hebben den grondslag ge legd van een wetenschap van constitutie en temperament. Prof. Pende beschrijft verscheiden con- stitutioneele bio-typen: 1. de hyperthyreoide; 2. de hypothy- reoide; 3. de hyperpituitaire; 4. de hypo- pituitaire; 5. de hyposurrenale; 6. de hy- persurrennale; 7. de hypoparothryreoide en 8. de hyperthymisehe. Inwendige secretie schijnt in verband te zijn met psychosen. In de schizophrenic speelt de functiq van de hypophyse een belangrijke rol. Sommige endocrine afwijkingen zijn waarschijnlijk erfelijk, andere* worden te weeggebracht door infectie bij de be vruchting. In de dieren- en menschentherapeutiek heeft de endocrinologie onschatbare dien sten bewezen: a. door de opotherapie; b. door transplantatie; c. door hormoonthe rapie. Ofschoon het Strafrecht theoretisch on veranderd schijnt rechtvaardige afweging van misdrijf en straf te beoogen, heeft de criminologie in de rechtspraak en in de- wetgeving den biophysiologischen aard van het misdrijf geleidelijk doen erkennen. Lombroso, Garofalo en Ferri, Van Ha mel, Prins en von Liszt, Lacassagne en Bonger, hebben in het sociaal verschijnsel „misdaad" biologische,psychologische en sociale factoren, in voortdurende wissel werking doen aannemen. Het Gerecht heeft de medici tot medewerking uitge- noodigd. De thans reeds toegepaste leer van de Maatschappelijke Beveiliging (Italiaan sche, Nederlandsche, Belgisohe Wetgeving) heeft aan den psychiater een overwegen de rol verleend in strafzaken, maar te vens aangetoond, dat talrijke misdadi gers abnormaal zijn. Normale misdadigers zijn uitzondering. De anomalie kan slechts bestaan in cri- mineelen aanleg en diathese. Crimineel-amthropologische clinösche vaststellingen: a. gewicht lichaamslengte on endocrine afwijkingen bij gevangenen; b. Classificatie; c. slechte en moeilijke kin deren, behavior en inwendige afscheiding; d. erfelijkheid en atavisme (tweelings- onderzoek, bloedgroepen onderzoek). a. Noodwendigheid van bio-physiolo- gisoh vooronderzoek van alle beschuldig den; b. dit onderzoek mag niet uitsluitend psychiatrisch zijn, maar moet de endo crine syndromen eveneens onderzoeken; c. de strafrechters moeten betere kennis be zitten van elementaire physiologie (met begrippen over neurologie en endocrino logie), d. inrichting van criminologische juristisch-medische klinieken; e. moge lijkheid van toepassing van klierenregene- ratie, tot heraanpassing van misdadig- aangelegde temperamenten vooral bij jeug digen; f. geestes hygiëne en endocrino- therapie in de opvoeding der moeilijke en achterlijke kinderen. NED. FABRIKATENHUIS. Drukbezochte propaganda-bijeenkomst. Vanwege bovengenoemd instituut wer den gisteren in den foyer van de Stads gehoorzaal twee propaganda-bijeenkomsten gehouden, waarvoor zoowel des middags ais des avonds de belangstelling van dien aard was, dat er geen stoel onbezet bleef en er zelfs nog tientallen gegadigden moes ten worden afgewezen. De propagandist, de heer J. P. J. Bom, hield een inleidende voordracht tot de films, waarin hij met klem opwekte om de Nederlandsche industrie te steunen door uitsluitend producten van eigen bodem te koopen. Daarmede helpt men tevens de werkloosheid bestrijden, welke ons volk sedert tien jaar teistert en die steeds meer slachtoffers maakt. Het eenige middel om deze ramp met succes te bestrijden is om, waar dit maar eenigszins mogelijk is, Nederlandsche producten te koopen. Ons land telt 400.000 werkloozen, terwijl er jaarlijks voor 500.000.000 meer wordt in gevoerd dan uitgevoerd, zoodat hier nog een uitgebreid arbeidsterrein braak ligt. Daarna werd een aantal reclame films van Nederlandsche industrieën vertoond o.a. een interessant filmpje van de Conser- venfabriek der firma Tieleman en' Dros. Een hartelijk applaus beloonde den heer Born voor zijn pleidooi en bewees tevens de instemming der aanwezigen met de ver toonde films. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage), (Êtfe LEIDEN. DE HANZE. 1 In de Jaooba-zaal van den Burcht kwam gisteravond om half negen de Leidsche Hanze-afdeeling in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van den waarnemend- voorzitter, den heer G. Molkenboer. De opkomst was dezen avond buitenge woon groot, zoodat geen plaats onbezet bleef. De heer Molkenboer opende de bijeen komst met den chr. groet en een woord van welkom, bijzonder tot den heer Schnei ders, redacteur van „De Leidsche Cou rant", die dezen avond spreken zou over de ondergang van Hongarije. Spr. zeide, dat dit onderwerp, in verband met de Hongaar- sche kinder-actie toch al interessant, nu van bijzondere actualiteit was door de ge spannen toestand tussch'en Hongarije en Joego-Slavië. Van den geest, adviseur prof. A. Cleo- phas was bericht van voorloopige verhin dering ingekomen. De uitgebreide notulen van den secreta ris, den heer G. v. Deene, werden met dank goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een over lijdensbericht van het lid, den heer Vorst, voor wiens zielerust staande de vergade ring een Onze Vader en Weesgegroet werd gebeden. Van het Comité voor Werkloozenzorg was een verzoek ingekomen om na de ver gadering te mogen collecteeren. Besloten werd hier toe gelegenheid te geven en te vens met Kerstmis wederom een gift uit de kas te verstrekken. Voorts was bericht ingekomen van de be noeming voor Leiden van een inspecteur voor het fonds U.B.O. en een concept vent- verordening. Hierna werd door de vergadering op voorstel van het bestuur besloten per lid 0.50 af te dragen aan het comité voor cri- sissteun aan den Middenstand. Hierna was het woord aan den heer Frans Schneiders, die sprak over Hongarije. Spr. ving aan met eenige feiten uit de Horigaarsche geschiedenis en memoreerde vooral die feiten, waarbij Hongarije op den rand van den afgrond kwam te staan in 955 na den slag bij Augsburg, in 1526 na den slag bij Mohacs tegen de Turken, in 1848 na den slag van Viklagos en in 1918 naden grooten wereldoorlog, toen het land door de Roemenen en Serven onder den voet werd geloopen. Op 4 Juni 1920 werd bij het verdrag van Trianon deze toestand bestendigd en werd 72 pet. van Hongarije afgenomen en gegeven aan de overwin naars de Tsjechen, de Roemenen en de Serven, die in die rijke gebieden de Hong. cultuur vernielden en direct aanvingen de minderheden te verdrukken. Met de Slo- waken, Zwaben, Duitschers, Kroaten en Slovenen kwamen ook 3.500.000 Hongaren onder vreemde overheersching. Hongarije viel van 21.000.000 inwoners terug op 8 millioen, de rijkste gebieden waren haar ontnomen en daarmede was het tot den bedelstaf gebracht. De millioen en minderheden, door Hon garije op een hoog cultureel peil gebracht, kwamen nu onder een cultureel veel la ger staande overheersching met al de uit wassen van dien. En zelfs het beroep van Hongarije op het zelfbestemmingsrecht der volkeren mocht niet baten. Anderhalf jaar later ge schiedde deze stemming in Sopron en de Duitsche bevolking aldaar verkoos bij Hongarije te blijven. De idealist en humanist Wilson keerde ontgoocheld naar Amerika terug en sloot later een afzonderlijk verdrag met Hon garije. Spr. zette dan vervolgens de schande lijke onrechtvaardigheid van het Verdrag van Trianon uiteen, door met tal van be wijzen aan te toonen, dat vooreerst Hon garije tot den oorlog werd gedwongen en vervolgens, dat nimmer de minderheden in Hongarene werden verdrukt, daar deze im mers eeuwen lang hun eigen scholen had den, hun plaatsen in het parlement en hun eigen taal, zeden en gewoonten konden be waren. Daartegenover stelde spreker de schandelijke behandeling van de Slowaken nu door de Tsjechen, van de Kroaten en Slovenen in Joego-Slavië en van de Hon garen en andere minderheden in Roeme nië.. Met tal van feiten bewees spr., hoe daar die volkeren hun eigen taal zelfs niet meer mogen spreken en in hun cultuur en godsdienst getyranniseerd worden. Wat Joego-Slavië betreft zette spr. dui delijk uiteen, hoe de moord op Koning Alexander een gevolg was van de ver drukking der Katholieke Kroaten, en hoe deze moord nu, om de aandacht van de binnenlandsche toestanden af te leiden, gebruikt werd voor een felle actie tegen Hongarije. Spr. citeerde vervolgens wat de Fransche journalist Henry Pozzi in zijn pas versche nen werk „La guerre revient" schreef, n.L dat de kleine Entente niets anders betee- kent dan een aanval van den onchristelij- ken Balkan op het Chr. Europa. Ten slotte vertelde spr. van den hoog- staanden cultureelen strijd die Hongarije voert met litteratuur en kunst voor de herziening der grenzen, over de Hon- gaarsche dankbaarheid, die zich altijd en overal uit en over hun vertrouwen op God en hun hoop op de toekomst, om te eindi gen met het nieuwe Hongaarsche Credo: Ik geloof in één God, Ik geloof in één Vaderland, Ik geloof in Gods oneindige rechtvaar digheid, Ik geloof in de wederopstanding van Hongarije. Na een hartelijk dankwoord van den heer G. Molkenboer werd overgegaan tot de keuze van een nieuwen voorzitter, nadat de heer Pollmann eerst nog had gepleit voor een schriftelijke keuze door alle le den, wat echter volgens het reglement ver boden was. Na herhaalde stemming werd tenslotte gekozen de heer Schoondergang, die in een toespraak verklaarde zijn keuze voor een jaar te zullen aanvaarden, waarbij hij er echter den nadruk op legde, gaarne jonge krachten in het bestuur te zullen zien. Bij de hierop volgende rondvraag spoor de de heer Th. Bergers de leden aan zich vóór 1 Januari op te geven als lid der R.K. Kiesvereeniging met het oog op de ver kiezingen in het volgend jaar, wat door den voorzitter nog eens werd onderstreept en uitgestrekt ook tot de echtgenooten en ev. kinderen. De geestel. adviseur sprak nog, op ver zoek van den heer Schoondergang, over het nieuw opgerichte Retraitefonds, waar toe reeds 9 leden waren toegetreden, een kort wcord van opwekking. De heer Pollmann richtte eenige vrien delijke woorden tot het adres van den nieuwen voorzitter. De heer v. d. Voorde vroeg maatregelen te nemen voor een actie tegen het koopen in warenhuizen en deed eenige voorstellen, welke werden besproken. Hierna sloot de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 336. Biscuitfabriek „Nu- trix", Leiden, Hoogewoerd 24. Uittr. Dir.: S. de Jong. Leiden, d.d. 30 Nov. 1934. 4526. C. de Groot van Egmond. Katwijk aan Zee, Waaigat 24. Dameshoeden. De zaak is verplaatst naar Leiden, Hooigracht No. 56. Nieuwe inschrijvingen: 6541. H. J. Roosa, Sassenheim, Oost-Haven 43. Han del in bloembollen en aanverw. artikelen. Eig.: H. J. Roosa, Sassenheim. 6543. H. Rooyakkers, Leiden, Korevaar- straat 11. Caré. E.: H. Rooyakkers, Leiden. 6544. Café „De Uiver", Leiden, Steen straat 27. E.: A. J. Neuteboom, Leiden. Bij Kon. besluit van 23 November is aan prof. dr. L. van Itallie, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van de pharmacopee-commissie, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, in die functie bewezen. Aanbesteding. Hedenmiddag te 12 uur werd namens den commandant van het 6e Reg. Veld-Art. in de Doelenkazerne aanbesteed: de leve ring van hooi, stroo en turfstrooisel, benoo- digd voor de paarden van genoemd regi ment gedurende het tijdvak 1 Februari t.m. 30 April 1935. Ingeschreven was als volgt: N.V. Mij. v. d. Griendt's Handelsexploitatie Griends- veen: turfstrooisel 12 1/2 cent; J. Oomen en Zn, Oosterhout: hooi 36 ct., Verk. Bureau van Turfstrooisel te Rotterdam: turf strooisel 10 1/2 e., T. Arkema Rotterdam: turfstrooisel 12.4 cent; M. Romein, Voor schoten: hooi 42.4 ct., stroo 25 cent; A. P. Taselaar Rotterdam: hooi 43.8 ct., fa. Gebr. Blonk, Leiden: hooi 44.4 cent, stroo 27 ct., Huisman en Langhuizen, Raamsdonkveer: hooi 44.8 cent, alles per 10 K.G. De levering is vorloopig gegund aan J. Oomen (hooi), Verk. Bur. Turfstrooisel (turfstrooisel) en M. Romein (stroo). Winterverschijnselen. Wij schrijven heden 12 December. En op denzelfden dag, waarop verleden jaar een koude wind over ons land woei en de vorst reeds lang zijn intocht had gedaan, staan nu in den tuin van het Laboratorium aan de Steenschuur de viooltjes in vollen bloei. 12 December. Bloeiende bloemen in een open tuin. Misschien zal het in Juli gaan vriezen. Het overzicht der vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende November 193422 (ongecontroleerd) geeft de vol gende cijfers: Scheven ingenLeidenKatwijk/Noord- wijk (incl. Stadslijn Leiden) in 1934: ƒ81.928; Leiden (Stat.)Haarlem ^Stat.) in 1934: 23.952; Amsterdam- -Zandvoort in 1934: ƒ71.471; Stadslijnen Haarlem in 1934: 39.405; Tram-Buslijnen en veren in Waterland in 1934: ƒ21.377. Totaal in 1934: ƒ238.133; in 1933 totaal ƒ261.240. Scheven ingenLeidenKatwijk/Noord- wijk (incl. Stadslijn Leiden) per dagkm. in 1934: 66.93; Leiden (Sta.)—Haarlem* (Stat.) per dagkm. in 1934: ƒ26.61; Amster damZandvoort per dagkm. in 1934: ƒ85.08: Stadslijnen Haarlem per dagkm. :n 1934: ƒ34.57; Tram-Buslijnen en veren in Waterland in 1934: 14.25. Totaal in 1933: 53.39. LAATSTE BERICHTEN KERSTGAVE WERKLOOZEN. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken goedgevonden, dat aan on dersteunde werkloozen aan het einde der week van 1622 December als Kerstgave boven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag, overeenkomende met 35 pet. van hetgeen de ondersteunden over genoem de week aan steun ontvangen. De Kerst- gave is, vergeleken met het vorige jaar, van 25 pet. tot 35 pet. van de steunuitkee- ring verhoogd. De uit deze verhooging voortvloeiende kosten komen geheel ten laste van het Rijk, terwijl overigens de kosten van den Kersttoeslag, evenals dit het vorige jaar het geval was, door het Rijk en de betrokken gemeenten gezamen lijk zullen worden gedragen. LOONSVERLAGING BIJ DE n.T.M. Burgemeester en Wethouders van 's-Gra- venhage hebben aan de H. T. M. bericht, dat zij zich niet kunnen vereenigen met het besluit van den Raad van Beheer om op 1 Januari a.s. een loonsverlaging van 4 1/2 pet. in te voeren, gevolgd door een tweede verlaging van 4 1/2 pet. ingaande 1 April d.a.v., doch dat zij wel een 1 Ja nuari ingaande loonsverlaging van 6 pet. zouden kunnen aanvaarden. De Raad van Beheer heeft thans dienovereenkomstig be sloten. JONGEMAN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Hedennacht is eenige meters ten Zuiden van den overweg Boekenrode op de spoor lijn het lijk gevonden van een jongeman, die blijkbaar door een passeerende trein was overreden en gedood. Uit de op hem gevonden papieren bleek, dat het slacht offer een 21-jarige Amsterdammer was. Een heerenrijwiel lag op eenige meiers afstand van het ontzielde lichaam. De plek van het ongeluk is gelegen op de lijn HeemstedeAardenhout. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de 51-jarige gemeente werkman F. B. uit de Stuyvesantstraat te 's-Gravenhage bij het verrichten van lood gieterswerkzaamheden op het dak van de school Duinstraat 55, aldaar, uitgegleden op het geheel met zink bedekte afhellende dak en van een hoogte van pngeveer 10 M. naar beneden gestort. De man kreeg een wervelfractuur en een hersenschudding en is door den G. G. D. naar het Roode Kruis- Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. ERNSTIGE AANREIDING TE DIEMEN. Hedenmorgen te half negen werd de oude man Van Beek, wonende in de School straat te Diemen bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen. Met ern stige wonden aan het hoofd werd de man het huis van Dr. Derkinderen binnenge dragen. Zijn toestand is hopeloos. TELEGRAMMEN JAPANSCIIE SPIONNEN IN AMERIKA. WASHINGTON, 13 December. (V.D.). De Amerikaansche autoriteiten hebben den Japanschen ambassadeur te Washington in kennis gesteld van de arrestatie van drie Japansche onderdanen te San Diego in Ca- lifornië, de hoofdbasis der Amerikaansche oorlogsvloot. De Japanners zouden foto's hebben gemaakt van militaire versterkin gen. Nader wordt medegedeeld, dat zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten 29 Japanners onder verdenking van spionnage in hechtenis bevinden. DE INSTORTINGSRAMP TE LIVERPOOL LONDEN, 13 Dec. (V. D.). Omtrent de instorting van de aula van de St. Cle- mentschool te Liverpool wordt nader ge meld, dat de ramp plaats vond tijdens een Kerstconcert, dat werd bijgewoond door ongeveer 500 ouders en schoolkinderen. Tijdens de uitvoering ging plotseling het licht uit en onder luid gekraak stortte een deel van de vloer in. Honderden mannen, vrouwen en kinderen stortten acht meter diep naar beneden, in den kelder. Politie, brandweer, hulpbrigades en vrijwillige helpers waren in korten tijd ter plaatse. Vele gewonden werden in ziekenauto's en in snel gerequireerde particuliere auto's, taxi's, trams en vrachtauto's naar de ver schillende ziekenhyizen overgebracht. Vol gens mededeelingen van zes ziekenhuizen werden 211 personen verbonden. Daarvan moesten in totaal 36 personen, w.o. een aantal kinderen, ter verpleging worden op genomen. Verschillenden hunner' bevinden zich in levensgevaar. Als een groot geluk kan beschouwd wor den, dat het grootste deel van de vloer in een stuk naar beneden stortte. Daardoor werd het werk van de helpers, die de ven sters insloegen om in den kelder te ko men veel vergemakkelijkt. Groote tegen woordigheid van geest toonde de concierge van de school, die na het ongeluk onmid dellijk naar den kelder liep en alle gas kranen afsloot, waardoor een groote ramp werd voorkomen aangezien door de instor ting verscheidene gasbuizen braken. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Lido: Luxor: Trianon: MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Dec. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie f 1.90, bloemkool I f 3.00 roodekool f 1.004.80, savoyekool f 1.20 3.40, groenekool f 0.903.0. Chinakool f 1.50 pieterselie f 0.701.30, prei f 0.902.40. kropsalade f 1.204.60, selderie 3090 cent knolselderie f 0.402.20, wortelen f 5.90, per 100 kg.: kroten, gekookt f 35, witloof f 214, boerenkool f 24, spinazie f 21 23, tomaten f 3.00—3.24, uien f 1.20—2.70, wortelen f 1.805.40, spruiten I f 411, spruiten II f 26. Mclkveiling. Week van 16 tot 22 De cember 1934. Consumptiemelk 1ste klas 6.50, 2e klas 6.25, 3e klas 6.00. Indus- triemelk f 4.704.90. Rotterdamsche Combinatie Federatieprijs Melk voor Industriedoeleinden week van 9 tot 15 December 4.50. GOUDA, 13 Dec. Vee. Aangevoerd in to taal 1414 stuks, waarvan 96 slachtvarkens 307 crisisrunderen klasse a 25 cent, klasse b 22 cent, e n klasse c 19 cent per kg. vette slachtvarkens van 15 cent tot 16 cent, Londensche 1213 cent per pond, levend met 2 pet korting, 370 magere varkens f 11 20, 865 biggen f 68.50, Geldersche big gen f 911, 16 runderen f 125175, 56 nuchtere kalveren f 48, 8 bokken en gei ten f 25 per stuk. Handel matig. Kaas. 310 parijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 2021, 2e kwal. f 1819, zware tot f 21. Handel flauw. Boter. Aanvoer 314 ponden. Goeboter 7580 cent, weiboter 7075 cent per pond Handel vlug. Kippeneieren klein f 2.753.50, kip peneieren f 45, en eendeneieren f 3 per 100 stuks. Handel kalm. BOSKOOP, 12 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 2035 cent, Hadley 3060 cent, Clau dius Pernet 80110 cent, Columbia 2045 cent. Butterfly 3060 cent. Wilh. Kordes 80130 cent, Rosalandia 4060 cent, Flo- rcx 4080 cent, Steward 5080 cent, Chas- P. Kilham 3060 cent, Edith Helen f 1.00 1.50, Aug. Noack 5080 cent, Else Poul- sen 3050 cent, Briarcliff 4060 cent, Ho- ver 4060 cent, Chrysanten, grootbloe- mig 5080 cent, idem tros 816 cent, Cle matis Prins Hendrik f 1.Marhonia 13 16 cent, Ligustru mlO17 cent, Pernetlia 15 cent, Begonia per stuk 2030 cent, Hulst per kg. 2027 cent. DEN HAAG, 12 Dec. Grossiersveiling. Appelen: Fransche Zuren 1315 cent, Jo seph Mus 12 cent, Zure Veentjes 912 cent Goudreinetten extra 2025 cent, I 1119 cent, Grouwe Hooilaars 1317 cent, Tulp appelen 812 cent, Reine d'Or 1015 cent. Bramly Seedling 1115 cent, Bellefleur I 1619 cent, II 914 cent. Peren: Kleiperen 710 cent, Wijnperen I 812 cent, II 36 cent, Calabaspeer 1113 cent, Beurré Clair- geau 1520 cent, Bredero's I 1013 cent, II 69 cent, Léghiponts 2224 cent, Bonne Louise 1820 cent, Diversen: Hollands Wit lof I 1215 cent, II 810 cent, Spruiten 68 cent, boerenkool 19 cent per kist, bloemkool I f 8.008.60 per 100 stuks, II f 6.207.00 per 100 stuks, roodekool f 6.10 6.50 per 100 stuks, groenekool f 0.901.20 per 100 stuks. Alle prijzen zijn per kg. ten- zij anders vermeld. BODEGRAVEN, 12 Dec. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren: wit f 3.103.50. bruin f 3.404.00, eendeneieren f 3.003.30 per 100 stuks. Aanvoer 4768 stuks. Kippen 3055 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN. 12 Dec. Groenten- veiling. Bloemkool I f 57.10, idem II f 2.903.40, waschpeen per kist f 0.75 1.10. uien per 100 kg. f 1.30—1.90, selderie knollen per 100 f 2.303.40, kroten per kist 3040 cent, gelekool f 2.604.10, roo dekool f 4.406.00, andijvie per kist van 6 kg. 3450 cent, groenekool per 100 stuks f 2,10—3.20 LOOSDUINEN, 12 Dec. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 75 aanvoerders verkocht, om in de week van 17 tot 24 December dagelijks leveren 10500 liter melk. Prijs af boerderij 6.506.60 en melk voor industrie 4.60 4.90 per 100 liter. NIEUWKOOP, 12 Dec. Eierenveiling. Op de eierenveiling werden aangevoerd 2088 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.25 4.50, eendeneieren 3.30 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 12 Dec. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren f 3.605.00, eenden eieren f 4.per 100 stuks, konijnen f 0.70 1.40 per stuk, duiven 12 cent idem. ZOETERIMEER-ZEGWAART, 12 Dm. Eierenveiling. Aangevoerd 4000 stuks eieren Prijzen: kippeneieren f 4.205.15, eenden eieren f 3.70 per 100 stuks, kippen 80 cent per stuk. WISSKLNOTEER INGEN AMSTERDAM) (Niet officieel). Londen Berlijn 59.341 New York 477 Parijs 9.751 /8 Brussel 34.52 Zwitserland 47.87 Milaan 12.62 Madrid '20.21 Oslo 36 70 Kopenhagen 32.65 Stockholm 37.70 Weenen Praag 6.18 Boedapest

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3