DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. 26ste Jaargang DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 No. 7989 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ran co per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal» by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regftl TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Eene nabetrachting. door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. XXXX' De serie artikelen over de financiën der plattelandsgemeenten, die onwillekeurig langer geworden is dan aanvankelijk in de bedoeling iag, ben ik begonnen met „Een woord vooraf', ik wil ze beëindigen met „Eene nabetrachting". Zooals uit de beschouwingen wel is ge bleken liggen de tijden, dat men op het platteland vergeleken bij de stad weliswaar wat minder comfortabel woonde maar dat men er vooral voordeelig gehuisvest was, ver achter ons. De lasten, die de plat telander heeft op te brengen, evenaren die van zijn stedelijken broeder, ja, in vele dorpen moet thans meer belasting worden betaald dan in de stad. Dit heeft verschil lende oorzaken. Eene daarvan is, dat de tegenwoordige wet op de Financieele Ver houdingook na de ongetwijfeld gunstige correctie die Minister Oud daarin heeft aan gebracht door de garantie afloopend te ma ken nadeelig is voor het platteland. Ik meen dit in mijne uitvoerige beschouwing over dit onderwerp voldoende te hebben aangetoond. Van de andere oorzaken, die de financiën der plattelandsgemeenten ongunstig beïn vloeden en een steeds vaster aandraaien der belastingschroef aldaar noodzakelijk maken met vaak nog als bitter einde dat ondanks alle zuinigheid de gemeente nood lijdend wordt, wil ik er ééne thans spe ciaal naar voren brengen. En deze is, dat niettegenstaande de nadeelen daaraan op de eerste plaats voor het platteland ver bonden, er hier nog steeds naar gestreefd wordt den gulden z.g. gaaf te houden. O, ik weet het wel, het streelt onzen na- tionalen trots, dat net ons tót heden is ge lukt de pariteit van den gulden te hand haven, terwijl de geheele wereld behal ve Zwitserland eene andere tactiek heeft toegepast. Men kan er zelfs in de radio enthousiaste liedjes over hooren, gezongen door liedjeszangers, die de ontstellende ge volgen daarvan wel nimmer aan den lijve zullen hebben gevoeld. Maar hoevelen zijn er niet, die juist tengevolge van het star vasthouden aan de oude z.g. beproefde monetaire politiek, hun geheele hebben en houden hebben verloren. Het is maar al te waar, wat Prof. ir. Goudriaan op de op richtersvergadering van de Vereeniging voor Waardevast Geld zeide: „Als Mr. Vis sering destijds had kunnen besluiten om het Engelsche Pond te volgen, zoude hij aan het Nederlandsche volk veel leed hebben be spaard". En het leed. waarvan hier sprake is, wordt op de eerste plaats op het platte land geleden. Uiteraard bedoel ik hier niet dat gedeelte van het platteland, dat het domijn is van renteniers, maar het platte land, waar de boeren, de tuinders, de kwee kers, de harde en onvermoeide werkers zitten. En dat platteland lijdt op de eerste plaats met het handhaven van een toestand, die ons ten opzichte van de geheele we reld, behalve Zwitserland, in eene uitzon deringspositie plaatst. Op het platteland wonen de producenten, die hypotheek heb ben op hunne landerijen en die schuld heb ben bij de Boerenleenbank eene des tijds volkomen normale en zeer ruim gedek te schuld en die thans onder de verplich ting tot rente en aflossing zoodanig gebukt gaan, dat er van een opgewekt leven geen sprake meer kan zijn of die jammer dat de Nederlandsche wet het toelaat! na een leven van zwoegen van huis en hof worden verjaagd. Op het platteland wonen de menschen, die borg bleven voor elkan der, omdat zij elkander vertrouwen en dat vertrouwen ook nooit werd beschaamd, en die thans soms met hun heele bezit moeten opkomen voor die borgstelling, niet omdat de schuldenaar door luiheid of onacht zaamheid in gebreke is gebleven, maar om dat de gave gulden de gave gulden moest blijven. Op het platteland woont de werk man, wiens grootste glorie was door eigen spaarzaamheid en met financieele hulp van anderen eigen huis en grond te verkrijgen en die thans tot zijn ontzetting constateert, dat hij meer schuld dan bezit heeft. Op het het platteland woont de arbeider, die al thans in zeer vele landbouwstreken zijn loon zoodanig heeft zien dalen, dat van een menschwaardig bestaan geen sprake meer kan zijn. En omdat het kan nu eenmaal niet anders de steun nimmer de volle 100% van het loon mag bedragen, is in som mige streken de steun zoo laag, dat het spook der ondervoeding langs de huizen strijkt. Op het platteland woont de midden- De inzender besliiit zijn artike lenreeks met te bepleiten de waar dedaling van den gulden. Zooals men weet, denkt de regeering an der over dit aangeprezen middel ter oplossing of tempering van de crisis. Wij kunnen mededeelen, dat vanwege de R.K. Staatspartij spoe dig een documentaire uiteenzetting over dit onderwerp zal worden gepubliceerd. stander, die de koopkracht der om hem wo nende bevolking angstwekkend ziet dalen en evenredig daarmede zijn toch al niet te grooten omzet ziet verminderen. Op het platteland woont dé winkelier, die heeft ge borgd zooals nu eenmaal aldaar te doen gebruikelijk was en die thans met droef heid in het hart constateert, dat zijn voor malige klanten in de warenhuizen van de stad contant gaan koopen, omdat zij hun dorpswinkelier niet meer onder de oogen durven komen, wijl zij hun schuld niet kunnen betalen. Ex-Minister Verschuur heeft vroeger eens gezegd: Deflatie is een ramp voor het platteland. Welnu, de deflatie is gekomen en de ramp heeft zich over het platteland voltrokken. Maar velen op het platteland vragen zich af, of het niet anders had ge kund en of het niet anders had gemoeten. Of de-prijsdaling zulke catrastrophale af metingen zoude hebben aangenomen, in dien men tijdig de bakens had verzet door de munt te corrigeeren. En meer en meer groeit haar meening, dat voor den terug keer naar een bescheiden welvaart munt- correctie een der onafwijsbare middelen is. Nu weet ik wel, dat aan de buitenland- sche maatregelen, die mede ons economisch leven totaal ontwricht, de Nederlandsche Regeering part noch deel heeft. Maar m.i. is de Regeering daardoor niet ontslagen van den plicht om met alle doelmatige maatregelen die gevolgen voor de nabij betrokkenen zooveel mogelijk te verzach ten. Men kan dankbaar constateeren, dat door de Regeering diverse maatregelen zijn genomen tot steun aan de boeren, tot steun aan de tuinders, tot steun aan de bloem bollenkweekers, al moeten deze laatsten de kosten van alles, wat de Regeering voor hen heeft gedaan, uit de opbrengst van hun toch al noodlijdend bedrijf betalen. Er zijn door de Regeering doeltreffende en min der doeltreffende maatregelen genomen. Den maatregel der muntcorrectie heeft men nagelaten, ofschoon door deskundigen wordt beweerd, dat deze maatregel een aan tal der thans genomen maatregelen over bodig zoude hebben gemaakt. Van hooger hand wordt steeds beweerd, dat we niet in een conjunctureele maar in een structueele crisis zitten. Als wij thans met een conjunctureele crisis te doen had den, dan zoude menschelijkerwijze mogen worden aangenomen, dat bij de wisseling der conjunctuur ook de financieele depres sie zoude ophouden. En dan zoude er aan leiding zijn om ondanks den oogenblikke- lijken geldelijken nooa moed en te houden en vertrouwen te hebben in de toekomst. Maar als men ons uit den treure voorhoudt, dat de crisis is structueel en niet conjunc tureel, waarom neemt men dan niet de mo netaire maatregelen, die ons economisch leven gemakkelijker doen aanpassen aan 'e veranderde structuur? Een volk van pau pers, zooals wij nu gaan krijgen, kan geen belang zijn voor den Nederlandschen Staat. Verhaalt de geschiedenis niet, dat ook het Romeinsche Rijk aan het pauperdom is ten gronde gegaan? Het is in dezen tijd een verblijdend ver schijnsel, dat een aantal mannen van er kende wetenschappelijke en politieke, re putatie benevens enkele vooraanstaande personen uit het Nederlandsche bedrijfsle ven het initiatief hebben genomen tot op richting eener vereeniging, wier doel het is te komen tot een verandering in de mo netaire verhoudingen in de eérste plaats door de devaluatie van den gulden. Deze vereeniging draagt den naam „Ver eeniging voor waardevast geld". Zij is ge vestigd Nassau Ouwerkerkstraat 3 's-Gra- venhage. Voorzitter is prof. dr. N. J. Po lak, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam. O.a. hebben in het be stuur zitting de heeren prof. dr. C. A. Verijn Stuart, hoogl. aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en prof. mr. E. G. J. Gim- brère, hoogleeraar aan de R.-K. Handels- hoogeschool te Tilburg. Uit deze streek zetelen in het bestuur de heeren mr. D. F. Pont, burgemeester van Hillegom en M. P. van der Weijden, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. Op de vergaderingen door de Vereeni- Ernstige vergiftiging door Cyaan-natrium te Alkmaar Moeder en Zoontje omgekomen Hedennacht heeft zich te Alkmaar een tragisch geval van gasvergiftiging voor gedaan waarbij een moeder en haar twee jarig zoontje het leven hebben verloren. Wij hebben hierover een onderhoud met rten commissaris van politie gehad, die ons mededeelde, dat Dinsdagmiddag de wening van den 65-jarigen R. de Jager aan de Bleekerskade 101 op Rochdale door den ontsmettingsdienst van het Witte Kruis gereinigd moest worden met cyaan natrium, opgelost in zwavelzuur. Dit werk r.am een uur in beslag. De bewoners had den Dinsdag de woning tijdelijk verlaten en mochten deze Woensdagmorgen tien uur met goedvinden van den ontsmetting- dienst wederom betrekken. Vader, moeder en zoontje vertoefden Woensdag den ge- heelen dag in de woning. Het huis werd schoongemaakt en de bedden gelucht. De maaltijd werd echter gebruikt ten huize van een getrouwden zoon, waar men ook tijdens de ontsmetitng vertoefd had. Tot 5 uur des namiddags werd niets bijzonders gemerkt. Nadien werden echter moeder en kind onwel en moesten zij braken. Om half negen gingen zij naar bed in een klein kamertje, waarin het geheele gezin sliep. De vader begaf zich pas om één uur ter ruste. Toen hij om vier uur wak ker werd kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn vrouw levenloos naast hem lag. Ook het bijna tweejarig zoontje lag levenloos in zijn bedje. Hevig ontdaan snelde de oude man naar zijn zoon in de Ricardostraat, waar hij ook on wel werd. Intusschen werden politie en G.G.D. ge waarschuwd. De waarnemend directeur van de G.G.D., dr. Moolhuyzen die spoe dig ter plaatse was kon bij moeder en kind helaas slechts den dood constatee ren. De vrouw, de 45-jarige J. G. de Jong moet reeds omstreeks middernacht over leden zijn. Waarschijnlijk heeft het cyaan natrium- gas zich nog in sterke mate in het bedde- goed bevonden. Dit gas maakt het adem halen moeilijk en werkt vooral schadelijk wanneer het verwarmd wordt. Voldoende luchtverversching was er in de slaapka mer niet, daar ramen en deuren alle ge sloten waren. De politie en de officier van justiie mr. G. van der Feen de Lille stel den een onderzoek ter plaatse in. De lij ken zijn voor gerechtelijk onderzoek in beslag genomen en nanar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. De vader vertoeft nog ten huize van zijn zoon; de man ver keert niet in levensgevaar. Dat hij eerst om één uur naar bed is gegaan, heeft hem zeer waarschijnlijk het leven gered. De ontsmettingsdienst van het Witte Krius heeft reeds veel wonnigen in Alk maar met cyaan natrium ontsmet, zonder schadelijke gevolgen. De vraag of de hoe veelheid cyaan natrium in dit geval niet te groot gewest is, zal door het gerechte lijk onderzoek moet worden opgelost. De woning werd, zooals reeds medegedeeld, met goedkeuring van den ontsmettings dienst wederom betrokken. ging gehouden kwam misnoegen tot uiting over de weinige medewerking, die de ver eeniging van de zijde der Nederlandsche Dagbladpers mocht ondervinden. Deze klacht sloeg uiteraard niet op de Katho lieke pers. Tot hare eere moet gezegd, dat zij deze aangelegenheid veel objectiever bekijkt dan de pers van de meeste andere richtingen. Correctie. De aandachtige lezer zal hebben geconstateerd, dat in mijn vo rig artikel een fout is geslopen, die hij in tusschen zelf wel zal hebben verbeterd. De aanvullende steun of toeslag, waarvan sprake is in het aangegeven voorbeeld, is niet 3.30 maar 5.30 15.50 10.20 ƒ5.30). Opmerking. Den inzender uit Warmond moet ik opmerken, dat ik niet wensoh te treden in de beoordeeling van de maatregelen van een bepaald gemeen tebestuur. Ik geef hem in overweging zich te wenden tot het hoofdbestuur zijner or ganisatie. De ondervinding heeft mij ge leerd, dat de hoofdbesturen der organisa ties als regel goed op de hoogte zijn van de bevoegdheden en plichten der gemeentebe sturen bij de behandeling der werkloozen. VAN IERSEL. Noordwykerhout. BOERENVAKBOND L.T.B. (Vervolg). Beverwijk bestreed de opvatting, dat de akkerbouw rendabel is. Na nog enkele landbouw-technische be schouwingen werd het prae-advies goed gekeurd. Daarna kwam in bespreking de vleesch- en zuivelpositie. Voorstellen hieromtrent zijn binnengekomen van zeer vele afdee- lingen. Het zeer uitvoerige prae-advies reeds gepubliceerd werd voorgelezen. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze waren ter vergadering geko men de alg. voorzitter, de heer Kampschöer, de geest, adviseur, prof. Cleophas, de voor zitter van de Tuindersgroep, de heer Groen, die door den voorzitter werden ver welkomd. Voortgezet werd de discussie over de vleesch- en zuivelpositie. Van verschillen de zijden werd aangedrongen op sluiting der Margarine-fabrieken. B e r k e 1 achtte de afslachting niet noo- dig. Wij verzetten ons echter veel te wei nig. De maatregelen worden gedicteerd door menschen, die het te deen is om winstbejag, ten bate van den boer. Vele algevaardigden verklaarden zich eveneens tegen de nieuwe afslachting. De heer Wesselingh kan zich niet begrij pen, hoe men de Regeering weer heeft kunnen adviseeren tot afslachting van vaarzen. De vorige afslachting heeft geen succes opgeleverd, ten gevolge van de vlees ch - acc ij ns. Een der afgevaardigden spoorde aan, dat geen boer uit protest meer drachtige jonge vaarzen zou leveren. De voorzitter merkte op, dat er in an dere provincies aandrang op de Regeer in g is uitgeoefend door de boeren, om zoo spoe dig mogelijk tot afslachting over te gaan. O b d a m wensch.be de inkrimping te doen geschieden volgens den stand van 1930. Het gaat niet aan, dat provincies, die de laat ste jaren de veeteelt uitbreidden, thans de oorzaak zijn, dat de beperking in de Hol landen te groot is. De voorzitter antwoordde, dat ook het bestuur tegen beperking is. Ilpendam wilde, dat als de af slachting toch doorgevoerd wordt dat de bond zijn vertrouwen in de regeering opzegt. Bodegraven hield een betoog voor melk bij de broodbereiding, welk betoog door S p i e r d ij k werd onderstreept. De consumptie-melkregeling. Daarna kwam in bespreking de consump. tiemelkregeling. Over dit onderwerp hield de heer A. P. L. van den Burg uit Berkel een inleiding. De opzet van deze regeling is volgens spr. wel goed. doch wordt in de practijk dik wijls niet goed toegepast. Allen zijn onte vreden over de melkprijs, deze is nog lager dan vorig jaar. De belofte is niet nageko men, dat de prijs hooger werd omdat de taxe beperkt werd. Ook over de heffing op de industriemelk had spr. klachten. Spr. zeide, dat de voor mannen der boeren zijn „beetgenomen". Spr. wees voorts erop, dat er zooveel knoeierijen worden toegestaan. Er worden voorsprongen gegeven aan „vriendjes" enz. Spr. vond het een verschrikking aan dit systeem gebonden te zijn. De organisaties hebben hun best gedaan om verbetering in de consumptie-regeling te krijgen, doch men heeft alle aanmerkingen links laten liggen. A.s. April is het consumptie-contract weer ten einde. Nu moeten wij overwegen, welke voorstellen wij zullen doen om ver betering te krijgen. Als deze verbeteringen niet worden aangebracht, zal men het con tract niet opnieuw kunnen teekenen. Voorts bepleitte spr. een controle-station van boerenzijde. Over de controle van Rijkswege had spr. echter geen klachten. Van de consumptie-regeling is veel goeds te maken, als zij maar onder andere leiding stond. Degenen, die waren aangewezen tot uitvoering van de Crisis-Zuivelwet, hebben er geen verstand van. Spr. vermoedde, dat er volgend jaar van consumptie-melk-regeling in het geheel geen sprake zal zijn. Spr. vermoedt, dat alle melk aan de Regeering zal moeten worden geleverd, die voor de distributie zal zorgen. Indien dit zoo is,moet deze distributie in handen gelegd worden van de boeren, en niet in die van de industrieelen. Spr. diende tenslotte de volgende voor stellen in ter verbetering van een even tueel nieuw consumptie-contract. Ie. des zomers 10 pet, boven en in den winter 10 pet. beneden de taxe te mo gen leveren; 2e. het afsluiten van een taxe van 2)4 of 3 L. per koe tegengaan; 3e. prijsverschil tusschen consumptie- en boventaxemelk geen 2 of 1J4 ct. per Liter, maar het geheele jaar door 1 cent per Liter; DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Göbbels vindt het gebrek aan grondstof fen in Duitschland zeer natuurlijk. (2de blad). Pessimistische vooruitzichten voor de Zwitsersche industrie. (2de blad). De vlootbesprekingen worden verdaagd. (2de blad). Gaat Calles zich uit de politiek terug trekken? (2de blad). BINNENLAND. Te Alkmaar zijn een moeder en haar zoontje door cyaan natriumgas, waarmede de woning ontsmet was, om het leven ge komen (1ste blad). De Kerstgave voor de werkloozen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Eervolle nederlaag van de Rotterdam- sche voetbalploeg tegen de Hongaarsche profs (3de blad). Twee nieuwe Ned. zwemrecards (3de blad). Sweering tweede in het biljart tournooi om het wereldkampioenschap bandstooten (3de blad). 4e. met goedvinden van de beide par tijen de overmelk niet te leveren, maar deze b.v. door bemiddeling der melkveilin- gen of centrale punten te verkoopen; 5e. de kwaliteit der melk vaststellen door het nemen van monsters op de b o e r- d e r ij en aandringen op uitbreiding der controlestations van de zijde der veehou ders; 6e. als de Zondagsmelk niet wordt ge leverd, deze niet in mindering brengen van de melktaxe. De levering der taxe bere kenen per week en niet per dag. 7e. Koopers, die nalatig zijn te betalen door de C.Z.C. hun vergunning laten afne men, terwijl dan de veerhouders ten allen tijde het recht hebben de levering te doen beëindigen. 8. De leden der veilingen mogen niet achtergesteld worden bij de contractleve ranciers. 9. Voorstellen het kwantum der veilin gen in 1932 te contingenteeren. Hierna werden de besprekingen voortge zet. Het Hoofdbestuurslid, de heer Sjerps, kwam in de oppositie. Spr. was het n:et geheel eens met het prae-advies van het H.B. Spr. wil bij de Regeering 'n daad stel len, namelijk eischen, dat de melkbrood-re. geling wordt ingevoerd. Ook de margarine- fabricage moet worden aangepakt. Voorts wil 'spr. bij de Regeering aandringen, dat voor de provincie Zuid- en Noord-Holland de afslachting vrijwillig kan geschieden. Spr wil deze eisohen en wenschen per brief of telegram aan de Regeering ken baar maken. Aarlanderveen ontwikkelde een nieuw denkbeeld voor de veebeperking. Avenhorn was het hiermede volko men eens en deed er nog een schepje op. Zoeterwoude merkte op, dat er geen eenstemmigheid bestaat tusschen de ver schillende organisaties inzake de afslach ting. Men heeft wel eens gezegd, dat de Crisiscentrale uit boeren moest zijn samen gesteld, maar spr. heeft de overtuiging, dat het dan ook niet goed zou zijn. Spr. vroeg aan het Hoofdbestuur de op deze verga dering geuite bezwaren mondeling aan de bevoegde instanties over te brengen. De algemeen voorzitter, de heer Kampschöer, was ertegen om schei ding te brengen in de behandeling van in dustrie- en consumptiemeik. In het plan-Aarlanderveen ziet spr. vele groote tekortkomingen. Spr is gaarne be reid de geuite grieven naar voren te bren gen, na bespreking en overeenstemming in het Hoofdbestuur. Door mondeling overleg is nog het meeste te bereiken. Het bestuur zal doen, wat zijn hand te doen vindt, j Na de rondvraag waarbij geen groote vraagstukken meer werden aangevoerd, l volgde sluiting der vergadering.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1