'AMES RUBRIEK HET GEHEIM DER ELEGANCE. VROOLIJKHEID IN UW HUISKAMER. pz OMWENTELING IN DE BUFFETS. Een Nieuw Seizoen in Nieuwe Kleeren! We gaan een nieuw seizoen tegemoet en zooals ieder jaar gaan wij onze aandacht weer meer besteden voor onze kleeding. Vraag tijdig uw patronen aan tot het vervaardigen van uw japonnen en mantels. Even een briefkaartje naar de Redactrice der Damesrubriek, L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag en binnen enkele dagen ont vangt u een keurig en gemakkelijk te be grijpen papieren model. Betaling geschiedt per postwissel of door bijgesloten postze gels in den brief. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! Het woordje praktisch en elegant worden onze tegenwoordige mode saamgevat. Een praktische japon kan tevens elegant zijn. Iedere vrouw en ieder meisje kan er in onzen tijd smaakvol en gedistingueerd uitzien. Dat is geen kwestie van veel geld uitgeven, doch louter een kwestie van goe den smaak en handigheid. Beziet U eens de hier bijgaande model len voor daagsche japonnetjes. Hoewel deze modellen feitelijk zeer eenvoudig zijn, zul len zij zeer zeker flatteeren. Deze modellen zijn ook niet moeilijk te vervaardigen, want kijk slechts naar het eerste jurkje: de snit is bijna geheel recht, doch krijgt een goeden pasvorm door de Niet het geld, doch de smaak. lig uit zullen komen. Deze japon (no. 803) bezit smalle mouwen en de ceintuur wordt in de japonstof gekozen. No. 804 is een aardig voorbeeld voor win kel- of kantoorjurk, omdat zij heel gemak kelijk in het dragen zal zijn. Het lijfje is glad en loopt door tot op de heupen. De rok is klokkend en vrij lang, hetgeen bij een donker japonnetje wel gekleed staat. De mouwen zijn smal en naar den pols recht toeloopend, doch bezitten, beginnend even onder de knie plooitjes. Deze van lichtgroene linnen kraagje beginnende uitspringende jurk kan worden gemaakt wollen stof, waarop het wit en de manchetjes voordee onder den elleboog, een kleine klok, welke men ook aanbrengt op heuphoogte. Deze klok loopt van achteren door en eindigt van voren. TE KLEIN VI TE GROOT TAFELLAKEN EN IR EEN ZAKDOEK. EN TOCH!. Wij hebben wel eens van die aardige stukjes kant of linnen, waar wij eigenlijk geen weg mee weten, omdat ze te klein zijn er iets belangrijks van te maken en te groot om ze zoo maar weg te doen. Welnu, als men entredeux-kant heeft kan er wel eens iets praktisch van gemaakt worden, Beziet U b.v. bijgaand prentje, dan bemerkt U, dat men resteerend kant heel goed kan benutten als tusschenzetsels in een nachtjapon of -hemd. Ook voor onderjurken kan deze kant dienen. Verder kan zij te pas komen bij het maken van kussensloopen, lakens, enz. Ze werden niet dadelijk door eenieder met gejuich begroet: de moderne, grillig gevormde kussen met haar vaak te felle kleurenschakeering en asymetrische figu ren. Toch wisten zij zich te handhaven, na tuurlijk, hoe kan het ook anders, wanneer men zich beweegt in een moderne huiska mer zijn moderne kus sens onmisbaar. Toch vindt men onder de leelijkste en meest smakelooze dikwijls de mooiste en warmste tin ten en de vorming der kussens zijn vaak heel origineel. Op bijgaand prentje zien wij eenige zeer mo derne kussens, welke niet, evenals de voor- oorlogsehe kussens, te fijn zijn om er op te leunen. En waarom ook zou men geen ander ple zier van uw divan- en stoelkussens mogen heb bes dan het gezicht al leen. De nieuwe kussens zijn prfettig en aange naam voor de omgeving. Ja vaak vroolijken zij het geheele interieur van een huiskamer op. Moderne kussens maken kan feitelijk iedere handige vrouw. Oude, overgeschoten FRISSCHE KLEUREN OP DE KUSSENS. lapjes kunnen hier goedé diensten bewij zen. Fluweel peau de peche en dikke wol len stof zijn wel het dankbaarste materiaal. Zijde is mooi, maar niet degelijk, tenminste wanneer men praktisch nut van een kussen wil hebben. De kleurencombinatie is louter een kwestie van smaak. Bij het kleurenkie- zen moet men echter de omgeving, waarin de kussens worden geplaatst, niet uit het oog verliezen. Een ceintuur van de japonstof wordt om het middel gedragen. De halfsarwerking geschiedt door een half-liggend, half-opstaand wit pikee kraag je. Een drietal witte knoopen voltooien het stemmig toiletje. Het laatste jurkje(no. 805) is misschien nog wel het eenvoudigst, doch niet minder elegant. Het modelletje kan zeer eenvoudig ofwel meer gekleed worden, dit ligt feite lijk slechts aan de stof of de zijde, welke men als materiaal kiest. Het lijfje bezit twee over elkaar vallende panden, zooals bij een jasje. Om deze over slagen op hun plaats te doen blijven, bren gen wij een tweetal knoopen en knoops gaten aan, welke eerste bij de japonstof kunnen worden overtrokken. De twee an dere knoop en zijn loos. Het rokje krijgt zijn gewenschte ruimte door drie van voren zittende inspringende plooien. Indien gewild kunnen deze plooien ook van achteren worden aangebracht. De muwen zijn recht en bezitten bij den pols een kleine manchetje. Om het middel komt een zwart leeren of suede ceintuur. BEHANDELING VAN WONDEN Wondinfectie door onjuiste behandeling Iedere arts weet, hoe onbeholpen zelfs de „verstandige" leek kan zijn wanneer het gaat om een wondbehandeling. Het is haast onbegrijpelijk welk een ontzettende gevolgen een verkeerde behandeling van een wondje teweeg kan brengen. Specialis ten op het gebied van huidziekten e.d. zou den ons daarvan ettelijke voorbeelden kun nen noemen. De meeste wondinfecties vinden haar oorzaak in een verkeerde drukking van liet verband of door een oogenschijnlijk on belangrijke bloedihg, waardoor een voor het oog onzichtbaar stofje het zieke vleesch kwetst. De eerste behandeling bij het op- loopen van een Kwetsuur is het uitwas- scheh van het wondje en het bedekken met steriel gaas. Ook een provisorische bloed- stiller, bestaand uit een stukje zuiver aluin, kan van groot nut zijn. Wanneer men een wondje oploopt, dat geen bloeding, doch wel een open huid ver oorzaakt, kan jodiumtinktuur baten. Nooit mag men een wond met zeep behandelen. Bij wassching kan men het best zuiver wa ter bezigen, evenwel doen gezuiverde ben zine of aether hier ook vaak goede diensten. Wanneer zich in een wondje vuil is gaan ophoopen, gebruik dan een oplossing van lauw water, vermengd met zuiver, fijn keu kenzout. 3 Procent waterstof-superoxyde is even doelmatig. Bij wonden, welke door aarde bevuild zijn, bezige men een door den arts toe te dienen inenting tegen z.g. wondkramp. Schotwonden mogen nimmer gehecht worden; ook scheur- en stootwonden moe ten steeds open worden behandeld. Dit zijn feitelijk wel geen aanwijzingen, waarmee men iederen dag te maken heeft, maar toch kunnen ze eenieder van nutte zijn. Wanneer een gewonde plek aan het ge nezen is, zoodat een verband overbodig wordt, is aanwending van boorzalf of va seline toch nog altijd aan te bevelen. Er bestaan enkele substanties, in hoofd zaak bepaalde kleurstoffen, welke gene zing van een helende wonde kunnen be spoedigen. Perubalsem is een zeer heilzaam genees middel voor uitwendig gebruik. Perubal sem voorkomt ook infectie en stilt pijnen. Strooipoeder kan ons ook van nut zijn. Zoodra de eerste zorg om infectie van won den te voorkomen, voorbij is, begint voor den arts een tweede zorg, n.l. het voorko men van lidteekens, wanneer de wond groot is. De moderne wetenschap staat ons wèl ten dienste, want ook hierin komt zij ons te hulp en wel door middel van de kunst matige hoogtezon. De Hanauer-hoogtezon brengt ons verlichting en een heilzame uit werking. Kunstmatige bestraling bevordert dus niet alleen de genezing van de huid, doch voorkomt vaak ook lidteeken-vor- ming. Masseering is tijdens de bestraling ge- wenscht. Niet-geïnfecteerde wonden be hoeven een zachte, milde hoogtezon-bestra- ling; geïnfecteerde wonden hebben een krachtige bestraling noodig. De voornaamste stelregel bij wondbehan deling is en blijft: rust en bescherming. Behandel geen wonden, wanneer u hier in niet bedreven zijt. Roep een geneesheer en laat den patiënt volkomen rust houden. DIE EEN GOEDE WAS. Welk een verschil: hét oude of het nieu we buffet! Zeker, het oude buffet was mooi, heel mooi en kostbaar vaak, maar niet praktisch, niet doelmatig genoeg voor ons, moderne menschen. Evenals ook thans nog servetten, het tafellaken, de vorken, lepels, Het kastje geheel recht dient voor het eet- en ontbijtservies, trwijl de lade geheel onderaan kan dienen tot het bergen van verder tafelgoed en -lakens. Zoo kunt U dan het middelste open vakje, behoorde het vroegere buffet tot een der voornaamste meubelen van de huiskamer. Maar het tegenwoordige buffet vraagt lang niet zoo'n oneindig onderhoud als de ouder- wetsohe buffets, welke iedere week op nieuw weer moesten worden opgeboend en bewreven, wilde men er mee „pronken". Thans worden de buffets van het mooie notenhout vervaardigd, welke houtsoort geen boenwas noodig heeft. Ook ebbenhout is gemakkelijk in het onderhoud. Hoeveel lieve en aangename herinnerin gen het ouderwetsche buffet in ons oproept, toch zullen wij de voorkeur geven aan het moderne buffet. De moderne huis-architecten en de meu belontwerpers zijn de laatste jaren wèl met hun tijd medegegaan. Alles, ieder meubel spreekt van een praktischen zin. Zoo ziet men, als men het voorbeeld hier nevens bekijkt, dat het buffet van heden dubbel doelmatig is. Voor de helft is het meubel een buffet en voor de andere helft theekastje ofwel boekenbergplaats. Het kastje zal nog minder plaats inne men, wanneer de zijvakjes vervallen, alhoe wel dit „vleugeltje" juist iets bijzonder aar digs aan het buffet geeft. Hetgeen tegen woordig zoo gemakkelijk is, is het feit, dat de moderne huisvrouw, wanneer zij zich in een nieuwe woning installeert, alle meu belen, billijk en degelijk, kan laten vervaar digen. Het" kleine zijkastje op de teekening zou men b.v. kunnen benutten voor schaaltjes, beeldjes, enz. Boven op het eigenlijk dres soir komen slechts enkele voorwerpen, zoo als een vaas en een fruitschaal. Een buffet- looper is en blijft modern en geeft ook al tijd iets „warms". In de lade, grenzend aan de bovenste plank, liggen in vakjes: de tusschen de twee laden in, benutten tot het bergen van boeken, natuurlijk niet in te groote hoeveelheid. Een praktisch en tevens sierlijk dressoir voor onze moderne huiskamers. NIEUWS. DE BLOUSE-MODE. De blouses hebben dit jaar, evenals de japonnen, een belangrijke wijziging onder gaan. Vele nieuwigheden, welke men bij de japonnen toepaste, vinden thans ook opgang in de blousemodellen. Het hierbij gaand model no. 860 van een meer gekleede blouse is feitelijk gebaseerd op de japon- nenmode, doch daarom natuurlijk niet minder charmant. Als materiaal kieze men mooie zware zijde ofwel crêpe satin. Bij gebruik van dit laatste materiaal zullen de uitstaande pof- HET KOMT VAN PAS.... HET SCHOONMAKEN VAN FLESSCHEN. Vuil geworden flesschen en flacons kan men op de volgende wijze schoonmaken: stamp een eierschaal fijn, pers een citroen uit en doe het sap over de schaal heen. Laat dit mengsel 24 uur buiten de flesch staan en men zal bemerken, dat de schaal in het sap is opgelost. Doe nu het mengsel in de flesch en schudt van tijd tot tijd flink. Daarna met lauw water omspoelen en de flsch zal zoo helder zijn „als glas". SCHIMMEL OP BROOD. Zoodra men het roggebrood van den bak ker krijgt, moet men het brood met een tang boven het vuur houden, b.v. boven een gasvlam. De vlam mag slechts even het brood raken. De schimmelkimmen, welke zich op de korst van het brood bevinden, zullen dan spoedig verdwijnen en men zal er bij het eten geen schadelijke gevolgen van ondervinden. mouwen ook beter tot haar recht komen. Het lijfje van de blouse is recht en bezit alleen eenige schoudernaadjes. Een cein tuur heeft deze blouse niet, alleen een strik op den rug, die tevens de overtollige ruimte rond het middel kan inhalen. De mouwen zijn het bewerkelijkst: van boven bij de schouders gedrappeerd en naar den elleboog smal toeloopend. De hals- garneering geschiedt door een klein op staand boordje en losvallend in een jabot. Als sluiting neme men een bijpassende broche. HOE VERWIJDERT MEN KOPER- VLEKKEN? Er is een middel om kopervlekken te ver wijderen. U kunt deze vlekken wegschuren door fijn zand, vermengd met een weinig citroensap

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12