NIEUWJAARSWENSCH 26ste Jaargang DINSDAG 11 DECEMBER 1934 No. 7987 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWJAARS- ADVERTENTIÊN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. BERICHT. e £eicbeli£6oti/&3/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal %ranco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bat dubbele van net tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIF JLADEN. De Katholieken Staatspartij. en de R. K. In een redevoering, die de bekende pa ter Henricus O. Cap. in een afdeeling der R.K. Staatspartij te 's Gravenhage heeft ge houden, wilde de spr., na de huidige tijds omstandigheden in scherpe kleuren te heb ben geschilderd, antwoord geven op de vraag: gelooft u in de R.K. Staatspartij. En dat antwoord luidde volgens een verslag in de „Residentiebode" als volgt: „Vooreerst dient te worden opgemerkt, dat het op het oogenblik spant in elke poli tieke fractie. Waarom dan niet in de R. K. 't Is hommeles, maar in de gegeven om standigheden is dat toch niet al te abnor maal. Vervolgens vraagt spr. zich af, of degenen, die de R. K. S. P. het vertrouwen hebben opgezegd, omdat daarvan toch niets meer te verwachten is, zoolang ze lid wa ren, altijd op hun post zijn geweest. Of zijn ze misschien door hun laksheid en lauw heid zelf oorzaak van de bloedarmoede bij die partij? Lijkt dan hun wegloopen >niet op laf deserteeren? Voorts verwondert het spr. wel eens, dat degenen, die uit de Staatspartij zijn getreden, zoo uiterst zwaar op de hand zijn, wanneer het gaat om de mogelijkheden en kansen, die de R. K. S. P. biedt, terwijl ze daarentegen kinderlijk naief zijn t.o.v. de verwachtingen, die ze van hun eigen partijtje koesteren. Het zwaarst moet wegen de vraag, aan welke handen de specifiek Roomsch-Katho- lieke belangen het best zijn toevertrouwd. Waar vinden wij in ooncreto de meeste kans. We mogen niet vergeten, dat zelfs al zou een nieuwe partij er in slagen de R. K. S. P. geheel weg te vagen wat natuurlijk een dwaze veronderstelling is dan toch die nieuwe partij er weer op zou zijn aan gewezen met anderen te onderhandelen, compromissen te sluiten. We vormen maar een derde van de bevolking! Zal zij daarbij meer succes hebben dan de R. K. S. P.?" Deze bezadigde gedachten mogen wor den overwogen door alle anti-Staatspar tij ers, aan wie pater Henricus ze klaarblij kelijk bedoelt voor te leggen. V Consequentie uit het beginsel. In de Ver. Staten van Amerika wordt een krachtdadige actie gevoerd tot wering van de slechte films. Er is voor dat doel gevormd een wijd vertakte organisatie onder den naam: Le gioen der Eerbaarheid. Tijdens de jaarlijksche conferentie van het Amerikaansche Episcopaat, die dezer dagen plaats vond, hebben de Aartsbis schoppen en Bisschoppen van de Vereenig- de Staten besloten, om, wanneer de film industrie de eischen van het Legioen der Eerbaarheid niet nakomt, allen priesters op te dragen, om de geloovigen aan te sporen, om minstens een week geen bioscoop te bezoeken. Verder werd besloten, om alle Bisschoppen te verzoeken, in alle parochies een schrijven te doen voorlezen, waarin de geloovigen zullen worden aangemaand, om lid te worden van het Legioen der Eer baarheid. Door de vergadering der bisschoppen werd een verklaring afgelegd, waarin o.m. gezegd wordt: „In alle deelen van het land is het Ame rikaansche publiek de laatste jaren zeer actief opgetreden tegen de gevaren van de onzedelijke film. Ons katholieke volk heeft op een voor de bisschoppen zeer ver blijdende wijze antwoord gegeven aan den oproep, om lid te worden van het Legioen. Alle groepen hebben van hun hartelijke instemming blijk gegeven en een machtige medewerking verleend." 't Is verblijdend, dat een groot deel van de Amerikaansche Katholieken in deze zoo belangrijke aangelegenheid toont te begrij pen, wat zijn taak, zijn roeping is. Als de Christenen, de Katholieken, het met afkeurenswaardige films op een ac- coordje gaan gooien, dan toon en zij in hun leven, in him gedrag een mismaakte in consequentie, en geven zij een slecht voor beeld. Een goede invloed gaat daarentegen van hen uit in meerder opzicht als zij al lereerst wegblijven van en mogelijk ook protesteeren tegen slechte films. Onze courant geeft de gewenschte voor lichting op dit gebied in de recensies in ons Zaterdagsch nummer en in de bioscoop agenda van iederen dag. Vanaf heden tot en met 28 December a.Sj is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten tiën zijn a contant: 14 regels f 0.50 5-8 1— 9—12 „1.50 13-16 2.— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen BEZUINIGING OP ONDERWIJS. In de komende jaren zal nog 10.2 millioen moeten worden bespaard. CONCENTRATIE VAN SCHOLEN. Aan de memorie "van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Onderwijs wordt ontleend, dat inderdaad is gebleken, dat de minister, toen hij ver leden jaar de indiening van een ontwerp- grondslagenwet binnen enkele maanden in uitzicht stelde, zich een illusie maakte. Het ontwerp kon eerst in April j.l. aan den On derwijsraad worden gezonden. Diens advies is thans nog niet ingekomen. Voorts heeft zioh door de onvermijdelijk gebleken in krimping van uitgaven de noodzakelijkheid voorgedaan om buiten dit ontwerp om denkbeelden te verwezenlijken, welke de minister bij den opzet daarvan voor oogen heeft gehad. Deze voorstellen zullen der halve de Kamer in anderen vorm berei ken. De opbouw van het onderwijs tot een ge heel, zooals men dit het liefst zou wen- schen, zou belangrijke kosten meebrengen, maar wie meenen mocht, dat men niette min daarmee nu wel zou kunnen begin nen, vergist zich. Het verzuimen van sterke inkrimping van de kosten in dezen tijd zou een ineenstorting van het gebouw slechts kunnen verhaasten. De minister verdedigt zich tegen de be schuldiging van overijling. Snelheid is in het bijzonder op onderwijsgebied geboden, omdat daar een vertraging van enkele we ken noodwendig een vertraging van een heel jaar kan beteeken en. Van een herhaaldelijk in breed en kring gewekte ontstemming door besluiten, wel ke de minister heeft uitgelokt, is hem niets gebleken. Sedert zijn optreden zijn nopens 252 Zeiken een advies der afdeeling geschil len van bestuur van den raad van State aan zijn departement ingekomen. Slechts in 8 gevallen heeft hij zich genoopt gezien, aan de Koningin een van het advies der afdee ling afwijkend besluit voor te dragen. De minister geeft een uiteenzetting om trent de ten vorigen jare aangekondigde perspectief-besparing van 15.5 millioen. Bij het algemeen dekkingsplan van het te kort op den gewonen dienst voor 1935 is de perspectief besparing gesteld op 10.2 mil lioen, daar van het voor 1934 vastgestelde bedrag in de ontwerpbegrooting voor 1935 rond 6.1 millioen lager is dan het eindcijfer voor 1934. Van deze vermindering moet 4.3 millioen tegoed worden geschreven op de rekening van de voor 1934 verhoogde korting op de salarissen. Van de 15.5 mil lioen aan perspectiefbezuinigingen is in de ontwerpbegrooting voor 1935 6.1 millioen 4.3 millioen is 1.8 millioen tot uitdruk king gekomen. De verlaging voor 1935 zou echter aanzienlijk grooter zijn geweest, in dien men niet rekening had moeten houden met de verhooging van den post wachtgel den voor het lager onderwijs, waardoor de verlaging van de begrooting een millioen minder is, dan zij anders zou zijn geweest, en met het gewone jaarlijksch accres aan uitgaven, waarvoor in totaal 2.5 millioen kan worden geraamd. Bij de 1.8 millioen komen dus nog 1 en 2^ millioen. Dit maakt 5.3 millioen. In de komende jaren zal dus nog 10.2 millioen moeten worden geëffectueerd. De minister geeft aan, hoe hij zich voorstelt, deze bezuiniging te bereiken, zonder zich aan de gegeven maatregelen gebonden te achten. Z.i. kan het genoemde bedrag wor den bereikt door vervallen van wachtgel den: 2.809.000; doorwerking van reeds genomen maatregelen bij het voorberei dend hoog er, middel en nijverheidsonder wijs 800.000; bezuiniging op de onderwij zers-opleiding 1.500.000; doorwerking van de verhooging van den toelatingsleeftijd voor de lagere scholen ƒ2.758.000; concen tratie van openbare en bijzondere lagere scholen 2 millioen; en diverse kleinere, nog in te voeren bezuinigingen 333.000. To taal 10.200.000. Bij de maatregelen, die binnen zeer kor ten tijd in werking zullen treden, is o.a. gedacht aan de concentratie bij het open baar en bijzonder lager onderwijs, ophef fing van te gering bevolkte nijverheids scholen en, in de onderstelling, dat de Sia- ten-Ger.eraal zich met het aanhangige voor stel zullen kunnen vereenigen, het inwer kingtreden van het voorstel inzake de ge wijzigde onderwijzersopleiding. De maatregelen, welke een verdere ver laging kunnen .bewerkstelligen maken nog een onderwerp van gedachten wisseling bij de regeering uit. MR. REYMER BURGEMEESTER VAN ROERMOND. Opvolger van mr. Waszink. Blijkens de „St.crt." van gisteravond is benoemd tot burgemeester van Roermond mr. P. J. Reymer, oud-minister van Wa terstaat en voordien burgemeester van Hil versum. Mr. Paul Johan Reymer werd 11 April 1882 te Renkum geboren. Na het R.-K. gymnasium te Katwijk afgeloopen te heb- I ben, studeerde hij rechten aan de universi- teit te Amsterdam en promoveerde daar in J 1908. Als advocaat vestigde hij zich eerst I te Amsterdam en in 1910 te Hilversum, j Daar nam hij een werkzaam aandeel in t het R.-K. vereenigingsleven en ook in de politiek speelde hij een rol. In 1913 werd mr. Reymer gekozen als lid der Prov. Staten van N.-H. en een jaar later tot lid van den Hilversumschen gemeenteraad. In 1918 werd hij lid van de Tweede Kamer. Toen in 1922 mr. dr. M. S. Koster als burgemeester van Hilversum aftrad, werd mr. Reymer in zijn plaats benoemd. In de gemeentezaken was hij, door zijn langdu rig raadslidmaatschap en door het feit, dat hij de laatste twee jaar wethouder geweest was, zeer goed thuis. In verband met deze benoeming wenschte de heer Reymer in 1922 geen herverkiezing tot lid der Tweede Kamer doch in Maart 1928 aanvaardde hij een benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacature-Haazevoet. Het volgende jaar stelde jhr. Ruys de portefeuille van Waterstaat in zijn handen en onder zijn ministerschap is het Radio- zendtijdbesluit Mei 1930 uitgevaardigd, maar ook tot groote vreugde van Amster dam het plan aangenomen tot verbinding van Amsterdam met den Bovenrijn volgens het tracée Utrecht (in tegenstelling met het plan van de Geldersche Vallei). Tot een van zijn laatste besluiten behoorde de wij ziging van het Radio-Reglement, waarin o.a. gezegd wordt, dat radio-mededeelingen van politieken aard niet anders mogen in houden dan „een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beinselen". In Mei 1933 trad het kabinet-Ruys de Beerenbrouck na de verkiezingen af; sinds dien heeft mr. Reymer als ambteloos bur ger in 's-Gravenhage gewoond. VERZET TEGEN DE ZUIDELIJKE WEERMACHTSACTIE. De katholieke arbeiders in het Bossche diocees wijzen meer uitgaven voor de weermacht af. In de te Tilburg onder voorzitterschap van den heer A. Th. van Rijen, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, gehouden vergadering van den Bosschen diocesanen R.-K. Werkliedenbond, is een motie-Eind hoven in behandeling genomen, luidende als volgt: Kennis genomen hebbende van de actie in den laatsten tijd, speciaal in Brabant en Limburg gevoerd wordende tot verster king van de weermacht, spreekt de ver gadering als haar oordeel uit, dat bij votee ring van meer gelden voor de weermacht het gevaar zeer groot is, dat de ondersteu ning van de crisis-slachtoffers in nog er ger mate in het gedrang zal komen dan reeds thans het geval is, waardoor de phy- sieke en mede daardoor moreele kracht van een groot deel van het volk nog meer dreigt te worden ondermijnd; dat echter onder geen beding physieke en moreele volkskracht mag worden ten offer gebracht aan de versterking van de landsverdediging. De motie werd door het bestuur overge nomen, echter met dien verstande, dat geen uitspraak wordt gedaan over de verster king van de landsverdediging zelve, maar alleen, dat zij niet mag geschieden ten koste van de crisis-slachtoffers. Loonsverlaging bij papierfabriek. Dezer dagen is te Amsterdam een confe rentie gehouden tusschen de directie der Kon. Ned. Papierfabriek en de hoofdbe stuurders der katholieke, christelijke en moderne fabrieksarbeidersorganisaties. Op deze conferentie werd van de zijde der directie medegedeeld, dat zij eei. loonsver laging van tien procent moest doorvoeren. De hoofdbestuurders konden niet accoord gaan met dezen eisch, doch de directie der papierfabriek bleef er bij, aangezien zy, zich anders genoodzaakt zag eenige fa brieken in den lande te sluiten. Vrijdag en Zaterdag nu zijn vergaderingen gehouden tusschen de hoofdbestuurders en de leden van de katholieke en christelijke bonden. Hierop is een voorstel behandeld om een loonsverlaging van vijf procent te acceptee ren; beide organisaties gingen hiermede accoord. Zondag vergaderden de leden van den Modernen Fabrieksarbeidersbond. Be sloten werd, dat ook deze bond met vijf procent verlaging accoord zou gaan. BUITENLAND. Het Hongaarsch-Joego-SIavisch conflict opgelost. (2de blad). Nederlandsche mariniers naar het Saar- gebied. (2de blad). Een zuiveringsactie in Silezië. (2de blad) Bolivia aanvaardt de aanbevelingen van den Volkenbond. Intusschen worden alle beschikbare mannen gemobiliseerd. (2de blad). BINNENLAND. Memorie van Antwoord van minister Marchant over de Onderwijsbegroting. Verder gaande bezuinigingen. (1ste blad). De burgemeester van Lemsterland, de heer J. H. Slump, bij auto-ongeluk omge komen. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Rijkssubsidie van 110.000 voor den Stad huisbouw (1ste blad). Zij, die zich vanaf heden abon- neeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari a. s. gratis DE ADMINISTRATIE. Vijfde verantwoording van de Kerstgave-inzameling ingekomen bij het „Leidsch Dagblad" en bij de „Leidsche Courant": C. B. H. f5.—; W. E. d. R. ƒ1.—, Oegst- geest; R. v. W. f2.50; v. T. f 1.dames H. f2.50; S. K. f2.50; Ph. d. N. f 1.— A. J. T. f 1.Voorschoten Dr. J. v. N. f3.—; Dr. D. B. f5.—; Dr. S. G. d. V. f2.—; Mr. J. B. f5.—; J. v. W. f 1.— Mej. A. E. S. f 1.N. N. f2.50; N. N. f5.— H. B. f2.50; Ir. F. S. f2.50; A. 3. f 5.Docenten H.B.S. v. Meisjes f 145. Mej. H. S. J. F. S. f5.—; G. H. D. f2.50; Het Duo f 1.H. G. V. f 1.—Ir. G. L. D. f 1.50; H. P. fl.—Mr. A. v. d. E. f2.50; F. N. S. f2.—: G. G. £5.—; C. A. S. v. H. L. f 2.50, Oegstgeest; L. A. d. R. D. f5.Noordwijk; Dr. C. S. L. f2.50; Dr. W. f2.50; W. f2.—; v. L. te O. f 25.—; Prof. Dr. W. v. d. W. f 10.—Dr. J. J. H. f 1.50; A. B. f5.—; C. M. f2.50, Katwijk aan Zee; N. N. f 5.F. K. f 2. Voorburg; Mevr. F. K. ri. f2.—, Oegst geest; W. G. Sch. fl.—W. B. f 1.—J. E. G. K. f 2.N. N. f 5.Oegstgeest; H. Kr. f5.—; W. J. J. v. V. f 1.60; Prof. Dr. W. A. G. f5.—; v. B. f25.—; Lea f 2.—; J. K. f 1.—; H. Ch. G. f 5.—, Oegst geest; A. G. v. d. H. f 1.—; C. C. B. f 5.—; J. V. f5.—; J C. v. M. f2.50 A. S. f 1.— Prof. Dr. H. G. B. d. J. f5.— H. v. S. Jr. f2.50; Wed. J. D. W. B. v. D. f 1.—G. W. G. fl.—Oegstgeest; A. S. f2.50; M. J. v. d. Z. f 2.50; Bar.esse S. v. d. O. f 10. Voorschoten; H. f2.70, Oegstgeest; Dr. W. S. f 5.Mevr. Wed. Dr. A. D. D. f 2.50; C. fl.—H. V. fl.—J. G. f 1.—Mej. K. P. f 10.—J. S. v. B. f2.—; N. N. f2.—; N. v. d. H. f2.50; fam. B. f 1.—Prof. Dr. P. M. d. P. f 10.H. C. v. f2.50; Dr J. d. Z. f 5.gezin M. J. f 32. Mej. S. M. R. fl.—Maison B. fl.—W. S. en Co. f2.50; N. N. f2.50; N. f 1.50, Oegstgeest; B. D. E. f2.50; N. v. d. L. Jr. f 1.Dr. J. H. H. f2.50, Oegstgeest; A. D. V. f2.50; N. N. f5.—; J. R. S. f2.50, Oegstgeest; T. B. f 10.—; Mevr. Wed. R. H. S. N. f 1.50; G. A. d. J. f 10.—C. G. G. d. V. fl.—P. v. d. M. ƒ1.—; C. S. H. f 5.Dr. C. D. O. f 1.Katwijk; C. L. G. f2.50; d. 1. C. f 1.—G. A. S. f 1.— Voorscheten; S. H. B. f 1.M. J. B. H.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1