HOE LAAT HET SS i TWEE Abonnés W ZATERDAG 8 DECEMBER 193* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 769.7 te Riga. Laagste barometerst.: 739.2 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 9 Dec.: Meest matige wellicht tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Waar schijnlijk nog enkele regenbuien. Weinig verandering in tem peratuur. Het gebied van hoogen luchtdruk hand- haait zich in Polen, dat over de Alpen neemt nog in beteekenis toe. Midderlerwijl nadert een diepe Oceaan-depressie meer en meer tot het gebied tusschen IJsland en Schotland, zoodat het luchtdrukverval over het geheele Westen weer toeneemt en de strooming van zachte lucht vanuit den Oceaan weer wordt versterkt en in Finland en over IJsland de vorst weer terugtrok In Lapland is de vorst zeer streng gewor den, in de Randstaten blijft zij matig. Van de Azoren tot het Kanaal heerscht storm weer uit West en nog steeds trekken re- gengebieden over het Westen. De regen- hoeveelheden worden echter minder, be halve dichter bij h>et depressie-centrum. De rug van hoogen luchtdruk in het Noor den dreigt door de naderende depressie weer doorbroken te zullen worden. Voor eerst is nog te rekenen op aanhouden van het ongestadige weer, met matige wind en afwisselend régen en opklaring en vrij zacht weer. LUCHTTEMPERATUUR: 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 4.18 uur tot Zondagmorgen 7.27 uur; van Zondagnamid dag 4.18 uur tot Maandagmórgen 7.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 9 Dec. voorm. 3.50 uur en nam. 4.15 uur; op Maandag 10 Deo. voorm. 4.37 urn* en nam. 5.uur. DIESELTREINEN NOG IN REVISIE. Grondig onderzoek der motoren. Reeds maanden lang wordt er thans ge werkt aan de revisie van de motoren der Diesel-treinen en nog steeds duurt het on derzoek voort in dit bedrijf der Nederland- sche spoorwegen. Het Diesel-electrische bedrijf immers is nieuw en bij gebrek aan ervaring op dit gebied wil men voorzichtig te werk gaan. Dat is de indruk, welken men krijgt bij informatie van de bevoegde instanties van het spoorwegbedrijf. Er rijden op het oogenblik slechts een zeer beperkt aantal Diesel-treinen en het valt dan ook nog niet te zeggen, wanneer er weer meer Diesel- treinen den E.M.-dienst zullen gaan rij den. Intusschen is voor het rijdend publiek in dien dienst zelf niets veranderd en de stoomtreinen, die den Dieseldienst rijden, bewijzen de paraatheid van het spoorweg bedrijf. Het grondig onderzoek naar de motoren van de Diesel-treinen duurt nog wel voort, maar men kan uit alles merken, dat het onderzoek in de goed richting gaat. Het is begrijpelijk, dat men zich in spoorwegkrin gen thans nog niet aan voorspellingen om trent de Diesel-affaire wil wagen. Het technisch onderzoek eischt nu vol ledige zekerheid, opdat straks, wanneer de Diesels weer in volledig aantal op de lijn zullen komen, dit Diesel-electrisch mate rieel geheel naar wensch en verzekerd van de noodige bedrijfswaardigheid kan wor den geëxploiteerd. „Tel." CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Terugwerkende kracht tot 1 Dec. De Nederlandsche en de Duitsohe regee ring zijn naar de „Telegraaf' meldt, over eengekomen het nieuwe clearingverdrag, voor zoover het gaat om betaling vaar Duit- sche schuldenaren aan de Deutsche Ver- reohnungkasse en om betalingen van Ne- derlandsche schuldenaren in Nederland en Nederlandsch-Indië aan het Nederlandsohe clearings instituut vanaf 10 December 1934. voorloopig toe te passen, zulks echter met terugwerkende kracht tot 1 December j.L DE LOONEN IN DE SIGARENINDUSTRIE De vier werkliedenorganisaties in de si garen industrie hebben van de beide pa troonsorganisaties voorstellen ontvangen voor een loonsverlaging, die loopt tot 12 pet. en meer. A^. Donderdag, 13 Decem ber, zal te Utrecht de eerste conferentie over deze voorstellen gehouden worden. LIJST AANWIJZINGEN VOOR NIEUWE SPELLING. Ministerieel schrijven. In de „Mededeelingen" van het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is opgenomen de volgende brief van den minister dato 1 November, gericht tot de rectoren der gemeentelijke en bij zondere gymnasia en lycea, de directeuren der rijks-, gemeentelijke en bijzondere hoo- gere burgerscholen en kweekscholen, de directeuren der gemeentelijke en bijzon dere handelsdagscholen en handelsavond scholen en de hoofden der Rijksleerscholen en rijks-lagere scholen. Nu de voor eenige examens voorgeschre ven afwijkingen van de schrijfwijze vol gens De Vries en Te Winkel reeds op vele scholen bij het onderwijs worden inacht- genomen, zijn hier en daar vragen gere zen omtrent de juiste toepasing in twijfel achtige gevallen. Hoewel een deel der moeilijkheden, waarvan men thans een oplossing vraagt, evenzeer bestond onder de gewijzigde schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel, komt het mij wensche- lijk voor naar aanleiding van de geopper de vragen eenige aanwijzingen te geven, welke een eenvormige schrijfwijze kunnen bevorderen. Aan deze aanwijzingen is niet de betee kenis te geven, dat van twee toepassingen altijd één verkeerd moet zijn en dus op examens als een fout is te rekenen. Er zijn vele gevallen, ook reeds in de ongewijzigde schrijfwijze van De Vries en Te Winkel, waar men op verschillende wijze juist kan schrijven. Te eer kan dit geval zich voor doen onder een regeling, welke hier en daar verwijst naar het beschaafde taalge bruik. Wij ontleenen aan het schrijven voorts de volgende aanwijzingen: E of ee Volgens de eerste regel schrijft men: dominee. Daarnaast kan men ook de spel ling: dominé blijven volgen. Zoo ook: hé. De aangekondigde officieéle lijst van bas taardwoorden zal op dit punt ook aanwij zingen geven. Bij woorden, waaromtrent twijfel bestaat of zij met e dan wel met ee moeten worden geschreven, verdient het laatste aanbeve ling, zooals: leewater, deemoed, meekrap en sleedoorn. Hetzelfde geldt voor plant kundige namen: ranunculaceeën. Voor namen van vereenigingeri kan men de nieuwe spelling benutten, tenzij de authentieke benaming dient te worden ge bruikt. O of o© Voor de verkleinwoorden op -tje geldt dezelfde regel als bij woorden op a, dus: strootje en vlootje, maar bij afbreking vervalt de noodzakelijkheid, dus: stro-tje en auto-tje, evenals: la-tje. Voor vreemde woorden geldt deze regel evenzeer: - autootje, pianootje.- Analoog aan wreedaard schrijve men ook: bloodaard, hoewel het woord „blood" niet meer afzonderlijk voorkomt. S of sch De uitgang -isch dient algemeen te wor den geschreven, ook wanneer het grond woord op ie, ië of i eindigt, dus: historisch, Belgisch, galvanisch. Bij Nederlandsche plaatsnamen op ie valt de ch echter weg: Krommeniese en Overschiese. „Mijne heren" is als een staande uit drukking te beschouwen, zoodat de e ge handhaafd dient te blijven. Naamvals-n De naamvals-n, voortaan uitsluitend bij mannelijke personen te gebruiken, heeft verschil van inzicht opgleverd. Ook hier zoeke men aanpassing bij het van ouds be staande gebruik. De gemeenslachtige woor den worden derhalve als mannelijke be handeld, als niet uit het verband blijkt, dat een vrouw wordt bedoeld; in geval van twijfel zal de voornaamwoordelijke aanduiding met hij en zijn de doorslag ge- Aardrijkskundige namen. De schrijfwijze van aardrijkskundige na men zal moeilijkheden blijven geven, zoo lang een bindend voorschrift dienaangaan de ontbreekt. Er zijn namen, waarvan de schrijfwijze officieel is vastgesteld, en na men, waarvan de schrijfwijze op een zeker algemeen gevolgd gebruik berust. De grondwet geeft de naam Nederlandsch Indië. Waai* dus de naam van het gebied overzee wordt aangehaald, moet deze spel ling worden gevolgd; in andere gevallen kan men schrijven: Nederlands Indië. Verder zijn officieel vastgesteld o.m. de namen van Nederlandsche provinciën, ge meenten, waterschappen enz. Men schrijft dus als vroeger: Heeren veen, Grootegast enz. Men kan echter blij ven schrijven: IJsel, Overijsel, enz., omdat op deze officieele namen in het gewone ge bruik reeds lang de spellingsregel van De' Vries en Te Winkel is toegepast De regels van de vereenvoudiging passé men echter wel toe op veelgebruikte bui- tenlandsche aardrijkskundige namen, b.v. Wenen, Rode Zee; Duitsland, enz. Eveneens is er reden in het algemeen op bijvoeglijke naamwoorden, die van aard rijkskundige namen zijn afgeleid, de ver eenvoudiging toe te passen, bijv. Goudse kaas, Maassluise vissers, De Gooise Post. Ook in vaste verbindingen als: Hollands Diep, Nederlands-Indië, Leidsestraat (-vaart), Dordse Kil. Daarentegen is het wenschelijk in de bij voeglijke naamwoorden, waarin een op sch eindigende plaatsnaam onveranderd voor komt die sch te behouden, dus: de Ouden- bossche jeugd, het Bossche carnavaL ARNHEM EN DE SPELLING. Vooralsnog geen maatregel tegen gemeenten, die niet meewerken. Minister Marchant heeft namens de mi nisterraad het schrijven van B. en W. van Arnhem inzake de sohryfwijze der Ne derlandsche taal beantwoord. In zijn brief schrijft de minister, dat de regeering de invoering der nieuwe schrijf wijze wensoht voor het geheele onderwijs. Zij meent daarbij op de medewerking van de gemeentebesturen te mogen rekenen. De colleges van B. en W. hebben het in de hand voor het openbaar onderwijs de in voering voor te schrijven van alle klas sen. Dat zal verschil in regeling tusschen verschillende gemeenten op lossen. De regeering acht het vooralsnog niet noodig, de niet meewerkende gemeentebe sturen door een wetgevende maatregel te dwingen: „Zij zullen binnen korten tijd inzien, dat die onthouding slechts tot scha de kan zijn van de leerlingen". De ervaring heeft reeds geleerd, dat in- voering bij het onderwijs geenszins aan leiding behoeft te geven tot verhooging van kosten. Vrees voor verwarring en onzekerheid acht de minister ongegrond. Van de regeering zijn verder geen an dere maatregelen te verwachten dan, dat zij de opneming van de nieuwe schrijfwijze zal bevorderen in het leerplan, bij K.B. vastgesteld, voor het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs. Zij doet dit, omdat in enkele gemeenten de medewer king, waarop de regeering had meenen te mogen rekenen, is achterwege gebleven. NOORD-BRABANT EN DE SPELLING. Ged. Staten adviseeren den gemeenten zich aan de tegenwoordige te houden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant deelen mede niet voornemens te zijn in de schrifturen per provincie een andere spelling in te voeren dan die door de Rijks- regeering voor haar wetten en besluiten gebruikt wordt. Huns inziens zullen de gemeenten goed doen, indien zij eenzelfde gedragslijn vol gen. AMNESTIE VOOR DE MUITERS? Het voorstel wordt betreurd. Sommige Kamerleden vinden de straffen te zwaar. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer verklaarden zeer vele leden de indiening vart het wetsvoorstel-Roestam Effendi es. tot het verleenen van amnes tie aan de muiters van de „Zeven Provin ciën" te betreuren, hetzij omdat zij de vermindering van de straffen, opgelegd aan de opvarenden van de „Zeven Provinciën", niet wenschelijk achtten, hetzij, dat zij van oordeel waren, dat het voorstel niet tot het beoogde doel zal leiden en de belangen der veroordeelden slejchts zal kunnen scha den. Alvorens te komen tot de vraag, of de opgelegde straffen behooren te worden ver minderd, willen sommige leden als bun meening te kennen geven, dat het verlee nen van amnestie een onderwerp is, dat zich voor het gebruik van het recht van initiatief al zeer slecht leent. Verscheidene leden zouden tegen het ge- bruiken van het recht van initiatief op zieh- j zelf en afgezien van andere bedenkingen in dit geval geen bezwaar hebben, indien het doel, dat de voorstellers wenschen te bereiken, n.l. kwijtschelding van het nog niet ondergane gedeelte van de straffen, aan de opvarenden van de „Zeven Provin ciën" opgelegd wegens misdrijven tegen de discipline werkelijk langs den weg van amnestie kon worden bereikt. Dit scheen hun echter niet het geval. Zij meenden, dat gratie en niet amnestie ter bereiking van dit doel zal moeten worden toegepast. Eenige leden meenden, dat het verlee nen van amnestie alleen kan worden over wogen, indien na het uitspreken van het eindvonnis zich nieuwe /eiten hebben voor gedaan, welke op de zwaarte van de straf fen van invloed hadden kunnen zijn. Van zoodanige nieuwe feiten is echter h.L niets gebleken. De kwestie van de bom niet van invloed. Eenige leden meenden, dat zich wèl een dergelijk feit heeft voorgedaan, n.l., dat bekend is geworden, dat de op de „Ze- ven Provinciën" geworpen bom in strijd met de instructie gericht is op het schip j zelf en niet, als waarschuwingsbom, daar- i naast. j Dit betoog achtte men vrijwel algemeen onjuist; immers het feit, dat thans geble ken is, dat het werpen van de bom is ge schied in strijd met de daartoe gegeven in structie, heeft niets te maken met de be oordeeling van de misdrijven, gepleegd door de opvarenden; ware dit feit reeds bij de berechting bekend geweest, dan zou het op de strafmaat niet het minst van invloed zyn geweest. Thans komende tot de vraag, of de straf fen, opgelegd aan de personen, die bij de muiterij op de „Zeven Provinciën" betrok ken zijn geweest, voorzoover zij zich aan de in het wetsvoorstel bedoelde strafbare feiten hebben schuldig gemaakt, vermin derd behooren te worden, gaven vele le den als hun oordeel te kennen, dat dit niet dient te geschieden. Zij erkenden, dat deze straffen zwaar zijn, doch h.i. zijn zij, ge zien den ernst van de gepleegde feiten, geenszins te zwaar. Verscheidene andere leden konden de meening, dat de opgelegde straffen niet te zwaar zijn, niet deelen. Zij meenden inte gendeel, dat er zeker redenen bestaan om een vermindering van straf voor de veroor deelde muiters van „De Zeven Provinciën" in ernstige overweging te nemen. Ten volle erkennende, dat de handelingen der mui ters van zeer ernstigen aard zijn geweest en gestraft moesten worden, oordeelden zij toch, dat de straffen, waartoe deze sche pelingen zijn veroordeeld, onmatig zwaar mogen worden genoemd. Vooral indien men de straffen, den muiters opgelegd, ver gelijkt met die, waartoe de officieren van hetzelfde oorlogsschip zijn veroordeeld, is de tegenstelling zeer treffend. Opzet en nalatigheid. Tegen deze beschouwingen werd door leden, die de opgelegde straffen niet te zwaar achtten, aangevoerd, dat men niet mag spreken van een tegenstelling tusschen de straffen der muiters en die der officie ren, omdat hun daden niet voor vergelij king vatbaar zijn; bij de muiters was opzet aanwezig, bij de officieren slechts schuld, nalatigheid. Hadden de officieren aan de muiterij deelgenomen, dan zouden zij on getwijfeld nog zwaarder zijn gestraft dan de schepelingen. Intusschen waren beide groepen, welke hier aan het woord waren, het er over eens, dat dit wetsvoorstel de belangen der ver oordeelden eerder schaadt dan dat het die zal dienen. Ook leden, die de opgelegde straffen te zwaar achtten en die meenden, dat er alleszins reden bestaat om ten aan zien van de veroordeelde muiters tot ver mindering van straf over te gaan, waren van oordeel, dat dit doel door het voorstel onmogelijk kan worden bereikt. Het is im mers ondenkbaar, dat de Staten-Generaal het voorstel zullen aannemen. Dit is reeds ten eenenmale uitgesloten door de wijze, waarop de beide voorstellers en hun part ij- genooten bij verschillende gelegenheden over de muiterij en de muiters hebben ge sproken. Zij hebben de muiterij als een revolutionnaire daad verheerlijkt. Enkele leden verklaarden, geheel met inhoud en toelichting van het voorstel te kunnen instemmen. DORSCHEN MET DE HAND. De minister van sociale zaken stemt toe in het nemen van proeven in ver schillende gemeenten van Oost Zceuwsch Vlaanderen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeenten Philippine, Sas van Gent, Hoek, Terneuzen, Axel, Westdorpe, Over slag, Zuiddorpe, Koewacht, St. Janssteen, Clinge, Hulst, Graauw en Langendam, Hontenissen, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschkapelle, ZaamsLag en Ossen isse, alle gelegen in Zeeuw-Vlaanderen, een mede deel ing gericht betreffende het met de haind dorschen van graan en peulvruchten. De minister merkt op, dat men zich uit Zeeuwsch-Vlaanderen tot hem gewend heeft met het verzoek het .mogelijk te wil len maken, om het dorschen van graan en peulvruchten, voorzoover dit machinaal geschiedt, dezen winter, voorzoover moge lijk, in handenarbeid te doen plaats heb ben. De minister ontveinsde zich niet, dat in williging van dit verzoek groote moeilijk heden met zich brengt, doch is na ampele overweging van meening, dat het aanbe veling verdient, gelet op de groote werk loosheid in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, terzake een loyale proef te nemen. De minister stelt zich voor, dat onder deze proef zullen vallen de tarwe en de peulvruchten, en dat de bijslag, welke door rijk en gemeenten tezamen wordt gegeven, wordt uitgedrukt in een bedrag per een heid van 100 K.G. Deze bijslag per 100 K.G. bedraagt: voor tarwe 0.80; voor peul vruchten 0.60. Voorts zal de bijslag slechts berekend mogen worden over tarwe en peulvruchten, met de hand gedorsoht door hen, die in loondienst zijn bij anderen dan familie leden. Het ligt voor de hand, dat getracht moet worden zooveel mogelijk medewerking te verkrijgen van de werkgevers en de werk nemers. Uit dien hoofde is het noodzake lijk, dat, wanneer een gemeente de voren bedoelde regeling wenscht toe te passen, een bijzondere commissie voor de uitvoe- GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van E. Passier om vergunning tot het oprichten van een on- aergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Utrechtsche Veer no. 3, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie D No. 1017; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 22 sten December 1934, des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bu reau Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor 't gemeen tebestuur of een zijner leden is verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA Dinsdag, De Hanze, „Den Burcht", 8.30 uur Dinsdag, R. K. Fabrieksarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: v. Alphen, Winkler, Kors, Lahr en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen hnlz Tel 390. De avonu-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 3 tot en met Zondag 9 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen burg, 12 telefoon 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telefaan 85; en C. van Zijp, Wil- helmiriapark 8, Oegstgeest tel. 274. ring van deze aangelegenheid in het leven geroepen wordt. Teneinde goede controle mogelijk te ma ken, is het wenschelijk, dat bepaald wordt, dat landbouwers, die tarwe en peulvruch ten- met de hand wilden laten dorschen, van hun voornemen daartoe ten minste drie dagen voor het begin van het dorschen aan het gemeentebestuur van hun plaats van inwoning kennis geven. Om fraude te voorkomen, is het voorts noodzakelijk, dat de eventueel op het be drijf aanwezige dorschmachine gedurende de periode, dat met de hand gedorscht wordt, onder plombe verzegeld wordt. De minister is voornemens een of meer deskundigen en vertrouwde personen aan te stellen, die onder rechtstreeksohe leiding staan van den inspecteur voor de werkver schaffing te Goes, welke controleurs op on gezette tijden alles controleeren en tevens voorlichting geven bij den gang van za ken. Deze regeling geldt voorloopig tot einde Maart. OUD-WETHOUDERS TE HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem heeft en kele maanden geleden een nieuwè veror dening vastgesteld voor de pensionneering van wethouders; deze verordening zou ook van kracht worden voor de reeds gepen- si onneerden, waarbij een overgangstijd van vier jaren werden gesteld. Gedeputeerde Staten hadden aanvanke lijk eenige bezwaren tegen deze regeling geuit en den raad ih overweging gegeven voor de reeds gepensionneerden de maat regelen niet van kracht te doen zijn. De raad is er echter niet op ingegaan en thans hebben Ged. Staten de verordening goed gekeurd. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant'. Een ieder die ons drie abonné's (vcor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe Iaat het is. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. Vanaf heden tot 15 Januari zenden wij het reeds bij aanbrenq van

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2