ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 16 AUTOMOBILISME OP DE EANGE BAAN. De Kampioen, officieel orgaan van den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland •wijdt deze week een hoofdartikel aan de trage werkwijze, welke ten onzent wordt gevolgd bij de herziening van de Motor- en Rijwiel-wet met alles wat daarmee annex is. Hieraan ontleenen wij het volgende: „En de knalpotten daveren En de leerling stremt het verkeer. En we snijden elkander den weg (en soms het leven!) af.... En de onbewaakte overweg viert hoogtij En we maken herrie met claxons.... En er is niemand, die er op let En de eene rechter zegt „gevangenis".,.. En de ander spreekt soms vrij En we drinken een glas.... En 't blijft zoo het was! „De mijl op zeven", dat is nu een kippen- eindje geworden, vergeleken bij den langen, langen weg, dien de verkeersvoorschriften in Nederland moeten Afleggen voor ze, al weer oud en der dagen zat, het Staatsblad bereiken. Het publiek 'begint 't is begrijpelijk te vragen, waarom de verkeersvereenigin- gen „dan toch niets doen". Men weet, dat wij in onze organen, daarbij krachtig en uitstekend gesteund door de dagbladpers, telkens weer den strijd hebben aangebon den met de verkeersonveiligheid. Maar men weet niet, dat wij achter de schermen tel kens weer hebben aangedrongen op meer spoed. Het is.... maar laten we maar niet ver der in deze traagheidsmomenten doordrin gen, die het snelverkeer in zijn loop belem meren. Het is.in één woor,d bedroevend, dat de zaak dermate getraineerd wordt. Nederland wacht op betere voorschriften. Het jarenlang aangekondigde motor en Rijwielwetsontwerp wacht op behande ling. „Wachten" is het wachtwoord van de verkeersregeling. Hoe lang nog?" WIELRENNEN L. R. en T.V. „SWIFT" Morgen zullen de A en B klassers den 3 K.M. wedstrijd rijden op de hometrai ners. De C klassers zullen een wedstrijd rij den over 1.5 K.M. Aanvang der wedstrij den 9.30 uur in het cublokaal van den heer T. v. Meizen, N. Beestenmarkt. DAMMEN LEIDSCHE DAMVEREENIGING Gisteren had in het clublokaal der LJD. V. de prijsuitreiking plaats der zomerwed strijden. De voorzitter, de heer C. Klinken berg, dankte allen voor de medewerking deze wedstrijden te doen slagen, waarna met de prijsuitreiking werd begonnen, welke werden toegekend aan: Joh. Klinkenberg: eerste prijs, groep A; T. D. v. d. Bosch: tweede, gr. A; Jan Zaal berk: eerste, gr. B; Maks Sweris: tweede, gr. B; J. Dreef: eerste, gr. C; C. J. Korée, tweede, gr. C. De heer Huisman zorgde nog voor een verrassing door aan den laatst aangeko mene uit elke groep een bus vruchten toe te kennen, welke eveneens verdeeld werd. Met een hartelijk applaus voor de resp. winnaars werd de prijsuitreiking besloten. De voortgzette „Zilveren Dam" wed strijden brachten de volgende resultaten: Eerste klas: J. KlinkenbergO. Marck 20 v. d. WijngaardOptendrees afgebr. BernsenTeleng 20 v. d. Boschde Water 20 Telengde Water 11 Dekkerv. d. Bosch 02 De stand van de eerste klas is nu: 2. H. Loom anF. Beurze 01 3. P. RijnsburgerChr. Corts 01 4 W. C. GeerardsH. Christiaanse 01 5. L. ZitmanG. J. Corts 01 6. W. LoomanC. Meinema Vz-Vz 7. L. v. PlaterinkJ. Nachtegaal Yz-Vz 8. J. v. 't ZelfdeH. Cannoo 01 9. C. de VroedtA. v. Ingen Schenau 10 10. P. de Graaf—W. W. Los 0—1 Totaal 2—8 De stand in deze groep is nu als volgt: 1. L. Arb. Sch.cl. II 2 1 1 13—7 3 2. Leiderdorp II II 82 2 3. Katwijk I 2 2 10—10 2 4. Bodegraven II 1 1 55 1 5. Taveno II 22 516 0 LUCHTVAART J. Klinkenberg 7 6 1 13 Optendrees 5 3 1 1 7 Teleng 7 2 3 2 7 Bernsen 6 2 2 2 6 de Water 7 1 4 2 6 v. d. Bosch 7 2 2 a 6 v. d. Wijngaard 6 2 1 3 5 Dekker 7 1 3 3 5 P. Marck 6 3 3 3 Tweede kl< SwerisDreef ZaalbergDillen de BreeDreef HuismanA. Sladek Beijv. Heeringen TeunissenLepelaer DillenEppinga De BreeDillen EppingaTeunisse C. KlinkenbergSweris Eppingade Bree ZaalbergC. Klinkenberg 2—0 2—0 0—2 2—4 2—0 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 0—2 De stand van de 2e klas is nu: Sweris 8 6 1 1 13 Eppinge 6 5 1 11 A. Sladek 8 5 1 2 11 v. Heeringen 8 5 1 2 11 Huisman 6 4 2 10 Dreef 8 4 1 3 9 Zaalberg 7 3 2 2 8 C. Klinkenberg 8 4 4 8 Beij 6 2 2 2 6 Lepelaer 7 3 4 6 de Bree 9 1 1 7 3 Teunissen 8 2 6 2 Dillen 9 9 0 SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De competitie De uitslag van den competitiewedstrijd voor de derde klasse gisteravond in „Pa trimonium" gespeeld tusschen de tweede tientallen van Taveno en Leiderdorp was de volgende: 1. N. v. Loef (T.)—H. Corts (Ld.) 0—1 DE KERSTVLUCHT OVER DEN OCEAAN. Snip landt ook in Venezuela. In de werkplaatsen van den Technischen Dienst der KJL.M. op Waalhaven wordt thans de Snip verbouwd voor zijn kerst- vlucht naar West-Indië. In de cabine wor den acht extra tanks geplaatst, die samen 3500 liter benzine kunnen bevattende drie normale, in den vleugel gemonteerde, reser voirs hebben 2000 liter inhoud, zoodat de Snip met 5500 liter brandstof, genoeg voor 5100 KJM. vliegen, den sprong over den Oceaan zal doen. Het Oceaantraject is 3612 KJM. De olievoorraad aan boord zal worden uitgebreid door montage van een extra tank met 110 liter inhoud. Al deze reservoirs moeten zooveel moge lijk in het zwaartepunt van het vliegtuig worden opgesteld, dus wordt de geheele voorste helft van de cabine door tanks in genomen. De radioinstallatie, anders voor in de kajuit, is naar de achterzijde over gebracht. Sommige tanks waren zoo groot, dat ze niet door de deur van het vliegtuig in konden, zoodat het noodig was de vloer open te breken. Om het vliegtuig zoo licht mogelijk te maken, is alles wat men maar eenigszins missen kan er uit gehaald, zooals stoelen, loopers, kleeden, gordijnen,, enkele luiken der voor bagageruimen enz. Want bij den start te Porto Praia zal het vliegtuig wor den belast tot een totaal gewicht van 10.000 K.G. Dit stelt hooge eischen aan het onder stel van het vliegtuig, daarom heeft de firma Dunlop twee bijzondere banden ver vaardigd, die maar één k.g. meer wegen dan de normale, doch berekend zijn voor zoo'n zware belasting. Alle, uit het vliegtuig gedemonteerde deelen, zijn intussohen verpakt en naar West-Indië verzonden. Deze deelen zullen reeds te Curagao aankomen, voordat de Snip daar is, zoodat bij aankomst de boord werktuigkundige Stolk onmiddellijk kan beginnen met het inrichten van het vlieg tuig voor het normale luchtverkeer. Hier mede zal waarschijnlijk een week gemoeid zijn. De extra inrichting voor de vlucht naar West-Indië bestaat ook nog hierin, dat en kele toegangen zijn gemaakt om de beman ning in de gelegenheid te stellen geduren de de vlucht in het achterste te komen. Dit is noodzakelijk omdat daar uit metingen met den sextant moeten geschieden ten behoeve van de navigatie. Nog steeds hebben de K.L.M.kantoren en agentschappen de fraaie enveloppes* voor de Kerstpost naar West-Indië in voor raad. Er is groote vraag naar. Doch gezien het geringe gewicht van de meeste brie- ven (5 gram) is er nog voldoende gelegen- J heid om poststukken aan te bieden; het j maximum van 150 K.G. is nog niet bereikt. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN DE „EKSTER". Gistermorgen zijn drie technici van de K. L. M. naar Kopenhagen vetrokken, om de schade aan de ,Ekster" op te nemen en te herstellen. Het vliegtuig is Donderdag bij de landing te Kopenhagen met den neus tegen den grond gestooten, waardoor de middenmotor en een propeller zijn be schadigd. De acht passagiers zijn allen on gedeerd gebleven. Vermoedelijk zal het toestel naar Nederland terugkunnen vlie gen, zoo noodig met twee motoren. Gaat dit niet, dan wordt het gedemonteerd en per schip naar Schiphol teruggezonden. Het ongeluk is niet aan de piloten te wij ten, doch, zooals voorloopig is vastgesteld, aan het ontbreken van voldoende waar schuwingsteekenen op het vliegveld. Men had namelijk een stuk van het terrein ge ploegd en daarbij als waarschuwingstee- ken een paar vlaggen geplaatst. Bij helder weer zou dit ook voldoende geweest zijn, doch het was Donderdag nogal mistig. De piloot van de „Ekster", die zijn toestel liet uitrollen over het vliegveld, bemerkte deze vlaggen te laat. Daardoor zakten de wielen weg in den zachten grond, ten ge volge waarvan het toestel, dat nog eenige snelheid had, met den neus op den grond kwam te staan. De vertegenwordiger der K. L. M. te Kopenhagen had reeds eerder de Deensche autoriteiten gewaarschuwd met de bewerking van het terrein niet te wachten tot het najaar, wanneer er steeds kans op mist is, doch deze werken liever in den zomer te doen uitvoeren. BELOONING UITGELOOFD VOOR HET VINDEN VAN ULM. Men begint de hoop op redding echter op te geven. Ondanks het feit, dat naar de meening der weerkundigen alle hoop op redding van den vlieger Ulm en zijn makkers moet wor den opgegeven, wordt het opsporingswerk nog steeds voortgezet. De regeeringen der Commonwealth en van Nieuw-Zuid Wales hebben besloten op haar kosten dertig Japansche sampangs uit te zenden, om aan het reddingswerk deel te nemen. Een belooning van 1250 pond sterling is uitgeloofd voor dengene, die de vliegers zal vinden. Het weer op zee is echter zoo ongunstig, dat nauwelijks aangenomen kan worden, dat het vliegtuig zich na de noodlanding verscheidene dagen op het water drijven de heeft kunnen houden. BELGISCHE VLIEGER GEDOOD. Een Belgisch militaire vliegmachine, be stuurd door een adjudant onderofficier, is gistermiddag gevallen op een hangar van het vliegveld Haeren bij BrusseL De machi ne vloog in brand. De piloot kwam in de vlammen om. De brand deelde zich mede aan de hangar, waardoor twee burgervliegtuigen eveneens volkomen vernield werden. GEMENGDE BERICHTEN SCHUIN DEN WEG OVERGESTOKEN EN GEDOOD. Automobilist reed door. Gisteravond omstreeks half aoht werd de 48-jarige aannemer K. Meertens in de Sta tionsstraat te Gieten, terwijl hij zijn wo ning uitkwam en schuin de straat over wil de steken, plotseling van achteren door een personenauto aangereden. De aanrijding was zoo hevig, dat de man bijna op slag dood was. De automobilist, die de aanrijding ver oorzaakte, reed door. De politie, die onmid dellijk van het geval in kennis was gesteld, meent echter eenige aanwijzing te hebben en stelt een uitgebreid onderzoek in. WIELRIJDER GEGREPEN. Doodelijk ongeluk te Wijchen. Op de Graafsche Baan in de gemeente Wijchen is gistermiddag de ruim 50-jari ge wielrijder Moens, die den weg Nijme gen's-Hertogenbosch wilde oversteken om het fietspad langs dien straatweg te be reiken, door een uit de richting Nijmegen komende personenauto gegrepen en eeni ge meters meegesleurd. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelfractuur. De man werd naar het ziekenhuis te Wijchen ver voerd, waar hij een uur later overleed. ZES AUTO'S ACHTER ELKAAR DEFECT Gisteravond tusschen half acht en acht uur is op den nieuwen rijksweg Rotterdam Den Haag onder de- gemeente Pijnacker een vrachtauto komende uit Rotterdam met een defecte auto, die aan den kant van den weg stond in botsing gekomen. Bijna op hetzelfde oogenblik reed een per sonenwagen tegen een andere vrachtauto en vlak daarop reden terzelfder hoogte twee personen-auto's tegen elkaar. Het gevolg was, dat er plotseling zes defecte auto's op den weg stonden en het verkeer eeni- gen tijd was gestremd. Vier wagens wer den zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De andere twee zijn ter plaat se gerepareerd en konden daana op eigen kracht verder rijden. Met de inzittenden van de auto's liep het wonderbaarlijk goed af. Slechts twee personen werden licht gewond. Een hun ner werd naar zijn woning te Overschie gebracht, de andere heeft zijn reis per auto voortgezet. MOORD IN GROOTEN IJPOLDER THANS OPGEHELDERD? Bezwarend materiaal tegen een ouden verdachte. Zeer onverwacht is er licht gekomen in de destijds zeer geruchtmakende moord zaak die zich in den nacht van 27 op 28 September van het vorige jaar in den Groote LJpolder heeft afgespeeld en waar bij den 26-jarigen boerenknecht Gerrit Verhoeven het leven verloof. Den vermoedelijken dader van dezen laaghartigen moord, die op een terrein ach ter de Hornhoeve is geschied heeft men thans in de strafgevangenis te Haarlem ge vonden, nadat twee medegevangenen kort geleden opzienbarende verklaringen had den afgelegd en nadat men in één der Am- sterdamsche grachten nog patronen heeft gevonden die van den dader afkomstig moeten zijn. De „Telegraaf" meldt hieromtrent nog: Men zal zich misschien de toedracht van dezen geheimzinnigen moord herinneren. Het was in den nacht van den 27sten op den 28sten September te omstreeks kwart over twaalf, dat de landbouwersknecht Gerrit Verhoeven, die aan den Nieuwe Weg in den Groote LJpolder woonde, ach ter de Hornhoeve met zijn meisje Janne tje Selser, met wie hij sinds eenige maan den omgang had, stond te praten. Toen het meisje en de jongen korten tijd later in een klein schuurtje verdwenen hoorden zij plotseling voetstappen op het erf. Plotse ling werd de deur van de schuur open ge worpen. Voor hen stond een onbekende jongeman die in zijn rechterhand een electrische zak lantaarn hield en deze op de beide verras te jonge menschen richtte. Nauwelijks had de jongeman ontzet uitgeroepen: „Axie wat doe je hier" of de onbekende trok uit zijn linkerzak een revolver waarmede hij een schot op den boerenknecht loste, dat hem in de borst trof. De dader sloeg na dezen laaghartigen aanslag op de vlucht. De getroffene strom pelde met behulp van het meisje naar de dichtstbijzijnde woning en zeeg daar op een stoel neer. „Ik ga dood, Jannetje", zei hij nog tegen zijn meisje. Daarop zakte de jongen van zijn stoel en blies den laatsten adem uit. De eigenaar van de Hornhoeve, een landbouwer die direct gewaarschuwd werd, belde onmiddellijk de Amsterdam- sche politie op en korten tijd later werden alle pogingen in het werk gesteld om den dader te kunnen arresteeren. Het lijk werd naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. Alle pogingen die de politie in het werk stelde om den dader op te sporen liepen op niets uit. Niemand scheen den dader aanvankelijk te kennen en de talloos vele getuigen die in deze zaak werden gehoord konden geen inlichtingen geven die tot de arrestaties van den dader leidden. Een arrestatie. De politie bleef echter speuren en op 7 October arresteerde men een jongeman, die vrij goed aan het vage signalement, dat het meisje van Verhoeven nog kon opge ven, beantwoordde. De arrestant, een ze kere S., kon geen alibi opgeven; hij kon zich niet herinneren waar hij in dien be- wusten nacht was geweest. Hoewel het bewijsmateriaal tegen dezen man vrij zwak was, en ook de huiszoekin gen, die in zijn woning werden verricht geen resultaten opleverden, hield men hem toch voorloopig in hechtenis. Toen echter ook later geen verder bewijs materiaal tegen hem kon worden aange voerd, moest men hem wel weer op vrije voeten stellen. En zoo bleef er over dezen moord een waas van geheimzinnigheid. Nooit zou deze moord misschien zijn uit gekomen wanneer twee gevangenen die in de strafgevangenis te Haarlem zaten kort geleden niet opzienbarende verklarin gen tegenover den directeur hadden afge legd, die na een langdurig onderzoek een grond van waarheid bleken te bevatten. De twee gedetineerden vertelden, n.L dat zij twee mannen kenden, die wisten wie den moordenaar was. Deze mannen kenden n.L Arie, den jongeman wiens naam het meisje even voor den aanslag had uitge roepen. Dat was dezelfde S. dien de politie reeds vroeger had gearresteerd doch dien men wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten had moeten stellen. Zij deelden ver der mede dat S. kort na den aanslag aan één van hun kennissen de revolver in bewa ring had gegeven en aan den anderen ken nis een tabaksdoos met revolverpatronen. De gedetineerden waren zeer pertinent in hun verklaringen en wisten zelfs dat om de tabaksdoos een touwtje had gezeten waarmede het deksel was toegebonden. Wat er met de revolver gebeurd was, wisten ze niet. Wel konden zij vertellen, dat S. de revolver later weer had terugge haald bij den man die hem in bewaring had, terwijl de tabaksdoos, waarom S. zich niet bekommerde, door den anderen man in één der Amsterdamsche grachten was gegooid. De directeur van de strafgevangenis stelde zich hierop direct in verbinding met de Haarlemsche politie, die deze verklaringen nogmaals door twee rechercheurs liet op- teekenen. Ook tegen deze rechercheurs her haalden de gedetineerden hun verklarin gen. Nieuw onderzoek. De Amsterdamsche justitie werd direct hierop gewaarschuwd, waarna zij opnieuw een onderzoek in deze moordzaak gelastte Dit onderzoek nu heeft na langen tijd bij zondere resultaten opgeleverd. De politie wist n.L den man te vinden die de tabaks doos met de patronen van S. had gekregen en die ze later in een gracht had geworpen. Deze jongeman bekende de feiten, waarop op de plaats waar hij de doos in 't water zou hebben gegooid, langdurig werd gedregd. Veertien dagen lang heeft men op de aan geduide plaats naar de tabaksdoos gezocht en toen men er reeds over dacht dit werk maar te staken, omdat het toch niets ople verde, vond men de bewuste doos. Inder daad zaten er nog een aantal revolverpatro nen in, terwijl zelfs het touwtje er nog om bevestigd was. Eerst na deze vondst ging men wederom op zoek naar S., die echter thans voor een geheel ander delict in de strafgevangenis te Haarlem gevangen bleek te zitten. Opnieuw zal thans aan dezen S. een ver hoor worden afgenomen, terwijl de politie verder nog op zoek gaat naar den man aan wien hij de revolver in bewaring zou heb ben gegeven. Hoe de verklaringen van S. thans ook mogen zijn, ditmaal heeft men wel zeer be zwarend feitenmateriaal dat tegen hem pleit, in handen DE ARRESTATIES TE LOOSDRECHT De volgende inbraak in het gemeentehuis? Omtrent de arrestatie van een drietal inbrekers te Loosdrecht, waarover wij reeds hebben bericht, meldt het „U.D." nog, dat bij een huiszoeking bij een hun ner vele zilveren voorwerpen werden ge vonden, afkomstig van diefstal met braak te Loosdrecht. Verder zijn o.a. in beslag genomen rijwielonderdeelen, afkomstig van gestolen rijwielen, autodekens, zilvergeld en voorwerpen van edel metaal, welke voorwerpen er op wijzen, dat ook buiten Loosdrecht, 'sGraveland en Kortenhoef is 55. Tenminste Piet dacht, dat het vanzelf zou lukken. Door de deining nam hij echter zijn sprong te kort en plonste pardoes tusschen vliegtuig en bootje in het water. Dan maar zwemmen, jongens, dat frischte op, na al die akelige schommel- en draaibewegingen. In plaats van naar de boot, zwom hij brutaalweg in de richting van de kust, waarvan hij redding verwachtte. 56. Maar al kon hij goed zwemmen, de beide maim-n m het bootje konden nog beter roeien en ondanks de golfslag hadden ze hem gauw ingehaald en hij voelde zich dan ook bij zijn kraag pakken. Dat dacht je maar, lachte de vliege nier. Vooruit, kruip in de boot, en gauw wat. Het staat vast,, dat de mannen j.L Zon dag hebben ingebroken in de N.H. kerk te Oud-Loosdrecht en bij particulieren al- daar, waarvan nog geen aangifte bij de po litie was gedaan. De gearresteerden hebben reeds een ze vental inbraken, te Loosdrecht gepleegd, bekend. Het vermoeden dat zij aan meer schuldig zijn, is zeer sterk. In de N.H. kerk te Oud-Loosdrecht heb ben zij meermalen ingebroken. Meestal werden bezoeken gebracht aan onbewoon de woningen en week-end-huisjes, echter ook wel aan bewoonde woningen, waar dan binnengedrongen werd, als de bewoners eenige oogenblikken afwezig waren. Zoo is bekend geworden, dat een der verdach ten bij familieleden en kennissen binnen drong en geld stal. Het edele drietal heeft bekend, dat de eerstvolgende inbraak in het gemeentehuis te Loosdrecht zou worden gepleegd. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet door de politie te Loosdrecht, Kor tenhoef, 'sGraveland en Hilversum. Het is te verwachten, dat nog meer ar restaties zullen volgen. DE SMOKKELHANDEL IN HET BELGISCH—NEDERLANDSCHE GRENSGEBIED. Bewogen achtervolging en arrestatie te Gent. Trots de verscherping van de grensbewa king slagen sommige smokkelaars er toch nog altijd in hun verboden handel, in het Nederlandsch— Belgische grensgebied voort te zetten. In de meeste gevallen echter be ginnen zij het nu tegen de douane-ambte naren en de politie af te leggen. Zoo werd de recherche te Gent Woens dag telefonisch gewaarschuwd, dat een smokkelauto de Nederlandsche grens had overschreden en op weg was naar Gent. Verscheidene rechercheurs werden uitge zonden en slaagden er weldra in den auto, op den weg, langs het Zeekanaal Teraeuzen —Gent te identificeeren. De auto ontsnap te evenwel, maar binnen de muren van Gent gekomen, werden de smokkelaars spoedig achterhaald. Op het Veerleplein, in het midden van de stad, schoten de politie mannen herhaaldelijk in de lucht om den autobestuurder schrik aan te jagen. De man sprong van den rijdenden wagen en stak de handen op toen hij merkte, dat alle hoop op ontkomen ijdel moest worden ge- heeten. Het was een zekere S., uit S as-van-Gent (Zeeland). Hij werd gearresteerd en na een kort verhoor in de gevangenis opgesloten. De auto, die stuurloos was voortgereden, kon gelukkig door een politie-agent tot staan worden gebracht. Hij bleek duizend kilogram gesmokkelde koffie te bevatten. „N. R. Crt" INBRAAK IN EEN KAPEL. Gisternacht, aldus de „Bossche Crt.a), is ingebroken in de kapel op de Smakt (Holthees) en in de school en molen te Holthees. De dieven hebben zich in de ka pel toegang verschaft door uitsnijden van een ruit in de doopkapel en vervolgens hebben zij het St. Jozefofferblok gelicht. Daarna hebben zij een paneel uit de deur der sacristie getrapt; in de sacristie is alles doorzocht. Een kist wijn met 15 flesschen werd ontvreemd. In school en molen werd tot nog toe niets vermist.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 16