26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN o DINSDAG 4 DECEMBER 1934 No. 7981 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f JL50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal V anco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: GeW'one Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 1 9.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIF ÏLADEN. l Met elkander voor een ander Kerstinzameling uitgaande van de V ereeniging De Ned. Dagbladpers AUe couranten in Nederland hebben een aanval op de beurs van hun lezers ge opend. Moeten wij al weer offeren, zult ge zeggen? Ja, maar.... DE NEDERLANDSCHE REGEERING heeft twee millioen gulden beschikbaar gesteld voor een extra Kerstgave voor de werkloozen in Nederland. DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD PERS vraagt nu voor de behoeftigen niet- werkloozen en die zijn er immers ook zoo velen in ons land een offer van U, opdat ook zij met Kerstmis een uitkeering zullen krijgen. Met volle instemming en ledewerking van de Regeering is deze oproep voorbe reid; de burgemeesters in Nederland zijn op de hoogte gebracht "en aan hen zullen straks de binnengekomen gelden worden overgemaakt. Zij zullen dan naar eigen inzicht aan de behoeftigen in hunne ge meenten een extra uitkeering kunnen doen, wanneer iedere lezer een gift, groot of klein, aan zijn krant zal toezenden. Maakt met Kerstmis duizenden blijde gezichten en Uw Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn. Vergeet voor een oogenblik al wat verdeelt en scheidt en steunt met uw gave, groot of klein, dezen algemeenen oproep. Zendt ons uw riks, gireer ons een pop, Want op die daad, daar rust zegen op. DE DIRECTIE. JEUGD IN NOOD U hebt natuurlijk al veel gehoord over werkloosheid. En over werkloosheid van de jeugd-ook. Natuurlijk! Maar hebt u zich al eens ooit ingedacht in de zieletoestand van zoo'n jongen kerel met 'n paar flinke vuisten en wel zin om te werken ook, maar die in het door de crisis aan 't rammelen geraakt productie apparaat te veel is geworden, en 's mor gens zich uitrekkend zich afvraagt hoe hij weer deze nieuwe dag zal doorkomen;' n dag van: nou toch minstens 14 uren, zonder eenige bezigheid, dan 'n boodschap voor z'n moeder misschien of 't vastspijkeren van 'n afgevallen plank van 't kippenhok of zoo. En die 's morgens de straat op gaat, om dat hij thuis te veel is, en 's middags thuis komt en als er thuis nog zijn die wer ken mee aan mag zitten, maar dat on prettige gevoel in zich heeft, van een on- genoode en een niets inbrengende gast te zijn. Dat er bij zulke jonge mannen een mo- reele depressie ontstaan moet, zal u dan zeker wel duidelijk zijn geworden. En een overtuiging is er ongetwijfeld in u geko men: n.l. dat voor dezulken iets gevonden moet worden, om hen uit deze uiterst fu neste atmosfeer te trekken. Men heeft dan ook niet stil gezeten de laatste jaren. Op de allereerste plaats werden er in heel veel plaatsen van ons land cursussen opgericht, waar de jeugdige werkloozen konden komen werken. Dat is natuurlijk geen volledige oplossing van het probleem; maar 't is voor heel veel jongens gewor den tot een milieu, waar ze de dag kunnen doorbrengen in de sfeer van 'n werkplaats; en waar ze dus verstrooiing en afleiding hebben. Maar daarbij bleef toch nog bij ontelbaar velen die ontmoedigende gedachte van te veel te zijn in een huisgezin, waar zij niets binnenbrengen. Daarom is er door de Nat. R.-K. Commis sie voor Jeugdwerkloozenzorg nog iets an ders georganiseerd: de werkkampen, waar de jongens voor 14 dagen heen gaan, waar werk te verrichten is voor een of an dere jeugdorganisatie, dat anders nooit zou worden ondernomen; er zijn vacantie- en cursushuizen in te richten zooals op Gerra te Haaren, op de Bocht te Goirle, in de Steeg, in het K. J. C.-huis te Ginneken, op de Liebaard te Baarn, in 't Groeneveld te Venlo en op Bouvigne te Ginneken (dit laatste voor werkl. meisjes). Daar wordt 'n jeugdgemeenschap gevormd: tusschen den directeur-leider van t kamp en de werkloozen, de uit de werkloozen- groepen gekozen werkleiders; daar wer ken ze voor hun eigen kost, daar hebben ze contact met een priester, de directeur of rector van het huis; daar is 's avonds zang en lied en leute, want er is 'n dag voorbij van werken; en daar was 's morgens 'n over heel den dag haar stralen werpende zon: het H. Misoffer in een kleine, intieme kapel; daar is de heele dag door die katho lieke sfeer door 't tafelgebed, 't rozen hoedje, t lof en alle mogelijke christelijke gebruiken. Daar werd reeds menigeen geheel opge beurd; daar waren er die opnieuw iets be grepen van de zin van het leven, daar zijn er geweest voor wie zulke dagen tot een beslissend moment zijn geworden in hun jonge leven. Deze kampen worden nog steeds meer gehouden. Duizenden jongens hebben hier door de gelegenheid, hun hart weer eens op te halen aan de lust voor den arbeid, die toch leeft in iedere pootige kerel als die tenminste niet kunstmatig wordt onder drukt. Deze werkkampen moeten kunnen blij ven doorgaan. Misschien zelfs zullen ze nooit meer gemist kunnen worden. Maar daarvoor is noodig de sympathie van alle menschen, die de crisis onaan getast liet, of ze zoo genadiglijk behandel de, dat zij nog veel voor een dergelijk menschlievend werk, met zoo wijds trek kende gevolgen, kunnen doen. Het adres van de Commisie is: Aalmoe zenier Banneberg, Secr. Nat. R.-K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg, Lange Putstraat 44, Den Bosch, Giro 185442. HET STEMMEN BIJ VOLMACHT De verkiezing voor de leden van de Pro vinciale Staten en die van den Gemeente raad zijn wederom nabij en zullen plaats hebben in het eerste halfjaar van 1935. De kiesvereenigingen beginnen reeds hun activiteit te ontplooien om him kiezers op te wekken zooveel mogelijk aan deze beide stemmingen deel te nemen. In verband hiermede lijkt het mij ge- wenscht om de kiezers, in het bijzonder de kiezers van de R.-K. Staatspartij, er op attent te maken om een nuttig gebruik te maken van de in de Kieswet gegeven bevoegdheid om bij volmacht te stem men. De onbekendheid van den kiezer in het algemeen met deze materie is voor mij een aansporing om een en ander in korte trek ken uiteen te zetten. t Van belang is het, dat men de inhoud van art. 4a der Kieswet weet, zij luidt als volgt: „De kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij vol macht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hy gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen, de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het vorige lid gestelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werk zaamheden, afwezig pleegt te zijn." Uit het aangehaalde artikel blykt der halve, dat b.v. de bloembollenreizigers in de bloembollenstreek, die veelal in het eerste halfjaar van eenig jaar afwezig ple gen te zijn om de producten van deze streek in het buitenland af te zetten, hier van zeer zeker gebruik kunnen maken. Vooral voor de Staten- en Gemeenteraads verkiezingen is het voor hen van belang om bij volmacht te stemmen, aangezien deze verkiezingen vallen resp. April 1935 en einde Mei of begin Juni 1935. Men moet, om bij volmacht te kunnen stemmen, daartoe een verzoek richten tot het gemeentebestuur van de gemeente op welker kiezerslijst men zal voorkomen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Het verzoek moet vóór 1 Januari 1935 worden ingediend. Eerst na de indiening van zulk een ver zoek, kan verzoeker, ongeacht of er al dan niet reeds op zijn verzoek is beschikt, in persoon ten gemeentehuize mededeeling doen, dat hij van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken. Deze mededeeling kan uiterlijk geschieden een week na den dag der candidaatstelling. Bij deze mededee ling geeft de kiezer op den door hem aan gewezen gemachtigde. De gemachtigde moet eveneens in persoon ten gemeente huize verklaren, dat hij de volmacht aan neemt. Van de mededeeling van den kie zer en de verklaring van den gevolmach tigde wordt een schriftelijke volmacht op gemaakt, waarvan den kiezer een afschrift wordt uitgereikt. Het verdient aanbeveling, dat de kiezer en de gevolmachtigde tegelijkertijd ten gemeentehuize hun verklaringen afleggen. De kiezer heeft voor zich dan de zeker heid, indien zijn verzoek door het gemeen tebestuur wordt ingewilligd, dat de gevol machtigde de volmacht heeft aangeno men. Bovendien wordt hiermede onnoodige administratie vermeden. Welke personen kunnen als gemachtigde optreden. Alleen kan als gemachtigde op treden, hij, die in dezelfde gemeente be voegd is tot deelneming aan dezelfde ver kiezingen als waarvoor de kiezer hem wenscht aan te wijzen. Een kiezer kan slechts één aanwijzing als gemachtigde ac- cepteeeren, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Het geven van een volmacht neemt even wel niet weg, dat de kiezer steeds be voegd blijft om zelf zijn stem op den ver kiezingsdag uit te brengen, tenzij de ge machtigde reeds mocht hebben gestemd. Een gemachtigde heeft eerst na des mid dags 12 uur het recht om de stem voor den kiezer uit te brengen. Hiermede zijn de voornaamste bepalin gen, welke men weten moet om gebruik te kunnen maken van de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen, opgesomd. Opmerkelijk is het, dat andere politieke partijen vooral in de bloembollenstreek, zoo veelvuldig gebruik maken van deze be voegdheid. Een en ander is mij uit erva ring en navraag gebleken. Daarom zou ik de R.-K. kiezers van de R..-K. Staatspartij willen toeroepen doet ook gij uw plicht en maakt, indien u hier voor in de termen valt, een veelvuldig ge bruik van de bevoegdheid tot het stem men bij volmacht. Bestuurders van R.-K. kiesvereenigingen spoort ook gij uwe le den aan om hiervan gebruik te maken, op dat bij de stemmingen voor de leden van de Provinciale Staten en die van den Ge meenteraad hierdoor tenminste geen stem nutteloos te loor gaat. Van veel belang is voor de verkiezingen van de leden van de Provinciale Staten, omdat dit college op haar beurt de leden der Eerste Kamer der Staten Generaal kiest. De eenheid van onze R.-K. Staatsparty is in alle omstandigheden, derhalve in voor- en tegenspoed, ons steeds tot voor beeld geweest van hare hechtheid en on verbreekbaarheid. Laten wij deze eenheid by de stemming tot uiting laten komen, door zooveel mogelijk aan de op handen zijnde stemmingen deel te nemen, mede door gebruik te maken van de bevoegd heid tot het stemmen bij volmacht. B. BINNENLAND NEDERLANDSCH CREDIET AAN BELGIE Groot 100 millioen Een Nederlandsch bankierssyndicaat heeft, nadat de Nederlandsche Bank had verklaard daartegen geen bezwaar te heb ben, voor den duur van één jaar, een cre- diet verleend aan den Belgischen staat van 100.000.000. De Belgische regeering geeft tegen dit crediet driemaands-schatkistbil jetten uit en wel gedeeltelijk schatkistbiljet ten van den Belgischen staat en gedeelte lijk schatkistbiljetten van de Belgische Congo-kolonie, onder garantie Van den Belgischen staat. De schatkistbiljetten kun nen driemaal, telkens voor een periode van drie maanden, worden verlengd. De goudclausule voor deze schatkistbiljetten is dezelfde als bij de schatkistbiljetten van den Franschen staat, die in Maart 1934 in Nederland zijn uitgegeven. De remises voor dit crediet zijn verze kerd uit eigen goud- en wisselvoorraden der participanten. MR. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN Ontslag als lid van den Raad van State Naar wij vernemen heeft de minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Lin den, ontslag gevraagd als lid van den Raad van State. VERGADERING KATH. SLAGERS GEZELLEN. Belangrijke besluiten. Zondag kwamen te Utrecht de afdoenin gen van den Ned- R. K. Bond van arbei ders (sters) in de slagers- en aanverwante bedrijven „St. Joris" in 23ste jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer J. H. F. Scharff uit Amsterdam sprak het openingswoord. Blijkens het jaarverslag groeide het ledental met 127. Het financieel verslag van den penning meester, den heer A. van Rijswijk (Utrecht) werd onder dankzegging goedgekeurd. Als controlecommissie werd benoemd de afdeeling Leiden. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden de heeren C. v. <L Post, 2e secretaris, A. van Rijswijk, secretaris- penningmeester, P. Smelter, 2e voorzitter en S. Velzeboer, commissaris, die allen bij acclamatie herkozen werden. Verhooging bijdrage werk- loozenkas. Het eerste voorstel van het bondsbestuur lokte zéér breedvoerige discussies uit. Dit voorstel luidde: De bijdrage voor de werkloozenkas voor de leden, behoorende tot groep II (particu lier bedrijf), met 6 cent per lid en per week te verhoogen en de bijdrage voor de leden, behoorende tot groep 1 (exportbedrijf) met 4 cent per lid en per week te verhoogen. Het voorstel werd tenslotte aangenomen. Deze verhooging gaat in 1 Januari e.k. Voordat men in de gehouden pauze aan tafel ging, richtte de geestelijk adviseur, de weleerw. Rector L. Brink, 's Gravenhage, het woord tot de vergadering. Daarna sprak nog de heer Jos Veldman (Utrecht) die als vertegenwoordiger van het R. K. Werkliedenverbond deze verga dering bijwoonde. Spr. wekte de vergadering op met even grooten offerzin en taaie vasthoudendheid te strijden voor de organisatie, waaraan het welzijn van de arbeiders verbonden is. In de middagvergadering werd het vol gende voorstel van het Bondsbestuur aan genomen. Aan leden van groep 1, die nimmer lid zijn geweest van het bandsziekenfonds, in gevallen, waarin krachtens de Ziektewet of de Ongevallenwet uitkeering wordt ver strekt^ een toeslag van 10 pCt. te verlee- nen, zooals deze vanaf 1 April 1934 is in gevoerd, met een jaar te verlengen. Een en ander met inachtname van het bepaalde in artikel 46 van het huishoudelijk regle ment. Een der voorstellen van de afdeeling Utrecht, om den bondsleden die den 65- jarigen leeftijd bereikt hebben een pen sioen toe te kennen van 3.per week, lokte levendige besprekingen uit en werd ingetrokken. Het voorstel van de afdeeling Duister- voorde, om de contributie van het weer standsfonds te verlagen van 8 op 3 cent per lid en voor adspirantleden van 4 op 2 cent, werd na stemming met 4315 stemmen ver worpen De afd. Arnhem stelde voor: Leden van den bond, welke op 1 Janu ari 1935 den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, of na genoemden datum dien zul len bereiken of vóór genoemden leeftijd komen te overlijden, hebben recht op een kasuitkeering ineens, groot 5.voor elk kalenderjaar, dat zij onafgebroken lid van den bond zijn geweest, met dien verstande, dat: voor minder dan 5 kalenderjaren lid maatschap, geen recht op uitkeering be staat en de uitkeering over ten hoogste der- I tig kalenderjaren zal worden verstrekt. De I regeling worde aldus: Na 5 jaren lidmaat schap 5 X 5 of 25.Na 6 jaren lidmaat schap 6 X 5 of 30.enz. Tot na 30 jaren lidmaatschap 30 X 5 of 150. Omtrent dit voorstel zal het Bondsbe stuur een nader onderzoek instellen en het resultaat daarvan nader aan de afdeelingen kenbaar maken. Een der voorstellen van de afdeeling De venter, om aan het Bondsbestuur nog twee leden toe te voegen, werd na discussie ver worpen. In zijn antwoord inzake het voorstel der afdeeling Oss, om de buitenlandsche ar beidskrachten uit de bedrijven te weren, zeide de voorzitter dat ook voor het sla- gersbedrijf van ministerieele zijde is beslo ten, dat de patroons vóór 10 December a.s. opgave moeten hebben gedaan van de vreemde arbeidskrachten; en zoo niet, dat dan die arbeiders ontslagen moeten worden. Met 4416 stemmen (4 blanco) werd het voorstel Oss (en ook van Den Haag) aange nomen, dat ingaande met 1 Januari e.k. de 6 wachtdagen bij ongeval te stellen op 3 wachtdagen. Nadat nog het voorstel van Oss om roye- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Belgische maatregelen tot verlaging van de kosten van levensonderhoud (2e blad). Frankrijk krijgt 900 millioen francs voor de Saarmijnen (2de blad). Boycot-actie in de V.S. tegen de Kerk- vervolgers in Mexico (2de blad). Zevende cycloon over de Philippijnen (BuitenL Ber., 2de blad). BINNENLAND. Te Amsterdam rijn een Nederlander en een Rus gearresteerd, die 200 valsche aan- deelen H. V. A„ welke vermoedelijk te Parijs zijn vervaardigd, aan een commis sionair verkochten. De valsche effecten zijn in beslag genomen. Twee Polen, die in verband hiermee te Parijs werden aan gehouden, zijn door de Parijsche politie weer losgelaten. Hierover is men te Am sterdam begrijpelijkerwijs zeer veront waardigd. (3de blad en 1ste blad). Drama te Tilburg? Lijk van een meisje en een man opgehaald. (1ste blad). VOORHOUT. Jubileum Rector Van de Griendt. Op 10 December hoopt de zeereerw. heer L. M. v. d. Griendt den dag te herdenken, waarop hy voor 12 1/2 jaar de H. Priester wijding mocht ontvangerf. Als Rector van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout hoopt Z.E. dit feest op Zondag 9 December te herdenken te midden van de hem zoo dierbare jeugd. ment van een lid in het vakblad te publi- c eer en, was aangenomen, werd het voor stel „gelijkstelling der contributie in de klasse der particuliere en exportbedrijven" van deze afdeeling in behandeling geno men, waaruit zeer heftige discussies voort vloeiden. Met klem raadde de voorzitter deze af deeling aan, genoegen te nemen met de toezegging dat de aandacht, blijkens het eerste deel van het Bondsbestuur, daarop is gevestigd. Het voorstel werd ten slotte in getrokken. Doorvoering van een der voorstellen van de afdeeling Den Haag, om artikel 25 werk loozenkas aldus te wijzigen: „de gehuwden kostwinners en ongehuwd en gelijk te stel len in hunne uitkeeringen (gelijke plichten, gelijke rechten), bleek niet mogelijk, daar bij gemeentelijke uitkeeringen daarin ook verschil wordt gemaakt. Het voorstel der afdeeling Amsterdam, om de Ziekenkas te laten vervallen, ten einde daarmede de verhooging der contri butie der werkloozenkas te verdisconteeren, werd met 3310 stemmen verworpen. (Ver schillende afgevaardigden waren vertrok ken met het oog op den treinenloop). Na nog verschillende afdeelingsvoorstel- len te hebben behandeld, werd de begroo ting voor 1935 ongewijizgd aangenomen. Te kwart na acht werd de vergadering, die des morgens te half elf was aangevan gen, met dankwoord en gebed gesloten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1