BUITENUND MAANDAG 3 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 Geweldige katholieke betooging in Keulen SO.OOO VROUWEN IN DEN DOM De Bisschop waarschuwt tegen het Duitsche heidendom. „Indien de massa verheidenscht, komt de elite tot God". Dit woord van een bekend Franschman kun nen we toepassen op vele Katho lieken in het Derde Rijk, die allen druk ten spijt hun katholiek ge loof openlijk blijven beleven! 'n Nieuw bewijs daarvoor vinden we in onderstaand artikel, dat volle aandacht verdient. Meer dan ooit is het thans voor de Duit sche Katholieken een behoefte des harten om openlijk getuigenis af te leggen van hun katholiek geloof en trouwe aanhan kelijkheid aan de Katholieke Kerk. aan hun Bisschoppen en Priesters. Nog zijn de Katholieken van Keulen diep onder den indruk van de geweldige demonstratie van de jonge kerk op het Christus-Koning- feest, of weer zijn de gewijde beuken van den eeuwen ouden Dom opnieuw getuige van een aangrijpend schouwspel. - Zonder schreeuwerige reclame zijn de katholieke vrouwen in de hoofdstad van het katholieke Rijnland samengekomen. Meer dan 30.000 leden van den katholieken Vrouwenbond uit het Aartsbisdom Keu len waren onder leiding van Mgr. Dr. Hammels door Keulen getrokken en rond de kathedraal was de belangstelling zoo groot dat het verkeer belangrijke stagna tie ondervond. Reeds een uur voor den aanvang was de Dom reeds bijna geheel met geloovigen gevuld en duizenden kon den niet meer worden binnengelaten. Door de aangebrachte luidsprekers konden de buitenstaanders echter heel de plechtig heid beluisteren. Na het Evangelie hield Kardinaal Schul- te de volgende toespraak: Katholieke vrouwen en moeders! Wanneer ik thans deze ohtzaglijke me nigte hier in deze eerbiedwaarige Dom overzie dan kan ik niet anders dan God den Heer hartelijk dankzeggen. Want van God zelf ontspruit de heilige ijver, die u hierheen gevoerd heeft om samen getuige nis af te leggen van uw trouw aan Chris tus en Zijn Kerk, trouw tot in den dood! De liefde tot den Heiland en tot zijn heilige en apostolische kerk, waaraan gij alles te danken hebt wat u in uw leven en sterven gelukkig maakt, heeft u aange spoord om vandaag naar hier te komen om aanwezig te zijn bij dit belijdenisfeest en daarbij niet te ontbreken. Juist in den te- genwoordigen tijd moogt ge daarbij niet ontbreken, daar gij iederen dag opnieuw tot de bevinding komt, hoe midden onder ons volk in woord en geschrift een mo dern heidendóm wordt verkondigd, dat de Christelijke godsdienst onvereenigbaar acht met den Duitschen volksaard. In den laatsten tijd zijn de voorvechters ▼an een heidensche Duitsche geest steeds brutaler opgetreden, nadat ze in den be ginne hun program en plan versluierd hielden om thans het licht van het christe lijk geloof uit ons volk en vaderland weg te rukken. Zij willen alle gebieden des le vens ook het huwelijk en familieleven, maar vooral de opvoeding der jeugd met hun heidensche begrippen doordrenken, zij willen den koningstroon van Christus om verwerpen en hun twijfelachtige leèr, die in strijd is met de geschiedenis en de er varing, wil bovendien nog uitmaken welke resten van den christelijken Godsdienst bij Duitsche, bij Nordische menschen nog ge duld kunnen worden. Katholieke vrouwen! Geen wonder, dat bij deze ontwikkeling der dingen het ge- heele Christelijke Duitsche volk nauw lettend luistert. Nu men wet hoe de zaken staan nu is het absoluut duidelijk dat tel kenmale als er sprake is van een nieuwe Duitsche, met de volksaard overeenstem mende godsdienst en men aanhangers tracht te vinden voor de religie van het Nordische ras en het Nordische bloed, bedoeld wordt een terugzinken in het heidendom en een afval van Christus en Christendom. Mijn geliefde Katholieke vrouwen! Maar hoe troostvol is het dan, dat juist in dezen tijd nu er voor den godsdienst zooveel geva ren dreigen, alle christelijke gezindten, ook zij die tot andere kerkgenootschappen be- hooren, hoe alle geloovige Christenen als het ware wedijveren om openlijk te getui gen, dat het Christendom altijd nog de ware ziel is van den volksaard en dat ook blijven moet! Het zijn vooral de Duitsche Katholieken die eensgezind rond hun bisschoppen en zielenherders geschaard staan in de ver dediging tegen de aanvallen op hun heilig ste erfgoed; zij laten zich niet in de war brengen en leggen een standvastigheid aan den dag, dat men terecht mag zeggen, dat onze dagen niet alleen van groote zorgen vervuld zijn, maar ook tevens dat het een troostvolle genadenrijke tijd is. Een tijd van beproeving, loutering en vernieuwing van het geloofsleven. Gij katholieke vrouwen en moeders wilt zeker in blijden offergeest naar vermogen meehelpen, om deze perio de die God ons laat meemaken geheel te doen beantwoorden aan de genadevolle medewerking van de Voorzienigheid. Gij hebt op de eerste plaats de verantwoording te dragen en te zorgen voor dat Christelijk erfgoed, dat heel het Duitsche volk en ieder echte valksvriend zoo na ter harte gaat: het Christelijk huisgezin. Aan het Christelijk huisgezin heeft Duitschland de roem van een meer dan duizendjarig glo rietijd perk te danken. Vanuit het huisge zin wordt de echte geest der volksgemeen schap verspreid en naar gelang wij het huisgezin al of niet een diep godsdienstige en zedelijk hoogstaande inslag geven, daalt er zegen of onheil over het geheele volk. Mijne geliefde katholieke vrouwen! Op enkele uitzonderingen na zijt gij allen huis vrouwen, ofwel echtgenoote en moeder, zuster of bloedverwante. Gij zijt dus allen, zij het dan ook niet in gelijke mate, de door God aangewezen beschermsters van den echt katholieken geest in de Christe lijke huisgezinnen. In dit uur der open bare belijdenis zou ik u allen, en ieder van u in het bijzonder dat woord willen toe roepen waarmee in Bethanië bij de op wekking van Lazarus Martha haar zuster Maria riep: „De Meester is daar en roept U". Waarachtig en wezenlijk vertoeft de Meester, de Heiland, in ons midden: hij is daar en roept U. Soms om het christelijk gezinsleven te beschermen, soms om dien Christelijken geest te herstellen. O mocht gij toch allen zonder uitzondering met vruegde en bereid willig, zooals eenmaal de profeest Isaias op de uitnoodiging des Heeren antwoorden: „Zie, hier ben ik, zend mij!" Mijne geliefde katholieke vrouwen gij moet wel bedenken: wie in den zin van den Meester van den Heiland wil mede werken aan de heiliging van het gezinsle ven, wie tegenwoordig de modern-heiden- sche verwording van het huwelijk en hui selijk leven wil bestrijden, moet zelf op de eerste plaats een rein, edel mensch zijn, een totaal Christen, een zuiver katholiek karakter geworden zijn. Echt christelijk familegeluk gedijt slechts daar, waar een godvreezende vrouw het huisgezin bestuurt, waar een wijze en moedige huisvrouw echtgenoote en moeder op milde wijze den scepter voert. Daarom katholieke vrouwen beschouwt telkens weer met liefde het beeld van de wakkere of sterke vrouw, zooals zij uitge beeld wordt in de H. Schrift in het Boek der Spreuken, dat op ingeving van den H. Geest werd geschreven, weliswaar in een ander land en in een ander klimaat, maar toch voor de vrouwen van alle volken en tijden. Dan volgt het heele citaat uit het Boek der Spreuken waarna de Bisschop ver volgde: Katholieke vrouwen verwondert U niet dat dit gouden alfabet voor de vrou wen juist de huishoudelijke plichten sterk op den voorgrond plaatst. Want wanneer deze deugd met een bovennatuurlijke- godsdienstige geest doortrokken is, vormt zij de grondslag van alle geluk en zegen des hemels in het huisgezin. De beste huis vrouw was steeds zij die zoowel in haar goede gezonde jaren als in haar lijden en ouderdom uit haar diepgeloovig Godsver trouwen de kracht putte om moedig door het leven te gaan. In haar kinderen en kleinkinderen zal het woord en beeld voortleven en nog geslachten later zegen brengen. Met een opdracht aan Maria besloot de kardinaal zijn indrukwekkende toespraak, die onder ademlooze stilte werd beluis terd. Na de H. Mis stroomden de duizenden en duizenden naar buiten, op het Domplein waar onder groote begeestering den heili gen eed gezworen werd om trouw te blij ven aan Christus en Zijn Kerk. De voorbijgangers in dit brandpunt van het groot-stad-verkeer bleven staan en ook honderden mannen hieven hun handen ten hemel bij het zingen van het belijdend lied. Uit heel deze massale betooging bleek weer een keer te meer hoe de gemeenschap tusschen Kerk, bisschop, priester en volk vast verankerd ligt in de harten van het geloovige volk in Rijnland. BELGIE. HET POLITIE-SCHANDAAL. Corrupte ambtenaren verlangen pensioen. Kort geleden hebben de commissarissen van politie, die door het uitlekken van het Brusselsche politie- en olieschandaal een zoo treurige vermaardheid hebben ver worven, op 'hun verzoek eervol ontslag uit den dienst gekregen. Zij hebben zich gehaast op grond van dit eervolle ontslag pensioen aan te vragen meldt de Brussel sche correspondent van het „Hbld.". An- gerhausen, de oud-hoofd-commissaris van Brussel, die inmiddels, dank zij de voor spraak" van invloedrijke vrienden in het Brusselsche stadhuis, directeur van een groote eenheidsprijzenfirma is geworden, maakt aanspraak op een pensioen van fr. 70.000; commissaris Lieutenant vraagt fr. 58.000, en de pensioenaanspraken van de andere „oliecommissarissen" zijn nave nant. Om het recht op pensioen te kunnen doen gelden moeten de heeren echter een dokterscertificaat overleggen, waaruit blijkt dat zij ziek zijn en niet langer hun dienst kunnen waarnemen. En het schijnt hen niet al te moeilijk te zijn gevallen in derdaad zulk een certificaat te verkrijgen en over te leggen. Maar nu zijn er plotseling nieuw moei lijkheden gerezen. De financieele commis sie van den Brusselschen gemeenteraad heeft het blijkbaar niet in den haak ge acht dat deze mannen, die een zoo grof misbruik van hun positie hebben gemaakt en een smet op den naam van het Brussel sche politiecorps hebben geworpen, nu achteraf nog een dik pensioen zullen krij gen en zij heeft op de pensioenaanvrage afwijzend beschikt. Men dient thans af te wachten, welke houding de gemeenteraad zal aannemen. Weigert hij eveneens de heeren Angerhau- sen en consorten het pensioen toe te ken nen, dan zijn deze voornemens onverwijld een proces tegen de stad Brussel te begin nen. DUITSCHLAND. HOOGLEERAAR BELEEDIGT HITLER. Prof. Johannes Leisegang, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Jena, is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens beleediging van Hitier. Hij werd ervan beschuldigd, gedu rende de rede van Hitier bij de begrafenis van Von Hindenburg te hebben gezegd, dat Hitier maar moest ophouden met spre ken want dat hij slechts een verkiezings rede uitsprak. Verder zou hij hebben beweerd, dat het niet erg te pas kwam, dat een korporaal een rede hield over een veldmaarschalk. De hoogleeraar gaf toe, het eerste gezegd te hebben, doch hij ontkende de laatste uitlating. FRANKRIJK. HITLER'S GEVOLMACHTIGDE BIJ LAVAL. Gesprek onder vier oogen. Hitler's speciale afgezant in de ontwa peningskwestie, von Ribbentrop, is gister avond door den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, ontvangen. Het gesprek werd in het Fransch ge voerd. Geen enkele expert of tolk was by de conferentie aanwezig, terwijl ook van officieele zijde geen enkele bijzonderheid met betrekking tot de besprekingen is ge geven. Naar echter verluidt, heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken het standpunt zijner regeering, gelijk hij dit in zijn rede van Vrijdagavond in de Fransche Kamer had gedaan, nogmaals uiteengezet. In het bijzonder heeft hij aangedrongen op een toetreding van Duitschland tot het Oost-Locarnopact en in het licht gesteld, welk een gunstigen invloed Duitschlands adhaesie op den internationalen toestand en op de FranschDuitsche betrekkingen zou hebben. Mogelijkerwijze is ook een terugkeer van Duitschland tot den Volken bond besproken. De ontwapeningskwestie zou daarentegen in het geheel niet zijn aan geroerd. SAARGEBIED. V NIEUW FRONT IN HET SAARGEBIED. Op godsdienstigen grondslag? Op een vergadering te Saarbrucken, waaraan werd deelgenomen door protes- tantsche en katholieke geestelijken is be sloten tot oprichting van een nieuwe partij, den Duitsche volksbond, die 'n religeuzen grondslag heeft. De bedoeling is, dat deze partij de leden der katholieke en protes- tantsche kerken, die op grond van hun ge weten niet accoord kunnen gaan met het nationaal-socialisme, zal omvatten. Een motie is aangenomen, waarin het felle ingrijpen der nationaal-socialistische regeering in kerkelijke vraagstukken in Duitschland wordt afgekeurd evenals de propaganda onder de Duitsche jeugd. In de motie wordt verder gezegd, dat de nieuwe partij zal strijden voor een waar christendom. SPANJE. MIJNWERKERSBONDEN IN ASTUR1E OPGEHEVEN. Volgens een uit Oviedo ontvangen be richt heeft de Spaansche regeering alle mijnwerkersbonden in Asturië ontbonden en verboden. Deze maatregel is genomen m verband met den jongsten opstand, daar men de bonden er van verdenkt hierbij een rol ge speeld te hebben. RUSLAND. POLITIEKE MOORD TE LENINGRAD. Partijsecretaris Kirow doodgeschoten. De secretaris van de partij-organisatie te Leningrad, Kirow, is Zaterdagmiddag vóór het partijbureau aldaar, het voormalige Smolni-paleis, door een terrorist doodge schoten. De dader werd na eenig verzet gearres teerd. Men vond het gebruikte wapen en eenige patronen op hem. Kirow was lid van het politieke bureau van het Centrale Comité der communisti sche partij en lid van het presidium van het Executief Comité van de USSR. Hij was een vertrouweling van Stalin en reeds vóór den oorlog lid der partij. Toen Zinowjev (Apfelbaum) wegens zijn oppositioneele houding van zijn functie als partijsecreta ris te Leningrad was ontheven, werd Kirow tot zijn opvolger benoemd. Talrijke arrestaties.. De moordenaars van Kirow heeft nog geen verklaring afgelegd, of hij medeplich tigen heeft. De mededeeling, die hij om trent zijn persoon heeft gedaan, worden onderzocht. Men heeft te Leningrad talrijke arresta ties verricht, voornamelijk van familiele den van den moordenaar. (In de U.S.R.R. bestaat zooals men weet een wet, dat verwanten van een politie- ken moordenaar of een landverrader in hechtenis kunnen worden genomen, wan neer leden der regeering door zijn daad zijn getroffen. Een arrestatie kan achter wege blijven, als degenen, die op de hoog te zijn, de autoriteiten er tijdig mee in ken nis. stellen.) De moordenaar en zijn eventueele mede plichtigen zullen trechtstaan voor het com missariaat van Binnen. Zaken (de voorma lige Gpoe), het Hooggerechtshof der Unie velt het vonnis. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EXPLOSIE TE BE1ROUTH. Dertien menschen om het leven gekomen. Uit Beirouth wordt gemeld, dat in een loods aan de haven, welke voor het opslaan van licht ontvlambare stoffen wordt ge bruikt, een ontploffing heeft plaats gehad. Dertien personen zijn daarbij omgeko men en levend verbrand. Voorts werden acht personen ernstig gewond. VIJF MENSCHEN DOOR US GEZAKT EN VERDRONKEN. Uit Stockholm wordt gemeld: Zondag zijn eenige personen het slachtoffer gewor den van onvoorzichtigheid. Bij Solleften hebben vier jongelui met een slede het on geluk gehad door het ijs, dat overal nog zwak en dun is, te zakken. Zij zijn om het leven gekomen. Bij een ijshockey wedstrijd op een meer bij Stockholm, is het ijs gebroken. Vier spelers geraakten te water. Twee hunner konden zich zelf redden, de derde kon op het laatste oogenblik geholpen worden, doch de vierde verdronk. TRIBUNE INGESTORT. a 50 gewonden. Een staantribune op het veld van de voetbalvereeniging Slav ia te Praag, is Zondag tijdens den wedstrijd ingestort. Vijftig personen kwamen onder het puin terecht. Zij werden gewond. Dc toestand van acht hunner is bedenkelijk. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BOEKAREST. Gisteren is in een der voorsteden van Boekarest, waar een nieuwe tramlijn in gebruik iö genomen, bij een botsing tus schen twee trams, een persoon gedood. Er zijn vijf ernstig gewonden. ZWARE SNEEUWSTORMEN. In het midden-Westen der Ver. Staten. Een zware sneeuwstorm, welke een snel heid van meer dan honderd kilometer per uur bereikte, heeft het Midden-Westen der Vereenigde Staten geteisterd. Uit alle hoeken van het geteisterde ge bied komen reeds de eerste berichten van de daar aangerichte vernielingen binnen. Met een razend geweld loeide de „witte orkaan" over daken en wolkenkrabbers van Chicago, nadat hij tal van huizen in af gelegen streken geheel had vernield. De bewoners van de verwoeste huizen zagen zich genoodzaakt in dekens gehuld in het open veld te kampeeren. Het land ligt bedolven onder een onme telijk sneeuwdek van bijna één meter. Tot dusver konden drie dooden uit de ondergesneeuwde ruines van de onder het geweld van den orgaan bezweken huizen, worden gebrogen. Men vreest echter, dat het aantal dooden nog aanmerkelijk zal stijgen. Op het oogenblik is het nog zeer moei lijk nadere bijzonderheden over de cata strophe te verkrijgen, daar tal van telefoon- en telegraafdraden zijn vernield. In den staat Iowa werden door den or kaan goederentreinen tot ontsporing ge bracht en door het zich afzetten van een ijs laag op de rails tusschen de wissels kwa men verschillende treinen in botsing. Hoe hevig de kracht van den orkaan was, blijkt wel hieruit, dat een geweldig waterreservoir, dat vijfduizend galon water kan bevatten, door den storm werd losge rukt en met donderend gekraak op de straat neerkwam. Bij Miiskegon aan den oever van het Michiganmeer werd de passagiersboot „Henry Cougt" op den aanlegsteiger ge worpen. MELBOURNE DOOR STORM GETEISTERD. Aanzienlijke schade. Na dertig uren regen en wind, met een uursnelheid van 50 mijlen, is Melbourne door een overtsrooming geteisterd, die de ergste is in de annalen van de stad. Vijf personen kwamen om het leven, 1500 zijn dakloos in Melbourne en omstreken; hoo rnen zijn ontworteld en langs de kust is ernstige schade aangericht, die op 250.000 pond wordt berekend. Duizenden stuks vee zijn omgekomen en in enkele streken is het treinverkeer belemmerd. EEN GEMEENSCHAPS-VIJAND WORDT BEGRAVEN. Zilveren kist bedolven onder bloeemn. Het stoffelijk overschot van „gemeen schapsvijand no. 1" Babyface Nelson, die eenige dagen geleden, na een botsing met de politie, aan de bekomen verwondingen is overleden, is Zaterdag onder buitenge woon groote belangstelling te Chicago ter aarde besteld. Uren vooraf stelde zich een file van hon derden mannen, vrouwen en kinderen voor het lijkenhuis op, om langs de zilveren kist te defileeren, die daar op een baar was geplaatst. De kist was nauwelijks zichtbaar door de vele bloemen en kransen, die er bij waren neergelegd. Duizenden menschen standen langs den WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN „VIEZE DEMAGOGIE". Wij lezen in „De Maasbode": Dit brandmerk drukte prof. Aalberse op het bedrijf van hen, die, speculeerend voor al op het instinct van afgunst, met het af geven op beweerde cumulatie politiek ge win trachten te behalen. Het officieel orgaan van de N.S.B. „Volk en Vaderland" voelt er zich blykbaar door 'getroffen, en sneert nu terug, dat de de mocratische politici zich nooit of te nim mer aan „vieze demagogie" hebben schul dig gemaakt, maar ook nooit eenig be zwaar tegen de cumulatie hebben gehad. Dit laatste is volstrekt onwaar. Zeker, in 1923 heeft men met de cumu latie van pensioenen en salarissen geen demagogie, veel minder vieze demagogie gedreven, maar het Kabinet-Ruys de Bee- renbrouck is met een wetsvoorstel tot wij ziging van de pensioenwet gekomen, om aan dit soort cumulatie het ergerlijke te ontnemen en voortaan onmogelijk te ma ken. Van de vieze demagogie gaf onlangs de „Haagsche Post" enkele frappante voor beelden, geput uit een vlugschrift, waarin omtrent twee Katholieke Kamerleden, Aal berse en Kampschoër, mededeelingen over beweerde cumulatie werden gedaan. Hoe? Men noemde eenvoudig op, alle betrekkin gen ook particuliere die zij in hun leven vervuld hadden, het voorstellende, alsof ze deze nu ook tegelijkertijd bekleed den! Daarbij waren allerlei functies, waar in hoegenaamd geen salaris verbonden is, ook al brengen ze voor de bekleeders er van veel werk en tijdverlies mee, zooals voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid, voorzitter van de Centrale Commis sie voor de Statistiek, e.d.g. En passant loog men er nog bij, dat prof. Aalberse als oud-wethouder van Leiden een pensioen van 6000 per jaar opstrijkt. In de dagen, dat hij wethouder was, bedroeg de vergoe ding per jaar 1000, terwijl er aan 't ver vullen van deze functie generlei pensioen- gerechtigheid verbonden was. Toen mr. Aalberse in 1903, sinds twee jaren wet houder zijnde, na dr. Schaepman's dood tot lid der Tweede Kamer gekozen was, be dankte hij kort daarna voor het wethou derschap, omdat hij van meening was, dat hy deze beide functies tezamen niet naar behooren vervullen kon. Is het nu niet een staaltje van vieze demagogie, als een man gelijk hij nu tentoongesteld wordt als een cumulant, op grond van een pen sioen, dat hij nimmer ontvangen heeft en wegens het uitoefenen van functies in 't algemeen belang, waarvoor hij generlei vergoeding of salaris geniet? weg naar het St. Jozefkerkhof in de voor stad River Grove, waar de teraardebestel ling zou plaats vinden. Sedert de dagen van Al Capone had men niet meer zulk een groote belangstelling voor een lijkstoet van een berucht bendelid meegemaakt. Honderden zwaar gewapende agenten en rechercheurs zochten tusschen die men- schenmassa op straat en op het kerkhof naar de weduwe van Nelson, die, naar al gemeen werd verwacht, de begrafenis zou bijwonen. Zij is inmiddels reeds tot „ge meenschapsvijandin" verklaard en ver scheiden malen in de nabijheid van de stad Niles Center in den staat Illinois gezien, in gezelschap van twee tot de tanden gewa pende bandieten. De politie slaagde cr ech ter niet in, haar te vinden. MONTREAL VERBIEDT ST. NICOLAAS- OPTOCHTEN. Het gemeentebestuur van Montreal heeft verboden, dit jaar St. Nicolaas-optochten te houden. Tot dusver was het ieder jaar de gewoon te van eenige groote winkels, St. Nicolaas met zijn knecht en gevolg door de straten te laten gaan, om aldus de aandacht te ves tigen op hun zaak. De Fransch-Canadeesche katholieke jon gelingen vereeniging heeft dit jaar aan den gemeenteraad verzocht, deze optochten te verbieden, daar op deze wijze een feest in het belachelijke wordt gesteld, dat met waardigheid behoort te worden gevierd. De vereeniging noemt deze optochten ook anti-sociaal, daar zij het verlangen op wekken van kinderen, wier ouders niet in staat zijn hun veel te geven. GEDWONGEN ECHTSCHEIDING. De Chineesche regeering heeft een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke hooge militairen en diplomatieke ambtena- retn, die buitenlandsche vrouwen gehuwd hebben, zich zullen moeten laten schei den. Zij, die verloofd zijn met buitenland sche vrouwen moeten deze verloving ver breken, daar zij anders hun post zullen verliezen. Een der bladen, de „Modern Daily News", verklaart in een commentaar op dit besluit, dat Chineesche militaire en diplo matieke ambtenaren in het buitenland de ren, die buitenlandsche vrouwen gehuwd te huwen. Na deze huwelijken deelen zij aan hun vrouwen belangrijke militaire of diploma tieke geheimen mede. Buitenlandsche vrouwen, ofschoon ge huwd met Chineezen, blijven van hun ge boorteland houden en zij zouden geneigd kunnen zijn, staatsgeheimen aan hun land mede te deelen. Het blad deelt verder mede, dat Chinee sche militaire en diplomatieke ambtenaren binnen een termijn van zeven maanden hun huwelijk met hun buitenlandsche vrouwen moeten doen ontbinden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9