26ste Jaargang VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 No. 7978 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal I anco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. EEN OPROEP OM EEN KERSTGAVE. Heden opent de dagbladpers van ons land, en dus ook ons blad, een inschrijving ter bereiking van een grootsch doel: EEN KERSTGAVE AAN DE BEHOEFTI- G12N IN UWE GEMEENTE. Zooals U uit berichten in ons blad be kend is geworden, heeft de regeering een suppletoire begrooting in voorbereiding, waarbij, door beschikbaarstelling van een bedrag, dat de twee millioen gulden zal naderen, voorzien wordt in een extra uit- keering aan de werklooze valiede arbeiders. Een groote groep behoeftigen zal echter buiten deze regeling vallen en de dagblad- ,pers van Nederland doet heden en volgen de dagen een vriendelijk, doch dringend beroep op haar lezers, om met haar te zor gen voor een Kerstgave voor deze catego- Deze oproep is voorbereid met volle in stemming en medewerking van de regee ring; de binnengekomen gelden zullen straks worden overgemaakt aan de burge meesters, die de verdeeling der uitkeerin- gen verder zullen regelen. Brengt ons uw bijdrage in geld of zendt ons deze toe en wij zullen deze noteeren als bestemd voor den burgemeester van uw eigen gemeente, tenzij u uitdrukkelijk een andere, gemeente dan die uwer inwoning daarvoor opgeeft. GEEN GIFT IS TE KLEIN, GEEN BIJDRAGE TE GROOT. Helpt mede, naar uw krachten, om den allerbehoeftigsten een Kerstverrassing te bezorgen. Uw eigen Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn. Katholieken van Leiden en Omgeving, stelt ons in staat, ook uw gift voor dit schoone doel een dezer dagen in ons blad te verantwoorden, op de wijze als door U aan te geven. De Directie. Als ge Als ge een betrekking hebt, waarin men u niet naar verdiensten beloont, dan zult ge u inspannen, om uw salaris of loon te verhoogen. Maar ge zult niet uw betrek king veranderen voor een, waarvan ge heelemaal niet weet, of 't er beter zal zijn. Daar zij er wel, die zulks, ondoordacht, heb ben gedaan, doch die klagen later: was ik maar daar gebleven! Als ge éen zaak hebt, die niet floreert, zooals ge het terecht graag zoudt zien, dan zult ge alle geoorloofde middelen beproe ven, die zaak op hooger peil te brengen. Maar ge zult niet een andere zaak begin nen, waarvan de omstandigheden zóó zijn, dat ze volstrekt niet een beter bestaan voor spellen of waarschijnlijk maken. Een ver standig mensch bedenkt steeds, dat hij, nog aan den wal staande, in de sloot kan terecht komen! Dat zijn vergelijkingen. Ze gaan mank. Maar ze wijzen ons toch den weg en loopen vooruit op wat we nu gaan zeggen. Als ge leeft onder een politiek stelsel, waartegen ge gegronde bezwaren hebt, dat u niet naar den smaak, niet naar den zin is veronderstelt, natuurlijk, dat u vol doende ontwikkeld zijt, om daarover te kunnen oordeelen dan zult ge als goed staatsburger en uit wei-begrepen eigenbe lang u beijveren, om daarin wijzigingen te brengen, om verbeteringen, zoo noodig in grijpende veranderingen te verkrijgen. Maar ge zult niet gaan propageeren een ander politiek stelsel, waarvan ge volstrekt niet weet, of dat het door u gewenschte heil zal brengen, dat u misschien in de prac- tijk nog veel minder bevredigen zal u, als mensch èn als katholiek. Ge zult dat vooral niet doen, indien dat stelsel wezen lijk geheel anders is en als ge, indien het er eenmaal is, op de practijk ervan rech tens geen invloed meer zult kunnen uitoefe nen. Want dan draagt ge in zekeren zin mede-verantwoordelijkheid voor die prac tijkEn die verantwoordelijkheid is u toch zeker te zwaar! Wij mogen in overweging geven aan hen, die het parlementaire stelsel willen ver drongen zien door het stelsel van het na- tionaal-socialisme, om 'ns na te denken over wat wij hier schrijven Nadenken willen zij toch in ieder geval, want ook zij móeten met ons er diep van overtuigd zijn, dat hier belangen op het spel staan van zéér groote be teekenis. TWEEDE KAMER DE MINISTER VAN DEFENSIE AAN HET WOORD. Dat de sociaal-democraten niet veel plei- zier zouden beleven van hun tweeslachti ge houding in zake de landsverdediging en de houding hunner pers op dit gebied, was reeds tijdens de debatten over de begroo ting van Defensie te bespeuren, maar dat hun een zóó ongenadige afstraffing zou ten deel vallen als gisteren over hun hoofden is neergedaald, zullen slechts weinigen en zij zelf op de laatste plaats vermoed heb ben. Zij hebben het echter alleen aan zich zelf te wijten; want zij hadden den Mi nister van Defensie een optreden tegen zijn personeel in de schoenen geschoven hij zou de ambtenaren als lijfeigenen beschou wen! en zij hadden hem willekeur voor de voeten geworpen; en zij hadden den on- noozele uitgehangen, alsof ondergraving van de tucht in het prestige van het le ger hun ten eenemale vreemd was. Minister Deckers heeft dergelijke beschuldigin gen niet op zich laten zitten en met de hee- ren een afrekening gehouden. De socialisten zaten er bij zonder er in te slagen zichzelf een houding te geven al trachtten zij dit ook. Aan het eind der ministerieele rede klonk een krachtig applaus en bravo-geroep, wat in ons Parlement slechts zelden voorkomt. Wat de militaire kwesties zelf aangaat, is er eerst nog tot half vijf gedebatteerd, voor dat de Minister aan het woord kwam; en, daar deze niet minder dan 2 1/2 uur heeft gesproken, was het 7 uur voordat de ver gadering was afgeloopen. De drie groote punten van debat bleven het capitulanten-stelsel, de afschaffing van het vooroefeningsinstituut en die der bur ger-corveëers, welke de uitbreiding van het contingent met 2000 man en de verlenging van den eersten-oefeningstijd medebrengt. In den loop van de debatten bleek, dat over de afschaffing van het vooroefeningsinsti tuut in de verschillende fracties ter rech terzijde verschillend werd gedacht. Zoo kwam er verzet van de zijde van den heer Krijger (C.-H.) die de juistheid van de door den minister overgelegde cijfers be twijfelde, de vroegere houding van den mi nister zelf in herinnering bracht en ver wees naar de jaren van de oprichting van het instituut, toen het in het leven werd geroepen ter versterking van het leger. De heer v. D ij k (A.-R.) daarentegen bleek een voorstander van de opheffing en de heer Gos'eling (R.-K.) stond er ook niet afwijzend tegenover, in afwijking van den heer Schaepman, die dè opheffing krachtig bestreden had. De Minister heeft zijne houding alles zins aannemelijk weten te maken. De af schaffing van het ook hem dierbare insti tuut zou hij niet hebben voorgesteld, in dien de financieele nood niet zoo dringend ware geweest. Er was echter op zyn be grooting geen andere bezuinigingsmogelijk heid. Bovendien namen slechts 10 pet. der miliciens aan de vooroefeningen deel. De belangstelling verminderde en bleek zelfs in katholieken kring, waar ze steeds voor het grootst werd gehouden, niet zoo sterk als weieens wordt gemeend. In de Katho lieke internaten was de gelegenheid om een vooroefeningsklasse op te richten beter dan waar ook; toch hebben slechts 2 van de 21 internaten, die er voor in aanmer king konden komen, aan den oproep daar toe gehoor gegeven. De minister schreef dit o.m. toe aan den veel verbeterden toe stand in de kazernes, waar de geestelijke zorg tegenwoordig uitstekend is volgens Z.Exc. Wij kregen den indruk, dat de Mi nister er deze afschaffing wel door zal ha len. Met de burger-corveëers en de aan de afschaffing daarvan vastzittende verhoo ging van het contingent staat het er ech ter anders voor. Op dit punt was het ver zet veel meer algemeen; alleen de heer v. D ij k (A. R.) bleek bereid zijne bezwaren er tegen op te geven. Maar de heer Gose- ling (R.-K.) was op dit punt veel minder toegeeflijk als in zake het vooroefenings instituut. Hij herinnerde den Minister aan het katholiek program, dat zich tegen ver zwaring der lasten verzet. Op een desbetreffende vraag van den heer Goseling antwoordde de minister, dat hij geen burger-corveëers zou ontslaan dan nadat het wetsontwerp tot verhooging van het contingent door de Kamer zou zijn goedgekeurd. Daarmede werd de behanae- ling van deze kwestie naar die van dit I wetsontwerp, dat nog niet is ingediend, verschoven; en, komt tijd, komt raad! Wij zien die afschaffing nog niet tot stand kennen. Vermeld dient nog, dat de heer Gose ling ook even den vrijzinnig-democraten het vuur aan de schenen heeft gelegd. Hij critiseerde, dat de leiding dezer partij bui ten de Kamer had verklaard tegen de be grooting te zullen stemmen, en dan tevens heeft verklaard of moet ik zeggen: be loofd, vroeg hij dat zij het kabinet haar vertrouwen niet zou opzeggen. De heer Joekes (V. D.) antwoordde er is niets beloofd; ik heb daar alleen her haald, wat ik hier ook reeds had gezegd. Wij zijn tegen de begrooting van Defensie maar behoeven daarom ons vertrouwen in het kabinet nog niet prijs te geven. Maar dit laatste gaat niet op; want in de M. v. A. op de begrooting van Defensie staat uitdrukkelijk te lezen, dat het ge- heele homogene kabinet daarachter staat. In de replieken zal de heer Joekes hier over nog wel het een en ander te hooren krijgen.- Laten we ten slotte vermelden, dat de heer De Geer (C.-H.) in een keurig peechje het denkbeeld van de heffing van een weergeld vernietigd heeft. Er bleef niets van heel"; het ware potverteren voor iets anders dan voor de werkloosheid maar óók potverteren. Moet Defensie meer kos ten, dan zal de Regeering, die geen belas- tingverhooging wil, dit moeten vinden door bezuiniging op de overige takken van staatsdienst, aldus de oud-minister van financiën. EERSTE KAMER Gistermiddag kwam de Senaat in korte vergadering bijeen om eenige goedkeurin gen van besluiten van den G. G., naturali saties, contingenteeringen enz. aan te ne men. Bij de naturalisaties meende de heer v. Citters (a.-r.) er voor de zooveelste maal nog eens op te moeten wijzen, dat dit z.i. een beetje te lichtzinnig geschiedt. De aanvragers beoogen n.l. geenszins het staatsbelang en dus het algemeen belang, maar zij worden veeleer door eigenbelang gedreven. Steeds meer buitenlanders ko men zich hier vestigen, verdringen de klei ne middenstanders enz., consolideeren hun toestand en brengen zoodoende ernstige schade toe aan onze eigen bevolking, te meer daar het niet bij enkele gevallen blijft, maar het aantal zeer groot is. Het Nederlanderschap wordt van een eere- gunst zoodoende een maskerade. De Minister van Justitie, de heer v. S c h a i k ziet het gevaar in een groeps vorming van niet-Nederlanders in Neder land; dit kan rooit in het algemeen be lang zijn. Bovendien wordt ieder geval nauwkeurig nagegaan, en alleen zij, die voldoende waarborg geven, worden gena turaliseerd. Ook het middel, dat de heer van Citters noemde, n.l. het voor vreemce- lingen minder aantrekkelijk maken van vestiging in ons land, wordt toegepast. Het zal ongetwijfeld niet de laatste po ging van den heer van Citters zijn in deze materie, maar vandaag liet hij het maar hierbij, en het naturalisatie-ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Het ontwerp tot regeling van den in voer van draadnagels gaf den heer Knot tenbelt (lib.) aanleiding tot eenige op merkingen. Vooral de moeilijkheden, die de niet-syndicaat-leden ondervinden van het machtige syndicaat, moeten eerst op gelost zijn, voordat men overgaat tot con cessies aan dit syndicaat. Minister Steen- berghe wedervoer, dat hier de werkver ruiming voorop stond. Bovendien zijn ge noemde moeilijkheden grootendeels door bedrijfsarbitrage opgelost. Ook dit ontwerp werd, evenals de 18 an dere z.h.s. aangenomen. SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. ADRES L. T. B. Vertrouwen in de Regeeringsmaatregelen geschokt Het bestuur van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond heeft volgend adres gericht aan den Minister van Econo mische Zaken: „Het komt ons bestuur wenschelijk en noodzakelijk voor, de voor dit jaar geno men saneeringsmaatregelen voor het bloem- bollenbedrijf, behoudens de hierna te noe men wijzigingen, voor het jaar 1935 te handhaven. Allereerst wijst ons Bestuur er op, dat het vertrouwen in de Regeeringsmaatrege- len, wat geacht mag worden de grondslag te z(jn voor een richtige en vlocte naleving dezer maatregelen, onder de bloembollen- kweekers geschokt is. De zeer vertraagde uitbetaling van het door de Regeering opgenomen surplus aan bloembollen, oogst 1933, alsmede de te strenge keuring op het surplus aan bloem bollen, oogst 1934, zijn oorzaak geworden, dat vele bloembollenkweekers geen ver trouwen hebben gesteld in de garantieprijs voor surplus 1934. Het directe gevolg hier van is geweest, dat menig bloembollen- kweeker, ook ten deele als gevolg van de noodtoestand in zijn bedrijf, ziyi surplus aan bloembollen voor alle prijzen van de hand deed, waardoor tevens de prijs van het plaatsbare gedeelte van den totaal-aan voer daalde. Deze prijsontduiking heeft fu nest gewerkt voor de bloembollenkwee kers. Ons bestuur moge er bij Uwe Excellentie op aan dringen het daarheen te leiden, dal de keuring op surplus 1934 met te streng zal geschieden. Als uitgangspunt zal ten I dient te worden gehouden met de achter- normale handelskwaliteit, waarbij rekening nient te worden gehouden met de achter uitgang van het aangevoerde product naar mate het handelsseizoen ten einde loopt. Verder zal het geschokte vertrouwén worden hersteld, wanneer de uitbetaling van het surplus 1934 zal geschieden vóór of op 1 Mei 1935. Ons bestuur acht het noodzakelijk de mogelijkheid te scheppen om spoedig een voorschot op het ingeleverd surplus te verstrekken, daar vele bloembol lenkweekers in de grootste geldbehoefte verkeeren. Mocht de roeheffing, welke, naar is gepubliceerd voor de uitbetaling van dit surplus zal dienen, niet tijdig ge noeg geïnd zijn. zoo zal naar de meenmg van ons bestuur de uitbetaling middels een voorschot noodzakelijk zijn. Komende tot de saneeringsmaatregelen voor 1935 acht ons bestuur het onvermijde lijk, het minimumprijzen-stelsel te hand haven. Dit stelsel toch is het eerste en af doende middel om de bloembollenkwee kers een prijs te verzekeren, welke de kost prijs van het product kan benaderen. Inmiddels zal moeten worden zorg gedra gen, dat ontduiking van de vastgestelde prijzen wordt voorkomen, hetgeen ons be stuur het meest practisch mogelijk acht door een afdoende zekerheid te stenen voor het innemen en betalen der surplus- bollen en hiervan spoedig een duidelijke publicatie te doen aan de bloembollenkwee kers. De zekerheid van betaling der surplus- bollen zal zulk een vertrouwen bij den kweeker moeten scheppen, dat controle op het handhaven der vastgestelde prijzen niet zoozeer door den handel zal gevreesd behoeven te worden, doch door het vertrou wen der kweekers in de Regeeringswaar borg overbodig moet blijken. Gezien de mogelijkheid, dat er ook in 1935 een surplus aan bloembollen kan zijn, zal het noodig zijn maatregelen te treffen, waardoor dit teveel wederom de geheele markt niet zal bederven. Wezen wij hier boven reeds op de noodzaak het geschokte vertrouwen der bloembollenkweekers te herstellen, eveneens zal bij Ministerieele Beschikking reeds vóór het handelsseizoen 1935 bekend moeten zijn, welke de vast gestelde prijzen zullen zijn voor de sur- plusbollen 1935 en welke eischen zullen worden gesteld aan de inlevering van dit surplus. Daarbij zal moeten worden over wogen de mogelijkheid om op een minder kostbare wijze dan in 1934 het surplus aan bollen in te kunnen leveren. In verband met het bovenstaande neemt ons bestuur de vrijheid Uwe Excellentie nog met de volgende wenschen der bloem bollenkweekers in onze organisatie in ken nis te stellen: De devaluatie van het Pond, den Dollar en enkele andere buitenlandsche valuta's brengt bijzondere nadeelen mede voor het bloembollenbedrijf. Ons bestuur wenscht •thans de noodzaak van de handhaving van BUITENLAND, De Volkenbondsraad komt op 5 December bijeen. (5de blad). Concordaatsbesprekingen van den bis schop van Berlijn te Rome. (5de blad). Kerst-amnestie in Oostenrijk. (5de blad). De Philippijnen wederom door een or kaan geteisterd. (Buitenl. Ber., 5de blad). BINNENLAND. Bijeenkomst van de vier groote omroep- vereenigingen ter bespreking van het rap port van de zendercommissie. Naar een gemengd zenderbedrijf. Aanzienlijke ver sterking van den rijkszender te Kootwijk voor den overgangstijd. (1ste blad). Adres van den L. T. B. inzake saneering bloembollenbedrijf. (1ste blad). den Gouden Standaard niet te bestrijden. Wel meent ons bestuur, dat de meest hier door getroffen groep van onze bevolking op een meer bijzondere wijze door de Re geering dient te worden tegemoet gekomen. Ons bestuur stelt Uwe Excellentie voor te willen bevorderen, dat bedoelde tegemoet koming zal geschieden in den vorm van eene betaling der surplusbollen uit het Landbouwcrisisfonds of anderszins, mits zonder rechtstreeksche belasting der bloem bollenkweekers. Tenslotte acht ons besuur het wensche lijk Uwe Excellentie attent te maken op een handelspractijk, welke zeer funest ge acht moet worden voor het bloembollenbe drijf in het bijzonder. Het komt namelijk herhaald voor, dat bloembollenkweekers en/of -exporteurs, wier faillissement door enkele ingewijden verwacht wordt, door een of meer van hun kapitaalkrachtige schuldeischers worden geholpen om daardoor de activa van het toekomstig faillissement op te voeren ten behoeve van bovengenoemde kapitaal krachtige debiteuren. Komt tijdens of na het handelsseizoen het faillissement van deze zaak af, dan zyn het gewoonlijk de blombollenkweekers, die in dit handelssei zoen leverden, die de dupe worden. Ons bestuur verzoekt Uwe Excellentie het daar heen te leiden, dat bij faillissementen of geforceerde liquidaties de afwikkeling niet alleen aan een door de Rechtbank aange wezen curator of anderszins wordt opge dragen, maar ook de Sierteelt-Centrale daarin wordt betrokken, evenals, naar ons bekend, het Dagelijksch Bestuur der voor malige Kweekers-Centrale dergelijke rege lingen in overleg met belanghebbenden heeft getroffen. Hierdoor wordt de moge lijkheid geschapen de aldus misleide bloembollenkweekers hetzij geheel, hetzij tendeele te steunen". EEN GEMENGD ZENDER- BEDRIJF. DE OMROEPORGANISATIES ACHTEN DE VOORGESTELDE OPLOSSING AANNEMELIJK. Donderdagmiddag vond in het gebouw van het Hoofdbestuur der Posterijen, Te legrafie en Telefonie onder voorzitterschap van mr. J. A. de Wilde, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, een bijeenkomst plaats van de vier groote omreepvereenigingen in het bijzijn van den directeur-generaal der P.T.T. en de commissie voor het zender- vraagstuk. Het doel van deze samenkomst was te onderzoeken of de voorstellen ver vat in het rapport van de Zendercommis- aie, hetwelk eenigen tijd geleden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken werd aangeboden, de-instemming van de bestu ren der vier groote omroepvereenigingen hebben. De vertegenwoordigers dezer omroepver eenigingen hadden in de commissie voor het zendervraagstuk door onderteekening van het verslag reeds blijk gegeven zich met de voorstellen te kunnen vereenigen. Uit de gevoerde besprekingen is, zooals trouwens verwacht mocht worden, komen vast te staan, dat ook de omroeporganisa ties de voorgestelde oplossing van het zen dervraagstuk aannemelijk achten. De hoofdlijnen van het verslag, ten aan zien waarvan onder de belanghebbenden volledige eenstemmigheid werd bereikt, zijn in het kort:

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1