De practijk van landbouwsteun UIT DE OMGEVING WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 n. (Ingezonden). Het vorig artikel eindigde ik aldus: „Wie eenigszins van nabij met de moei lijkheden der regeering bekend is, zal niet anders dan met huivering dit onder werp ter sprake brengen". Toch mag het niet zoo zijn, als onlangs in Econ. St. ber. te lezen was, dat de steun maatregelen niet aan het doel beantwoord hadden, maar dat de voormannen in den landbouw bij de tot standkoming daarin gekend waren en dat deze nu de ontevre denheid wisten weg te werken. (We krijgen anders wel eens den indruk dat die invloed van de C. L. O. niet zoo heel groot is bij de voorbereiding). In goed Hollandsch wil dat zeggen: min of meer tegen beter weten in goedpraten. Men is verplicht de moeilijkheden en de goede bedoeling te erkennen, maar op een bepaald oogenblik moet men toch durven zeggen wat men er van denkt, ook als men fouten moet noemen; anders is verbetering onmogelijk. De verslagen van den landbouw, om daaruit conclusies te trekken, behoeft men niet af te wachten. Voor 1932 en '33 is daaruit nog niets te concludeeren, eenvoudig omdat ze nu bijna eind 1934 steeds nog niet zijn uitgekomen. Gelukkig zijn er nog andere bronnen, waaruit men althans het een en ander te weten kan komen. De mislukking van de Varkens- Centrale is, behalve uit den toestand zoo als ieder die zien kan op d i t oogenblik, ook duidelijk te lezen uit de lapporten. Met deze rapporten bedoel ik niet het rapport hetwelk is uitgebracht op last van oud-minister Verschuur door de Commis- sie-Beumer over de kwestie van de Var kens-Centrale. D i t rapport var de Commlssie-Beumer vloeit intusschen ook niet over van waar deering voor de gesties van de Varkens- Centrale. In het eerste rapport h -ette het doel: Primo: Een betere prijs voor de varkens. Secundo: Een verdediging van de ex portbelangen. Tertio: Een te groote uitbreiding voor komen. Aan het einde van de eerste verslag periode ging het reeds niet al te goed De exportgelegenheid *vas ingekrompen en dientengevolge een te groot aanbod Het tweede rapport miste reeds alle op timisme. Het verluidt: Aanbod grooter geworden, iedere week aanbod 10 maal zoo groot, als het aantal dat kan worden afgenomen. De export-gelegenheid is afgenomen, over de beperking is men sceptisch gestemd. Over de kwestie, dat productieprijs door hef monopolie op mais en rogge hooger is geworden, is in de rapporten niets te lezen. De veestapelbeperking, waarbij men aan het verkeerde einde begon, in plaats van bij de margarineproductie, heeft zeker ook niet aan het beoogde doel beantwoord. Eerlijkheidshalve moet erkend worden, dat de afname van dièren verleden jaar de veehouders waarschijnlijk behoed heeft voor ruineuze veeprijzen Ook kan men zeggen, dat de veestapel dank zij de afslachting, meer dan anders het geval zou zijn geweest gereinigd is vrn heel wat minderwaardige dieren Maar dan heeft men het ook gehad. De productie-capaciteit is bij gelijk weer en gelijke voedering zeker niet geringer geworden. Om tot werkelijke productieverminde ring te komen, moet een aantal koeien per bedrijf worden vastgesteld of een gedeel te van de geproduceerde melk worden ge steund, b.v. 80 pet., al naar gelang de vroegere levering. Bij deze manier van inkrimpen is het eenige gevolg, dat de arme boeren spoedig zonder vee zitten, en zij die zich nog kun nen redden hun oorspronkelijk aantal koeien, of meer houden, door aankoop van oud drachtig vee. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bü de zuivelpot. Deze zal grootendeels bewaard blijven, voor nog slechtere tijden. Men mag e<* dan wel eens over denken, dat velen dit jaar weer ten gronde gaan, en dat deze dan ten goede komt, aan hen, die hierop geen recht hebben, n.l. aan hen die weer begin nen en vanzelf op veel lager lasten zitten Door echter aan het verkeerde einde te beginnen hebben de maatregelen der re geering gefaald in dit opzicht en geraken honderden boeren aan den grond. De maatregelen tot steun aan de veehou derij oeoogden den veehouder een beteren prijs voor zijn producten te verschaffen, dan nef gevolg zou zijn van aanpassing aan de wereldmarkt. Men stelde zich nadrukkelijk ten doel, om den veehouder de noodzakelijkste pro ductiekosten te verschaffen. Ooeenschijnlijk was dit doel al heel sober. Een bedrijf, dat slechts de productiekos ten vergoed krijgt, is niet rendeerend en dat zou toch het geval moeten zijn, voor aleer weer normale toestanden zullen in- ti eden. Het lag toen echter duidelijk in de be doeling der regeering om de vaste los ten te verlagen. Ik denk hierbij aan het antwoord van min.ster Verschuur op 21 Januari 1933, die betoogde, het zeer moeilijk hypo- theekvraagstuk nog steeds in studie te hebben mede in verband met den alge- meenen drang naar verlaging der vaste lasten op de bedrijven. Hel teruggaan in den lande naar een al gemeen lager levenspeil, zou dan ook de productiekosten van de melk ten goede komen. Door deskundigen werd vastgesteld wat de productieprijs van de melk was, en een 6telsel van regelingen \verd uitgevonden, om den veehouder in derdaad de richtprijs fp verschaffen. Voor velen was de zaak nu in orde, en met eenig vertrouwen ging men de toe komst weer tegemoet 5J-4 a 6 ct. voor de melk was, meende men, ook inderdaad een prijs, waarvoor een goed geleid bedrijf, met zuinigheid en vlijt en niet al te veel ongeluk weer kon rendeeren Vooral daar het toen ook in de bedoeling lag om de vaste lasten te verlagen. Er was echter een leemte in het sys teem, omdat de export naar het buitenland een onjuiste basis vormde voor de getrof fen regeling. Immers, terwijl we zelf voldoende boter produceerden om alle Nederlanders ruim schoots te voorzien, hebben wij onze gren zen wijd opengezet, voor plantaardige en dierlijke vetten uit het buitenland, zoodat naast een moderne zuivelindustrie in de grootst mogelijke vrijheid een margarine- industrie verder ontwikkelde, die het klaarspeelde om het afgeloopen jaar zijn productie voor het binnenland uit te brei den van 38 millioen KG. tot 59 millioen K.G. En niet, zooals den minister-president het voorstelde in zijn antwoord in de Tweede Kamer, ingekrompen werd van 120 millioen K.G. tot 59 millioen K. G. D e Leidsche Courant heeft dit destijds ook al tegengesproken. Bij een vrij spel van economische krach- en en factoren zou de margarine in ons land totaal zijn' verdrongen door de na tuurboter. De wetgever zette de zaak echter pre cies op haar kop en decreteerde voor het aanvullend artikel, de margarine een vei lig en zeker a f z e t-gebied, terwijl het natuurlijk product zich maar moest aan passen bij de rest der vetbehoefte. We kregen den toestand, dat aan de margarinefabrikanten een afzetgebied werd veilig gesteld van 59 millioen KG per jaar dus meer dan een millioen K.G. per week, terwijl den veehouder maar moest pro- beeren daarnaast zijn boter behoorlijk kwijt te raken Bij de behandeling van de landbouw- crisis-fondsbegrooting heb ik aangedron gen, op een beperking van de binnenland- sche margarineproductie met een derde en een mengv e r b o d in plaats van een meng- gebod. Met allerlei onjuiste voorstellingen trachtte men echter aannemelijk te ma ken, dat een mengverbod voordeeliger is voor de boeren dan een menggebod. In Italië en Tsjecho-Slowakije is de margarinefabricage geheel verboden voor het binnenland Men slachtte hier niet de margarine- koe, men beperkte niet de ook uit natio naal oogpunt schadelijke import van vreemde vetten, maar men voert hier maatregelen in, om het productieapparaat van den veehouder in te krimpen, n.l. af slachting van drachtige vaarzen en kalver- beperking. Hier wordt heel dicht benaderd de fa bel van den veehouder welke 3 koeien had en daarvan een door de veebeperking moest opruimen Toen hij tot geen besluit kon komen, welke, kwam hij tot de overtuiging dat hij ze maar beter alle 3 kon verkoopen en voor het geld een aandeel koopen van een margarinefabriek, want daar was, dacht hij, nog wat aan te verdienen. Men heeft wel gezegd dat een stille strijd werd gestreden tusschen de boeren en de margarinefabrieken, maar het zal uit moeten loopen op deze manier op een feilen strijd met het margarinekapitaal. Is het niet heel erg dat onze goede na tuurboter voor 35 ct. per KG. naar Enge land gaat en hier de margarine 1.20 per K.G. kost. Dat tal van boeren tot hun hemd toe worden uitgekleed ten bate van een in dustrie, waarin volgens de jaarverslagen wel geweldig verdiend wordt, maar waarin niet meer menschen werkten dan 1502 in 1933. Een industrie welke arbeid verschaft aan 1 arbeider op de 100 welke er werken in de zuivelbedrijven en Industrie. In 4 jaar tijd is het aantal arbeiders in de margarinefabrieken met 2500 vermin derd, omdat de export van margarine naar het buitenland is afgeloopen. Daar zat dan ook de vermindering wel ke de minister-president aantoonde, van 120 millioen K.G. margarine tot 59 millioen K.G. Deze 1500 menschen welke nu nog arbeid vinden in de margarinefabrieken zijn zeer zeker aan de andere zijde méér werkloos geworden door de buitengewoon slechte toestanden in de veehouderij. Geen goede regeling is mogelijk zonder een volledig overzicht van de situatie, zoo als ze zich voordoet op het oogenblik dat men aan het regelen gaat. Het is thans algemeen bekend, dat groo te hoeveelheden boter naar Engeland zijn uitgevoerd, men zegt tot voor 30 ct. per K.G. toe. Voor deze duizenden K.G. wordt dus niet alleen geen heffing in het L. C. F ge stort, doch er moet uit dit fonds geput worden, om het verschil bij in- en ver koop te vereffenen Men verdedigt deze geforceerde boter- uitvoer, welke voor een groot gedeelte plaats moet hebben, omdat de margarine- productie een veilig en een zeker afzet gebied heeft verkregen op de binnenland- sche markt, op den volgenden grond: B(j een eventueele boter-contingentee- ring in Engeland zou Nederland in een gunstige positie komen te verkeeren Dit is echter de reinste dialec tiek, die men zich denken kan, om door schijnbaar gegronde redeneering het on gegronde van een stelling te verbergen, of haar althans aannemelijk te maken De les met de geforceerde baconuitvoer, waaraan toen de productje van het zware varken, dat toen nog voor hoogere prijzen te plaatsen was, is opgeofferd en die toch niets, maar dan ook niets wijzigde aan het bescheiden contingent, dat ons land voor dit artikel (bacon) tenslotte werd toegewezen, schijnt nog niet afdoende ge holpen te hebben. Immers wanneer men weet, dat Neder land op de Engelsche markt slechts de be scheiden rol van aanvullende leverancier vervult bij tijdelijke korten uit de Domi nions, dan zal men zich van zulke conti- genten boter voor loonende prijzen geen overdreven voorstelling durven maken. Volledige en heldere kennis van den toestand in al zijn gecompliceerdheid is de eerste voorwaarde om tot waarlijk vrucht baar werk te komen In ieder geval zou het m.i. zeer nuttig zijn, dat men in het land wist hoe de zaak gedreven wordt. Omtrent de buitenlandsche prijzen wordt in de rapporten niets gemeld, men is er blijkbaar trotsch op, zooveel boter te verkoopen, maar tegen welke voorwaar de dat geschiedt, kan men er niet in lezen". Dat moet men door omrekening van to taal K.G. en totaal bedrag maar aan de weet zien te komen. Als men het volgend jaar probeert om het Kanaal te dempen met onze boter, dan kan men wel al onze boter kwijt raken, veel minder er voor ontvangen kan men niet meer. De gedachte aan inkrimpen is intusschen nog niet opgegeven, mislukt deze, dan wordt het toegeschreven aan den onwil der boeren, dat is nu eenmaal de mode. Niet zal dit toegeschreven worden b.v. aan het feit, dat hier onze markten nog niet een millioen K.G. margarine per week een gegarandeerde en loonende afzet heb ben. Bij de houders van varkens wordt thans bitter geklaagd dat men de varkens niet kwijt kan. Men kan zich daarover niet verwonde ren, want het is bij Varkenscentrale wel heel erg misgeloopen. Het oogmerk van de V. C. was de pro ductie loonend te maken en de groote uit breiding te voorkomen. De richtprijs waarnaar gestreefd zou worden was 20 ct. p. p., n.l. 4 m de meel- pri.is.plus 10 ct. ongeveer. Niet alleen is de meelprijs hooger ge worden, wat dus zou moeten leiden tot hooger varkensprijzen, maar de richtprijs is zelfs nooit bereikt. Momenteel is de var- kensprijs 15 a 18 ct. per pond. Dat men onder deze omstandigheden bit tere klachten hoort i6 niets te verwonde ren. Minister Steenberghe heeft onlangs aan het Eerste Kamerlid Ruiter geantwoord, dat de regeering niet bereid is, om een paardenmiddel toe te passen als destructie of uitsmelting. Maar als men er niet in slaagt om op de een of andere wijze de afname van deze varkens te bewerkstelligen, dan is het zon der twijfel een paardenmiddel voor de var kenshouders. De moeilijkheden verbonden aan crisis- instellingen, welke sterk aan de oorlogs tijden herinneren, moeten erkend worden, maar niemand kan volhouden dat N. V. C. en de Cr. Z. Centrale aan het gestelde doel beantwoorden. Ook in de tuinderij is de toestand nog biter en bitter slecht Geveild werd door de aangesloten vellin gen bij het Centraal Bureau van veilingen in Nederland in: 1928: ƒ100.240.458.18; 1933: ƒ56.370.862.16 De totale waarde van alle uitgevoerde versche groenten en aardappelen naar Duitschland: in 1928: ƒ74.254; in 1933: 26.301. De prijs der tomaten b.v. verle den jaar in 1933 nog 10.78 p. p. Van het zelfde bedrijf in 1934: 6.41 p. p. Men behoeft dan ook bij deze cijfers niet te vragen hoe of ook deze bedrijven er voor staan, vooral zij die nog geen steun uitkeering kregen ook. Totaal ontvangsten ruim de helft van 1928. Uitvoer naar Duitschland verminderd in geld in vergelijking met 1932 met 16 pet. In vergelijking met 1928 verminderde deze export in geld met 67 pet. De verpletterende vaste lasten op deze bedrijven blijven evenwel in vollen om gang gehandhaafd. De regeering gaat nog steeds den weg der deflatie, maar deinst er voor terug om de consequenties daarvan te aanvaarden. Daarom blijft het mijn innige overtui ging, dat, wanneer ook hier tijdig tot wij ziging van de monetaire politiek was be sloten, deze maatregelen, welke de regee ring blijkbaar niet nemen wil, achterwege hadden kunnen blijven, maar ook tal van andere maatregelen welke na diep ingrij pen in bedrijfsleven hier en daar een verpletterende bedrijfsbelemmering vormen en ook aanleiding geven tot heel veel fraude. Gewone menschen mogen over dit vraag stuk niet spreken, heette het eerst: Wat zegt men er nu van, als steeds meer dere hoogleeraren in de Economie zich uitspreken voor devaluatie. D e menschen welke door de regeering aangesteld zyn om onderricht te geven. Wat zou een gewoon mensch ook van zulke zaken begrijpen, iemand die b.v. 10 of 15 jaren een zaak heeft gedreven, die als gezeten man is begonnen, steeds hoo ger lasten op zijn bedrijf, zakelijke lasten, sociale lasten, rente heeft betaald en nu tot de erkenning komt, dat hij dit niet meer betalen kan, dat het niet meer be taald kan worden, door niemand Dat zoo iemand toch niet begrijpt, dat het heel gewoon is, dat hy die 1015 jaar zijn best heeft gedaan, aan zijn huis, zijn zaak is gehecht, voor zijn vrouw en kin deren heeft gesjouwd, die tengevolge van de crisis zijn omzet of bruto ontvangsten heeft terug zien loopen tot 1/3 of 1,4, er nu uit moet, de, straat op. Wat Verbeeldt zich zoo iemand wel piet, om te denken, dat er recht zou bestaan, om zijn vordering door loslaten van den gouden standaard of wettelijke schulden herziening weer in normale proporties te brengen? Alle uitgaven als loonen van personeel enz. zijn verlaagd, dat kan ook wel, er is links en rechts gesaneerd op alle mogelij ke manieren, maar hoe kan zoo iemand nu toch in hemelsnaam denken, dat de rente zou verlaagd kunnen worden, als den gou den standaard niet wordt losgelaten? Zoo iemand moest toch weten en begrijpen, dat dit alleen mogelijk is, als men over het maatschappelijk lijk van den bewoner in de zaak of boerderij is gestapt; dan kan deze voor de helft of minder dan de vroe ger te betalen rente verhuurd worden. Wat weet zoo'n pater Henricus nu van de wereldsche toestanden; gelukkig dal hem gevraagd is of hij wel ^ens goed had nagedacht over datgene, waarover hij zoo gemakkelijk sprak! Hoe komt men op het idee. dat zoo'n pa ter ook nog denkt voor of als hij spreekt ever de vorderingen uit arbeid, die in elk opzicht verlaagd worden, maar de vorde ringen uit bezit niet? Als de Paus in Quadragesimo Anno (waarvan Pater Henricus eens een min of meer populaire uiteenzetting heeft ge geven) over de dictatuur van het kapitaal cn het verplicht ingrijpen van den Staat spreekt, dan bedoelt de Paus daar onge twijfeld mee, dat men in Nederland den Gouden Standaard moet handhaven en de z.g. rechten van het kapitaal goed moet beschermen onder alle omstandigheden!! Zoolang men niet tot de erkenning komt, dat ook de vaste lasten verlaagd moeten worden, hetzij door loslaten van den gou den standaard of op andere wijze, begaat men groot onrecht tegenover duizenden oppassende medeburgers en zal de ont wrichting zich steeds verder voortzetten, uiteindelijk tot schade van allen. M. P. VAN DER WEIJDEN Dit artikel (dat wegens plaatsgebrek eenigen tijd is blijven liggen) was reeds ingezonden vóór de maatregelen, die mr. Steenberghe in een persgesprek op 30 Oct. aankondigde, bekend waren (Red.). OEGSTGEEST. St. Joseph-Gezellen. Voor degenen, die Zondag 1.1. overtuigd zijn geworden van hun plicht, zich bij ons aan te sluiten, zal Donderdag a.s. te beginnen een cursus ge geven worden over het werk der St. Jo- sephsgezellen. Deze cursus omvat zes avonden en be- bint a.s. Donderdag 22 Nov. om 9 uur en zal zoo mogelijk op de eerstvolgende zes avon den worden afgewerkt. Wij noodigen door dezen alle jongens van onze parochie tus schen 1725 jaar uit zooveel mogelyk deze avonden te volgen, om de beteekenis van het Kolpingswerk te leeren kennen. Men kome daarvoor in de St. Josephgezel- lenzaal. Wij verwachten een groote opkomst, ook van de leden en aspirantleden. RIJPWETERING. .IJsclub. Hebt u ooit, waarde lezersfes sen), het verslag van de jaarvergadering eener vereeniging gelezen, waar ruim 60 pet. van het totaal der leden aanwezig was. Een navolgenswaardig voorbeeld voor de leden onzer Katholieke organisaties gaven ongetwijfeld Maandag j.l. de leden van de Rijpweteringsche IJsclub, die in zoo onge kend groot aantal ter jaarvergadering wa ren opgekomen in het café van den heer Zoetemelk, alhier. De voorzitter opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom en sprak den wensch uit, dat het komende winterseizoen de leden van onze IJsclub ruimschoots ge legenheid zal bieden tot het beoefenen van de ijssport. Daar de secretaris met kennisgeving we gens ongesteldheidheid afwezig was, wer den de notulen der vorige jaarvergadering door den heer van der Geest voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen door de vergadering goedgekeurd. Daarna werd aan de vergadering mededeeling gedaan van de meest belangrijke punten, welke ter verga dering van den Zuid-Hollandschen Ijsbond op Zaterdag 3 Nov. j.l. zijn behandeld. Daar dit echter, door ontstentenis van den afge vaardigde. geen „ooggetuigenverslag" was kon het de vergadering slechts matig in teresseeren. Meer belangstelling bestond er voor het financieel verslag van den penningmeester, dat hierop volgde. Het voordeelig saldo van 257.34, waarmede de rekening sloot, werd met een spontaan aplaus begroet, een applaus, dat overduidelijk de wensch ver tolkte, dat het saldo in de komende winter periode te pas mag komen. De beschei den van den penningmeester werden na gezien door een commissie bestaande uit de heeren v. d. Kemp, v. Emmerik en Straathof. De commissie bevond alles in orde, waarna de penningmeester met een woord van dank van zijn beheer werd ont heven. Hierop volgde de bestuursverkiezing, waarbij de aftredende bestuursleden, de heeren De Graaf, v. d. Geest en Jagers bij eerste stemming met overgroote meerder heid werden herkozen. Was de overgroote opkomst eenig in de ruim dertigjarige geschiedenis van de Rijp weteringsche IJsclub, geheel nieuw was zeker de aanwjzgheid ter vergadering van eenige damesleden, wier aantal in den loop van het afgeloopen vereenigingsjaar ver zesvoudigd is. Een dezer dames was de eenige, die van de rondvraag gebruik maakte. Het door haar aan het bestuut ge richte verzoek, om bij ijsgelegenheid aller eerst een wedstrijd voor de dames-leden te organiseeren, werd vanzelfsprekend onmid dellijk ingewilligd. Ten slotte werd een verloting gehouden waarbij de prijzen in volgorde werden gewonnen door de hee ren G. Zoetemelk, J. v. d. Kemp, M. Kins, A. Bakker, M. Hillebrand, D. Don- gelmaas, C. v. Haestregt. J. Meyer, J. Borst, P. v. Velzen, Th. Baker, J. Zand bergen en P. Meyer. Damesprijzen mver. H. BeelenVerdegaal en mej. A. Ganze- vies. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de jaarvergadering. TER-AAR. Gemeenteraad. Donderdagmiddag komt de Gemeenteraad in openbare zit ting bijeen ten Gemeentehuize ter behan deling van de agenda, die als volgt luidt; 1. Ingekomen Stukken. 2. Verdere bespre king algemeene politieverordening, vastge steld in de vergadering van 24 September j.L 3. Bespreking personeel algemeene be graafplaats. 4. Aanbieding Gemeentebe- grooting en Begrooting van het electrici- teitsbedrijf over den dienst 1935. 5. Wijzi ging Begrooting dienst 1934. Geboren: Cornelia, d. van H. van Tol- Lenting Johannes Anthonius, z. van C. J. A. Koeleman-v. d. Hoorn Petrus Her man us, z. van W. A. A. Vis-Spruyt Fran- ciscus Johannes, z. van N. A. Hoogervorst- Bakker Martinus Cornelis, z. van M. Iek- Akerboom Ad nanus, z. van M. v. Vliet- van Tol Hendrik a Adriana, d. van Th. J. Persoons-Baljaars Adrian us Johan nes, z. van A. v. d. Vlugt-Venne Adria- nus Hendricus Johannes, z. van C. A. Vol- gering-Egberts. Gehuwd: L. Bos 25 j. en M. M. v. d. Hoorn 26 j. A. W. Lek 24 j. en C. G. A. Koeleman 23 j. Overleden: A. W. van Oosten 61 j. A. P. van Kessel 15 j. Gevestigd: G. v. d. Vrede van Krui- ningen -- E. R. Bunnik van Rynsaterwou- de M. C. Jansen van Alphen a. d. Rijn J. G. Pijpers van Mijdrecht. Vertrokken: A. Neumann naar Al phen a. d. Rijn M. M. v. d. Hoorn naar Zevenhoven A. M. Hoogervorst naar Voorschoten L. J. v. d. Boogaard naar Noordwijk M. G. Sanders naar Alphen a. d. Ryn. VOORSCHOTEN. Hanze. Gisteravond vergaderde de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" in het R.-K. Vereenigingsgebouw al hier, onder leiding van den heer G. Schra- ma, voorzitter der afdeeling. Na lezing der notulen door den secretaris van de vorige vergadering, bracht de heer W. Zoetemelk verslag uit van den laatst gehouden Cen- tralen Raad te Amsterdam, waarna de in gekomen stuken werden behandeld. De voorzitter deelde de leden mede( dat we derom reclameplaten te verkrijgen zijn k f 0.20 per stuk. Een schrijven is ingeko men van de Kamer van Koophandel, dis trict Rijnland om een tweetal afgevaardig den te zenden naar een te houden vergade ring te Leiden inzake het crisiscrediet der Regeering. Tot afgevaardigden worden be noemd de heeren G. Schrama en W. Vree burg, die de vergadering van Donderdag a.s. zullen bezoeken. Tot leden worden toe gelaten de heeren W. G. Duijnisveld en L C. Oosterbaan. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken besproken, waar na de vergadering werd gesloten met den chr. groet. Ziekenhulsverpleging. De R.-K. Zie- kenhuisverpleging vergaderde onder lei ding van den heer G. Schrama, voorzitter der vereeniging, in het R.-K. Vereeni gingsgebouw alhier ter behandeling van het reglement. In één der vorige vergade ringen was door sommige leden de wen- schelijkheid uitgesproken over te gaan tot het doen drukken van reglementen, doch alvorens daartoe definitief over te gaan had het bestuur een afschrift der te drukken reglementen aan de leden ter inzage gezon den en aan de leden gelegenheid gegeven vóór 15 November schriftelijk wijzigingen in te dienen. Van deze gelegenheid was een ruim gebruik gemaakt en verschillen de wijzigingen werden voorgesteld, zoo wel voor statuten als reglement, doch na ellenlange bespreking der verschillende ar tikelen was het resultaat zoo mager, dat slechts enkele w,oorden in het reglement werden bijgevoegd n.l. het artikel 2 alinea 3 waarachter zal worden achtergevoegd de woorden: „tenzij de vergadering anders beslist". Zoodat thans de reglementen zul len worden gedrukt en aan de leden „ter kennisneming" zullen worden rondgezon den. VEUR. Geboren: Frederika, d. v. W. J. H. Vleugels en W. E. Teunissen. Hendrikus Theodorus, z. v. W. L. v. Brecht en G. Kooy man. Ondertrouwd: Adrianus Gerardus Heine en Christina Johanna Houtman. Gehuwd: Johannes Wilhelmus Vie- veen en Johanna Oosterlaken. Overleden: Gerrit de Wit, 85 j. STOMP WIJK. Geboren: Maria Petronella Theodora, d. v. G. v. Meurs en J. Th. Rotteveel. Gehuwd: W. Riemens en G. M. 't Hart. StitrioxJi be\Jxfd&ri! Bord met Waar zoo'n r o o d n MHHIB bord staat, rand, rood mag gaan kruis an ankal voer- blauw veld ttoppeo

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11