DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 ENGELAND. JAPAN ANTWOORDT NEGATIEF. De Britsche vlootvoorstellen afgewezen. De Japansche regeering heeft de Brit sche vlootvoorstellen beantwoord met een beleefd doch niettemin krachtig negatief antwoord. Dit antwoord is gisteravond door Matsudeira aan Sir John Simon me degedeeld. RUSLAND. SABOTAGE IN DE SOVJET-UNIE. Weer vijf doodvonnissen. Gister werden te Tasjkent vijf katoen verbouwers ter dood en acht andere tot langdurige tuchthuisstraffen veroordeeld wegens niet-aflevering van de voorge schreven hoeveelheden katoen of wegens nalatigheid in de bebouwing van hun plan tages. Door de politieke politie, die in opdracht van de centrale regeering te Moskou, den veldtocht tegen de „economische parasie ten" der sovjet-unie leidt, zijn verder vijf en dertig personen onder beschuldiging, katoen gestolen en sabotage gepleegd te hebben, in hechtenis genomen. Alle gear resteerde „contrarevolutionnairen" zullen zich voor het opperste gerechtshof van de republiek Nsbekistan te verantwoorden hebben. Onder leiding van den voorzitter van de staatscommissie voor systematiseering van de staatshuishouding, Kuibisjeff, zui len agenten van Moskou in Usbekistan een onderzoek instellen, daar volgens de mee ning van autoriteiten op economisch gebied het katoenplan alleen wegens sabotage en arbeidsweigering van vele contrarevolu tionnairen in Usbekistan niet daadwerke lijk verwezenlijkt is. BUiTEKLAKPSCHE BERICHTEN. DE „EIRO MARU" ALS VERGAAN OPGEGEVEN. Bemanning telde 60 koppen. Officieel wordt thans door de haven autoriteiten van Woensan bevestigd, dat het 3440 ton metende Japansche s.s. „Eiro Maru", dat reeds sedert verscheiden da gen werd vermist, in de Golf van Korea met 60 opvarenden is vergaan. ZWARE STORMEN IN CALIFORN1E. Twaalf personen gedood. De kust van Californië is door een he- vigen storm geteisterd, die groote verwoes tingen heeft aangericht en aan verschei den personen het leven heeft gekost. In San Francisco zijn acht personen omgeko men; in Los A ales vonden vier menschen den dood. Verschillende huizen van film sterren zijn door den storm vernield of zwaar beschadigd. EEN DRAMA OP EEN ZUIDZEE-EILAND. Twee idealisten van honger en dorst omgekomen. Op de Galapagos-eilanden, die ten Wes ten van Ecuador in de Stille Zuidzee zijn gelegen, heeft zich een drama afgespeeld. Op het tot de groep behoorende eilandje Merchena heeft de bemanning van het Amerikaansche visschersvaartuig „Santo Amaro" volgens heden door het radio station te Los Angeles van het schip ont vangen berichten n.L de lijken gevon den van een man en een vrouw. De onge- lukkigen lagen op het strand aan den voet van een lavarots. Vlak bij hen lag een klein zeilbootje op de kust. Ongetwijfeld zijn zij van honger en dorst omgekomen, aangezien er nergens op het eilandje drink water en voedsel te vinden is. Op het lijk van den man vond men een paspoort ten name van Alfred Rudolph Lo- renz, Avenue Daumesnil, Parijs, benevens een aantal brieven. De politie te Los Angeles heeft zich on middellijk na het ontvangen van de radio berichten der „Santo Amaro" met de poli tie te Parijs in verbinding gesteld. Daarbij is komen vast te staan, dat Alfred Rudolph Lorenz in 1901 te Kaits bij Dresden is ge boren. In 1929 vestigde hij zich te Parijs, doch reeds een jaar later verliet hij Frank rijk, ten einde zich blijkbaar aangelokt door het voorbeeld van den Duitschen ge leerde dr. Ritter en mevrouw Körwin op een der eilanden van den Galapagos- archipel, t.w. het Charles-eiland, te gaan vestigen en er een natuurleven te gaan lei den. Vrijwel alle brieven, die men in de por tefeuille van den doode heeft gevonden, waren geadresseerd aan „Margaret Witt,- mer" of van haar afkomstig. Men vermoedt echter, dat dit slechts een schuilnaam was en dat men in werkelijkheid bij haar te doen heeft met de onlangs op mysterieuze wijze verdwenen barones Bosquet-Wagnër, een Oostenrijksche, die reeds herhaaldelijk den wensch had geuit, het leven van Lo renz te gaan deelen. Of Lorenz en barones Bousquet-Wagner, toen zij samen in hun kleine zeilboot het Charles-eiland verlieten, de bedoeling heb ben gehad zich toch weer in de bewoonde wereld te gaan vestigen, zal wel ten eeuwi gen dage een onopgelost raadsel blijven. Doch welk ook het doel van hun zwerftocht mag zijn geweest, de voorraad levensmid delen en drinkwater dien zij meenamen, was in elk geval te klein. Zoo zetten zij vermoedelijk reeds volkomen uitgeput op het eiland Merchena eindelijk voet aan wal in de hoop iets te vinden. In deze hoop werden zij bedrogen. Het eilandje, waar zij redding hoopten te vin den, is een der kaalste van de geheele groep. Geen enkele eetbare plant groeit er, niet één bron is er te vinden. Het eenige, wat de beide ten doode gedoemden konden bemachtigen, was een rob, waarvan men de overblijfselen eveneens op het strand heeft gevonden. Ontzettend moet het lijden der twee menschen zijn geweest. Aan wanhoop ten prooi trachtten zij de aandacht van een eventueel passeerend schip te trekken. Op het hoogste punt der rots, welker voet hun doodsleger zou worden, plaatsten zij een paal, waaraan zij een laken bevestigden. Doch geen rookpluim werd zichtbaar aan den horizon, alvorens het te laat zou zijn. De man stierf het eerst. Men heeft dit kunnen vaststellen uit het feit, dat zijn hoofd rustte op een kussen van reeds half verteerde kleedin1" '-ken, terwijl over het gelaat van den doode liefderijk een laken was gespreid. Kort daarop moet ook de vrouw zijn bezweken. Op het lijk van den man heeft men ook een brief gevonden, gericht aan een zeke ren kapitein G. Ailan Hancock, een te Los Angeles gevestigd onderzoekingsreiziger en exploitant van petroleumbronnen. Han cock is voornemens zich in den loop dezer week naar de Galapagos-eilanden te bege ven, ten einde er een bezoek te brengen aan dr, Ritter en mevrouw Körwin, die nog altijd op een der eilanden dezer groep hun iv. slijten, •--melijk eveneens op het Charles-eiland, waar ook Lorenz en ba rones Bousquet-Wagner zich vestigden. Wellicht dat dr. Ritter het mysterie zal kunnen oplossen. Hancock heeft namelijk onlar"-- van Rotter het volgende schrijven ontvangen: „Wij hopen, dat het u nog eens mogelijk zal zijn, ons te komen bezoeken. Dan zal ik u mondeling mededeelen, wat ik niet kan schrijven, daar wij het niet kunnen bewijzen". GEHEIMEN VAN DE ZUIDPOOL. Byrd doet belangrijke ontdekkingen. Admiraal Byrd, de vermaarde Zuidpool- onderzoeker meldt, dat hij tijdens een langdurige vlucht, welke hij Zaterdag heeft ondernomen, een buitengewoon belangrij ke ontdekking heeft gedaan. Hij heeft namelijk kunnen constateeren, dat het Zuidpoolgebied door een trans-con tinentalen stroom wordt doorsneden. „De geheele wereld zal haar theorieën met be trekking tot het Zuidpoolgebied op drasti sche wijze dienen te herzien", aldus Byrd. Voorts heeft Byrd ontdekt, dat het land in de Zuidelijke IJszee zich verder naar het Oosten uitstrekt, dan men tot dusver geloofde, en wel in den vorm van een eilandengroep. (United Press). DE DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN MATUSCHKA. Verdediger acht zijn cliënt krankzinnig. In het proces tegen Matuschka, die in Duitschland, Oostenrijk en Hongarije spoorwegaanslagen heeft gepleegd, heeft de procureur-generaal te Boedapest giste ren de doodstraf geëischt. Mocht het Hof zich hierbij aansluiten, dan kan die straf toch niet voltrokken worden, daar Ma tuschka de Oostenrijksche nationaliteit heeft en uitgeleverd is op voorwaarde, dat hij niet ter dood zou worden gebracht, aangezien in Oostenrijk toentertijd de dood straf niet bestond. De uitspraak wordt he den verwacht. In zijn requisitoir besprak de procureur de gepleegde aanslagen en den levensloop van verdachte. Speciaal releveerde hg de aanslagen bij Ansbach en Jüterbog, waarbij talrijke dooden en gewonden waren te be treuren. Verdachte heeft zijn aanslagen ge pleegd met den opzet, een massamoord te plegen. Hij bestudeerde den loop der trei nen. Doordat hij van de spoorwegtechniek op de hoogte was, kon hij de gevaarlijkste punten uitzoeken voor zijn euveldaden. Aan de hand van het rapport van den me- dischen deskundige stelde de proceureur- generaal vast, dat verdachte niet onder hypnotischen invloed of suggestie heeft ge handeld. Er kan geen sprake van zijn van storingen in de uitvoering van zijn wil of van verminderde toerekeningsvatbaarheid. De verdediger trachtte te bewijzen, dat Matuschka's geestvermogens in hooge mate gestoord zijn. Zijn daden waren niet ge motiveerd door financieel voordeel of po litieke doeleinden. SPRINKHAANLEGERS TREKKEN OP NAAR KAAPSTAD. Treinen blijven in de raassa's steken. De sprinkhanenplaag, die sinds eenigen tijd Zuid-Afrika teistert, neemt naar de „Morning Post" uit Johannesburg ver neemt steeds ernstiger vormen aan. Op duizenden hectaren grond in de Kaap provincie en den Oranje-Vrijstaat wordt het gewas met volkomen verneitiging be dreigd door de enorme zwermen sprinkha nen, die overal den bodem bedekken. Vol gens officieele berichten worden in de Kaapprovincie 195.0000 vierkante kilometer in den Vrijstaat 33.360 vierkante kilometer en in Transvaal 12.460 vierkante kilome ter met ondergang bedreigd. Eenige groo te zwermen hebben zich langs den Weste lijken kant der Kaapprovincie voortgevre- ten en zijn thans reeds tot op 160 K.M. af stand van Kaapstad genaderd. In vele deelen van den Vrijstaat moeten de treinen door twee locomotieven wor den getrokken, daar de wielen bleven ste ken in de millioenen sprinkhanenlijven, die op de spoorwegdijken zijn neergestreken. Hoe ernstig de plaag is, blijkt wel uit het feit, dat een der zwermen in de buurt van Fauresmith een oppervlakte bedekte van niet minder dan 40 vierkante kilometer, terwijl een tweede zwerm bij Arundel op een gebied van 25 vierkante kilometer is neergestreken. Alle beschikbare mannen zijn door de autoriteiten opgeroepen voor de bestrij ding der plaag. De regeering heeft duizen den ton vergif gratis beschikbaar gesteld. BINNENLAND ALS DE „UIVER" KOMT. De feestelijkheden op Schiphol. Op den dag van de aankomst van de Uiver zal er op Schiphol heel wat gebeu ren. In de uren, die de aankomst van het vliegtuig voorafgaan, zal het publiek wor den bezig gehouden met talrijke demon straties in de lucht. Wij laten het programma van deze de monstraties hieronder volgen: 11 tot 12 uur: Demonstratie en lessen en kunstvluchten, uit te voeren door de in structeurs van de Nationale Luchtvaart- school. de heeren De Mol en Postma op F.K. 46. 12 tot 12.15 uur: Aankomst en demon stratie van een escadrille C. V.-vliegtuigen van het Vliegkamp „De Kooy", onder com mando van officier-vlieger le klasse Th. J. v. Midde. 12.1512.35 uur: Opsleepen van het zweefvliegtuig „Adelaar", bestuurd door den heer v. Nijenhoff, en het sleepvliegtuig P.H.F. K. A., bestuurd door den heer Sluyter. 12.1512.35 uur: Formatievlucht van twee Koolhoven-vliegtuigen, bestuurd door de heeren Somer en De Mul en van de auto giro, bestuurd door den chef-instructeur der N. L. S., den heer Schmidt-Crans. 12.2512.35 uur: Demonstratie met de autogiro. 12.3512.50 uur: Demonstratie met het zweefvliegtuig „Adelaar". 12.5013 uur: Kunstvluchten met een „Tiger-Moth" door den heer Schmidt Crans. 1313.20 uur: Aankomst en demonstra tie van een escadrille jachtvliegtuigen van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, onder commando van den kapitein-vlieger Van Weerden Poelman. 13.2013.35 uur: Lesdemonstratie met drie school vliegtuigen der Nationale lucht- vaartschool. Het programma wordt opgeluisterd door muziek, uit te voeren door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein C. L. Walther Boer en de Amsterdamsche Post Harmonie onder leiding van den heer Toorenspits. Als de Uiver komt. Om twee uur 's middags wordt de Uiver op Schiphol verwacht. De ontvangst is in groote trekken als volgt geregeld: Alvorens te landen zal de Uiver twee eere-ronden boven Schiphol maken. Na de landing zal het vliegtuig langs het front van het publiek taxiën tot bij het podium, waarna de bemanning uitstapt on der het spelen van "het Wilhelmus, Op het podium zal de bemanning door een vijftal autoriteiten wórden toegespro ken. bémanning' begeeft zich dan naar het Stationsgebouw voor een kort onderhoud. In een auto zal de bemanning, alvorens Schiphol te verlaten, een eereronde maken langs het geheele front van tribunes en publiek op de staanplaatsen. Intusschen wordt dan de stoet gefor meerd, welke de bemanning zal vergezel len op den intocht en bij de huldiging in Amsterdam. VERGUNNINGEN BETREFFENDE CONS UMPTIEMELK. Naar de Crisis-Zuivel-Centrale mededeelt moeten, met ingang van Maandag 26 No vember 1934, aanvragen om een vergun ning, als bedoeld in Art. 2 van het Crisis- Zuivel-Besluit III 1932, Sfcbl. No. 475 (ver gunning voor het koopen, vervoeren en af leveren van consumptiemelk en daarmede gelijkgestelde producten in de wettelijke aangewezen gebieden in het Westen des lands, waar de volledige consumptiemelk- regeling (taxeregeling) van kracht is, al- allereerst worden gericht aan den keurings dienst van waren voor het gebied, waarin het bedrijf van aanvrager is of zal worden gevestigd. Deze dienst zal den aanvrager een be wijs verstrekken, dat hij zich heeft aange meld, waarna de aanvrager zijn verzoek om een vergunning, belegd met dit bewijs, aan de Crisis-Zuivel-Centrale dient te zen den. Aanvragen, welke zonder meerbedoeld bewijs bij de Crisis-Zuivel-Centrale worden ingezonden, kunnen niet in behandeling worden genomen. Uitvaart A. C. R. Dreesmann. Onder zeer groote belangstelling heeft de uitvaart van den heer A. C. R. Drees mann te Bussum plaats gehad. Bij den plechtigen uitvaartdienst in de St. Vitus- kerk was een groote menigte aanwezig, waarbij behalve de familie, de burgemees ter van Bussum, de directeuren, commis sarissen, bedrijfsleiders, chefs van de ver schillende zaken van de firma Vroom en Dreesmann, vertegenwoordigers van tal rijke personeelsvereenigingen en deputaties van personeelen en vele zakenrelaties aan wezig waren. De familie en alle deputaties volgden te voet de rouwkoets naar het R.-K. kerkhof en vormden een zeer lange stoet. Aldaar waren nog zeer velen aanwezig om de laat ste eer te bewijzen, o.a. raadsleden, oud raadsleden, doktoren, vertegenwoordigers van de burgerlijke en de kerkelijke arm besturen en vele anderen. Op het kerkhof werd de baar door twaalf leden van de St. Vincentius-conferentie „St. Franciscus Xaverius" van „De Krijtberg" uit Amster dam, waarvan de overledene veertig jaren lid was, en vice-president, naar het familie graf gedragen. Nadat de geestelijkheid het graf verla ten had dankte de zoon, de heer W. J. R. Dreesmann, uit Amsterdam, namens zus ters en zwagers de aanwezigen voor de laatste eer, hun vader bewezen. Dr. A. J. H. Hintzen t Op 51-jarigen leeftijd is gisteren te Maas tricht overleden, de directeur-geneesheer van het ziekenhuis „Calvariënberg", dr. A. J. H. Hintzen. De overledene werd geboren in 1863 te Hilversum, studeerde aan de Universiteit te Amsterdam, was assistent aan het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam en werd later benoemd tot directeur-geneesheer van het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen. In 1919 werd hij in dezelfde functie te Maas tricht benoemd aan het ziekenhuis „Cal varieberg". Burgemeester A. C. van de Ven f Te Haarlem is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer A. C. v. d. Ven, bur gemeester van Son. De overledene was o.m. oud-voorzitter van de N.C.B., oud-lid van den Partijraad der R. K. Staatspartij en oud-lid van den Boschraad. Kerk en Staat hebben de verdiensten van den overledene door onderscheidingen erkend. Het versche kadetje. Bij de N.V. v. d. Meer en Schoep's Bak kerijen en Handel Mij. te Rotterdam heeft men proeven genomen met een nieuw sys teem om, zonder overtreding van een en kele wet, toch des Maandagsmorgens versch brood te kunnen verkoopen en bezorgen. Het brood wordt 's Zaterdags in een spe ciale koelkist gelegd en komt er dan des Maandags nog kers-versch, doch keihard en ijskoud uit. Na enkele uren echter is het brood even zacht en smakelijk als versch gebakken brood. Siergewassen. De Staatscourant van hedenavond zal een ministerieele beschikking bevatten, in ver band met den invoer uit België van niet- houtvormende siergewassen, azalea indica en hortensia. Deze producten mogen slechts over de volgende grensstations worden vrijge maakt: Sas van Gent voor den aanvoer per schip. Roosendaal voor den aanvoer per spoor. Wernhout voor den aanvoer met andere middel van vervoer. KERKNIEUWS PATER BERNARDINUS KLUMPER. De bijzetting te Weert zal met groote plechtigheid geschieden. Betreffende de overbrenging van het stoffelijk overschot van den overleden ge neraal der Minderbroeders, den hoogeerw. pater Bernardinus Klumper, verneemt de „Maasbode" nader de volgende bijzonder heden: Op den dag der bijzetting zal de hoog eerw. provinciaal, pater Honoratus Cami- nada, in de kloosterkerk een plechtige H. Mis van Requiem opdragen. De Provincia len van de naburige Duitsche en Belgische provincies zijn uitgenoodigd om de plech tigheden bij te wonen. De zeereerw. pater W. Hazebroek, oud-provinciaal, thans pas toor van de Mozes- en Aaronkerk te Am sterdam, zal de lijkrede houden. Op het kloosterkerkhof te Weert is reeds alles in gereedheid gebracht voor de ont vangst van den grooten doode. Het lichaam van pater Bernardinus zal rusten in het midden van het kerkhof, waar reeds een eenvoudig grafteeken bestaande uit 'n stee- nen kruis is geplaatst. Op het kruis is de volgende inscriptie ingebeiteld: REV.MUS PATER BERNARDUS KLUMPER MINISTER GENERALIS TOTIUS ORD. FR. MIN SUCCESSOR CX S.P.N. FRANCISCI t ROMAE 6 MAII 1931. LAND- EN TUINBOUW BLOEMBOLLENKWEEKERSGROEP VAN DEN L. T. B. Zaterdagmiddag 17 November jJ., hield de Kring Bloembollenkweekersgroep van den L. T. B. te Lisse een algemeene leden vergadering. Gezien de omstandigheden, dat de leden nogal verspreid wonen, en wij een over volle zaal niet gewend zijn, kan niet anders gezegd worden, dan dat de opkomst zeer goed was. De voorzitter, Th. F. van Rijn, te Lisse, opende als voorzitter de vergadering en uitte zijn voldoening over de groote op komst. Spr. doet mededeeling van het ver trek van den G. A., Rector J. P. J. Kok, Het bestuur heeft mede namens de leden Z.Z.E. dank gebracht. Uit het jaarverslag zal blijken, dat het bestuur veel aandacht heeft geschonken aan de saneeringsmaat- regelen. Spreker wil de heeren D. W. Le- feber en J. P. Nijssen, beiden lid van de Kweekers-Centrale, dank brengen voor de aangename samenwerking tusschen hen en het bestuur, en voor het vele, wat zij voor het bedrijfsleven hebben gedaan. De wrn. secretaris, de heer P. G. Tel, leest hierna het jaarverslag voor. Hieruit tippen wij het volgende: In het bestuur kwamen geen veranderingen, alleen is door het vertrek van Pastoor Kok het bestuur zonder G. A. In totaal werden 17 verga deringen gehouden, waarvan 11 bestuurs vergaderingen. Het Coll. Arbeids-Contract werd in het afgeloopen jaar afgesloten met een loon, dat een gulden lager was dan het voorafgaande contractloon. In het afgeloo pen jaar werd op bijzondere wijze de aan dacht geschonken aan het vraagstuk der inschakeling van arbeiders in het bedrijf. Naast enkele organisatorische kwesties werd bovenal de aandacht geschonken aan de saneeringsmaatregelen. Uit een en an der blijkt, dat het bestuur zeer actief en dikwijls initiatiefnemend was. Met een na beschouwing, waarin de secretaris de wensch uit, dat het ledenaantal grooter mo ge worden, men bij zijn actie om het be drijf rendabel te maken het arbeidsloon zal voorbijgaan en bezuiniging zal zoeken in andere richting en eens het bedrijfsle ven in het bloembollenbedrijf geregeld moge zijn volgegns de richtlijnen aangege ven in Quadragesimo Anno, sluit dit jaar verslag. Het coll. contract opgezegd. De voorzitter brengt dank voor het jaar verslag en stelt de bespreking van het al of niet continueeren van het C. A. C. aan de orde. Dit onderwerp bracht als gewoonlijk veel tongen in beweging. "Vooral werd bezwaar lijk geacht nu reeds een contract te conti nueeren, waaraan wij tot Maart 1936 zijn verbonden. De bedrijfstoestand is onzeker bijv. Duitschland's betalingen stagneeren, welk land zal volgen? Verder wordt opge merkt, dat de Regeering wil hebben, dat wij ons aanpassen, doch door verschillende maatregelen worden de kosten van levens onderhoud grooter. Inmiddels is het ar beidsloon helaas een der weinige middelen om te bezuinigen. Velen zagen liever, dat er op de andere lasten (rente enz.) bezui nigd kon worden. Voorgesteld wordt nog om aan ongehuwde arbeiders een lager loon uit te keeren en dit ten goede te laten komen aan de gehuwde arbeiders met kin deren. Dit dient echter zoo te geschieden, dat de patroon steeds eenzelfde loon be taalt, doch via bijv. een Kindertoeslag fonds de meeruitbetaling aan gehuwde ar beiders met kinderen geschiedt. Besloten wordt om het contract, gezien de onzekere bedrijfstoestanden, op te zeg gen, doch nog voor 1 Februari a.s. met een definitieve beslissing te komen. De voorzitter blijft aan. De benoeming van een nieuwe voorzitter, door aftreding van den heer v. Rijn, ging als het ware niet door. Met klem van alle aanwezige leden werd op den voorzitter pressie uitgeoefend zijn functie te handha ven. De kapitein, werd opgemerkt, be hoort gedurende den storm aan boord te blijven. De heer v. Rijn nam daarna onder bijval der vergadering de functie voor een jaar aan. Minimum- en garantieprijzen. Naar aanleiding van besprekingen elders gevoerd om de minimumprijzen voor 1935 te laten vervallen en slechts garantieprij zen te handhaven, had het bestuur het wenschelijk geoordeeld om deze kwestie ook op deze vergadering aan de orde te stellen. Voorzitter ziet geen voordeel in het loslaten der minimumprijzen. Een ga rantie van de regeering is niet alles. Waar zullen in 1935 de prijzen naar toe zakken? Spr. wijst op de te strenge keuring, waar door practisch de garantie der Regeering wordt tenietgedaan. Uitvoerig werd over dit onderwerp gediscusseerd. Zoo merkte men op, dat, wanneer aan de minimumprij zen niet wordt gehouden, het stellen daar van geen zin heeft. Een der aanwezigen licht het plan van de Afd. Voorhout van Bloembollencultuur toe en zegt, dat dit door het Hoofdbestuur der Alg. Vereeni- ging verminkt is, waardoor de opzet zich wijzigde. Spreker wil een inlevering als toegepast bij surplus 1933. Vooral het vertrouwen in de Regeeringsmaatregelen zal moeten wor den hersteld, hetgeen geschokt is door dc vertraagde uitbetaling van surplus 1933 en de nu toegepaste te strenge keuring. Op gemerkt wordt verder, dat het surplus, al thans dat wat door de Regeering zal wor den opgenomen, door het vak zal moeten worden betaald. Een groote opname brengt een groote heffing. Een te zware heffing kan het vak niet dragen. Stelt men zich daarop in, en wil men een geringe roebe lasting, dan is de garantie niets waard en oorzaak van een algemeene prijsverlaging. Er moet een garantiebewijs komen met een bodem. De vraag wordt gesteld: waar de Regeering het handhaven van de Gou den Standaard op prijs stelt, zal zij de ge volgen daarvan ook moeten aanvaarden. De handhaving van de G. S. is voor het Bloembollenbedrijf zeer nadeelig. Dit na deel zal de Regeering niet op het bloem bollenbedrijf alleen mogen afschuiven. Voor gesteld wordt, dat de Regeering als tege moetkoming het surplus 1935 zal overne men en zelf betalen. Ten aanzien van de minimum- en garan tieprijzen wordt besloten de minimumprij zen te handhaven en een garantieprijs te stellen voor het handelsseizoen. Een adres in deze geest zal worden verzonden. De inmiddels binnengekomen Algemeen Geestelijk Adviseur van den L. T. B., Prof. A. Cleophas, wordt door den voorzitter met enkele woorden verwelkomd. Vragen over de saneerings maatregelen. Ten aanzien van de saneeringsmaatrege len in het algemeen heeft het bestuur ge meend goed te doen de gelegenheid open te stellen vragen van dien aard te stellen, welke voor zoover mogelijk, door den heer D. W. Lefeber te Lisse zullen worden be antwoord; o.m. werd gevraagd: wie zal moeten bijdragen, dat gedeelte van de roe belasting, wat oninbaar is. Ook of de teelt rechten der bedrijven, die door liquidatie e. d. wegvallen, ten goede komen van de jonge bedrijfsvoerders. Gevraagd werd, of de uitbetaling van surplus 1934 afhankelijk wordt gesteld van den datum, waarop al het geld der roebelasting geheven, binnen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6