Leidsch Crisis-Comité KALENDER DER WEEK ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R K DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mejuffrouw LAURA WERY, Pieterskerkkoorsteeg 15. Leiden: Zr. I. VAN DEN ABEELEN. Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mevr. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Warmonderweg 37. DE H. WILLIBRORDUS Den 7den November vierden we den feestdag van dezen grooten Heilige. De vestiging van ons christelijk geloof in Ne derland hebben we hem te danken. Gebo ren in Engeland, ging hij op jeugdigen leef tijd in een Benedictijnerklooster. Door ge bed en studie had hij zich voorbereid tot het groote werk, dat hij in 690 ging begin nen. Toen hij in het voorjaar in Katwijk met elf gezellen aan land stapte, knielden ze allen eerst neer om God te danken voor de behouden aankomst en Zijn zegen af te smeeken voor 't groote werk dat hen wachtte. Willibrordus begaf zich 't eerst naar Utrecht, het middelpunt van 't rijk der Friezen en van het heidendom. Van het cnristendom was geen spoor te bekennen. Koning Dagobert had eertijds de St. Tho- maskapel gebouwd, maar deze bestond niet meer. De trotsche heidensche koning Radboud regeerde en dulde niet anders dan de afgodendienst. Willibrordus ging in het najaar eerst naar Rome om van den H. Vader zelf z'n zending te ontvangen om onder de Friezen 't geloof te verkondigen. De Paus over laadde hem met zijn zegeningen en zoo kwam Willibrord hier terug en vestigde zich tusschen Maas en Waal aan de gren zen van Radboud's rijk. Al spoedig maak te hij vorderingen en in 695 kon hij zich al vestigen in Utrecht. Weer ging hij naar Rome om uit de handen van den Paus de bisschoppelijke wijding te ontvangen. St. Willibrord vestigde zich nu voor goed te Utrecht en ondernam van daar uit zijn vele missiereizen naar Friesland tot in De nemarken, naar Vlaanderen en Walche ren (een te groot gebied om precies te om lijnen). In Echternach, stichtte hij, daartoe in staat gesteld door koning Dagobert's doch ter een abdij van Benedictijnen, waar nieuwe priesters zouden gevormd worden. Bijna 50 jaar heeft de Heilige in onze stre ken gearbeid. Veel woridern zijn er van hem tijdens zijn leven bekend. Gestorven is hij in Echternach in 739, waar tot he den toe zijn gebeente in een heerlijk re liekschrijn rust. Hij heeft ten volle recht op onze groote vereering! „Geliefde Vader en Patroon, Zie Neerland aan, uw roem en kroon. Bid, Willibrord, bid bij den Heer, Dat al wie dwaalt eens wederkeer! O gij, die 't kruis hier hebt geplant, Bid voor uw dierbaar Nederland!" OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Donderdag 22 November a.s. ledenver gadering in de Kleine Stadszaal 8 uur. Spreker: Pastoor W. Nolet uit Amster dam met het onderwerp: „De Katholieken en den Bijbel." Opkomst van alle leden gewenscht. MISSIE-NAAIVEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS" Nu de tentoonstelling en loterij voorbij zijn, rest ons nog de prettige taak om dank te zeggen voor alles wat gedaan is om deze zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Door vele giften en gaven voor lote rij en stands, door belanglooze onmisbare hulp is het mogelijk geworden, dat er een mooie som voor de voortzetting van ons werk is overgebleven. Het resultaat van de gemaakte kleeding- stukken en handwerken was dit jaar be langrijk grooter dan vorige jaren. Hier aan hebben de dames thuiswerksters ook een groot aandeel. Zij, die zoo stil aan thuis hun vrije kwartiertjes nuttig besteedden, hebben mede geholpen onze handwerk-af- deeling bijna te verdubbelen. Ook de af- deeling Inlandsche kleeding is sterk voor uitgegaan, ook dank zij de thuiswerksters die dit jaar ruim 200 stuks afleverden. Wat kan er veel bereikt worden als men blijmoedig wat van zijn eigen vrijen tijd afstaat voor de Missie, en wat varen de missionarissen hier wel bij. Wie helpt onze vereeniging verder groot maken? Naaiwerk of borduurwerk, alles ligt klaar voor de nieuwe werksters. Op onze clubavonden wachten wy gaar ne nieuwe leden; Vrijdagavond 810 uur dames, Dinsdag 810 uur jonge dames, om de 14 dagen in het Mariahuis P. K. Koorsteeg 15. HET BESTUUR. EEN KIJKJE IN EEN DUITSCH ARBEIDSKAMP Misschien zal het onzen lezeressen inte resseeren wat een Duitsche studente, die voor een groot deel haar opvoeding in Holland ontving, vertelt van de Duitsche arbeidskampen: Met nog drie meisjesstudenten teeken den we voor den vrij willigen arbeidsdienst met het verzoek dit in de Paaschvacantie te mogen doen. Na een doktersonderzoek ving 23 Fe bruari de arbeidsdienst te Hattingen aan de Roer aan. Een groot ruim huis voor gebrekkige kinderen van 314 jaar, omgeven door een tuin, een moestuin, boomgaard, ruimte voor kippen, eenden enz., koestallen en wat een boerenbedrijf al zoo meebrengt was het arbeidsterrein voor de 30 meisjes uit alle rangen en standen. Onder toezicht van een leidster werd dit alles onderhouden, gekookt, gemaasd, gewasschen, koeien gemolken, vee gevoe derd en dit alles naar een vaste dag-in- deeling en groepsgewijze. Elke groep houdt 4 weken denzelfden arbeid. De dagindeeling is als volgt 6 uur opstaan, trainingspakken aan en naar buiten voor een fiksche loop- of gymnastiekoefening die een kwartier duurt. Dan wasschen en aankleeden, bed den afhalen, morgengebed en ontbijt, op geluisterd door radiomuziek. Na het ontbijt bedden opmaken, slaap zalen doen, kwart voor 8 appèl, waarbij de groepen zich 'tezamen voegen. Bespreking van de dagindeeling door de leidster, en nadat de nationale vlag in den tuin geheschen is, gaat ieder aan zijn eigen arbeid. Diegenen, die geen bepaalde ar beid hadden, kregen les van de leidster of haar helpsters in politiek, tuinbouw, ge zondheidsleer, zingen of iets dergelijks De tuingroep werkt onder leiding van een tuin man. De naaigroep naait, behalve voor zichzelf en de kinderen uit het te huis, voor arme menschen in de stad. De huisgroep doet al het werk in huis, ook schrobben en boenen. Vreemd is voor vele meisje het stal- werk, koeien melken, de varkensstal uit mesten, maar alles went en ieder werkt met pleizier. Het, minst in den smaak valt het keuken werk, zooals afwasschen, aangezien daar voor zooveel menschen nooit een eind aan schijnt te komen. Om 10 uur 10 min. pauze voor het tweede ontbijt. Om half één middageten, waarna een uur pauze. Van 24 uuur weer arbeid, dan een half uur vrij voor het verkleeden in uni form, bestaande uit rok en jasje van rib fluweel, waaronder een blouse. Van half 5 tot zes uur gemeenschap pelijke wandeling of gymnastiek op het sportplein. Na het inhalen van de vlag werd gege ten en was men vrij tot 8 uur. Om 8 uur verzamelen in de eetzaal waar muziek werd gemaald, gezongen, gehand werkt of naar een voordracht geluisterd Dikwijls werden ook buitenshuis concer ten en tooneeluitvoeringen bezocht of was de gelegenheid een goede voordracht te hooren. Vermoeid, maar zeer voldaan toog men om 10 uur naar bed, waar op de slaapza len, nadat de leidster ieder persoonlijk had goedennacht gewenscht, nog heel wat gelachen en gepraat werd. Het was aardig te zien hoe goed allen het met elkaar konden vinden, ondanks verschil in stand en opvoeding. In onze arbeidsdienst gebeurde het wel dat we bij de boeren in den omtrek moes ten gaan werken en in andere arbeids kampen worden de meisjes aan arme ge zinnen toegewezen waar de moeder ziek of gestorven is, om al het voorkomende werk te doen, weer andere kampen koken voor werkloozen. Zoo vlogen de 18 weken om en zal ik deze paaschvacantie niet licht vergeten en onze zinspreuk indachtig blijven: Wij willen vol Godsvertrouwen Aan onze toekomst bouwen. A. K. Stud. Pharm. WIJ K0MCH W0CN5DAG BIJ U AAM! U ÏÏCLT OriS TOCH NIET TELEUR WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (83) „Och wat geeft zoo'n Encycliek toch veel te denken". De Gezel met deze opmeer - king had groot gelijk; alleen moeten we nog een stapje verder gaan en erbij voe gen: „Het geeft vooral veel te doen". Het is zonder twijfel goed bedoeld ge weest, dat we zoo hier en daar eens ver nomen hebben, dat de Pauselijke Encyclie ken „zware kost" zijn. Toch wordt o.i. het geheel te zwaar opgevat en men bedenkt vaak moeiljjklieden, waar deze slechts ge heel sporadisch voorkomen. Natuurlijk is een document over maat schappelijk herstel geen amusant week blaadje of kindertijdschrift. Als we weten, dat de Paus bij het samenstellen van een Encycliek voorgelicht wordt door vooraan staande sociologen, dus door menschen met kennis over allerlei maatschappelijke vraagstukken, dan moeten en mogen we iets dergelijks niet denken als pasklaar voor ieders verstand. Maar waar toch den katholieken geboden is te werken als le den van de strijdende Kerk, daar is het geen luxe om. eens wat meer te doen dan mondjesmaat-katholicisme. Ligt hierin geen goed werk voor de St. Josephs-Gezellen? Het geeft te denken, ze ker, en het geeft te werken, nog meer waar. Maar jandorie, Kolping is ons toch voor gegaan met te werken? Druppel na drup pel liet hij de inspiratie van een nieuwen tijd vallen op de harten der menschen. En Kolping won het. Zoo ook moeten wij in eigen omgeving de menschen doordringen van de wezen lijke herstelling der wereld. Als een katho liek praat over een nieuwe orde in de we reld en hij rept met geen woord over R. N. of Q. A., dan zwamt zoo iemand. Laten de katholieken in deze zaak er steeds aan denken, dat kwakzalvèrs geen ziek lichaam kunnen genezen. Dat hun wil vaak goed is kan geen vrijbrief zijn voor de metho de, die zij volgen. Hier geldt het bezin nen alvorens te beginnen. De geest van het Evangelie, zoo spreekt Pius, moeten wij uitstorten in de wereld.. Dit beteekent een geest van christelijke onthechting en alles omvatten de liefde brengen tusschen de menschen. Is deze opgave geheel nieuw? Neen, want altijd heeft de Kerk deze leer verkondigd. Maar de grondslag van alle ordening steunt ook op die eeuwenoude leer. Hoe anders te spreken van een gezegend tijdperk der middeleeuwen? Al zal ook daar het men- schenwerk gebreken vertoond hebben, 't is toch typeerend, dat vier eeuwen daarna een stelsel groeit (de z.g. beroeps-standen) dat terugwijst naar het stelsel der 15de en 16de eeuw. De geschiedenis herhaalt zich! De taak is voorzeker zwaar, want veie hinderpalen moeten we overwinnen. Maar, I zegt de Paus, laten zij den moed niet ver- j liezen: aan harden strijd het hoofd bieden is de roeping van iederen Christen; zwa ren arbeid doorstaan is niet vreemd aan hen, die als goede strijders van Christus, Hem van meer nabij willen volgen. Dan moeten wij de zielen van ongelukkigen helpen los komen van deze tijdelijke aarde en ze richten naar God; want velen zijn er niet zoo ver verwijderd of redding is mogelijk. „Blijde ben ik, getuigt de H. Vader, dat dichte drommen van. jonge arbeiders ge hoor geven aan de goddelijke genade en hun kameraden trachten te winnen voor Christus. Niet minder lof verdienen de lei ders der arbeidersvereenigingen, die on baatzuchtig de billijke eischen trachten te behartigen om ze te doen strooken met de welvaart van het geheele bedrijf. Boven dien zijn er meerdere jongemannen, die ia- ter een plaats in de maatschappij zullen bekleeden, en die zich ernstig aan de be studeering van maatschappelijke vraag stukken gezet hebben, vol toewijding voor een gezegend herstel". Zoo huldigt de Paus de vele werkers van bonden en organisaties. Het zij dien werkers een aansporing om nooit te versa gen, laster te verdragen en durvend het goede te wagen. S. M. „WIJ HEBBEN IETS TE ZEGGEN". IL Een andere consequentie van het Kol- pingsprogram is de roeping tot het H. Priesterschap en den kloosterlijken staat. Uit onze rijen komen talrijke late roe pingen, welke voornamelijk groeien uit de sterke beleving van het devies „Gods dienstzin". Zooals Kolping in latere jaren uitgroeide tot de doelbewuste roeping, zoo ook groeit in velen der onzen de leven wekkende gedachte van een offerleven in het rijk der zielen, tot glorie van God. Ja waarlijk, ook wij hebben ten afscheid vaak handen gedrukt, waarin de blaren stonden van harden arbeid, maar diezelfde handen waren dag aan dag gevouwen aan de communiebank en hadden in felle liefde Jezus omkneld; diezelfde handen waren gekust door een vader en een moeder en die handen werden na jaren de dragers van het H. Offer of de stille werkers in verre kloosters. Louter gevolg van godsdienstzin, die het leven beinvloedt en vormt. En dan, van onze leden gaan er jaarlijks 12 pet. ter retraite. En daar in het sana torium voor de zielen, onder de hoogtezon van Gods genade, daar leeren we de juiste verhouding van tijd tot eeuwigheid. Meer dan eens is een retraite de kweekplaats ge weest, waar de besten van onze broeders hun levensbestemming vonden; of waar de lauwe en soms laffe mensch als bij too- verslag werd omgevormd tot beter en eer lijker wezen. Nog echter is het niet genoeg. De massa is nog wankel en tast naar de sterke hand van zijn broeder. Twee menschen kunnen meer dan één; twee vrienden kunnen el kander behouden; twee Kolpingsbroeders kunnen elkander en anderen redden. Toont gij dan, Gezellen, dat gij zóó uw broeder bemint. Severus. MEDEDEELINGEN. De Propagandaclub vergadert Maandag avond in de bovenzaal. Er zijn groote plan nen om uit te yoeren door actieve jongeren. Daarom allen present. De Studieclub houdt Woensdagavond haar 3de bijeenkomst. De club-voorzitter spreekt met als onderwerp: „Gelijkgescha keld". Canisianen op post! De Liedertafel repeteert voorloopig op Vrijdag. Nieuwe leden zijn zeer welkom. De aspiranten-cursus wordt niet as. Vrij dag, maar Vrijdag 30 November gehouden. Het installatiefeest is bepaald op Zondag 16 December. Adres-verandering dient gemeld te wor den aan P. Oostdam. Voor een goede ad ministratie is het noodig, dat het commis sariaat er melding van krijgt. Het Ziekenfonds kan pas goed werken, als het melden tijdig geschiedt bij den ad ministrateur, F. de Jong, De Ruyterstraa* 21. En niet aan de zaal. Het Gezeilenhuis heeft voor de ontspan ningsbijeenkomsten een verandering onder gaan. De biljarts zijn verplaatst. Hopelijk dat zulks de goed sfeer verhoogt Winterprogramma 19341935. Woensdag 21 Nov.: Inleiding: Spreker de heer Steph. Menken. Onderwerp: „Gelijk geschakeld". Donderdag 13 Dec.: Buitengewone bij eenkomst. Spreker de heer F. Schneiders. Onderwerp: „Hongarije". Deze lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden en gramo- foon-muziek. Donderdag 3 Jan. Vraagavond „Elck wat Wils". Maandag 28 Jan. Spreker de heer v. Oerle. Onderwerp: „De Lichtfabrieken". Vrijdag 22 Febr.: Vraagavond „Elck wat Wils". Donderdag 14 Maart: Spreker de heer A. F. v. Remundt, met een nader te noemen onderwerp. Maandag 1 April: Vraagavond: „Elck wat Wils". Vrijdag 26 April: Spreker de heer Hoeks. Onderwerp: „Over oude en nieuwe Staats- Romans". Donderdag 9 Mei. Sluitingsavond. De excursies zijn als volgt: Planetarium, Den Haag. Licht-fabrieken onder deskundige lei ding. Wollen-dekenfabriek. Sterrenwacht; en een groote Pinkster-excursie naar Rotterdam. STUDIECLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Canisianen. Wederom is ons Winterprogram samen gesteld; en vragen we uwen aandacht voor de actueele en interessante lezingen en vraagavonden, welke ons in het a.s. seizoen zullen worden aangeboden. Gezien de groote successen van de vori ge jaren, vertrouwen we dan ook, dat de leden, zooveel mogelijk de studie-avonden zullen bezoeken. Als alle leden hunne spontane mede werking toezeggen, dan zullen en kunnen we slagen. Ons devies blijft: „Steeds Paraat Canisianen". (We hopen, dat een ieder dit zal kunnen beamen). BIBLIOTHEEK. Gezellen, al hebben we nu reeds, terwijl de bibliotheek nog zoo kort geopend is, een flink aantal lezers, toch spijt het ons, te moeten constateeren, dat er nog zoo wei nig Gezellen bij zijn. Gaan zij dan naar andere bibliotheken? We hopen van niet. De bibliotheek is ook voor jullie, Gezel len, en wel hoofdzakelijk voor jullie. Je vindt er wat naar je smaak, omdat we bij het aanschaffen van de boeken steeds den ken aan „Elck wat wils". Je kunt er vin den: romans, boeken voor je jongere broers, ook zij kunnen bij ons lezen, en andere ontspanningslectuur, boeken op het gebied van sociologie, van geschiedenis, tijdschriften enz. En de prijs is slechts 5 cent per deel en per week voor de ontspanningslectuur en tijdschriften, terwijl men de andere boeken gratis kan lezen. Wat wil je nu nog meer: goedkoope en bovendien de zekerheid van mooie en goe de lectuur. Nogmaals, Gezellen, op jullie rekenen we, nu en in de toekomst en tot slot: ben je reeds lezer, win er dan nog één bij! De Bibliothecaris. LOTERIJ. Nog 15 prijzen staan onafgehaald in het Gezeilenhuis. Zij vielen op de nummers: 74, 114, 144, 15°., 290, 308, 411, 529, 726, 803, 820, 1215, 1239, 1253, 1424. Wij wachten de gelukkigen hedenavond tusschen 8 en 9 uur. H. ELISABETH VAN THÜRINGEN. Als niet anders wordt aangegeven in deze week dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 18 Nov. Zes en twintigste Zon dag na Pinksteren. Gedenkdag van de wij ding der Basilieken van de H.H. Petrus en Paulus. Mis: Terribilis. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Zondag. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Wit. MAANDAG 19 Nov. Mis v. d. H. Elisa beth, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. H. Pontianus, Paus en Martelaar. Kleur: Wit. Door veel lijden moest de H. Elisabeth van Thüringen tot groote heiligheid gera ken. Vooral heeft zy veel moeten verduren als 22 jarige weduwe. Na de dood van haar echtgenoot werd zij verjaagd met haar kin deren uit haar slot en tot armoede gebracht. De koningsdochter moest haar brood gaan bedelen. Sterk in de liefde tot God ver droeg zij alles met heldhaftig christelijk geduld, ja dankte God zelfs voor haar lij den. Elisabeth stierf op 24-jarigen leeftijd den 19en November 1231, na een leven wel kort, maar rijk aan liefde tot God en de naaste. DINSDAG 20 Nov. Mis v. d. H. Felix van Valois, Belijder: Justus. Kleur: Wit Na een zeer heilig leven in de eenzaam heid, tezamen met den Parijschen profes sor de H. Joannes de Matha, stichtte de H. Felix met den H. Joannes de Orde der Al lerh. Drieëenheid tot verlossing der slaven. Het scapulier der Orde is wit met een rood blauw kruis. Het onder ons bekend scapu lier van de Allerh. Drieëenheid (het eerste van het z.g. vijfvoudig scapulier) is er een verkleining van. WOENSDAG 21 Nov. Feestdag van Ma ria's Opdracht in de Tempel. Mis: Salve. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. DONDERDAG 22 Nov. Mis v. d. H. Cae- cilia, Maagd en Martelares: Loquebar. Kleur: Rood. Door hare standvastigheid in het bewa ren van hare aan God toegewijde zuiver heid bracht de tegen haar zin gehuwde Caecilia haar echtgenoot Valerianus tot het ware geloof eveneens haar zwager Tibur- tius. Na de marteldood van Valerianus en Tiburtius werd ook Caecilia gemarteld en zij overleed aan een bekomen halswonde. Mogelijk wel naar aanleiding van de An- tiphoon: „Onder begeleiding van orgelspel zong Caecilia voor den Heer" wordt Cae cilia vereerd als de Patrones van muziek en zang. VRIJDAG 23 Nov. Mis v. d. H. Clemens, Paus en Martelaar: Dicit Dominus. 2e ge bed v. d. H. Felicitas, Martelares. Kleur: Rood. Clemens I, de vierde Paus en medewer ker v. d. H. Paulus (volgens het Epistel) werd tijdens de christenvervolging onder keizer Trajanus verbannen naar de steen groeven in de Krim, waar twee duizend christenen waren veroordeeld tot dwang arbeid. Niet te beschrijven is het, wat de H. Paus daar met de Christenen heeft moe ten verduren. Toen zij eens van dorst ver smachtten bad de heilige en op een ver hevenheid verscheen een lam, onder welks voorpoot een frissche waterstroom te voor schijn kwam, waarin allen hun dorst kon den lessen. Dat wonder ontstak de Hei denen in toorn en zy zwoeren Clemens te dooden. Aangeklaagd bij den keizer werd Clemens, op diens bevel vastgebonden aan een anker, in zee geworpen. Op het gebed der Christenen zou toen de zee drie mijlen zich hebben teruggetrokken en werd er een verwoesten tempel zichtbaar, waarin het stoffelijk overschot van den heiligen mar telaar rustte. De omstandigheden van zyn marteldood zijn echter niet met onbetwist bare zekerheid bekend. ZATERDAG 24 Nov. Mis v. d. H. Joannes van het Kruis, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Chrysogonus. Mar telaar; 3e voor den Paus. Credo. Kleur: Wit. Joannes werd geboren te Fronteveros in Oud-Castilië. Als jongen van negen jaar onderscheidde hij zich reeds door zijn wer ken van boetvaardigheid, zooals vasten, geeselen, nachtwaken. Op 18-jarigen leeftijd werd hij Carmeliet en voor de H. Teresia van Avila was hij een sterke steun bij haar streven de Orde te hervormen. Als beloo ning voor zijn vele werkzaamheden aan het zielenheil en de hervorming van de Carmelietenorde vroeg en verkreeg de heilige om Christus' wil te mogen lijden en veracht worden. Die belooning kreeg hij overvloedig. Onschuldig moest hij negen maanden in de gevangenis doorbrengen. Kort daarop werd hij ernstig ziek en zijn been werd met zooveel wonden en zweren bedekt dat het allertreurigst was om aan te zien. Maar alles verdroeg hij met het grootste geduld en toch was hij altijd op geruimd en vroolijk. Zijn bijnaam: „van het Kruis", heeft hy terecht verdiend. Joannes was ook een voortreffelijk leer meester in het geestelijk leven en beguns tigd met een verheven graad van beschou wing. Verscheidene boeken zijn nog van hem over, handelend over mystieke Theo logie. Om de voortreffelijkheid zijner wer ken is hij in 1926 onder het getal der Kerk leeraren opgenomen. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: MAANDAG. Eigen Mis v. d. H. Elisa beth: Erat. 2e gebed v. d. H. Pontianus alleen in stille H.H. Missen. Credo. Amsterdam. ALB. M. Kr

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6