ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 UITSLAANDE BRAND. Gisteravond te ongeveer kwart over tien ontdekte een voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in de bovenste verdie ping van het pand Jan v. Houtkade 37A, bewoond door het gezin L. v. E. De voor bijganger waarschuwde den benedenbewo- ner, den heer M. L. Z., die tezamen met J. P. zich toegang verschafte tot de woning, maar vanwege de rook niet veel kon uit richten. Het bleek, dat het vuur woedde in de slaapkamer. De bewoners waren niet thuis. L. v. E. was te kwart over zeven door zekeren v. d. K. gehaald om naar de bioscoop te gaan. v. E. was daarop met een brandende sigaar naar boven gegaan om zijn jas te halen uit de kleerenkast. Daarop is hij ver trokken, terwijl zijn vrouw en drie kinde ren naar v. d. K.'s vrouw gingen. Eerst te 12 uur keerden zij terug. Toen was de slaapkamer en het daarboven gelegen dak kapelletje uitgebrand. De brandweer heeft onder leiding van den heer v. Lith het vuur met 2 stralen op den kleinen motorspuit gebluscht. De inboedel is verzekerd- 'M Winkelweek Lage Rijndijk. Men schrijft ons het volgende: De nog jeugdige Winkeliersvereeniging, welke in September is opgericht door de gezamenlijke Winkeliers van de Lage-Rijn- dijk, geeft blijk van durf en doorzettings vermogen. Niet bij de pakken neerzitten, en actief actie en Kooplust in onze buurt opwekken, dat was het parool van de Win keliersvereeniging, toen ztf besloot, een groote en grootsch opgezette winkelweek te organiseeren, in het laatst van Novem ber en begin December, en inderdaad is dit niet bij het plan gebleven, doch heeft men krachtdadig de daad bij het woord weten te voegen. De Winkelweek Lage-Rijndijk heeft plaats van 28 Nov. van des middags 2 uur tot en met 6 December, terwijl deze win kelweek zeer interessant belooft te worden, gezien het werkelijk aantrekkelijke pro gramma. Alle deelnemende winkeliers zullen hun gevels opsieren met de vereenigingsvlag, sommigen zullen meerdere vlaggen plaat sen, zoodat circa 40 vlaggen de eerste feest stemming zullen aanbrengen. Groote doeken, dwars over den Lage Rijndijk, zullen het motto „Koopt op den Lage-Rijndijk" kond doen, terwijl een su blieme muziekversterkinginstallatie met microfoon, uit circa 10 of 12 luidsprekers, een vroolijk muziekstukje ten gehoore zal brengen, of hierdoor het publiek door het Bestuur der Vereeniging zal worden toe gesproken. De Muziekinstallatie wordt verzorgd door de Fa. Jesse te Voorschoten, voorts wordt door de vereeniging een reclameblad ver spreid, welke allen genummerd zijn. Iedere aangesloten winkelier stelt 2 prijzen in zijn étalage's gratis voor het publiek beschik baar, deze prijzen zijn genummerd, welke nummers in den loop der Winkelweek, op de prijzen worden bekend gemaakt. Draagt de prijs een nummer gelijk aan het num mer der reclamekrant, welke huis aan huis wordt verspreid, dan is de prijs, na de Win kelweek, gratis en zonder eenige verplich ting, voor den houder van de krant met dat nummer. Niet minder dan 60 prijzen, waar onder zeer waardevolle, zijn aldus voor het publiek beschikbaar. Onder de Winkeliers, die bij de vereeni ging zijn aangesloten, heeft bovendien een étalage-wedstrijd plaats. Hiervoor is een eerste prijs met diploma beschikbaar en 5 eervolle vermeldingen. Een Jury bestaan de iiit 5 Heeren Winkeliers van de Winke liersvereeniging Doezastraat, zullen de etalage's op den Lage-Rijndijk komen be- oordeelen en uitmaken, welke voor den prijs met Diploma en welke voor eervolle vermelding in aanmerking komen. Buiten deze festiviteiten hebben de meeste deel nemende winkeliers nog eigen attracties, zoodat het werkelijk iets bijzonders belooft te worden, om van 28 Nov. tot en met 6 Dec. te winkelen op den Lage-Rijndijk. Er zijn nog gebeurlijkheden, welke niet allen verklapt kunnen worden, doch stellig staat vast, dat het koopen op den Lage-Rijndijk gedurende de Winkelweek niet alleen amu sement en gezelligheid, doch bovendien ook groote voordeelen zal opleveren. Leidsche Kunstvereeniging. Gistermiddag heeft in de Lakenhal de opening plaats gehad van een tentoonstel ling van schilderijen en grafisch werk van Frederika H. Broeksmit en Johann Wind- horst. Bij deze opening waren behalve scheidene bestuursleden en leden der orga- niseerende vereeniging tegenwoordig de heer Rosier namens de Commissie vooi Lakenhal, de heer Coert, directeur van het Museum, Baron v. Geen, oud-particulier secretaris van H. K. H. Prinses Juliana, de schilder Kamerlingh Onnes en vele ande ren. De voorzitter der Leidsche Kunstvereeni. ging mr. J. Slagter, heette allen hartelijk welkom en sprak een woord van dank tot den heer Coert, die bij de inrichting der tentoonstelling wederom zijn gewaardeer de medewerking had verleend. Spr. constateerd met voldoening, dat er ook voor de kunst toch nog belangstelling bestaat en dat zij zich niet alleen concen treert op de luchtvaart. Hierna weidde spr. uit over het begrip kunst en zeide, dat men voorzichtig moest zijn bij de beoor deeling van de moderne kunst. Evenwel, wat te spoedig veroudert, heeft toch geen stevigen ondergrond. Hierna werd de expositie door de aan wezigen bezichtigd. Rechterlijke macht. Bij koninklijk besluit van 14 November is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, mr. H. J. v. Nouhuys, advocaat en procureur, waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht Leiden, plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep (O.) te 's-Gra- venhage, wonende te 's-Gravenhage. Geveilde perceelen. Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh Notaris alhier: Het huis en erf met tuin, Da Costastraat 6, alhier, 3700.kooper de heer K. L. van Duuren q.q. alhier, voor 3780. Het winkel- en woonhuis, Hooglandsche Kerkkoorsteeg 2 hoek Middelweg alhier is niet gegund. Ten overstaan van S. J. Rulzeveld, Nota ris alhier: De stalen Motor vrachtboot „Vertrouwen" in bod 1300.kooper de heer Ph. Boot te Zoeterwoude voor 1550. ACADEMIEN1EUWS Bij Apoth. en Drogisten LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Coornhert's Dolinghe van Ulysse" De eerste Nederland- sche Odj'ssee, de heer Th. Weevers, gebo ren te Amersfoort, Geslaagd: candidaatsexaftien Rechtsgeleerdheid mevr. J. Masthoff-Vermaas, Amsterdam, de heer W. F. Th. Eijgelsheim, S assen- li e i m, de heer W. Pluchel, den Haag. Voor het Apothekers-assistent-examen is geslaagd de heer A. H. Hussen, Delft. WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Wat ook een gezonde stamppot geven kan? Rauwe wortels. Neem een halve bos wortelen, wasch ze en ontdoe ze van de uit einden, daarna malen in een groentenmo- len, tegenwoordig overal verkrijgbaar, of, indien u dien niet hebt, dan raspen; een rasp behoort in iedere keuken te zijn. Voeg er een handjevol peterselie bij, gewas- schen en gehakt, en was gesneden prei. Goed dooreenmengen en er een achtste li ter room er door roeren: probatumest! Tomaten is in vele gezinnen een welkom gerecht geworden. Men moet ze meestal leeren eten, evenals meloenen en bananen. Heeft men den smaak te pakken, dan wordt men er vaak dol op. Wie nog niet van tomaten houdt, beginne met tomaten soep, hier volgt een recept: neem anderhal- ven liter aardappelnat (U doet dit toch nooit weg?) en zet op een fijngesneden uitje, een laurierblaadje en drie aardap pels, grof of fijn geraspt, dus: Rauw. Er zijn rauwkosteters, die de aardappels niet schil len, maar slechts af boenen; zij vinden de aardappels dan pikanter van smaak, en achten ze voedzamer dan wanneer ze ge schild zijn, omdat vlak onder de schil het meeste eiwit zit. De een eet ze dan met de meegekookte schil op, de ander doet die er, bij het nutti gen van den maaltijd af.. Ons dan dit nog niet bekoren, terwijl het zeker niet raad zaam is schurftige of roestige aardappelen ongeschild te laten; men ziet dan ook niet, wat o n d e r de schil is. Bovenstaand meng sel wordt een dik kwartier gekookt: de snippers aardappelen mogen niet stuk ko ken. Maal voort' 1 Kilo tomaten door een vruchtenmolen, of rasp ze, dan blijft alleen de schil in de hand over. Deze puree wordt bij de soep gevoegd, als deze van het vuur is genomen; handelt men aldus, dan be houden de tomaten hun volle waarde. Men krijgt een pittige soep, wanneer nog, be halve een stukje Planta wat fijngehakte peterselie wordt toegevoegd. Smakelijk eten! 2e helft Nov. IN DEN HOF. Er zijn tuinen, die in 't voorjaar vooral veel last van te groote vochtigheid hebben en ook in den zomer niet spoedig last van droogte krijgen. De oorzaak kan gevonden worden in een te hoogen waterstand, in 't aanwezig zijn van harden ondergrond, waardoor het water moeilijk wegzakt of wel de afwatering is in 't algemeen slecht geregeld, waardoor het overtollige water moeilijk in slooten kan wegvloeien, 't Is dus van belang om onzen grond in 't voorjaar zoo goed moge lijk te doen ontwateren, en daarom leggen hem in zoogenaamde winterbedden. Wanneer men deze bewerking uitvoert, maakt men bedden, die ongeveer twee Me ter breed zijn, en graaft hiertusschen grep pels met ongeveer een bovenwijdte van 40 c.M. Men laat deze naar een breederen greppel of sloot afwateren, dus daarom maakt men de greppels 't diepst aan den slootkant, terwijl naar de tegenovergestel de zijde de diepte veel geringer is. Op die wijze krijgt men voldoende afwatering. Vooral kan men de bedden met stalmest bemesten. De grond uit de greppels wordt over de bedden heengeworpen en daarna alles omgespit. De grond kan goed door vriezen en het water zakt naar de greppels uit. Daar wij doorgaans in onzen grenten- tuin zeer hooge eischen aan den bodem stellen door de intensieve culturen, moeten we zorg dragen, dat er van geen uitputting sprake kan zijn. Goed bemesten is dus van 't grootste belang en vooral op schrale gronden. Een fout van velen is nog, dat zij te weinig mest gebruiken. En men beden ke wel, 't zij men stalmest of compost ge bruikt: er is groot verschil tusschen stal mest en stalmest, compost en compost. Van groot belang is de vraag: van waar is de mest afkomstig en op welke wijze is nij bewaard?" Daar niet overal voldoende stalmest is te krijgen en dikwijls de prijs vrij hoog is, is men onwillekeurig geneigd met een geringere hoeveelheid te volstaan, en het spreekt van zelf, dat in dit geval de oogstresuitaten ook nie voldoende zul len zijn. Mestgebrek mag echter tegen woordig geen reden zijn om onvoldoende te bemesten, overal is men in de gelegen heid om kunstmeststoffen als hulpmest te koopen en aan te wenden. In een volgend artikel zullen We de hofbemesting met kunstmest, 't zij geheel of gedeeltelijk be- I spreken. Sommige meststoffen kunnen Ln 't najaai* of in den winter, bij goed weer, worden aangewend, andere eerst in 't voor jaar. VOOR DE KEUKEN: De tijd voor de winterkostjes is weer aangebroken, en één wel eens rauwe zuurkool? Neen? Probeer van deze is ZUURKOOL. Maar eet u ook dit gerecht dan eens. De smaken verschil len, ook hier, maar mogelijk bevalt het u. Ge weet, dat rauwkost meer en meer in burgert, en dan is, behalve gewone en an- nyviesla, kool en zuurkool in menig gezm tegenwoordig al gauw aan de beurt. Zuur kool wordt heel gezond geacht, vooral voor zwakke magen, maar mer moet ze niet te vet eten, dus zwakke magen houden niet van zuurkool met spek, hoe heerlijk dit ook moge smaken. Het volgende recept geeft een kostelijk gerecht: 1 pond rauwe zuurkool wascht men een keer of vier, dan is 't ergste- zout er wel af. Fijn snijden en vermengen met een half bosje gehakte peterselie; voeg er dan nog bij een fijn ge sneden, zachtbruin, met een stukje Planta, gebakken uitje. Moge het u goed bekomen! KERKNIEUWS BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: Afgekeurd. meraad, Blanke Arie, bewogen hadden zich uit te geven voor den verloren zoon, vooral omdat zijn mooie, blanke huid be schilderd moest worden; maar na alles zorgvuldig voorbereid te hebben, ston den ze ten slotte gedrieën op een paar me ter afstand van het kroegje. Teun en Dirk gingen er in. Blanke Arie zou later onstui mig binnen komen rennen, zijn geliefde „moeder" om de hals vallen. Twee minuten nadat zij waren binnenge gaan, wankelden Teun en Dirk weer naar buiten, bleek en ontdaan: De weduwe, die troost vond bij deze meevoelende zeelie den, was weer over haar zoon gaan pra ten zc.o gsuw ze binnenkwamen en had ze juist verteld dat, toen haar zoon een jaar of negen was, een kwaadaardige hond van een schipper hem een groot stuk..,, uit z'r. neus had gebeten.... Arme Blanke Arie!! Een reis van bijna drie uur, natgere gend. koud enz. „Kom in het najaar maar eens praten, Pater", had hij gezegd. „Ik word oud en voei veel voor de Missie." Het huis stond leeg: „Moet u bij N.N. we zen, meneer? Buurman is verleden week begraven Arme Pater Liefhebber!! FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Hendrik, t. v. H. Vijfbrief en T. Verbeek— Petrul Franciscus, I. v. J. M. Caspers en A. M. E. Th. Jacobi. Jacobus Johannes, z. v. J. Straathof en P. Boot. Adrianus Pieter, z. v. P. v. Houten en J. Stikkelorum. Elisabeth, d. v. F. de Jong en E. v. d. Steen. Harry, z. V. H. Brouwer en M. E. Muselaar. Overleden: C. Chr. Donnars-Esse- berg vr. 52 j. R. de Sitter dr. 7 j. B. Munnik-Bresser, vr. 49 j. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN L. K. Hetlen I 191. Teun en Dirk, vertelt Jacobs, zaten ge zellig in een knus kroegje op de Dijk aan de Wed. Barhoudster te vertellen van hun laatste reis. Het was zelfs voor hen, oude zeerotten, erg geweest. Ze waren echt bly geweest, dat ze heelhuids aan wal geko men waren en vrouw en kinderen nog teruggezien hadden. Teun werd bij z'n vierde slokkie altijd gevoelig en begon zeer hartelijk te vertel len van zijn lieve kinderen zoodat de Wed. Barhoudster er de tranen van in haar oogen kreeg en hun vertelde van haar jongen, haar eenig kind, dat twintig jaar geleden, als jongen van een jaar of veer tien in een kwade bui was weggeloopen, met een schip was meegegaan en nooit meer van zich had laten hooren: „Mis schien is hij wel dood. Wat heb ik een doelloos leven! En waar spaart een mensch eigenlijk voor?" Teun trachtte haar te troosten en Dirk raakte diep in gedachten: Ze hadden alle bei vrouw en kinderen. Was niks aan te doen. Maar anders.... „Teun, ik weet wat, zei Dirk, toen ze even later het knijpie waren uitgezeild. „Kerel, ik weet wat. Waarachtig, ik heb het. Arie, Blanke Arie." Het duurde heel wat voordat Teun over tuigd was dat Dirk niet halfsikker was. Om kort te gaan: de wed. werd aan het praten gebracht en na een paar dagen wis ten ze heel wat bijzonderheden over het verloren schaap: rossig haar, moedervlek achter'het linker oor, een zeilschip op de rechter arm geteekend, een anker op de handen enz. Het had heel wat "in voor dat ze hun ka- AAN BEKOMEN BRANDWONDEN BEZWEKEN. Het zoontje van den heer J. H. Aalderink, wonende Oude Enschedescheweg te Haaks bergen, dat deze week achterover in een emmer heet water kwam te vallen, is heden aan de bekomen brandwonden in het St. Antonius Gasthuis te Haaksbergen over leden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Oude dame het slachtoffer. In den afgeloopen nacht heeft in perceel Bakenessergracht 50 te Haarlem een geval van kolendampvergiftiging plaats gehad. De bewoonster, de 80-jarige mevrouw de wed. v. Bilderbeekgeb. v. Riemsdijk en haar 48-jarige dochter, raakten bedwelmd doordat een kachel op de slaapkamer ko lendamp verspreidde. De dochter wist nog een raam te openen en de buren te waar schuwen, die een dokter haalden. Deze constateerde, dat de oude dame reeds was overleden. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. TELEGRAMMEN KARDINAAL GASPARRI ERNSTIG ZIEK. ROME, 17 Nov. (V. D.). Uit de krin gen van het Vaticaan wordt medegedeeld, dat de toestand van kardinaal Gasparri, den voormaligen Pauselijken staatssecreta ris, die sedert eenige dagen aan influenza lijdt, gisteren aanzienlijk verergerd. In een officieel bulletin wordt gezegd, dat de toe stand van kardinaal Gasparri ernstige be zorgdheid wekt in verband met een com plicatie van longontsteking. NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. PARIJS, 17 Nov. (V.D.). In Zuid-Frank rijk woeden hevige stormen en vele plaat sen zijn geteisterd door wolkbreuken. Ten gevolge van de zeer hooge deining ramde in de oorlogshaven van Toulon een torpe do-boot den motorbarkas van een kruiser, waarin zich een officier en zes matrozen bevonden. De barkas zonk onmiddellijk, doch de zeven inzittenden konden ondanks den hoogen zeegang gered worden. Ver scheidene schepen werden van de ankers afgerukt en gingen op drift. Het eerste escader, dat was uitgeloopen voor het hou den van manoeuvres heeft deze wagens den storm afgebroken enis naar Toulon te ruggekeerd. Ook in de omgeving van Marseille heeft de storm groote schade aangericht. Aan ie Fransche Riviera regent het sedert eenige dagen onafgebroken. In de Vogezen is de eerste sneeuw ge vallen. NEW YORK, 17 Nov. (V.D.) Woens dag 1.1. werd de echtgenoote van een ge fortuneerd handelsagent te New York Gustave Westheim, telefonisch gewaar schuwd dat haar 12-jarig zoontje Robert Lewis, een kind uit haar eerste huwelijk, gevaar liep, dat hem iets zou overkomen, wanneer niet een bepaald bedrag aan geld zou worden betaald op nader te omschrij ven wijze. Zij waarschuwde de politie, die een val legde en erin slaagde gisteravond de bandieten te betrappen, toen deze de villa van Westheim wilden binnendringen. Er ontstond een schietpartij waarbij twee politie-beambten licht werden gewond, doch men slaagde erin drie van de vier bandieten te overmeesteren. De vierde wist te ontkomen Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent Calvé Delft c. v. A Kuchenm. Acc. Ned Ford Philips Gem. Bez Uni Lever Petroleum: Kon. Olie Per lak Ruboer: A dam Rubber Deli Bat Rubber Vico Serbadjadl Scheepvaart: Oude Vaart N Scheepv. Unie Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg. Explor. Mij Suiker: H.V. A dam Vorstenlanden Java Cultuur N.l.S.U. Tabak: Del) Mij. Senembah Dell Bat. Tabak Oostkust Am Fondsen: Am Smel'ing Anaconda Ass. Gas en Elec Bethlehem Steel Cities Service JentraJ Public. Jonlmentaj Uil Jen Aviation Int. Nickel Kennec. Copper Milwaukee ld. Pref. Keesport Tin PI. North American Nevada Shell Union Unit. SL Leather Union Pacific Wabash United St Steel Tidew Asa OU 32'/s 2 uw, «1/s Va 2237, 21574 •6'Vs 1338/g 85l/a 56 631/4 6I/4 10l/4 6 U/a 1351/4 29l/a 52'/4 ö!1/« 177s JVs 108/4 278 14» a 103/4 l7/. 23/, 66 _77a 41/4 33/g 627« 174 67w 517» 224t/4 213* 748/4 857, 1328/4 07i "/e ie»/* 17* 10% 278 14»/g 10»/w IV18 2 Vu» 5674 774 <8/te 37# 63 IV,8 6»/s WISSELNOTEEKINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7-39?/g Berlijn 59.47 New York 1.48 Parijs 9.75 Brussel Zwitserland 48.051/2 Milaan 1267 20.20 87.25 33 10 38.171/2 6.171/2 Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 1 pet BEURSOVERZICHT. Het succes van de nieuwe Indische lee ning heeft de Amsterdamsche effecten beurs eenigen steun gegeven. De koersda ling in Wallstreet bleef dan ook nagenoeg zonder invloed behalve voor Amerikaan- sche waarden, die fractioneel terugliepen. Van de Industrie*".len konden Unilevers zich handhaven op de hoogste koersen van gisteren, terwijl Philips ongeveer 1 pet. verbeterden. Aku's waren opnieuw volko men verwaarloosd; de koers lag op het vorige niveau. Oliewaarden liepen mee- rendeels iets op. Kon. Olie stegen onge veer 1 pet.; de berichten omtrent de Ame- rikaansche olie zijn iets opgewekter, ter wijl tevens wordt gemeld, dat er reden is om aan te nemen, dat Japan en Mandsjoe- kwo water in hun wijn zullen doen met betrekking tot het petroleummonopolie. Rubbers waren gedrukt tengevolge van de verwachting, dat de voorraden in En geland deze week opnieuw een belangrijke toeneming te zien zullen geven. A'dam Rubbers verloren 1 pet. Suikers ondervon den den invloed van de vaste houding der New Yorksche suikermarkt. H. V. A.'s liepen 1 pet. op. Tabakken en goud-aandeelen waren volkomen verwaar loosd. Duitsche obligaties waren nauwelijks prijshoudend; hier en daar liepen de koer sen een kleinigheid terug. De Nederland- sche en Ned. Indische bcleggingsmarKt verkeerden in herstel, al kon het verlies der laatste dagen slechts ten deele worden I ingehaald. De omzetten bleven over het algemeen genomen van uiterst geringe af metingen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3