De West-Indië vlucht van de K.L.M. 26ste Jaargang ZATERDAG 17 NOVEMBER 1334 No. 7967 S)e £eki&clreSoti/Ya/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonntbetaling: ▼oor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt kat dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur mm verhuur, koop en verkoop: 8.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. TWEEDE KAMER Staatsloterij Buitenlandsche zaken Wie zou het de loterij-ondernemingen kwalijk nemen, dat zij de Staatsloterij ge bruiken voor hun trekkingen, zoodoende de kosten van organisatie en publicatie uitsparend? Dit spelletje heeft echter ook een grens, en het is zelfs zoover gekomen, dat de collecteurs van de Staatsloterij met hun loten bleven zitten. Aan de orde was heden een wetsontwerp om te voorkomen, dat de Staatsloterij aan dit parasiteeren zou bezwijken: het gebruik maken van de trekkingen der Staatsloterij moest straf baar gesteld worden. Aan het argument van den heer Wes terman (N.H-), dat eenige duizende menschen aan dit bedrijf hun brood-ver dienden, en dat het dus beter zou zijn die menschen iets te laten betalen," voegde de heer Drop (S.DA..F.) nog toe, dat het onbillijk zou zijn deze menschen broode loos te maken, waar zij zoo dapper tracht ten aan de steun te ontkomen. De Minister van Financiën vond dat voorstel heel mooi, maar kon het toch niet accepteeren. Vooreerst zou de Staat in moeten staan voor de betrouw baarheid van al deze. loterijen, en boven dien zou men trachten de retributie op het toch al niet te zwaar betaalde perso neel te verhalen. De vrees van werkloos heid van die menschen is ongegrond, om dat er alleen wat meer inspanning noodig zal zijn, willen zij hun bedrijf staande houden. Hiermede was de heer Ter Laan (S.D.A.P.) het eens. Hij vond ook dat de Regeering moest zorgen voor de gezond heid harer eigen loterij-organisatie. Maar hij vond, dat, aangezien de uitbreiding der particuliere loterijen, de staat zijn eigen loterij moest uitbreiden. Dat is geen ver sterking van de speelzucht des volks, want er wordt nu in die particuliere loterijen tóch gespeeld. Het zou alleen met meer waarborgen van betrouwbaarheid ge schieden, als de staat de gelegenheid uit breidde en de loterij monopoliseerde. Misschien zat daar wel iets waars in; maar èn de heer Zandt (St. Ger.) èn Sm e enk (A.R.) toonden door hun ver zet al spoedig aan, dat de heer J o e k e s (V.D.) gelijk had, toen hij zeide, dat dit voorstel des heeren Ter Laan lag buiten den grondslag van het Kabinet, dat geen principieele tegenstellingen wil toespitsen en dus nooit het contra-sign der Regee ring zou verwerven. Op dien grond zou de heer Joekes te genstemmen met zijn fractie. En blijkbaar gold dezelfde reden voor de Katholieke fractie, die eenparig tegenstemde, zoodat het ontwerp des heeren Ter Laan werd verworpen met 49 tegen 20 stemmen. Het Regeeringsontwerp werd daarna aangeno men met 11 stemmen tegen. Daarna begon onder zeer weinig belang stelling de behandeling van Buitenland sche Zaken. In verband met de toelating van Rusland in den Volkerenbond vond de heer L i n g- beek (Herv. Ger.) het noodig te waar schuwen tegen de evehtueele toelating van den Paus. Een vrij wat verstandiger woord sprak de heer Snoeck Henke- m a n s (Chr. Hist.), die graag gezien had dat Nederland zich vereenigd had met het bezwaar van de Valera, die de indivi- dueele groepsbegeerlijkheid als grondoor zaak van oorlog en als grondslag van de Sovjet-Unie aanviel. De heeren Wester man (N. H.) en Sneevliet (R.S. P.) wedijverden met elkaar in het kleineeren van den Volkenbond. Laatstgenoemde ver klaarde het toetreden van Rusland tot dit instituut als een teeken, dat het bolsje wisme de wereldrevolutie had opgegeven, om samen te gaan werken met het Fran- sche imperialisme. Scherp hekelde de heer Westerman (N. H.) de slappe houding van Nederland tegenover België, waar door het laatste land met het Albertkanaal een voorsprong had gekregen. De Neder- landsche Souvereiniteit op de tusschenwa teren is niet voor discussie vatbaar; daar schijnt men op Buitenlandsche Zaken nog wel eens aan te twijfelen. De heer Vlie gen (S.D.A.P.) voegde daaraan toe, dat men voor '27 nog niet aan een Albertka naal dacht. Door ons aarzelen met de een voudigste oplossing een kanaal Ant- werpen-Moerdijk is het er nu gekomen. Bijna alle sprekers klaagden over de wei nige mededeelingen, die het Dep. v. Bui tenlandsche Zaken verlieten. De heer van D ij k (A. R.) achtte het aanleggen van vliegvelden voor Engeland aan onze Oost grenzen ondenkbaar, pleitte voor het aan vaarden van de controleverplichtingen van wapenfabrikanten, die te Genève ontwor pen worden, juichte het stemmen tegen de toelating van Rusland in den Volkenbond toe en betreurde met de heeren Snoeck Henkemans en Bongaerts dat Nederland zijn stem niet beter had geargumenteerd. Met dat al was het hoog tijd geworden om te sluiten; de vergadering werd dan ook tot Dinsdag verdaagd. Binnenlandsche zaken In de avondvergaderingen van Dinsdag en Donderdag heeft de Kamer de begroo ting van Binnenlandsche Zaken afgehan deld. Niet minder dan 26 sprekers hebben aan de debatten deelgenomen; de verga deringen duurden dan ook onderscheiden lijk tot kwart voor een en tot by half twee in den nacht. Verreweg het voornaamste, men kan welhaast zeggen: het eenige werkelyk be- langrijke punt van beraadslaging was de j kwestie van de autonomie der gemeenten. Van meerdere zyden werd de Minister op dit punt aangevallen, nu eens op gema- i tigde, dan weer op zeer felle wyze. Van Katholieke zijde werd door den heer Steinmetz betoogd, dat het in- j grypen van Minister De Wilde in de Am- sterdamsche Gemeentesalarissen ongemo tiveerd was, omdat deze veelal niet hooger, ja, zelfs lager waren dan die van het Ryk. Ook de heeren Wendglaar (V. B.) en Krijger {C. H.), die overigens wel met het algemeen beleid van dezen Minister mede kon gaan, lieten toch zacht-gevooys- de vermaningen hooren, om. bij het ingry- pen in gemeentelijke aangelegenheden, niet te ver te gaan. Het uiterste der critiek op dit gebied werd geleverd door den heer Sneevliet (Rev. Soc.) die de circulai res van den Minister aan de gemeenten be titelde als „oekasen" uit Den Haag. Minister De Wilde heeft ontegen zeggelijk zijn beleid krachtig verdedigd. De korte inhoud dezer verdediging is deze: de gemeenten, die tot het Rijk hunne toe vlucht nemen, omdat zij het met hare fi nanciën niet kunnen bolwerken, moeten dan ook de rijksvoogdij aanvaarden; en ik. Minister, moet daarby voor de uiterste zuinigheid zorg dragen, omdat ik voor 's Rijks gelden verantwoordelijk ben tegen over de Kamer. De autonomie aantasten doe ik echter niet; want, zoodra het eens uit zou zyn met de werkloosheid, zouden ook de gemeenten weer geheel vry komen te staan. Het is duidelijk, dat de zaak op deze wijze gereduceerd wordt tot de vraag of het Ryk dan wel de gemeenten primair de taak hebben in de lasten der crisiswerk loosheid te voorzien. Indien dit primair de taak van het Rijk is, houdt de stelling van den minister geen stand tegen de daarop uitgebrachte critiek; is het echter primair de taak der gemeenten, dan lijkt de stel ling van den Minister vrijwel onaantast baar. Natuurlijk had ook weer het gewone de bat plaats over den vry willigen Landstorm en de Burgerwachten, waarbij de heer Schalker (C. P.) zich zelfs het woord ontnomen zag. Iets nieuws werd daarby echter niet ter tafel gebracht. Van Katholieke zijde heeft de heer T e u 1 i n g s een amendement ingediend om den begrootingspost, waarbij vergoe dingen worden uitgetrokken voor de vuur-, licht- en watervoorzieningen der ambts woningen van de Commissarissen der Ko ningin, te doen vervallen. Over dit amendement werd gistermorgen gestemd. Het werd aangenomen met 53 te gen 7 stemmen. Vervolgens werden de begrootingen van Binnenlandsche Zaken en de daartoe be- hoorende bedrijven enz. aangenomen z. h. st. V Lofprijzing en Critiek. In beide richtingen kan men overdrijven en verkeerd handelen. En onder ons wordt in beide richtin gen nog al 'ns gezondigd ten opzichte van eigen geloofsgenooten. In de laatste aflevering van de „Ge meenschap" wordt onder den titel „Byzan- tisme" een artikel geciteerd uit een katho liek dagblad, waarin de hierover zijn al len het eens: voortreffelijke directeur van het Katholiek Onderwijsbureau te 's-Gravenhage wordt „opgehemeld" zóó, Het 300-jarig jubileum van het Neder- landsch gezag over Curasao was voor de K.L.M., die een wekelijkschen dienst tus schen Nederland en Nederlandsch-Oost- Indië onderhoudt, een welkome aanleiding om de vleugels, naar West-Indië uit te slaan. Door verschillende omstandigheden kon de vlucht niet in de feestweek plaats heb ben. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, den 12.200 K.M. langen weg Amsterdam CasablancaDakerNatalParamaribo Curagao te volgen, met het Oceaantraject Daka-—Natal van 3038 K.IVL De Oceaan is hier op zyn smalst. De K.LuM. had dus in haar oorspronkelijke reisplan de klassieke oversteek DakarNatal opgenomen, doch later was er aanleiding om dit plan te wij zigen. De Air France richtte namelijk vliegvelden in op enkele der Kaap Verdi- sche Eilanden. Dit heeft de K.L.M. ertce gebracht, een nieuwe, kortere route te kie zen, n.l. onmiddellijk van Porto Praia naar Paramaribo. De reis wordt daardoor 1760 K.M. korter en de oversteek over zee wordt weliswaar 3612 K.M:, doch l\et vlieg tuig zal voortdurend wind mee hebben. Want er heerscht hier gedurende den win ter een constante Noordoost passaart, by een wolkloozen hemel. Hoewel Paramaribo niet over een eigen lijk vliegveld beschikt, is er op 45 K.M. ten Zuiden van de stad een uitgestrekte sa vannah, de z.g. Zanderij, welke door en kele, zeer weinig kostbare voorzieningen, tot een zeer behoorlijk landingsterrein ge maakt kan worden. De verbinding met de stad is uitsluitend per trein. dat hem geen aureool meer om het hoofd geplaatst behoeft te worden. Met de critiek op die te uitbundige lof prijzing zyn wij het eens. Evenzeer zijn wij het eens met de opmer king, die wy lazen In een orgaan van de N. S. B., dat onder ons de critiek op rede voeringen van pater Henricus de perken te buiten is gegaan! De goede zaak wordt noch met het een noch met het ander gediend. Overtollige lof versterkt ten slotte niet de waardeering voor een persoon en voor de zaak, die hy vertegenwoordigt. En overdreven critiek heeft de nadeelige ge volgen, welke vastzitten aan alle uitingen van liefdeloosheid. Met de waarheid en met de waarheid alleen kan de goede zaak gediend zijn. De waarheid, niet opgesmukt en niet toe getakeld! Curagao bezit sinds eenige jaren een goed vliegveld, Hato, waarvan ook de Pan American Airways, toen deze Curacao nog aandeden, geruimen tijd gebruik heb ben gemaakt. De kruissnelheid van de „Snip" (F. 18), bedraagt 215 K.M. per uur. Ten behoeve van deze vlucht over den Oceaan wordt de Snip voorzien van zes extra tanks. Zoo doende kan een hoeveelheid van 4900 liter benzine medegevoerd worden en de wer kingssfeer van het vliegtuig, welke by een normale F 18, 1700 K.M. is, wordt daardoor tot ongeveer 4600 K.M. vergroot. Het Oceaantraject is 3612 K.M., er is dus ter- wille van de veiligheid een ruime marge. Een merkwaardigheid van de Snip, op deze wijze uitgerust, is, dat het vliegtuig nog steeds aan de eischen van het normale ver keer voldoet en zelfs op twee motoren vlie gend nog kan stjjgen. De bemanning van de Snip zal bestaan uit de heeren Hondong (gezagvoerder), Van Balkom,(tweede bestuurder), Van der Molen, (marconist) en Stolk, (werktuig kundige). De heer Hondong, een zeer be kend gezagvoerder op de Indië-route, is reeds negen jaar in aienst der K. L. M. Het vliegtuig zal naar alle waarschijn lijkheid uitgerust worden zoowel met lan ge- als met korte golf radio-installatie. De K. L. M. heeft bij de ontwikkeling van haar plannen van vele zijden steun onder vonden. De K. N. S. M. heeft er in toege stemd, dat een van haar schepen, de „Stuy- vesant" op den datum van de Oceaanvlucnt (1920 December) den koers zal verleg gen, zoodat deze samenvalt met dien van de Snip. De „Stuyvesant" heeft radiopeil- installatie aan boord en het contact, dat de Snip met dit schip kan onderhouden, is dus van zeer groot belang voor de goede navigatie van het' vliegtuig. Dank zy de medewerking van het De partement van Defensie zal de onderzee boot van de Koninklijke Marine K XVIII, welke een wereldreis maakt met Prof. Ve iling Meinesz aan boord, gedurende de vlucht van de Snip halverwege de Kaap Verdische Eilanden en Paramaribo gesta- tionneerd worden. Dit is niet alleen van belang in verband met eventueele hulpver leening, doch het radiopeilstation van de K XVIII is eveneens een belangrijke hulp bij de navigatie van de Snip. Ook het Comité Vliegtocht Nederlandsch- Indië steunt en werkt mede. Het vertrek uit Amsterdam zal den 15en of uiterlijk den 16en December; de start van de Kaap Verdische Eilanden eenige uren voor zonsondergang op den 19en of 20sten December plaats hebben. Er zal ge legenheid bestaan, post met de Snip mee te geven. De K. L. M. hoopt in staat te zijn nog vóór Kerstmis de post uit het moeder land in het bezit te stellen van de ge adresseerden in Suriname en Curagao. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Met de kabinetsformatie in België wil het niet vlotten. (3de blad). Aanklacht van president Knox tegen de leiders van het Duitsche front in het Saar- gebied. (3de blad). BINNENLAND. Treurig familie-drama te Den Haag: door gasverstikking kwamen een vader en vier kinderen om het leven. (Gem. Ber. 3de blad). Moord te Oss opgehelderd. (Gem. Ber. 3de blad). Plannen tot luchtverkeer in West-Indië. In 1932 heeft de Pan American Airways zich uit Curagao teruggetrokken en op aan dringen van de Standard Oil, haar lijn ver legd langs de kust van Venezuela. Het eerste werk van de K.L.M. zal zyn, die ver binding met het wydvlakte net der P.A.A., dus met Noord- en Zuid-Amerika en de voornaamste eilanden der Caraibische Zee, te herstellen. Door van Curagao naar Cu- marebo te vliegen zal deze verbinding reeds tot stand gebracht zijn. Voorts voorziet de K-L.M. dat er zal blijken behoefte te be staan aan een dienst, welke de verschillen de Nederlandsche bezittingen onderling verbindt, in het by zonder Curagao met Aruba. De Snip zal dan ook onmiddellyk na aan komst op Curagao ingericht worden voor het normale vervoer van passagiers, post en goederen. Hoewel de economische factoren op het oogenblik voor een zeer voorspoedige ont wikkeling niet al te gunstig zyn, hoopt de K.L.M. toch, gezien de overal ter wereld te constateeren enorme vooruitgang van het luchtverkeer, dat binnen korten tyd een basis geschapen zal kunnen worden, waar op geleidelijk een West-Indische afdeeling der maatschappen kan worden opgebouwd. BINNENLAND DE SPOOR WFGONTVANGSTEN. Ruim een half millioen minder. De staat der definitieve ontvangsten over de maand Juli geeft te zien, dat in die maand ontvangen is: voor Reizigers en Ba gage 6.136.459.43 (vorig jaar 6.597.641.43) voor Goederen en Levende Dieren ƒ4.405.642.14 (vorig jaar ƒ4.570.791.44) en voor Diversen 280.236.11 (vorig jaar ƒ270.872.29). De beidé eerste hoofden vertoonen dus weer een achteruitgang en wel van resp- 461.182.en 165.149.30, terwijl de Diver sen 9,362.82 meer opbrachten dan in de zelfde maand van het voorafgegane jaar. In totaal zijn de ontvangsten 616.968.48 gebleven beneden die van Juli 1933. Bezien we de totaal-ontvangsten van de eerste zeven maanden van dit jaar, dan zijn deze ƒ4680.171.25 minder dan die over dezelfde periode van 1933. HERCLASSIFICATIE. Adres van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen. Door het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen is een adres gericht tot den Minister van Binnenland sche Zaken, waarin het hoofdbestuur ver zoekt de voorgenomen herclassificatie niet in te voeren. Het hoofdbestuur grondt zijn verzoek op de overweging: dat de bestaande classificatie reeds op aanvechtbare gronden gerust; dat zij die categorieën van ambtenaren in het bijzonder gevoelig treft, die voor het voortgezet onderwijs hunner kinderen op scholen buiten hun standplaats zijn aange wezen; dat verscherping der classificatie naar zijne overtuiging, voor de kinderrijke ge zinnen onder hen vooral, de bezwaren van behoorlijk onderricht en passende opvoe ding buiten verhouding zal vergrooten; en dat dit aan de ontwikkelingskansen der hier bedoelde gezinnen, de jeugd ten plat- telande zoodanig afbreuk zal doen, dat daartegen de financieele voordeelen der herclassificatie niet opwegen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1