OPRUIMING Dames-» Meisjeskleeding WAALS n ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 OEGSTGEEST. DE REEKS INBRAKEN. Politie slaat een goeden slag. In de afgcloopen twee maanden werden in onze gemeente niet minder dan 11 in braken gepleegd, de eene groot, de andere klein. Dit gebeurde meest in den vooravond, op 't oogenblik, dat de bewoners afwezig waren. De politie had reeds alle moeiten gedaan om de daders in handen te krijgen, maar steeds zonder resultaat. Gisterenavond te 9 uur wist de chef- veldwachter met medewerking van de andere veldwachters de beide daders, op 't oogenblik dat zij op strooptocht waren, aan te houden. Het waren de 19-jarige G. D. en de 18-jarige G. B., beiden wonende te Leiden. De heeren waren gewapend met een revolver en een gummistok. NOORD WIJK. Postduivenverceniglng „Steeds Sneller". Bovengenoemde vereeniging hield Don derdag 15 Nov. een vergadering ten huize van den heer P. Bosman. De voorzitter, de heer P. Bosman, opende met een hartelijk welkom en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. Hierna kreeg de secretaris de heer A. v. d. Poel, gelegen heid tot voorlezing der notulen. De notu len werden zonder discussie goedgekeurd. Voorgelezen werd een mededeeling van het secretariaat der N. A. B. v. P., betref fende de Koninklijke goedkeuring en de naam der vereeniging. Voorts werd overge gaan tot verkiezing van een hokcontroleur en ringenadministrateur. Gekozen werden de heeren Th. Steenvoorden en A. Boot, welke beide hun benoeming aannamen. Aan de orde was toen de toetreding van de vereeniging tot de N. A. B. v. P. Na dit punt werd besproken hoeveel ringen zou den worden besteld. Besloten werd voor- loopig 300 stuks te bestellen. Toen een en ander was geregistreerd werden de leden vergast op een kop koffie, waarvoor de leden zeer erkentelijk waren. Na de koffie werd behandeld de Clubtentoonstelling der Noordwijksche Pluimveevereeniging. Door den voorzitter en secretaris was bij eenige bestuursleden van voornoemde ver eeniging gevraagd naar de mogelijkheid om ook voor de leden der P. V. „Steeds Sneller" de gelegenheid open te stellen eenige postduiven in te zenden, meer ter opluistering, daar beide vereenigingen te Noordwijk waren gevestigd. Doch de be doeling was een zuivere clubtentoonstel ling der Noordwijksche pluim vereeniging zoodat onze leden niet kunnen inzenden. Daarna werd het reglement voorgelezen, hetwelk na eenige kleine veranderingen werd goedgekeurd. De rondvraag bracht naar voren de geldigheid van ster 13 rin gen. De secretaris zeide bij het ringenbu- reau een onderzoek te zullen instellen. Ook werd gevraagd naar kasprijzen, ver- eenigingsklok, rekenaar. De secretaris zou i dit in een zoogenaamd wedstrijdreglement vaststellen. Na nog over verschillende an dere zaken heen en weer gepraat te heb ben, sloot de voorzitter deze prettig ver- loopen vergadering, hierbij den wensch uitsprekende, dat de heeren Boon en Eijgensteijn, welke, hoewel nog geen lid zijnde, ook ter bijwoning dezer vergade ring waren uitgenoodigd, spoedig als lid zouden toetreden. SASSENHEIM. Hanze. De afdeeling van de Hanze hield in een der zalen van het K.S.A.-ge- bouw een tamelijk bezette ledenvergade ring. De voorzitter opende deze bijeen komst met een kort welkom, bijzonder aan den spreker van dezen avond, den heer W. F. v. d. Eerden. Hierna werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Alsnu volgt een bespreking om in de St. Nicolaas- wètk een winkelweek te houden, welke bij voldoende deelname zijn doorgang kan vinden. De reclame-commissie legde hier omtrent een geheel uitgewerkt plan voor, waarna men besloot dit in zijn geheel aan te nemen. Hierna volgt bespreking verhoo ging contributie. Alvorens dit werd vast gesteld werd eerst het woord verleend aan den heer van der Eerden, voorzitter der Federatie, die hierover een inleiding geeft, en er op wijst, dat nu juist in dezen tyd een kas, waar te weinig inkomt, remmend moet werken op verschillende acties, wel ke kunnen worden verricht. Spreker haal de hierbij ?eer frappante voorbeelden aan uit onze nasste omgeving, waar de Hanze dank zij betere kasmiddelen meer doen kan en ook doet. Hierna werd met algemeene stemmen op een na het bestuursvoorstel aangenomen. De contributie is na 1 Jan. in plaats van 2.per kwartaal, wekelyk- sche inning van 20 cents. Aan het einde der vergadering sprak de geest, adviseur een opwekkend woord aan de leden. Hierna sluiting. Dierenbescherming. De afd. Sassen- heim van de Ned. Vereeniging tot be scherming van Dieren hield in het hotel „Het Bruine Paard" de jaarlijksche leden vergadering. De opkomst was bedroevend. Waren de vorige vergaderingen steeds goed bezocht, zoo zelfs, dat men van volle zalen kon spreken, thans was het zóó, dat men ruim een half uur na den vastgestel- den tjjd, schoorvoetend de vergadering opende. Wegens verhindering van den voorzitter, den heer Joh. Speelman (trouwens meer dere bestuursleden waren afwezig) werd de vergadering geleid door den heer F. B. B. Verlaan, die de aanwezigen harte lijk welkom heette en zijn leedwezen over de geringe opkomst uitsprak. De jaarverslagen werden aangehouden tot de volgende vergadering, evenals een voordracht over vogelvoedering in den winter. Het rapport van de inspecteur ver meldde eenige gevallen waarin moest worden opgetreden; dit betrof in hoofdzaak woonwagenbewoners. HAARLEMMERSTR. H4-I20 Als bestuursleden werden hekozen mevr. H. BootLandwehr en de heer Verlaan, die de benoeming aannamen. In de plaats van den heer L. Kwakkel, die naar Den Haag was vertrokken, werd tot bestuurslid gekozen de heer P. v. d. Kamp, onderwijzer. De rekening en verantwoording van den penningmeesteresse, mevr. A. Kapteyn v. d. Berg, sloot met een batig saldo van 21.— Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. STOMPWIJK. Volksbond. Morgenochtend algemeene H. Communie voor de leden van den R.K. Volksbond, ter viering van het St. Willi- brordus-feest. WASSENAAR. Voor de armsten der armen. Morgen (Zondag) wordt hier de jaarlijksche bloempjesdag gehouden voor „Luctor et Emergo". De opbrengst daarvan is voor de j armsten onder de armen, n.l. voor de dak- loozen. Gaarne hopen we, dat men door het koopen van een bloempje zal meehelpen aan het instandhouden van een tehuis voor die zoozeer beklagenswaardigen. volle verdiend. Een woord van dank bracht de voorzitter aan den heer H. Vis als leider, die dit stuk met de spelers tot een goed einde heeft weten te brengen. Ook Mej. Huchshorn voor haar begeleidend piano spel. Wij twijfelen niet of dezen dank had de volle instemming van het publiek daar avonden als deze niet genoeg te waardeeren zijn, en medewerken om de historie onder ons volk levendig te houden. NIEUWKOOP. DE GEMEENTEBEGROOTING. Het sluitend maken van de gemeente- begrooting voor 1935 is in menige gemeen- te een beteekenend vraagstuk, vandaar dat liggen zijn groote besmettingskansen. Bo- bare dorpsschool en 23.000.van de we gen en vaart. Bij het doorzien van de begrooting met toelichting krijgt men een mooi inzicht van wat er reilt en zeilt in het gemeentelijk budget. En hoe wreed ook de crisis daar aan knaagt, Nieuwkoop mag zich troosten voorloopig nog niet noodlijdend te zijn en dus voorloopig nog niet onder Rijksvoog dij te komen, terwijl voor 1935 geen nieu we en verzwaarde belastingen behoeven te worden ingevoerd. ZOETERWOUDE. Boerenbond en Oud-Cursisten. Er komt meer teekening in onze boerenorga- nisatie, want na alle klachten over de slechte organisatiegeest onder de boeren is het nu 'ns duidelijk merkbaar, dat de jongeren volle belangstelling willen geven. Duidelijk demonstreerde de opkomst voor de vergadering, die belegd was door den R.K. Boerenbond en de Oud-Cursis ten, dit nieuwe verheugend verschijnsel. Na een hartelijk welkomstwoord van den voorzitter van den R.K. Boerenbond, den heer A. C. Paardekooper, begon de heer A. Commandeur, rijksveearts te Leiden, zijn inleiding over de bestrijding van tu berculose onder het rundvee. Zonder teveel technische termen te ge bruiken, op zeer populaire wijze, werd het onderwerp behandeld, waardoor zelfs de leek en degene die geen landbouwcursus hadden gevolgd, alles goed volgen kon. Met zeer sterke voorbeelden toonde spr. aan, dat de besmetting bij de gebruikelijke stalinrichting al zeer groot kan zijn. Bij epen tuberculose vooral, is het sputum van de koe al zeer besmettelijk. De groote vochtigheid van de stal en het doorvegen van de goot waarin het sputum komt te UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Herstel van het Stationsgebouw. Met den opbouw van het door brand vernielde gedeelte van het Stationsgebouw der Ned. Spoorwegen alhier, is men thans zoover ge vorderd, dat gisteren reeds de bekapping gereed is gekomen. BODEGRAVEN. „In een blauw geruiten kiel". Buiten gewoon geslaagd mag de avond heeten, waarop opgevoerd is op initiatief der Chr. Oranje Vereeniging „God, Nederland en wij met belangstelling kennis maakten met bet 216 bladzijden tellend boekwerk, het welk begrooting heet, met uitvoerige toe- j lichting, dat thans bij de leden van den gemeenteraad alhier circuleert. De inkomsten en uitgaven zijn in even wicht, dus sluitend is zij en wel tot een eindbedrag van 113.181.94. Het was blijkbaar een uitkomst, dat men nog te beschikken had over een batig sal do over 1933 van niet minder dan ruim ƒ15.000.zij het, datGedeputeerde Sta ten den eisch stelden, dat een gedeelte daarvan, en wel 4000.— werd gereser veerd voor 1936, aangezien het saldo van den dienst over 1934. naar zich laat aan zien, beduidend minder zal zijn. Door de instelling van het werkloos- heidssubsidiefonds zal de beijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkverschaffing oploopen' van 40 tot on geveer 63 pet., wat een voordeel oplevert van circa 3680.Aangezien wij met de verschillende belastingen aan het plafond zitten, hebben niet de gemeentenaren een extra-heffing op hun aanslagbiljet te vree- zen» doch moet de gemeente afstaan en in vendien staan in de stallen van onze streek de koeien in twee rijen met de koppen tot elkander, en de oudste koeien als regel vóóraan, waardoor alle de besmetting bij het doorvegen naar de afvoergoot vanzelf naar het jonge vee wordt gebracht. Spr. noemt de verschijnselen, die zich bij open tuberculose het meest van buiten voordoen en waaromtrent de meeste boe ren wel bekend zullen zijn. Gesloten tuberculose kan in meer of mindere mate aanwezig zijn, maar zooda nig afgehapseld zyn, dat het beest nog geen besmetting zal geven. Spr. noemt het verloop dat kan volgen, waardoor het beest j zonder zelf verder ernstig lijdende te zijn I wel een besmetting kan geven. Omtrent de besmettingskansen komt spr. aan de besmetting door de melk by het opfokken en wijst op de mogelijkheid van de besmetting van den mensch. Van de aan tuberculose lijdende kinderen zijn 37 pet. lijdende aan koeien-tuberculose. Bij de opfok van kalveren kan door ko ken van de melk de besmetting niet on dervangen worden, omdat gebleken is, dat dit niet goed gaat. Ook ondermelk en wei ge voor het subsidiefonds, wat voor deze gemeente bedraagt rond 11.000.waar door de begrooting voor 1935 dus met 7320.— werd bezwaard. Met het oog op een en ander meenden Gedeputeerde Staten dat met het oog op Oranje", het al eenigszins in den lande be- 1936 nu reeds een nieuwe belasting moest haar begrooting derven de volle bijdra- I bevatten baccillen en zijn dus gevaarlijk kende historische spel „In een blauw ruiten kiel". De Oranjevereeniging, die voorheen alleen maar eens naar voren kwam met hoogtijdagen als b.v. de ver jaardagen van het Koninklijk huis, is in de laatste jaren, mede door haar actief be stuur, meer en meer op den voorgrond ge treden, wat vooral in deze dagen van ge zagsondermijning niet genoeg te waardee ren is. Daarom was 't ook een goede ge dachte van 't bestuur om te besluiten tot een avond, als welke wij Donderdagavond gehad hebben. Reeds voor den aanvang was het te zien, dat de zaal van Hotel v. Rossum ook ditmaal weer goed bezet zou worden en dit was bij den aanvang ook werkelijk het geval. De voorzitter, de heer I. Hoogendoom, sprak bij de opening hierover zijn grootste voldoening uit. Als punt 1 van 't programma werd ver zocht te zingen „Een bede voor 't Vader land", waarna de heer I. Hoogendoorn voorging in gebed. Vervolgens zeide spr. o.m. dat 't bestuur der Oranje Vereen, zoo gaarne een avond als deze het publiek aanbood, maar dat er wel eenst moeilijkheden zijn wat onder werpen betreft. Men vertrouwt echter met het gebodene van dezen avond, de opvoe ring van een zoo groot bekend gedeelte uit onze historie, geslaagd te zijn. Van dit his torisch spel, dat in twee bedrijven werd op- gevoerd, zagen wij achtereenvolgens: Het jeugdleven van Michiel de Ruyter; Michiel op de torenspits te Vlissingen; Michiel op school; Op de lijnbaan, met zijn vrienden; Zijn gaan naar zee; Zijn gevangenschap en ontvluchting. Dit alles zien wij in het eerste bedrijf. In het tweede bedrijf zien we Michiel op meer gevorderden leeftijd, als hij reeds menigen roemruchten zeeslag geleverd heeft. Het geheele spel stond onder leiding van den heer H. Vis, die bij den aanvang 'n korte toelichting gaf. Over 't geheel is er mooi en goed werk geleverd. Behoudens een kleine uitzondering waren de verschil lende rollen goed ingestudeerd. Er waren zelfs uitblinkers bij. Een bijzonder woord van lof voor de uitbeelding van Michiel in zijn jeugdleven is wel op zijn plaats. De ernstige momenten in het spel kwamen ook goed tot hun recht, terwijl er bij de meer vroolyke recht hartelyk werd gelachen. Gezien het feit, dat de medespelers allen amateurs waren op dit terrein, was er vol doende actie bij de opvoering der verschil lende bedrijven. Als aan het einde, wanneer alle medespe lers nog eens aan 't front komen en de voorzitter hun hartelijken dank brengt na mens bestuur en vereeniging, is dit dikwijls beleefdheidsvorm, zonder meer, maar de spelers mogen dit accepteeren als ten worden ingevoerd en wel een straat belas ting. In het besef, dat dergelijke nieuwe belasting in de gegeven tijdsomstandighe den uitermate bezwarend zou zijn, heeft men er dit op gevonden, waar Gedeputeer de Staten ten slotte ook genoegen mee na men, dat voor 1936 ƒ4000.— wordt gere serveerd uit het Gemeentelijk Ontginnings- bedrijf. De uitkeêringen uithet gemeentefonds staan in totaal geraamd op f 21.224.50. De opbrengst van de belastingen wordt in Hoofdstuk XII geraamd op f 34.739.32, wat over 1934 was 43.663.32, terwijl de op brengst in 1933 bedroeg f 36.988.56, De maatschappelijke toestand maakt deze ra mingen o.i. tot een paskwil, op de op brengst valt wel niet het minste peil te trekken. De verschillende uitgaafposten zijn blijk baar alle aan den tand gevoeld, en be snoeid, waar dat eenigszins mogelijk of toe laatbaar was, wat ook reeds in de paar laatste jaren, zij het nog niet in die mate, is geschied. De Dorpsstraat bijv. verkeert in een hoogst deplörabelen toestand, ver nieuwing is dringend hoodig, echter ook 1935 vinden we hiervoor geen post van een dier dat lijdende is aan t.b.c. De belanghebbenden zullen hierover reeds per circulaire zijn ingelicht en op de hoogte ge houden worden. Na de zeer interessante inleiding over dit onderwerp komt spr. aan de bespreking van de oprichtingsmogelijkheden van een Vereeniging voor t.b.c.-bestrijding. Ook de L.Z.C. heeft zich met dit vraagstuk voor de aflevering van de melk bemoeit en de kans bestaat, dat er in de toekomst eischen zul len gesteld worden of premies uitgeloofd voor het bestrijden van t.b.c. op de stal len. Hieromtrent doet de heer H. J. v. d. Krogt eenige mededeolingen, waaruit blijkt, dat er stellig in deze richting eeni ge eischen of mogelijkheden zullen komen. De voorzitter deelt mede, dat na het in sluimeren van den Bond van teeltveehou ders deze belangen door den Boerenbond zullen behartigd worden. Er bestaat nu ge legenheid om zich in beginsel te verklaren voor de oprichting van een vereeniging voor t.b.c.-bestrijding. Er volgt nu ook een gedachtemvisseling, die niet los gehouden kan worden van de crisismaatregelen en waardoor men den tijd voor deze zaak algemeen slecht geko zen acht. Als bezwaren worden naar voren gebracht het opnemen van koeien zoo als voorgeschreven - die lijdende zijn aan open tuberculose. Vooral bij de inlevering van vee is dit een ernstig bezwaar. De heer Commandeur verzekert, dat het getal dat direct opgeruimd moet worden, niet groot zal zijn. Inmiddels in de weleerwaarde heer J. Sym, nieuwbenoemde geestelijke adviseur van den Boerenbond, ter vergadering geko men. De voorzitter spreekt een hartelyk welkomstwoord met de toewensching van een aangename taak in deze vereeniging. Verder worden nog vele crisis-aangele genheden besproken en medegedeeld. Ook werd toegezegd, dat in den vervolge per circulaire de belangrijke zaken zullen be kend gemaakt worden. Ook de rondvraag was zeer belangrijk en de meest belangrijke zaken betreffen de verlaging van vaste lasten werden be sproken. De voorzitter kon dan ook de ver gadering sluiten met te constateeren, dat deze zeer belangrijk en leerzaam was ge weest en dat de besprekingen zeer vlot en zakelijk waren gehouden, waarvoor spr. dankte. ZEVENHOVEN. Raadsvacature. De heer J. Brunt, wet houder alhier, gaat met Januari deze ge meente verlaten, zoodat er een raadsva cature open komt. Opvolger op de C.-H. lijst is de heer G. Kool. Personalia. De heer D. Zevenbergen, hoofdonderwijzer op wachtgeld van de op geheven openbare school, is met ingang van 1 Januari 1935 benoemd tot hoofd der open bare school te Nieuw Schonerbeek (prov. Drente). de kalveren. De onderproducten van I de melkfabrieken worden wel op de tem- peratuur gebracht, maar niet altijd is dit voldoende gecontroleerd en veilig, j Omtrent de erfelijkheid zegt spr., dat men algemeen vasthoudt aan de meening, dat alle kalveren vrij van tuberculose ge boren worden. Bij de gevallen, waarbij een exemplaar door ziekte van de baarmoeder en slijmvliezen besmet zou worden, volgt als regel toch een verwerping. Komende aan de bestrijding, geeft spr. een overzicht van de behandeling van een stal waarin de t.b.c.-bestrijding wordt be gonnen. De meest gebruikelijke wijze om te onderzoeken welke koeien tuberculose baccillen dragen is de oogendruppeling met tuberculine. Deze wijze is zoo betrouwbaar, dat 98 pet. die niet reageeren, ook geen t.b.c. hebben. Bij het reageeren krijgt de koe een etter- prop in het ingedruppelde oog. De tweede methode is inspuiten met verdunde tuber culose onder de huid en andere methoden die gebruikt worden ter keuring van vee, dat naar Argentinië en Brazilië uitgevoerd wordt. In deze streken is een groot percentage, dat reageert. Met de wetenschap, dat deze beesten t.b.c. baccillen dragen wordt dan het onderzoek verder voortgezet en be paald hoe erg de longen, uier, borstvlies, lever of baarmoeder zyn aangetast. Longtuberculose is het meest besmette lijk; men kan dan trachten de koe te la- KERKNIEUWS NAAR DE MISSIE. Gisteren, 16 November, vertrokken naar de West-Indische Missie de volgende Zus ters van de Congregatie der Zusters Do minicanessen van Voorschoten: Zr. Ludwi- gis Melis, Zr. Amantia Beekman en Zr. Gijsberdina van Hulst naar Aurba en Zr. Everdina van Steijn naar St. Martin. LETTEREN EN KUNST GALAVERTOONING VAN DIE FLEDERMAUS. In den Koninklijken Schouwburg is gis teravond een ten bate van het Haagsche Crisiscomité georganiseerde vertooning van de bekende operette van Joh. Strauss Die Fledermaus gegeven, welke operette ten tooneele werd gebracht door het gezelschap van Frits Hirsch in samenwerking met het Leidsche studententooneel. Er was voor deze vertooning een verheu gend groote belangstelling. De burgemees ter van de residentie, mr. S. J. R. de Mon- chy, en tal van autoriteiten en vooraan staande personen uit Den Haag waren aan wezig. uitgetrokken. Voor hef doortrekken van «4e 1 ten hoesten en het sputum microscopiscn vaart achter het dorp is eenige jaren ge leden reeds 2000.geleend, zoodat dit geen nieuwe lasten brengt. Voor ondersteu ning aan behoeftigen en zieken moest ge raamd worden 1900.meer dan het drie- bubbele van oudtijds, terwijl de post we gens verpleging van krankzinnigen an dermaal is opgevoerd moeten worden cn wel tot een totaal van 3794.Voor kos ten van steun aan werkloozen en voor werkverschaffing is f 16.000.— uitgetrok ken met daarnaast nog 2700.wegens söbsidie aan werkloozenkassen. De gemeentelijke schuld zal bedragen op 1 Januari 1935 124.000.wat aan vankelijk was 143.000.Van de schuld ad 124.000.komt 70.400.ten laste van het electriciteitsbedrijf, f 13.600.— van het ontginningsbedrijf, f 12.550.van de bijzondere scholen, 4.450.van de open- onderzoeken. Spr. behandelt ook de andere organen, die aangetast kunnen zyn en noemt ook de complicaties, en noemt de gevaren die bij elk dier organen bestaan. De t.b.c.-bestrijding wordt gesteund door het Rijk, waartoe eenige faciliteiten be staan. Er moet dan een vereeniging zijn I met dat doel, waarvan de leden by het na komen van de eischen premies kunnen krijgen. Alle koeien die reageeren moeten gemerkt worden met een gaatje in het lin keroor. Friesland heeft reeds 25 jaar aan t.b.c.-bestrijding gedaan zonder subsidie. Daar worden echter de koeien niet ge merkt en zoo komen wij in Z.-H. zoo dik in de t.b.c.koeien. Het voert ons te ver alle bepalingen te noemen, die aan de verkrijging van pre mies enz. verbonden zijn bij het opruimen RECHTZAKEN Oplichting door gewezen consul van Costa Rica. De rechtbank te Amsterdam heeft giste ren veroordeeld L. W. S. P., 53 jaar, promo tor, tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis, wegens oplichting en wegens het valschelijk opma ken van een reispas met het oogmerk die door anderen te doen gebruiken als echt. Verdachte heeft passen verstrekt en visa afgegeven, terwijl hy reeds lang ontslagen was uit z{jn functie van consul van Costa Rica, waarvoor hij betaling heeft aange nomen. Het O.M. had een gevangenisstraf ge- eischt van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis tot den dag van het vonnis. 0 *V i (0 'J Adamson's ho8e alle la hera sS

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10