urr DE OMGEVING Leidsch Crisis-Gomite HULP IN NOOD Oeijtenbaek'sFotohandel LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 GEMENGDE BERICHTEN JONGEN DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Op den rijksstraatweg naar Zevenberg- schen Hoek te Moerdijk is de 14-jarige Re- nuers, toen hij naar huis terugkeerde, door een auto gegrepen en gedood. De jongen, die de ambachtschool te Breda bezocht, had juist het station Lage Zwaluwe verlaten. De politie onderzoek, of de oorzaak van het ongeluk wellicht gezocht moet worden in het rijden met^ verblindend autolicht. EXPLOSIE VAN EEN BENZINEVAT. Jongeman ernstig gewond. Donderdag was een chauffeur van den heer S., handelaar in bouwmaterialen te Helmond, op de opslagplaats van bouw materialen, gelegen in de Molenstraat, be zig met het vullen van een benzinetank. Plotseling bemerkte hij, dat een vlammetje sloeg uit het benzinevat, waarom hij trachtte het vuur met zand te blusschen. Dit lukte evenwel niet, waarop hij assi stentie vroeg en een employé van de A.P.C. met een snelblusscher arriveerde. Juist toen deze het apparaat op de vlam had gericht, sprong het benzinevat met een geweldigen knal uit elkaar. De 21-ja- rige employé J. v. G., vloog onmiddellijk van hoofd tot voeten in brand. Ijlings toe gesnelde personen wierpen hem een jas om en rolden hem over den grond waardoor de vlammen werden gedoofd. Het slachtof fer, dat vooral aan het hoofd zeer ernstige brandwonden had bekomen, werd naar het, vlak in de nabijheid liggend, St. Antonius- Gasthuis vervoerd. De brandweer was inmiddels gearriveerd en tastte het vuur, dat zich intusschon sterk had uitgebreid, met verscheidene stralen aan. Men durfde echter den brand haard niet dicht te nadèren, daar nog een paar vaten benzine bij de bouwmaterialen waren opgeslagen. Het duurde dan ook niet lang of deze vaten ontploften, waar door meters hooge steekvlammen de lucht inschoten. De brandweer tastte toen het vuur ener giek aan en wist den brand tot de opslag plaats te beperken. Daar het vuur in de onmiddellijke nabijheid der barakken van het St. Antoniusgasthuis woedde, werden deze barakken ontruimd. Later werden ze weer in gebruik genomen. Het gasthuis heeft geen gevaar geloopen. Door het vuur zijn een tweetal tractors en een trailer van den heer S. zwaar be schadigd, terwijl een hoeveelheid eterniet- platen door de hitte in stukken is gebro ken. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Twee jongemannen buiten bewustzijn. Gistermorgen ging schipper Van Alphen van het motorschip „St. John", liggende in de Nassauhaven te Rotterdam, zijn twee zoons, die in het achter-onderruim slie pen, wekken. Toen hij de deur van de roef open deed, kwam een sterke kolendamp- lucht hem tegemoet. Zijn twee zoons, de 22-jarige J. L. van Alphen en 18-jarige Jac. van Alphen, bleken bewusteloos te zijn. De G.G.D. werd gewaarschuwd, die hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerde. De jongste zoon is hier eenige uren la ter weer tot bewustzijn gekomen; de oud ste zoon is nog steeds bewusteloos. In de kleine roef had een vulkachel ge brand, terwijl de ramen en deur gesloten, waren gebleven. SIGARENFABRIEK TE TILBURG IN BRAND. Tienduizenden guldens schade aan voor raden en gebouwen. Gisteravond ongeveer 8" uur ontdekte een voorbijganger, dat er rook kwam uit de poort, die toegang geeft tot de sigaren fabriek der firma G. en G. „Majolie", in het Wilhelminapark te Tilburg. De man stelde de familie, die vlak naast deze poort woont, met zijn ontdekking in kennis. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd en deze was weldra met een auto spuit aanwezig. De brandweerlieden ston den aanvankelijk voor een moeilijke taak, daar een verstikkenden rook zich ontwik kelde. De manschappen waren genoodzaakt van hun gasmaskers gebruik te maken. Het vuur bleek te woeden in een gedeel te van de fabriek, waar zich de ketel der centrale verwarming bevindt. In deze af- deeling bevinden zich ook de sigarendro- gerij, sorteerderij en kistenopslagplaats. Waar het vuur precies is ontstaan weet men niet. Plotseling sloegen de vlammen uit de gebouwen. De situatie werd bedenkelijk, daar naast deze afdeeling het gebouwen complex van de Coöp. Tilburgsche Melk inrichting is gelegen. Met acht waterstralen werd het vuur bestreden. Om half tien scheen het gevaar geweken, maar opnieuw laaiden toen de vlammen met hevigheid op. Omstreeks 10 uur was men het vuur ge heel meester. De betrokken fabrieksafdeeling is ge heel uitgebrand. De schade loopt in de tien duizenden. De firma is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. INBRAAK IN HET STADHUIS TE HARLINGEN. Gisternacht is in het stadhuis te Harlin- gen ingebroken. Daarbij is 400.gesto len. Gisteren heeft'de politie een hulpbode op het stadhuis, J. K., aangehouden. DE INBRAAK BIJ LISSONE. Een der arrestanten bekent. In den nacht van Zaterdag op Zondag 18 op 19 Augustus is in het Reisbureau van de firma Lissone, Leidschestraat 5 te Amsterdam ingebroken. Maandagmorgen, bij het openen van den winkel, ontdekte men. dat uit de brandkast een bedrag van 17.000 gestolen was. Sporen van inbraak waren echter niet te vinden. De recherche van het bureau Singel heeft in de afgeloopen maanden zeer nauw keurig verschillende personen gescha duwd, doch aanvankelijk met weinig resul taat. Men gaf den moed echter niet op. De laatste weken kreeg de politie verdenking tegen een vrouw, die in het reisbureau als werkster werkzaam was. Deze vrouw, in zekere kringen bekend onder den naam van „Lange Nel", bleek herhaaldelijk bezoeken af te leggen bij een bewoner in West, die bij de politie minder gunstig bekend stond. Daar deze bezoeken steeds herhaald wer den en de man, een dertigjarige bakker van beroep, door zijn gedragingen in het oog viel, besloot de politie aan de woning van hem een bezoek te brengen. Men had echter nog een tweede adres in het oog gehouden en in overleg met den officier van justitie hebben de inspecteurs van het bureau Singel, de heeren M. O. F. v. d. Heul en P. van Kleef, met recher cheurs gelijktijdig een inval en huiszoeking op de twee adressen verricht. Een en ander, daar gevonden, is aanlei ding geworden, 'den 30-jarigen bakker en zijn vrouw te arresteeren. De twee verdachten zijn naar het bureau Singel overgebracht en dadelijk door den heer D. Dijkstra, commissaris van deze sectie, danig aan den tand gevoeld. De politie ging toen verder op zoek om ook de werkster („lange Nel") te arrestee ren, doch trof haar niet thuis. Deze vrouw is een vaste bezoekster van een klein ca- fétje in de binnenstad en ook gistermid dag was ze daar weer aanwezig. Recher cheurs hebben haar daar gearresteerd. Ook deze vrouw werd aan een zeer streng verhoor door commissaris Dijkstra onderworpen. Toen het drietal bijeen werd gebracht, sprak men elkander steeds te gen, doch de politie kreeg steeds meer den indruk, dat men de juiste personen had aangehouden. Na langdurige afzonderlijke verhooren, door commissaris Dijkstra en inspecteur v. d. Heul, heeft de man ten slotte bekend, dat hij den diefstal heeft gepleegd. Over de wijze, waarop dit gebeurde, wilde hij zich gisteravond nog niet uitlaten, en evenmin wilde hij verklaren, waar het geld gebleven was. Wat de twee vrouwen aangaat, de po litie onderzoekt verder in hoeverre zij met dezen diefstal te maken hebben. Alle drie blijven in arrest. UITBREKER OP HET NIPPERTJE GEKNIPT. Te Sittard werd zekere S. gearresteerd door de gemeentepolitie, wegens zijn te groote voorliefde voor onbeheerd staande rijwielen. Verdachte, die zijn arrestatie nogal luchtig opvatte, bleek in de politie cel vocale kwaliteiten te bezitten, welke hij demonstreerde door met schallende stemmen met een wonderbaar uithoudings vermogen een urenlang repertoire af te werken. De politie, die hij aldus van zijn aanwezigheid wilde op de hoogte houden, merkte klaarblijkelijk niet, dat de man in- tusschen ook nog een ander tijdverdrijf beoefende n.l. de ijzeren staven, die hem van de buitenwereld afzonderden, uit het cement te lichten. Dit laatste pogen werd met succes bekroond en bij het. invallen van de duisternis sloop hij, nu met inge houden adem en de schoenen onder den arm, door den gang naar buiten, waar de vrijheidMaar juist toen de man de deur bereikte en zijn voeten op de stoep wilde zetten, liep hij een agent tegen het lijf, die juist naar binnen kwam en ten opzichte van den zwijntjesjager geen „li beralistische" neigingen aan den dag leg de. Met een nieuw proces-verbaal wegens vernieling werd S. in een andere cel gezet. ARMBESTUURDER DOOR WERKLOOZE AANGEVALLEN. Ter beschikking van den Officier van Justitie is gesteld de 42-jarige J. K. H„ die Woensdag j.l. op de Hoogstraat te Rotter dam een hoofd-armbestuurder van Maat schappelijk Hulpbetoon met een geopend zakmes heeft aangevallen. Doordat een burger tusschen beide is gekomen, kwam de armbestuurder er met een snede in de mouw van zijn overjas af. H. is tot zijn daad gekomen, omdat hij meende, dat hij door Maatschappelijk Hulpbetoon niet goed was behandeld en dat hij hiervoor den bezoekers aanspra kelijk moest stellen. In een booze bui was de werklooze zijn steunboekje bij Maat schappelijk Hulpbetoon gaan terugbren gen, wat natuurlijk ten gevolge had, dat hij als steuntrekker werd geschrapt. Even later had de ontmoeting met den armbe stuurder plaats, dien hij toen heeft aan gevallen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: M. v. d. Bergh, L. Kerkdam 85, Wasse naar. Cur.: mr. L. J. Th. Bakker, Hooi- straat 2, Den Haag. HILLEGOM R.K. Vrouwenbond. De afd. Hillegom van den Ned. R.K. Vrouwenbond hield gisteravond in hotel Sistermans een leden vergadering. De belangstelling was buiten gewoon groot. De presidente, mej. A. L. van den Donk, opent met den chr. groet en het gebed voor de overledenen en heet al ien hartelijk welkom, bizonder de heer W. N. Schalkwijk, uit Haarlem, de spreker van dezen avond. De secretaresse leest vervolgens de no tulen, die onveranderd worden vastgesteld. Thans is aan de orde behandeling van het nieuwe huish. reglement. Het wordt arti- kelsgewijze voorgelezen en besproken en daarna vastgesteld. De presidente houdt vervolgens een warm pleidooi voor het steunen van het liefdewerk der melaat- schen en voor den verkoop van kaarten voor den a.s. blindenavond. Hierna een korte pauze. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer Schalkwijk. Deze hield een rede over „De majesteit Gods in de schep ping", een en ander verduidelijkt met licht beelden. Deze rede werd met de grootste aandacht gevolgd en de spr. ontving een verdiend applaus. Vervolgens hield de heer S nog enkele declamaties uit werken van Van Meurs e.a. De presidente dankte hem namens de vergadering voor het leerzame, dat geboden was. Hierna sluiting. Tobiasvereeniging. Deze R.K. Dragers- vereen iging hield in café B. v. d. Heisteeg haar 51ste jaarvergadering. De opkomst was best. Aan het jaarverslag ontleenen wij: het aantal overledenen, dat door de vereeni- ging werd grafwaarts gedragen, bedroeg 32; het aantal leden steeg to 50, maar be hoort nog beduidend te worden vergroot, wat gemakkelijk kan, indien ieder lid pro pagandist wil zijn. De penningmeester sloot zijn kas af met een saldo van 298.93; daar alles punctueel in orde bleek, werd hij on der dank gedéchargeerd. Bij de rondvraag verzócht de heer J. M. Goemans om de opbrengst der collecte, die telkenjare op deze vergadering wordt ge houden voortaan te willen schenken aan de armen. Spr. heeft allen lof voor de missie en erkent haar nooden; waar het bij onze eigen armen echter mede zeer nijpt, meent hij dat deze voorgaan. De vergadering ging met deze zienswijze volkomen accoord. D desbetreffende collecte bracht 26.70 op. Hierna sluiting met den chr. groet. Geboren: Gerardus Adrianus z. van T. Hansma. Ondertrouwd: J. van der Linden en J M. van Roode J. Th. de Vos en M. Kops. Getrouwd: J. Kolk en C. F. Noord- hoek A. Veen en J. L. Kanters. Gevestigd: H. van Braak Herm. van Braak E. Fokkema met gezin A. F. van dei LindenOomens A. ter Loo A. Th. Turk J. C. Vijfhuizen H. B. G. Westerkamp A. M. Assendelft van Zomeren J. Hamberg. Vertrokken: J. Schmidt Degener en vr. naar Heemstede J. G. Hensels naar Brussel E. H. A. Diedloff naar Berlijn L. J. A. Brans naar Doetinchem. KATWIJK Geboren: Leendert z. v. A. van Duijn en A. van Duijn Cornelis z. van C. Zwa nenburg en IQ. van Duijn Lijsbertus z. van A. van der Meij en C. Minnee. Ondertrouwd: G. v. d. Rhee en G. v. d. Plas A. v. d. Meij en N. Vis. O v e r le d e n: L. Sn ij er 54 j. echtgenoote van J. v. Duijvenvoorde Diena Ouwe hand 4 m. d. van H. Ouwehand en W. Ros L. d,e Jong 79 j. wed. van G. v. d. Plas RIJNSBURG Bloemenhandel. Het gaat niet goed. Niettegenstaande een geringer aanvoer, worden de prijzen eerder slechter dan be ter. Chrysanthen en nog eens Chrysanthen zijn het, die de aanvoer uitmaken. Groot- bloemige Chrysanthen gaan in de beste kwaliteit voor 69 ct. per stuk. Troschry- santhen in meerdere soorten brengen van 5 —8 ct, op. Tritoma's 2545, Lelies 6.50 7.30 p. 100 kelken. Anjers 1525 ct., Rozen per bos 2540 ct. Zinia's 2535. SASSENHEIM Geboren: Helena Adriana Lucia d. v. H. A. Molkenboer en E. C. M. Kiebert. Gevestigd: J. v. Noort, Bij dorpstraat 14, van 's Gravenhage. Vertrokken: A. M. C. Kerkhof, naar Woubrugge T. M. IJshelmuiden naar Leiden C. H. Kipping naar Noordwijk J. C. M v Noord inaar Wassenaar B. M. Willemse naar Wijk a. Zee en Duin A. J. M. Nieuwveen naar Oegstgeest C. W. Wagemans naar Leiden. WIJ KOMEN W0CN5DAG BIJ U MN! til"" FINANCIëN EN ECONOMIE U STELT OttS T0CM HIET TELEUR Parochie O.L.V. Hemelvaart te Heemstede. Het Kerkbestuur van O. L. Vr. Hemel- vaai*t schrijft aan de houders van obliga ties van de 5 pet. obligatieleening ad 220.000 anno 1926, 5 pet. obligatieleening ad 70.000 anno 1928, 5 pet. obligatielee ning ad 50.000 anno 1929. Na langdurig beraad en in overleg met de Commissie voor regeling van het Ker kelijk Crediet in het: Bisdom Haarlem, ziet ons Kerkbestuur zich genoodzaakt U de volgende mededeelingen te doen: De ondervinding en een zorgvuldig na gaan van de financieele resultaten der laat ste drie jaren (door de bovengenoemde Commissie streng gecontroleerd) hebben het onweersprekelijk bewijs geleverd, dat wij, helaas, onmogelijk alle verplichtingen kunnen nakomen, die in vroeger jaren door ons Kerkbestuur zijn aangegaan. De uiterste zuinigheid is beoefend, terwijl de middadig'neid der Parochianen op allerlei wijzen is uitgeput, en nóg blijven wij staan voor een groote jaarlijksch tekort. Dit te kort door steeds nieuwe leeningen aan te vullen, zou meer dan onverantwoordelijk zijn en voor de obligatiehouders tenslotte tot een ramp leiden. Om u een overzicht te geven van onzen toestand, het volgende: Het gemiddelde totaal der z.g. gewone jaarlijksche inkomsten heeft bedragen 28.300, terwijl dat der gewone jaarlijk sche uitgaven op 11.500 moet geschat worden, zoodat er een overschot is van 16.800. Hier tegenover staat, dat het Kerkbe stuur een schuldenlast heeft, welke in de volgende groepen kan worden onderschei den: a. obligatie-leeningen 334.500; b. cre. dieten 62.800; c. losse schuldbekentenis sen 27.500; totaal 424.800, waarvan in totaal jaarlijks aan rente verschuldigd was een bedrag van c.a. ƒ21.600, zoodat het jaailijksch tekort (de aflossihgen bui ten beschouwing gelaten) c.a. 4.800 be draagt. Het Kerkbestuur stelt daarom aan alle crediteuren voor: a. om met een rente van 4 pet. genoegen te willen oemen, waardoor de rentelast in totaal zal bedragen 16.900, welk bedrag door de gewone inkomsten gedekt wordt; b. de oorspronkelijke aflossingsplannen door de volgende regeling te vervangen: Ieder jaar zal voor aflossing bestemd wor den het eventueele saldo op den gewonen dienst, alsmede, te beginnen in 1936, de geheele subsidie, welke dit Kei-kbestuur zal ontvangen van het Bisdom van Haarlem uit het fonds voor axmie Kerken. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor de obligatie-lee ning van 1929, groot proresto ƒ47.500, aan gegaan ten behoeve van de bewaarschool. Ten gevolge van de Subsidie-bepalingen der gemeente Heemstede zal hierop ook in de jai-en 1934 en 1935 minstens 1000 wor den afgelost, omdat anders de subsidie in gevaar zou komen. AUTOMAAT; ROLF1LMS Breestraat 79 hoek Dietsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. WEEK-END KANKERBOOM. Kent u Boskoop? Boskoop is een vriendelijke vlek in Zuid-Holland, waar in alle tuintjes rozen bloeien en waar de Leidsche Courant ge lezen wordt. Een ideaal oord dus. En het is te verstaan, dat de Boskoo- pers te midden der rozen mild zijn en ge lukkig en rechtvaardig van gemoed. Hoe kan het anders? De natuur maakt den mensch goed en hier is natuur op z'n schoonst. Diepe donkerroode rozen, bloemen van liefde, zij zijn de trots van Boskoop. En als de natuur den mensch goed maakt, wat dan wel te zeggen van de Boskoopers, die altijd ijverig bezig zijn de natuur te helpen. Moet zoo de Boskopeling dan niet het voorbeeld zijn van den volmaakten mensch, rustig levend temidden zijner ro zen? Dat moest zoo zijn, ware ook daar geen crisis en waren er geen snoode lieden, die den goeden naam van dit liefelijk oord zouden sleuren door het slijk. Zij, die aldus handelen, stammen na tuurlijk niet van deze zalige plek gronds, dien de inwoners zelfs niet voer een ver hoogde en versnelde uitkeering uit het regeeringsboomkweekerscrediet te schande zouden willen maken. Want het zijn duis tere daden die deze snoode lieden in den gezegenden naam van Boskoop bedrijven. Zij doen dit elders. Zij bewerken een wijk, zakelijk en sys tematisch en nemen dus eerst den Rijns- burgerweg met alle zijpaden, overtuigd als zij zijn, dat hier menschen huizen, wien, niet op de hoogte van plantenziekten, het onderscheid tusschen de iepziekte en draai- hartigheid onbekend is. Zij lezen de na men der villaatjes en concludeeren uit die namen, dat de bewoners al naar dien naam stemmige of woelige lieden zijn. Alsdan beroeren zij den bel. Het is na negen uur, de heer des huizes zal dan afwezig zijn. Zij krijgen nu mevrouw te spreken en dat is ook de bedoeling. Nu ontspint zich het volgende gesprek. Een van hen: Mevrouw er moet hier in de buurt een kankerboom zijn, die alle boomen in de omgeving aansteekt en wij kunnen de oorzaak maar niet vinden. De ander: Daar heb je 'm al. Dat is 'm. En hij wijst op een boom in het tuintje. De eerste: Die zullen we moeten in spuiten, mevrouw. Mevrouw: Komt u dan maar terug, als'mijn man thuis is. Ik heb daar geen verstand van. De ander: Dat gaat niet mevrouw, wij zijn Boskoopers en moeten over een kwar tier weer vertrekken. De snoodaards. Zij misbruiken den naam van het liefelijke Boskoop, het dorp, dat ons rozen schenkt, de geurende getuigen van veel liefde. Wat is de mensch toch slecht, als hij vernuftig is. Dan vindt hij zelfs kankerboomen en* lieve, naive mevrouwtjes, die met tranen in de oogen die kankerboom zien, wiens koele schaduw in den zomer en wier kale leege takken in den winter romantiek laten vallen in het lieve huis. Zoo is het te begrijpen, dat dit me vrouwtje toestemming gaf aan die imita- tie-Boskoopers die een schande zijn voor de echte en de kankerboom deed inspui ten. Aldus geschiedde met een bruinachtige vloeistof, als slappe thee. Zij inden hun rijksdaalder en gingen. En de man en ega thuisgekomen, hoorde het verhaal en lachte. Dan zijn er in Tuinstadwijk ook kan kerboomen. Daar heb ik onze Boskoopers óók gezien. Arme Boskoopers! In deze tijden hebt u slechts uw naam en daarmede handelt men aldus. 't Is droevig. DANIEL. AUTOMENSCH. Prof. dr. C. Zwikker, hoog leeraar te Delft, sprak daarna over „De oorzaken der geluiden optredende bij automoblielen". Spreker onderscheidt bij de geluidende, optredende bij automo bielen zestien verschillende soorten, aangegeven door de namen: rate len, rammelen, signaleeren, puffen, fluiten, tikken, pingelen, klop pen, bonken, gieren, joelen, huilen, knarsen, knallen, niezen en suizen, waarvan hij achtereenvolgens de oorzaken behandelt. (Uit een verslag). Ik heb vaak op auto's gescholden Als duivels van 't dolle verkeer Als zaaiers van dood bij dozijnen Wat geeft het, een minder of meer? Maar nu ben ik anders gaan denker., ?k Ben over mijn afschuw nu heen; De auto kan blijkbaar nog anders Dan menschen vermoorden alleen. Een auto kan heel prachtig ramm'len Dat is aan ons. menschen, bekend Dat is dan een Fordje uit veertien, Die hebben een rammelconsent. En pingelen kan ook uw auto, Dat wist ik tot heden toe niet, Ik dacht, dat dat enkel door menschen Bij aanslag-belasting geschiedt. Een auto kan puffen en fluiten, Precies als een locomotief Een auto kan knarsen en knallen, Dat doet niet één voertuig zoo lief. Een auto kan bonken en gieren, Een valsch en afgrijselijk lied. Een auto kan heel'prachtig kloppen, Maar vegen en zuigen weer niet. Een auto kan huilen, geweldig, Dat gaat je zoo dwars door je ziel, Dan krijg je echt diep medelijden Bij 't leed van zoo'n automobiel. Een auto kan ook prachtig tikken; Al gaat zij er pylsnel vandoor. Dan tikt zij nog sneller en beter Dan Doortje bij ons op 't kantoor. Ten slotte een auto kan niezen Precies als een man en een vrouw, Zij niest dan meestal met de claxon: Een auto kan niet tegen kou. 't Is bijna een menschelijk wezen, Veel herrie, veel stank en veel rook, Precies als de menschen, want deze Vermoorden elkaar immers ook. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7