ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Nov. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste harometerst.: 703.3 te Warschau. Laagste barometerst.: 736.3 te Calshot. Verwachting tot den avond van 11 Nov.: Matige tijdelijk wel- rachtige Zuid-ooste lijke tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waar schijnlijk nog regen buien. Weinig veran dering in tempartuur. Uiterst langzaam beweegt zich de depres sie bij het Kanaal in Noordoostelijke rich ting, daarbij nog in diepte toenemend. Of schoon in Ierland, Schotland en Noorwegen de barometer stijgt, maakt een nieuwe da ling op IJsland het niet waarschijnlijk, dat hieruit hooge drukking van beteekenis zal ontstaan, zoodat de vooruitzichten onzeker blijven. In Engeland viel zware regen. Ook de ondiepe depressie bij de Oostzee, die ver der Noordoostwaarts trekt, bracht in Zwe den zware regen; in het binnenland nam de vorst weer toe. In Oost-Duitschland klaarde de lucht op en kwam lichte vorst in het Noorden voor. In Frankrijk en op de Britsche eilanden is de temperatuur geste gen. Aan de Iersche en Schotsche kust waai en stormachtige Noordelijke winden, in de Golf van Biscaye Noordwestelijke. LUCHTTEMPERATUUR: 9 8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 4.46 uur tot Zon dagmorgen 6.42 uur en van Zondagnamid dag 4.45 tot Maandagmorgen 6.44 HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 11 Nov. v.m. 4.40 uur en n.m. 5.03 uur. Maandag 12 Nov. v.m. 5.31 en njm. 5.57 u. mum steun reeds met een kleiner gezin be reikt. De boven vermelde bedragen gelden voor categorie a, dus voor de uitgetrokkenen. De categorieën b en c (dubbei uitgetrok kenen en reglementair nog niet rechtheb benden) krijgen een grondbedrag, dat /I lager is dan dat der uitgetrokkenen, terwijl de maximum steun ook 1 minder be draagt. Categorie d (ongeorganiseerden) krijgen 0.50 minder dan zij zouden krijgen, in dien zij tot categorie b of c behoorden. Het kan natuurlijk gebeuren, dat een werklooze niet geheel van den steun moet leven, doch dat door hem of door de leden van zijn gezin er wat bij wordt verdiend. Die verdiensten kunnen van dien aard zijn, <iat er aanleiding is om den steun geheel in U trekken. Indien zulks echter niet het ge val is, dan wordt op den steun in minde ring gebracht twee derde van de netto ver diensten van den steuntrekker of zijn in wonende gezinsleden. Ik zeg netto ver diensten, want het is volkomen geoorloofd extra uitgaven, die het vervullen van een Lepaalden dienst medebrengt, van de ver diensten af te trekken. Hebben de steuntrekker of diens inwo nende gezinsleden inkomsten, niet uit ar beid verkregen, b.v. pensioen of andere periodieke uitkeeringen, dan worden deze geheel van den steun afgetrokken. Alleen van ouderdomsrente en ziekengeld is uit drukkelijk bepaald, dat zij slechts voor 1 weederde in rekening zullen worden ge bracht. Toch kunnen er gevallen zijn, dat bijver diensten of bij inkomsten niet van invloed /ijn op het bedrag, dat aan den steuntrek ker wordt uitgekeerd. Ik neem als voor beeld iemand met 10 kinderen en een loon- i orm van 20, wonende in een gemeente der 6e klasse, die ƒ4 per week verwoont. Hij krijgt dus twee derde van 1 is plm. i 0.65 huurtoeslag. In totaal zoude hij, in dien er voor den steun geen maximum was bepaald, recht hebben op 9.50 grondbe drag 4-/10 kindertoeslag 4- ƒ0.65 huur toeslag ƒ20.15. Een zijner inwonende, kinderen verdient ƒ6 per week. Op den steun van onzen steuntrekker moet derhal ve in mindering worden gebracht twee der de van 6 is 4. Hij zou na aftrek van twee derde van de bijverdiensten van zijn Kind dus ontvangen 20.15 4 16.15. De maximum steun voor hem is evenwel t 16, dus de man mag de volle verdiensten van zijn kind houden en daarvan wordt practiseh op den steun niets gekort. Dit komt omdat de bijinkomsten worden afge trokken van het totale bedrag, dat iemand aan grondbedrag -f- kindertoeslag -f huur- toeslag kan ontvangen en niet van het maximum uit te koeren steunbedrag. Indien een candidaat steuntrekker een éigen huis heeft, wordt van hem verlangd, dat hij eerst zyn huis voor de halve waar de verhypotheekt vooraleer hij van den steun gaat leven. Heeft hij spaargelden, dan dient hij eerst zijn spaargelden op te soupeeren. Intusschen gaat men op het Departement van Sociale Zaken uit van de onderstelling, dat iemand van zijn eigen centen wat ruimer kan leven dan van den steun. Daarom stelt men zich -ldaar op 't standpunt, dat iemand die spaargelden heeft zooveel weken van den steun dient te worden uitgesloten als IK maal het bedrag is, dat hij per week aan steun zoude ontvangen, begrepen is op het totaal be drag zijner spaargelden. Heeft iemand dus recht op 15 steun per week en bezih hij 225 aan spaargelden, dan wordt hij 10 weken van den steun uitgesloten (10 x 15 X 1H 225). De voorstanders van den gouden stan daard, die meenen, dat deze moet worden gehandhaafd in het belang van de spaar gelden van den kleinen man, mogen dit wel eens in de ooren knoopen! De R.K. Staatspartij is het met de toepas sing der steunregeling, zooals die thans ge schiedt, niet in alle deelen eens, hetgeen blijkt uit de volgende zinsneden van de „Voorlichtende Beschouwing", die het Par tijbestuur geeft in het Octobernummer van het maandblad „de R.K. Staatspartij". Daarin lezen wij o.m.: Pensioenen en andere inkomsten van inwonende familieleden dienen te wor den gelijkgesteld met inkomsten uit ar beid. Zooals thans de regeling werkte, is zij schrijnend voor de betrokkenen en uitgavenverhoogend voor de publie ke kas. Het door spaarzin verworven eigen bezit behoort binnen bepaalde grenzen niet door de steunregeling te worden aangetast. In de wintermaanden van 1 November tot 30 April wordt de steun verhoogd met een gulden per week voor brandstoffentoe- slag. De steun mag echter nimmer in clusief de brandstoffentoeslag meer dan 95 pet van het normaal geldende loon be dragen. Geen werkloozensteun wordt verstrekt aan hen: aek. die vbgkqwtcnietdeUacmfwvbgkqjxe a. die den leeftijd van 60 jaren overschre den hebben. In speciale gevallen kan het gemeentebestuur echter tot de 65 jaren steun verleenen. b. die moeten worden geacht niet meer aan het werk te zullen komen in den be drijfstak, waarin zij geregeld gewerkt heb ben; c. die na 1 April 1934 tijdens hun werk loosheid zijn gehuwd, tenzij zij na hun huwelijk ten minste 3 maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Evenwel kunnen degenen, die als kostganger steun genoten, dezen na hun huwelijk blijven genieten. Ook aan kostwinsters, kostgangsters en alleenwonende vrouwen kan steun worden verstrekt, wat kostgangsters en alleenwo nende vrouwen onder de 25 jaren aangaat, echter slechts met uitdrukkelijke goedkeu- ri van den minister voor elk afzonderlijk ge\ %l. Over de wijze, waarop de steunbedragen gefinancierd worden, benevens over enkele andere aangelegenheden, die met den steun rechtstreeks of zijdelings verband houden, spreek ik nader in een volgend artikel. Verbetering. In mijn vorig artikel vermeldde ik dat bij de voorgenomen her classificatie Zoeterwoude in de 4e klasse was ingedeeld. Dit moet zijn Zo eter- meer. STADSNIEUWS RECHTZAKEN HAARLEMSCHE RECHTBANK. Een Hillcgomschc jeneverstoker. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond een 28-jarige Hillegomsche arbeider terecht, wegens het voorhanden hebben van een distilleertoestel en alcohol in een schuurtje, zonder vergunning te hebben voor deze toestellen en het stoken van je never. Verdachte bekende en verklaarde het toestel gekregen te hebben van een onbe kend iemand, die het kwijt wilde. Deze on bekende had hem eenigszins geïnstrueerd hoe het toestel werkte en toen verdachte het eens geprobeerd had, mislukte het. Verd.: De onbekende zou het brouwsel verkoopen en een gedeelte van de op brengst krijgen. De Rijksadvocaat geloofde niet, dat ver dachte hier een ongeloofwaardig verhaal probeerde op te hangen, al was het utierst verkeerd, wat verdachte gedaan had. Hij stelde voor verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en voorw. straffen. De officier van justitie eischte daarnaast tweemaal twee maanden voorw. gevange nisstraf met 3 jaar proeftijd. De verdachte beweerde nog, dat het hem onbekend was, dat er zoo hoogc accyns op werd geheven. Uitspraak 22 November. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Reehtsgeleei-dheid mej. J. B. Nauta Pieter, Arnhem, de heeren D. Dumbar, Hilversum, W. Weissglas, Den Haag; doctoraalexamen Rechtsgeleerdheid de heeren A. E. van Rantwijk, Den Haag; mr. R. J. Beer, Leiden. Voor het examen Apothekers-assistent is geslaagd mej. N. E. van der Woord, Rot terdam. Ambtsaanvaarding van prof. dr. W. A. Goddijn. Rede over: Pharmacognosie en Phytochemie in verband met Ned. Indlë. Onder groote belangstelling heeft prof. dr. W. A. Goddijn, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de Pharmacognosie aan de Leidsche Universiteit gistermiddag in het groot-auditorium van het Acade miegebouw zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld: Phar macognosie en Phytochemie in verband met Nederlandsch Indië. Het groot-auditorium was zoo vol, dat men zitplaatsen te kort kwam en dit te kort door stoelen moest worden aange vuld. Aanwezig waren ojn. de president-cura tor, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de curatoren mr. P. E. Briët en jhr, mr. von Fisenne, verder de secretaris van curato ren, mr. P. J. Idenburg, de rector magnifi cus en de secretaris van den Acad. Senaat, nagenoeg de geheele natuur- en wiskundige faculteit, vele leden der medische facul teit, verdere hoogleeraren,, privaatdocen ten, lectoren en doctoren, enz. Mede gaven nog van hun belangstelling blijk de hoog- eerw. heer Mgr. prof. P. G. Groenen, direc teur van het Kath. Indisch Bureau te Den Haag en kap. B. Dorbeck, een zwager van den nieuwen professor. Toen allen hun plaatsen hadden ingeno men, nam prof. Goddijn het woord. Nadat spr. had medegedeeld, dat hij in verband met de buitengewone activiteit van een persbureau en de ontijdige publi catie daardoor van zijn rede in eenige dag bladen, besloten had, bij gelegenheid zij ner ambtsaanvaarding een ander onder werp te behandelen, dan eerst in zijn voor nemen had gelegen, deelde hij mede, dat hij spreken zou over de Pharmacognosie en de phytochemie in verband met Nederlandsch Indië, waaraan hij dan eenige beschou wingen zou vastknoopen over de taak van den pharmacognosy Geneeskunde en geneesmiddelenleer heb ben hun oorsprong in het volk. Sinds on heugelijke tijden worden wilde planten ge zocht en gebruikt als middel tot het voor komen en genezen van ziekten en kwalen. Spr. haalde eenige vooi'beelden aan van den rol, die hierbij door het toeval wordt gespeeld; bekend is bijvoorbeeld hoe Kirke, een reisgenoot van Livingstone, op een goe den dag bemerkte hoe een onregelmatige pols weder regelmatig werd en hoe hij dat in verband bracht met een bitteren smaak, dien hij dien morgen bij het tandenpoetsen had'bemerkt. Het bleek toen bij onderzoek, dat er in zijn reistasch met toiletbenoodigd- heden een stuk van een voor pijlgift ge bruikte stof had gezeten: dit was de ont dekking van strophantine, dat thans als een cardiotonicum belangrijke diensten be wijst. Na er op gewezen te hebben, dat de volksgeneeskunde nog steeds bestaat, bij voorbeeld in het instituut der „herboris- tes" in Frankrijk, wees spr. op het belang van het toenemende verkeer en de ontdek kingsreizen, die maakten, dat geneesmid delen ook aan andere volken bekend wer den. Gelukkig waren er in alle tijden per sonen, die, toegerust met een goede waar nemingsgave en een goede pen, gereed stonden anderen van voorlichting te die nen. Aldus ontstonden de bekende kruid boeken, waarvan hier in Europa een der oudste en een der beste wel was dat van Dodoens, en in Indië dat van Rumphius. Nog steeds zijn dergelijke kruidboeken niet uitgestorven, want nog onlangs verscheen er een Nederlandsch kruidboek en van het bekende boek van mevrouw Kloppenburg Versteegh over Indische geneeskrachtige planten, is kort geleden een nieuwe druk verschenen. Spr. herinnerde dan aan den tijd na de Natuurkundige Commissie in Indië, aan den tijd van Reinwardt en Blume, waar op een inzinking volgde, gedurende welke Teysmann zijn onschatbare diensten be wees. Dit was ook de tijd, waarin Jung- huhn en Haskarl den grondslag legden voor de kinacultuur in Nederlandsch Indië, la ter voortgezet door Van Gorkum, de Vrij, Greshoff en Bernelo Moens. Hij releveerde de wijze, waarop de kinacultuur ontstond en met name het feit, dat Hasskarl de eer ste kinaplanten via den Leidschen Hortus in Indië invoerde; hy reisde daartoe in Zuid-Amerika onder het pseudoniem van dr. Muller. Uitvoerig ging spr. de geschie denis van deze cultuur na, waarbij we in den modernen tijd nog moeten geden ken de namen van Van Leersum, Lotsy en Kerbosch. Als tweede voorbeeld noemde spr. de coca. Tóen men deze Amerikaansche plant in Indië ging aanplanten, bleek er geen cocaine in te zitten, maar cinamyl-cocaine, dat geen plaatselijk verdoovende werk zaamheid heeft. Gelukkig bleek het later evenwel mogelijk deze stof af te breken en weer tot de gewenschte ecgonine op te bou- wen. Deze twee voorbeelden mogen dienen, aldus spr., om aan te toonen, hoe door ra- tioneele cultuur tot de welvaart van be paalde landen kan worden bijgedragen. Maar ook inheemsche planten leverden belangrijke bestanddeelen. Spr. haalde als voorbeeld hiervan aan de oepas of antjar (Antiaris toxicaria), die den naam heeft van zoo giftig te zijn, dat men niet onge straft den boom kan naderen. Het is een boom, die in geheel Zuid-Oost-Azië in- heemsch is en waarvan de giftige vor men veel minder algemeen zijn dan de niet- giftige. Zeker is de roep van giftigheid niet in die mate verdiend en eerst in het be gin der 19de eeuw werden er door Euro peanen onderzoekingen omtrent het melk sap van dezen boom ingesteld; daarbij tra- 1 den ook Nederlanders op den voorgrond. zooals C. J. Mulder, J. E. de Vrij en H. We- fers Bettink; ook Rümke nam aan dit on derzoek deel door zijn studie over de wer king van antiarine op het hart. Na De Vry moet Greshoff genoemd wor den als stichter van het Phytochemisch La boratorium te Buitenzorg. Greshoff heeft pioniersarbeid verricht en in de vijf ja ren van zijn verblijf in Indië zeer veel en zeer grondig gewerkt. Spr. ging vervol gens nader in op het werk aan dit labora torium verricht en noemde hierbij de na men van Boorsma, Gorter, Ulté en de te- genwoordigen chef Koolhaas. Helaas is dit laboratorium thans sterk op den achter grond gedrongen en spr. sprak de hoop uit, dat binnen afzienbaren tyd het werk aan dit belangrijke instituut mag worden hervat, immers, terwijl de inlandsche be volking vele honderden geneeskrachtige planten kent, kent de Europeesche weten schap er maar zeer weinige goed en slechts een gering aantal voorloopig. Spr. haalde enkele voorbeelden aan van Indi sche planten, die de Nederlandsche Phar- macopee hebben bereikt, bijvoorbeeld koemiskoetjing (folia Orthosiphonis sta- minei) en temoe lawak Curcuma-wor- tel). Merkwaardig is, dat sommige Europee sche geneeskundige planten in de Indische cultuur een ander karakter verkrijgen. Zoo bleek Digitalis, in Indië uit Europeesch zaad opgekweekt, daar een veel hooger al- caloid-gehalte te hebben dan in Europa. Hieruit blijkt, dat uit therapeutisch oog punt de substitutie niet geoorloofd schijnt; ook de werking der beide vormen bleek niet identiek te zijn. In het laatste gedeelte van zijn rede wees spr. meer in het bijzonder op het belang van een studierichting, die lange jaren zijn persoonlijke belangstelling heeft, voor den pharmacognosist, namelijk de genetica. De erfelijkheid met betrekking tot pharmaco- logische eigenschappen is nog weinig be kend, maar uit de reeds gedane onderzoe kingen met Mentha, Artemisia en Digita lis is wel gebleken, hoe noodig een gene tisch inzicht voor den pharmacognost is. Naar de meening van spr. moet de pharma cognosie dan ook de haar begrenzende we tenschappen blijven volgen. Hierna volgden de gebruikelijke toespra ken. Bij de hierna zeer druk bezochte recep tie, in huize Bruins gehouden, merkten we behalve bovengenoemde personen nog op den zeereerw. pater dr. B. de Goede, O.F. M., directeur der. R.-K. H. B. S. alhier. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Zondag 11 Nov. (morgen) zal in de Pa rochiekerk „Maria Onbevlekt Ontvangen" (Hartebrug) onder de H. Missen eene col lecte worden gehouden tot instandhouding van de R.K. Ver. „Hulp in de Huishouding en de Baby". De Geestelijk Adviseur, de zeereerw. hooggel. heer Prof. Cleophas van het Groot Seminarie te Warmond, is bereid gevon den, in de predicatie het recht te beplei ten, dat deze Vereeniging een beroep doet op den steun van Leiden's Katholieken. De nood en het lijden van de gezinnen zijn vaak onbeschrijfelijk. Doch er is meer dan lichamelijk leed! Als Gods Liefde den kin derzegen schenkt, moest er altijd vreugde zijn in het gezin en tochhoeveel va ders en moeders worden juist dan met zorg vervuld. Slechts een onbegrensd ver trouwen in Gods Voorzienigheid kan dan het welkom heeten aan den kleine, door God voor een eeuwig geluk geschapen. Daadwerkelijke steun verleenen bij ziek te der moeder en bij vermeerdering van het gezin is het doel der Vereeniging „Hulp in de Huishouding en de Baby". Katholieken van Leiden, komt en helpt ons! Wij, Katholieke vrouwen, vragen met aandrang en vertrouwen op Gods Voorzie nigheid uw aller steun. Groote en kleine gaven zullen dankbaar aanvaard worden. God loone 't u, honderdvoud! Het Bestuur. DEN ARME GEGEVEN IS GODE GELEEND.... "Wij vragen uw aandacht voor een naai krans der armen. Daar in de bewaarschool der St. Leonar- dus-parochie aan den Haagweg kan men vandaag en morgen weer de bewijzen vin den van 'n opbloeiend parochieleven ten bate van de armen. De Naaikrans „Sancta Clara" heeft haar activiteit van een jaar lang werken weer tentoongesteld, niet ten eigen profijt, maar ten voordeele van de armen der parochie. 'n Jaar lang hebben de dames van deze naaikrans gearbeid om weer zooveel moge lijk kleeren voor de armen te vervaardi gen en, daartoe in staat gesteld door de opbrengst der vorige fancy fair en de bij drage van weldoeners(sters) kon het ge heele jaar gearbeid worden en het resul taat is thans te aanschouwen op deze ten toonstelling in de bewaarschool aan den Haagweg. Honderden stuks kleedinig, voor namelijk wol ondergoed en verder ook bovenkleeding, werden weer vervaardigd en kan weer aan de armen worden uitge deeld. Nu de wintertijd nadert is deze gave on getwijfeld van harte welkom, temeer nog wyl de nood der tijden nijpend is Den arme gegeven, is Gode geleend! Dat alle parochianen der St. Leonardus- kerk, maar ook velen daarbuiten dit mo gen beseffen. Dan zijn we niet bevreesd, of de dames der naaikrans zullen weer in staat worden gesteld opnieuw te gaan wer ken ter leniging van den voortdurenden nood der armen. Katholieken, wij vragen u opnieuw uw daadwerkelijke belangstelling te toonen voor dit werk van barmhartigheid. Gy zult er velen dankbaar door stemmen en hun lijden verminderen en.... tenslotte God zal het u loone, want wie barmhartigheid bewijst, zal barmhartigheid verwerven. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet, Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van A. P. van Leeuwen om vergunning tot het uitbreiden van de zoutery, rookerij en vleeschbewer- kingsinrichting in het perceel Noordeinde No. 37, gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 24 November 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen die verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA LEIDEN. Zaterdag, Tentoonstelling en Fancy Fair der Naaikrans „Sancta Clara", be waarschool Haagweg, 410 uur. Zondag, idem, 11 uur10 uur. Zaterdag. Vergadering van afgevaardigden Plaatselijk Comité Herwonnen Le venskracht. 5 uur, Bondsgebouw. Zondag, Maandag en Dinsdag, Tentoonstel ling van Misgewaden enz. „Huize Maria", Pieterskerkchoorsteeg 15. 2.305.30 uur. Maandag, Feestavond Mariacongregatie (afd. mannen en vrouwen), paro chiekerk O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, Zomerlust, 8 uur. Donderdag. Tweede Abonnementsconcert Het Residentie-orchest, Stadsge hoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren; Jasperse, Lahr, Meyboom, Poortman en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te üegetgeesfc waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei* apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 3, Oegstgeest, telef. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. „QUICKFJt THAN QUICK". „Vlugger dan vlug" is de naam van de nieuwe zaak, welke sinds eenige dagen is gevestigd in perceel Haarlemmerstraat 215. Deze nieuwe zaak is een filiaal van den heer F. P. F. v. d. Berg uit de Vaillantlaan in Den Haag. Voor vuil geworden kleeren hier 'n uitstekend adres om ze laten op knappen. Het auricheeren, tot nog toe hier ter stede niet bekend, vindt in deze in richting toepassing, evenals het ajouren, verven, oppersen en stoppen. Deze moder ne inrichting, waar dertig machines haar werk doen, zorgt ervoor, dat ieder er te genwoordig netjes kan uitzien. En daar bij aflevering: Vlugger dan vlug! Wat wil men meer. De tentoonstelling en fancy fair, waarby een lotery met mooi prijzen, is geopend: vandaag van 410 uur, morgen na de Hoogmis tot des avonds 10 uur. VOLKSBONDN1EUWS. Retraite - vereen i ging. Aangekondigde bestuursvergadering van de Retraite-vereeniging gaat hedenavond niet door, wegens verhindering van den Zeereerw. Adviseur. KJJM.V. „ST. PETER KANIS". Morgen in de Kapel van het St. Jacobs- gesticht om negen uur algem. H. Commu- niet. Alle leden zijn natuurlijk present. EEN TENTOONSTELLING. Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. wordt in „Huize Maria" in de Pieterskerkchoor steeg alhier een tentoonstelling gehouden van Misgewaden enz., voor Kerk en Mis sie, welke tentoonstelling wederom uitgaat van de Vereeniging van het Allerh. Sacra ment en Liefdewerk van Arme Kerken en Missiën. De tentoonstelling, waarvoor de toegang kosteloos is, is geopend van 2.30 tot 5.30 uur. Wij verwijzen naai- een advertentie in dit nummer. Mariabond afd. Leiden. Het bestuur van den Mariabond «M. Lei den maakt bekend, dat er gelegenheid iel zijn tot toetreding als lid c* als donatrice van den Mariabond iederen Maandagavond van 78 uur Oegstgeesterlaan 11, tei. Door de politie alhier is aangehouden ea in bewaring gesteld mej. M. S., verdacht van diefstal van eenige sieraden ten na- deele van haar patroon P.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2