DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 vcor IQ cl ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 DE LE'DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND •s WERELDS MALLEMOLEN. DOUMERGUE, DE ONVERVANG. BARE PREMIER, VERVANGEN DOOR FLANDIN. JAPANSCUE VLOOTEISCHEN. AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN EN AMK RIKAANSCHE EXPERIMEN1EN. ZDO ÉEN ALS DEZE! Ja, zoo'n élegante Mantel met rijke pelsgarneering, zou U bijzonder flattee- ^rend Ideeden Mevrouw! Kom toch eens spoedig onze Herfstcollectie be zichtigen, die zoo ruim gesorteerd is dat U mak kelijk een goede keuze kunt doen. En U weet het: nergens koopt U deze chique mo dellen voordeeüger dan bij HAARLEMMERSTRAAT 114 Mallemolen. De wereld draait altijd maar door, onverstoorbaar, eeuw na eeuw. Maar soms lijkt zij veel op een malle molen, waar misselijk makende kleine mo lentjes tegen den keer in draaien, zoodat je er duizelig van wordt. Zoo draait het in Spanje, waar de roode revolutie ieder oogenblik weer den kop opsteekt en een heksendans begint met staking en terreur. Dito in Mexico, waar men van hooger- hand de deuren der katholieke kerken dicht smakt en de bisschoppen en, de pries ters het land uitjaagt. In Frankrijk heb ben de politici de ministers van hun hob belpaard geworpen en is het een telkens terugkeerend spelletje van stuivertje-ver wisselen. De vlootconferentie te Londen is een hopelooze worsteling om Japan er on der te houden, waar elke gedachte aan de oorspronkelijke opzet bewapeningsbe perking verdwenen is. In Duitschland zitten de Evangelischen. georganiseerd in een kerk van Duiische Christenen en een Belijdeniskerk, elkaar in de haren, alles terwille van de eenheid. Frankrijk en Duitschland kijken elkaar ais roofdieren aan over het Saargebied en Joego-Slavië scheldt Hongarije den huid vol over den moord op koning Alexander. Het gaat er vreemd naar toe in deze we reld. En toch draait zij maar door on verstoorbaar. Doumergue gaat weer. In de dagen van de Stavisky-relletjes in Frank rijk, toen de verontwaardiging van het pu bliek, dat opeens een geweldige stinkpoel van pariij-gekonkel en corruptie ontdekte, zich uitte in bloedige straatdemonstraties, in die woelige dagen, toert" het kabinet- Chautemps ondanks het feit, dat het over een meerderheid in het parlement beschik te, werd weggevaagd door de volkswoede, toen werd Doumergue, nu negen maan den geleden, uit Tournefeuille geroepen, waar hij zich in welverdiende rust had te ruggetrokken. Hij, de goedmoedig glimlachende „papa Doumergue", die zich de laatste jaren ab soluut uit de politiek had teruggetrokken, werd de eenige man geacht, die voldoen de het vertrouwen van alle partijen genoot om Frankrijk uit het moeras te helpen. Was Doumergue de rechte man op de rechte plaats; iemand, geschikt om met ijzeren vuist in te grijpen? Negen maanden lang heeft hij gesust en plooien plat gestreken, maar zoodra hij wilde gaan doen, wat men van hem ver wacht had, n.l. eens flink ingrijpen, joeg men hem weg. Zooals men weet, wilde Doumergue stel ling nemen tegen het groote euvel van den parlementairen toestand in Frankrijk, n.l. de machtspositie van de afgevaardigden, als gevolg van het feit, dat de regeerir.g in feite niet beschikt over het middel tot Kamerontbinding. In zijn streven om ayn FEUILLETON. (Een gevaJ uit de practijk var Wil. J Sanders, detective) door UDO VAN EWOUD 43) Tot dusver heb ik nog geen geleij genheid gehad te onderzoeken hoe deze zaak zich heeft toegedragen het verhoor van Nieuwenhuis zal daarover wel meer aan het licht brengen maar ik vermoed dat Nieuwenhuis zich achter den auto heeft schuil gehouden en zich onmiddel lijk van zijn vermomming heeft ontdaan, zoodat Van Dobben hem in zijn ware ge daante ontmoette. Dezen zal hij waar schijnlijk hebben verteld aldus op last van mij te handelen. Uit het feit, dat het lijk van Van Dobben in de onmiddellijke na bijheid van het slot gevonden is, maak ik op, dat hij, onder voorwendsel zich in de omgeving te moeten verbergen, daarheen gereden is, aldus vrij gemakkelijk de moge lijkheid scheppend de misdaad, welke hij zoo gruwelijk had voorbereid, ten uitvoer te brengen. Dit vermoeden, dat, naar ik stellig ver wacht, door de verklaringen van Nieuwen huis tegenover den rechter-commissaris zal worden bevestigd, kwam natuurlijk eerst bij mij op, toen mij de omstandighe den, waaronder Van Dobben als het ware ontvoerd was, volledig bekend waren. Op het moment, waarop ik mij slechts bewust dien toestand een eind te maken, ontmoet te hij krachtig verzet van de groote meer derheid van de radicale partij, die welis waar inzag, dat deze toestand fnuikend is voor eiken behoorlijken arbeid van het parlement, doch aan den anderen kant hui verig was mede te werken tot het invoe ren van een regeling, welke h.i. door een al te ambitieuze regeering misbruikt ZuU kunnen worden. De zes radicale ministers in de nationale regcering weigerden daar om hun handteekening te zetten onder net betreffende rggeeringsontwerp tot grond wetswijziging. In zijn ontslagbrief schreef Doumergue: „De steun van de radicaal-socialistische partij is mij ontnomen. Ik kan niet denken aan het vormen van een ministerie, waar van alle leden tot een parlementaire min derheid zouden behooren. Mijn trouwe ge hechtheid aan de regelen van het parle mentaire stelsel en de democratische in stellingen verbiedt mij een minderheden regeering te vormen. Ik heb derhalve mijn demissie en die mijner medewerkers inge diend". Aldus is de onmisbare, de onvervang bare Doumergue heengegaan en hij is noch onmisbaar noch onvervangbaar gebleken. Flandin is hem opgevolgd en hij heeft de volgende verklaring aan de pers gege ven: „De Godsvrede duurt voort. Het is mij gelukt persoonlijkheden om mij heen te verzamelen, die naar ik overtuigd ben met ijver Frankrijk en de republiek zullen die nen en alles doen om de scheidende par tij verschillen te vergelen en slechts één doel hebben: Strijd tegen ellende en werk loosheid, herstel van het bedrijfsleven, handhaving van het gezag, verjonging en hervorming van den staat. Ik hoop, dat het land een regeering die ik getracht heb in den kortst mogelijken tijd te vormen en die onmiddellijk aan het werk zal gaan, met sympathie zal begroeten". Wij zullen afwachten, hoelang deze nieu we hoopvolle regsering het uithoudt. Japan. Op het oogenblik is te Lon den nog steeds de Londensche vlootconfe rentie aan den gang, doch de situatie is onveranderd hopeloos. Het struikelblok is de verhouding 5:5:3, welke vroegere vlootverdragen hebben vastgesteld voor «ie Engelsche, Amerikaansche en Japansehe vloten. Japan wil niet langer die achter stelling bij Engeland en Amerika en wil een even groote vloot hebben. De beide anderen "willen daar niet aan en van hen is Amerika de grootste tegenstander. Ame rika redeneert aldus: Japen heeft niet de zelfde behoeften als Engeland, dat zyn vloot gebruiken moet ter bescherming van verbindingswegen over de heele wereld; en ook niet als Amerika, dat uitgestrekte, open kusten aan twee Oceanen te verde digen heeft. De Japansehe antwoorden, dat Amerika in ieder geval niet zoo'n groote vloot noo- was, dat Van Dobben in levensgevaar ver keerde en Nieuwenhuis daaraan wel eens debet zou kunnen zijn, dacht ik niet ver der na over de wijze, waarop de uitvoering zou kunnen hebben plaats gehad; il^ sneJ- de terug naar het hotel en trachtte mij van Nieuwenhuis' afwezigheid te overtuigen. Mijn herhaald kloppen op de deur van zijn kamer bleef onbeantwoord; de deur was op slot. Maar mijn geduld werd niet ai te lang op de proef gesteld, want ruim een kwartier later hoorde ik Nieuwenhuis in het hotel terugkeeren. Toen was ik van zijn schuld overtuigd. Ik had hem op dat oogen blik misschien reeds kunnen arresteeren vermoedelijk zou hij door het verrassen de van een dergelijke gebeurtenis door den mand gevallen zijn maar ik gaf er de voorkeur aan daarmee nog even te wach ten tot ik meerdere bewijzen in handen had. Bovendien wenschte ik alle formali teiten aan een uitlevering verbonden, te vermijden en zoo besloot ik dus dezen man nog eenige dagen vrijheid te gunnen, al was het slechts om hem in de gelegenheid te stellen naar ons land terug te keer en, terwijl ik dan intusschen de mazen van het net, dat ik bezig was om hem te span nen, nog wat nauwer zou kunnen aanha len. Ik deed het voorkomen, alsof ik nog steeds in de schuld van prof. Christiansen geloofde en vertrok, na mijn zaken met de politie in Pr. Holland te hebben geregeld het spreekt van zelf, dat ik die niet van mijn verdenking jegens Nieuwenhuis in kennis stelde met jullie naar het Westen. Aanvankelijk lag het in m'n be doeling tot Berlijn mee te reizen om daar een vliegtuig te nemen naar Amsterdam, maar toen Nieuwenhuis ook in den trein zijn liefhebberij voor hst schrijven van dig heeft als Engeland en toch een even groote vloot voor zich opeischt, omdat hel niet de mindere wil zijn. Welnu, Japan wil ook niet de mindere zijn. En nu mogen de gedelegeerden te Londen nog zoo glad zijn als een aal, zij mogen manoeuvreeren zooveel als zij wil len, maar Japan drijft zijn eigen zin door En als Japan opnieuw gaat bewapenen is de vicieuze cirkel weer uitgevonden en be gint de bewapeningswedloop van voren af aan. Engeland ziet de nadering daarvan niet angst tegemoet en doet z'n best om al thans nog iets met Japan te bereiken. Beter een slechte overeenkomst dan heelemaa, geen overeenkomst. Men weel, dat Japan reeds bezig is, om op de eilanden in den Stillen Oceaan, waarover het na den oorlog een mandaai. heeft gekregen, vlootbases aan te leggen. Zoodat het er niet bepaald gunstig uit ziet. Amerika. Amerika heeft weder om verkiezingen gehad en deze hebben een geweldige overwinning voor de democraten opgeleverd. Men kan dat beschouwen als een votum voor de politiek van president Roosevelt, die een partijman der democra ten is. De president kan dus nu met den wind in de zeilen voortgaan met zijn po litiek van experimenten en codes om de welvaart te herstellen. Of een dergelijke vaart met volle zeilen in zoo'n gevaarlij ke en onbekende zee vol klippen gunstig zal afloopen voor het nationaal herstel, is een vraag, welke de toekomst zal moeten beantwoorden. In Maart 1932 moest Roosevelt een bij na ineenstortenden economischen boeoel overnemen, en met wellicht onvermijdelij ke paardemiddelen tot nieuwe levenskraent wekken. Na anderhalf jaar van diep in grijpende experimenten, van wisselende leiders der „brain trust", van wisselende „reconstructie-dictators", van enkele zeer ernstige stakingsconflicten, en van toren hoog op schietende uitgavencijfers, vraagt men zich hier en daar af wat nu per sal do is gewonnen. Het antwoord is even onzeker als ver deeld. Tegen bemoedigende oplevingen in sommige bedrijfstakken, staan ontmoedi gende verslappingen elders. Tegenover de groote prestatie dat het aantal werkloozen met enkele millioenen is verminderd, staat het even onmiskenbare feit, dat de in dustrie door nieuw opgcleg-de lasten en be lemmeringen aan -natuurlijk aanpassings vermogen en natuurlijke rentabiliteit heeft ingeboet. Een duidelijk beeld van dit alles te verkrijgen is moeilijk zoolang de regee ring blijft klaar staan om met de milliar- den van haar belastingbetalers of geld schieters steeds weer nieuwe stimulansen te bedenken of gaten te stoppen en wan kelende elementen te camoufleeren. De vraag is hoe lang dit alles kan voortduren. Ongetwijfeld in een rijk en bijna zelfge noegzaam land als Amerika met een enor me binnenlandsche markt, langer dan el ders. Maar ook daar ligt ergens de grens. Misschien dat zij in 1936, wanneer Roose velt bij de verkiezingen werkelijk zichzelf en zijn politiek moet inzetten als hoofd punt op het strijdprogram, duidelijker waarneembaar zal zijn. raadselachtige briefjes nog eens meende te moeten demonstreeren, achtte ik dit een schoone gelegenheid mijn schijnbare verdenking jegens den professor nog wat te accentueeren door een even raadselach tige handelwijze, waarover Nieuwenhuis zich innerlijk zeker kostelijk zal hebben geamuseerd. Bij mijn aankomst in Amsterdam, Woensdagmiddag, ben ik onmiddehijk doorgereisd naar Haarlem om mij daar in verbinding te stellen met den boekhou der van het Woningbureau Hermes, eten heer Schaafsma. Je zult je herinneicn, dat ik Dinsdagochtend in het hotel twee telegrammen ontving. Een daarvan was, zooals ik reeds verteld heb, afkomstig van de politie te Oslo, het andere echter van de Haarlemsche politie, die mij mede deelde, dat haar onderzoek, hetwelk zich immers tot den kennissenkring en het per soneel van de beide makelaars uitstrekte, geen enkel resultaat had opgeleverd. Over Nieuwenhuis werd hierna evenwel niets ge meld. Ik informeerde daarom eens bij den boekhouder, dien ik thuis opzocht en ver nam daar, dat de jongste firmant ook Za terdagochtend niet op het kantoor was ge weest, hetgeen bevreemding had gewekt, daar dit nog nooit was voorgekomen. Nieuwenhuis placht n.l. hteeds Zater dagsochtends den boekhouder te assistee- ren bij het afrekenen der dan binnenko mende weekhuren en het gevolg van de afwezigheid van den chef was dan ook ge weest, dat de boekhouder eenige uren had moeten overwerken. Deze mededeelingen bewezen mij echter, dat mijn veronderstellingen juist waren. Nieuwenhuis was vorige week Vrijdag avond per vliegtuig naar Berlijn vertrok ken om Zaterdagochtend, vermomd als SPORT UIT HET KATHOLIEKE KAMP ZAL S. J. C. DE LEIDERS WEERSTAAN? De strijd om de leiding in 2 A Het programma voor morgen is voor da eerste klasse van West II niet zoo groot, wijl de Rotterdamsche en Haagsche spe lers een oefenwedstrijd spelen tegen het Zuid-Limburgsche elftal. Er blijven nu voor deze afdeeling slechts iwee wedstrijden over, maar die zijn be langrijk genoeg om het gemis van die an dere te vergoeden. In de eerste plaats is daar de wedstrijd S.J.C.H.B.C., resp. een middelmatige club en een superklasse club. Zoo al thans spelen beide elftallen momenteel. De itracht van H.B.C. werd Zondag j.l. ook door Santpoort gevoeld en nu is de beurt aan de Noordwijkers om te toonen wat zij dit seizoen van plan zijn. 't Is voor waar geen gemakkelijke opgave voor S.J.C. maar toch achten we 'n overwinning niet uitgesloten, juist cmdat S.J.C. vooral tegen sterker tegenstanders steeds het beste beentje voorzet en omdat het nu juist iets voor S.J.C. zou zijn den a.s. kampioenen in hun overwinningsroes te doen struike len. S.J.C.-ers, gij hebt het gehoord! Maakt ons vertrouwen niet beschaamd! Ook de tweede wedstrijd, T.IJ.B.B. Santpoort, is niet van belang ontbloot. Of ae Yellow-lacks zich hun stadgenooten van liet lijf zullen kunnen houden, lijkt ons 'n moeilijke vraag, 't Zou anders de spanning aan den kop wel eenigermate doen toene men, indien de Santpoorters beide punten binnenhaalden. In de 2e klasse A gaat Blauw Zwart op bezoek bij Geel Wit. De wedstrijd van Zondag j.l. tegen A.D.O. heeft den Wasse- naarders ongetwijfeld geleerd, dat oppas- professor Christiansen, onze aankomst aan het station Friedrichstrasse te kunnen afwachten. Zaterdagavond vertrok hij mét ons naar Pr. Holland, doch onmiddel lijk nadat hij zijn voorbereidingen voor den gasaanval in den slaapwagen had ge troffen, heêft hij den trein verlaten om, gedeeltelijk per trein, deels per vliegtuig naar Haarlem terug te kesren. Daar arri veerde hij Zondag omstreeks het middag uur en teneinde ons van zijn aanwezigheid aldaar te overtuigen, zond hij onmiddellijk Van Dobben een telegram, waarin hij zijn spoedige overkomst aankondigde, om di rect daarna weer per vleigtuig naar El- bing te vertrekken, waar hij tegen mid dernacht aankwam, juisj op tijd om den laatsten trein naar Pr. Holland te halen. Je zult je herinneren, dat Van Dobben het telegram Maandagochtend ontving." Ik knikte, maar bij deze verklaring van Nieuwenhuis' gedragingen gedurende het tijdstip, dat wij hem rustig in Haarlem waanden, drong zich plotseling de vraag aan mij op, hoe hij er in geslaagd was het te doen voorkomen, alsof de professor na het plegen van den aanslag op Van Dob ben, Dinsdagochtend vroeg naar Danzig was vertrokken. Ik bracht deze puzzle onder worden en de detective gaf onmid dellijk te oplossing. „Je weet, Miel, dat ik Nieuwenhuis, na dat wij het lijk van Van Dobben gevonden hadden, naar de politie zond. Van die ge legenheid heeft hij handig gebruik ge maakt om tevens naar het station te gean en daar, nadat hy de vermomming van den professor zoo goed mogelyk had aan gelegd, een kaartje te nemen naar Dan zig. Er stopte ongeveer op dat tijdstip in Pr. Holland een D-trein voor Danzig, zoo dat deze handelwijze geen verwondering sen de boodschap is. Houden zij hiermede rekening, dan behoeft ook van Geel Wit niet verloren te worden. Teijlingen en Leiden spelen op Sport- noff een voor beide partijen belangrijken wedstrijd. Teijlingen toch mag geen punt •neer verliezen om den strijd met de lei- cers te kunnen volhouden, Leiden daaren tegen moet alle zeilen bijzetten om van de laatste plaats weg te komen. Dus is er strijd en spanning genoeg, maar 't moet al raar gaan, indien den Sassenheimers mor gen niet aan 't langste eind trekken. Lisse krijgt thuis bezoek van V.V.E., welke club voldoende bewezen heeft haar plaats waard te zijn. Alleen bij uiterste krachtsinspanning kan Lisse de punten thuis houden. De Santpoort-reserven tenslotte winnen van Wilhelmus. In de 2e klasse B kan V.E.P. eindelijk weer twee punten binnenhalen op Lenig en Snel en Donk op Graaf Floris, maar wat de strijd tusschen de twee leiders, Excel sior en Celer zal brengen, valt moeilijk te zeggen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag Zuid A f d. I: VolhardingKimbria; ChèvremontK.N.V. Zuid A f d. II: DongenGennep; Best VooruitKolping; MuloS.V.B.; VenL BoysBrabantiaWilhelminaR.K.T.V.V. Oost Afd. I: EmosAltior; QuickDe Zweef; TreffersVosta. West Afd. I: H.M.S.—De Meer; V.V. Z Volendam; WilskrachtS.D.O.; V.V.Y. D.E.M. West Afd. II: T.Y.B.B.Santpoort; S.J.C.—H.B.C. West 2e kl. A: Santpoort IIWilhelmus; TeylingenLeiden; Geel WilBlauw Zw.; Lisse—V.V.E. West 2e kl. B: ExcelsiorCeler; D.O. N.K.Graaf Floris; V.E.P.L. en Snel. baarde. De ambtenaar, wien ik later op den ochtend inlichtingen vroeg, kende prof. Christiansen niet en wist mij dan ook slechts mee te deelen, dat een oude heer te omstreeks half vier een kaartje naar Danzig had gekocht. „Begrepen?" besloot hij deze uiteenzet ting en toen ik hardop bevestigend ant woordde, vervolgde hij: „Om nu echter op den boekhouder terug te komen, het spreekt vanzelf, dat mijn ondervraging diens nieuwsgierigheid in hooge mate op wekte, zoodat ik hem wel over mijn ver denking moest inlichten. Ten einde te voor komen,, dat de man zich den volgenden dag door zijn houding zou verraden hij was natuurlijk geheel overstuur door het schokkende nieuws dwong ik hem de be lofte af, dat hij zich ziek zou melden en zich niet buitenshuis zou begeven vóór wij tot de arrestatie waren overgegaan. Je be grijpt, dat wij sindsdien Nieuwenhuis geen moment uit het oog hebben verloren. Van af het oogenblik, dat hij in Amsterdam op het Centraal Station arriveerde tot zoo ver had jy keurig op hem gepast. Miel. al wist je daar, naar ik meen, zelf niet veel van! tot vanmiddag, toen de beide re chercheurs hem meenamen, heeft hij voort durend onder bewaking gestaan en daar door zijn wij er dan ook ten slotte nog vrij gemakkelijk in geslaagd de attributen, waarvan hij bij zijn vermomming geLruik heeft gemaakt, in handen te krijgen. Ik duidde daar al even op tijdens het laatste onderhoud, dat wij met den pseudo-profes sor hadden. Wordt vervolgd'

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13