VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 Dfc LEIDSCHE COURANT fcfcKSIfc BLAD - PAG. 3 ZEGWAART. Geslipt en omgeslagen. Woensdag morgen geraakte op den Geerweg een be stelauto van „Nutneio", ten gevolge van de gladheid van den weg aan het slippen. De bestuurder was toen geen meester meer over het stuur en na een telefoonpaal „ge nomen" te hebben, kwam de auto omge keerd in de langs den weg liggende sloot terecht. De bestuurder kon zich gelukkig in veiligheid stellen. Geboren: Aagje Johanna, d. van J. van Doornen en E. van Zeggelaar te Ztg- waart Maatje Johanna, d. van S. Stout- jesdijk en C. Klippel te Zegwaart. Ondertrouwd: M. J. Post 25 j. te Noortdorp en N. E. Huurman 22 j., alhier. Getrouwd: A. de Graaff 25 j. te 's-Gravenhage en J. P. van Zetten, alhier. Overleden: J. Blonk 69 j., echtge noot van A. van Krimpen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Albert z. van A. Rijnsbur ger en T. van Rhljn Steintje d. van K. Vonk en W. C. Guldemond Wilhelmina Catharina d. van H. de Pater en H..C. v. d Leij Hermijntje d. v. E. van Ruller en A. Dirksen Aaltje Johanna d. van J Veldkamp en T. van Naamen Martha d. van P. H. Kwant en W. C. Muller Lucie d. van J. Dwarsdraad en M. Vos Catharina d. van J. Govert Vroege en D. Bouman Jan z. van B. van der Lee en K. Pols Matthijs Maria z. van A. Huü- gens en J. de Wijs. Getrouwd: M. Blijleven 30 j. wonen de te Zwammerdam en K. Vreeken 21 j. C. W. Kom 26 j. en H. van Wieringen 31 j. R. T. van Gelder 28 j. wonende te Utrecht en J. M. van Engelen 26 j. Overleden: Cornelia Bonink 29 j. echtgenoote van J. van Brakel. STADSNIEUWS MARIAVEREENIGING. Een goed geslaagde propaganda-avond. Er is een tijd geweest, dat Leiden een bloeiende afdeeling van dén Maria-bond rijk was, de bond, die zich ten doel stelt de bevordering der matigheid. Leiden had toen de grootste afdeeling in het leger der drankbestrijding en het vaan dezer afdeeling stond gisteravond voor in de zaal, vermeldend het jaartal 1905, als bewijs van de eens zoo bloeiende afdeeling Leiden. Maar langzaam stierf deze bloeiende af deeling of tenminste bijna en nu werd na andere pogingen gisteravond in de groote zaal van „Zomerlust" een groote propa ganda-avond gehouden, om de Maria-ver- eeniging in Leiden weer'nieuw leven in te blazen. De zaal was gelukkig zeer goed bezet. Aanwezig waren ook de zeereerw. pater» pastoor S. Smitz O.F.M. en de weleerw. paters W. ten Brink O.F.M. en J. van Lies hout O.F.M. De presidente Mevr. M. E. SteygerAs- perslagh verwelkomde allen op dezen avond en stelde de vraag: waarom deze propaganda-avond? Om nieuwe leden te winnen voor den Mariabond. Het moet een vereeniging zijn voor alle rangen en stan den. priesters, sociale werkers, opvoeders en heel het volk. Het moet worden een volksleger tegen de alhocol met het doel het eigen leven rijker te maken door leed en verdriet uit het leven van anderen weg te nemen. Hierna kreeg Mevr. Meermans-Verbeek het woord, die de vraag stelde waarom de Mariavereeniging in Leiden langzaam sterft. Is het omdat Kier geen drankmisbruik heerscht? Of omdat wij, drankbestrijders overdrijven? Spr. wil deze vraag beantwoorden: overdrijven wij? Zij toont dan achtereen volgens aan, dat de drankbestrijding niet ouderwetsch is, ook omdat het drankmis bruik wel.niet meer zoo openlijk, maar zeker erger is dan vroeger. Heeft niet de directeur van Veenhuizen verklaard, dat het een uitzondering is, als iemand komt niet als gevolg van den drank. Spr. somt dan tal van ernstige ge volgen van het drankgebruik op als idiote kinderen, 75 pet. van de auto-ongelukken, eerverlies van jonge meisjes e.d. Zoolang dit vaststaat overdrijven wij niet, aldus spreekster. De drankbestrijding houdt de huisgezin nen op peil, zij wil gezonde kinderen met een gelukkige jeugd. Het is nu erger dan vroeger, nu men zelfs ook meisjes ziet zitten in cafés en restaurants met een glas bier, een cocktail of een likeurtje. Hoe bederft niet een vader, die reeds na één of twee borrels een z.g. „kwade dronk" heeft, de stemming in het huisgezin, hoe vergiftigt hij niet de jeugd zijner kinderen, bij wie langzamerhand de liefde, de eer bied, de achting voor vader verdwijnt. Spr. geeft nog tal van feiten en wekt dan op tot offergedachte en verantwoor delijkheidsgevoel, tot het voorbeeld voor al, voor dit goede en groote werk. Dat dit werk goed en groot is, bewijst wel het feit, dat in ons klein landje jaarlijks f 3U0 millioen gulden aan drank wordt gebruikt. Spr. eindigt tenslotte met een hartelijke opwekking met de wensch, dat velen zich opnieuw als lid der Mariavereeniging zul len opgeven. Het verdere gedeelte van den avond werd in beslag genomen door de opvoering van het tooneelspe' in vijf bedrijven: het Barmeisje, onder e van Mevr. M. E. SteygerAspersla - Het gaf de geschiedenis van een bar- ALS 'T OM UITVINDINGEN GAAT. Een biscuit-inpakmachine van Wardenier gephantaseerd? In verband met de mededeelingen over de uitvinding van een brandstofloozen motor is ook gesproken over het feit, dat War denier een biscuit-inpakmachine uilgevon den zou hebben en dat de directeur der N.V. Leeuwarder Papierwarenfabriek, de heer H. Landstra, 100.000 betaald zou heb ben, als de uitvinding niet op de markt ge bracht werd. Over deze zaak heeft de heer Landstra thans het volgende verteld aan een corres pondent van de „Standaard": Het is thans ruim twee jaar geleden, dat de heet Wuite, Directeur van de Beschuit fabriek „De Beuk" te Tuk bij Steenwijk mij in kennis bracht met een jongen man, die meende een biscuitinpakmachine te kunnen uitvinden. Terstond stond ik daar sceptisch tegenover, daar biscuit een artikel is, dat uiterst zorgvuldige behandeling vereischt. Om den jongen man toc*i te helpen, liet ik hem onze verschillende zakkenplak- machines zien en de broodinpakmachine. Zeer voldaan vertrok de jongeman, die zich noemde J. Wardenier van Steenwijkerwold. Na ongeveer een jaar lang niets meer te hebben vernomen, kwam de heer Warde nier weer op ons kantoor en vroeg mij, wat ik voor een patent op zijn nieuwe vinding wilde geven. Dit kon ik zoo niet zeggen, en daarom vroeg ik wat de heer Wardenier meende te moeten hebben. Deze vroeg toen 150.000. Die som vond ik veel te hoog, maar om niet alles uit handen te geven, zeide ik tegen den uitvinder, dat hij de machine bedrijfskaar moest maken en dat ik dan zou komen kijken om te zien wat deze mij waard was. Ik wacht evenwel nog steeds, dat de heer Wardenier mij zijn machine bedrijfsklaar in het werk zal toon en. Ik kan ook niet gelooven, dat een andere collega zulk een som voor deze machine heeft geboden. Leiden Hooigracht 44. Meubelmakerij; handel; stoffeerderij. Bijv. uitgaoef. bedr.: complete meubileeri*-^ 2587. A. G. van Riju, Noordwijk-Binnen, Douzastraat 3. Handel in koloniale waren en comestibles. Uittr. E.: A. G. van Rijn, d.d. 1 Sept. 1934. Wijz. handelsn. in: P. G. van Rijn. N.E.: P. G. van Rijn, 's-Graven hage. meisje Dolly, die met haar' collega's des avonds dansen moet met bezoekers van de bar, wien zij geld uit de zak zien te klop pen. Zij moeten ook -zorgen, dat de heeren zooveel mogelijk drinken. Dolly is een vroolijk, goedhartig alleenstaand meisje, met veel zorgen. Zij zal haar zolderkamer tje moeten verlaten, omdat zij huurschuld heeft en danvergrijpt zij zich aan het geld van een der bezoekers, als deze zijn portefeuille met 3000 verliest, wat zij zich toeiegent. Hierdoor komt zij in de ge vangenis, waar zij tot inkeer komt en het eindigt aldus, dat zij in 't klooster treedt. Het behoeft geen betoog, dat. dit stuk al wel.zeer geëigend was voor dezen propa ganda-avond. Daarbij was het 'spel zeer lofwaardig, huizenhoog als het uitstak boven het genre wat dillettantengezelschappen doorgaans te aanschouwen geven. Men proefde hier de geest en den fijnen zin van de regis seuse, die aan alles leven en bekoring had gegeven. Wij behoeven niet alle medespelenden aan een critische beschouwing te onder werpen, waar het geheel zóó goed was, dat aan ieder van haar even groote lof toe komt, maar een uitzondering mag wel worden gemaakt voor het spel van Dolly, dat bijzonder levendig en beschaafd was. Voor het Kath. Damestooneel is dit stuk een bijzondere aanwinst. Alzoo een voor treffelijke avond, die voor de heropbloei der Maria-vereeniging goede resultaten moge geven. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER IIET RUNDVEE. Uitgaande van de „Leidsche Melkcom- missie" is gisterenavond de oprichtings vergadering gehouden van de vereeniging to bestrijding van tuberculose onder het rundvee „Leiden en Omstreken". Het geheel stond onder leiding van den heer C. van Vliet te Leiden, die de verga dering met een woord van welkom voor geopend verklaarde, en het een en ander vertelde van he doel dezer vereeniging, welke in het bijzonder zal wezen: levering van T.B.C.-vrije consumptiemelk. Vervolgens werden gelezen ontwerp-sla- tuten, welke na een bespreking artikels gewijs, werden aangenomen. Nadat gekozen was het bestuur, en be noemd tot secretaris de heer K. Cebol, Zoe ter woudsche weg 2 te Leiden, sloot de voorzitter deze vergadering met dank voor de aangename, bespreking, en met den wensch, dat deze nieuwe vereeniging, thans tellende 63 leden, zich moge uitbreiden en het doel: mede te werken aan de volksge zondheid, niet alleen door melk vrij van vuil, maar ook T.B.C.-vrij te leveren. Een streven, dat het publiek in het bij zonder in dezen Crisistijd mag waardeeren, aangezien de veehouder, ondanks de slech te uitkomsten van het consumptiebedrijf, zich grooter uitgaaf zal gaan getroosten. Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Het Hollandsche Trio van RenesseHel- mannvan Wezel geeft Dinsdag a.s. voor het eerst in Leiden een concert voor bo vengenoemde vereeniging. Zooals ook in de advertentie in dit num mer vermeld, geeft het werken van Beet hoven, Mendelssohn en Tschaikowsky. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wü naar de advertentie. Arbeidsbeurs. Op den 8sten November waren 3761 (v.j. 3099) werkzoekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 6113. Beurtdienst P. van der Plas. Katwijk aan Zee, Tramstraat 15a. Beurtvaartbedrijf. Wijzigingen: 4632. Gebrs. Dirkse. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Dr. Duyster over: „Vergelijkend Schriftonderzoek" Gisteravond werden voor het Criminolo gisch Instituut alhier voordrachten gehou den door prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Valschheidsdelicten" en door dr. M. Duyster over „Schriftvervalsching". Dr. Duyster behandelde in aansluiting met zijn vorige voordracht het vergelijkende schrift onderzoek. Voor het vergelijkend schriftonderzoek of het schriftidentiteitsbewijs is de kennis van graphologie niet noodig, aldus spr. .In dien het niet mogelijk zou zijn zonder gra phologie de identiteit-van twee of meer dere handschriften,vast te stellen, dan zou men in het Oosten (Nederlandsch-Indië, Voor-Indië, Egypte), waar handschriften met groote verscheidenheid van karakters (Chineesche, Bengaleesche, Arabische, Zuid Sumatraansche, Boegineesche, Javaansche, Bataksche, Balineesche etc.) voorkomen en waarvan men maar zeer weinig weet om trent de graphologische wetten, die derge lijke handschriften bèhëerschen, nimmer een handschriftonderzoek kunnen verrich ten. De bijzondere kenmerken van de sterk versierde en gecompliceerde, zoomede van de vereenvoudigde -ea- afgeslepen letters noemt men primaire kenmerken. Er wordt onderscheid gemaakt Jusschen: zeldzame, zuiver individueele "of'primaire kenmerken en vaak voorkomende,'niet individueele of secundaire kenmerken? Onder schriftken- merk wordt verstaan igdere onbewuste af wijking van den normalen, op school ge leerden vorm. VooP d<P schriftvergelijking moeten de primaire kenmerken zeldzaam zijn, en onbewust,.JSpa. mogelijk onveran derlijk voorgebracht \Vorden. Spr. ging hierna na hoe in het algemeen een verge lijkend schriftonderzoek verricht wordt, waarbij hij er op-wees, dat het" niet zoo zeer gaat om de bewpfitenis van de schrift- teekens dan wel om het figuurtje zelf, het graphisch beeld. Hierna behandelde dr. Duyster op welke wijze een handteekening ondrzocht wordt of ze echt dan wel valsch is, waarbij spr. allereerst inging or de wijzen, waarop een handteekening valschelijk nagemaakt kan worden en hoe aangetoond wordt, dat bij het namaken en mechanisch hulpmiddel ge bruikt is. Indien geèn sporen van een me chanisch hulpmiddel te vinden zijn, dan is de handteekening vit de vrije hand gesteld. Absoluut aan elkaar gelijk zijn twee handteekeningen van één en denzelfden persoon nooit, doch daarin komen wel re latieve constanten voor, die een vervalscher nimmer in een nagemaakte handteekening brengen kan, omdat--zij gebonden zijn aan de individueele uitdrukkingsbeweging. De relatieve constanten zijn te vinden door het trekken van lijnen door bepaalde lijnen en/of puntem van authentieke hand teekeningen van een en denzelfden persoon De aldus verkregen lijnensystemen ver schillen niet veel tfein elkander en komen in hoofdzaak met elkander overeen. Trekt men een dergelijk lijnensysteem bij een pagemaakte uit de vrije hand gestelde handteekening, dan wijkt dat lijnensysteem belangrijk af van jat getrokken bij de authentieke handteekening van den per soon, wiens handteekening valschelijk is nagemaakt. Prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Valschheidsdelicten". Prof. mr. J. M. van Bemmelen verkreeg hierna het woord en begint met te wijzen op het feit, dat de juridische litteratuur over deze delicten vrijwel geheel dateert uit de laatste decennia der vorige eeuw. Dit is een verschijnsel, dat ook bij de behande ling van andere delicten valt op te mer ken. Spr. meent het te kunnen wijten: lo. aan de opheffing van de verplichting tot het schrijven van een dissertatie; 2o. aan de verplaatsing van de belangstelling, die zich thans meer richt op den delinquent en zijn psychische eigenschappen dan op het delict en de juridische moeilijkheden die de formuleering en berechting daarvan meebrengt; 3e. dat in het bijzonder bij de valschheidsdelicten de kwestie van de techniek van het misdrijf en van de op- sporing daarvan een groot gedeelte van het interesse ook van de juristen tot zich heeft getrokken. Toch acht spr. thans de tijd weder geko men om ook aan dë juridische zijde der valschheidsdelicten opnieuw aandacht te besteden. De delictsomschrijving staat dank zij den strijd over de al- of niet toelaat baarheid der analogie en dank zij het nieuwe Russische strafwetboek en de Duit- sche voorbereidingen voor een nieuwe co dificatie opnieuw in he centrum der be langstelling. Bij lezing van het praeadvies van mr. J. P. Hooykaas voor de vergade ring van de Ned. Jur. Ver. van dit jaar en J van de Denkschrift-Kerrl lijkt het of bij de formuleering der valschheidsdelicten vol staan zou kunnen worden met enkele wets technische verbeteringen in de omschrij ving dezer misdrijven. Spr. is het hiermede niet eens. Hij meent, dat terwille van een betere en effectievere bestrijding dezer de licten het noodzakelijk zal zijn de om schrijving 'dezer feiten aanzienlijk te ver eenvoudigen, terwijl tevens de dikwijls abnormaal groote verschillen in maximum straf niet meer gerechtvaardigd zijn. Spr. hoopt, dat een eenvoudiger formu leering er toe zal bijdragen, dat de valsch heidsdelicten beter dan thans het geval is zouden kunnen worden bestreden. Dat zulks noodzakelijk is. toont hij aan aan de cijfers van de statistiek. Terzake van valschheid in geschrifte werden in 1932 2 rraal zooveel individuen veroordeeld als in 1914. Tenslotte ging spreker na hoe de valschheidsdelicten geregeld zijn in enkele moderne wetboeken. Spr. meent, dat een volkome effectieve bestrijding van alle valschheidsdelicten zou kunnen worden verkregen met ongeveer 6 a 7 artikelen. Hij acht in dezen tijd, die door Paul Al- lr.rd is genoemd een tijdperk van fraude, klatergoud, namaak, Ersatz, kunstmatige- en pseudo-artikelen, een vereenvoudiging van de wetgeving op dit gebied, mits deze gepaard gaat met uitbreiding van baar werkingsspheer en vermijding van alle ju ridische spitsvondigheden een dringende eisch. Voor het ingenieursexamen voor electro- technisch ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer F. Kors, alhier. LAATSTE BERICHTEN CRISISBOTERMERK. De Crisis- Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 1188 Novem ber de prijs van het Crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buiten- landsche boter is vastgesteld op 1.per KG. OPENING VAN DE SPORTFONDSEN KUNSTIJSBAAN. Naar wij vernemen zal op Donderdag 15 November des morgens om 10 uur de SportfondsenKunstijsbaan te Amsterdam in bedrijf worden gesteld. Van dien datum af zal dus van de baan gebruik gemaakt kunnen worden. Zooals men weet, zal de officieele opening 24 en 25 November plaats vinden. TELEGRAMMEN JAPANSCH SCHIP VERMIST. Brand aan boord uitgebroken. TOKIO, 9 Nov. (V.D.). Het Japansche vrachtschip „Ranan Maru" van de Nippon- Yushen-Kaisha-lijn, metende 1230 ton en met een bemanning van 42 koppen aan boord wordt sedert gisteren vermist. Blij kens de laatst ontvangen berichten was brand aan boord van het schip, uitgebro ken en werd het;.ju de Japansche zee boven dien dopr een stórm cjverv,allen. Alle po gingen om het schip te /inden waren tot nog toe vergeefsch. De eenige hoop, die men nog koestert, is dat het schip misschien door den storm in de richting van Wladiwo- stok is gedreven. TOKIO, 9 Nov. Omtrent den brand aan boord van het Japansche vrachtschip „Ranan Maru" wordt gemeld, dat deze waarschijnlijk is uitgebroken tijdens een hevigen storm, die ter hoogte van het eiland Sado heeft gewoed. De bemanning die uit 42 man bestond, heeft het branden de schip in reddingbooten verlaten, doch gevreesd wordt, dat alle opvarenden in den nog steeds woedenden storm zijn omgeko men. De „Ranan Maru" is eigendom van de Chosen Yusen Kaisha-lijn. REUSACHTIGE BRAND IN GRAANSILO. Vermoedelijk vijf personen gedood. NEW YORK, 9 Nov. Uit Newport News in den staat Virginia wordt gemeld, dat in een groote graansilo van de Chesapeake and Ohio Railway Company tengevolge van een stofexplosie een brand uitbrak, die zich ondanks de uitgebreidste blus- schingspogingen met razende snelheid uit breidde en het geheel reusachtige gebouw aantastte en vernielde. Vijf personen zou den tijdens den brand en het blusschh>~* werk zijn gedood. Een groot aantal werd gewond. De materieele schade bvedraagt verscheidene millioenen dollars. MOLLISON TE ROME. Vandaag niet naar Amsterdam? ROME, 9 Nov. (V. D.). De Briische aviateur Jim Mollison, wiens echtgenoote gisteren per K. L. M.-Indië-vliegtuig te Amsterdam arriveerde, zal te Rome blij ven tot de weersgesteldheid verbeterd is. De mogelijkheid bestaat dus, dat Mollison heden niet op Schiphol arriveert. Komt Mollison toch? Nader wordt ons gemeld uit Amster dam: De Britsche aviateur Mollison is om 12.48 uur uit Lyon naar Amsterdam ver trokken. Hedenmiddag om 3 uur wordt -Ie zwarte „Cornet" op Schiphol verwacht. Nog weer later werd bericht, dat mevr. Amy MollisonJohnson hedenmiddag met een gewoon lijnvliegtuig van de K. L. M. naar Londen is vertrokken en dat nu de mogelijkheid bestaat, dat de heer Mollison rechtstreeks van Lyon door zal vliegen naar Londen. geiten. Prijzen: 13 stieren f 70190, schoon aan de haak 3042 cent, handel stroef; 218 kalf- en melkkoeien f 95210, handel stroef 354 varékoeien f 65130, handel stug; 221 vette ossen en koeien f 90230, schoon aan de haak 3558 cent, handel matig; 1G8 graskalveren f 1835, 23 vette kalveren f 4560, schoon aan de haak 4070 cent en 92 nuchtere kalveren f 318, handel vlug; 100 vette schapenn f 1419, en 78 weideschapen f 1016, handel matig; 300 vette lammeren f 1014; 439 mestvarkens f 1024, handel zeer matig; 597 biggen f 5 9, 16 bokken en geiten f 310, handel matig. Kaas. Aangevoerd 74 partijen kaas, waarvan 53 partijen Goudsche en 21 par tijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche f 2224.50, 2e soort f 19 21, le soort Leidsche f 2325 en 2e soort f 20—22 per 50 kg. ALKMAAR, 9 Nov. Kaas. Aangevoerd 61 stapeLs, zijnde 103.000 kg., Fabriekskaas kleine f 20, Boerenkaas kleine f 20, Boeren kaas Commissie f 22, Fabrielts middelbare f 16 per 50 kg. Handel stug. BODEGRAVEN, 7 Nov. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren wit f 5.105.60, bruin f 5.305.80, eendeneieren f 2.603.30 kuikeneieren f 3.805.10 per 100 stuks. Aanvoer 4130 stuks. Appeds en peren 610 cent per kg. BOSKOOP, 8 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1625 cent, Marcel Rouyer 1020 cent, Hadley 4070 cent, Claudius Pernet 2550 cent, Columbia 10—20 cent, Butterfly 25 45 cent, Mme Jules Bouché 1015 cent, Rosalandia 2040 cent, Florex 2542 cent Phoebe 2540 cent, Chas. P. Kilham 30 50 cent, Aug. Noack 1525 cent, Else Poul- sen 50—80 cent, Ingar Olson 4070 cent. Ellen Poulsen 1525 cent, Chrysanten, grootbloemig 60110 cent, idem tros 1230 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.001.50, Clematis l'Azursten 80 cent, Pernettia 18 30 cent GOUDA, 8 Nov. Vee. Aangevoerd in to teaal 1651 stuks, waarvan: 114 slachtvar- kens: vette 1617 cent, Londensche 1213 cent per pond levend met 2 pet. korting; 508 magere varkens f 14—22, 935 biggen f 6—9, Geldersche biggen f 912, 14 runderen f 100170, 59 nuchtere kalveren f 37, 21 bokken en geiten f 26. Handel matig Kaas. Aanvoer 343 partijen. Prijzen: le kwal. met rljksmerk f 2224.50, 2e kwal. f 2021, zware tot f 25. Handel stug. Eieren. Aanvoer 47.000 stuks. Kip peneieren f 5.005.50, kleine kippeneieren f 3.504.00, eendeneieren f 3.00 per 100 stuks. Handel matig. Boter:. 326 pond. Goeboter 780 cent, weiboter 7075 cent ber pbnd. Handel vlug. NIEUYVVEEN, 8 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1756 kippeneieren f 3.90—6.30 en 169; eendeneieren f 2.753.20 per 100 stuks kaas 2325 cent per pond, druiven 20 cent per kg., handperen 12 cent per kg. NOOTDORP, 8 Nov. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week de volgende prijzen genoteerd: kippen eieren f 5.906.45, eendeneieren f 4.25 4.35 en kuikeneieren f 4.204.85 per 100 stuks, kippen 3540 cent, hanen 35—60 cent, konijnen f 1.35 per stuk, kaas 2122 cent per pond. ZOETERMEER—ZEGWAART. 7 Nov Eierenveiling. Aangevoerd 1000 stuks. Prij zen: kippeneieren f 5.406.40 en eenden eieren f 4.554.70 per 100 stuks. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Nov. Vees. Aanvoer: 806 run- •deren, 283 kalveren, 478 ochapen, 1036 var kens, 597 biggen, 2 paarden, 16 bokken en WISSELNOTEEKINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Londen 7.371 'R Berlijn 59.46'/., New York 1.47"/s Parys 9.74 Brussel 34 53 Zwitserland 48.17 Milaan 112 G4 Madrid 20.18 Oslo 37.05 Kopenhagen 32 90 Stockholm 38.00 Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. (van gisteren). Onder invloed van de vaste houding van Wallstreet was de stemming op de Amster- damsche i'ondscnmarkt lichtelijk verbeterd. Het aftreden van Doumergue riep eenige reserve in het leven, die de beursstemming benadeelde, doch het meerendeel der koer sen stelde zich iets boven de slot prijzen van gisteren. De handel bleef dan ook van scheiden omvang; alleen in Kon. Olies ging het vrij druk toe. Parijs was aanvankelijk aan de markt, doch ging later over tot het terugkoopen van het afgegeven materiaal, zoodat de noteering fractioneel kon trekken. De Amerikaansche oliesoorten liepen mce- rendeels een kleinigheid op. Van de Indus- trieelen waren Philips goed gedisponeerd, waardoor de koers ongeveer 1 pet. hooger kwam. Aku's lagen buiten de attentie, Uni levers werden iets hooger afgedaan. Rub bers waren goed gedisponeerd in verband met de belangrijke daling van de uitvoer van bevolkingsrubber in October. Amster dam Rubbers stegen ruim 1 pet. zonder dat van eenige uitbreiding van den handel rprake was. Tabakken waren bij kalmen handel nagenoeg op de vorige prijzen ge noteerd. Suikers hadden een stil verloop. De stemming was goed prijshoudend. Mijnw. werden op kleine schaal verhan deld. Alg. Exploraties stegen enkele pets., evenals goudaandeelen. Amerikanen waren in navolging van Wallstreet hooger. Duit- sche obligaties waren goed prijshoudend. De Nederlandsche Staatsfondsen hadden een onregelmatig voorkomen. Oude schuld was gedrukt. De Ned. Indische Staatsfond sen ondergingen weinig verandering

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3