VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 15 De raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. De notulen van de zitting van 19 Juli IJ. worden goedgekeurd. Allereerst is aan de orde mededeeling van ingekomen stukken, welke zijn van Ged. Staten, meldend goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Dan heeft de beëediging plaats van den nieuwen gemeente-ontvanger, de heer Thijssen, voorheen te Bodegraven. De heer Thijssen legt in handen van B. en W. de bij de wet vereischte eeden af, waarna de voorzitter de heer Thijssen feliciteert met diens benoeming. De heer Th. dankt B. en W. en den raad voor zijn benoeming en zegt toe de werkzaamheden aan deze functie verbonden zoo goed in zijn vermo gen is te zullen uitvoeren. Punt 3a is een voorstel van B. en W., alsnog aan de agenda toegevoegd, om B. en W. te machtigen in beroep te gaan te gen den aanslag in de omzetbelasting ten laste van het gas- en electriciteitsbedrijf. Dan deelt de voorzitter nog mede, dat B. en W. besloten hebben met de uitzending van werklieden voor de Rijkswerk/erschaf- fing te eindigen omreden het de gemeen te veel te veel geld kost. Punt 4 is benoeming van leden van de commissie van plaatselijk schooltoezicht. Op^ de voordracht van B. en W opgemaakt met de commissie, staan: voor Katwijk a. d. Rijn de heeren P. H. Castenmiller en W. van Veen, voor Katwijk aan Zee: de heeren A. Kuipers en W. Vooys. Gekozen worden de heeren P. H. Castenmiller en A. Kuipers. Punt 5: voorstellen tot verkoop van grond. De hierna te noemen personen wenschen van de gemeente grond te koo- pen: K. Dubbeldam, Remisestraat 22.50 M2. aan de Waal Malefijtstraat a ƒ4.50 per M2. Dan T. Meijvogel 592 M2. aan de Waal Malefijtstraat a ƒ4.50 per M2. Dan B. de Best Jz. 159 M2. aan den Secr. Varkevis- serstr. a 5.per M2. B. en W. advisee- ren den raad aan de gevraagde verzoeken te voldoen waartoe wordt besloten. Twee jaar geleden zijn aan de N.V. Kalk zandsteenfabriek een tweetal perceelen grond, waarvan de overdracht zou moe ten plaats hebben binnen twee jaar na den koop, verkocht. B. en W. "meenden deze overdracht te doen geschieden op een acte. De notaris door de Kalkzandsteenfabriek aangewezen hiervoor heeft hiertegen be zwaar tenzij de raad hiertoe besluit. B. en W. wenschen thans aan dit verlangen te voldoen. De kwestie is dus van formeelen aard. Na eenige toelichting door B. en W. wordt hiertoe z. h. st. besloten. Punt 7 is het voorstel om aan C. Bce- zaard het perceel Duinstraat 38 te verhu ren a ƒ1.per week. Besloten. Punt 8 is het voorstel om het Slachthuis wat gemeente-eigendom is, voor een jaar te verhuren aan den Vleeschkeuringsdienst „Kring Katwijk". Tot dusverre werd het slachthuis verhuurd voor 5 jaar. In ver band met de reorganisatie van den Vleescn- keuringsdienst stellen B. en W. voor het nu voor denzelfden prijs ƒ420.per jaar, voor 1 jaar te verhuren. Z. h. st. besloten. Een perceel grond in „De Koestal" groot 24 A. 60 c.A., bracht- bij openbare verhu ring zoo weinig op, dat het perceel niet ge gund is. B. van Dijk, de Ruyterstr., ver zoekt het perceel te mogen huren voor 10.per jaar. B. en W. stellen voor hier aan te voldoen op voorwaarden als bij ge wone landverhuringen gebruikelijk is en betaling van de pacht bij vooruitbetaling. Besloten. Punt 10 is een voorstel om de brugwach terswoning aan den Noordwijkerweg van Rijnland te huren a 250.— per jaar, even als dit voorheen geschiedde. De huurter mijn is 31 Dec. a.s.. afgeloopen. Aldus wordt besloten. Punt 11. Voorstel tot wijziging van de salarisregeling voor den fabrieksbaas des gasfabriek. De fabrieksbaas v. Diggelen verzocht het vastgestelde bedrag ad ƒ300 voor het genot van de emolumenten vrij wonen, vuur, licht en water, te vermin deren. B. en W. zijn met de commissie van meening, dat dit verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Wel zijn B. en W. van meening, dat de fabrieksbaas door het wo nen bij de fabriek, zich meer voor den dienst beschikbaar moet houden dan uit hoofde van zijn functie verwacht mag wor den en de billijkheid eischt, dat hiervoor eenige vergoeding moet worden gegeven. In het bijzonder wordt dan gedacht aan de waakdiensten door v. Diggelen, waardoor een uitgave van pl.m. 300.per jaar wordt bespaard. Met het stelsel van gratificatie-verlee ning moet echter volgens B. en W. niet worden voortgegaan, doch verdient salaris- verhooging de voorkeur. B. en W. stellen mitsdien voor de jaarwedde van v. Digge len met 100.te verhoogen en te brengen van 2100.op 2400.waarin dan de som van 300.voor emolumenten blijft begrepen. Hierdoor wordt de functie van fabrieksbaas gelijk bezoldigd als die van chef-monteur, welke gelijkstelling ook uit de beraadslagingen in de vergadering van Juli 1.1. is geconcludeerd, doch die bij as stemming, waarschijnlijk tengevolge eener vergissing, niet tot uitdrukking is gekomen. Verschillende leden voeren hierover het woord. De heeren Grimbergen en M. v. d. Bent verklaren zich tegen salarisverhoo- ging. Dan moeten andere ambtenaren ook weer verhooging hebben. De heer Guyt zegt, dat ten onrechte de Commissie voor de bedrijven genoemd wordt. Deze commis sie deed geen voorstel. Anderen leden ver klaren zich voorstanders om de huur der woning met 100 te verminderen. Na een VAN KATWIJK lange discussie en nadat de voorzitter en wethouder Veltkamp hun standpunt uit voerig hebben toegelicht, wordt het voor stel van B. en W. met 98 stemmen aan genomen. Tegen stemmen de heeren Grim bergen, A. v. Rijn, D. v. Riessen, M. v. d. Bent, L. v. d. Zwan, J. Hueting, D. Meer burg, en J. v. d. Perk, zoodat het salaris hierdoor met 100.verhoogd is. De steunverleening. Punt 12 is het praeadvies van B. en W. op het adres van den Katwijksche bestu renbond inzake de steunverleening aan werkloozen. B. en W. deelen mede als antwoord op dit adres, dat de Minister 27 Juli 1.1. heeft bericht, dat met ingang van 1 Juli eenige veranderingen moesten worden aange bracht, die voor sommige een verlaging, voor anderen een verhooging van den steun beteekenden, omdat eenerzijds de kinder toeslag met ƒ0.25 per kind werd vermin derd, anderzijds de percentages met be trekking tot het verdiende loon werden verhoogd. Aangezien deze wijzigingen een noodzakelijke voorwaarde vormde voor het verkrijgen van Rijkssubsidie, hebben B. en W. zich hierby moeten neerleggen. Hoewel B. en W. van oordeel zijn, dat de steunuitkeering niet hoog genoemd kan worden, mag toch niet worden vergeten, dat die uitkeeringen in een redelijke ver houding tot het te verdienen loon moeten staan en dat van- een verlaging der loonen de vermindering der steun uitkeeringen de noodzakelijke consequentie vormt. B. en W. zyn mede van oordeel, dat van eenig verzoek aan de Regeering om den werkloozensteun op eenigerlei wijzen te verhoogen, niet het minste resultaat te verwachten is, terwijl, afgezien daarvan, B. en W. geen vrijheid kunnen vinden de raad te adviseeren op dit adres gunstig te beschikken, voornamelijk gelet op de fi nanciën der gemeente, die een verhooging der werkloosheidsuitgaven, vooral na de vermindering der rijkssubsidie met onge veer 30 pet. niet kunnen dragen. De heer P. Guyt zegt, dat de nieuwe re geling voor Katwijk een verlaging betee- kent voornamelijk voor de groote gezin nen. Spr. dacht dat B. en W. wel bij dsn Minister zouden hebben aangedrongen om de bestaande norm te handhaven. Katwyk heeft een lage norm met als gevolg lage steunuitkeering. Ook had aangedrongen moeten worden op intrekking der heffing op aardappelen en vetten. Spr. zegt te we ten, de de gemeente-financiën in zorgelijke toestand zijn en zal dan ook hedenavond geen voorstellen indienen, doch behoudt zich het recht voor bij de behandeling der begrooting hierop terug te komen. De heer B. v. d. Bent vraagt op welke grond B. en W. zeggen, dat een verzoek aan de Regeering om de norm of steunver leening te verhoogen geen schijn van kans zou hebben. De voorzitter zegt, dat er te genwoordig zooveel ambtelijk contact is met de regeeringsorganen, dat B. en W. heusch wel weten wat het antwoord zou zyn op een dergelijke vraag. De tweede zin snede is hierop gegrond, dat de gemeentc- financiën er slecht voorstaan. Bovendien wordt er tegenwoordig eenvoudig aan de gemeenten gedicteerd. En de loonen in het vrye bedrijf zijn mtusschen ook zoo laag geworden, dat de regeering telkens bezwa ren heeft tegen de bestaande normen. Een verzoek om verhooging zou in Den Haag met een schouderophalen beantwoord wor den. Het bedrag dat aan steun gegeven wordt is ongeveer zoo hoog als aan plaat selijke belasting in totaal wordt opge bracht. Wordt dit bedrag nog hooger, dan wordt de kans steeds grooter dat de ge meente, evenals zulks in andere gemeenten al gebeurd, onder toezicht der regeering komt. Bovendien zijn de gemeente-finau- ciën zorgelijk en de toestand is ernstig. De gemeente-begrooting kan zeer moei lijk sluitend worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt na een lange bespreking ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. De verbetering van het uitwateringskaal. Punt. 13. Praeadvies op het adres van den Alg. Ventersbond afd. Katwijk rret betrekking tot de verbetering van Rijnlands U it water ingskan aal. B. en W. hebben dit verzoek in ernstige overweging genomen, daar de aanwezig heid van een haven, zij het op bescheiden schaal, voor het reederij- en aanverwante bedrijven zeer belangrijk is. Het ontwer- •pen van een plan met kostenberekening brengt een uitgaaf mee, welke zonder machtiging van den raad niet kan worden gedaan. B. en W. stellen daarom voor het verzoekschrift te stellen in handen eener commissie uit den raad, waaraan de op dracht zou kunnen worden verstrekt om de levensvatbaarheid van het naar voren gebrachte denkbeeld nader te onderzoe ken en de grootte van het noodige crediat voor een plan, te bepalen. Dr. Eikelenboom vraagt of er thans niet iets kan worden medegedeelt van de in dertijd gemaakte plannen onder Burge meester Schokking, waarvoor ook een cre- diet is gegeven. Er werd toen ten opzichte van die plannen een buitengewone ge heimzinnigheid aan den dag gelegd. De voorzitter zegt het antwoord te moeten schuldig blijven. In een volgende vergade ring kan mogelijk iets hieromtrent wor den gezegd. Verder zegt de voorzitter zijn meening over hetgeen de commissie, ge noemd in het praeadvies, tot taak zal heb- ben. Spr. wijst er tevens op, dat met plan nen er op zal moeten worden gerekend, dat Katwijk het, zonder hulp van buiten, zal moeten doen. De voorzitter krijgt ten slotte machtiging tot de benoeming van een commissie als bedoeld in het prae advies en hiermede is het voorstel van B. en W. met algemeen stemmen aangeno men. Punt 14 is een voorstel tot het verlee- nen van onderstand aan enkele behoefti- gen. Een dezer, M. H., kan met zyn echt- genoote in het Gasthuis alhier worden op genomen et 10.p. week, waarvan de betrokkene de helft kan dragen, terwijl de Nederl. Handelsreizigersvereeniging 2.50 p. week wil bijdragen. De rest zou dan voor rekening der gemeente komen, 2.50 per week. Mej. W. Sp. wordt in het Gasthuis te Rijnsburg verpleegd, waarvoor 9.per week noodig is. De Diaconie wendde zich tot B. en W., omdat haar bud get te zwaar belast wordt met deze uit gave. Het jaar 1933 gaf reeds een tekort van 500.ook 1934 zal er een te kort zijn. B. en W. stellen voor uit de gemeente kas een bedrag van 3.per week be schikbaar te stellen. Beide verzoeken wor den toegestaan. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten om, volgens punt 15, eenige strookjes grond, benoodigd voor de verbete ring van het Overrijn, te aanvaarden. Deze gronden zijn van het St. Willibrordus-Mis- siecollege, den heer A. Lammens, mej. de Wed. C. de Wit en den heer J. W. Kobus. Bij de afstandsverklaring is als voorwaarde gesteld, dat de grond na overdracht door de gemeente blijvend tot openbaren weg wordt bestemd en behoorlijk van bestra ting wordt voorzien, terwijl de kosten van overdracht voor rekening der gemeente komen. Bij punt 16 stellen B. en W. voor tot kwijtschelding van verschuldigde pacht aan G. van Duyn Jz., die aan de gemeente voor landhuur verschuldigd is 177.60. In verband met het executoriaal beslag hetwelk op de goederen van v. D. is ge legd zou door de 1ste hypotheekhouder moeten worden overgegaan tot den open bare verkoop van die goederen. Notaris W. te Noordwijk verzoekt om de vorderirg van de gemeente te willen kwijtschelden, waardoor hij niet tot verkoop der goed.- ren van v. Duyn behoeft over te gaan. Alle kosten, in totaal 316.36, zullen dan door Notaris W. worden betaald. Alhoewel v. D. aan de gemeente veel moeite en kosten heeft veroorzaakt, meenen B. en W. op uti- iiteitsgronden te moeten adviseeren aan het verzoek van Notaris W. gevolg te moe ten geven ten einde daardoor te voorko men, dat de gemeente op genoemde wijze in onderstandsuitgaven zou vervallen. Besloten volgens voorstel van B. en W. Punt 19. De gewezen ontvanger, de heer Werther, was kassier van het grondbedrijf en heeft op verzoek als zoodanig eervol ontslag verkregen. Aangezien de admi nistrateur van het Grondbedrijf zich be reid heeft verklaard de aan het kassiers schap verbonden werkzaamheden zonder verhooging van wedde te verrichten, stel len B. en W. voor het ambt van kassier per 1 Jan. a.s. op te heffen en de bc-heers- verordening van dit bedrijf te wijzigen. Voor het tijdvak van 1 Nov. tot 31 Dec. a.s. treedt de administrateur tevens als tijde lijk kassier op. Begrijpelijk heeft de raad hiertegen geen bezwaar en wordt aldus besloten. Het punt 20, het voorstel tot het opnieuw vaststellen der winkelsluitingsverordening, gaat in feite slechts om een hernieuwde vastlegging van de reeds bestaande voor schriften welke in het kort hierop neerko men, dat alle winkels des Zondags geslo ten moeten zijn met uitzondering van melk zaken, welke 's Zondagsmorgens tot 9 uur geopend mogen zijn. Het venten, ook met geringe eetwaren, zal onder de verbods bepaling zijn inbegrepen. In Juli en Aug. zal het sluitingsuur op 9 uur gesteld zijn. Accoord. Punt 21: voorstel tot het vragen van vrij stelling van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in lichamelijke oefe ning is een herhaling van wat al meerdere malen is geschied. De termijn voor deze vrijstelling is echter weer verstreken en mitsdien stellen B. en W. den raad voor ook met ingang van 1 Jan. 1935 deze vrij stelling aan Ged. Staten vragen aangezien de destijds door B. en W. aangevoerde ar gumenten voor het aanvragen van deze vrijstelling nog onverzwakt gelden en het financieele motief thans meer dan ooit op den voorgrond treedt. Ook de raad is van hetzelfde gevoelen en alzoo wordt volgens voorstel van B. en W besloten. Volgt rondvraag. Eerst een paar antwoor den op vragen uit de vorige vergadering. De riooleering in Te Brittenstraat en Sluisweg is in orde gebracht. Dit als antwoord aan den heer v. Tongeren. Aan den heer Grim bergen wordt geantwoord, dat Gemeente werken gezorgd heeft voor verwijdering van het vuil in de Vaart bij „Clein Duin". Dr. Hueting vraagt vervolgens of het juist is dat aardappelen, die in beslag zijn genomen en ongeborgen in I voormalig gemeentehuis, aan bederf zija prijsgege ven. De voorzitter zegt, dat de raad hier in geen zeggenschap heeft. Zulks geschiedt trouwens op last van den Officier van Ju stitie. De voorzitter adviseert de Ambte naar hierover op te bellen. Dr. Hueting in terrumpeert, dat deze er wel geen be hoefte aan zal hebben. Dr. Eikeienboom vraagt of nog niets be kend is omtrent het beroep op de Kroon inzake he openstellen der Zeeweg vor fitt- sers en of de politie momenteel de bevoegd heid bezit, nu de zaak bij de Kroon is, om processen-verbaal te maken. De voorzitter antwoord op beide vragen bevestigend. Dat er processtn-verbaal ge maakt zijn, is de voorzitter niet bekend. Hierna sluiting met gebed. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie! Verzoeke beleefd opname van het vol gende; by voorbaat hartelijk dank! Brengen wij offers? Wanneer wij ons oor te luisteren leggen op ons mooie platteland, wanneer men markten bezoekt of vergaderingen bij woont, dan krijgt men onwillekeurig wel den indruk, dat, ondanks alle maatrege len, die er worden genomen, de toestand er in werkelijkheid met den dag nijpen der wordt. En al wordt een groot gedeel te onzer plattelandbewoners eenigermate tegemoet gekomen door de gunstige wer king eener Crisis Pachtwet, het zijn voor al de z.g. hypotheek-boeren en -tuinders, waar de nood werkelijk tot ongekende hoogte is gestegen. Het is werkelijk geen geheim meer, dat in zeer vele gezinnen het allernoodzakelijkste gaat ontbreken. Zoo lees ik in het bondsblad van onzen L.T.B. van 18 October: „Ons bereiken be richten, dat er in ons gebied honger wordt geleden. Honger, versta het goed: honger Niet door een enkeling, maar door ver schillenden. Het zijn onze tuinders en ver schillende van onze boeren". Geachte redactie, is het geen felle aan klacht tegen de inconsequente gave-gul- den-politiek, welke onze regeering, on danks alles, maar steeds blijft volgen? Wij, plattelanders, wij bidden God, dat Hij moge helpen in deze moeilijke tijden, maar moeten wij God niet danken voor den grooten rijkdom van onzen nationa- len bodem, die in opbrengst en kwaliteit welhaast aan de spits staat van de ge- heele wereld? En is het niet evenzeer waar, dat de massa van ons volk, door verschillende heffingen en accijnsen, van dien grooten rijkdom van onzen nationa- len bodem niet kan genieten? Men heeft ons geheele volk in niet geringe mate schatplichtig gemaakt aan het landbouw- kapitaal, zonder ditzelfde kapitaal ook maar tot iets te verplichten. Men heeft het bovendien de volle beschikking gelaten over alles wat opvolgende geslachten in jaren van noesten vlijt hebben voortge bracht en opgebouwd. Wij zullen offers brengen en wij brengen die ook. ontzet tend zware, maar, als men ons alles ont neemt, het geluk in onze huisgezinnen, onze toekomst en die onzer kinderen, zon der dat men aan de andere zijde ook maar één cent heeft „geofferd", dan voelen wij dat als een schrijnend onrecht. Er wordt honger geleden door onze stoere werkers van het land, bedenkt eens wat dit zeg gen wil, terwijl de andere zijde de vrucht van noesten arbeid geheel voor zich op- eischt! En zyn er de feiten niet, om te bewijzen, hoe wij als slaven worden voort gejaagd? Ik ken een man, die bij zijn ver zoek om 14 dagen uitstel van renteverlaging met executie werd bedreigd van al zijn bezittingen met de mededeeling er bij, „dat nooit uitstel wordt verleend, ditmaal niet en in de toekomst niet". Schandelijk! En wat hebben onze organisaties niet voort durend gewezen op deze ergerlijke toe standen, hebben ze als 't ware niet ge smeekt, dat men toch zou ingrijpen, en steeds weer werden we afgescheept met de mededeeling, dat er een wetsontwerp „in voorbereiding", „in onderzoek", in aantocht" of op weg was. En lezen we vandaag, 2 November, weer niet dat „het vraagstuk in onderzoek is", 't Is erger lijk. En wat heeft onze Katholieke Staats partij gedaan om deze toestanden op te heffen. Telkens weer kan men het lezen in de bladen van sprekers, dat we moe ten hervormen volgens Q. A. En wanneer komt de daad? Wanneer onze Staatspartij laat voortbestaan, dat het kapitaal alles kan opeischen en de arbeid niets, laat men dan nooit meer over Q. A. spreken. En is niet opvallend de groote volg zaamheid in alles waarvan vooral ook onze Roomsche Pers blijk geeft? Wanneer heb ben we in „Maasbode" of „Leidsche Cou rant", welke laatste toch zeker zoo'n groot gedeelte van ons platteland bestrykt, een redactioneel artikel kunnen vinden, waar in de aandacht op deze ten-hemel schreiende toestanden werd gevestigd. En wanneer hebben „Maasbode" of „Leidsche Courant" eens gewezen op het onbehoor lijke, dat de regeering nog steeds niet antwoordde op schriftelijke vragen van het Kamerlid van der Weijden, welke de regeering wezen op deze ergerlijk toe standen. En is het bijna niet ongelooflijk, dat ik deze vragen, den minister gesteld, in onzen R.K. Boeren- en Tuindersstand nooit heb kunnen vinden! En wordt men waarlijk niet voor een opruier aangezien, wanneer men op deze toestanden durft wijzen? Nam uw blad op de vóórpagina nog wel blijkbaar met instemming niet een artikel over uit „De Mijnwerker" (Een katholiek arbeidersblad. Red. L. Crt.), „dat op deze wijze ons volk heel wat ge vaarlijk vergif wordt toegediend". En schreef onlangs niet een uwer medewer kers tusschen z'n hopjes door, dat men tegenwoordig ook in onze Roomsche Pers artikelen aantreft, die zelfs in de roode Pers niet zouden misstaan? En dan komt men leukweg vragen: kan de regeering ons uit den put helpen. Geachte redactie, juist 2 jaar geleden heb ik in een uitvoe rig schrijven mijn meening in uw blad uiteengezet en ik besloot met deze woor den: „Wat zullen al deze steunwetten, waaraan toch ieder zijn penning moet bij dragen, ons baten, zoo de rechten onzer hypotheek en credietgevers onverkort blij ven gelden?" En nu: wat hebben ze ge baat? Is het wonder, dat de tegenstellin gen met den dag verscherpen? Dit is mijn innige overtuiging. Wanneer onze regee- ring, toen de omstandigheden daartoe dwongen en haar tevens het recht gaven, de rente van alle hypotheken en credieten in zekere mate evenredig had verlaagd, dan zou er ontzettend veel minder leed op ons mooie platteland zijn geleden en wij en ons geheele volk zouden nooit zoo diep in de punt zijn gekomen en de waarde ,van onzen bodem zou nooit zoo danig zijn gedaald! Men heeft ons geperst in een dwangbuis van wetten en maatre gelen, die de een na de ander bijna allen een mislukkig zijn. Men heeft onzen var kensstapel niet onbelangrijk ingekrom pen. En is het resultaat niet meer dan be droevend. Thans is het de beurt aan onze rundveestapel, tegelijk met invoering van den gedeeltelijken melksteun. Maar wat men nog steeds vergeten heeft in te krim pen, dat zijn de lasten die op onze bedrij ven drukken. Wij moeten naar een lager niveau. Prachtig, maar weet men dan niet, dat wij met onze inkomsten reeds honderd iaar terug zijn en met onze uitgaven zoo als rente en andere vaste lasten nog geen dag? Ons christelijk platteland voelt het aan den lijve, dat het op deze wijze wordt opgeofferd aan het groot kapitaal. Hoe velen reeds zijn bezweken of staan op het punt den ongelijken strijd te moeten op geven. Hier mag niet worden uitgesteld, geen dag, geen uur, hier moet worden in gegrepen, de daad gesteld! Mag dit de overtuiging zijn onzer Katholieke Staats partij en Roomsche Pers. Laat ons volk zich één toonen niet alleen wanneer het Uivert, maar ook en vooral in het allen zonder uitzondering dragen van de lasten die de tijden ons opleggen. Dan, maar dan alleen,zullen wij met Gods hulp vertrouwvol mogen opzien naar een lichtende morgen van betere tijden. EEN L. T. B.'ER UIT DE RIJNSTREEK. Inzender vergist zich zeer, wanneer hij beweert, dat wij geen critiek op de regee- rings-maatregelen hebben uitgeoefend. Dat wij hierbij in het oog hielden het feit, dat de regeering onmogelijk de crisis en haar gevolgen kan opheffen, kan ons toch niet euvel worden geduid. Den indruk, dat het wel héél anders zou loopen, als de regeering maar meer initia tief en energie bezat, hebben wij steeds vóór alles willen vermijden. Zeker, het kan, ook naar onze meening, op vele pun ten wel beter, maar: ook bij iedere andere regeering, welke of hoe dan ook, zou.... er crisis en malaise zyn. Wij hebben den inzender niet de gele genheid willen onthouden, z'n hart uit te storten. Op de verschillende punten, door hem aangestipt, kunnen we niet reagee- ren. Alleen dit: Ons is niet bekend, dat de regeering een door het Kamerlid v. d. Weijden ingediende vraag langen tijd en nóg onbeantwoord zou hebben gelaten. Wij meenen, dat dit een feitelijke onjuist heid is van den inzender. Red. L. Crt. De winkelweek te Noordwljkerhout. Noordwijkerhout, 7 Nov. 1934. Mijnheer de Redacteur. Hiermede verzoek ik u beleefd mij eeni ge plaatsruimte te willen geven voor het navolgende. Bij voorbaat mijn oprechte dank. In uw geëerd blad van 6 Nov. j.l. schrijft een buitenstaander het een en ander over de verdeeldheid onder de neringdoende hier ter plaatse. Als echter deze buiten staander goed op de hoogte was van het geen er gepasseerd was, dan had hij of gezwegen, of een andere toon laten hoo- ren. Welnu, geachte Buitenstaander, u is er natuurlijk onkundig van, dat in de be stuursvergadering van het Winkelweek- Comité met algemeene stemmen besloten was, om aan die en die geen convocatie te zenden voor de uitgeschreven vergade ring, tot groote ergernis echter van een der bestuursleden. Nu is mijn vraag: hoe kan men eenheid oogsten, wanneer men verdeeldheid zaait? Geachte buitenstaander, nu verbaast het u, dat in de St. Victor-Parochie toch een winkelweek zal gehouden worden, doch daaruit zult u toch de conclusie moeten trekken, dat juist in de „St. Victor" van verdeeldheid geen sprake is, integendeel de St. Victor-parochianen zyn bezadigde en tevreden menschen, die zeer gaarne de voorkeur geven aan een vredige oplossing, en daarom ook direct besloten, om in de eigen Parochie een winkelweek te organi- seeren, omdat juist de zaken menschen in de St. Victor-parochie weten te waardeeren de gunst hunner klanten en dat ook zal toonen in de a.s. Winkelweek door het be schikbaar stellen van nuttige en fraaie prijzen. Kijk, buitenstaander, dat is eenheid, cn deze is juist ontstaan door verdeeldheid, want, ware het niet geschied, dat aan en kelen geen convocatie mocht worden ge zonden, dan had er zeer zeker een winkel week plaats gehad door en met medewer king van alle neringdoenden in Noordwij kerhout. Dan moet de buitenstaander ook nog in oogenschouw nemen de treurige afloop van de bewuste vergadering, namelijk hei vernielen van een ander zijn automobiel, en wel van een middenstander, die juist op dezen avond nog een weinig had kunnen verdienen, door het vervoeren van ver af wonende winkeliers, doch die daaraan 'n groote strop had en eerst des nachts zeer laat met zijn passagiers thuis kon komen. In verdere details wil ik niet treden, want u zoudt zich gaan ergeren aan het doen en laten van anderen, waaraan u toch niets kunt veranderen, doch, wanneer u critiek wilt uitoefenen, zult u goed doen, u eerst eens op de hoogte te stellen van hetgeen gepasseerd is. Hoogachtend. G. BRUGMAN. Kerkstraat 65, Noordwijkerhout.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15