De K.N.A.C. in den strijd tegen het lawaai. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 VOETBAL NEDERLAND'S RECORD. Acht uit-wedstrijdcn gewonnen. Wanneer men den wedstrijd Nederland Zwitserland voor de Wereldkampioen schappen buiten beschouwing laat die werd op „neutraal veld" gespeeld en be hoort eigenlijk niet tot de gewone serie landenwedstrijden, dan kan het Neder- landsch elftal op het volgende fraaie re cord van uitwedstrijden terugzien, aldus „de Sportkroniek". 1931. Kopenhagen: DenemarkenNederland 02 Parijs: FrankrijkNederland 34 1932. Antwerpen: BelgiëNederland 14 Brussel: BelgiëNederland23 Dusseldorp: DuitschlandNederland 02 1933. Antwerpen: BelgiëNederland13 1934. Antwerpen: BelgiëNederland24 Bern: ZwitserlandNederland24 LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddagcompetitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt: le klasse: LRC 1Rijnsb. B. 1; SCO 1ARC 1; SLF 1F. Pacta 1; Ter Leede 1Quick B. 1. 2e k 1. A: F. Pacta 2Woubrugge 1; Katwijk 1SCO 2. 2e k 1. B: Noordwijk 2Quick B. 3. 3e k 1. A: ARC 3Koudekerk 2; Quick B. 4Noordwijk 3; Woubrugge 2Kat wijk 3; Weter. B. 1Ons Clubje 2. 3e kl. B: Rijnsb. B. 3 —SLF 3; O. Clubje 3Quick B. 5. 4e k 1 a s s e: Noordwijk 5Katwijk 4 (bijterrein); Koudekerk 4Weter. B. 3; Sleutels 2LRC 4: KagiaQuick B. 6. Juniores: Quick B.Rijnsburg (bij terrein); Ter LeedeNoordwijk (bijter rein). Adsp. A: Katwijk (a)Quick B. (a) (bijterrein). Adsp. B: AlphiaOns Clubje. Alle - wedstrijden vangen aan om kwart vóór drie. PAARDENSPORT De courses te Duindigt beginnen Zondag a.s. om half twee met den Valenciaprijs, een prijzendraverij voor de tweede en derde klasse over een aftsand van 2040 meter. Vervolgens wordt een Heerrijdersprijs verreden voor de eerste klasse over een afstand van 2000 meter en een prijzendra verij voor de vierde klasse over 1740 me ter om de Venturaprijs. De voornaamste draverij van den mid dag vormt die om het Groot Criterium van Duindigt, een handicapwedstdijd over on geveer 3320 meter afstand. Voor al deze draverijen zijn 68 paarden ingeschreven. De Na-Viteprijs, een -ren op de vlakke baan over een afstand van 1800 meter, te rijden door Nederlandsche officieren en heerrijders telt reeds zeven inschrijvin gen. SCHAKEN Het Congres over de moeilijke techni sche problemen van den modernen tijd SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Hazcrswoude wint van L. S. G. II met 64. De afgebroken partij D. Brunt (H.)I. Zitman (L. S. G.) is remise verklaard. Hiermede heeft Hazerswoude met 6 p. tegen 4 p. van L. S. G. II gewonnen. Leiderdorp IBodegraven I. Gisteravond speelden te Leiderdorp de eerste tientallen van bovengenoemde ver- ecnigingen een competitiewedstrijd voor de eerste klasse. De uitslag luidt als volgt: LeiderdorpBodegraven Alb. v. KlaverenT. Scheer 1/21/2 S. P. OuwerkerkK. Veerman 1/21/2 E. v. d. ValkT. Hensen 10 G. Schoppen P. v. Dobben de Bruijn 10 G. de Koning JM.zn.P. J. G. IJdo 1/21/2 B. G. CortsA. Scheer 01 M. SplinterH. v. d. Palnne 10 G. de Koning Azn.B. Baltelaan 10 G. den BlankenJ. Merkenburg 01 K. KranenburgG. Groeneveld 10 Totaal 6 1/2—3 1/2 Leiderdorp, de kampioen van dit jaar, behaalde dus de overwinning. Winterwedstryd Leidsch Schaakgenootschap. In de t w ee d e groep van dezen wed strijd werd de volgende partij gespeeld tusschen M. Koert met wit en F. J. de Bruijn met zwart. De Bruijn wist'op fraaie wijze de partij tot winst te voeren. d4-opening. 1. d2—d4 d7—d5 2. c2—c4 c7—c6 3. Pgl— f3 Lc8f5 4. Pblc3 e7—e6 5. e2—e3 Pg&— f6 6. a2a3 Lf8—dö 7. Lcl-^12 h7—h6 8. c4xd5 e6xd5 9. b2b4 00 10. Ddlb3 Pb8d7 11. Lfl—e2 Tf8—e8 12. 0—0 bl—bó 13. Tflc Pd7b6 14. a3—a4 a7—a6. 15. a4xb5 c6xb5 16. Pc3xb5 a6enb5 17. Le2xb5 Ta8xTal 18. TclxTal Te8—e« 19. Lb5—c6 Ld6c7 20. b4b5 Lf5—e4 21. Tal—a6 Le4xPf6 22. g2xLf3 Pf6—e8 23. Ld2—a5 Te6g6f 24. Kgl—fl Pb6—c4 25. Ta6— a8 Dd8— g5 26. Ta8xPe8t Kg8—h7 27. La5—el Dg5—gif 28. Kfle2 Tg6—g2 29. Db3— bit g7g6 30. Dbl—dl Lc7—a5 31. Te8—e7 Pc4b2 32. Te7—f7t Kh7—h8 33. Ddl—al Tg2xf2t 34. LelxTf2 DglxDal 35. e3—e4 Dai—dit 36. Ke2e3 La5d2t HET CONGRES VAN DE K.N.A.C. TE DELFT. Gisteren heeft de K.N.A.C. te Delft in samenwerking met de „De Geluidsstichting" haar Anti-Lawaai-Congres gehouden. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten opende Mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de K.N.A.C., in het laborato rium voor Technische Physica in de stad, die hij „het technische hart van ons land" noemde, het congres. Daarbij heette hij in het bijzonder welkom den buitenlandschen afgevaardigde, den heer Persijn, chef van de Afdeeling Verkeerswezen te Brussel en dankte de hoogste autoriteiten van de T. H. te Delft, die niet alleen gastvrijheid aan het Congres verleenden doch het tevens met hun aanwezigheid vereerden. Prof. A. Fokker over „Het ge- raasprobleem". Prof. Dr. A. D. Fokker, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool en voorzitter van „De Geluidsstichting", sprak vervol gens over „De Aspecten van het Geraaspro- bleem", waarbij hij de nieuwste kwelling van onze maatschappij het gevolg noemde van gebrek aan beschaving en aan tekort koming der techniek, zich manifesteerend in geluidsmisbruik en geluidshinder. Spr. gaf vervolgens een verklaring van den norm der geluidsmetingen, uitgedrukt in decibels. Men berekent deze eenheid door middel van een z.g.n. audiometer. De onvolmaakt heid der techiniek maakt, dat een sleepers- kar met een gemiddeld gedruisch van 75 decibel voorbijgaat, een vrachtwagen even eens, een personen-auto met 65 decibel. Er zijn echter ook auto's en vrachtwagens die niet meer dan 50 a 55 decibel aan geluid teweegbrengen. Goede en goed onderhou den machines en apparaten behoeven geen hinderlijk lawaai te maken. Men moet de tekortkomingen der techniek verbeteren, maar daarnaast zullen er wel wettelijke voorschriften moeten komen. Geluidshinder verhelpen, geluidsmisbruik bestrijden ligt in het streven van „De Geluidsstichting". Een kort gedachtenwisseling volgde op deze interessante lezing. De verkeers-expert C. Bakker over „wat het buitenland doet". De heer C. Bakker, commissaris van de Verkeerspolitie te Amsterdam, die vervol gens het woord voerde, begon met er op te wijzen, dat de vormen van straatlawaai reeds in vroegere tijden hinderlijk op het gehoor werkten. Thans is dat nog veel er ger geworden. Ondanks het, wat men noemt „geruischlooze verkeer" en het geruisch- looze wegdek is de stilte niet te handhaven. In Amerika, Frankrijk en Engeland is de anti-lawaai-campagne aangevangen, waar van spr. met lichtbeelden verschillende il lustraties gaf. De heer Bakker kwam tot de volgenende conclusies: De bevordering van eenheid in het ver keer moet Rijkszorg zijn en niet worden overgelaten aan de meer of mindere sa menwerking der gemeenten. De ryksbemoeiing met het verkeer moet zich uitbreiden tot alle weggebruikers, de voetgangers incluis. De gewijzigde considerans van het ont werp Motor- en Rijwielwet moge hiertoe de gelegenheid bieden. Zoo dit laatste inderdaad mocht blijken, dan ware dit oogenblik aan te grijpen om ook die bepalingen in de Rijkswetgeving op te nemen, die het verkrijgen van die stilte bevorderen. Het is gewenscht, dat door den Minister van Waterstaat kan worden bepaald, welke geluidsignalen wel en welke niet op motor rijtuigen zullen worden toegelaten. Mr. van Essen over „Wette lijke en juridische zijde". Mr. N. R. H. van Essen, rechtskundig ad viseur der K.N.A.C. stelde daarna de wet telijke en juridische zijde van het vraag stuk der bestrijding van het straatlawaai in het licht. Spreker gaf een overzicht van de Neder landsche wetgeving betreffende signaal- voorschriften voor automobielen en van de jurisprudentie welke zich in den loop van den tijd heeft gevormd. Vervolgens bracht Mr. van Essen eenige wettelijke bepalingen, welke tot het geven van signalen onvermijdelijk dwingen en in dit verband doch eveneens uit een ver keerstechnisch oogpunt bezien onjuist zijn. Het wettelijk voorschrift dat snel en lang zamer verkeer elk zijn eigen baan behoort te worden voorgeschreven, zal volgens spreker veel signaalgeven kunnen voorko men. In dit verband werd er op gewezen, dat ook bij spoorwegovergangen en bruggen de regeling van het verkeer volkomen on voldoende is en signaalgeven noodzakelijk maakt. Tenslotte kwam deze spreker tot de vol gende conclusies: Het ware wenschelijk dat de uiteraard onzekere en vage aanduiding van het voor geschreven geluidssignaal uit de wet ver- dwijne en de beoordeeling van de vraag of een bepaalde hoorn, of een bepaalde hoorn soort al dan niet geschikt moet worden ge acht voor het gebruik gedelegeerd worde aan deskundigen op het gebied dér geluids techniek. Op uniforme wijze, d.w.z. door den rijks- wetgever worde het verkeer in zyn vollen omvang geregeld, met dien verstande, dat ieder soort verkeersmiddel en eveneens den voetganger wordt voorgeschreven wel ke banen behooren te worden gevolgd en welke de gedragslijnen zullen moeten zijn in het verkeers-agglomeraat. Artikel 5 Motor- en Rijwielreglement worde gewijzigd. Dr. Halbertsma bespreekt „Ver- keerssignalen en straatlawaai". In de middagvergadering .onder leiding van Prof. A. D. Fokker, sprak Dr. Ir. N. A. Halbertsma over: „Verkeerssignalen, die tot vermindering van het straatlawaai kunnen bijdragen". In zijn inleiding wees spr. er op, dat de ontwikkelings van de verkeersdiscipline bij het publiek, die nog veel te wenschen over laat, een noodzakelijke eisch blijft. Van de techniek alleen verwachte men niet de op lossing van de geluidmisstanden. Bij de be spreking der technische hulpmiddelen, werd eerst door spr. aangetoond hoe de be staande geluidssignalen verbeterd kunnen worden door zuiverheid, beperking der sterkte en door doelmatig gebruik. Tot de optische signalen overgaand, die geheel geluidloos zyn, bracht Dr. Hal bertsma in de eerste plaats het gebruik der koplichten naar voren. Verder wees spre ker op de beteekenis van den wettelijken voorrang van het verkeer op de hoofdwe gen voor de vex-mindering van het lawaai. De lichtsignalen (groen, geel en rood) die in 1918 voor het eerst in New York wer den toegepast, hebben in zestien jaar de wereld veroverd. Daar de toepassing dezer signalen zich nog meer zal uitbreiden, is normalisatie dringend noodig. Bij de spoor wegen en de scheepvaart is deze normali satie immers ook doorgevoerd. Spreker sloot zijn referaat met een warm pleidooi voor een grootér invloed der tech nici op de ontwikkeling der wettelijke be palingen ten behoeve van het verkeer. Hierna volgde een reeks experimenten met signaalinstrumenten. Prof. Zwikker over: „Geluiden bij automobielen". Prof. dr. C. Zwikker, hoogleeraar te Delft, sprak daarna over „De oorzaken der geluiden optredende bij automobielen". Spr. onderscheidt bij de geluiden optre dende bij automobielen zestien verschillen de soorten, aangegeven door de namen: ra telen, rammelen, signaleeren, puffen, flui ten, tikken, pingelen, kloppen, bonken, gie ren, joelen, huilen, knarsen, knallen, nie zen en suizen, waarvan hij achtereenvol gens de oorzaken behandelt. Een en ander werd door demonstraties nader toegelicht waarvoor zoowel door de Fordfabrieken als door de Nederlandsche Siemens Mij. demonstratie-onderdeelen ter beschikking waren gesteld. Mr. J. Linthorst Homan sloot hierna met een korte toespraak het Congres, waarvan hij bij de aanwezigen de praetische nawer king bepleitte. UIT DE OMGEVING DE KAAG IJsclub, Het bestuur van de ijsclub „Kagermeer" te De Kaag deelt mede, dat in haar bestuursvergadering van 8 dezer is besloten haar ledenvergadering te hou den op 16 dezer in café Loogmans, Lis- serdijk. Besloten is met ijstijd de vaargeul van de schepen des nachts met roode lantaarns af te zetten, zoodat zij, die zich op de schaats bevinden, hierdoor gewaarschuwd worden, dat er gevaar is. Nieuwe leden kunnen toetreden door zich aan le melden bij den penningmeester P Hulsbos, Lisserdijk 30, Abbenes. Leden, die na 1 December toetreden, moeten dub bele contributie betalen. ALKEMADE. Burgerlijk Armbestuur. Tot Voorzit ter van het algemeen burgerlijk Armbe stuur is benoemd de heer J. N. Los, tot dusver secretaris. Terwijl in zijn plaats tot secretaris is benoemd de heer J. Vergeer te Rijpwetering. Als penningmeester is be noemd de heer N. P. Bakker te Roelof- arendsveen. HILLEGOM. Het concentratiekamp weg! Nadat de bewoners vele maanden vrijwel gevangen hebben gezeten door een draadversper ring van de huizen van den heer W. Ver- meij aan de Meerstraat, zijn deze thans uit hun isolement verlost. Het meeningsver- scljil tusschen de Provincie en den bou wer-eigenaar is opgelost. Thans wordt daar de rioleering gelegd, waarna de ge meente er een trottoir zal maken, waar voor reeds de gelden gevoteerd zijn. Dan nog een betere verlichting en het leed is weer geleden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De tuinbouwbedrijven zijn, in het algemeen genomen, hier en in naaste omgeving niet op den export aangewezen. Dat is thans wel een voorname reden, dat het verloop redelijk genoemd mag worden. Immers de speciale exportveilingen, die als voorbeeld genomen kunnen worden, maken een zeer slechte tijd mee. En al zijn de prijzen van den binnenlandschen afzet niet om van te watertanden, redelijk mo gen ze toch wel genoemd worden en de belt is geen afnemer, zoodat hieruit geconclu deerd kan worden dat alles steeds boven den minimumprijs gaat, ja voor de meeste producten daar zelfs ver boven. Het pro duct wasch- en bospeen heeft volle belang stelling en de teelt is loonend. Zoo ook de bloemkool die in de eerste kwaliteit een behoorlijke prijs opbracht. Zelfs het grove product uien geeft in de goede soort, die 2.502.80 per 100 K.G. opbrengt, nog winst. De prijs voor roode en gele kool mocht, om van loonend te spreken, wel iets hooger zijn. Deze varieerd van 4.206.10 per 100. Summa summarum, men mag op heden niet klagen. En dat beteekent nog wel iets. LISSE. Personalia. De heer J. H. Halm, direc teur van het Post- en Telegraafkantoor al hier, is met ingang van 1 December a.s. overgeplaatst naar de gemeente Haarlem. Geboren: Tneodorus Cornel is Jozef, z. van M. Leuven en M. C. de Heij Jo hannes Jacobus Hendricus, z. van P. Ob- dam en C. C. Grimbergen Christianus Petrus, z. van G. van der Zon en H. P. Heemskerk Anna Maria, d. van C. J. van Zeist en A. Steur Petrus Pancratius Adrianus, z. van P. G. M. Beelen en J. P. van Leeuwen Petrus Cornells, z. van J. C. Ruigrok en C. P. van Rooijen. Ondertrouwd: J. Chr. C. Nieuwveen 23 j., te Sassenheim en A. van der Zwet 28 te Lisse H. A. van der Werff 28 j., te Lisse en E. Peetoom 22 j., te Haarlem W. van den Berg 49 j., te Noord wij kerheut en M. C. van der Meer 37 j., te Lisse. Getrouwd: A. van Eik te Hillegom en A. Steinmeier te Lisse. Gevestigd: G. Bruijn uit Hillegom P. H. Th. Wolf en echtg. uit Bennebroek. Vertrokken: R. Th. van Gameren naar Haarlemmermeer F. van Wijngaar den naar Dordrecht A. G. Korver naar Alkmaar Th. Dubbis naar Bennebroek J. A. Siootbeek naar 's-Gravenhage J. Wolters naar Deventer. LEIMUIDEN. Uitvoering „Sursum Corda". In de groote zaal van den heer J. Sneeboer werd Woensdagavond door de R. K. Gem. Zang- vereeniging „Sursum Corda" onder leiding van haren Directeur de heer J. v. d. Meer een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het 1ste lustrum der vereeniging.' De voorzitter de heer van der Tol, open de te ongeveer 8 uur de bijeenkomst. Hij herdacht het feit dat 5 jaar geleden de vereeniging werd opgericht. Dank zij on- 'zen eminenten Directeur is het met onze vereeniging voorspoedig gegaan. Reeds driemaal zongen'wij op een con cours mede en wisten wij prijzen te be halen. Hij dankte ook den heer Sneeboer voor de hulp bij de oprichting der ver eeniging verleend. Spr. dankte den burgemeester, den dok ter en hunne echtgenooten voor hunne aanwezigheid, ook de tegenwoordigheid van den kapelaan werd op hoogen prijs gesteld. De voorzitter deelde nog mede dat he denavond medewerking werd verleend door Hofman's Cabaret-ensemble. Daarna werd met het afwerken van het programma aangevangen. Voor de pauze werden ten gehoore ge bracht het Bruidskoor (uit het Lohengrin) van R. Wagner, O, Lustig spel van Cl. Jan- nequin en het Concoursnummer der ver eeniging „Molenaar" van Jac. Hamel. De nummers werden onder leiding van den heer v. d. Meer uitstekend ten gehoore gebracht. Daarna was het woord aan de familie Hofman. Een keurig programma werd af gewerkt, een programma van ernstige en luimige liedjes. Dat het luimige gedeelte in den smaak van het publiek viel ver kondigde het daverend applaus dat door de zaal weerklonk. Door de beide dochters Truus en Jeanne, instrumentalisten werd op schitterende wijze gespeeld „Orpheus in der Unterwelt" verder werden eenige staaltjes van mo derne Jasz gegeven. Na de pauze werd door de zangvereeni- ging nog'ten gehoore gebracht Lentezang van C. B. Rusting; Boven de sterren van Fr. Abt en Meiklokjes van J. W. Kaiiwoaa. Daarna was weder het optreden van de familie Hofman, ditmaal in Volendamsch costuum. Nadat nog eenige liedjes gezongen wa ren door Sursum Corda was het eind xan deze avond gekomen. Sursum Corda kan op een mooie viering van het 5-jarig bestaan terugzien. Nog lang bleven de jongelui gezellig bijeen om een dansje. NOORD WIJKERHOUT. Volksbond. In de groote zaal van café „de Zwaan" hield de afdeeling Noord- wijkerhout van den R. K. Volksbond, al hier, haar le vergadering in dit seizoen. De voorzitter opende met den chr. groet en een woord van welkom en sprak er zy?i genoegen over uit, dat de vergadering zoo goed was bezocht. Dat de vergadering wel wat laat werd gehouden vond zijn oorzaak in het feit, dat het bestuur in overleg met het centraal bestuur een winterprogram- ma heeft opgemaakt, hetgeen eenigen tijd vorderde. Nu zal dit program echter aan de vergadering ter goedkeuring worden voorgedragen en hoopt spreker op aller medewerking bij het afhandelen der agen da. Voorts waarschuwde spreker de leden om toch niet te teekenen op het petitionne ment van het N.V.V. om bij de regeering aan te dringen op verbetering van ver schillende toestanden, daar dit reeds door het bekende adres van het R. K. Werklie denverbond aan den Raad van Ministers is gedaan en door den Bond aan dit adres reeds adhaesie is betuigd. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Door den heer J. F. van den Bosch werd als afgevaardigde een duidelijk en goed gestyleerd verslag uitgebracht van de laatst gehouden Centrale Raad, waar voor hij den dank van den voorzitter en van de vergadering oogstte. Inmiddels was de nieuw benoemde gees telijk adviseur, kapelaan J. Kleijn ter ver gadering gekomen. De voorzitter, he woord nemende, feliciteert zijneerw. zijn benoeming door Z. D. H. den Bis schop en hoopt op een aangename samen werking tusschen hem, bestuur en leden Hij herinnert er aan dat het patroonsfees St. Willibrord, heden wordt gevierd en wi zijneerw. bij deze Heilige vergelijken Deze toch kwam ook als een vreemde in ons land en mocht er na harden en zwa- ren arbeid in slagen het H. Geloof in ons vaderland gevestigd te krijgen. Spreker hoopt dat zijneerw. er in moge slagen om evenals St. Willibrord veel succes te be reiken voor den bond. Hierna spelde hij hem het insigne op de borst en verklaarde zijneerw. als geinstalleerd. De geestelijk adviseur het woord ne mend dankte den voorzitter voor de vrien delijke woorden tot hem gericht en deed de toezegging te zullen trachten dat de samenwerking zoo goed en vruchtbaar mogelijk zal zijn. Nu kwam aan de orde bespreking St. Nicolaasfeest. Besloten werd met alge- meene stemmen dat dit jaar weer een feestje voor de kinderen der leden gehou den zal worden. De commissie welke zich vorige jaren met de uitvoering hiervan belastte, heeft deze taak weer op zich ge nomen en zal bij de leden rondgaan om een bijdrage voor het feest te vragen. De voorzitter hoopte, dat allen zooveel moge lijk zullen bijdragen. Hierna komt aan de orde bekendmaking van het winterprogram. Door het bestuur is in overleg met den districtsbestuurder besproken een vier of vijftal ontwikke lingsavonden te houden. De verdeeling der avonden is als volgt: 21 November 1934 a.s. le cursus. Onder werp: „De taak der standsorganisatie in zake het gezinsleven". Inleider: de heer Ant. J. M. Angenent. 2e cursus 18 December 1934. Onderwerp: „De taak der standsorganisatie inzake het Staatkundig leven". Inleider de weled. heer H. V. Tuiing, hoofdbestuurder van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" en lid van Prov. St. van N.-Hol- land. 3e cursusavond: 16 Januari 1935. Onder werp: -„De taak der standsorganisatie op sociaal-economisch terrein". Inleider de eerw. Geest. Adviseur. 4e cursusavond: 15 Februari 1935. On derwerp: „De taak van de standsorgani satie in de toekomst". Inleider de weled. heer Ant. J. M. Angenent. Op 26 en 27 November a.s. zullen de feestavonden voor de leden met hunne huisgenoten worden gegeven, terwijl nog besproken werd om in Januari of Febr. een spreker te doen optreden, die zal be spreken de instellingen van den Bond. Na eenige besprekingen werd dit programma goedgekeurd. Medegedeeld werd nu, dat op Zondag a.s. 11 November in beide pa rochiekerken een H. Mis zal worden opge dragen voor de levende en overleden le den van den bond waaronder Alg. H. Com munie. De voorzitter spoorde allen aan present te zijn, getooid met insigne. Medegedeeld werd, dat van 1215 Ja nuari a.s. in het St. Clemens Retraitehuis alhier een retraite zal worden gehouden voor gehuwden, en van 1518 Januari d.a.v. een voor ongehuwden. De voorzitter van de retraiteclub de heer J. v. d. Voet, spoorde allen aan zich spoedig voor een dezer retraites op te ge ven, daar dan nog getracht kan worden aan alle aanvragen te voldoen, wat by la tere opgeving zeer moeilijk wordt. Bij de rondvraag welke nu volgde bracht de heer J. P. v. d. Ploeg dank aan het be stuur voor het vele werk door deze ver licht om bij het gemeentebestuur gedaan te krijgen dat deze gemeente voor wat be treft de steunregeling in een hoogere klas is geplaatst, wat aan velen ten goede komt. Voorts werdj nog gevraagd om te trach ten de huishuren en de tarieven van elec- triciteit, gas en water, verlaagd te krijgen. De voorzitter wees er op, dat zoolang men huizen met te hooge huur blijft betrekken de huren wel niet verlaagd zullen wor den. Wat de tarieven van gas, electriciteit en water betreft, is de gemeente gebonden aan vroeger gesloten contracten. Het be stuur zal echter doen wat mogelijk is. De geestelijk adviseur nam hierna nog even het woord en wees er op, dat men, wil wat bereikt worden, eensgezind met het bestuur moet samenwerken. Het be stuur kan ook niet alles alleen doen, wij moeten bedenken dat we allen menschen zijn en wanneer critiek wordt uitgeoefend moet deze niet afbrekend doch opbouwend zijn. Spr. hoopt dat in het vervolg de leden hiermede rekening zullen houden, dan is hij er zeker van, dat nog veel kan worden bereikt. Hierna volgde sluiting met een woord van dank aan allen voor de opkomst op de gebruikelijke wyze. OUDEWETERING. Te water. Gistermiddag waren in de Ringvaart een tweetal dochtertjes van den heer J. alhier gezeten in een roeiboot, toen plotseling een motorboot kwam aan gevaren en de roeiboot overvoer, waar door de twee kinderen te water geraakten. Een der kinderen kon zich nog bijtijds aan de motorboot vastklampen en werd door den schipper op het droge gebracht. Het andere meisje, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde werd op het nippertje gered door den heer S. die zich gekleed te water begaf, zoodat beide kinderen aan een wissen dood zijri ontsnapt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10