DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. HET STREVEN NAAR EEN NATIONALE KERK Katholieke professoren gesuspendeerd Nadat de moedige bisschop van Ermland Mgr. Dr. Kaller reeds aan de priester studenten verboden had om de colleges bij te wonen van prof. dr. Karl. Eschweiler en prof. dr. Barion, heeft de H. Stoel thans beide professoren van de Theologische Fa culteit te Braunsberg gesuspendeerd, zoo dat het hun verboden is de H. Mis op te dragen. De beide professoren hebben in den laatsten tijd een treurige vermaard heid gekregen door hun streven naar een „Nationaal Katholicisme". Vooral prof. Eschweiler heeft herhaalde lijk in lezingen en artikelen getracht om de wereldbeschouwing van het nationaal socialisme'in overeenstemming te brengen met het Katholicisme, door aan het begrip wereldbeschouwing iedere innerlijke betee- kenis en godsdienstige inhoud te ontnemen De kerkelijke straf, die thans aan beide professoren is opgelegd is een duidelijk partij kiezen van den H. Stoel tegen alle pogingen om in den boezem van het Katho licisme een Nationale Kerk te stichten. Door deze maatregel van Rome is ook ineens een einde gemaakt aan de groote verwarring die door het optreden van deze beide professoren onder de Duitsche Ka tholieken was gesticht. Prof. Lortz, even eens van de faculteit van Braunsberg, heeft een ernstige vermaning ontvangen. Het conflict in de Evangelische Kerk scherper dan ooit De conferentie van meer dan dertig bis schoppen der Duitsche christenen onder leiding van rijksbisschop Müller is giste ren gesloten met een motie van vertrou wen in het beleid van den rijkshisschop, welke motie met algemeene stemmen werd aangenomen. Daar de oppositioneele bis schoppen geweigerd hadden aan de confe- tentie deel te nemen, kon geen compromis worden bereikt. Het resultaat der confe rentie is dus, dat de rijksbisschop, althans voorloopig, nog voort zal gaan zijn ambts bezigheden te vervullen. Terwijl de conferentie gehouden werd, zijn in 't geheele rijk tal van predikanten naar de Belijdeniskerk overgeloopen. Bis schop Zenker van Silzië heeft den Duit- schen christenen den rug toegekeerd, welk voorbeeld door 850 van de 900 predikan ten in Silezië werd gevolgd. Verder heb ben meer dan honderd professoren in de theologie aan Duitsche universiteiten een manifest onderteekend, waarbij zij er bij den rijksbisschop op aandringen, zich terug te trekken. FRANKRIJK. CRITIEKE DAG VOOR DOUMERGUE Bemiddeling vgn Marchandeau. Met betrekking tot de crisis verluidt, dat Marchandeau, de minister van binnen- j landsche zaken, een bemiddelingsvoorstel heeft ingediend. Dit voorstel komt hierop neer, dat de radicale fractie aan de radicale ministers bij de stemming over de voorloopige twaalf den volledige vrijheid zal laten. De minis ters zijn dan niet verplicht of te treden en de regeering kan dan homogeen voor de Kamer verschijnen aan wie dan de beslis sing over de voorloopige twaalfden blijft. De minister van financiën, Germain Martin, van wien beweerd wordt, dat hij het niet eens was met de houding van Doumergue. om voorloopige twaalfden aan te vragen, heeft gisteren het wetsvoorstel, waarbij deze twaalfden worden aange vraagd, gecontrasigneerd. Doumergue geeft niet toe De radicaal-soc. Kamerfact;e heeft in een zitting gisteravond besloten, haar be sluit van Dinsdag onveranderd te handha ven. Toen aan Doumergue deze beslissing of ficieel werd medegedeeld, verklaarde hij, op het verzoek der radicaal-socialisten om concessies, dat hij aan zijn eischen moest vasthouden, waarop de radicaal-socialisten hun zooeven genoemd hernieuwd besluit namen, ofschoon de radicaal-socialistische minister van binnenlandsche zaken, Mar chandeau, gelijk gemeld, in de fractie zitting der radicaal-socialisten zijn partij- ieden dringend verzocht had, geen crisis uit te lokken. Onder deze omstandigheden zou de re- geeringscrisis hedenmorgen in de zitting van den ministerraad uitbreken, wanneer de rad. soc. ministers de uitnoodiging van Doumergue, om voor het voorstel tot goed keuring van drie voorloopige twaalfden te stemmen, met hun aftreden beantwoorden. Minister-president Doumergue heeft gis terenavond aan journalisten, verklaard: ..Thans is de toestand tenminste duidelijk. De verantwoordelijkheid staat vast. Ik weet, wat ik doen moet en ik zal het doen. Ik zal morgen om 10 uur naar den mi nisterraad gaan, even kalm als ik thans ben,. Wanneer de ministers mij in den steek laten, zal ik mij Donderdagmiddag niet aan het parlement voorstellen". SPANJE. STAKING NIET ALGEMEEN. Ter dood veroordeelden terechtgesteld. Het parool voor algemeene staking in Spanje, dat door de syndicalisten gegeven is. is in Madrid niet opgevolgd. Berichten uit de provincie omtrent deze staking zijn nog niet binnengekomen. Van regeerings- zijde wordt de toestand echter zeer gerust stellend genoemd. In Gijon is gisteren een van de twee ter dood veroordeelden, en wel de opstande ling Naredo, die tijdens een achtervolging door de politie het vuur op zijn achtervol gers opende, waarbij een agent werd ge dood, terechtgesteld. Naar de Spaansche premier Lerroux gis teren mededeelde, is het parool der alge meene staking, die door het nationale vak verbond was geproclameerd, vrijwel uit sluitend te Saragossa opgevolgd en ook daar nog maar zeer ten deele. In Catalonië en Asturië had ook de Ibe rische anarchistische federatie de algemeel ne staking uitgeroepen. Aan dit parool ga ven slechts de arbeiders in enkele Asturi- sche steden gehoor, terwijl de Barcelona de staking beperkt bleef tot een paar fa brieken. De actie is intusschen reeds weer geëindigd. Dertien personen zijn te Barce lona gearresteerd. Gisteren is te Leon de tweede ter dood veroordeelde en niet door president Za- mora gegratieerde rebel terechtgesteld, tw. een zekere Pardo, die met een bom naar een vrachtauto met militairen had gewor pen, waardoor twee soldaten werden ge dood. Naar men weet, was de handhaving der doodvonnissen bij de thans geëxecuteerde twee opstandelingen de aanleiding tot het opnieuw proclameeren der algemeene sta king. SIAM. SIAMS WANKELE TROON. Een deputatie naar den koning in Engeland. Drie Siameesche ambtenaren zullen naar Engeland vertrekken voor een bezoek aan koning Prajadhipok. Zij zullen trachten het geschil tusschen den koning en diens regeering bij te leg gen. De koning leeft thans het leven van een landedelman in Surrey (Engeland). Zooals men weet heeft hij gedreigd af stand van den Siameeschen troon te doen, indien zijn peragatieven zouden worden be knot. De missie zal den vorst de nieuwe wet ten uitleggen en den koning vragen, wan neer hij van plan is, naar Siam terug te keeren. BUITENIANDSCHE BERICHTEN. TREINRAMP TIJDIG VOORKOMEN. Bij overstroomingen in Egypte. Tengevolge van de hevige regens is een groot gedeelte van den spoorweg tusschen Ekagug en Salwa weggespoeld en het is te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een dorpssjeik, dat hiervan geen spoorwegramp het gevolg is geweest. De sjeik liet bij wijze van waarschu wingssignaal op de rails een groot vuur aanleggen. De machinist van een naderen- deh express-trein zag de vlammen nog juist tijdig genoeg om te kunnen stoppen. De passagiers konden toen in een ande ren trein overstappen. Intusschen werden 1200 arbeiders naar den spoordijk gezon den om dezen te herstellen. BRUTALE BANDIETEN-OVERVALLEN IN POLEN. Op postwagen en personen-voertuig. Ir. den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben drie gemaskerde bandieten weinige kilometers van Warschau den postwagen van een personentrein PozenWarschau overvallen. De door den overval verraste beambten van den postwagen werden door de plotse ling onder het rijden van den trein binnen dringende bandieten met revolvers in be dwang gehouden. De bandieten wierpen een door hen be machtigde ijzeren geldkist uit den trein, trokken aan de noodrem en sprongen op de spoorbaan. Een door spoorwegbeambten onderno men achtervolging waaraan later ook de politie deelnam heeft tot nu toe slechts als resultaat opgeleverd, dat de openge broken geldkist gevonden is, die bijna 40.000 zloty bevat heeft. Verder werd een aantal verdachte per sonen gearresteerd. Men weet echter niet, of zich onder hen ook de daders bevinden. Volgens een bericht uit Krakau zijn gis teren in de nabijheid van Tarnow (West Galicië) de zes inzittenden van een voer tuig op klaarlichten dag in een bocsh door vijf straathoovers overvallen. De bandieten losten verscheidene scho ten op het voertuig, waarbij een vrouw werd gedood en vier andere inzittenden zwaar werden gewond. Daarna beroofden zij de slachtoffers van kleedingstukken en geld om vervol gens de vlucht te nemen. De buit bedroeg ongeveer 1000 zloty. MARTUSCHKA VERTELT Voortzetting van het spoorweg aanslagen-proces In het proces tegen Matuschka te Boe dapest is gisteren de aanslag bij Juterbog behandeld. Matuschka vertelde, dat hij op 5 Augustus 1931 naar Berlijn was vertrok ken, maar in Wels was uitgestapt. Daar heeft „Leo" op hem gewacht. Hij was be- heerscht door het gevoel, dat hij „Leo" niet kon ontwijken. In Berlijn heeft hij in een winkel in de Friedrichstrasse de voor den aanslag noo- dige patronen, gereedschappen en buizen gekocht, met de mededeeling, dat hij een Iersch officier was en het materiaal voor zijn villa in Potsdam noodig had. Bij Juterbog, vertelde Matuschka verder, heeft hij voorbereidingen gemaakt voor den aanslag en in een boschje sigaretten gerookt, terwijl hij het naderen van den trein afwachtte. Bij den aanslag heeft Matuschka, naar de president mededeelde, 3 K.G. ecrasiet ir twee ijzeren buizen gebruikt. Onmid dellijk na de explosie heeft hij de elec- Irische ontsteking afgezet en is over de rails gevlucht. Vervolgens heeft hij naar hij vertelde, een exemplaar van de „Angriff" met spij kers aan den telegraafpaal bevestigd en daarop de woorden geschreven: „Over winning, aanslag, revolutie". Uit verdere uiteenzettingen van den pre sident blijkt, dat de bewijsvoering vooral gebruik wil maken van de veronderstel ling, dat Matuschka de aanslagen slechts gepleegd heeft om later reclame te maken voor zijn „spoorweg-technische uitvindin gen". 68 „TROUWTJES" op 1 DAG TE AUGSBURG Te Augsburg in Zuid-Beieren zijn op één dag 68 paren getrouwd. De nationaal-socialistische pers verklaart triomfantelijk, dat dit het grootste aantal huwelijken is, dat op één enkelen dag in een Beiersche stad is gesloten. NED. OOST-INDIE OVERSTROOMINGEN IN WEST-BORNEO Geen persoonlijke ongelukken Aneta seint uit Pontianak: Ten gevolge van zwaren regenval en abnormalen water stand in de Melawi-rivier hebben hier overstroomingen plaats gehad. De water stand in deze rivier bereikte een hoogte, welke men sinds 17 jaar niet had gezien. De bestuursvestiging Nangapinoh is over stroomd. Inlandsche winkels en wegen staan VA tot 2 meter onder water. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. De opium- en zoutvoorraden zijn gered. Het kampement is overstroomd. De militairen zijn in de hooger gelegen cantine onderge bracht. De Europeesche gezinnen verblijven in de woning van den gezaghebber. De be volking huist in verdiepingshuizen en zocht redding op woonvlotten. In een groot gedeelte van het stroomge bied van de Melawi en de zijrivieren wordt groote overlast van het water ondervon den. Alle huizen van 36 kampongs, waarin te zamen 9000 zielen' huizen, staan onder wa ter. De voedselaanplant en de tweede ge wassen zijn totaal verwoest. De resident trof afdoende maatregelen voor directe voedselvoorziening. De water schade in de omgeving van Nangapinoh wordt voorloopig op ƒ30.000 geschat. De gouverneur-generaal seinde het vol gende aan den resident van Pontianak: „Vertrouw, dat door u alle maatregelen zijn getroffen om Nangapinoh-ingezetenen tegemoet te komen en getroffen kampongs steun te verleenen". KERKNIEUWS MISSIONARISSEN AAN EEN WISSEN DOOD ONTSNAPT. Naar de K.W.P. verneemt, zijn de beide bekende natuurvorschers Prof. Dr. Se- besta en Pater Dr. Gusinde uit St. Gabriel bij hun onderzoekingen in de oerwouden van de Belgische Congo aan een wissen dood ontsnapt. Reeds enkele weken geleden moesten beide geleerden zich onder geneeskundige behandeling stellen van een Belgischen ge neesheer daar zij in de moerasstreken een hinderlijke huiduitslag hadden gekregen, doox-dat kleine wormpjes zich in de huid hadden vastgezet. Deze huiduitslag veroor zaakte een felle koorts. Terwijl de missio narissen ziek in hun lut lagen barste een hevige orkaan los die een der reuzen van het oerwoud ontwortelde. De neerploffen de boom verpletterde totaal de hut van beide geleerden, die juist even tevoren hun hangmat hadden verlaten. De missionaris sen hebben thans een ander kamp betrok ken bij de dwergvolken, waar zij hun on derzoekingen nog enkele weken zullen voortzetten. Beide geleerde hopen de Kex*stdagen door te brengen in de missiepost van Ava- kubi om na Kerstmis nog twee maanden studie te maken van de omwonende neger stammen. Heb je den brief aan mevrouw Dinges nog gepost, dat we onder weg zijn? (Pearsons Weekly). LUCHTVAART SOERABAYA ONTVING DE „UIVER". Een benauwd kwartiertje. Gisterochtend om 10.47 kwam de „Uiver" te Soerabaya aan. De belangstelling op het vliegveld Darmo was overweldigend. Het enthousiasme van het publiek was zoo mo gelijk nog grooter dan bij de eerste lan ding van de winnaars der handicaprace, op Indische bodem op de uitreis te Tjillitan eenige weken geleden. Van de ochtendschemering af had de po litie handen vol werk om de duizenden en duizenden, die uit het met vlaggen, getooi de Soerabaya en uit de omgeving waren aangekomen, in bedwang te houden. Met alle mogelijke verkeersmiddelen was de menigte naar het vliegveld gekomen en de ordebewaarders moesten alles in net werk stellen om het verkeer langs de smalle toegangswegen te regelen. De meeste winkels en kantoren waren geslo ten en ook de schooljeugd had vrijaf. Op het vliegveld stonden 520 politie mannen om onmiddellijk na aankomst een cordon te trekken, terwijl voor eventueele moeilijkheden nog mariniers in reserve waren gehouden. Om 10.10 Javatijd kwam de grijze vogel in zicht, om echter spoedig weer met greo- te snelheid in de richting van het centrum der stad te verdwijnen. Vijf minuten later kwam de „Uiver" terug, maakte eenige eererondjes boven het vliegveld, om daar na te landen. Toen Parmentier zijn toe stel langzaam over het veld liet taxiën en aan de grens van het terrein tot stilstand bracht, barstte een orkaan van geestdrift los. Het publiek was door het dolle heen. Men juichte, sprong en danste. Het cordon van politiemannen en mariniers werd ver- bi-oken en alles stroomde naar het toestel zoodat de keurig voorbereide officieele ont vangst volkomen in het honderd liep. Ten slotte gelukte het een plek vrij te maken, waar de burgemeesters van Soerabaya en Malang gelegenheid kregen de vliegers toe te spreken. Parmentier dankte en verklaar de: „Wij maakten op de geheele vlucht niet zoo'n benauwd kwartiertje mede ais na deze landing op Darmo, maar gelukkig zijn wij er nu nog heelhuids afgekomen". Hij legde er opnieuw den nadruk op, dat de vlucht niet veel verschilde van een nor male Indië-vlucht. Het ging alleen een beetje vlugger en de route was een stukje I langer. Na Parmentier spraken ook Moll, Van Bruggen en Prins. Te veel van bet goede. De hoofdvertegenwoordiger van de K.L. M. te Batavia ontving het volgende tele gram van Parmentier uit Soerabaya: „In verband met het overstelpend enthousiasme op Darmo verzoek ik u drin gend speciale ordemaatregelen te treffen te Scmarang, Kalidjati en Tjillitan, ter voor koming van ongelukken. De bemanning van de „Uiver" is zeer vei'moeid en heeft weinig gelegenheid tot rusten. Wij waar- deeren deze belangstelling ten zeersre, doch moeten in verband met de voorberei ding van onze terugtocht aandringen, dat wij alleen de hoogst noodzakelijke uitnoo- digingen aannemen". HULDIGING VAN DE BEMANNING VAN DE „UIVER". Onder leiding van den heer dr. M. de Hax-togh, voorzitter van het Initiatief-Co mité Amsterdam (I.C.A.) heeft in het ge bouw der A.M.V.J. een vergadering plaats gehad ter bespreking van het plan tot hul diging van de bemanning van de „Uiver" j na haar aankomst binnen de grenzen van Amsterdam. De vertegenwoordigers der onderschei dene vereenigingen schaarden zich spon taan achter de plannen van het bestuur van het I.C.A. en zegden daaraan hun volle medewerking toe. Na een zegetocht der bemanning door Amsterdam zal ten slotte een grootsche huldiging plaats hebben op het Mxiseum- plein, daartoe gekozen in verband met de centrale ligging van dit plein. De route, welke gevolgd zal worden, zal in overleg met de Verkeerspolitie worden vastgesteld en nader worden gepubliceerd. Op het Museumplein aangekomen, worden Parmentier c.s. toegezongen door een kin derkoor, bestaande uit duizenden kinderen onder leiding van den heer Jacob Hamel. Met welwillende medewerking van het bestuur der Amsterdamsche IJsclub zal dit koor kunnen worden opgesteld op het IJs- clubterrein, daarna zullen de leden der aldaar opgestelde vereenigingen achter hun vaandels en banieren defileeren voor de bemanning van de „Uiver", die zich op een podium zal bevinden. BINNENLAND MILITAIRE WEERBAARHEID VAN ONS VOLK. Stichting Comité voor Nationale Veiligheid. Het secretariaat van het Comité voor Nationale Veiligheid deelt ons het volgen de mede: Op 20 October 1934 is te Eindhoven op gericht het Comité voor Nationale Veilig heid, dat zich ten doel stelt met inachtne ming van sociale en economische belangen de geestelijke en daardoor de militaire weerbaarheid van het Nederlandsche volk te verhoogen. Aangesloten zijn de afdeelingen Breda, Eindhoven, Den Bosch, Roei'mond, Til burg en Venlo. Tot vorzitter is benoemd prof. dr. J. E. de Quay; het secretariaat is gevestigd Ringbaan West 296 te Tilburg. De vorming van den raad van bijstand is in voorbereiding. DE TEELTBEPERKINGSPLANNEN VOOR DEN TUINBOUW. Naar we vernemen zal dezer dagen of ficieel worden vastgesteld, in hoeverre of in het komend teeltseizoen de tuinbouw zijn productie nog zal moeten inperken. In verband met het feit, dat thans voor de kweekers de tijd voor het nemen van maatregelen daartoe gekomen is, is in tuinbouwkringen reeds herhaalde malen aangedrongen op het doen van mededee- lingen. Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling dat voor den groven tuinbouw, voor zoover betreft bedrijven grooter dan 10 H.A., een scherper beperking wordt toege past, hetgeen dit jaar noodzakelijk is ge bleken. Voorts zal worden bepaald, dat het door de tuinders te beperken percentage, op hun bedrijf steeds aatnoonbaar moet zijn. Wat betreft de teelt van sla, zal voor het geheele land een regeling worden getrof fen, dat zoowel onder z.g.n. platglas, als in kasen en warenhuizen, niet meer dan 20 stuks perraam mogen worden geplant. In kassen die ouder zijn dan 5 jaar, mag in 't geheel geen sla worden geteeld. Voorts zal dit jaar het naleven der be palingen scherper worden gehandhaafd, dan tot nu toe het geval was, zulks aan de hand van de ingestelde Tuchtcommissie. Omtrent het verleenen van een teeltver gunning aan het bedrijf, dan wel aan den kweeker zeiven, is nog geen beslissing ge nomen. De heer Kampschöer heeft aan den mi nister van Economische Zaken de volgen de vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de tijd dringt om mededeeling te doen van de teeltbeperkingsplannen voor den tuinbouw voor het jaar 1935? Is de Minister bereid te bevorderen, dat deze teeltbeperkingsplannen ten spoedigste worden bekend gemaakt? Is de Minister bereid in verband met de zeer slechts bedrijfsresultaten gedurende dit jaar, waardoor zeer vele tuinders in grooten nood verkeeren, te bevorderen dat niet langer wordt gewacht met het doen van uitkeeringen, daar slechts verdeeling heeft plaats gehad van één millioen gulden j ten behoeve van de intensieve landbouw- cultuur? DE ORGANISATIE VAN DEN LAND BOUW. De scheiding tusschen crisis- arbeid en niet-cisisarbeid aan het departement van oecono- mische zaken. De toekomstige directeur-generaal van den landbouw. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Eenige maanden geleden is op het de partement van oeconomische zaken een scheiding gebracht tusschen den crisisar- beid en den niet-crisisarbeid in den land bouw. De minister heeft den crisis-arbeid opgedragen aan het college van regeerings- commissarissen onder voorzitterschap van den secretarisgeneraal van het departe ment. De directie van den landbouw behar tigt den niet-crisis-arbeid. Deze werkverdeeling, dxe noodzakelijk is geworden door de groote uitgebreidheid van het te verrichten werk, heeft een alles zins bevredigend resultaat opgeleverd. Op de directie van den landbouw evenwel ont brak de directeur-generaal. Het ligt in het voornemen van den minister, daartoe de benoeming te bevorderen van ir. A. L. H. Roebroek, lid van de directie van den I Wieringenneerpolder te Alkmaar. Van den nieuwen functionaris wordt verwacht, dat hij den voorlichtingsdienst, het landbouw onderwijs, de proefstatioxis en andere tak ken van de directie van den landbouw op nieuw zal organiseeren. Ook het college van regeeringscommissa- rissen zal worden verstrekt. De regeerings- commissaris, ir. S. L. Louwes, te Zwolle, gaf tot nu toe slechts een deel van zijn tijd aan dit werk. Op verzoek van den mi nister heeft de heer Louwes zich bereid verklaard, zich in de toekomst uitsluitend aan zijn belangrijke taak als regeerings- commissaris voor akkerbouw en veehoude rij te geven. In verband hiermee zal hij binnen korten tijd terugtreden uit zijn an dere functie en zich te 's-Gravenhage ves tigen. Het contact tusschen het college van re- geeringscommissarissen en de directie van den landbouw zal worden gelegd door den secretaris-generaal. De minister heeft voorts de behoefte ge voeld, met de leidende hoofdambtenaren van zijn departement geregeld besprekin gen te voeren over de crisisvraagscukken. Daartoe hoopt de minister onder zijn eigen voorzitterschap, den secretaris-generaal, de beide directeuren-generaal en den regee- ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij in één crisisraad te vereeni gen. Ir. A. L. H. Roebroek. Ir. A. L. H. Roebroek, wiens benoeming als directeur-generaal van landbouw blij kens bovenstaand bericht aanstaande is, werd in 1889 geboren en doorliep te Rul- duc het gymnasium. Daarna studeerde hij aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen en werd in 1914 benoemd tot land bouwkundige bij den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond. In 1916 werd hij benoemd tot hoofddirecteur der Coöp. Fa briek van melkproducten Het Anker, Roo sendaal. Vervolgens werd de heer Roe broek benoemd tot rentmeester der Staats domeinen te Klundeid. Deze functie ver- j vulde hij tot 1930, toen hij benoemd werd tot lid der directie van de Wieringermeer.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6