WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 KATH. STAATKUNDE IN BELGIë. Parlementaire Unie in contact met Ned. R. K. Staatspartij. De Brusselsche correspondent van de „Tijd" seint d.d. 6 November: Het hoofdbestuur van de R. K. Parlemen taire Unie heeft Dinsdagmiddag een verga dering gehouden in aanwezigheid van de ministers De Broqueville en Van Cauwe- laert. Met algemeene stemmen werd een mo tie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de Belgische franc zijn tegenwoordige waarde behoort de behouden. Verder werd betoogd, dat het hoofdbe stuur zich verzet tegen het intreden der socialisten in de regeering. Het ministerie De Broqueville zal de taak, w^Jke het op zich genomen heeft, tot het uiterste vol brengen. In den loop van de volgende maand zal de Unie wederom een vergadering houden, welke op uitnoodiging ook zal worden bij gewoond door een delegatie uit het hoofd bestuur der Nederdland R. K. Staatspartij. „ST. RAPHAëL" BIJ DEN PAUS. Een veertigtal vertegenwoordigers in audiëntie ontvangen. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint dd. 6 November: Z. H. de Paus ontving heden in de Gobe linzaal in audiëntie een veertigtal leden van de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", die door den procurator der Kruisheeren, pater dr. P. Rutten, werden voorgesteld. De H. Vader hield een korte toespraak, waarin Z. H. de pelgrims welkom heette als katholieken uit Nederland, dat ook in dezen crisistijd zooveel doet voor de missiën en als spoorwegmannen, aan wier verantwoor delijkheid zooveel kostbaars wordt toever trouwd. Nadat pater Rutten de toespraak van den H. Vader had vertaald, gaf de Paus aan de pelgrims Zijn zegen, maar in hen zegende Hy „alle twaalf duizend leden van „Sint Raphaël" en alle honderd duizend leden van het Katholiek Werklieden Verbond", aldus Z. H. Tenslotte sprak de Heilige Vader in het Duitsch nog eenige woorden van welkom en zegen. Hedenochtend heeft Z. H. Exc. Mgr. Smit voor de pelgrims van „St. Raphaël" in den Sint Pieter een H. Mis opgedragen. KATH. ONDERWIJZERS VERBOND BIJ DEN MINISTER. De belangen der werklooze onderwijzers en wachtgelders bepleit. De voorzitter en de secretaris van het katholieke onder wij zersverbond hadden op 5 November een onderhoud met den mi nister van Onderwijs, K. en W. ter bespre king van de belangen der werklooze on derwijzers en der wachtgelders. Betreffende de werklooze onderwijzers werden de volgende wenschen van het K. O. V. naar voren gebracht en toegelicht: 1. Er worden maatregelen getroffen, waardoor de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen aanzienlijk worde be perkt. 2. Verplichte pensionneering van onge huwde leerkrachten op 60-jarigen leef tijd. 3. Gelegenheid tot pensionneering van gehuwde en gehuwd geweest zijnde leer krachten op 60-jarigen leeftijd. 4. Intrekking van het schrijven aan de Ged. Staten, waarin aangedrongen wordt om te verhinderen, dat kweekelingen met akte tegen belooning werken. 5. Benoembaarheid van hen, die in 1931 en 1932 slaagden als onderwijzer, doch in militairen dienst moesten en daardoor geen betrekking hebben gekregen. 6. Vrijstelling van examengeld voor de werklooze onderwijzers, die het hoofdakte examen wenschen af te leggen. Betreffende onderwijzers-wachtgelders werden de volgende wenschen uiteengezet: 1. Aan wachtgelders, die gedwongen zijn een tijdelijke betrekking elders dan hun woonplaats te aanvaarden worden de reiskosten naar die tijdelijke standplaats vergoed. 2. Aan gehuwde wachtgelders en aan ongehuwde kostwinners, die wachtgelder zijn, worde bij gedwongen aanvaarding van een tijdelijke betrekking elders dan hun woonplaats tevens een tegemoetko ming in de verblijfkosten verstrekt. 3. Aan wachtgelders, die verplicht zijn een vaste betrekking in een andere plaats dan hun vroegere standplaats te aanvaar den, worden de verhuiskosten vergoed. Verder werd nog gesproken over den wensch van het K.O.V., dat er ingesteld wordt een akte M.O. Paedagogiek en dat de diploma's M.O. Paedagogiek, die uitge reikt zijn en worden door verschillende universiteiten en door de R.-K. Leergan gen met die in te stellen akte M.O. gelijk gesteld zullen worden. VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN IN HET MEUBELBEDRIJF. De moderne, R. K. en Chr. bonden van meubelmakers en behangers hebben den minister van sociale zaken verzocht, de maatregelen, bedoeld in het Kon. besluit van 14 September 1.1. (tewerkstelling van vreemde arbeidskrachten) ook van toepas sing te doen verklaren op het meubel- en behangersbedrijf. In het adres wordt ge zegd, dat uit een onderzoek is gebleken, dat in 30 plaatsen, waar voornamelijk het meubel- en stoffeeringsbedrijf wordt uitge oefend, bijna 300 buitenlandsche meubel makers en stoffeerders' werkzaam zijn. In de meubelfabriek iy Den Haag zijn van de ongeveer 70 volwassen gezellen 33 van vreemde nationaliteit. Firma's in verschei dene plaatsen van Limburg, o.m. te Maas tricht en Venlo, werken vrijwpl uitsluitend met buitenlandsche meubelmakers en stof feerders. NIEUWE BEDRIJFSRADEN? Plannen voor het schilders- en stucadoorsbedrijf. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden, bedoelde in artikel 8 der Bedrijfsradenwet, de volgende personen als tijdelijke leden toegevoegd: W.C. van As, te Sommelsdijk; C. J. Nootenboom de Bruyn, te Roosendaal; C. Plomp, te Rijswijk (Z.-H.); G. D. Hoekstra, te Leeuwarden; A. J. Dooyes, te Amster dam; J. Andriessen, Utrecht; J. Terwey, Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het schildersbedrijf. Voorts heeft de Minister van Sociale Za ken aan de vaste leden, bedoelde in bo vengenoemd artikel der Bedrijfsradenwet als tijdelijke leden toegevoegd: J. A. Moet, 's-Gravenhage; J. B. Sche len, 's-Gravenhage; A. Poptie, 'sGraven- hage; L. Voorham, Utrecht; J. Veldwijk, Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het stucadoorsbedrijf. NEDERLANDERS IN SAARGEBIED. Als voorzitters van stembureaux. Naar wij vernemen is bij de Nederland- sche regeering een verzoek van den Vol kenbond ingekomen om een voordracht in te dienen met "namen van Nederlanders die eventueel benoemd zullen worden tot voor zitter van een stembureau tijdens het Saar- plebisciet. In elke gemeente in het Saar- gebied zal een stembureau worden geves tigd, terwijl in de groote gemeenten méér stembureaux in functie zullen zijn. In to taal zijn ongeveer 800 voorzitters noodig. Hiervan zou Nederland er een paar hon derd mogen leveren. Op het oogenblik is overleg gaande tus- schen het departement van Buitenlandsche Zaken en dat van Binnenlandsche Zaken tot het opmaken van de gevraagde voor dracht. In de eerste plaats zullen die Ne derlanders in aanmerking worde ngebracht die op dit gebied ervaring hebben. „Hbld." DE HERCLASSIFICATIE WEER INGETROKKEN? Naar de Nieuwe Tilb. Crt. uit zeer be trouwbare bron zegt te vernemen, wil de regeering haar herclassificatie-voorstel te rugnemen en de thans bestaande classifica tie laten bestaan. Het groote verzet, dat tegen de herclas sificatie bij de groote politieke partij (be doeld is de R. K. Staatspartij) bestaan, is wel de grootste, zoo niet de eenige reden daartoe. Er zou dan op een andere wijze moeten worden voorzien, om het bedrag, dat de re geering door die herclassificatie wilde be zuinigen, te kunnen besparen STOOMVAARTBELANGEN Gouden jubilé wordt gevierd Naar wij vernemen zal de Vereeniging tot Behartiging van de Stoomvaartbelan- gen in Nederland, die 11 November 1884 de Koninklijke Bewilliging op hare statu ten verkreeg. Zaterdag 10 November a.s. haar 50-jarig bestaan feestelijk herdenken. In het hotel Witte Brug te Den Haag zal des middags drie uur een algemeene le denvergadering gehouden worden, na af loop waarvan te ongeveer half vijf het be stuur zal recipieeren. Een gemeenschappe lijke maaltijd van de leden en een aantal genoodigden zal dit gouden feest beslui ten. Ir. ALPH. ROEBROECK Directeur-generaal van den Landbouw. Te Den Haag verluidt, dat zeer binnen kort de benoeming van den heer ir. Roe- broeck, lid van de directie van den Wie- ringmeerpolder voor de sociale en econo mische afdeeling, tot Directeur-generaal van den Landbouw te verwachten is. Afscheid van den burgervader van Didam. Het was een bekend feit, dat het in den raad van Didam wat men noemt „geen koek en ei" was. Herhaaldelijk waren er conflicten tusschen den burgervader en de raadsleden. Onlangs evenwel is deze burgemeester, Jhr. H. H. J. M. van de Poll, benoemd tot burgemeester te Groesbeek. Men zou denken, dat beide partijen met een opgelucht hart afscheiden zouden heb ben genomen. Het heeft niet zoo mogen zijn. De burgemeester had, naar de wethouders meenden, nog enkele bedragen te betalen als schuld aan de gemeente, weshalve zij besloten zijn salaris over de maand October niet te doen uitbetalen. „Tyd". Leden van het Engelsche Koningshuis mogen landen op onze militaire vliegvelden. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat ten behoeve van de vliegtuigen, be stuurd of gecharterd door leden van het Britsch Koninklijk Huis, ten aanzien van de militiare luchtvaartterreinen de Kooy, Soesterberg, Gilze-Rijen, Arnhem, Olde- broek, Harskamp, Venlo en Vught onthef fing wordt verleend van het verbod, be doeld in het eerste lid, onder b. van art. 18 der Luchtvaartwet. De hier bedoelde bepaling verbiedt lucht vaartterreinen in verband met de lucht vaart te gebruiken voor doeleinden, waar voor zij niet zijn bestemd. ALS FOKKER PLANNEN MAAKT.. „De gchecle internationale pers hangt aan de telefoon!" Het persbureau Vaz Dias bericht: De vriendelijke hotel-telefoniste verbindt ons met de suite van Anthony Fokker. Er verloopen enkele minuten, dan klinkt de stem van den beroemden vliegtuigbouwer ons in de ooren, haastig, nerveus Mijn plannen, voor Engeland, Neder land, Amerika? Engeland, zegt U? Natuur lijk, er is het een en ander in de maak, maar alles moet toch z'n tijd van voorbe reiding hebben! 'k Ben om vier uur naar bed gegaan en om zeven uur was ik er weer uit! De geheele internationale pers hangt aan de telefoon. Berichten duiken op, in alle steden, in alle landen! U kunt ze, wat mij betreft, dementeerenDe een-weet nog meer dan de ander en allen weten meer dan ik zelf! Definitief valt er nog niets te zeggen, gelooft U me! De verbinding is verbroken en we zijn een ervaring rijker geworden. De ervaring, dat 't pad van dezen Nederlandsche Ame rikaan ook niet over rozen gaat..,. CONSUMPTEEMELK. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat voor de periode van 11 November tot en met 17 November de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is bepaald op 6 1/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Droeve plechtigheid. Dinsdagmorgen heeft te Tilburg onder overweldigend groote belangstelling de be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. B. J. Bolsius en zijn echtgenoote, mevrouw C. M. Bolsius —de Langen, de beide slachtoffers van het noodlottig ongeval van Vrijdagavond, toen de heer Bolsius met zijn auto in het water van de Piushaven reed, waarbij beiden jammerlijk verdronken. In den indrukwekkenden stoet, die het stoffelijk overschot op zijn laatsten gang vergezelde, merkten wij o.a. op besturen en leden van het „Tilburgsch Dameskoor" en „Tilburgsch Mannenkoor" waarvan de heer Bolsius de oprichter en bezielende leider was, een deputatie van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", het voltallig afdeelingsbe- stuur van de R. K. Staatspartij, waarvan de heer Bolsius tijdens zijn leven deel uit maakte en voorts de heeren A. Th. van Rijen en Eenkemans van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond en C. Bod den van de plaatselijke R.-K. Werklieden- vereeniging, waarvan de overledene jaren lang vice-voorzitter was. Na de gezongen H. Mis van requiem in de parochiekerk „Loven" volgde de begra fenis op het R. K. kerkhof aan de Loven- schestraat. Bij de open groeve zongen het Tilburgsch Dameskoor en het Tilburgsch Mannenkoor 't „Ecce, quomodo moritur" van Handel. „Msbd." Gemeenteraad van Rotterdam verwerpt voorstellen van B. en W. De gemeenteraad van Rotterdam heeft vannacht na meerdere zittingen de voor stellen van B. en W. tot verlaging der loonen en salarissen van het gemeenteper- soneel met percentages varieerende van ruim 2 tot 7 pet., welke voorstellen het gevolg waren van aandrang van Ged. Sta ten, verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Voor stemden de rechtsche parijen. FINANCIëN EN ECONOMIE NEDERLANDSCH-INDISCHE LEENING 1934. Zooals in onze advertentiekolommen wordt bekend gemaakt, zal worden over gegaan tot de uitgifte van een 4 pCt., door het Rijk gegarandeerde Nederlandsch-In dische Leening ten bedragen van 150.000.000 tegen een koers van uitgifte van 100 pCt. Vrij van couponbelasting. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren. Te beginnen met het jaar 1935 wordt elk jaar op 1 December, een aantal schuldbewijzen bij loting aangewe zen, a pari afgelost. Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 1.05 percent van het nominale bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der, door die verplichte aflossing vrijgevallen rente. Verstrekte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad. 150.000.000 is reeds geplaatst 100.000.000, tegen een koers van 99 y, pCt. en hooger, bij openbare instel lingen. De inschrijving op het resteerende be drag ad. ƒ50.000.000 ad. 100 pCt. kan ge schieden tot op Vrijdag 16 November 1934 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur te Amsterdam bij de Nederlandsche Bank N.V. (kantoor Heerengracht 461/ 463); te Rotterdam bij de bijbank var Nederlandsche Bank N.V., Boompjes 72a en voorts bij hare agentschappen in de ad vertentie vermeld. De betaling zal moeten geschieden op 4 December 1934, tegen in ontvangstneming van recepissen met coupon, vervallende 1 Juni 1935. LETTEREN EN KUNST Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Cani- sius. De kwestie der Sterilisatie is niet ge makkelijk. Prof. dr. L. Bender O.P., die reeds een paar artikelen aan dit vraagstuk in het Schild heeft gewijd, schrijft in de November-aflevering nu een slotartikel over dit onderwerp. Hij laat daarin alle recht wedervaren aan de Duitsche steri lisatie-wetgeving, welke deze aangelegen heid werkelijk niet lichtzinnig behandelt, en erkent ook, dat de ongeoorloofdheid van dit ingrijpen in de menschelijke vrijheid niet zoo duidelijk aan den dag treedt als met andere wetgevingen wel het geval is geweest. Doch al is het te begrijpen, dat een niet-Katholieke wetgever, die de voor lichting van een onfeilbaar leergezag niet erkent, in deze materie een ander inzicht heeft, desniettemin is de toepassing dei- sterilisatie in strijd met de zedewet. Prof. Bender toont dit aan uit de verhouding, welke er bestaat tusschen individu en ge meenschap. Zijn argumentatie komt in 't kort hierop neer: de gemeenschap dient om de uitoefening van de essentieele le venswerkingen der individuen beter te verwezenlijken. De gemeenschap mag daarom wel die individuen uitstooten, die haar in deze functie belemmeren en tegen werken (misdadigers) maar mag indivi duen, die hoewel gebrekkig mede werken, niet schaden, omdat hun medewer king minder volmaakt is dan die van an deren. De volgende bijdrage van Joh. Kraus S.V.D. is een greep uit de historie, of lie ver een serie grepen, want de schrijver wandelt met zevenmijls-laarzen door de kerkelijke geschiedenis en staat telkens even stil bij het jaar 34 na iedere eeuw wisseling. In 19 eeuwen is heel wat voor gevallen; geslachten, volkeren, dynastieën, staten, filosofische systemen, economiscne stelsels, sociale verhoudingen, religieuze sekten en genootschappen zijn gekomen en gegaan, maar de Kerk is dezelfde geble ven. Elke eeuw heeft haar eigen stempel op de Kerk gedrukt, maar het wezen der Kerk is onveranderd gebleven. J. Kersten S.V.D., behandelt vervolgens het dogma der Onbevlekte Ontvangenis van Maria en begint in deze aflevering rnet het geloof aan de Onbevlekte Ontvangenis in de oude kerk. In een volgend artikel zal een overzicht gegeven worden van de ver schillende theologische disputen over dit onderwerp. Het slot van de artikelenreeks vormt een beschouwing van H. J. M. v. d. Haar over Allerheiligen. In de rubriek „Op den Uitkijk" doet o.a. P. C. den naam dezer rubriek alle eer aan, door uit het tijdschrift „Hooger Leven" een waarschuwend artikel aan te halen tegen de voortdringende activiteit der Moham medanen en de organisatie van het Wereld - Boeddhisme door Japan. De Vragenbus is weer interessante lec tuur als altijd, terwijl de aflevering beslo ten wordt door een uitvoerige bespreking van nieuwe uitgaven en Correspondentie. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. ROOMSCH IN HET HART, ROOMSCH OOK DAARBUITEN. De L. T. B.'ers tot flinke actie aangespoord. Algemeene vergadering op Maandag 5 November in het Parochiehuis. De voorzitter, de heer A. de Vos, opent de ver gadering met den chr. groet en heet de aanwezigen van harte welkom, in 't bij zonder de pastoor en kapelaan en den heer H. J. Ganzeboom, spreker van dezen avond. De voorzitter deelt mede, dat het voor nemen, hetwelk gemaakt was om een film te vertoonen van de Kalimaatschappij, niet kan doorgaan, daar geen vergunning kan verkregen worden, om een filmavond in het Parochiehuis te houden. Den heer Gan zeboom wordt hierna het woord verleend, voor zijn inleiding: „Waarom lid van den L. T. B." Het is niet de bedoeling, zoo zegt spr., stoffelijk voordeel uit deze organisatie te slaan, althans niet onmiddellijk, Middel lijk wel, door hetgeen de L. T. B. voor zijn leden doet. Spr. drukt vooral ook de adspi- ranten op het hart, lid te worden van hun katholieke organisatie. Het is het verlan gen van onze Bisschop, dat de katholieke boeren en tuinders lid zijn van hun stands organisatie. 'Het doel is, het maatschappelijk leven wederom op te bouwen op christelijke be ginselen en grondslag. Behalve individueel moet»de mensch ook maatschappelijk ar beiden. Wanneer men als individu zijn plicht nauwgezet vervult, zijn we er nog niet, wij moeten ook in de gemeenschap onze plichten vervullen. Spr. herinnert aan de woorden van den Bisschop, gesproken te Rotterdam, bij de aanneming van het duizendste lid van de Hanze: God zal ons later niet alleen vragen hoe wij ons gedra gen hebben in het particulier leven, maar ook, hoe wy ons gedragen hebben in de maatschappij. Dus niet alleen lid, maar werkend lid voor onze organisatie. Juist nu in deze droeve tijden van zedenverwil dering, naar voren komen als echte Room- schen; Roomsch in ons hart, Roomsch ook daarbuiten, Roomschen tot eenmaal ons stervensuur slaat. Spr. is overtuigd, dat de boeren en tuinders wel lid willen worden en blijven, maar is tevens overtuigd, dat bij velen de vraag naar voren komt: Waarom? Past op, dat onze massa geen doode massa wordt! Van alle kanten roept men de boeren en tuinders toe: komt by ons! doch men wordt slechts opgezweept door een stel goedkoope leuzen en prach tige beloften, endaarbij blijft het. De zege van onze organisatie hangt niet af van mooie statuten of zooiets, neen, dat hangt van de leden zelf af. Ieder lid. jong of oud, stelle eens de vraag heel eerlijk: Waarom ben ik lid geworden: voor mijn fatsoen, omdat anderen het ook doen, of, omdat ik dan als lid van een gemeenschap, er aan mee kan helpen, de gemeenschap op te bouwen in christelijken zin. Spr. kan er niet genoeg de nadruk op leggen om vooral zelf ook werkzaam te zijn, geen af brekende critiek. De strijd tegen God heeft de eeuwen door bestaan, in dezen tijd roept men: Non est Deus, er is geen God. Spr. schetst de overdreven ziekelijke huldigin gen van sportkampioenen, de stranden, de bosschen, het hedendaagsche heidendom. Het Godsvertrouwen wil men niet meer kennen. De mensch wil het op zichzelf zoe ken. Het Fascisme bijv. wil met uitslui tend menschelijke kracht, een nieuwe maatschappelijke orde scheppen. De we reld hunkert naar liefde, maar vergaat van egoisme, de wereld smacht naar vrede, maar verstikt in wanorde. Laten de L. T. B.-mannen voorgaan, om Christus' Rijk te herstellen, ten eerste door zelfheiliging, b.v. de retraite. Spr. geeft eenige middelen, om de kath. organisatie op het goede peil te brengen, en als eerste ontwikkeling, godsdienstige ontwikkeling. Grijp iedere gelegenheid aan u ontwikkeling bij te brengen, lees trouw uw bondsorgaan, katholieke dagbladen enz. Men heeft wel eens beweerd, dat, wanneer men op een boerenvergadering belangstel ling wil trekken, dan moet men over Cri- siswetten gaan praten. Daarom verheugt het spr., zoozeer, dat juist op dezen avond zooveel belangstelling is. Er zijn ook niet- leden by; spr. hoopt echter, dat zij zich zullen aansluiten en wel spoedig. Spreker spoort de aanwezigen aan niet te kanke ren, maar in christelijke liefde samenwer ken tot heil van ons allen. Al hebt ge grie ven tegen de huidige regeering, met af brekende critiek komt ge geen steek voor uit. Ook al zou er een andere regeering ko men, zal deze u toch niet uit den put kun nen redden. De redding in dezen tijd is slechts aan God. En zou God zijn midde len om redding te brengen, geven in han den van Godloochenaars of bolsjewisten? Weest één, bewaar uw eenheid. Vergeet niet, dat de Papenhaat Nederland nog lang niet vreemd is. Onderwerpt u aan het kerkelijk gezag, de veiligste weg is aan de hand onzer Moederkerk. Weest propa gandist voor onze mooie Roomsche zaak! Enthousiasme is een voortdurende wil om een verheven doel te bereiken. En juist zulk enthousiasme hebben wy zoo noodig. Weest leekenapostel in uw organisatie! Weest ook propagandist van uw kiesver- eeniging. Wanneer gij in uw vereeniging aldus voortgaat, gaat gij een blijde tijd te gemoet. Durf vooral ook. Een groot ge brek in onzen tijd is juist, dat wij zoo weinig durven. Doch wanneer gij niet aar zelt, zult gij zeer veeli bereiken in en bui ten uw organisatie. Na het einde dezer gloedvolle rede, werd de gelegenheid opengesteld, spr. vra gen te stellen. Er werd echter geen ge bruik van gemaakt. De voorzitter bedankte den heer Ganze boom voor zijn begeesterende rede. Spr. be treurt 't, dat juist diegenen, die het moes ten hooren, er juist niet zijn. Spr. vraagt dan ten slotte, dat allen hun best zullen doen, leden aan te werven. Hierna sluiting. Opening R.-K. werkloozentehuis. Maandagmorgen om 9.30 uur werd in het parochiehuis het R.-K. werkloozentehuis geopend. Door de gaven van de parochia nen is het werkloozencomité gevormd uit leden v. d. Volksbond en v. d. St. Jo zefgezellen wederom in staat gesteld een gezellig tehuis te openen. De heer C. Groe nendijk sprak namens het comité een ope ningswoord waarbij hij allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder pastoor Lühn en kap. van Teylingen. Vervolgens zette spreker verschillende punten omtrent de tot standkoming van het tehuis uiteen. Hij deelde voorts mede, dat evenals het vorige jaar weer koffie en thee voor de werkloozen zal gescnonken worden. Na bespreking van eenige punten van het re glement gaf spr. het woord aan pastoor Lühn. De pastoor sprak eenige woortlen van opwekking en drong vooral erop aan om 's morgens de H. Mis bij te wonen, om daar de noodige kracht in deze slechte tijden te vinden. Namens de werkloozen sprak hierna de heer A. Groep, die voor alles dankte wat de pastoor, de kap., het comité en de parochianen voor hen gedaan heb ben. Vervolgens sprak kap. v. Teylingen een slotwoord, waarna de sigaren rond gin gen en het tehuis geopend was. Uitvoering Mondorgelclub „Excelsior". Woensdagavond gaf de mondorgelclub „Excelsior", onderafd. van „Patrimonium" haar eerste openbare uitvoering onder lei ding van den heer W. Harnveld in de goed bezette zaal van hotel van Haaften De voorz. v. Patrimonium, de heer de Haan, opende met gebed. De nummers vielen zeer in den smaak; èn leider èn spelers kregen een welverdiend applaus. De voordracht en samenspraak kregen ook een welver diend aplaus en.de vioolsolo van den heer W. Harnsveld begeleid door den heer Boot was af. Deze geslaagde avond werd besloten met gebed. Melkauto in brand. Dinsdagmorgen geraakte door een tot nog toe onbekende oorzaak op de Noordzijde een melkauto van den heer Vlak in brand. De chauf feur wist de brandende benzinetank in een sloot te werpen. De brand bleef beperkt tot de cabine, die geheel afbrandde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Aanrijding. Gistermiddag reed een motorrijder tegen den juist wegrijdenden auto van R. aan met het gevolg, dat het motorrijwiel vrij ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7