26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE VRAGENLIJST VAN BLOEMBOLLENCULTUUR DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 No. 7957 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, TOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reg«»l Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De Spaansche revolute Het verhaal van een ooggetuige. Waar het geld der vakbonden bleef. Asturië met de hoofdstad Oviedo is een der rijkste streken van Spanje. Ruim 700.000 inwoners vonden in de landbouw, in de mijnen of door de vischvangst een behoorlijk bestaan. De mijnen die zeer mo dern zijn ingericht worden geëxploiteerd door groote maatschappijen, die aan de arbeiders een loon uitbetalen, dat hooger is dan in welke andere streek van Spanje. Daar hebben de socialisten de arbeiders in organisaties ondergebracht en hen ge heel geschoold voor een naderende revolu tie. De leiders der vakorganisaties die ook de verantwoording voor dezen opstand dra gen, hadden in geheel Asturië de macht in den. Het geld der vakbonden werd besteed om wapens aan te kooperi, die met motor booten 's nacht aan de kust werden gelost en met auto's van het provinciaal bestuur naar Oviedo werden vervoerd. Alle socia listisch georganiseerde arbeiders waren in regimenten en bataillons verdeeld, ieder kende zijn taak, ieder wist was hem te doen stond. Onmiddellijk nadatbekend werd dat Lerroux in zijn ministerie ook leden uit de rechtsche partijen in de regeering had op genomen werd de algemeene staking afge kondigd en de algeheele mobilisatie der socialistische vakorganisaties gelast. In hun spiksplinter nieuwe uniformen (roode hemden en blauwe broeken) voor zien van de meest moderne geweren, de patronenband over den linkerschouder ver lieten de mijnwerkers hun dorpen om naar de stad op te ruken. Er waren afzonder lijke afdeelingen „genietroepen", die om gord waren met meterslange stukken lont om de dynamiet-patronen tot ontploffing te brengen. In den vroegen morgen hadden de roode bataillons reeds 350 politie-agenten dood geschoten. In de meeste steden was slechts een zwakke politiemacht aanwezig: de roo de burgemeesters geven steeds voor dat een groote politiemacht de bevolking maar onnoodig prikkelt. Overal zijn de socialisten en communis ten op een onbarmhartige wijze te werk gegaan, niemand of niets werd gespaard. De politie heeft zich heldhaftig verde digd, maar tegen deze modern bewapende overmacht was het niet vol te houden. De opstandelingen beschikten over tanks en licht veldgeschut: gelukkig, dat bijna nie mand de kanonnenkon bedienen, zoodat de granaten geen doel troffen. Troostelooze aanblik. Als men een tocht maakt door het ge bied waar de opstand heeft gewoed, dan kan dat het best vergeleken worden .met een reis langs een oorlogsfront. Zwartgeblakerde muren, puinhoopen, barricades. De weinige huizen die gespaard bleven zijn leeggeplunderd. De bewoners zijn gevlucht en zij die gedurende het bom bardement van negen dagen in een kelder verborgen zaten en aan de algemeene moordpartij zijn ontsnapt, loopen thans als krankzinnigen rond. In deze straten zijn honderden burgers, vrouwen en kinderen gemarteld en zonder vorm van proces neergeschoten. Op beestachtige wijze heb ben de communisten hier huisgehouden. Toen de Bank van Asturië was geplun derd, waar 15 millioen pesetas werden buit gemaakt, staken de opstandelingen het ge bouw in brand; ongeveer 170 mannen, vrouwen en kinderen die in de naburige huizen woonden, moesten om aan de vlammenzee te ontsnappen over dé da- i ken vluchten; uren lang bleven deze bur- gers aan de grootste angst ten prooi op de daken der omliggende huizen zitten, totdat de socialisten hen toestonden om i naar beneden te komen. De toren van de kathedraal is zoo zwaar I beschadigd door het bombardement dat er niet veel meer dan een puinhoop is overge bleven. De schatkamer „Camera Santa" werd met dynamiet opgeblazen, waardoor ook een gedeelte van de zijmuren van de ka thedraal instortte. De kostbaarheden wer den onder het puin bedolven. Op een ding hadden de opstandelingen niet gerekend: ze waren uitmuntend be wapend, maar de voedselvoorziening liep onmiddellijk spaak en alleen aan den rand der stad waren nog levensmiddelen te ver- j kriieen. Toen de opstandelingen bemerkten, dat zij door de regeeringstroepen werden in gesloten hebben zij nog 70 gebouwen in de lucht laten vliegen. De verwoesting van de bibliotheek waar meer dan 40.000 boe ken verloren gingen, is een zeer groot be treurenswaardig verlies. Zwartgeblakerd staan daar de muren en op het binnenplein is het standbeeld van den stichter der Universiteit, Aartsbisschop Valdez onbeschadigd gebleven. In Turm werden vijf mijningenieurs, ver schillende boekhouders, de pastoor als mede acht religieusen die onderricht gaven aan de kinderen der mijnwerkers tegen den muur van het kerkhof geplaatst en neergeschoten. Zooals wij boven reeds zeiden, was er overal slechts een geringe troepenmacht aanwezig. Deze heeft zich heldhaftig ver dedigd, doch wie ten slotte niet vluchtte werd neergeschoten. In het hospitaal van Duro-Falguera zijn twaalf politie-agenten door een communistisch geneesheer het leven gered. Zoodra de onafhankelijke republiek As turië was uitgeroepen werd het Spaansche (Vervolg) De heer De Brabander, sprekend voor zichzelf, spreekt als zijn oordeel uit, dat de resultaten van de saneringsmaat regelen onbevredigend zijn. De natuur laat zich niet straffeloos verkrachten. Lagere prijzen, verplaatsing der cultuur naar het buitenland en grootere werkloosheid zijn de gevolgen der saneering geweest. Hol- landsche kweekers zullen op den duur in het buitenland onderdak moeten zoeken voor zich en hun gezin. De heer H. v. Zonneveld acht de uit breiding van den teelt in het buitenland niet een gevolg van de saneering. De heer Murk uit Hillegom gewaagt van de „onlogische en verderfelijke sanee- ringsmaatregelen". De minimumprijzen geven nadeelen en in de landen om ons heen valt overal uit breiding der cultuur te constateeren. Spr. wijst er op dat het kweeken in het buiten land, speciaal Engeland, niet ging om den bol, maar om „het bloemetje". De heer K r e 1 a g e beantwoordt de ver schillende sprekers. De sanee^rng heeft in vele opzichten niet onbevredigend ge werkt; de cijfers toonen dit aan, aldus de voorzitter. Het blijkt bij oproeping, dat t.a.v. punt 1 zeven afdeelingen tegen stemmen. Punt 1 is dus aangenomen. Minimum- of garantieprijzen. Dan wordt de discussie over de minimum prijzen en de garantieprijzen geopend. De afdeeling V o-o r h o u t, verdedigt haar voorstel om den minister het volgende te verzoeken: De minimumprijzen voor 't binnenland te doen vervallen, doch daarvoor te stellen een garantieprijs voor overschot en de ga rantieprijs voor 100% uit te keeren. De voorzitter meent, dat dit voorstel niet behandeld kan worden, daar het niet in de agenda is opgenomen. De afd. B e v e r w ij k wil de minimum prijzen gehandhaafd zien met eenkele wij zigingen en verbeteringen. De minimum prijzen n^oeten zóó zijn, dat ze beschermen tegen dumping geven, doch den cultuur in het buitenland tegenhouden en de bollen populair maken. De prijzen en winstmar ges dienen scherp gesteld te worden. Los laten van minimumprijzen zou naar spr's meening dumping ten gevolge hebben. De afdeeling Westland wil, wanneer de buitenlandsche minimumprijzen ge handhaafd blijven, ook binnenlandsche ge handhaafd zien. De afd. Rijnsburg wil weten, waar ze zich aan vast moet houden: garantie prijzen of minimumprijzen. De heer v. d. Nouland, voorzitter van den bond van Kleine Kweekers, wil van minimumprijs overgaan naar garantieprijs. Spr. verdedigt het voorstel Voorhout en bespreekt de daarop gegeven toelichting van het H.B. De heer Murk verklaart zich tegen de minimumprijzen. Na een korte uiteenzetting van de zijde van den voorzitter wordt overgegaan tot stemming over vraag 2: „moeten de mini mumprijzen gehandhaafd blijven?" De vergadering beantwoordde deze vraag ont kennend en wenscht dus geen handhaving der minimumprijzen. geld waardeloos verklaard en werden er onmiddellijk assignaten en requisitiebons uitgegeven. Hoe het volk misleid werd. Door de roode bendeleiders werden on middellijk plakkaten uitgevaardigd. Daar in werd aan de bevolking medegedeeld, dat er een delegatie van de nieuwe repu bliek naar Genève zou vertrekken om te protesteeren tegen de gruwelen die door een luchteskader van het Spaansche leger waren bedreven. Op den vooravond van de revolutie was bekend gemaakt, dat een gedeelte van het leger de nieuwe repu bliek zou steunen en dat een geweldig es kader vliegmachines van het Roode Leger te Moscou gereed stond om op te stijgen en neer te dalen in de valleien om zich met de revolutionairen te verbroederen. Dagenlang hebben de bewoners tever geefs in de lucht gestaard tot plotseling Afrikaansche troepen in de vlakte versche nen, de voorhoede van het leger van ge neraal Lopez Ochoa, die een einde maakte aan de illusies omtrent de opgang van de Roode Sovjet-Ster. Vervolgens wordt over vraag 3 gestemd (moeten de binnenlandsche minimumprij zen vervangen worden door garantieprij- zen, met handhaving van de buitenlandsche minimumprijzen). Deze vraag beantwoordt de vergadering met groote meerderheid bevestigend. De controle op den uitvoer. Thans rest nog de beantwoording van vraag 4: „blijven maatregelen ter controle j van den uitvoer noodzakelijk?" De afd. Sassenheim wil controle, doch zoo sober en goedkoop mogelijk. Het vak vindt deze afgevaardigde draagt reeds genoeg Lasten. Er wordt geen hoofdelijke stemming verlangd, slechts vier afdeelingen verkla ren zich tegenstanders van controle. De ver gadering beantwoordt dus vraag vier be vestigend. De thans geformuleerde wenschen zullen ter kennis van den minister worden ge bracht. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. HOLL. BLOEMBOLLENKWEEKERS GENOOTSCHAP. Ook vóór behoud der saneering en vóór garantieprijzen. Het Hollandsch Bloembollenkweekers- Genootschap hield gistermorgen in café Brinkmann te Haarlem zijn 51e algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer S. Schoneveld. Het voornaamste punt der agenda was de bespreking der saneeringsmaatregelen en wat daarmede samenhangt. Het hoofdbe stuur legde 'n aantal vragen ter beantwoor ding voor aan de vergadering, welke na eenige discussie beantwoord werden. Vraag 1 was: Moeten de saneeringsmaat regelen ook voor 1935 bestendigd blijven? Met algemeene stemmen werd daarop be vestigend geantwoord. Vraag 2: Moet de teelt van hyacinthen, tulpen en narcissen beperkt blijven tot de beteelde oppervlakte van 19331934 of moet deze uitgebreid worden? Deze vraag werd omgewerkt in: Moet er een uitbreiding komen of niet? Met 173 tegen 13 stemmen verklaarde de i vergadering zich tegen uitbreiding. De opvattingen over deze vraag bleken 1 zeer verdeeld te zijn, ten deele wilden men garantie-, ten deele minimum-prijzen. De voorzitter voegde bij deze vraag, dat de voorstanders van garantieprijzen op de volle 100 pCt. moeten mogen rekenen. Een der aanwezigen was bang dat mini mumprijzen met korting aanleiding tot fraude zouden zijn. De voorzitter merkte op, dat minimum prijzen een kostbaar controle-apparaat ver oorzaken. De afd. Lisserbroek, diende een motie in, die echter niet in behandeling kon komen, daar de afgevaardigden ze eerst in de af deelingen zouden moeten behandelen. Bij stemming werden uitgebracht 110 stemmen vóór grantie-, 99 stemmen voor minimumprijzen. Vraag 4: Moeten de maatregelen ter con trole van den uitvoer blijven? Deze vraag werd bevestigend beant- woord. BINNENLAND Onze clearing met Duitschland. De „N.R.Crt." schrijft: „Uit de indertijd gepubliceerde cijfers omtrent den stand van de Nederlandsch- Duitsche clearing per 15 October was, ge lijk bekend, geenerlei conclusie te trekken, omdat in den aanvang in Duitschland vrij wel alles nog op Zwischenkonti werd ge stort. Uit de jongste mededeeling van het Nederlandsche clearing-instituut blijkt, dat deze verkeerde stortingen nog niet op de Duitsche clearing-rekening zijn overge bracht. De in die mededeeling gepubliceer de totaalcijfers per 31 October geven hier door nog geenerlei houvast. Eenigszins anders staat het echter met de cijfers voor de periode 1531 October, welke in de verschillen tusschen de beide gepubliceerde cijferreeksen tot uitdruk king komen. Weliswaar hoort men nog van verschillende zijden klachten, dat ook na 15 October nog ten onrechte bedragen op Zwischenkonti zijn gestort, en men zal er dus rekening mede moeten houden, dat ook de in deze periode in Duitschland gestorte bedragen nog een zekere verhooging zul len ondergaan. Aan den anderen kant zal vermoedelijk als gevolg van het nauw keurige onderzoek, waaraan het Neder landsche clearing-instituut de ingediende vorderingen onderwerpt, een aantal stor tingen in Duitschland niet door uitbetaling hier te lande worden gevolgd. Volgens de cijfers is tusschen 15 en 31 October in totaal in Nederland 8 millioen gestort en in Duitschland 8.2 millioen. Een verhouding, die dus vrijwel op een evenwicht neerkomt, al zal om de even- genoemde reden het Duitsche cijfer per saldo nog wel eenigszins stijgen. Indien men mag aannemen, dat in de eerste periode 24 September tot 15 Oc tober de verhouding in werkelijkheid ongeveer dezelfde is geweest als in het tijd vak van 15 tot 31 October, dan zou dus, wanneer alle correcties zijn aangebracht, het totaal der stortingen in Duitschland vermoedelijk het Nederlandsche totaal met een zeker bedrag blijken te overtreffen. Houdt men er nu o.a. rekening mede, dat de handelsbalans tusschen de beide landen den jongsten tijd een belangrijk geringer overschot voor Duitschland heeft gelaten dan voorheen en dat voorts het clearingverdrag nog steeds niet op Indië van toepassing is, terwijl krachtens het verdrag de Duitschers hun aankoopen van Indische goederen wel over de clearing mogen betalen, dan maken deze cijfers naast de aanvankelijk in niet geringe male scheef getrokken Fransche en Zwitsersche clearingen met Duitschland geen al te slecht figuur. Een evenwichtstoestand, die den Neder- landschen exporteurs tijdige betaling ver zekert, is echter nog lang niet bereikt. Im mers van de totale stortingen in Nederland moeten de 10 pet. voor de achterstallige vorderingen, de thans wel met zekerheid op 7 pet. te stellen vrije deviezen voor de Rijksbank, alsmede de rentebetalingen op de leeningen Dawes en Young worden af getrokken, waardoor slechts ruim 80 pc'.. voor de betaling van den Nederlandschen en den Ned. Indischen export beschik baar is. De opzegging van het Clearingverdrag maakt de toekomst thans onzeker. Voorzoo ver uit het bovenstaande een voorloopige conclusie is te trekken, zou het echter deze moeten zijn, dat een clearing tusschen Ne derland en Duitschland, opgetrokken op de basis van de thans nog geldende, niet zonder meer in evenwicht is. Uitbreiding van de verplichte clearing met Ned.-Indië en vervanging van de be staande clearingwet door het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp, waardoor aan de controle van het Clearing- instituut een hechtere basis zou worden gegeven, zouden stellig aan de verhouding ten goede komen. Wil de clearing echter ruimte laten voor het afzonderen van een redelijk percen tage voor de achterstallige vorderingen, dan zal men, naar het schijnt, niet kunnen ontkomen aan een controle van Neder landschen kant van den export naar Duitschland, aangetrokken als deze wordt door de kunstmatig verhoogde koopkracht daar te lande. En eerst recht schijnt een dergelijke inperking van den Nederland schen export noodzakelijk te zijn, wanneer wederom een percentage vrije deviezen voor Duitschland zou moeten worden afge zonderd, voor en aleer door de volledige afbetaling van de achterstallige vorderin gen hiervoor ruimte zou worden gescha pen. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIF 3LADEN. VOORNAAMSTE NIEUV/S. BUITENLAND. Maakt Japan een vlootbasis in de Still* Zuidzee op zijn mandaatgebied? (2e blad). Het Kerkconflict in Duitschland vlamt weer op. (2de blad). In Spanje worden slechts 2 doodvonnis sen uitgevoerd. (2de blad). BINNENLAND. Terugkomst vau de Nederlandsche deel nemers aan het Internationaal Eucharis tisch Congres. (1ste blad). De Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur en het Holl. Bloembollen-Kweekers Ge nootschap verklaarden zich voor voortzet ting der saneeringsmaatregelen. Fabrieksbrand te Oldenzaal. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam verloopt tot heden zeer spannend. (3de blad). AFGIFTE VAN „DEVISENSCHEINE". In verband met de beëindiging van hot Ned.-Duitsche Clearingverdrag op 16 No vember a.s. wordt de aandacht op het vol gende gevestigd: Voor de eerste helft van November zul len de Duitsche autoriteiter) „Devisenschei- ne" afgeven, welke recht geven op beta ling op de clearingrekening bij de Rijks bank tot een bedrag, dat voor Nederland sche goederen over het algemeen overeen komt met 75 pet. van de helft van de voor October vastgestelde betalingscontingen ten. Voor goederen, waarvoor in het Ned.- Duitsche handelsverdrag bepaalde hoeveel heden voor den uitvoer naar Duitschland werden vastgesteld, zullen „Devisenschei- ne" worden afgegeven tot een zoodanige hoeveelheid, dat de artikelen, welke bin nen het kader der verdragsbepalingen wer den gekocht, ten volle op de clearingreke ning kunnen worden betaald. De redactie, welke op den Nederland schen export wordt toegepast, houdt ver band met den van Nederlandsche zijde be- staanden wensch, achterstand in de clea ring te voorkomen. Zooals de stand van zaken thans is, zul len belanghebbenden zich dienen te reaii- seeren, dat betaling op de clearingsreke- ning in Duitschland alleen tot 16 Novem ber kan plaats hebben. Dit beteekent, dat betaling van vóór dien datum geëxporteer de goederen op de clearingrekening alleen kan plaats hebben wanneer de storting ij- dig bij de Rijksbank geschiedt. Na 16 November. Na 16 November a.s. zal men echter niet op een vrij betalingsverkeer met Duitsch land mogen rekenen, aangezien dan de autonome clearing weder van kracht zal worden. Op welke wijze de vorderingen wegens exporten, in Duitschland zullen worden betaald, staat thans nog niet vast. Nadere mededeelingen daarover zullen zoodra mogelijk worden verstrekt. Op grond van het bovenstaande zal iedere exporteur hebben te beoordeelen of hij zijn export al dan niet zal kunnen voortzetten. WERKLOOZENHULP IN NATURA. Departement confereert over de verstrekking van blikvleesch, zuivelproducten enz. Het overleg tusschen het departement van Sociale Zaken en dat van Economische Zaken over de mogelijkheid van verstrek king van eenige goedkoope levensmiddelen aan werkloozen heeft geleid tot besprekin- gen met de Veehouderijcentrale en de Zui- I velcentrale. Men wil namelijk in de eer- I ste plaats goedkoop blikvleesch en zuivel- I producten voor deze hulp in natura be stemmen. Daarnevens worden ook andere moge lijkheden, b.v. de verstrekking van aard appelen, onder oogen gezien. Het depar tement van Sociale Zaken is ter zake in contact getreden met verschillende belang hebbende groepen van de bevolking, ten einde de inzichten te vernemen, zoowel van de producenten dor te verstrekken goede ren als van de eventueele consumenten De geschiedenis van de revolutie in Asturië zal ongetwijfeld een der meest sombere bladzijden vor men der moderne Spaansche his torie. Wij laten hier thans een ooggetuige-verhaal volgen. Q Teeltbeperking handhaven? Ja! Minimumprijzen handhaven? Neen! 0 Vervanging door garantieprijzen? Ja! 0 Controle op den uitvoer? Ja I

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1