De Oranjeploeg slaat Zwitserland op eigen bodem. MAAI:DAG 5 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 Een prachtige overwinning, die een traditie brak. Door een volkomen ver-diende overwin ning op regelmatige wijze tot stand ge komen heeft Nederland gistermiddag te Bern voor 25.000 toeschouwers, waaronder slechts een handjevol landgenooten, de traditie van het altijd verliezen in Zwitser, land radicaal gebroken. Vijf wedstrijden, in het land der bergen gespeeld, gingen sedert 1920 verloren en dit jaar nog werd het Nederlandsche elftal te Milaan bij de wereldkampioenschappen geklopt. Voor de eerste maal heeft het Oranjeteam dus in een uitwedstrijd de Zwitsers geklopt, en tevens is revanche genomen voor den Mi- laneeschen nederlaag. De traditie is gebroken. Spelend zooals dezen middag zal het Nederlandsche elftal het niet bij deze overwinning laten. Het hek is van den dam, hopelijk zullen er in de komende jaren meer overwinningen in een of andere Zwitsersche stad bevochten worden. Maar de overwinning van Nederland be- teekent meer. Niet alleen is de traditie ge broken, niet alleen is de nederlaag in de wereldkampioenschappen gewroken, er is bovendien gewonnen van een land, dat de vorige week nog tegen Tsjecho-Slowakije, de finalisten der wereldkampioenschap pen, gelijk *peelde. A.s. Zondag speelt Zwitserland tegen Oostenrijk te Weenen. Mede om bovenstaande rédenen zal een ieder benieuwd ziju naar het rasultaat van deze ontmoeting. Twee middenlinies! Voor ons staat het vast, dat een der be langrijkste factoren, welke het hebben mo gelijk gemaakt, dat ons land met flinke cijfers won, schuilt in het verschil in kracht der mid- lenlinies. Na een ietwat aarzelend begin onzer zijds kwam het drietal v. Heel, Anderiessen en Bas Paauwe er -.teeds beter in. Anderieissen be gon bepaald zwak, herstelde zich echter na het eerste kwar tier en gelijdelijk aan ontwikkelde de Ajaxied weer zijn oude spel n.l. het zwoe gen van begin tot eind, het verzetten van stapels werk, kortom Anderiessen was weer de nuttig en-niet de fijne! spil zoo als hij nu reeds eenige jaren in het Neder- landsch elftal is. Ja, hij stak wat zijn totaal prestatie betreft nog boven den Zwitser- schen spil Jaccard uit. Maar da beste man van het drietal was ongetwijfeld van Heel, de aanvoerder en de geroutineerde internationaal bij uit stek. Moeten we het spel van Van Heel nog ontleden? Fijne techniek, prachtige trekjes, fraai opstellen, afnemen, zuiver aangeven. En daarbij heeft van Heel het spel door als geen ander. Hij doorziet den wedstrijd als geen ander, voelt aan, wanneer hij naar voren kan gaan, berijpt, dat op som mige psychologische momenten zijn aanwe zigheid achter dringend en voortdurend gewenscht is. Van Heel heeft in dezen wed strijd wederom meesterlijk gespeeld en wij durven schrijven, dat hij de beste man van het veli was! Bas Paauwe verraste vriend en vijand door een gave par tij voetbal, zoo goed, dat hij Pellikaan deed verge ten. Natuur lijk had hij aan Van Heel een bij zonde ren steun door het feit, dat beide spelers als clubgenoo- ten eikaars spel precies kennen, maar het doet niets af aan zijn uitsteskende prestaties. Dit drietal speelde een klasse beter dan de Zwitsersche mid denlinie en nogmaals, dat was een van de belangrijkste oorzaken van de overwin ning. van neei Want in tegenstelling met de Holland- sche middenlinie was op vele momenten het verband tusschen verdediging en voor hoede door middel van de halfs volkomen zoek. Kielholz en zijn spelers misten daar door een steun.in den rug, de achterhoede de zeer sterke Grasshoppersbacks met Sechehaye in het doel, werd voor moeilij ke problemen geplaatst door snelle aanval len der Hollandsche voorhoede, die als altijd verrassend van opzet en uitvoering waren. Geen geraffineerd samenspel, zoo als wij in de eerste helft van de Zwitsers somwijlen te zien kregen, neen, snel, nuttig samenspel, met in de meeste gevallen lange passes. Zoo ontstonden de kansen voor het ^witsersche doel, maar nog had dit ons geen succes opgeleverd, als niet de spelers individueel stuk voor stuk er in geslaagd waren die kansen in doelpunten om te zetten. Voegt men daar tenslotte bij, dat het elftal een homogeen geheel vormde, steeds snel in handelen was, gepaard met een groote dosis geestdrift, terwijl etenslotte de goede balbehandeling en het uithoudings vermogen in het oog loopende eigenschap pen van de Hollandsche ploeg vormden, dat heeft men hier tesamen het karakteri- seerende Hollandsche spel, dat ons in de laatste jaren, dank zij het „ausnützen" daarvan door de Technische Commissie in gevoerde methoden, zoo menige zege heeft gebracht. Dat deze zege, die juist omdat zij niet verwacht werd, zulk een groote vreug de in ons land verwekken zal, zijn uitwer king niet zal missen op het moreel van leiders en spelers en zijn invloed voorts zal doen gelden in de Europeesche voetbal wereld, spreekt welhaast vanzelf. DE WEDSTRIJD. Het was warm in Bern, het Neufeldter- -ein lag in een warm zonnetje te groenen. Wind was er niet veel. De tribunes vulden zich langzaam en in verband met het feit, dat de Zwitsersche radio den wedstrijd niet mocht uitzenden, was de opkomst veel grooter, dan verwacht werd. Ruim 25.000 toeschouwers waren aanwezig en zooals we reeds schreven, het aantal Nederlandsche supporters was zeer gering, in tegenstelling met den tocht naar Milaan. Om ruim kwart voor twee komen Van Heel en zijn mannen het veld in, hartelijk begroet door de duizenden. Het volkslied weerklinkt niet. Een enthousiast gejuich stijgt op als de Zwitsers binnen komen. De Fransche scheidsrechter Leclercq fluit de beide aanvoerders bij zich. Van Heel is ge lukkiger dan Walter Weiier, hij kiest de zon in den rug. Als om precies 8 min. voor 2 (Holland sche tijd) Kielholz aftrapt hebben de beide teams zich als volgt opgesteld: De eerste aanvallen zijn voor Zwitser land. Na een tegenaanval van de Holland sche voorhoede komen de Zwitsers terug, maar Frick de linkshalf geraakt even ge blesseerd. Zwitserland leidt Binnen 5 minuten neemt Zwitserland de leiding. Jaeck, de snelle linksbuiten krijgt het leder, hij wordt afgehouden, maar Jaeggi bemachtigt het leder. Fraai geeft deze den bal naar binnen en op magnifieke wijze kopt Spagnoli den bal langs Halle (1—0). Nederland is niet ontmoedigd. Integen deel, de middenlinie zet de voorhoede aan het werk en niet lang na het Zwitsersche doelpunt scoort Holland den gelijkmaker. Gelijk! Na een goeden aanval gaat het leder op rechts corner. Wels neemt den hoekschop, fraai wordt het leder voor doel geplaatst, Smit ziet kans door een haag van spelers onhoudbaar in te schieten (11). Precies 6 minuten zijn er dan gespeeld. Er komt reeds eenige teekening in den strijd. De Zwitsersche aanvallen zijn ver rassend van opzet door de snelheid en de technische hoogte, waarop zij worden uit gevoerd. De rechtervleugel is het best op dreef, maar juist zij hebben van Heel en van Run tegenover zich en deze twee ge routineerde spelers hebben er het oog in. Het spel golft op en neer met Zwitserland iets sterker en gevaarlijker. We noteeren een kogel van Jaeggi, die via de paal uit gaat. Dezelfde speler lost even later weer een schot, dat juist over de lat vliegt. De Nederlandsche middenlinie beperkt zich het gevolg dat de Zwitsers een veldmeer- derheid krijgen. Leo Halle Na 20 minuten spelen neemt Van Gelder een hoekschop, de tweede voor ons land. Na eenig gewirrewar zien we het leder in het Zwitsersche doel verdwijnen, maar de scheidsrechter annuleerd de goal wegens hands van Bakhuys. Direct daarop krijgt de Zwitsersche rechtsbinnen Spagnoli een fraaie kans, als Hufschmid hem den bal toespeelt Spagnoli komt alleen voor Halle te staan, maar de Zwitser mist jammerlijk. Van Heel gooit thans een ander wapen in den strijd. Hij en de andere halfs laten, hoewel geleidelijk aan, de verdedigende positie varen, de voorhoede wordt meer en beter aan het werk gezet en Bakhuys en zijn mannen krijgen nu gelegenheid hun capaciteiten te toonen. Anderiessen, die in het eerste gedeelte aan den strijd naar zijn vorm loopt te zoeken, komt er lang zamerhand beter in, terwijl Bas Paauwe speelt of hij reeds jaren in het Nederland sche elftal is uitgekomen. Nederland leidt! Dit gedeelte van den wedstrijd is mis schien wel het beslissende van de geheele ontmoeting geworden. De Zwitsersche mid denlinie nl. blijkt nu de Hollandsche voor hoede meer tot den aanval overgaat, niet zoo sterk te zijn als aanvankelijk leek. De achterhoede der Zwitsers wordt nu over belast en voorts ontbreekt de schakel tus schen achterhoede en voorhoede totaal. Na keurig aanvalsspel op den rechter vleugel belandt de bal via Weiier bij Bak huys, die niet aarzelt en met een onhoud baar schot Sechehaye het nakijken geeft. (12). Er zijn dan precies 28 minuten ge speeld. Een tegenaanval van Zwitserland loopt op een corner uit, de eerste voor de bergoe- woners. Jaeck neemt den hoekschop, maar deze kans brengt geen resultaat. Nederland is in het laatste kwartier be slist sterker. Men voelt, dat nu de kans voor het grijpen ligt om een overwinning te bevechten. Smit is de onvermoeide wer ker, zooals wij hem van competitie-wed strijden kennen. Maar nu houdt hij beter zijn plaats, werkt niet alleen hard maar volkomen onbaatzuchtig. Eenmaal kogelt hij zelf over de lat, terwijl Wels even later hetzelfde doet. Nog twee doelpunten (14). Een keurig staaltje combinatiespel le vert Nederland het derde doelpunt op. Door de verdediging wordt de bal naar voren gespeeld, Vente geeft door naar Bakhuys, deze passeert naar den vrijstaanden van Gelder, die Minelli ontwijkt en met een hard laag schot in den hoek den Zwitser- schen keeper passeert (13). Misschien was het schot wel houdbaar voor Séche- haye, maar niettemin was het een fraai moment van v. ielder. 38 mi- uten van de erste helft zijn ian gespeeld. Holland is Lerk aanval- ?nd, van Gel- Ier mag weer n hoekschop emen, maar mit valt Sé- Aehaye onge- orloofd aan m terecht 3nt de scheids .ichter een /rijen trap toe. Aan den an deren kant onderschept Halle een kopbal van Kleinholz. De laatste minuten voor rust. Wels is zeer actief. De kleine rechtsbuiten zet her haaldelijk goed voor, eenmaal krijgt van Gelder een kans om de score te verhoogen maar zijn schot vliegt juist over. Ook Bak huys faalt met zijn schot. Als Smit in de laatste minuut opbrengt passeert nij naar Bakhuys, deze komt op handige wijze voorbij Minelli, een onver wachte kogel en Séchehaye is voor de vier de maal gepasseerd (1—4). Daarna is het rusten. Holand heeft een verdienden voor sprong genomen. Tweede helft. Na de rust is Zwitserland direct veel sterker. De tactiek van Zwitserland is dui delijk. In het eerste kwartier alles op alles zetten om te trachten den achterstand in te halen. Zou Nederland in staat zijn het of fensief te doorstaan, dan zou een Holland sche zege vrijwel zeker zijn. De Zwitser sche middenlinie en zelfs de achterhoede dringen ver op. Nederland is volkomen in de verdediging maar ook nu begrijpen van Heel c. s. de situatie. Bovendien blijven de uitvallen door het sterk opdringen der Zwitsers zeer gevaarlijk. Na 9 minuten spelen ziet van Gelder kans een doelpunt te scoren, maar dit wordt niet erkend door buitenspel, want Vente was iets te ver doorgeloopen. Nog enkele malen komen Bakhuys en zijn mannen terug, maar het inititiatief blijft aan Zwitserland. Enkele hoekschoppen op het Nederlandsche doel worden genomen. Er volgt dan een periode van minder zachtzinnig spel, waartegen de heer Leclercq niet resoluut genoeg op treedt. De stand 24. Na een kwartier spelen krijgt Zwitser land zijn vierden hoekschop van dezen wedstrijd te nemen, maar Spagnoli ziet na eenig heen en weer getrap kans een hard zuiver schot te lossen, dat door Halle nog juist tot corner verwerk kan worden. De vijfde, maar deze door van Kaenel geno men levert geen succes op. De Nederlandsche voorhoede probeert het in deze periode met verre schoten, doch deze zijn niet zuiver genoeg gericht om doel te treffen. Smit heeft eenmaal bijna succes, maar zijn schot vliegt over de lat. Twintig minuten van de tweede helft zijn hiermede verloopen, Nederland heeft het offensief goed doorstaan. Maar op dat mo ment komt juist een Zwitsersch doelpunt, dat opnieuw Nederland's overwinning in gevaar brengt. Kielholz tracht door onze verdediging heen te komen, hij komt in botsing met v. Diepenbeek, beiden blijven liggen. Scheids rechter Leclercq wijst naar de beruchte plek, strafschop tegen Nederland. Als bei de spelers weer op de been zijn neemt Jaeggi de penalty en de stand is 24. Gelukkig laat Holland zich door dit tegenpunt niet beinfluenceeren. Van Heel en zijn mannen spelen rustig door, ondanks de wanhopige pogingen der Zwitsersche voorhoede om den achterstand nog verder te verkleinen. De minuten verstrijken en telkens komt de zege van Holland meer naderbij. In het laatste kwartier golft het spel weer van doel tot doel. Tien minuten voor tijd kogelt Van Gelder tegen de lat. Direct daarop kan Nederland weer een hoekschop nemen, maar deze door van Gel der genomen wordt door Séchehaye het veld ingewerkt. In de laatste minuten neemt Zwitserland nog enkele corners op het Nederlandsche doel, maar ook deze brengen geen resul taat en als scheidsrechter Leclercq voor het laatst fluit verlaten onze Oranjehemden dol gelukkig het veld. Spelerscritiek. /2:_ g hebben /ij de oorza- en reeds na- agaan van ie ze overwin- ïing op Zw:t- :erland. Ten- lotte nog een cort woord over de pres- „eaties der spelers indi vidueel. Als we niet het Nederlandsche elftal mogen jeginnen kun- en wij con- stateeren dat Van itun Halle uitste kend zijn doel heeft verdedigd. Op hooge ballen was hij safe. Hij had geen schuld aan beide doelpunten. Van Run was de beste van de beide backs. Mogelijk heeft zijn routine hier den doorslag gegeven, in ieder geval vonden wij hem zekerder in zijn ingrijpen en weg werken dan van Diepenbeek, al heeft ook de Ajaxied goed gespeeld. Vooral zijn snel heid gaf hem een voorsprong op zijn te genstanders. Beide backs waren trapvast, grove fouten werden niet gemaakt. In de middenlinie was van Heel de beste. Over zijn spel hebben wij reeds uitvoerig verteld, hij was de beste van alle 22 spelers. DE REVANCHE VAN MILAAN. De traditie gebroken en Oranjewint in Zwitserland Oranje in Zwitserland winnaar over de Zwitsers! Dat is het resultaat van den twaalf den wedstrijd tusschen Nederland en Zwitserland. De Oranjeploeg, nog terneergesla gen door het feit, dat haar de weg naar het wereldkampioenschap werd afge sloten door de Zwitsers, heeft op schit terende wyze revanche genomen en tevens de traditie gebroken, dat wij nog nimmer op Zwitserschen bodem de overwinning, zelfs geen gelijk spel hadden kunnen behalen. En toch zoo schreven we Zater dag in onze voorbeschouwing toch kunnen we winnen. Daarmede heb ben de Nederlandsche voetballers nieuwe lauweren geoogst en de Uiver- koorts werkt na Toch ging het zoo gemakkelijk niet en velen, die den wedstrijd per radio volgden, zullen met ons gevreesd heb ben.... toen Zwitserland enkele mi nuten na het begin alweer de leiding na. Maar uit een prachtig genomen cor ner maakte Smit gelijk en toen was het hek van den dam.Bakhuys, v. Gelder en weer Bakhuys zorgden toen, dat Nederland zou gaan win nen. Een 41 voorsprong bij rust: dat moest de eerste zege beteekenen. Zoo is het geworden, ondanks angst en vreeze, ondanks gefluit en gejoel van het Zwitsersche publiek, ondanks zelfs een ongemotiveerde strafschop. Zelfs dit laatste vermocht den on- verzettelijken wil der Oranjeploeg om te winnen, niet te breken en Oranje won, alle sombere voorspellingen van pessimisten ten spijt. Zou dan toch!? Zou dan toch de Hongaarsche ama- teurploeg tegen onze A en B elftal len niets bereikt hebben, omdat de Hollanders thans zoo sterk zijn? Wij vragen, maar vast blijft staan: dat gisteren een traditie gebroken werd, dat prachtig revanche geko men werd voor de Milaneesche ne derlaag! Anderiessen Anderiessen was in het be gin minder goed maar hij heeft zich volkomen hersteld en toen speelde hij weer dat bekende sterk afbreken- le spel en het mttige koppen m plaatsen ont brak ook thans liet. Geen stra- eeg, geen fijne 'ntuitieve spe ar, maar toch een werker, die voor honderd procent zijn plaats in de ploeg waard is. Bas Paauwe speelde te Bern, alsof hij reeds jaren in het Nederlandsche elftal uit komt. En dat is toch niet het geval. Maar dat kan nog komen. Wij voor ons zijn van meening, dat indien zijn spel zich zoo blij 5» ontwikkelen hij de voorkeur boven Pelli kaan verdient, vooral ook daarom, omdat hij en Van Heel elkaar zoo goed begrijpen en eigenlijk denzelfden grondslag aan hun spel geven. Wel3 was snel en handig, physiek in het nadeel ten aanzien van zijn tegenstanders, maar door bovengenoemde eigenschappen werd dit nadeel geheel geneutraliseerd. Zijn voorzetten waren af en toe van een afge meten zuiverheid, dat zelfs backs als Mi nelli en Weiier de grootste moeite hadden het van rechts komend gevaar te bezweren. Hij vormde met Vente een goeden vleugel, al bleef de laatste misschien wat veel ach ter. Hij viel het minste op, maar was de tacticus bij uitnemendheid. Hij bereidde de aanvallen voor, loste weinig schoten, mgar was een nuttige schakel tusschen Bakhuys en Wels. En Bakhuys? Zijn spelverdeelen viel te roemen, hij speelde volkomen on baatzuchtig, loste af en toe gevaarlijke kogels, die tenslotte resultaten hadden. Het vierde doelpunt vooral was bijzonder fraai. Smit werkte hard, een zwoeger van be gin tot einde, een enthousiast speler met een gevaarlijk schot. Zijn eerste doelpunt was een meesterlijk stukje werk. Van Gelder had iets aarzelends in zijn spel. Hij moet er voor oppassen, dat hij door treuzelen het spel niet ophoudt en bovendien moet hij den bal soms veel eer der afjaven om den aanval meer efficient te doen zijn. Zijn doelpunt was een staaltje van keurig doordacht spel. Wat de Zwitsers betreft, Séchehaye had misschien het derde doelpunt kunnen hou-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9