MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 LISSERBROEK H.B.G. Vrijdagavond Jiield de afdee- ling Lisserbroek van het H.B.G. een ver gadering onder presidium van den heer C. Clemens Pz. Na het welkomstwoord van dep voorz. werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De agenda bevatte in hoofdzaak de vier bekende vra gen de saneering betreffende. De vragen 1. 2 en 4 werden zonder discussie aange- gaat om minimum- of garantie-prijzen wer door vele leden het woord gevoerd. Na gehouden stemming bleek, dat de overgoote meerderheid zich uitsprak voor garantieprijs. De volgende motie werd aangenomen: „De afd. Lisserbroek van het H.B.G. op Vrijdag 2 November in alge- meene vergadering bijeen, stelt aam de alg. vergadering van het H.B.G. op Maan dag 5 November 1934 voor om te besluiten dat bij den Ned. Sierteeltcentrale en mits dien bij den minister van Econ. Zaken, ten opzichte van de maatregelen in het bloembollenbedrijf voor 1935 met den meesten aandrang het volgende zal wor den bepleit: le. dat voor 1935 de binnenlandsche mi nimumprijzen worden losgelaten en daar voor in de plaats gesteld worde een ga rantieprijs voor het C. V. surplus; 2e. dat deze garantieprijs gelijk zij aan een rede lijke productieprijs en deze prijs voor 100 pet. t.z.t. worde betaald door het vak on derling, indien n.l. de regeering geen fond sen beschikbaar wenscht te stellen; 3e. dat de onverkoopbare bollen direct na twee- of driemaal veilen uit het momen- teelen aanbod worden genomen en opge slagen en eerst dan weer ingeschakeld als het dagelijks aanbod onvoldoende is; 4e. dat de niet-verkochte bollen per 1 Sept. worden gekeurd op kwaliteit, gewicht en maat en op die basis worden uitbetaald". In een memorie van toelichting worden deze onderscheidingspunten nader uiteen gezet. Na de rondvraag werd deze geanimeer de vergadering gesloten. Afscheidsavond van drie Broeders-Mis sionarissen. Gisteravond had in het p£- ïronaatsgebouw een afscheidsavond plaats van onze drie plaatsgenooten, de eerw. Broeders Willy v. d. Eerden, Willybald Slijkerman en Andreas Roelandse, die in den loop dezer maand zullen vertrekken naar de Missie van Mgr. Brandsma in Afrika aan het Victoriameer. Aan den uitnoodiging hadden velen ge hoor gegeven, zoodat het patronaatsge bouw geheel was bezet. Onder de H. Mis sen hield de weleerw. heer kapelaan Kuy- l»ers in de kerk van de H. Agatha een liefdadigheidspredikatie, waarna de drie Broeders Missionarissen een open schaal- collecte hielden, welke de mooie som van 330 opbracht! Onder de aanwezigen merkten we, behalve de plaatselijke gees telijkheid, o.m. nog op den eerw. pater v. d. Poel, pater Lefeber,-*de weleerw. heer Strijkman, rector v. Zon en rector v. d. Ven uit Leiden. De zeereerw. heer pastoor Thomann heette allen welkom en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Deze is om afscheid te nemen van drie onzer plaatsgenooten, die jr den vreemde gaan arbeiden voor het heil der zielen. Waj wenschen hen Gods besten zegen toe bij deze onderneming en hopen, dat zij zeer vruchtbaar mogen wer ken in Wijngaard des Heeren en zij over 20 jaren, behouden mogen terugkeeren. Vervolgens nam kapelaan Krypers het woord en heette allereerst de drie Broe ders welkom, vervolgens de eerw. geeste lijkheid, de ouders der missionarissen en voorts al de vertegenwoordigers der ver schillende organisaties. Vervolgens deed hij uitkomen, dat dezen avond een feeste lijk karakter draagt, waarop de Kruis vaart ons op aangename wijze zal bezig houden. Echter hebben we gebroken met het dilettanten-tooneel en voortaan krij gen we van de Kruisvaart het Leekenspel, hetgeen we vanavond voor 't eerst zullen uitvoeren. Het is een programma, dat ge makkelijk te volgen zal zijn. Zijneerw. hoopte, dat het spel zou slagen en de aan wezigen zich zouden amuseeren. Allereerst werd ten gehoore gebracht: „De zeven Wilgen" van Adama van Schel- tema, gevolgd door „Excelsior" van Guido Gezelle, en „Bedelbroeder" van Jacq Schreurs M.S.C. Deze stukjes werden op mooie wijze voorgedragen en in alle stil te gevolgd. „Franciscus en de Roovers" van Henri Ghéon, door een achttal Kruis vaarders opgevoerd, bevatte ongetwijfeld veel leerrijks, doch de stemmen waren niet vèr in de zaal te verstaan, wat te betreu ren viel. Het vond een aandachtig gehoor en verwierf een dankbaar applaus. Mooi werd hierna uitgevoerd „In den wind", een bewegingskoor. Dit heeft voorzeker heel wat studie vereischt, maar werd dan ook onberispelijk uitgevoerd! Vervolgens verkeeg de heer Jac. Reewijk het woord, die in een geestig speechje namens de" Kruisvaart van Lisse de vertrekkende Broeders een voorspoedige reis voorspelde en een rijke oogst voor den Wijngaard des Heeren. Hij wees er hierbij op, dat de Kruisvaart van Lisse dezen zomer een reis r.aar Texel heeft gemaakt en dat ze deze reis onder bescherming had gesteld van de H. Driekoningen'. Namens de Kruisvaart bood hij den scheidenden Broe ders een beeltenis aan van de H. Drie koningen, opdat ook zij hun reis onder de schutse van de H. Driekoningen mogen stellen. Hierna werd gepauzeerd. Onder leiding van Th. Hoogervorst werden onder de pauze eenige liederen ten gehoore ge bracht. Na de pauze werd opgevoerd: „De hond van de straat", een stukje waarin een Vagebond, twee Broeders en een Abt voorkwamen en dat werkelijk prachtig werd vertolkt. Een ander stukje, wat tot inhoud had het volgen van het Kruis van den Heer, was indrukwekkend en werd mooi uitgevoerd. Aan het slot verkreeg de eerw. Broeder Andreas het woord en dank te allen die zich hadden beijverd dezen mooien afscheidsavond te organiseeren en /oo schitterend te doen slagen, waarbij hij kapelaan Kuipers voor de mooie predi cate en ook de voetballers niet vergat. Vervolgens verkreeg de eerw. pater Le- feber het woord, die deed uitkomen dat de dank van dezen avond geheel toekomt aan de Lisser geestelijkheid en de jeugdi ge kruisvaarders. Hij dankte namens de Broeders voor dezen mooien avond en schetste vervolgens de moeilijke taak van het missiewerk en de nederige taak van de Broedesr bij dit mooie werk. Maar toch, God zal niet vragen, of ge een schepter of een bezem in de hand hebt gehad. Het werk is zichzelf offeren voor de zaak van God. De Broeders kunnen veel invloed uitoefenen bij het bekeeringswerk. Ook Broeder Willybald verkreeg het woord en bracht een woord van dank na mens de ouders. Spr. vroeg voor hun werk de gebeden van de Lisser Katholieken. Ook Broeder Willy v. d. Eerden sprak dankwoorden aan allen, die hadden mede gewerkt om dezen afscheidsavond tot een onvergetelijke te maken. Kapelaan Kuy- pers sprak het slotwoord, waarna men huistoe ging. WARMOND. „St. Mathias". De tooneelvereeniging „St. Mathias zal op Zondag 18 November a.s. een opvoering geven van het bekende tooneelspel in drie bedrijven „Kruisvaart" van Jan Grosveld, terwijl tevens zal wor den opgevoerd de klucht in een bedrijf ge titeld „Bureau-succes" door G. A. S. Er wacht ons dus weer veel moois te genie ten. T.B.C.-bestrijding. Uit het financieel verslag der T.B.C.-bestrijding in deze ge meente ontleenen wij, dat in het Sanato rium „Berg en Bosch" te Bilthoven wer den verpleegd 4 patiënten met een aantal verpleegdagen van 814. In het zeehospitium te Katwijk aan Zee werd verpleegd 1 pa tiënt met 152 verpleegdagen, terwijl 1 pa tiënt werd verpleegd in het sanatorium „Zonnegloren" te Soest met een aantal van 181 verpleegdagen. In de totaal kosten werden bijgedragen door Herwonnen Levenskracht 915.75, door de gemeente ƒ567.42, door de ouders of familieleden van de verpleegden 356.16, door het R.K. Armbestuur 99.44 en door het protestant Armbestuur ƒ50. Door on derlinge samenwerking is hier heel wat moois tot stand gekomen. WASSENAAR Gevestigd: Dr. A. Reens en vr., uit den Haag, v. Z. v. N.straat 65 H. Riem, autohandelaar, uit den Haag Joh. de Witt- straat 22 -j- F. J. R. Riemann, uit Baarn, L. Kerkdam 64a M. C. La Rivière, dienst bode, uit Den Haag Rijksstraatweg 621 R. Ritter, dienstbode, uit Den Haag, Rijks straatweg 793 C. M. van Rooijen en gez., kleermaker, uit Noord wijk, Rijksstraatweg 366 J. A. Ruitenberg en vr., uit Den Haag, Tulpweg 27 A. P. van Rijswijk, geh. met A. H. van Rood, uit Den Haag, Houtlaan 6 C. L. Scheumann, dienst bode, uit Den Haag, Konijnenlaan 40 M. Schreijag, dienstbode uit den Haag, Prins Hendriklaan 2 S. K. E. Volker, geb. Schroder en gez., uit Bloemendaal, Zijllaan 10 Szuosich, dienstbode, uit Oostenrk, v. Z. v. N.-straat 46 E. A. Schüttenhelm, uit Delft, Acacialaan 14 M! Sensky, dienstbode, uit Dinslaken, van Calcarlaan 9 L. G. Schwalbach en gez., koopman, uit Den Haag, Bloemcamplaan 80 P. H. Siemons, dienstbode, uit Den Haag, idem 72 E. W. Smit, uit Scheemda, Teijlinger- horstlaan 5 G. T. C. Spierenburg, uit Zoeterwoude, Wittelaan 20 G. Sterker en gezin, reiziger, uit Den Haag, Crocusstraat 12 E. Stickert, dienstbode, uit Den Haag, Katw.weg 19a. A. W. Timmer, pikeur, uit Den Haag, Wassen.weg 9 A. Ver- braeck en gez., boekhandelaar, uit Den Haag, v. Z. v. N.straat 62 J. E. Vis, uit Leimuiden, Wittenb.weg 176 H. Vogel en gezin, banketbakker, uit Den Haag, van Z. v. N.straat 206 J. Vreeswijk en vr.„ huisknecht, uit Den Haag, Bloemcamplaan 61 H. J. Vrouwes en vr., chauffeur, uit Den Haag, Buurtweg 96 K. de Waal en vr., inspec. levensverzekering, uit Den Haag Crocusstraat 14 E. Westerhof uit Beilen, Jagerslaan 2 A. W. Westgeest, uit Nij megen, Achterweg 33 W. Winterberg, dienstbode, uit Den Haag, Sophialaan 2 G. Withaar, dienstbode, Zuidwolde, Oranje laan 20 Wed. P. M. A. Geldteller geb. Zoost, verpleegster, uit Den Haag, L. Kerk dam 96 T. Averbeck, dienstbode, uit Nun- ster. Eikenlaan 35 W. Binnendijk, geb. Bakker, uit Heerenveer, Oostdorperweg 140 M. E. Baltus, dienstbode uit Oberhausen, KL Persijnlaan 14 G. v. d. Brink, dienst bode, uit Haarlem, Kagerslaan 3 E. Dijks hoorn, uit Hildesheim, Persijnlaan 4 P. C. K. de Joode, stuurman, koopvaardij uit Batavia, Prinsen weg 19 A. Keblitsch, dienstbode, uit Oostenrijk, Gr. Hoefijzerlaan 63 R. Kette, hotelmeisje, uit Oostenrijk, Park O. Wassenaar 1 A. R. de Kieviet, slager uit Den Haag, Oostdorperweg 22 R. Koglerf, uit Weenen, van Calcarlaan 3 b J. G. Oostdam en gezin, werkman Rijks- telegrafie, uit Den Haag, Mariastraat 12 H. E. A. Pechan, uit Oostenrijk, Persijn laan 2. Vertrokken: E. de Boer naar Rijs wijk J. Versteeg naar Sprang H. W. van Donkelaar naar Den Haag S. Jur, kowitsch naar Amsterdam M. Josteit naar Den Haag A. C. M. Smeets naar Naaldwijk G. A. Blok van Laer naar Den Haag H. van de Boer naar Olde- markt C. J. Marinus naar Den Haag, Zusterstraat 44 H. Schaupp naar Den Haag Wed. M. H. Schmidt naar Den Haag A. M. Vogelensang naar Den Haag W. Karssen en vr. naar Den Haag G. Behrend naar Den Haag A. G. For tuin naar Bodegraven O. Schaupp naar Den Haag A. Post naar Rijswijk J. Moret naar Den Haag M. M. Moret geb. Scherpenhuijzen en dr. naar Den Haag K. H. Hoekstra en vr. naar Brussel C. P. Heijnis naar Zetten Wed. N. Hoog- straaten geb. Kuneman naar Den Haag M. N. Galestin en gezin naar Den Haag E. Scherr naar Den Haag W. Kreukniet naar Leiden, Witte Singel 8. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr.30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG MIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van üe gewenschte inlichtingen- iaimeiGen van contriDueerende leden en, aanvragen voor kraamhulp -Telet. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Voor hen, die „uitvoering" geven. Nu de winter nadert en de tijd voor uitvoerin gen is aangebroken, maken we belangheb benden er op attent, dat aanvragen om ver gunning voor het geven van voorstellingen, vermakelijkheden enz. bij den Burgemees ter moeten zijn ingekomen ten minste 7 dagen voor den dag, waarop men voorne mens is die te geven. Winkelweek 1934. De Burgemeester heeft het eere-voorzitterschap der winkel week-commissie aanvaard. Valsch geld. Door P. S. werd bij de politie aangifte gedaan van de ontvangst van een valsche gulden. We vernemen dat den laatsten tijd meermalen valsche gul dens in omloop werden gebracht. Vlug werk. Deze week werd reeds een aanvang gemaakt met het amoveeren van de door brand vernielde 3e klasse wacht kamer van het Stationsgebouw der Ned. Spoorwegen alhier. Naar we vernemen moet de herbouw van dit stationsgedeelte binnen zes weken gereed zijn. BODEGRAVEN. „Graal"-uitvoering. Gisteravond werd in dit seizoen de derde uitvoering van de Graal gegeven, ditmaal door de tooneel- club van de Graal. Te acht uur opent Pastoor Lühn. Zijn eerw. zegt, dat de Graalactie hem zeer na aan 't hart ligt en het hem een vreugde is op dezen avond een enkel woord te mogen spreken. De Graal, aldus spr., is een reli- gieuse, cultureele en sociale beweging, vol gens den wensch van den Bisschop. Het uit wendige hetwelk de Graal biedt, komt slechts voort uit het inwendige, hetwelk in haar leden leeft. De hulp, welke onze ver- eeniging van de overheid uit Amsterdam ontvangt, is voortreffelijk. Spr. heet allen welkom, niet in het minst kapelaan van Teylingen. Voorts spoort spr. de aanwezi gen aan,'propagandist voor de Graalbewe ging te zijn. Ieder meisje hoort in deze vereeniging thuis. De hoofdleidster neemt hierna enkele oogenblikken het woord en zet in treffen de bewoordingen uiteen, hetgeen de Graal is en wil, vergelijkt het willen van de Graal met Ruslands program: De Graal wil ons gebed „Laat toekomen Uw Rijk", bewaar heid zien. De Paus zegt dat de wereld lief de en offergeest mist en dat de Graalleden wel terdege hieraan kunnen mede arbeiden dit de wereld voor te houden. „Voorbeel den trekken". Het grootste middel hiertoe is zelfheiliging. Onder ieder Graal-uniform een fier, blij, katholiek hart! Allereerst wordt door de dames Mien Kuipers en Nel Stolkwijk gedeclameerd „De Beltrommel" van Guido Gezelle. Een mooi gedicht van de engel en de bedroefde ziel. Daarna werd gespeeld „Achter de Cou lissen", blijspel in drie bedrijven. Het eer ste bedrijf speelt ten huize van Mevr. de Veer, waarin de eerste stappen gezet wor den. voor een, voor liefdadigheid op te voe ren drama. Tengevolge van oneenigheden worden de plannen weer afgelast, doch tus- schen het eerste en tweede bedrijf weer goedgemaakt, waarna in het tweede bedrijf het „drama" opgevoerd wordt, en het too- neel het aanblik geeft, hoe het er aan toe gaat achter de coulissen. Het derde be drijf geeft de rekening en verantwoording, waaruit tenslotte blijkt, dat ten bate der liefdadigheid nagenoeg niets overblijft. Er is hartelijk genoten van dit stuk, waarmee wij de dames wel kunnen felici- teeren. De rollen waren in goede handen en werden goed gekend. Het geheel stond onder leiding van Mej. Tr. Aengenent. Een en ander werd afgewisseld door een mop op de piano, waarbij de aanwezigen stille(?) medewerking verleenden. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Donderdag 8 November des voor middags 9 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Aanbieding gemeentebegroo- ting dienst 1935. 3. Invoering registratuur- stelsel van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. 4. Muziek in café's. 5. Verzoek van J. Pietersen te Noorden om verhooging van het subsidie voor het ver voer van leerlingen naar de Nijverheids avondschool te Woerden. 6. Nadere voor- loopige vaststelling van de gemeente-reke ning dienst 1932. 7. Onderhandsche verkoop van de voormalige gemeenschappelijke openbare lagere school met speelplaats en de daarbij behoorende woning met erf te Noorden. ZOETERWOUDE (H.R.). St. Josephgezellenvereeniging „Meer burg". Woensdag 7 November a.s. zal de heer A. Wintermolen een inleiding houden over het onderwerp: Wat hebben wij aan Indië. Aanvang der vergadering om half acht. Aller opkomst wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling iedere maand een dergelijke spreekbeurt te organiseeren. Medewerking van de heeren Th. Brouwers en P. Hockx is bereids verkregen. VOOR HUIS EN KOF WENKEN VOOR IEDERE MAAND. lste helft November. BEMESTING VAN DEN BOOMGAARD. Als de boomen hun blad hebben laten vallen en de groei heeft opgehouden, kan men de bemesting toepassen. Een vrucht- boom voedt zich op dezelfde wijze als onze land- en tuinbouwgewassen en haalt dus evenals deze zijn voedsel uit de lucht en uit den bodem. De voornaamste stoffen, die de vruchtboom uit den bodem haalt, zijn: stik- stof, fosforzuur, kalk, ijzer en magnesium, j Daar de boom meer dan onze éénjarige ge wassen gedurende vele jaren aan zijn standplaats is gebonden, is het noodig, dat de standplaats ruim voorzien is van de noo- dige voedingsstoffen. Hierbij komen in aan merking kalk, kali, fosforzuur en stikstof; de andere voedingsstoffen zijn doorgaans in eiken bodem voldoende aanwezig of wor- J den met de bemesting erin gebracht: mag- nesium bijv. komt ook voor plm. 5 pet. in Thomas-slakkenmeel voor. In dit artikeltje vestigen we speciaal de aandacht op kalk en kali; (een volgende maal krijgen de andere voedingsstoffen een beurt). Spaart geen tijd noch kali! schreef indertijd dr. Cattie in een zeer belangrijken open brief aan ale boomgaardeniers en fruittelers in Nederland. Waarom hij zoo schreef, wordt ons duidelijk, als we weten dat in de houtasch der loofboomen gevon den wordt: 10 pet. kali, 30 pet. kalk en 3J4 pet. fosforzuur en dat de onderzoekingen van Truffaut te zien gaven, dat in 1 K.G. éénjarig hout de volgende hoeveelheden kali, kalk en fosforzuur werden gevonden: Kali: Appelb. 0.730, Pereb. 0.911, Pruimeb. 0.579 en Kerseb. 1.500; Kalk, resp. 7.230, 4.420, 3.270 en 4.170; Fosforzuur 0.610, 0.280, 0.263 en 0.336. We zien, dat kalk en kali, vooral de eer ste, overwegend in het hout voorkomen. In de vruchten zelf is de verhouding anders, I zooals we een volgende maal zullen zien. Kalk oefent bovendien een zeer gunstigen invloed uit op de vruchtvorming en op het suikergehalte van het ooft, terwijl zij in verbinding met kali aan de boomen vast- hout geeft, dat een grooten weerstand te gen schadelijke invloeden bezit. Bovendien j is de kalk een groote verbeteraar van den bodem Kali werkt in .ie eerste plaats mee, om den vruchtboom een gezond en krach- j tig loof te verschaffen, waai door de boom den grondslag krijgt voor een goeden was- I dam. Het kali roept krachtige vruchten- 1 knoppen te voorschijn, terwijl het zeer gun stig inwerkt op de volkomen ontwikkeling van het ooft. Ook op den smaak, den geur en de kleur van het ooft oefent het kali een goeden invloed uit. Kali bewerkt dus be halve een grootere hoeveelheid ok een be tere hoedanigheid van het ooft, waardoor dit een grootere marktwaarde krijgt. Begin van kaligebrek is kenbaar aan de zwart- groene kleur der bladeren; wordt het er- j ger, dan ziet men tusschen de bladnavcn kroeselige bruingekleurde vlekken. Ook het ontijdig laten vallen van de vrucht kan een gevolg van kaligebrek zijn, vooral bij den appel, den grootsten kaliverbuiker onzer vruchtboomen. Voor dezen keer legen we dus vast dat kalk en kali in het leven der vruchtboomen een voorname rol spelen en dat het dus twee stoffen zijn, die bij de bemesting der boomgaarden en fruittuinen volstrekt niet mogen ontbreken. VOOR DE KEUKEN Huismoeders dienen te weten, dat de voe ding der jonge kinderen overwegenden in vloed heeft op de kwaliteit der tanden; vooral het eten van meelspijzen en zoetig heden, die een zuur beslag op de tanden doen ontsaan, zijn voor het behoud van een goed gebit verderfelijk. Appels, wortels, knollen e.d. versterken het gebit zoowel door hun hardheid, waardoor zij goed 'ge- kauw moeten worden. De bekende dr. J. H. Kellogg schreef onlangs in een arti kel over 't zuurgehalte van voedingsmid delen ook over zuringzuur en exaalzuur. Hij noemt zuringzuur ontwijfelbaar giftig. Het komt in beteekenende hoeveelheden voor in rhabarber, zuring, spinazie, thee, cacao en peper. Peper wordt in te kleine hoeveelheden gebruikt, dan dat het zuring zuur er in zou kunnen schaden. Anders is het met thee en cacao. Een kop thee of cacao bevat zegt hij 4 maal zooveel zuringzuur als het lichaam in normalen I toestand produceert, wat blijkt uit de hoe- I veelheid, die in de urine wordt afgeschei- j den. Tweemaal het normale bedrag wordt beschouwd als ziekelijke afwijking; dus een enkele kop cacao of thee brengt de dubbele hoeveelheid in het lichaam, die een patiën afscheidt. Bij spinazie kan het I zuringzuur verwijderd worden door aiko- ken, hr.ewel het in 't algemeen, zooals de meeste lezeressen wel weten, niet aan te i bevelen is, om de groenten af te koen. Rha- I barber vindt dr. Kellogg een heel verkeerd en gevaarlijk voedsel. Deze plant wordt al- l leen gegeten om zijn smakelijken zuren smaak, die ongelukkig vooral aan 't oxaal zuur te wijten is. Deze bevat daarvan ruim 1 gram per ounce, dat is ongeveer een kwart procent. Een gewone maaltijd bevat ongeveer 0.2 gram van dit zuur. Meestal wordt men daar niet direct ongesteld van, hoewel het is voorgekomen. Maar dit be drag is meer dan 40 x dat, wat de weefsels en de nieren in normalen tijd te verwerken krijgen. Lijders aan chronische nieronlste- king kunnen daar plotselinge opflikkerin gen van krijgen, en daar die ziekte vaak voorkomt zonder dat men 't weet, kan rha barber aanleiding geven tot acute nephri tis. Oxaalzuur gaat de werking van het speeksel op zetmeelachtige stoffen tegen, en dus bemoeilijkt rhabarber de verteer baarheid van brood, aardappels, en andere meelspijzen, wanneer die gelijktijdig gege- i ten worden. HET HAKENKRUIS. „Woher kommt das Hakenkreuz?", luidt de titel van een in 1933 in Duitsch- land verschenen boekje. En het antwoord daarin was volkomen gelijkluidend aan de officieele Hitleriaan- sche opvatting: De ware Duitscher is de afstammeling, de drager van het edele ras der Ariërs, en het symbool van dit ras was het Haken kruis, de swastika. Daarom hebben de nationaal-socialisten het als hun bewegings-symbool gekozen. Er is nu, onder den titel „Het Haken kruis Arisch?", een aardig Nederlandsch boekje verschenen, geschreven door dr. A. Roes, een deskundige op archeologisch ge bied, die daarin hoofdzakelijk twee vragen behandelt: ten eerste, of de Duitschers het recht hebben, zich als de ware afstamme lingen en dragers van het Arische ras te beschouwen, en, ten tweede, of het haken kruis werkelijk het stam-symbool van de Ariërs is geweest. Beide vragen beantwoordt dr. Roes ont kennend. De Duitschers zijn, zelfs zonder de Joden, volstrekt geen zuiver-Arisch ras, maar een volk van zeer gemengde samen stelling, en het hakenkruis is volstrekt niet in oorsprong het symbool en stamteeken der Ariërs: het teeken is niet van Indo- germaanschen oorsprong, het is in plaats en tijd niet speciaal met Indo-gérmanen verbonden, maar verschijnt en verdwijnt in Europa met bepaalde kunststroomingen; wèl is het teeken zeer en zeer oud, doch het eenige land, waar het zich duizenden jaren in allerlei vormen heeft gehandhaafd, is Perzië. Dr. Roes zet dit alles aan de hand van tal van historische feiten en gegevens uiteen. En, afgezien van alle bepaalde conclu sies, is het in ieder geval al hoogst inte ressant na te gaan, hoe een teeken als het hakenkruis, lang vóór onze jaartelling ont staan, zich de eeuwen door heeft gehand haafd. „Avondpost". Wetenschappslijke EencLien MNEMOSIME-DAG TE UTRECHT. Op 3 November werd te Utrecht een „Mnemosime-dag" gehouden. („Mnemosi- me" is een wetenschappelijk, in Nederland verschijnend, tijdschrift op klassiek ge bied). Deze dag, welke voor de eerste keer werd gehouden was ook bedoeld om con tact te krijgen tusschen de studenten clas sici van de verschillende Nederlandsche Universiteiten. Vertegenwoordigd waren Amsterdam, Groningen, Leiden. Door Utrechtsche classici werden de deelnemers aan het station afgehaald en naar „de Dietsche Taveerne" geleid, waar door een groot aantal studenten een gezamenlijke lunch werd gebruikt. De zorgen voor dit alles waren gedaan door 't Utrechtsch klasiek Dispuut „Pnux". Om 3 uur had een vergadering plaats in de aula der Universiteit, waar prof. Wa genvoort een inleidend woord sprak, en prof. F. Muller Jzn. (Leiden) een rede hield over „Taalstudie en Litterae Latinae" O.m. waren aanwezig de secretaris van het College van Curatoren der Universiteit van Utrecht en de professors Bolkestein, Damsté, Vollgraff; uit Leiden prof. dr. Byvanck, Muller; uit Nijmegen prof. E. Drerup, dr. F. J. De Waele. Na afloop van deze uiteenzetting werd naar de Senaatszaal gegaan, waar thee werd geserveerd en o.m. oud- en nieuw- Grieksche liederen werden gezongen door een dameskoortje (soliste mej. Kamerlingh, Helmond). Na afloop' vereenigden zich een aantal deelnemers in den Raadskelder om te di- neeren. 3T00MV AARTBER ÜCHTEN KON. NED STOOMB MAATSCHAPPIJ DEUCALION arr. 3 Nov. van Venetië te friëst. GANYMEDES vertr. 2 Nov. van Tanger naar Gibraltar. HERMES arr. 3 Nov. van Izmir te Istan bul. POSEIDON arr. 3 Nov. van Amsterdam te Rotterdam. SIMON BOLIVAR arr. 2 Nov. van Am sterdam te Hamburg. VENUS vertr. 2 Nov. van Palermo naar Malaga. VESTA, Messina-Amsterdam pass. 3 Nov. Lydd. KON HOLL LLOYD SALLAND (thuisr.) pass. 2 November Ouessant. KON PAKETV MAATSCHAPPIJ. LE MAIRE arr. 1 Nov. van Port Natal te Batavia. HOLLAND AMERIKA-L1JN LEERDAM, Rott.-New York pass. 2 Nov. St. Catherines Point. LOCHGOIL, Vancouver n. Rotterdam, pass. 3 Nov. Prawlépnt n. Southampton. ROTTERDAMS!. HE LLOYD KERTOSONO r.) pass. 3 Nov. Oues sant. KOTA AGOENG (iitr.) pass. 3 Nov. te Dover. ROTTLRDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI vertr. 3 Nov. van Rotterdam n. Buenos Aires. STOOMVAAR! MIJ OCEAAN. MF.LAMPUS, Java-Amsterdam pass. 2 Nov. Gibraltar. MYRMIDON, Java-Amsterdam vertr. 2 Nov. van Golombo. VEREEN NEDEKL «CHEe *»V A ART MIJ. (HollandAustralië Lijn). AAGTEKERK (uitr.) pass. 1 November Niton.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8