MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAHD. RIJKSBANK STAAKT TRANSFER BETALING. Overmaking van 40% voor het komende halfjaar wordt stopgezet. De Duitsche Rijksbank heeft Zaterdag onder referte aan par. 3 van de wet in zake haar betalingsverplichtingen jegens het buitenland en in overeenstemming met het communiqué der transfer-conferentie te Berlijn van 29 Mei 1934 en de op 14 Juni 1934 afgelegde verklaring, het volgende be kend gemaakt: Gezien de ongunstige ontwikkeling van de deviezensituatie ziet de Rijksbank zich genoodzaakt van het haar in het commu niqué van 29 Mei 1934 van de Berlijnsche transferbesprekingen voorbehouden recht gebruik te maken en van het aanbod van een gedeeltelijke betaling van 40% van dé in de periode van 1 Juli tot 30 Juni 1935 vervallende rentecoupons evenals ook de tekst van het transfercommuniqué overeen komen met de rentecoupons, af te zien. Deze verklaring beteekent dat de trans fer in contanten voor het komende halfjaar op de Duitsche buitenlandsche schulden met inbegrip van de Dawes- en Younglee- ningen niet betaald worden. Par. 3 van de wet .in zake de betalings verplichtingen tegenover het buitenland bepaalt dat de houders van fundeeririgs- obligaties, welke de houders van coupons van de conversiekas verstrekt zijn, hun rentevorderingen bij de Rijksbank voor 40% van het nominale bedrag kunnen ver- koopen. DE STRIJD OM DE SAAR. Het „Deutsche Front" gaat te keer tegen Frankrijk. Onder den titel „Wee den beschermden" schrijft het Duitsche Front o.m.: Frank rijk concentreert troepen aan zijn Ooste lijke grenzen. Frankrijk brengt daardoor niet alleen de rust aan de Saar, maar ook de orde en rust in geheel Europa in gevaar. De tijden der Fransche bezetting van 1919 zijn in de herinnering van alle Duitschers in het Saargebied gebleven, zoodat zij geen tweede editie der Fransche militaire dicta tuur wenschen te beleven. Frankrijk, aldus het „Duitsche Front", dat niet in staat was het leven van zijn koninklijken gast uit Joego-Slavië te be schermen, dat niet in staat was Barthou te behoeden voor de moordende kogels van een enkele waanzinnige, werpt zich plotse ling op tot beschermheer van een geheel vreemd volk. Frankrijk, dat een Stavis- ky-schandaal beleefde, voortdurend in on rust verkeert en deze onrusten niet ver mag te dempen, dit Frankrijk gevoelt zich geroepen op Duitschen grond een Putsch te dempen, welke noch uitgebroken is, noch in overweging is. Wie moet eigenlijk beschermd worden? De Duitsche bevolking aan de Saar? En door wien? Of wil Frankrijk de Duitsche bevolking beschermen tegen de separatis ten en emigranten? Dan zouden de emi granten eenvoudig uit het Saargebied ver wijderd moeten worden. Frankrijk wil, aldus het Duitsche Front, de vrije stemming niet garandeeren, doch saboteeren. Frankrijk doet zich voor in een rol die het in 't geheel niet toekomt. Als de Duitschers aan de Saar zich be scherming zou wenschen, dan zou het zijn om zich tegen zijn Fransche „beschermers" te beschermen. Maar laten we het maar zeggen: Frankrijks' generaals willen met zich hun oorlogsbestemming bewust blij- Ze willen Duitschland toonen: „Kijk hier, zoo staan we er bij, jullie kunt met je schoppen en je arbeidsleger wel thuis blij ven". Dergelijke ophitsende artikelen moeten in Frankrijk natuurlijk kwaad bloed zetten. Het is te verwachten, dat de regeerings- commissie in het Saargebied dit nazi-blad zal verbieden, wat natuurlijk ook al weer op de gemoederen niet kalmeerend zal wer ken. HET CONFLICT IN DE EVANGELISCHE KERK. Een sensationeele wending? Volgens een telegram aan de „Telegraaf" heeft het conflict in de Duitsche kerk een sensationeele wending genomen. De drie bisschoppen, die verleden week een onder houd met den Führer hebben gehad, n.l. dr. Meiser,' dr. Wurm en dr. Marahrens zijn gisteren te Berlijn aangekomen om te on derhandelen met dr. Kinder, het hoofd der Duitsche Christenen. Deze stap der drie bisschoppen heeft groote opwinding in op- positioneele kerkelijke kringen veroor zaakt, daar de Belijdeniskerk 20 maanden lang tegen dr. Kinder in verzet is geweest. De idee van een compromis stuit de oppo- sitioneele geloovigen tegen de borst. Men is van meening, dat pogingen worden ge daan om de drie bisschopen te overreden tot een compromis over te gaan, dat de Duitsche christenen zou bevredigen en rijksbisschop Muller als hoofd van de kerk zou handhaven. Aan de bisschoppen zou zijn medege deeld, dat indien zij niet tot een compromis komen, de staat opnieuw in het conflict zou intervenieeren. Naar uit Zuid-Duitschland verluidt zou den de minder gematigde leden der natio- naal-socialistische partij pogingen doen deze politiek van vrede, welke rijkskanse lier Hitier wenscht te volgen, te voorko men. DOUMERGUE'S HERVORMINGSPLAN. De tekst van het wetsontwerp in zake de staatshervorming, welke Zaterdag door de meerderheid van den ministerraad is goedgekeurd, bevat, naar Reuter meldt, vier punten. Ie. Het aantal ministers wordt vastge steld op maximaal 20, waarin niet is begre pen de voorzitter van den ministerraad, die den titel krijgt van eerste minister zonder portefeuille. 2e. De president van de republiek wordt gemachtigd de Kamer, vóór afloop van den wettelijken termijn, te ontbinden, doch ge durende het eerste zittingsjaar mag die ontbinding slechts plaats hebben op advies van den Senaat. 3. Ongerechtvaardigde, gemeenschappe lijke staking van het werk brengt verbre king van het contract tusschen staat en ambtenaren met zich mede. 4e. Buiten het initiatief van de regee ring om, kan geen enkel voorstel tot het doen van uitgaven in behandeling worden genomen, indien beide Kamers niet tevens de overeenkomstige dekking goedkeuren. Als de begrooting niet is aangenomen vóór 1 Januari van het jaar, waarvoor zij be stemd is, zal de president der republiek voor het geheele jaar, of een gedeelte daarvan, de begrooting van het vooraf gaande jaar van kracht kunnen verklaren. Alvorens de bijeenroeping van de Natio nale Vergadering te Versailles voor te stellen, zal Doumergue een beslissende stemming uitlokken door de Kamer te verzoeken drie voorloopige twaalfden der begrooting goed te keuren. SPANJE. PROCLAMATIE VAN KARDINAAL BARRAQUER. Aansporing tot vergevingsgezindheid jegens de vijanden der Kerk. Kardinaal Vidal y Barraquer, aartsbis schop van Tarragona en primaat van Spanje, heeft naar aanleiding van de re volutie in Asturië en Barcelona een her derlijk schrijven uitgevaardigd, waarin de katholieken worden aangemaand hun vij anden te vergeven en kwaad met goed te vergelden. Niemand uwer, zoo schrijft de primaat, mag zich zelf recht verschaffen. Laat uw toorn bedaren, want er staat geschreven: „Aan mij is de wraak, ik zal iedereen oor- deelen naar zijn werken. Als uw vijand honger lijdt, geeft hem dan te eten, en als hij dorst lijdt, geeft hem dan te drinken". In het bijzonder de geestelijken en de kloosterlingen moeten het kwaad met goed vergelden. Een priester, die de kerkver- volgers haat, is niet langer het zout der aarde, dat de wereld voor bederf moet be waren. De rijken en zij die met gezag zijn be kleed, mogen het gebod der naastenliefde niet uit het oog verliezen. Wie over an deren heeft te oordeelen, overwinne eerst zich zelve en late zich onder deze droevige omstandigheden niet verleiden tot wraak. Wij vermanen tenslotte al onze geloo vigen, zoo besluit de kardinaal, Gode eer herstel te brengen voor den smaad, die Hem is aangedaan en tijdens de Novem- bermaand vurig te bidden voor allen, die gevallen zijn als het slachtoffer van hun plicht, alsmede voor alle andere gesneu velden, en voor al onze dwalende broeders. Wij wijzen u op de sociale plichten van liefde en rechtvaardigheid die gij hebt te vervullen. Volgens het verlangen der Pau sen moeten allen samenwerken en ijveren voor een nieuwe maatschappij, gegrondvest op de beginselen der sociale encyclieken. Het wettig gezag moet gesteund worden, opdat de vrede van Christus heersche in ons zwaar beproefd vaderland. ZUIVERING VAN HET ONDERWIJZERS CORPS IN ASTURIë. Over den toestand in Asturië wordt ge- meldt, dat de ministerraad heeft besloten een gouverneur-generaal voor het opstan dige gebied te benoemen, die uitgebreide volmachten zal hebben en alle ministeries zal vertegenwoordigen. Hij moet o.a. zor gen voor een zuivering van het corps on derwijzers, dat grootendeels communistisch getint is en in groote mate heeft bijgedra gen tot het uitbreken van den opstand. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Bisschop vertelt zijn ervaringen. Een Mexicaansche bisschop, die thans in San Antonio (Texas) in ballingschap ver toeft, heeft in een particulier onderhoud een korte schets gegeven van den huidigen toestand in zijn land. De godsdienstvervolging, die de laatste acht jaren haast onafgebroken in Mexico gewoed heeft", aldus de bisschop, „teistert thans vooral mijn diocees. Er worden geen godsdienstoefeningen meer gehouden. Na genoeg alle priesters zijn verbannen, ter wijl de geloovigen met geweld van wape nen worden teruggehouden van de weinige priesters, die nog zijn achtergebleven en die men bij dag en bij nacht om toediening van de H. Sacramenten vraagt. Nog nooit heeft in de geschiedenis van het christendom zoo'n duivelsche vervol ging gewoed. De regeering doet al het mo gelijke om ieder spoor van godsdienst of christelijke beschaving uit te vagen, maar het ergst van alles is, dat het buitenland zich daar hoegenaamd niets van aantrekt. Er schijnt een afspraak te bestaan om over alles wat in Mexico geschiedt, de diepste onverschilligheid te bewaren. De Mexicaansche autoriteiten voeren op de scholen, zooals men weet, het socialis tisch onderwijs in, dat gepaard gaat met de meest verregaande brutale sexueele voorlichting, die een ruïne voor de jeugd beteekent. Dit onderwijs moet ook op de bijzondere scholen worden ingevoerd, gelijk bekend is, hetgeen allernoodlottigst is". Een encycliek te verwachten? Naar verluidt, houdt de Heilige Vader zich op het oogenblik bezig met de voor bereiding van een encycliek over den toe stand der Katholieke Kerk in Mexico. Zijne Heiligheid had Zaterdag een lang durige bespreking met den Vrijdagavond van het Internationaal Eucharistisch Con gres uit Buenos Aires teruggekeerden kar dinaal-staatssecretaris Eugenio Pacelii, waaraan ook de onderstaatssecretarissen Mgr. Octaviani en Mgr. Pizzardo deelna men. In het verloop van deze besprekingen werd de door de jongste gebeurtenissen ge schapen toestand der Katholieke Kerk in Mexico in alle details besproken. In kringen, die met het Vaticaan in nau we relatie staan, wordt met nadruk erop gewezen, dat de Katholieke geestelijkheid in Mexico sleeds het vaderland trouw ge weest is en zich niet gemengd heeft in de politieke aangelegenheid van Mexico. De Mexicaansche regeermg, zoo wordt verder verklaard, zou beter doen een eind te maken aan het ongehoorde banditisme in Mexico, in plaats van priesters uit het land te verbannen. De Heilige Vader heeft de anti-kerkelij- be gebeurtenissen in Mexico langen tijd aangezien en groot geduld aan den dag gelegd. Thans echter is Zijne Heiligheid zóó bedroefd en zóó ontsteld over de anti kerkelijke beweging in Mexico, dat Hij besloten heeft, in een encycliek „het schaamtelooze optreden der Mexicaansche regeering" voor de geheele wereld te ont hullen. ByiTENLANGSBHE BERICHTEN. Storm over Azië TYPHOON TEISTERT ACHTER-INDIE. 250 dooden. Uit Saigon wordt gemeld: Tusschen Vinh en Bonga heeft een typhoon g'ewoed, ten gevolge waarvan, naar men meent, 250 per sonen zijn omgekomen.'Vijfduizend wonin gen zijn verwoest en 2000 stuks vee ver dronken. Een groot gedeelte van den oogst is vernield. Het spoorwegverkeer vindt nog slechts gedeeltelijk voortgang. De schade aan de spoorwegen wordt op 1 millioen francs ge schat. Doordat verschillende dijken zijn door gebroken. zijn groote gebieden overstroomd waardoor het reddingswerk ten zeerste wordt belemmerd. OOK NOODWEER OP FORMOSA. 120 dooden. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat het noodweer, dat boven Japan heeft ge woed, ook Formosa heeft geteisterd. In de haven Tansoei is schade aangericht. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn daar en in een naburige stad 120 per sonen om het leven gekomen. Een aantal hunner zijn bij het visschen op zee omge komen. MUUR VAN EEN GARAGE INGESTORT. Negen dooden. Te Granada heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De zijmuur van een in aan bouw zijnde garage stortte in en verwoest te vier belendende huizen. Negen personen zijn gedood. TREINAANSLAG IN ITALIË. Negentien passagiers gewond. Op de lijn Gioja del ColleRochetta San Antonio (in Apulië) is in een bocht een personentrein ontspoord. De trein liep nog 60 M. buiten de rails door en viel toen van een helling af. Negentien reizigers wer den daarbij min of meer ernstig gewond. Een caféhouder heeft bekend stukken ijzer op de rails te hebben gelegd. De man is gearresteerd. nET MATUSCHKA-PROCES. Begint vandaag. Vandaag begint te Boedapest het proces tegen den bedrijver van tal van spoorweg aanslagen, Matuschka. Naar men zich herinnert, heeft Matuschka o.a. den treinaanslag gepleegd bij Jüterborg terwijl hij bij de Oostenrijksche stad Ans- pach, met behulp van springstoffen, den sneltrein WeenenBoedapest van een hoogte van 25 meter van een viaduct naar beneden heeft doen storten, tengevolge waarvan 22 personen werden gedood. Volgens de dagvaarding zou Matuschka voor dezen aanslag 7 K.G. ecrasiet en picrinezuur hebben gebruikt, die hij te Wullersdorf zou hebben verkregen. De aanklacht wijst de zienswijze van den verdediger, dat Matuschka tijdens het ple gen van de aanslagen niet toerekeningsvat baar zou zijn geweest, af. BINNENLAND HET CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Naar wij nader vernemen is de opzeg ging van het clearing-verdrag met Duitsch land een rechtstreeksch gevolg van het niet nakomen van Duitsche zijde van zekere bepalingen in het belang van den Neder- landschen tusschenhandel. Overeenkomstig de bepalingen van het verdrag is beproefd, door besprekingen tusschen de daarvoor ingestelde Duitsche en Nederlandsche re- geerings-commissies de ontstane moeilijk heden uit den weg te ruimen. Toen dit door de weigering van Duitsche zijde om haar standpunt te herzien niet mogelijk bleek, heeft de regeering zich verplicht gezien gebruik te maken van haar verleende be voegdheid om bij gebreke van overeenstem ming omtrent de uitvoering van het ver drag tusschen de bedoelde commissies, het verdrag op te zeggen. Jiteraard heeft de houding van Duitschland op het stuk van het treffen eener regeling ter tegemoeko- ming aan de bezwaren der trage afdoening van de bekende achterstallige vorderingen de neiging der regeering om van haar be voegdheid geen gebruik te maken niet versterkt. DE NIEUWE CLEARINGWET. Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer na overleg met de regeering beslo ten, voor te stellen a.s. Dinsdag onmiddel lijk na de opening der vergadering het nieuwe wetsontwerp betreffende de clea ring in de afdeeling te doen behandelen. Met de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling zal de grootst mo gelijke spoed worden betracht. DE P. T. T. Geen Radiodistributie door het Rijk. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer tot vaststelling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1935. Hieraan wordt het volgende ontleend. De arbeidsvoorwaarden van het perso neel voldoen aan redelijke eischen; de mi nister kan niet instemmen met de me'e- ning der leden, die van oordeel zijn, dat de hooge winsten van het bedrijf verkre gen worden ten koste van het personeel. Verdere tariefsverlaging. Wat den wensch van andere leden naar verdere tariefsverlaging betreft, zij de ver zekering gegeven, dat deze aangelegen heid de volle aandacht van den minister heeft. Telkens wanneer de uitkomsten van het Staatsbedrijf dit toelaten, wordt de mogelijkheid van tariefsverlaging onder de oogen gezien en wordt steeds zorgvul dig nagegaan, welke onderdeelen van den dienst in verband met de maatschappelijke behoeften hiervoor het meest in aanmer king komen. Zoo zijn bij de laatste tariefs verlaging de telefoontarieven verlaagd. Voor andere verlagingen, bijv. voor die van het port der brieven en briefkaarten, als gevraagd, konden ton 1 meer beschikbaar worden gesteld. Met betrek king tot de overige drukwerken kan de minister mededeelen, dat de korting van 10 pet. wegens afbundeling van bij abon nement of door middel van een frankeer machine gefrankeerde gedrukte stukken en monsters, wordt verhoogd tot 20 pet. Het ligt in de bedoeling om met ingang van 1 Januari a.s. het afstarjdsgeld voor telefoonaansluiting van afgelegen wonin gen ten plattelande op een lager bedrag te stellen, zoodra de z.g. eerste verbinte nistermijn van de betrokken telefoonaan sluiting is verstreken. Automatiseering telefoonnet Leiden. Op werkplan 1935 t.m. 1937 komt o.m. voor de automatiseering van de telefoon netten. Leiden, Groningen, 's-Hertogen- bosch, Maastricht, Heerlen, Almelo, Kerk- rade, Nijmegen, Schiedam, Amersfoort, .Venlo en Zwolle en van de streek in de onmiddellijke omgeving van Arnhem, Apeldoorn, Haarlem, Hengelo, Enschede en Heerlen. Gemengd radio-bedrijf. De door den minister ingestelde com missie met de opdracht te onderzoeken en omtrent het gehouden onderzoek verslag uit te brengen en daarbij uitgewerkte voorstellen te doen met betrekking tot: a. de wijze, waarop door samenwerking tusschen het Rijk en de omroepvereenigin- gen een met aanleg, beheer en exploitatie belast gemengd bedrijf, waarin het Rijk overwegende zeggenschap heeft, het best georganiseerd, beheerd en geëxploiteerd kan worden, en b. de regelingen en maatregelen van technischen, juridischen en financieelen aard, welke, hetzij blijvend, hetzij bij wijze van overgang, ter zake moeten worden getroffen en genomen, is met haar werk zaamheden gereedgekomen; het verslag is zoo juist ingediend. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter, na kennisneming en overweging van dit verslag, in den geest van de aan ce commissie verstrekte opdracht een oplos sing van dit belangrijke vraagstuk zoo spoedig mogelijk te bevorderen. Daartoe zullen de noodige voorstellen weldra bij de Staten-Generaal worden ingediend. Radio en pers. Van het tijdstip af, dat de radio-omroep zijn cultureele taak op meer uitgebreide schaal ging vervullen, doet zich van tijd tot tijd een zekere tegenstelling gevoelen tusschen pers- en nieuwsbureaux eener- zijds en de omroepvereenigingen ander zijds met betrekking tot het terrein, dat DRAI5tflAvANVALKEimJRG'S' ft A ••iLEVERTRAM LEEUWARDEN naar ieders meening, met inachtneming van de juiste grens, door beide groepen van belanghebbenden behoort te worden verzorgd. Dezerzijds is steeds het stand punt ingenomen en dit dan ook aan de betrokken instanties meermalen kenbaar gemaakt dat het tot de taak- der pers- bureaux behoort, de eigenlijke pers- en nieuwsberichtgeving te verzorgen en dat daarnaast voor de omroepvereenigingen een taak is weggelegd in de verzorging van de reportage van gebeurtenissen, waarvoor bij een zeer groot deel van het Nederlandsche volk belangstelling bestaat. Geen radio-distributie door de P. T. T. Het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft geenszins het voornemen de radio-distri butie, welke thans door gemeenten of par ticulieren wordt verzorgd, zelf ter hand te nemen. R. K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Tegen de herclassificatie. Zaterdagmiddag hield de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel te 's-Hertogenbosch een gecombineerde hoofd besturen-vergadering. Na uitvoerige bespreking werd de vol gende motie aangenomen: „De hoofdbesturen van de bij de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel aangesloten organisaties, zijnde de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeniging, Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Ned. R. K. Politiebond „St. Michael" en Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Pe trus" in vergadering bijeen te 's-Hertogen bosch op Zaterdag 3 November 1934, gehoord de inleiding van Dr. H. W. E. Moller te Tilburg over het voorstel der Regeering, betreffende herclassificatie van gemeenten, spreken uit, dat zij bevestigd zien het reeds eerder door de R. K. Centrale uit gesproken oordeel, dat bij de regeling van cle salarissen van rijksambtenaren voor een classificatie van gemeenten geen rede lijke grondslag aanwezig is; dat zij reeds op de overweging een zoo danige indeeling van gemeenten volko men onjuist achten; dat zij de bestaande classificatie alleen als feit kunnen aanvaarden, dat gezien van uit de gezichtshoek als zoude een zekere classificatie juist zijn, de practijk heeft doen blijken, dat aan de be staande regeling veel fouten kleven; dat een herziening, gelijk de door de Regeering aan de orde gestelde, die haar uitgangspunt vooral vindt in den plaatse lijken loonstandaard, deze fouten nog be langrijk doen toenemen; dat zij daarom volstrekt afwijzend staan tegenover elk voorstel dat bedoelt aan de reeds bestaande groepeering van 3 ge meenteklassen uitbreiding te geven dan wel de standplaatsaftrek te verhoogen, dat zij op grond hiervan aan de Regee ring met klem verzoeken het aanhangige voorstel terug te nemen en besluiten deze motie te zenden aan de Regeering, aan de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal, aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken en aan de pers en gaan over tot de orde van den dag". Nadat de voorzitter nog aan dr. Moller zijn steun bij de behandeling in de Kamer verzocht had, werd de vergadering geslo ten. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Een eigen bureau te Den Haag. De actie, die gevoerd wordt onder de le den van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond om te komen tot de stichting van een vast bureau van dezen bond, heeft zooveel succes opgeleverd, dat met 1 Jan.. a.s. een dergelijk bureau te Den Haag zal kunnen worden gesticht. Tot directeur is benoemd de heer rar. Rip, thans secretaris van de jongeren-orga nisatie van den C.B.T.B. IR. G. B. VAN DE WERFHORST. Bijzonder hoogleeraar in de verlichtings- kunde. Het curatorium van het Utrechtsche Universiteitsfonds voor verlichtingskurde heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar ir. G. B. van de Werfhorst, ingenieur bij de Philipsfabrieken te Eindhoven. DE GEVANGENISSEN VOL. Utrechtsche cellulaire wederom in gebruik. Gemeld wordt, dat, daar de strafge vangenissen elders in ons land volledig be zet zijn, er bij het departement van justitie ernstige plannen bestaan om de sedert eenige jaren leegstaande gevangenis aan het Wolvenplein te Utrecht wederom in gebruik te nemen. Ontslag aan 260 man te Veenendaal. Aan het geheele personeel, bestaande uit ongeveer 260 man van de textielfabriek v.h. Roesingh Zn., is tegen 17 Novem ber a.s. ontslag aangezegd. Financieele moeilijkheden schijnen de oorzaak te zijn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6