ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 BUITENLAND DÖÖTSÖMLaHD. HET KERKCONFLICT. Mueller's echec. In officieele kringen der rijkskerk wordt, volgens een particulier bericht aan de „Msb.", verklaard, dat de berichten in be paalde buitenlandsche bladen, volgens wel ke rijksbisschop dr. Mueller zijn ontslag zou hebben ingediend, van iederen grond ontbloot zijn. Rijksbisschop Mueller is geenszins voornemens, zijn ambt neer te leggen. Hij wil daarentegen de pogingen om de eenheid in de Evangelische kerk le herstellen, voortzetten. In kringen van de rijkskerk wordt de mededeeling van den rijksbisschop, dat hij maatregelen getroffen heeft om den rechts toestand in de kerk op te helderen, nog nader toegelicht met de volgende verkla ring: De grieven welke tegen de disciplinee ring van bepaalde dominee's worden in gebracht zullen uit den weg worden geno men, door de „Pfarrerstandevereine" uit te noodigen de disciplinaire maatregelen opnieuw te onderzoeken, zoadat deze kwes tie op min of meer kameraadschappelijke wijze zal worden opgelost. In Protestantsche kringen verluidt ver der, dat als opvolger van den rechtskun digen adviseur, dr. Jaeger, dr. Kinder, de rijksleider der Duitsche Christenen, zal worden aangewezen. In kringen van de Belijdeniskerk wordt met betrekking tot den toestand in de rijkskerk het volgende verklaard: De Belijdeniskerk begroet met groote dankbaarheid de door Hitier tegenover de drie oppositioneele bisschoppen afgegeven verklaring, dat de staat zich thans van het kerkelijk gebied zal terugtrekken. Eerst thans wordt de Belijdeniskerk in staat ge steld de kerk verder op te bouwen. De heden door rijksbisschop dr. Mueller gepubliceerde mededeeling over de door hem getroffen maatregelen tot opheldering van den rechtstoestand en tot een nader onderzoek van de disciplinaire verordenin gen komen te laat. Volgens de opvatting van de Belijdenis kerk bestaat rijksbisschop Mueller in het geheel niet, daar hij uit zijn ambt ontzet is verklaard door de Belijdeniskerk, «Ie eenige rechtmatige Evangelische kerk in Duitschland. De in de mededeeling van den rijksbis schop aangekondigde herziening van dan rechtstoestand sluit de erkenning in, dat de rechtstoestand twijfelachtig is. Men kan daarom volgens de meening der Belijde niskerk slechts tot de conclusie komen, dat een rijkskerk heelemaal niet bestaat. Met betrekking tot de door Praesss Koeh den 20en October voorgelezen proclama tie van de Belijdeniskerk, waardoor de breuk met de rijkskerk voltrokken wordt, zijn thans uitvoeringsbepalingen uitge vaardigd waarin o.m. het volgende wordt verordend: Het is den dominee's van de Belijdenis kerk verboden brieven van de rijkskerk- regeering te beantwoorden. Tegen de orga nisatie van de rijkskerk moeten zij in zeer scherpe oppositie treden. Superintendan- ten, die tot de rijkskerk behooren, zullen zij niet als zoodanig erkennen. Het is de dominee's van de rijkskerk ver der verboden tezamen met dominee's die aanhangers van de beweging der Duitsche Christenen zijn, hun ambt uit te oefenen. SAARGEBIED. DE MAATREGELEN AAN DE GRENS. Londen nam het initiatief. Uit betrouwbare bron verneemt United Press, dat het standpunt, hetwelk op het oog?hblik met betrekking tot de Saar- kwestie door Frankrijk wordt ingenomen, op Engelsch initiatief berust. De Britsche zaakgelastigde te Parijs, Campbell, heeft medio October een be zoek gebracht aan den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, wien hij het Engelsche standpunt in zake het Saar- probleem uiteenzette. In dit onderhoud heeft Campbell er aldus verneemt Uni ted Press verder o.a. op gewezen, dat Engeland hst gevaar van een Duitschen Putsch in het Saargebied als een factor beschouwt, waarmee rekening moet wor den gehouden. Bovendien deelde Campbell bij die gelegenheid mede, dat Engeland de persoonlijke veiligheid van den president der regeeringscommissie voor het Saarge bied, Knox, in sommige opzichten bedreigd acht. Voorts verneemt United Press uit even eens betrouwbare bron, dat de Engelsche zaakgelastigde den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken op de noodzakelijk heid heeft gewezen van een internationale politieversterking voor het Saargebied ge durende de periode van het plebisciet en in verband daarmede op de noodzakelijk heid van het verstrekken van een garan tie aan Knox. Hem zou moeien worden verzekerd, dat hij zoo noodig in elk geval op troepen van de vroegere geallieerden kan rekenen. Tenslotte wordt nog vernomen, dat na het onderhoud tusschen Campbell en Laval vier rechercheurs van Scotland Yard naar het Saargebied zijn gezonden. Zij doen thans dienst als speciale lijfwacht van Knox. S.A.-DEMONSTRATIES LANGS DE SAAR-GRENS VERBODEN. Manifest van Hitler's gevolmachtigde. De gevolmachtigde van Hitier voor het Saargebied, Bürckel, heeft heden een ma nifest gericht tot de S.A- en S.S.-man- nen der aan het Saargebied grenzende streken, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: In den geest van onzen Führer, die ter wille van den Europeeschen vrede tot de uiterste grens gaat, ten einde een nog ster ker bewijs te leveren voor uw discipline, om zoodoende voor de geheele wereld de onrechtvaardigheid der geuite beschuldi gingen te doen blijken, bepaal ik, dat van 10 januari tot 10 Februari 1935 binnen een strook van 40 K.M. langs het Saargebied het dragen van alle uniformen, benevens het houden van appèls, marschen of bij eenkomsten van welken aard ook, verbo den is. In bezadigde politieke kringen te Ber lijn is men naar aanleiding van de jongste ontwikkeling der Saar-kwestie, zoo al niet verrast, dan toch zeer ernstig gestemd. Men vreest, dat door de Fransche waar schuwing onder de Saar-bevolking een stemming zal ontstaan, welke inderdaad kan leiden tot plaatselijke incidenten, ter wijl zulke incidenten wederom de oorzaak zouden kunnen zijn van onafzienbare po litieke verwikkelingen en catastrofes. Met bezorgdheid constateert men ten slotte ook, welke houding Engeland thans aanneemt. FRANKRIJK. DE KONINGSBEWAKING Rapport over de veiligheidsmaatregelen bij Alexander's bezoek Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft het eerste rapport ont vangen over de veiligheidsmaatregelen, welke ter gelegenheid van het bezoek van koning Alexander te Marseille waren ge nomen. i In het tweede rapport zullen de veilig- j heidsmaatregelen te Parijs worden be sproken. Uit het eerste rapport blijkt, dat de po litie te Marseille geen schuld treft, doch dat de inmiddels ontslagen prefect van de Rhóne-monding, Jouhannaud, verantwoor delijk is. Hij heeft zich door de uit Parijs gekomen ambtenaren van de „Süreté" in structies laten geven, in plaats van inte gendeel orders aan de Parijsche ambtena ren uit te deelen. Bovendien had de prefect onvoldoende troepen aangevraagd. Ter bewaking van de straten waren vijfduizend man noodig geweest In werkelijkheid was er slechts een troep van vijfhonderd man aanwezig, welke als eerewacht dienst deed. BUITENL. BERICHTEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Op een onbewaakten overweg te La Fourche, bij Le Mans, werd een auto met zes inzittenden door een trein gegrepen en meegesleurd. Twee inzittenden werden op slag ge dood. De vier anderen, waaronder zich drie kinderen bevonden, werden levensge vaarlijk gewond. Een soortgelijk ongeluk vond plaats te Vomain by Rijsel, waar een auto dooreen Michelinbanden-trein werd aangereden. Een vrouw werd gedood, haar kind le vensgevaarlijk gewond. BINNENLAND ONZE HANDEL MET DUITSCHLAND. Het clearingverdrag opgezegd. Met het oog op gerezen moeilijkheden bij de uitvoering van het Nederland-Duitsche clearingverdrag van 21 September 1934, heeft de Nederlandsche Regeering Vrij dag gebruik gemaakt van de haar ver leende bevoegdheid, dit verdrag met een termijn van 14 dagen op te zeggen. NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. Wijziging in de leiding. Naar wij vernemen, komt er een wijzi ging in de leiding van het Nederlandsch Clearing-Instituut. De tegenwoordige directeur prof. mr. Bruins, wordt benoemd tot president-direc teur van genoemd instituut en zal bij zijn omvangrijk werk worden bijgestaan doo- den heer J. A. Deknatel als dirpntpur. Vnnrts zal de raad van beheer van het Ned. Clearing-Instituut vervangen worden door een raad van toezicht, bestaande uit 4 personen. SCHOLEN-CONCENTRATIE Twaal schoolbesturen genegen tot opheffing. Dezer dagen heeft minister Marchant aan het R.K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding zijn oordeel gevraagd over de mogelijkheid van samensmelting van katho lieke scholen. De minister had er 175 op het oog, die z.i. wel konden verdwijnen. Het bureau heeft daarop een voorloopig antwoord gezonden aan den minister, ter wijl de concentratie-voorstellen aan de be trokken schoolbesturen werden doorgezon den. Nadat de antwoorden der besturen waren ontvangen, heeft het bureau een definitief antwoord aan den minister gezonden, aat de „Maasbode" thans publiceert. in het antwoord wordt eerst opgemerkt, dat een centrale katholieke instelling of vereeniging, die bevoegd zou zijn, de op heffing van niet rechtstreeks door haar be stuurde katholieke bijzondere scholen te bevelen, hier te lande niet bestaat. Binnen zekere grenzen kan zulke be voegdheid wel toegeschreven worden aan den bisschop van het betrokken diocees maar een bisschop zal toch in elk geval be zwaarlijk of niet van bedoelde bevoegdheid gebruik kunnen maken ten aanzien van ?cholen, die ten volle aan haar kerkelijke en burgerlijke verplichtingen voldoen. Aan de 175 schoolbesturen is echter ge vraagd, of ze al dan niet tot vrijwillige op heffing der scholen genegen waren. Twaalf besturen bleken tegen concentra tie geen overwegend bezwaar te hebben. Daarvan hebben er twee inmiddels de door den minister voorgestelde concentratie doorgevoerd. Acht verklaarden zich bereid dat alsnog te doen, twee daarvan echter onder bepaalde voorwaarden. Twee over wegen een andere concentratie dan door den minister was voorgesteld. Afgewacht dient te worden, of de 10 besturen, hier boven bedoeld, het. woord door de daad zul len doen volgen. Overigens werden geen besturen tot vrijwillige opheffing van hun scholen bereid bevonden. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord van Minister De Wilde ontleenen wij hier eeni ge punten. Medegedeeld wordt, dat renteverla ging van de 6 pet. leenin g e n met rijksverzekeringsbank gesloten, een onder werp van behandeling uitmaakt. De minister zegt toe, dat hij zal over wegen een oplossing van de thans be staande moeilijkheid in zake de niet wette lijk geregelde crematie kan worden gevon den, zonder dat te zeer wordt getreden op het gebied van tegenstellingen, die moeten worden vermeden. Inzake het beleid der regeering tegen over de lagere organen verklaart de minis ter, dat de houding van het rijk in deze in de financieele noodtoestand haar recht vaardiging, doch ook haar eenigen grond vindt. Elk verlangen of streven naar be knotting van de levensvrijheid en zelf standigheid van de lager e o r- g a n en is daaraan vreemd. De in het voorloopig verslag gestelde vraag, of de Burgerwachten en de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm thans geheel gezuiverd zijn van fascistische ele menten, kan in bevestigende zin wor den beantwoord op grond van een inmid dels reeds daaromtrent nader onderzoek. Een voortdurende aanraking tusschen den minister en de leidende en controleerende instanties van beide organen, ook op dit punt, is verzekerd. Bij dat algemeen onder zoek is niet gebleken van pogingen tot cellenbouw van de N. S. B. De minister is bereid ten deze nog een speciaal onder zoek in te stellen. Van eenzijdigheid in de burge mees t e r s b e-n o etm i n g e n is de mi nister zich niet bewust. Benoeming van candidaten, die de beginselen der S. D. A. P. zijn toegedaan, levert uit een oogpunt van volledige waarborg ten opzichte van hun verhouding tot het wettig gezag on der de huidige omstandigheden bijzondere moeilijkheden op. NADERENDE FEESTDAGEN. Regeling van den arbeidstijd in banketbakkerijen. De Minister van Sociale Zaken heeft on der bepaalde voorwaarden aan hoofd of bestuurders van banketbakkerijen met tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks toegestaan, dat in af wijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: door mannen arbeid wordt verricht in het tijdvak van 7 tot en met 17 Nov. gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week; en in het tijdvak van 19 tot en met 28 Nov. gedu rende 11 uren per dag, met een maximum van 60 uren per week. Door jongens van 16 en 17 jaar mag van 19 Nov. tot en met 5 Dec., benevens op 22, 24, 29 en 31 December arbeid worden ver richt gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur voorm. en 7 uur nam. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LAMDNSAK" HÉAaayi „MOOJO", prima 5 cents Sigaar BftftiM Ka. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN GEMENGDE BERICHTEN Vreeselijk ongeluk te Tilburg Ec'"»tp:ar in auto te water gereden en verdronken. Gisteravond omstreeks acht uur reed de ongeveer 50-jarige heer J. Bolsius uit de Madeliefstraat te Tilburg met zijn auto, komende uit de Lanciersstraat, langs de Piushaven. Hij wilde linksom de Steven zandstraat inzwenken, hetgeen bleek door het uitsteken van den richtingaanwijzer. Vermoedelijk maakte hij den bocht te kort, of was er een defect aan de stuurinrichting en reed hij te water. Onmiddellijk snelde publiek te hulp, o.a. personeel van de ex peditiefirma Te Winkel en Oomes, dal op een vlak bij de plaats des onheils gelegen boot werkzaam was. Men slaagde er in een der portieren te openen en den heer B. van achter het stuur vandaan te halen. De in middels ter plaatse gekomen G.G.D. paste kunstmatige ademhaling toe, doch het bleek reeds te laat te zijn. De levensgeesten bij den heer B. waren reeds geweken. Ook zijn echtgenoote, die naast hem in de auto ge zeten was, wist men te voorschijn te haien. Bij haar waren eveneens de levensgeesten reeds geweken. De beide lijken zijn naar het lijkenhuisje van het St. Elisabeths Zieken huis overgebracht. De auto is later door middel van een kraan, welke op twee schui ten geplaatst was, opgehaald. Het echtpaar laat drie kinderen na. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Verder vernemen wij, dat hedenochtend de verdachte in het ziekenhuis met zijn slachtoffer is geconfronteerd. De verdach te van den moord was zeer onder den in druk. Hedenochtend zou hij door den com missaris van politie aan een nader verhoor worden onderworpen. DE VERMISTE VLAARDINGSCHE STOOMLOGGER GEPRAAID. Gisteravond is te Vlaardingen binnen gekomen de K.W. 25, schipper J. v. d. Plas, die verklaarde Woensdag j.l. bij de ver miste stoomlogger V.L. 83 langszijde te hebben gelegen op 52 gr. 50 N.Br. OUDE MAN VERDRONKEN. Arbeider door een suikerspaan getroffen. Vermoedelijk uit een roeiboot gevallen. Aan de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Puttesrhoek heeft een ongeval met doode- lijken afloop plaats gehad, meld de „Tel." De 42-jarige P. Maas uit St. Willebrord kreeg bij het verrichten van werkzaamhe den een klap van een suikerspaan tegen zijn buik, waardoor hij in wending zwaar werd gekneusd. Nadat medische hulp was verleende is de ongelukkige naar het R.-K. Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, al waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De 'ongelukkige laat een wedu we met zeven kinderen achter. TRAGISCH AUTO-ONGELUK. Oude man gedood. Gistermorgen had te Grootegast een droevig ongeluk plaats. Een paar oude menschen uit Grijpskerk zouden hun le vensavond gaan doorbrengen bij een fa milielid te Grootegast. Een zoon dezer fa milie, de heer W. H., zou daartoe gister morgen met zijn ouders de oude oom en tante per auto uit Grijpskerk halen. Op den terugweg is door onbekende oorzaak de auto tusschen Lutjegast en Grootegast in een bocht van den weg geslipt. De wagen met de vijf inzittenden sloeg over den kop en kwam zoo in een droge sloot terecht. Toen de auto weer op den weg was gebracht, bleek, dat de oom, de 82-jarige F. v. d. W. zoodanige wonde had opgeloopen, dat de dood reeds was inge treden. De andere inzittenden waren min der ernstig gekwetst. De politie heeft de auto in beslag geno men. Haagsch tandarts door collega vermoord. Tragisch gevolg eener woorden wisseling. Gistermiddag te circa half vijf heeft zich te Den Haag een afschuwelijk drama afge speeld, waarvan de tandarts Hellendoorn uit de Schüytstraat het slachtoffer is ge worden. Op genoemd tijdstip was de 30-jarige ongehuwde heer Hellendoorn ten huize van een collega, tandarts M. F. S., Laan van Meerdervoort No. 683. Aldaar werden on derhandelingen gevoerd over het feit, dat de pas afgestudeerde heer Hellendoorn de practijk van tandarts S. wilde overnemen. Tijdens deze onderhandelingen is over een tot dusver onbekend gebleven feit on- eenigheid tusschen beide heeren ontstaan, welke oneenigheid zoo hoog liep, dat de heer S. een scherp voorwerp greep en daarmede den heer H. een diepe wonde aan den hals toebracht, waardoor de hoofd slagader werd getroffen. Hevig bloedend vluchtte H. de straat op in de richting van het huis van dokter Van Lankeren, Laan v. Meerdervoort 637, dien hij vermoedelijk wist te wonen De heer H. vergiste zich echter in het hekje van den voortuin., liep eerst het hekje van per ceel 635 binnen, bemerkte zijn vergissing, keerde terug en wilde juist het hek van de Van Lankeren binnen gaan toen hij hevig bloedend in elkaar zakte. Dr. Van Lankeren snelde direct naar bui ten en trachtte nog hulp te verleenen. Het mociht echter niet meer baten, want enkele oogenblikken later bleek de heer H. aan bloedvrelies te zijn overleden. Oogenblikkelijk werden poliite en Ge neeskundige Dienst gewaarschuwd. De laattse kon slechts het lyk van den over ledene naar het Ziekenhuis overbrengen. Voor de politie was het vinden van een aanwijzing niet moeilijk, want hst nog versche bloedspoor leidde onmiddellijk naar de woning van tandarts S. Daar gekomen, bleek dé politie echter, dat de heer S. inmiddels de vlucht had ge nomen. Ongeveer een uur later, te circa half zes dus, heeft deze zich echter in volkomen overspannen toestand, gemeld aan het po litiebureau aan de Archimedesstraat, van waar hij werd overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Oogenblikelijk werd hem hier door com missaris Kramer een verhoor afgenomen, waarbij S. wel is waar een volkomen be kentenis aflegde, doch te overspannen bleek om een verder verhoor te onder gaan. Hij is daarop ingesloten, terwijl het verdere verhoor werd uitgesteld tot he denochtend. De dader is 46 jaar, gehuwd en vader van een vrijwel volwassen zoon. Donderdagmiddag is te Gouda uit den IJssel opgehaald het lijk van den 70-jari- gen varensgezel, die waarschijnlijk Dins dagavond reeds is te water gex-aakt en ver dronken. Het lichaam lag aangespoeld aan den Gouderakschen Dijk, tegenover den veerstal, waar het tusschen drijvend vuil werd ontdekt. Dinsdagavond was de man, die veel aan de Mallegatsluis vertoefde, voor het laatst gezien. Eiken avond had hij de gewoonte om in een roeiboot van den veerstal naar den Gouderakschen Dijk den IJssel over te steken, waar hij dan op een of andere schuit zich te slapen legde. Men vermoedt nu, dat hij dit ook Dinsdagavond heeft gedaan, doch toen overboord is ge slagen. Het bootje werd althans Woensdag morgen drijvende in den IJssel aangetrof fen. Het lijk is door de rijkspolitie naar de Alg. begraafplaats te Gouderak overge bracht. „Msb." BLIKSEM SLAAT OP DEN HILVERSUMSCHEN ZENDER Uitzending na een kwartier hervat Tijdens een hevig onweer, dat om streeks het middaguur gisteren boven Hilversum woedde, is de bliksem geslagen op den zender van de Ned. Ssintoestellen- fabriek. De bliksem sloeg op den „feeder", d.i. de voedingsdraad van den zender naar den radiomast waardoor \m. een contro lemeter stuk sloeg. De 'adio-uitzending over het station Hilversum moest dienten gevolge worden gestaakt. Met repareeren moest men wachten, tot dat de bui was overgedreven. Daarna heeft men de noodzakelijke herstellings werken verricht. Na ruim een kwartier kon de uitzending van 't radio-program van de AVRO wor den hervat. BRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen negen uur werd brand ontdekt in den sigarenwinkel van den heer Grosman, gevestigd Westerstraat 226 te Amsterdam. Buren en voorbijgangers waar schuwden ijlings de politie en brandweer welke spoedig ter plaatse was. Onmiddellijk werd het vuur met kracht bestreden en de brandweer die met twee stralen water gaf, wist de vlammen tot den winkel en een ge deelte van een achtergelegen kamer te be perken. De winkel brandde totaal uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Het gebeurde trok in deze volkrijke buurt groote belangstelling. De winkelier woont elders en had om acht uur zijn zaak ver laten. Daar hij niet thuis was, kon men hem niet waarschuwen. INBRAAK IN JUWELIERSWINKEL. Donderdagavond is door onbekenden op brutale wijze een twintigtal gouden ringen ter waarde van enkele honderden guldens uit den goudmidswinkel van den heer P. te Arnhem ontvreemd. Het was tegen slui tingstijd en de eigenaar van den winkel was bezig met het aanbrengen van de lui ken, waarbij de winkel eenigen oogenblik- ken open heeft gestaan. Daarvan hebben onbekenden gebruik gemaakt om uit de etalage een twintigtal gladde gouden rin gen te ontvreemden. De politie heeft de zaak in handen. „VRAGEN OVER ONS GELOOF". Rectificatie. In de beantwoording van vr. 26 is giste ren een ziixstorende fout geslopen. Er staat: „De vijanden der Kerk werden toen voor „ultra montanen" uitgescholden enz." Zoo als men zal begrepen hebben moet dit zijn: „Door de vijanden der Kerk werden toen de Katholieken voor „ultramontanen" uit gescholden enz." Dat bock zal je interesseeren beste man; „De falsificaties van Stavisky". Neem de rommel maar weer mee, duifie. Dat mHccn we zelf. (Moustique).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9