26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SENSATIONEELE BERICHTEN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 No. 7955 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.G0 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, TOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De R.K. Staatspartij en „het lagere niveau" Wij hebben gisteren gewezen op dat ge deelte van de „beschouwing" van het Par tijbestuur der R.-K. Staatspartij gepu bliceerd in de R.-K. Staatspartij waar in wordt verklaard, dat een verbetering in den werkloozen-steun noodzakelijk is, Dat is zoo wordt ons medegedeeld -r- de meening van het geheele Partijbestuur, waarmede de Kamerfractie der R.-K. Staatspartij het volkomen eens is. En de verlangens ten opzichte van de verbetering van den werkloozen-steun worden door het Partij-bestuur concreet aangeduid. Wij hebben ze gisteren mede gedeeld. Voor de verwezenlijking van die verlan gens zal onze Kamerfractie, zoo mogen we vertrouwen, in de komende weken als 't moet: vechten! Vandaag willen wij de aandacht vestigen op een ander deel in die „beschouwing". Dat deel, waarin wordt verklaard: le dat de Regeering duidelijk en klaar zal moeten uiteenzetten, waarom zij blijft staan op haar standpunt van hand having van onze munteenheid op het te- genwordige goudpeil; 2e. dat de Regeering, dit standpunt blijvende innemen, dan ook conse quent moet zijn in haar maatregelen om hst z.g. aanpassingsproces te bevorderen, om het oeconomisch leven te brengen op wat men noemt „het lagere niveau". Wij lezen in de „beschouwing": „Het is bekend, dat de Regeering als een der middelen om de economische weer baarheid te verhoogen, vooral met het oog op den export, ook beschouwt: verlaging van de belooning voor arbeid en diensten (loonen en salarissen). Van die overtuiging uitgaande, voert zij die verlaging, waar zij dit doen kan, zelf door en stimuleert die, waar zij indirect invloed kan oefenen. Het is de politiek van aanpassing aan het lagere niveau met handhaving van onze munteenheid op het tegenwoordige goud- peil. In het bestek van deze beschouwing is het volstrekt onmogelijk deze politiek op haar economische werking te onderzoe ken en te toetsen. Ook zonder zoodanig onderzoek kan echter dit worden vastge steld als logische consequentie van den door de Regeering gekozen weg: 1. Bij de bespreking van het Regeerings- beleid in de komende maanden zal de Re geering duidelijk en klaar haar standpunt met betrekking tot het tegenwoordige goud- peil van onze munteenheid aan het volk moeten voorhouden, in het licht van de ontwikkeling van den toestand hier te lan de en buiten de grenzen. 2. Juist in de politiek van de Regeering zelf wordt de innerlijke spanning ver hoogd, doordat zich het aanpassingsproces te eenzijdig voltrekt van de zijde van loo nen en salarissen. Aanpassing van de zijde van prijzen en z.g. vaste lasten geschiedt niet, althans niet in voldoende mate en in een evenredig tempo. Dit wordt onhoud baar! Men kan toejuichen hetgeen de Regee ring heeft bereikt op het stuk van conver sie van leeningen en de daaraan verbon den werking. Men mag ook kleiner maat regelen niet over het hoofd zien, als daar zijn de werking van de Crisispachtwet en de „wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder" (wet 31 Mei 1934 S. 279). In het aanpasingsproces zijn echter spoe dige werlidadige maatregelen met betrek king tot de vaste lasten (huren, hypothe caire en andere schulden) en prijzen drin gend noodzakelijk." Ook hier wordt door het Partijbestuur klare taal gesproken. En, ongetwijfeld, mag met gespannen verwachting worden tege moet gezien naar de behandeling van de hier duidelijk gesignaleerde inconsequen tie in het beleid der regeering en voor al, natuurlijk, naar het resultaat dier be handeling. V „Slotzusters" naar Indië Volgende week vertrekken negen „Slot zusters", Clarissen (vijf uit het klooster te Megen en vier uit het klooster te Am- merzoden) naar de Missie in Ned.-Indië om zich te gaan vestigen in Tjitjoeroeg in het Apostolisch Vicariaat van Batavia, waar voor haar een klooster is gebouwd naast het retraitehuis Alverna van de Min derbroeders. die hier reeds sinds 193U werkzaam zijn. Kunnen die Zusters niet hier, in Holland, blijven in haar kloosters en voor de Mis sie bidden? Een gebed voor de Missie, hier gebeden, heeft toch dezelfde waarde, als het gebed in het Missiegebied-zelf ten Hemel gezonden? 't Zijn vragen, die bevestigend moeten worden 'beantwoord.... En tóch is het zoo'n waardevol, zoo'n onschatbaar e.e- ment in de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde, dat in de Missie-gebieden ook worden opgericht kloosters van contempla tieve Orden, kloosters waarin de dagen en nachten worden vol gemaakt met gebed! Omdat zóó in de practijk wordt gepre dikt, welke groote waarde het gebed in de Kerk heeft; omdat zóó wordt gepredikt, in daden, met overtuigende kracht, het g e- 1 o o f in Christus' Woord: Vraag en gij zult verkrijgen Daarom vernemen de Nederlandsche Katholieken de bouw van een Clarissen klooster in de Missie van Ned.-Indië met dankbaarheid en vreugde! Een ver'ossend woord. Men schrijft ons: Wie geen naam verwierf op eenig sport gebied, behoort zich te scharen onder de „supporters" is toejuichers hiervoor een goede vertaling? en zich zorgvuldig van alle critiek te onthouden. Waagt hij zich toch aan geenerlei op- of aanmerking over het nut van al die geweldige krachtsin spanning, dan krijgt hij minstens te hoo- ren „dat hij achterloopt". Dit schrikt den leek af, want wie wil voor achterlijk worden aangezien. En tot zijn verdere verbijstering leest noch hoort hij van ingewijden ooit anders dan uitin gen in den overtreffenden trap over sport- praestaties. Wijl ik zoo'n leek ben, las ik met ge noegen een uiting van mevrouw P. van Wuyckhuise. U kent deze dame toch? Zij is een be sliste autoriteit in de zwemwereld, waar het breken van een record met 1/5 secon de wordt beschouwd als een feit van in ternationale waarde. Zij verstaat de kunst, haar zwemleerlingen voor dergelijke praestaties te trainen, wat in 't Neder- landsch waarschijnlijk zeggen wil: klaar te s toornen. Zoo iets geeft naam in de sportwereld, zoodat de „Telegraaf" mevrouw Van Wuyckhuize zeer terecht waardig keurae om haar stem te laten hooren in een enquête omtrent de leefregels, welke een aspirant-kampioen behoort in acht te ne men. En wat zeide nu deze dame over dit allergewichtigste onderwerp? Niet meer of minder dan de volgende koene woorden: „Ik vind het bereiken van buitenge wone prestaties op sportgebied niet van zulk een gewicht, dat daarvoor een inspan ning en leefwijze gemotiveerd zijn, die normale verhoudingen op zijde stellen". Als een leek zoo iets zegt, loopt hij ho peloos achter, maar mevrouw Van Wuyck huize, de zwemleerares van o.a. Willy den Ouden, is gepantserd tegen zoo'n verwijt. Daarom heeft haar woord waarde. Is het gelukt, een brandstoflooze-motor te construeeren? Uit Leeuwarden komt het bericht, dat een jeugdig genie er in geslaagd zou zijn «en onbrandbaren motor uit te vinden, die niet door benzine of andere brandstof zal worden gedreven. Deze uitvinding, zal, naar de uitvinder verwacht, een revolutie teweeg brengen en werk verschaffen aan duizenden. De plannen voor exploitatie bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium, terwijl alles in het werk is gesteld om de uitvinding geheim te houden. Reeds liepen de laatste dagen geruchten dat er iets geweldigs stond te gebeuren en de meest fantastische verhalen gingen reeds rond. Maar het fijne was tot nu nog onbekend. Maar zoo fantastisch konden de geruch ten toch niet zijn of de werkelijkheid overtreft alles. Om de zaak in goede ba nen te leiden en tot de juiste proporties te beperken, heeft de jeugdige uitvinder, de 22-jarige J. Wardenier te Wolverga, in bijzijn van ingewijden en onder leiding van den burgemeester van Weststelling werf, enkele gegevens verstrekt aan daar toe uitgenoodigde persvertegenwoordigers De uitvinder De uitvinder J. Wardenier is, zooals ge zegd, nog slechts 22 jaar oud en heeft al leen lager onderwijs genoten. Op school was hij geen uitblinker, integendeel, meermalen moest hij tot de orde worden geroepen omdat hij zat te denken en te knutselen. Maar toen de schooljaren ach ter den rug waren, kon hij zijn neiging tot knutselen botvieren en reeds op zes tienjarigen leeftijd vond hij 'n belangrijke verbetering uit Voor een beschuitinpak- machine, welke uitvinding echter nog niet mag worden vrijgegeven. z Later zette hij zijn zinnen er op om een anderen meer econonrschen motor uit te vinden en gedurende vier jaren heeft hij onafgebroken daaraan gewerkt. Heel veel proefnemingen werden gedaan, maar steeds liep het op een mislukking uit. Toch liet hij zijn idee niet los en dag en nacht dacht hij ei aar.. Totdat eindelijk net principe voor zijn geest kwam, eigen lijk het ei van CoJumbus, dat, hoewel nog niet geperfectionneerd natuurlijk, toch reeds teekenen vertoonde een algeheele omwenteling te zullen brengen, niet al leen in de constructie van den motor, maar in het geheele verkeerswezen, ja misschien wel in de maatschappelijke ver houdingen. Na nog twee jaren hard wer ken was het einddoel eindelijk bereikt. Een vertrouwd ingenieur, wie dit is, mo gen we nog niet openbaar maken en zoo zijn er meer zaken, die nog niet openbaar mogen worden gemaakt, werd in den arm genomen en met dezen de neele zaak nog eens doorgenomen. En nu zes maanden geleden was de zaak gereed en werden enkele Rijksingenieurs, na beëedigd te zijn, toegelaten tot een onderzoek. Daarop volgden vele besprekingen en reizen naar fabriekscentra in eigen land en daarbui ten. Op papier klopte de zaak, maai ook in de practijk moest de juistheid nu blijken en daarom werd aan verschillende fabrie ken opdracht verstrekt, zonder dat men wist waartoe het diende, tot het vervaar digen van onderdeelen op ware grootte. In het geheim werden deze in elkaar ge zet en in een autocarosserie gemonteerd. Nu kon de proeftocht, waarbij ook een groot-fabrikant in auto's aanwezig was, en welke gehouden werd in de omgeving van Zwolle, beginnen. De fabrikant verklaarde daarop dat de machine of wat het dan ook is, geheel be drijfsklaar en bedrijfszeker was. Alles ge beurde weer onder strikte geheimhouding, terwijl de fabrikant belanghebbende werd door verleende licenties. Octrooien in ver schillende landen zijn reeds verleend. De motor der toekomst! De ontworpen motor loopt 'onder ben zine, zonder water zonder afkoeling (im mers de „motor" is geen explosiemotor), ja zonder eenige brandstof. Alleen een weinig olie voor smering is uoodig, inaar het is reeds zeker dat als de motor per jaar, dag en nacht loopt, de onderhouds kosten niet meer dan 25 zullen bedragen Het verschil tusschen een zwaren en lichten motor is gering. Na een gebruik van drie maanden moet er „iets" bijge vuld worden, maar de kosten daarvan zijn al heel gering. Deze motor is veel lichter dan die we tot nu toe kennen en het ver schil in kracht zit hem niet in het ver schil in cylinderinhoud. De krachten die opgewekt kunnen worden zijn bijna onge- Vmiteerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Op dit moment zijn een paar motoren in aanmaak, die in enkele autobussen zul- en worden aangebracht en na 1 Januari zullen de persvertegenwoordigers voor ^proefrit worden uitgenoodigd, waarna ook meer gegevens zullen worden verstrekt. Waar gefabriceerd zal worden Achter deze uitvinding zit reeds een Nederlandsch kapitaal van .3.000.000 en een technisch bureau ontwierp reeds de teekeningen voor een fabriek. Het is de bedoeling dat er een fabriek komt te Wolverga, waar alleen reeds 13.000 menschen emplooi zullen kunnen vinden. Hiermede zou de werkloosheid in deze buurt reeds zijn weggevaagd. Alleen moet nog een grondonderzoek geschieden of het terrein voldoende geschikt is. Op deze plaats zullen dan de iractiemotoren en kleine motoren worden vervaardigd, even als de carosserieën. De zware motoren zullen in de buurt van Amsterdam worden vervaardigd, terwijl het ook de bedoeling is daar een ijzergieterij op te richten. Op de voorjaarsbeurs in Utrecht zal het nieuwe snufje worden gedemonstreerd, terwijl verder enkele groote maatschap pijen een motor in bruikleen zullen krijgen om er mee vertrouwd te geraken. Een de monstratie-tocht door Europa volgt dan. Dat hier van een omwenteling op ver schillend gebied sprake is, is duidelijk voor ieder die dc feiten even nader be schouwt. Groote belangen staan op het spel en dit wordt gelukkig door de be trokkenen ook wel ingezien, want alles wordt gedaan om zoowel uitvinding als uitvinder te beschermen. Over de wijze waarop dit geschiedt, zul- j len we ons niet uitlaten, maar dat het noodzakelijk is mag als luce clarius wor- den beschouwd. Zeer bijzondere maatre gelen zijn dan ook reeds getroffen. We weten het, meer zich opdringende vragen zijn nog onbeantwoord gelaten, maar meer dan hier gezegd, mocht nog niet worden losgelaten. Wel liet de jeugdige uitvinder er zich over uit, dat afstanden nu eigenlijk niet meer zullen bestaar. en zelfs bij de groot ste hoogte kan de snelheid nog zooveel te meer worden opgevoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De spanning in het Saargebied. De monstratie-verbod voor de S-A. langs de grens, (éde blad). Het echec van rijksbisschop Müller. (éde blad). Alles blijft nog een vraag Wat zal de toekomst brengen? Zelfs een kieine motor kan ongekende krachten voortbrengen. Hebben de stoombooten hun kolenruimten niet meer noodig, krijgen de meest uitgebreide lagen der bevolking hun eigen auto's, zooals de jonge uitvinder zeide te voorzien? Zullen de auto's veel grootere snelheid krijgen; wat zal de snel heid van een vliegmachine worden? Vra gen, niets dan vragen, maar waarop ho pelijk binnenkort de practijk het antwoord zal geven. We stelden den uitvinder deze vragen. Ik kan dat alles niet overzien, zoo zei hij, maar ik kan mij er nu ook niet in verdie pen. Wat ik wel weet, dat is J.at mijn uit vinding klaar is er daar ben ik o 7.00 blij mee. Ik kan nu tenminste even tot rust komen Of hij daarop zoo zeker kan zijn geloo- ven we nog niet. Tot zoover het bericht, waarin van deze uitvinding, zooals de jongeman haar ver teld heeft, sprake is. Ten raadhuize van Weststellingwerf (Wolvega) deelde men ons mede, dat over de uitvinding nog geen enkele uitspraak van bevoegde zijde is ge daan. De gemeente wil eventueel grond beschikbaar stellen voor de te bouwen fa briek, maar wenscht uit den aa d der zaak eerst meer zekerheid over de uitvinding te hebben. RADIO-PROCES IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 3 Nov. (V.D.). Maandag a.s. begint te Berlijn het groote proces tegen de leidende figuren van den Duitschen radio- omroep, uit de periode vóór het Nazi-regiem dat reeds kort na het aan de markt ko men van Hitier, sedert welken tijd de mees te beklaagden reeds in voorarrest zitten, was aangekondigd. De bekendste der 9 be klaagden is de voormalige organisator van den Duitschen radio-omroep dr. Hans Bre- dow, die zich een Europeesche reputatie verwierf door de wijze waarop hij de nieu we radio-techniek aan de cultureele op voeding der lusteraars wist dienstbaar t.e maken. De dagvaarding beschuldigt de be klaagden van ontrouw, verduistering, valschheid in geschrifte en begunstiging van anderen. BINNENLAND. Nederland heeft het claeringverdrag met Duitschland per 17 November opgezegd. (3de blad). De vee-afslachting, die weer op 12 No vember a.s. begint. (3de blad). Mededeelingen over de uitvinding van een brandstoflooze motor. (1ste blad). Tandarts te Den Haag steekt na korte oneenigheid een jong collega dood, die zijn praktijk zou overueraen. (Gem. Ber. 3de blad). De vermiste Vlaardingsche logger „Cor- nelis" op zee gepraaid. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Een tweejaarlijksch dr. Wijnaendts Francken-prijs van 500 gld. voor litteratuur ingesteld. (L. en K., 3de blad). KERKNIEUWS PASTOOR H. N. COLLA t Treffend is bij de uitvaart en begrafenis van pastoor Colla te Amsterdam getoond, in hoe breede kringen de overledene hoog achting en sympathie had verworven. Bij de Metten gisteravond was al de be langstelling buitengewoon groot, zoowel van de zijde der parochianen van de „H. Maria Magdalena" als van de priesters. Bij de plechtige metten fungeerde als Agens de zeereerw. pastoor J. Th. van Ga len, als diaken kapelaan H. v. d. Waarden en als sub-diaken rector W. Simons. Na de metten bad kapelaan v. d. Waar den een Rozenhoedje voor de zielerust van den overledene. Tegenwoordig waren alle oud-kapelaans der parochie, vijf priesters, zonen der pa rochie, de hoogeerw. heeren Mgr. van Noort, Deken van Amsterdam, en Mgr. Ho- liërboek, zeer véle pastoors, rectoren en ka pelaans uit Amsterdam en elders, van nabij en van verre, uit Leiden waren aanwezig de zeereerw. heeren pastoors Th. Beukers en R. Smitz O.F.M. Vanmorgen was de belangstelling nóg grooter. Nadat de Lauden waren gezongen, waarbij Mgr. Holiërhoek Agens was, werd de plechtige Requiem-Mis opgedragen door Mgr. v. Noort, .met assistentie van de pas toor der parochie. De lijkrede werd uitge sproken door pastoor H. F. A. van Dijk uit Haarlem, oud-kapelaan van deh overledene. Onder de zeer vele priesters was ook de Proost van het Kathdraal Kapittel van het Bisdom, Z. D. H. Mgr. Taskin. De droeve stoet naar het kerkhof was indrukwekkend door de algemeene deel name der gansche parochie; alle corpora ties trokken met omfloerst vaandels mee en gingen vooraf aan den lijkwagen, waar achter de rijtuigen voor familie en vrien den. 't Was een stoet, die ook getuigde van het bloeiende organisatie-leven, door pastoor Colla z.g. in zijn parochie opgericht en bevorderd met zijn stuwend organisatie talent en zijn onverbreekbaar optimisme. Op het kerkhof verrichte pastoor van Ga len de plechtigheden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1