INPERKING VAN DE VEESTAPEL ZATERDAG 3 NOVEMÊER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 Overname van Rundvee door de Crisis-centrale Zooals reeds in de pers is bekend ge maakt, heeft de Minister van Economische Zaken besloten tot een drietal maatregelen, die samen zullen moeten werken om te komen tot de beperking van de melkhoe- veelheid in Nederland en tegelijk om te voorkomen, een algeheele ineenstorting van de vleeschpryzen. Besloten is in de eerste plaats tot het in de toekomst steunen van slechts een ge deelte van de melk, waarmede echter ge paard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Voorts is door den Minister vastgesteld, dat alleen -jongvee door de Regeering zal - - Jen overgenomen, benevens een aantal arvT.s vee, lijdende aan tuberculose. Het jonge vee zal worden overgenomen om de veehouders, wier melkproductie straks voor tenminste 10% niet zal worden gesteund in de gelegenheid te stellen hun overtollig vee af te zetten. Ter regeling van deze vee-inlevering heeft de Nederlandsche veehouderycen- trale het volgende besloten: Elke veehouder wien over 1934, in ver band met de teeltregeling, door één der Provinciale Landbou w-Crisis-Organisaties twee of meer vaarskalveren en/of niet ge registreerde stierkalveren zijn toegewezen, zal kunnen inleveren een aantal voor het eerst drachtige vaarzen en/of voor het eerst drachtige pinken en/of vaarskalveren met een indentiteitsbewijs 1934, gelijk aan de helft van het aantal aan dien veehouder toegewezen kalveren. Voor de gevallen, dat een aantal is toegewezen, hetwelk niet door twee deelbaar is, zal afronding naar bene den plaats nebben. De veehouders, die niet bereid zyn het gewenschte aantal dieren van de bovenge noemde soorten in te leveren, zullen op nun toewijzing van kalveren over 1934/ 35 wor den gekort met een gelijk aantal als dat, hetwelk zij tekort nebben ingeleverd van de gevraagde soorten runderen: daarenbo ven zullen aan veehouders, wier veesta pels in aanmerking komen voor z.g. erken ning als merkwaardig geen boventallige vaarskalveren worden toegewezen. De aangifte voor levering is als bij de vorige levering verplichtend gesteld: for mulieren daarvoor zijn verkrijgbaar bij de districts-secretarissen der gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties en moeten bij de Gewestelijke Landbouw er i s i s-0 rganisatie, waaronder de betrokken veehouder ressorteerd, zijn inge komen minstens vijf dagen vóór den leve ringsdatum. Zij moeten dus niet, zooals het vorig jaar, naar de Centrale zelf wor den gezonden. Hierbij zij verder opgemerkt, dat den veehouders de gelegenheid wordt gelalen, eventueel een leveringsplaats buiten hun gewest te Kiezen en eveneens om een an der namens doch voor rekening van hen zelf, te laten inleveren. Met het oog op de komende melkbeper- king en mede in verband met het feit, dat het totaal aantal toe te wijzen vaars- en niet geregistreerde stierkalverer- voor den jaargang 1934/1935 ongeveer 50.00U stuks lager wordt gesteld dan voor 1933/'34 is het voor de veehouders van het groo.ste belang de gevraagde runderen tijdig ter levering aan te bieden. Het ligt in het voornemen, evenals het vorig jaar, wekelijks mede te deelen, op welke plaatsen vee kan worden aangebo den. Voor de eerste maal zal tot levering ge legenheid worden gegeven op onderstaande piaaisen, data en tijden: Maandag 12 November 1934: Amsterdam, Veemarkt. Dinsdag 13 November 1934: Rotterdam, Veemarkt. Donderdag 15 November 1934: Gouda, Veemarkt. Vrijdag 16 November 1934: Utrecht, Vee markt; Leiden, Veemarkt. De aangifte tot levering zal zoo moeten plaats hebben, dat die veehouders, die slechts één rund te leveren hebben, deze doen vóór 1 Januari 1935; de veehouders, die meerdere stuks te leveren hebben moe ten de aangifte voor minstens de helft van het te leveren aantal vóór dien datum heb ben gedaan. Het aangifte-formulier bestaat uit twee deelen, waarvan één deel voor antwoord dienst doet. Hierop ontvangt de betrokken veehouder de noodige mededeelingen om trent de levering. Geen dier zal worden overgenomen, tenzij een antwoordkaart daarbij wordt overgelegd. De algemeene werkwijze bij de overname zal ongeveer zijn als bij de vorige. Voor de in aanmer king komenae dieren zal evenwel bij de klassificatie worden volstaan met de Klas sen: A B en C. Klasse A wordt betaald met 25 ets.: klas se B met 22 ets; en klasse C met 19 c.s. per K.G. levend gewicht, eventueel na af trek van tarra, welke ook na slachting nog zal kunnen worden toegepast, eventueel verhoogd. Deze prijzen zullen in geen ge val verhoogd worden. In klasse A worden geplaatst dieren met volle gebruikswaarde, in klasse B dieren welke niet geheel volwaardig zijn als ge- bruilisdier, in klasse C dieren welke meer afwijken in gebruikswaarde. Dieren welke door de Commissie van Overname minderwaardig worden geacht of te lang drachtig zijn, worden niet over genomen. Eveneens is dit het geval mei kalveren, aangeboden met identiteitsge- wijs 1934, welke, eventueel na aftrek van tarra, geen 150 K.G. wegen. De gevraagde drachtige dieren zullen moeten klammen (liemen-blieken) en indien na slachting ETTEREN EN KUNST blijkt, dat desniettemin een dier niet drach tig is, zal op de uitbetalingssom van een dergelijk dier 30% worden gekort. Een der gelijk dier zal voor de verplichting tot le vering niet meetellen. Desgewenscht zal een leverancier bij de aanbieding een bewijs moeten kunnen over leggen, waaruit blijkt, dat het betrokken dier van Nederlandschen oorsprong is en dat het nimmer het land heeft verlaten. Elke leverancier is verplicht op de leve ringsplaats zijn medewerking te verleenen voor een goeden gang van zaken. De dieren moeten met een halster aan worden geleverd niet enkel met een hoorntouw. Eventueele markt- en waaggelden zijn, evenals vorig jaar, voor rekening van den leverancier. Bij uitzondering zal het gedu rende de eerste maand der leve ring geoorloofd zijn, inplaats van de runderen der bovenge noemde soorten, drachtige run deren te ie veren, welke reeds eerder hebben gekalfd, doch nog niet hebben afgewisseld. Voor dergelijke runderen gelden even eens bovenstaande bepalingen en prijzen, doch uit den aard der zaak vervalt voor dit soort de bepaling omtrent klamtrekken. Nauwkeurig zal evenwel worden gelet op het vierkant zijn van den uier en op een duidelijk te constateeren drachtigheid. Met nadruk wordt nog eens gewezen op het ri sico van het constateeren der drachtigheid bij betrekkelijk kort te voren gedekte die ren, aangezien ten opzichte van dit punt onvoorwaardelijk zal worden vastgehouden aan den uitspraak van de daartoe door de Nederlandsche Veehouderijcentrale aange stelde deskundigen. Overname t.b.c.-runderen. Tevens zal de gelegenheid bestaan tot in levering van vrouwelijke runderen, lijden de aan tuberculoses of para-tuberculcse. Deze dieren moeten worden aangeboden gedurende het eerste half uur na den aan vang der overname. Dieren welke nog nimmer hebben ge kalfd, worden van deze overname ui.ge sloten. Eveneens zullen worden geweigerd runderen welke in een dergelijken voe dingstoestand verkeeren, dat zij zonder be zwaar voor den slacht kunnen worden ver kocht, benevens die dieren, welker ver voer met het oog op hun toestand bezwa ren oplevert. Noodzakelijk is, dat de dieren, welke voor deze levering worden aange boden, eigendom zijn van leden van door de Nederlandsche Veehouderijcenirale er kende organisaties ter bestrijding van vee ziekten of van een andere eveneens door de Nederlandsche Veehouderijcentrale ais zoodanig te erkennen organisatie, die zich op het gebied der bestrijding van veeziek ten beweegt. Elk dier moet worden aangeboden door den eigenaar zelf en vergezeld zijn van een schriftelijke verklaring van een dieren arts met fiat van den betreffenden inspec teur van den veeartsenijkundigen dienst, blijkens welke verklaring het voor den ge zondheidstoestand van den veestapel ge- wenscht is, dat het betreffende dier wordt opgeruimd. Ook deze dieren worden geklassificeerd naar gebruikswaarde en daartoe verder in gedeeld in vijf klassen, waarvoor in de eerste vier klassen per K.G. zal worden vergoed: a. plus klasse 30 cent a. klasse 26 cent b. klasse 22 cent, c. klasse 18 cent In de c.min klasse, waarin afwijkende dieren worden geplaatst, zullen deze per stuk worden gelaxeerd. Een tarreering in K.G. zal ook indien noodig, bij de hierbe- doelde levering worden toegepast. Daar het verschil in kwaliteit bij deze runderen grooter is, dan bij het over te nemen jong vee, zijn hiei meer klassen gemaakt. Voor de dieren uit klasses a. is de prijs iets hoo- ger dan die voor de a-klasse bij het jong vee, omdat het hier betreft goede dieren uit veelal reeds jaren geselecteerde s al len. In de a.plus klasse komen alleen die ren met een hooge varbruikswaarde en een naar verhouding licht gewicht. Ook voor deze overname is verplichte aangifte inge steld. Deze aangifte moet rechtstreeks plaats hebben aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale, le v. d. Boschstraal No. 1, Den Haag, terwijl de aangifte-formu lieren ook in dit geval verkrijgbaar zijn bij de districts-secretarissen hiervoor genoemd. Het oude bijgeloof. Weer wordt in Lelden (en misschien ook elders in deze omgeving) rondgezonden een papier, dat men moet overschrijven 9 maal welke copieën men dan moet verder zenden en wel „aan de meest in telligente onder uwe kennissen, wien u geluk toewenscht". De domme uitvinder van dat geschrift noemt brutaal eenige gevallen uit het bui tenland, waaruit blijkt, dat bij het uitvoe ren of nalaten van deze taak binnen ne gen dagen een geluk of ongeluk volgde. Iemand in Lissabon, die verzuimde deze „ketting" door te zenden, verloor binnen drie dagen zijn eenige zoon; een andere, die het wél deed, won een groote prijs uit de loterij, enz. enz. Wat ieder verstandig mensch doen moét, als hij het bedoelde vod ontvangt? Natuurlijk het verscheuren en ln den papiermand of'de kachel gooien. Dergelijke bijgeloovige dwaasheden zijn ergerlijk of lachwekkend, naar gelang men ze bekijkt. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Nieuwe prijs voor litteratuur beschikbaar gesteld door dr. C. J. YVijnaendts Francken. In de gewone maandelijksche ledenver gadering van de Maatschappij der Neaer- landsche Letterkunde, welke gisteravond gehouden werd in 't Nutsgebouw te Leiden deed de voorzitter, prof. dr. J. de Vries, mededeeling van de instelling van een nieuwen prijs, groot 500, welke om de twee jaren kan worden toegekend aan eon uitverkoren voortreffelijk werk, afgewis seld op het gebied van biographie en cul tuurgeschiedenis en op dat van essays en litteraire critiek. Het is dr. C. J. Wynaendts Francken, die het bestuur van de Maatschappij tot die bekroningen in staat wil stellen. Het gaat dus om het beste werk, dat in de gezegde rubrieken gedurende de laatst- verloopen vier jaren zal zijn verschenen, ir. boekvorm, krant of tijdschrift. Het bestuur zal zich doen voorlichten door een door hem aan te wijzen commis sie van vijf leden, welke publicatie met den „Dr. YVijnaendts Francken-Prijs" ware te bekronen. Ter jaarvergadering van 1935 zal deze prijs voor de eerste maal worden toege kend. Rede van prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. Vervolgens sprak prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. over „Pronominale proble men in het Nederlandsch". Spr. merkt op, dat er, naast werkelijke problemen ook bestaan problemen, die geen problemen zijn; deze laatste zijn veel moeilijker op te lossen dan de eerste; im mers de mensch heefl; aljeen vat op het geen werkelijk bestaat.Wat niet verder reikt aan gemoed en verbeelding, is meestal on grijpbaar. Dit laatste blijft onberoerd door de feiten in de taalwerkelijkheid, het is immuun voor verstandelijke overtuiging Het eerste pronominale probleem is de enclisis. Het bestaap yan enclitica in het Nederlandsch kan door niemand ontkend worden al loopt de orthographische en taal kundige, de stilistische en cultureele waar deering van die woordjes bij verschillen- ae aanmerkelijk uiteen. Enclitia bestaan bij het spreken, ze be staan ook op schrift. Ze hebben al eeuwen bestaan in onze eigen overgeleverde tek sten; ze bestonden daarvoor al bijna twee millennien in de geschriften van Ooster- sche en Zuidelijke volkeren. Alleen volsla gen onkunde zou deze feiten kunnen ont kennen of betwijfelen; fret ignoreeren van die feiten kan ook zonder onkundig voor komen. Spr. ging dan aan de hand van histori sche gegevens na, hoe het met de proclisis enclisis feitelijk gesteld is en gesteld was ten onzent in den loop der eeuwen. Hij kwam daarbij tot een vergelijking van ae meeningen in dezen. Daarna legde spr. bijzonderen nadruk op de functioneele en semantische verschillen,- die door encliti sche woordjes tegenover, de volbetoonde worden uitgedrukt. Dit bracht hem: terf slotte op de taalkun- ciige groepeeringen: —.-persoon: zaak (juis ter niet-persoon). Deze classificatie in het Nederlandsch wordt meestal over het hoofd gezien, maar is toch van niet minder be- teekenis als dit andere pronominale groe peering, hij: zij: het, dié men: mannelijk: vrouwelijk: onzijdig, pleegt te noemen. Ook hier ging de spr. uit van de taalfeiten, waarnaast vanzelf ook taaificties ter spra ke kwamen. Tegenover de groote variabiliteit in de taalwerkelijkheid stelde spr. de gefingeer de taaionderscheiding .Terwijl deze laat ste alerlei verschillen tracht te maken, die niet bestaan, en daai tegenover werkelijk bestaande onderscheidingen verwerpt, gaat ae eerste telkens uit van de onmiskenbare taalgegevens. Door talfijke voorbeelden werd aangetoond, waartoe de renaissancis tische taalbeschouwing .leidt. Vanzelf kwam hierbij ook ter sprake niet alleen, dat de- fictie vermag, maar ook welke rol de sekse i speelt bij de keuze en het gebruiken van I allerlei voornaamwoorden. I De inengruentje tussehen pronomina en I substantieven is een veelzijdig taalver schijnsel, waarvan de verklaring nog niet altijd te geven is, al kunnen de feiten niet i altijd ontkend worden. Heel treffend is 1 ten dezen de haar-cultuur, waaronder spr. I verstaat het gebruik van „haar" zooweJ in persoonlijke als in bezittende functies, bij i enkelvoudige mannelijke en onzijdige woorden (ook buiten de sekse), en even- j zoo van „haar" in het meervoud in aller lei variatie. Na een verklaring te hebben beproefd van dit eigenaardig verschijnsel, I dat vooral, in de pers, bij juristen en an dere taalgebruikers zich voordoet, kwam spr. tot het groote vraagstuk van de recht streeks aanduidende functie tegenover of naast de vervangende functie van bepaalde voornaamwoorden. Dit vraagstuk bracht hem tevens op de vergelijking van de koi- nexen de dialecten die bij het gebruik der pronomina niet altijd dezelfde wegen be wandelen. In dit verband werd in groote lijnen het classificatievraagstuk van de Nederlandsche naamwoorden aangegeven. 1 Richting Verkeer Dit roodc bord met witte streep bet 'tl gesloten voor aiu ver keer in deze richting UiT DE OMGEVING LISSE. H. B. G. In het Hotel „De Witte Zwaan" werd Vrijdagmorgen een vergade ring gehouden van de Afd. Lisse van hel H.B.G. De vergadering stond onder lei ding van den heer J. Berbee Gzn., vooiz. der afdeeling. In zijn openingswoord drukt spr. er zijn spyt over uit, dat de opkomst niet grooter is, aangezien de zaken, die aan de orde zijn, juist voor de kweekers zoo buitengewoon belangrijk zijn te noemen. Intenser medeleven is hier ongetwijfeld in het belang van alle kweekers. Notulen werden na voorlezing goedge keurd. Daarna werd tot behandeling der agenda overgegaan. Het ging ook in deze vergadering over de vragen: le. Moeten de saneeringsmaatregelen ook voor 1935 be stendigd blijven? 2e. Moet de teelt oe- perkt blijven, of uitgebreid worden? 3e. Zijn minimum- of garantie-prijzen ge- wenscht voor 1934'35? 4e. Moeten de maatregelen ter controle van den uitvoer blijven? Defce vragen werden in bespreking ge geven. Onder de aanwezigen werd in den breede van gedachten gewisseld. Een kor'.e weergave van hetgeen door verschillende sprekers werd opgemerkt moge hier vol gen. Men was algemeen van oordeel, dat de saneeringsmaatregelen bestendigd moeten blijven. Betreffende de beperking of uit breiding van de teelt van Ryacinthen, Tul pen en Narcissen voor 19-141935, werd opgemerkt door den heer Tanis, dat wat het artikel Narcissen betreft, wij dit jaar geen best gewas hebben gehad en er toch nog een surplus is, hetgeen er op wyt-t, dat bij een goed gewas nog een veel groo ter surplus verwacht kan worden. De heer Berbee zeide deze zaak wel veilig te kun nen overlaten aan de Ver. „De Narcis", welke zich speciaal met de Narcissen bezig houdt. Medegedeeld werd, dat er naar gestreefd wordt om de Kilo-prijs voor de Narcissen weg te krijgen en daarvoor in de plaats te stellen de prijs per stuk en groepee ring van de verschillende soorten. Minimum-pryzen of garantie-prijzen? Ook op deze vergadering werd de meeniog geuit, dat met de minimum-pryzpn méér dan erg geknoeid is. De controle is niet ge heel goed door te voeren en kost reusaca- tig veel geld. Heeft men een garantie-prijs, dan is het geknoei uit. Echter heeft de Re geering haar verplichting ten volle na le komen. Doet zij dit niet, dan is het ver trouwen in hooge mate geschokt. Het heelt öe aandacht van den heer J. P. Segers ge trokken, dat in het algemeen de expor teur is voor een garantie-prijs en de kwee kers voor de mmimum-prijs. Spr. is de meening toegedaan, dat door de kweekers veel onder de garantie-prijs zal worden verkocht, voornamelijk gedrongen door Je nood der tijden, aangezien men gaarne contant-geld ontvangt. De voorzitter be toogde, dat het geknoei in één woord ont zaglijk te noemen is. Hij achtte garantie prijzen verre verkieselijk boven een mini mum-prijs. Garantie-pryzen zijn een goede stap in de richting van de vrijheid. De heer P. Warmerdam voerde ook over dit punt het woord en wees er op, dat het geknoei met de minimum-prijzen alle perken te buiten gaat, hetgeen spr. met feilen uit de practijk 'staafde. Wat de betalingen door de Regeering betreft, zeide spr., dat in vele gevallen de schuld van het niet vlot ten der betalingen gezocht moet worden bij de betrokkenen zelf. Voorts sprak spr. zich uit voor garantie-prijzen, dan weet men waar men aan toe is. Ook door den heer A. Raaphorst Hz. werd het pleit ge voerd voor den garantie-prijs. De heer Berbee zeide, dat het Hoofdbe stuur van H.B.G. meer voelde voor mini mum-prijzen. Aanvankelijk was spr., die ook deel uitmaakt van het Hoofdbestuur, dit standpunt toegedaan. Doch de heer Berbee zeiae, dat hij thans een andere kijk heeft op deze zaak en het opneemt voor garantie-prijzen. Zoo noodig zal hij de verandering van zijn zienswijze ter be- voegder plaats verdedigen. De heer R. H. C. Tromp vroeg wat in het belang van het vak was om üe garan tie-prijzen laag te stellen, of zoo ongeveer hei normale, dc voorz. zeide, dat een lage garanlie-prys het beste zou zijn. ln dit ver band zeiae spr., dat het zeer zeker ook in het belang van hei vak zou zijn, wanneer de muni-standaard aangepast werd aan de valuta in het buitenland. Gaat de gul den omiaag, dan zouden wij de hulp van de Regeering wellicht in het geheel mei meer noodig hebben, aldus spr. Na nog verder over beide punten te heoben gedis cussieerd werd tot stemming overgegaan. Er waren 19 personen voor garantie-prij zen en 2 voor minimum-prijzen. Bij de laatste vraag, oi de maatregelen ter controle van den uitvoer gehand haafd moeien blijven, werd tot handha ving geadviseerd. By de rondvraag kwa men verschilienae zaken aan de orde en diende de voorz. de vragers van antwoord, waarna sluiting volgde. Pluimveetenloonsleliing. Op 26 en 27 Decemoer 1934 noudt de Pluimvee- en Ko- nijnensportvereemging „Lisse en Omstre ken een piuimveetentoonsteiiing. Door Burgemeester en Weinouaers dezer gemeente is aan bovengenoemd besiuur aier vereenigtng vergunning verleend tot het houden eener verloting gedurende die ten toonstelling, waarvan de prijzen zullen be staan uit pluimvee. N.C.C. ln een bijeenkomst van het Na tionaal Crisis Comité, afd. Lisse, werd be sloten om einde November 1934 een bedrag van ongeveer 17000.— aan bonnen uit te geven, verdeeld als volgt: voor steunrege ling B een bedrag van 1377.60 en voor steunregeling A. een bedrag van 323.40. Belanghebbende ingezetenen dezer ge meente kunnen zich, ten einde voor een bon in aanmerking te komen, uitsluitend schrif telijk melden bij den secretaris-penning meester, den heer N. Matthijs, Veldhorst straat no. 34, tot en met Zaterdag 10 No vember a.s. NOORD WIJKERHO UT. Gemeenterekening 1933. Zooals gebruikelijk is hebben wij inzage gekregen van de den Raad aangeboden gemeente-rekening, dienst 1933, welke sluit als volgt: uewonedienst: Inkomsten: 278584.15 Uitgaven 299297.31. Nadeelig slot ƒ20.713.16. Kapitaaldien st: Inkomsten 161225,30. Uitgaven ƒ161298.48. Nadeelig slot ƒ73.18. Het nadeelig slot van deze rekening kan, gezien het nadeelig slot van den dienst 1932 ad 48042.74 niet onbevredigend wor den genoemd. Dit is wel in hoofdzaak te danken aan het feit, dat het ryk in 1933 een belangrijk hooger percentage subsidie gaf in de kosten der steunverleening aan werkloozen dan in 1932 en bovendien, dat de belastingen in 1933 noodgedwongen tot het maximum zijn opgevoerd. Werkloosheid: Hoofdstuk IX 2: 1932: Uitgaven 37.574.53. Inkomsten 18.620.69. Nadeelig slot 18.953.84. 1933: Uitgaven 87.837.20. Inkomsten ƒ63.795.10. Nadeelig slot 19.042.10. Belastingen: 1932: Inkomsten ƒ85.588.01. Uitgaven ƒ25.596.45, Batig slot J 59.971.56. 1933: Inkomsten 93.940,59. Uitgaven ƒ3751.70. Batig slot ƒ90782.89. Opgemerkt zij, dat de opbrengst der be lastingen dienst 1932 niet aan de verwach ting beantwoordde tengevolge van de voorschriften der regeering waardoor de achterstallige kwade posten van enkele belastingjaren ineens ten laste van dien dienst werden gebracht. Openbare werken: De post onder houd van wegen en voetpaden beliep 5818,18, terwijl voorts aan de provincie is voldaan wegens kosten van het onder houd der provinciale wegen 7850. De kosten van de gemeente-reiniging heb ben bedragen f 1957.77 terwijl ten slotie o a. een bijdrage van 1709.22 werd gege ven aan den Kapitaaldienst als 1/3 der kosten van het stofvrij maken ven diverse wegen, als: Langevelderweg en Zeeweg, welke kosten over 3 jaren worden ver deeld. Schoolgelden 1494,85; kosten instand houding bijz. lag scholen: 10998.53. Het resultaat is uitgaven, ƒ31.213,81. Inkom sten ƒ5638.95 .Nadeelig slot ƒ25.574.86. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs: Te dezer zake werd betaald aan andere ge meenten 575. Wegens subsidie aan bijzondere bewaar scholen werd uitgegeven 1355. Ondersteuning aan behoeftigen. Kosten ziekenverpleging 1863.83; krankzinnigen verpleging 8276.45, waarvan 1/3 door de provincie werd vergoed. Voorts werd hier in nog door particuleiren bijgedragen to taal 694.64, terwijl bovendien werd ont vangen aan invaliditeitsrente ƒ119.21. Van deze inkomsten kreeg de provincie op haar beurt ook 1/3 terug. Uitgegeven is aan on dersteuning aan behoeftigen 8753.80, waarvan werd gerestitueerd 1209.30. Het resultaat van dit hoofdstuk is: Uitgaaf 19515.07; inkomsten ƒ5117.30, nadeelig slot 14397.77. Wegens subsidie aan werkloozen werd uitgegeven 9867.88. Het resultaat van dit hoofdstuk is: Uitgaven 10123.24; inkom sten ƒ20.75, Nadeelig slot: 10102.49. Het Grondbedrijf sluit met een batig slot van ƒ231.08, zijnde wegens aan het bedrijf verstrekte kasgelden. Kapitaaldienst: Hiervan is hoofd stuk VI (Openbare Werken) het belang rijkste. Het stofvrij maken van den Zee weg, Zeestraat en Langevelderweg kostte 2702.70. Het verlagen van den Buurtweg ƒ2145,74, waarvan ƒ824.48 in werkver schaffing werd verloond. De reconstructie van den Langevelderlaan heeft gekost 11483.10, waarvan 7400 door particulie ren werd bijgedragen. De losplaats aan Keukendel kostte f 10.972.47. Ten slotte is op hoofdstuk VII, met een bijdrage van den gewonen dienst, aange kocht aan rentegaven-d ^goed voor een recël bedrag van ƒ2021.57. Ernstige aanrijding. De aanrijding van het 4-jarig zoontje van den heer W. alhier, met een rijwiel veroorzaakt door het 13- jarig zoontje van den heer L., heeft ernsti ger gevolgen gehad dan aanvankelijk werd gedacht. Het knaapje is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden met een gebroken linker-dijbeen; het zal hoogst waarschijnlijk wel een maand of drie duren eer hy hersteld is. WOUBRUGGE. Personalia. Naar wij vernemen heeft J. v. d. Willik met ingang van 1 December a.s. ontslag aangevraagd als molenaar van den Veenderpolder. Twee voorzitters. De secretaris van den Veenderpolder schrijft ons: Met eenige verbazing las ik in het ver slag van de vergadering van den Veender polder mijn promotie tot voorzitter. Het is buiten myn weten. „De voorzitter" heeft er eens recht hartelijk over gelachen over deze concurrentie om zyn „baantje". Wel licht is hier het drukduiveltje bezig ge weest. Voorzitter is niet „de secreta. is", doch de heer M. J. Moonen. Eere wien eere toekomt. WARMOND Boerderij „Meerrust". Naar wij ver nemen, zal na den dood van den alom be nenden restaurateur, den heer J. L. Kem per, eigenaar van de Boerderij Meerrust al hier, deze zaak op den ouden voet worden voortgezet en in denzelfden geest als deze werd gedreven door wijlen den heer Kem- per voornoemd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10