VKIJUAli z NUVfcMBER 1934 DE LEIDSCHE cuukani EERSTE BLAD - PAG. 3 EEN OVERDEKTE ZWEMINRICHTING IN LEIDEN? Mr. Bierenbroodspot spreekt op een propaganda-avond. „Dat het geregeld baden en zwemmen ge durende het geheele jaar van buitengewoon groote beteekenis en invloed op het men- schelijk organisme is, is thans een feit van algemeene bekendheid. Er zijn er thans niet velen meer, die niet weten, dat een zwembad onze eetlust danig opwekt, dat we na het zwemmen beter slapen, dat het zwembad versterking van longen en hart, een sterker zenuwgestel, een harmonische ontwikkeling van ons spierengestel brengt. Wist geewl,, dat de gemeentelijke autori teiten te Amsterdam, waar van gemeente wege zwemonderricht aan de scholieren gegeven werd, constateerden, dat in een drietal maanden zwemmen bij de kinderen een gemiddelde borstkastverruiming van 7 c.M. bereikt was (enkele jongens hadden het zelfs tot 13 c.M. gebracht! 1) Met het oog hierop alleen al is het een zoo gelukkig verschijnsel, dat het geregeld baden en zwemmen steeds meer onder de Nederlandsche bevolking verbreid woidt. Doch ook uit een ander oogpunt is dit zoo toe te juichen: volgens de officieele statie ken verdronken er in de laatste 5 jaar ge middeld ongeveer 700 personen per jaar, meest jeugdige menschen, wier levens in verreweg de meeste gevallen niet waren verloren gegaan, als zij de zwemkunst maar machtig waren geweest. Wapenen wij ons volk, dat een land-van water-overal bewoont, tegen het alom drei gende verdrinkings-gevaar niet beter dan het de zwemkunst te leeren en...., een maal zwemmer geworden, het de gelegen heid te geven de zwemvaardigheid goed te onderhouden? Wasschen is goed, baden is beter, zwem men is het best. Maar om dit te kunnen bereiken is een overdekte Zwemschool noodig, de Zwem inrichting, waar „het altijd zomer ls", waar we temperatuur van lucht en water in alle tijden van het jaar net zoo aange naam kunnen maken als we zelf willen, waar we de schooljeugd ook in de winter maanden zwemles kunnen geven. Zonder overdrijving kan men momenteel zeggen, dat het ontbreken van een over dekte zwemgelegenheid in eenige gemeen ten van beteekenis als een groote behoefte gevoeld wordt. Uit deze behoefte is het Sportfondsen- werk in Nederland geboren, en wel te Am sterdam, waar een 10-tal jaren-terug een dringende behoefte aan uitbreiding van het aantal zweminrichtingen bestond en nog steeds bestaat. Verschillende pogingen zijn toen aange wend om in deze behoefte voorzien, doch alle mislukten; zoo de pogingen om de ge meente Amsterdam te bewegen een over dekte zwemschool te stichten, zoo ook de particuliere pogingen om door uitgifte van aandeelen of obligaties van 500.of 1000.— het benoodigde kapitaal in zijn geheel ter beschikking te verkrijgen, om dat over het algemeen de groote groep menschen, die enthousiast waren voor de stichting van een nieuwe zwemschool, niet kapitaalkrachtig genoeg waren een bedrag van /500.of 1000.voor den bouw beschikbaar te stellen, terwijl omgekeerd degenen, die daartoe wel in staat waren, niet enthousiast genoeg bleken om voor het genoemde doel geld ter beschikking te stel len. „De Sportfondsen" heeft deze moeilijk heid overbrugd. „Laten we", aldus was haar recept, „aandeelen uitgeven, welke niet ineens, maar langzaam worden volge stort, zoodat ook de niet-kapitaalkrachtige zwementhousiasten financieel aan den op bouw kunnen medewerken." Hetgeen bo vendien het voordeel heeft, dat een gunsti ge exploitatie als het ware van te voren verzekerd is, daar degenen, die zoo'n aan deel nemen, dit natuurlijk doen om van 'de inrichting gebruik te maken en er belang bij hebben, dat er zooveel mogelijk in hun inrichting gezwommen wordt, m.a.w. door deze wijze van financieren verkrijgen we rondom het zwembad een schare enthou siaste medewerkers, die in vrienden- en fa miliekring voortdurend een even goedkoo- pe als effectvolle propaganda voor de over dekte maken." Dit lazen we in het geschrift, dat aan alle bezoekers op den prapaganda-avond, die Woensdagavond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal aanwezig waren, werd uitgereikt, dat hoorden we ook in een boeiende causerie, welke Mr. Bierenbroods pot, de algemeen-leider der N.V. De Sport- fondsenbaden dien avond daar hield. De bijeenkomst werd geopend door den heer G. L. M. Driessen, die als voorzitter van het comité van actie z'n voldoening uitsprak over de groote opkomst en daar na 't woord gaf aan mr. Bierenbroodspot. Deze bekende leider van het Sportfond- senwerk herinnerde er aan hoe hij ook vier jaar geleden in de Sleutelstad heeft gesproken. Er waren toen slechts een tiental toehoorders. Vergelijkt men daar mede de belangstelling van thans, zoo reide spreker, dan is er reden om ook voor Leiden hoopvol te zijn. Spr. vertelt dan hoe het Sportfondsen- werk is ontstaan en wat het is. Het ont stond in Amsterdam, waar twee overdek te zweminrichtingen waren, die te zamen te klein bleken te zijn. Hoe enkele leden van het IJ zich toen tot het Gemeentebe stuur wendden om den bouw van een der de inrichting te bepleiten, die zoo noodza kelijk en zoo nuttig was. Gemeentewerken maakte een project en het gemeentebestuur schreef, dat men er niet aan kon denken, omdat het een mil- lioen zou kosten en wenschte de heeren verder veel succes toe. Men probeerde toen een N.V. te vormen met het plaatsen van aandeelen en obliga ties van 500 en 1000. Men kwam slechts tot een bedrag van /25.000. Maar de behoefte aan zulk een zwemin richting groeide. De bestaande overdekte zweminrichtingen bezwezen, dat zulk een bedrijf rendabel was, immers de Helige- weg keerde 27 pet. uit en het Zuiderbad 10 a 12 pet. En toen kwam men op de gedachte aan deelen te geven.... op afbetaling, aandee len dus die in termijnen zouden worden volgestort. Toen ging het. Het werden aandeelen van 2.50 per maand in een spaarkas, die loo- pen zou over een tijdsduur van 12 jaar. De rente zou worden bijgeschreven, na 12 jaar verzilverd en onder de deelnemers verdeeld. Ziedaar ook de idee van het huidige Sportfondsenbad. Pond-pondsge wijze krijgt daarbij ieder aandeelhouder zijn aandeel in het gemeenschappelijk bezit Jaarlijks komt er over heel het land veel geld binnen en het is de N.V. De Sport fondsen, die de spaarkassen adminstreert, doch overigens met de exploitatie der in richtingen niets uitstaande heeft! Na 12 jaar bezit men dus een volgestort aandeel als nominaal bezit. De administratie werd natuurlijk een ge weldig werk, als men weet, dat er thans 12.000 spaarders zijn, die dus per maand 30.000 storten. In 't begin werd er gelachen, aldus Mr. Bierenbroodspot en onze zaak werd een spoedige dood voorspeld. Toen men een aantal spaarders bijeen had, probeerde men een leening te sluiten voor den bouw. De Rijksverzekeringbank wilde die leening verschaffen, als B. en W. van Amsterdam garant bleven voor rente en aflossing. B. en W. wilden garant blijven indien men een ton op tafel kon leggen. De honderdduizend kwam er en het Sport fondsenbad kwam er. Bij de opening der eerste Sportfondsen- inrichting te Amsterdam in 1929 had men 800 spaarders.-En zóó groot was de pro paganda van deze inrichting dat dit aan tal een jaar later tot 2300 was gestegen! Het publiek leefde mee, voelde er zich thuis en beschouwde het als zijn eigen inrich ting! Het spaar-systeem werkte er toe mede de sportfondsen-idee levendig te hou den en zelfs steeds aan te wakkeren. On ophoudelijk steeg het aantal bezoekers; in 1931: 368.000, in 1932: 423.000, in 1933: 452.000 en in het eerste halfjaar van 1934: 250.000. Spoedig kwamen verzoeken van elders om daar ook de sportfondsen-idee in te schakelen. Ook Maastricht, Arnhem, Breda, Eindhoven en Zwolle hebben nu bereids hun Sportfondsenbad en vele andere in richtingen zijn in aanbouw, 't Volgend jaar zal het aantal Sportfondsenbaden vermoe delijk 15 bedragen. Het zwemmen is nu eenmaal een wapen van preventieve ge neeskunde (men denke mede aan het schoolzwemmen) en terecht wordt dan ook van alle zijden het Sportfondsen werk ge steund. Gelukkig zijn overal de bedrijfs- reusltaten zeer bevredigend. In Amster dam kon men daardoor reeds aan de Ge meente aanbieden het gratis zwemmen voor achterlijke kinderen van diverse scholen. Onderwijzers en medici hebben over de resultaten daarvan buitengewoon bevredi gende verklaringen afgelegd. Thans is ook in Leiden een afdeeling op gericht. De bepaling is daarbij vastgelegd dat het geld uitsluitend gebruikt mag wor den voor een Leidsch Sportfondsenbad. Mocht de zaak niet haar beslag kunnen krij gen, om welke reden dan ook, dan krijgen de spaarders hun geld terug. Zij hebben inmiddels getuigenis afgelegd van te wil len medewerken aan een goede zaak. Spaarders zijn niet alleen noodig voor het bijeen brengen van het kapitaal, maar zij zijn tevens de klanten. Zij vormen de afspiegeling van het bezoek dat de inrich ting zal krijgen. Van het aantal spaarders, waarmee begonnenzalworden, zal de groot te der inrichting anhankelijk zijn. Wacht dus niet, maar geeft U n u op. Aan de hand van een serie interessante lantaarnplaatjes heeft Mr. Bierenbroodspot na de pauze nog een nadere toelichting ge geven. Hij vertelde van de regelmatige verver- sching van het water, van de voordeel en van het uitschuifbare dak en den uitschuif- baren Zuid-wand (zooals men ^>k te Lei den wil bouwen) en van de groote betee kenis van een inrichting als te Maastricht, waar buiten de inrichting nog een open bad is gebouwd (met een constante water temperatuur van 23 gr.), zoodat men kie zen kan waar men zwemmen wil. Dat open bad kan bovendien des winters gebruikt worden als ijsbaan, gelijk b.v. vanaf half November as. te Amsterdam het geval zal zijn. Geen zonnewarmte zal dank zij een vernuftige installatie -- de kwaliteit van het ijs doen dalen en op die wijze wordt dus ook in ander opzicht de sportvreugde verhoogd. Spr. deelde vervolgens mede, dat de aan deelhouders dit voordeel hebben, dat zij voor leder volgestort of vol te storten aan deel 33% krijgen bij het zwemmen. Wie dus 3 aandeelen heeft, heeft recht op een gratis abonnement. Op een vraag van een der aanwezigen verklaarde spr., dat het water, dat iederen avond uit het bassin wordt gepompt, eer stens van vuil-bestanddeelen wordt gezui verd en daarna een bewerking van een mengsel van chloor en ammonia ondergaat, alvorens het opnieuw gebruikt wordt. In sommige plaatsen gebruikt men leiding water, soms bronwater. Zulks hangt af van de kosten ter plaatse. Op verzoek van een der aanwezigen ver klaarde de voorzitter nog dat het comité de mogelijkheid zal overwegen om, wan neer het tot den bouw mocht komen, be langstellenden in de gelegenheid te stellen door productief werk hun spaaraandeel te verdienen. Mr. Bierenbroodspot heeft tenslotte een filmpje vertoond van eenige sportfondsen- baden en van diverse ijsbanen in het bui tenland, zoo'als die thans ook in de hoofd stad zal worden geopend. De heer Driessen dankte den spreker voor zijn interessante causerie en sprak de hoop uit dat thans velen zich als spaarder zullen aanmelden. PATER WILLIBALDUS TEN BRINK, O. F. M. Zooals men elders in dit blad kan lezen is tot kapelaan der St. Leonarduskerk aan den Haagweg in de plaats van pater S>ar- dus de Vries, benoemd de weleerw. pater Willibaldus ten Brink. Pater ten Brink werd in 1881 te Amster dam geboren en trad op 20-jarigen leeftijd in het klooster der Minderbroeders, waar na hij in 1908 tot priester werd gewijd. Vanaf zijn priesterwijding is pater ten Brink assistentie-pater geweest en verbleef hij in de Franciscaner kloosters te Weert, Vorden en Woerden. Hij predikte vele re traites en missies, zoodat hij voor velen in den lande geen onbekende is. Heerenzangkoor Maria-Congreg. De buitengewone repetitie heeft plaats hedenavond in de groote zaal v. d. R. K. Volksbond, Steenschuur pl.m. 8.15 uur. Alle leden van bovengenoemd koor wor den beleefd doch dringend verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. Op alle komst wordt dus gerekend. „De Zijl". In de Zweminrichting „De Zijl" zijn van 15 Mei30 Sept. in totaal 83.239 baden ge nomen tegen 73.103 in 1933. Er zijn bovendien 962 schoolbaden ge bruikt. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den lsten November waren 3681 (v. j. 2959) werkzoekenden ingeschreven. WU herinneren onzen lezers aan de po pulaire voorstelling van Brusse's Boefje, door de N.V. Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel directeur Cot van der Lugt Melsert op Zondag 4 November a.s. waarin mevrouw Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees reeds 475 maal de rol van Jan Grovers vertolkte. 't Was de laatste maal toen dit stuk hier werd opgevoerd, totaal uitverkocht, reden waarom 't Haagsche gezelschap dit succes stuk wederom te Leiden geeft. Tot Rijksveldwachter t^r standplaats 's-Gravenhage is benoemd de heer v. d. Wolf, agent van politie alhier. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (October 1934) ingelegd 492.879.65 en terugbetaald 403.045.—; 155 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 114 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.477 inleggers, inclusief 1.416 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde October 1934 8.804.722.47. In 4.707 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 13.842.ontvangen. ZIE VERDER STADSNIEUWS IN HET 5e BLAD. LAATSTE BERICHTEN OPLICHTING DOOR EEN HANDELS REIZIGER. Radiotoestellen in beslag genomen. Aan het bureau Stadhouderskade te Amsterdam bevindt zich een handelsrei ziger in arrest, die twee firma's te dezer stede heeft opgelicht voor vier radio-toe stellen. Een van deze toestellen had hij reeds aan iemand verkocht, die in Den Haag woont en die in verband met het on derzoek dit bezit aan de politie heeft moe ten afstaan. De drie andere toestellen zijn ten huize van den gearresteerde, die in Utrecht woont in beslag genomen. Het vermoeden bestaat, dat de verdachte zich nog aan verschillende andere oplichtingen heeft schuldig gemaakt. GASVERSTIKKING TE AMSTELVEEN. Hedennacht is de 21-jarige zoon van de familie J. van der Poel, wonende in de Koen van Oosterwijklaan nr. 53 te Am stelveen, door gasverstikking om het le ven gekomen. Toen vanmorgen de zoon niet naar be neden kwam, en ook zijn slaapkamerdeur gesloten bleef, sloeg men van buiten af een ruit van het slaapkamerraam in. Een gas wolk stroomde naar buiten en men vond tot groote ontsteltenis den jongen dood te bed liggen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het kraantje van de gaskachel op de slaapkamer iets open stond. De hoofdkraan werd altijd des avonds voor het naar bed gaan, gesloten en dit was ook nu gebeurd. Even later echter, toen de zoon al boven was, is de hoofdkraan geopend om nog even water te warmen. De hoofdkraan is toen niet meer gesloten. Zeer waarschijnlijk is, dat het gaskraanntje op de slaapkamer reeds langen tijd niet goed gesloten was, met bovengenoemd noodlottig gevolg. De Geneeskundige Dienst te Amsterdam heeft hedenmorgen nog gepoogd de levensgees ten weer op te wekken. SCHEEPSSMFDERIJ TE ROTTERDAM UITGEBRAND In den afgeloopen nacht heeft in het per ceel Wijnhaven 40 te Rotterdam, een hevi ge brand gewoed. Omstreeks half 3 ont dekte de heer J. C. Kortland, eigenaar van de in het benedengedeelte gelegen scheops smederij, dat er brand was ontstaan. Het vuur had reeds zoo'n grooten omvang aan genomen, dat de bewoners niet m*er hngs de trap naar beneden konden komen. De heer K. slaagde erin zich en de zijnen langs een touw door een raam in veiligheid te brengen. Hoewel de politie spoedig ter plaatse was, zijn de smederij en de eerste verdieping totaal uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. VERKEERSONGELUK Een tractor met aanhangwagen van de papierfabriek v. Gelder en Zn reed van middag omstreeks half 1 tusschen Halfweg en Haarlem in de richting Haarlem, teen ter hoogte van de kistenfabriek Phoenix van de andere zijde een auto naderde. Ach ter deze tweede wagen reed een personen auto, een two-seater, bestuurd door den heer Th. W. uit Amsterdam. Deze two- seater kwam, toen hij de vóór hem rijden de vrachtwagen wilde passeeren in botsing met de tractor. De bestuurder van de per sonenauto werd uit den wagen geslingerd en bleef bewustedoos liggen. In ernstigen toestand is hij naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. De two-seater werd geheel vernield. Ten gevolge van de botsing raakte de chauffeur van de tractor de macht over zijn stuur kwijt, waardoor het voertuig dwars over den weg reed en in de sloot terecht kwam De chauffeur bleef ongedeerd. JONGEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 20-jarige J. v. Lle- nen uit de Trompstraat te Alkmaar, tij dens het visschen in het Zeglis, te water geraakt en verdronken. Men vermoedt, dat de jongen, die een hartkwaal had, een toe val heeft gekregen met het vermelde nood lottige gevolg. Het lijk is later opgehaald. Crislsbotermerk. De prijs van het Crisis-botermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 4 tot 11 Novem ber vastgesteld op 1.— per K.G. BURGERLIJKE STAND TELEGRAMMEN DE GODSDIENSTHAAT IN MEXICO MEXICO, CITY, 2 Nov. (V.D.) In op dracht van de federale Mexicaansche re geering zal de procureur-generaal Emilio Portes Gile een onderzoek instellen naar de houding der hooge katholieke geestelijkheid en zoo noodig tot vervolging overgaan, waar opruiing tegen het wettig gezag zou worden geconstateerd. Een lid van de Kamer van Afgevaardig den heeft een voorstel Ingediend om den Aartsbisschop van Mexico Pedro Veria Zu- ria, die het Eucharistisch Congres te Buenos Aires heeft bijgewoond, te verbieden in Mexico terug te keeren, aangezien hij naar Buenos Aires is gegaan in opdracht van het Vaticaan, dus in dienst van een buiten- landach staatshoofdII!) In den staat Agua Calientes hebben alle priesters op 5 na aanzegging gekregen bin nen 48 uur den staat te verlaten, naar aan leiding van het besluit tot beperking van het aantal priesters. In den staat Oxaca werd een katholiek college gesloten, terwijl de priesters gear resteerd werden. SNEEWSTORM BOVEN NOORD- ZWEDEN STOCKHOLM, 2 Nov. Uit Umea wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht de Noordelijke districten van Zweden door ren hevigen sneeuwstorm zijn geteisterd, die groote materieele schade aanrichtte en ook een menschenleven kostte. De spoorweg tusschen Lulea, Boden en Haparanda, werd zoodanig beschadigd, dat het verkeer gestaakt moest worden. Tele foon- en telegraafverbindingen werden vernield. De stad Lulea lag bijna den ge- heelen nacht in het duister, aangezien de electrlciteitsvoorziening was gestoord. De scheepvaart moest geheel gestaakt worden, 'erwijl eenige schepen zijn gezonken. Bij Holmsung bereikte de storm een kracht van 30 meter per seconde. Verschei dene wegen werden onder water gezet en een persoon werd gedood, terwijl vele an deren gewond werden. DE OCEAAN-VLUCHT VAN KINGSFORD SMITH HONOLULU, 2 Nov. ((V.D.) Sir Char- Is Kingsford Smith heeft het laatste deel van zijn Oceaan-vlucht van Honolulu naar Los Angelos gisteren 24 uur uitgesteld, aan gezien hij kort voor den start een lek in een der olietanks ontdekte, dat eerst gerepa reerd moest worden. EEN HOPELOOZE LIEFDE? HOLLYWOOD, 2 Nov. (V.D.) Een 30- jarige vrouw heeft gisteren in het Rudolf Valentino- park te Holywood, nadat zij ge- geruimen tijd voor het standbeeld van den overleden filmster Vel.itino had gestaan, een fleschje met doodelijk vergif geledigd, waarna zij korten tijd later overleed. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Oct. Groentenvelllng. Andijvie 50170 cent, kroten 7080 cent, komkommers f 3.50, bloemkool I f 4.40 11.10, bloemkool II f 1.501.80, wittekool f 2.60, roodekool f 1.700.30, savoyekool f 2.50—5.80, groenekool f 1.404.10, Chlna- kool 60 cent, meloenen f 4.—, pieterselie 3090 cent, prei 70170 cent, kropsalade f 0.502.20, selderie 3060 cent, bleeksel- deries f 916 cent, knolselderie f 1.00 2.90, wortelen f 1.406.10 per 100 stuks, kroten f 0.70—1.30, kroten gekookt f 25, snijboonen f 2246, stokboonen f 1957, stamboonen f 913, witloof f 218, boeren kool f 23, postelein f 1113, spinazie f 7 —20, tomaten A f 4.20—8.60, B f 4.40—9.20, C f 2.20—5.60, CC f 2.00—5.60, uien f 1.00 LEIDEN. Geboren: Jaantje, d. v. J. Hemerik en E. E. v. Dam. Elisabeth Aafje, d. v. S. v. Klaveren en G. Jungerius. Gerhard, z. v. W. J. Noorman en B. Holmer. Johan na Mathilda, d. v. M. Hogenboom en J. C. CastelUn. Cornelia Johanna, d. v. J. J. Steffen en E. K. Goedegebuure. Pleter, z. v. H. v. d. Leek en M. M. v. d. Blom. Ondertrouwd: H. Heuer jm 22 j. en C. J. M. Bayer jd 23 j. G. J. Colenbran der jm 31 j. en J. M. Donkers jd 22 j. A. v. Kruistum jm 28 j. en P. Buijs jd 28 j. J. de Haas Jm 24 j. en M. W. Muijs jd 25 j. Gehuwd: J. Meemskerk jm en M. H. Beeren jd. G. de Jong jm en S. v. Schoonderwoerd den Bezemer jd. P. Pi- kaar Jm en K. J. F. Hasselo jd. J. G. Retjken Jm en M. Rozier jd. L. de Vogel jm en J. J. Starre jd. Overleden: A. Keereweer m 70 j. P. Ph. Jansen m. 09 J. J. P. J. Ewijk m. 68 j. —3.40, wortelen f 24, spruiten I f 412, idem II f 2—5 per 100 kg. Melkveillng. Week van 4 tot 10 Nov. Consumptiemelk 1ste klas f 6.50, 2e klas f 6.25, 3e klas f 8.Industriemelk van f 5 tot f 5.40. Meer vraag dan aanbod. Rotterdamsche combinatie Federatieprijs Melk voor Industriedoeleinden, van 21 Oct. tot 3 Nov. f 4.80 2 Nov. Vee. Aanvoer: 872 runderen, 279 kalveren, 418 schapen, 549 varkens,, 349 biggen, 6 paarden, 2 veulens, 12 bokken en geiten. Prijzen: 13 stieren f 50200, schoon aan de haak 3243 cent, handel stug; 212 kalf- en melkkoeien f 90125, handel stug; 450 varekoelen f 60125, handel matig 197 vette ossen en koeien f 90 225, schoon aan de haak 3456 cent han del stug; 27 vette kalveren f 4055, schoon aan de haak 3870 cent, en 79 nuchtere kal veren f 48, handel vlug; 172 graskalve ren f 1739, handel vlug, 80 vette schapen f 1420, handel matig; 238 weideschapen f 1017, handel matig, 100 vette lammeren f 1014, handel matig; 200 mestvarkens f 1023 handel matig; 349 biggen f 58, 12 bokkene n geiten f 38 handel matig. Kaas. Aanvoer 67 partijen, waarvan 43 partijen Goudsche en 24 Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche f 22 25, 2e soort f 1921, le soort Leidsche f 23—26.50, 2o soort f 21—22 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. TER AAR, 31 Oct. Centrale veiling. Kasboonen ƒ2.303.75, Kas-stek 1.50—- 2.60, Witte Pronkers 25—75 ct., Princcsse- boohen ƒ2.05, Peulen ƒ140, Spinazie per bak 2127 ct., Andijvie 1324 ct., Spruit* kool ƒ4.30—4.80, Uyen ƒ2.10—2.50, Kroten ƒ0.902, Peen 24 ct., Breekpeen ƒ1.40— 2.50, Sla ƒ0.50—3.10, Bloemkool 1.50—10, Roode kool per 11 stuks ƒ2.204.20, Sa- voye 6.10, Witte ƒ5.10, Druiven per pond 11 cent, Tomaten A ƒ3.405, B f 3.80—5.30, C 1.20—2.20. WISSKLNOTBERINGEN (AMSTERDAM) (Offieieel). Londen 7.3f>7/g Berlijn 59.471/2 New York 1.477/g Parüs 9.737 H Brussel 34 46'/2 Zwitserland 48.10i/2 Milaan 12 66 Madrid 20.20 Oslo «7 021 /2 Kopenhagen 82 90 Stockholm 28. Weenen Praag 6.17 8oedapest Prolongatie 1 pet. m BEURSOVERZICHT De rede van Cordell Huil werd ter beur ze gunstig gecommentarieerd, doch kon de ondernemingslust niet stimuleeren. Meer aandacht schonk men aan de hausse in Da wes- en Youngleening op de Londensche beurs, daar de regeling voor de rentebeta ling op deze obligaties gunstiger was dan werd verwacht. Onder invloed van de ge noemde koersstijgingen waren ook Young- obligaties gevraagd, die met verklaring jtegen 2 pet., zonder verklaring 1 pet. bij vrij ruime omzetten. Ook de prijsstijging van rubber in Londen, die de hoop opwek te, dat tusschen de Engelsche en de Neder landsche gedelegeerden in het internatio naal rubber-comité overeenstemming zou zijn verkregen, Inzake het restrictie-per centage, maakt een goeden indruk. Am sterdam Rubbers openden een fractie hoo- ger, doch tegen later tot 90 pet.; de minder courante soorten liepen krachtig op. Tabak ken waren vaster, doch H. V. A.'s liepen verder terug en daalden tot 152 pet. Olie waarden waren ongeanimeerd. Kon. Olies zetten 1 pet. lager in op verkoopen voor Parijs, doch later trad eenig herstel in. De Amerikaansche soorten waren een fractie luier. Industrieelen waren stil. Philips wa ren iets vaster. Aku's en Unilevers onder gingen weinig verandering, evenmin als goud-aandeelen. Ned. Scheepv. Unies wa ren gedrukt. Amerikanen ondergingen wei nig wijziging. De Ned. Staatsfondsenmarkt was verdeeld. Oude Schuld liep iets terug. Ned. Indische Staatsobligaties waren prijs houdend. Naar ons ter oore komt zou de aankondiging van de nieuwe Indische lee ning aan het begin van de volgende week plaats hebben. De koers van uitgifte zal 4 pet. bedragen, de emissie-prijs 100 pet met 3/8 pet. uitkeering van de commissio nairs.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3