VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 18 ALPHEN AAN DEN RIJN. DE IJSBAAN GEREED. Een Ideale inrichting. Daartoe door het bestuur uitgenoodigd rijn we gisteravond een kijkje wezen ne men op de thans gereedgekomen ijsbaan en haar omgeving aan den Buitenweg. Gelijk onze lezers bekend is werd den vorigen winter op initiatief van den burgemeester het plan opgevat om tot stichting eener ijsbaan in onze gemeente te geraken. Tot dit doel had in „Centraal" een vergade ring plaats, Voor deze gelegenheid waren uitgenoodigd een aantal personen, uit alle gezindten, waarvan kon worden verwacht, dat zij sympathie hadden coor een derge lijk plan. Nog denzelfden avond werd eep vereeniging gevormd van 18 leden. Een groote moeilijkheid voor de oprichting der vereeniging bleek voor sommige leden te schuilen in de openstelling der baan op Zondag, doch pok deze moeilijkheid werd ondervangen, door het besluit, dat alleen de geabonneerden op dien dag recht van toegang zullen hebben. Overigens zal van bestuurszijde op dien dag niets worden ge daan, met andere woorden geen baanve gers, geen verlichting, terwijl het restaura tie-gebouw 's Zondags gesloten blijft. De gemeente stelde thans beschikbaar een bij uitstek gunstig gelegen terrein aan den Buitenweg tegen 150 per H.A., doch ver leende hier tegenover hare volle medewer king door de baan geheel gereed op te le veren. Dit werk werd verricht door werk- loozen in contra-praestatie. Het in gereed heid brengen der baan heeft geruimen tijd in beslag genomen, omdat het terrein meer zand bevatte dan men had gemeend, zoo dat achteraf bleek, dat het grondwerk veel omvangrijker was dan werd verwacht. Het overtollige zand uit de baan werd aange wend voor ophooging van het parkeer-ter- rein voor het clubgebouw. Op onze vraag aan den heer Waardenburg of de geruch ten aangaande het niet op peil kunnen hou den van het water op de baan waarheid bevatten, deelde hij mede, dat hiervoor absoluut geen vrees behoeft te bestaan, ten minste zeker niet van beteekenis. Binnen één etmaal stond er 40 c.M. water op; de water-toevoer door de verbinding met de Molenvliet is goedkoop, terwijl het be stuur voor de loozing van het water aan de andere zyde bereids met het betrokken polderbestuur tot overeenstemming kwam. De oppervlakte der baan is nagenoeg ge lijk aan die der Leidsche baan, iets korter, maar breeder, zoodat een zestal banen ter breedte van 10 M. kunnen worden gelegd. De lengte bedraagt 240 bij een breedte van 60 Meter. Voor de jeugd werd voor een spe ciale afscheidingsbaan zorggedragen. De baan is door een vrij zware dijk omringd, waarop een pad is aangebracht ter breed te van één Meter. Rondom het terrein werd voor afsluiting een net en solied hekwerk aangebracht. Het plan bestaat voorts een beplanting aan te brengen, waardoor een luwe ligging der baan zal worden bevorderd. De electrische verlich ting werd verzorgd door de fa. Ponsioen, alhier. Een 12-tal lampen ter sterkte van 500 watt zullen haar stralen over de ijsbaan werpen, terwijl ook voor eventueele storin gen de noodige voorzieningen zijn getrof fen. Ter voorkoming van scheuren van het ijs, zyn op diverse plaatsen lar.gs den dijk putten geplaatst, waarin ringen wel ke met het water onder het ijs in verbin ding staan. We zien voor het gebouw liggen het parkeer-terrein voor fietsen, auto's enz., hetwelk een grootte heeft van 30 bij 60 Meter. In de toekomst zal ook op dit ter rein een beplanting worden aangebracht. Het clubgebouw, van waaruit men een pracht uitzicht zal hebben op de baan, heeft een flinke restauratie-ruimte. Voorts treffen we er aan een buffet en keuken. De afscheidingswand tusschen beide kan worden verwijderd om eer ruimte nog te verkrijgen. Het ligt bij het bestuur n.l. in de bedoeling, het -ebouw voor verschil lende doeleinden en gelegenheden te ver huren, waarvoor het zich bij uitstek leent. De totale kosten bedragen ruim ƒ5000. Nu is de daad bij het ijsliefhebbende publiek om zich vóór 20 Nov. te abonneeren op de baan. De prijzen der kaarten zijn zeer laag gesteld. Een geheel gezin kan voor 6 gul den schaatsenrijden naar hartelust, terwijl een persoon uit een gezin ƒ2, de 2e en 3e 1.de overigen 75 ets. betalen. Het buf fet werd gepacht door den heer Griethuij- zen. Kantongerecht. Ingevolge Ministeriee- le beschikking zal aan het kantongerecht alhier, voortaan twee keer per maand strafzitting worden gehouden. Door het dak gevallen. De 52-jarige B. uit Boskoop, werkzaam aan de in aan bouw zijnde garage aan de Hofsichtstraat, had het ongeluk door de asbest-dakbedek- king te vallen. Hij bleef bewusteloos lig gen. De man klaagde later over inwen dige pijnen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, werd de man per auto naar zijn woonplaats overgebracht. Een ongeluksdag. De dag van Woens dag heeft in onze gemeente weer in het teeken gestaan van ernstige en minder ern stige verkeersongevallen. Om het relaas te openen: Zekere A. de J. kwam uit de Ju- lianastraat de Brugstraat in loopen. Op den hoek dezer straten gaf hij niet voldoende acht, waardoor de man tegen de vracht auto van C. opliep. De J. kwam te vallen en kreeg een der wielen over het linkerbeen. Hij werd binnengedragen op het bureau van politie. Daar werd de hulp ingeroe pen van dr. H., die constateerde, dat het been ernstig was gekneusd. Het slachtof fer werd per auto naar zijn woning over gebracht. De 10-jarige A. B. werd in de Emma- laan aangereden door een luxe-auto. De jongen liep spelende de straat over; de be stuurder kon een aanrijding niet voorko men. Het jeugdige slachtoffer bekwam ta melijk ernstige verwondingen aan het hoofd, armen en beenen, terwijl hij ook klaagde over inwendige pijnen. Dr. M. verleende hem heelkundige hulp. In de Wilhelminastraat werd de wielrijdster E. H. iets wat dagelijks gebeurt aan gereden door een haar achterop komende auto, gevolg: beschadigde fiets en kleede ren. Het ergste evenwel moest nog komen. Terwijl de politie de autobestuurder over zijn euveldaad onderhield, kwam een an dere automobilist .het gesprek plotseling verstoren. Deze bestuurder botste met zijn vehikel op de stilstaande wagen, zoodat beide auto's belangrijk werden bescha digd. Botsing. Gistermorgen is een vracht auto uit Gelderland in de Wilhelminastraat tegen een boom opgereden, waardoor de voorzijde van den wagen geheel werd ver nield. Persoonlijke ongelukken hadden niet HAZERSWOUDE. ROND DE SLAG BIJ MENTANA. Herinneringen van den oud-Zouaaf Andries Kerkvliet. In het overlijdensbericht van den oud- zouaaf, den heer Andries Kerkvliet, herin nerden wij eraan, dat eenige jaren geleden de „mémoriès" van dezen oud-strijder in de krant waren opgenomen. Aan dat boeiende verhaal van den grijs aard ontleenen wij thans nog het volgende: „In October ging het naar Monte Libretti, waar de zouaven streden tegen 1200 Gari baldisten en waar Pieter de Jong uit Lut jebroek het leven liet". En hij vertelde, dat hij in den strijd een vinger vond van den held van Lutjebroek, die afgehouwen was en naast hem lag. Dertig van de tachtig zouaven konden zich toen het leven redden door zich van de vestingheuvel te laten zakken aan de aaneengebonden gordels der zouaven. Bovendien kwam er toen revolutie on der het volk en zijn bataljon werd aange wezen om een fort te veroveren, wat ten slotte na hevigen tegenstand genomen werd. „Dat was anders een zwaren dienst" vertelde ons de oud-zouaaf verder. Op een avond had ik wacht en ik was zoo moe, dat ik in een artillerie-kar ging liggen en., in slaap viel. Ik sliep in de openlucht aan een stuk door tot in den morgen en toen ik wakker werd, verstijfd van de kou, was er geen soldaat meer te zien. 's Nachts om 12 uur was de heele troep ingerukt". „Rome was toen in staat van beleg". „Des middags van de volgende dag, her leefde het oproer en van de plaats, waar ik de wacht had, schoot ik over de muur van het klooster heen om voor het oproer te waarschuwen. Het werd toen 'n tijd van posten betrek ken op gevaarlijke punten. lederen dag kwam 'n soldaat van de fourage ons soep brengen, hij werd de soepdrager genoemd. Plotseling bleef hij 3 dagen weg. Drie da gen lang kregen wij geen eten, totdat een andere soepdrager zijn taak kwam over nemen; hij was gesneuveld. Ik betrok toen een post bij 'n brug over de Tiber en wij hadden 't bevel, om als het noodig mocht zijn de brug op te blazen. Gelukkig was dit niet noodig. De Gari baldisten naderden intusschen Rome. Op 2 December, na gedurende vier we ken geen bed te hebben gezien, kregen wij nieuwe bedden. Een halve nacht konden wij er slechts gebruik van maken, want de eerste nacht dat wij er in sliepen, werd er alarm geblazen. Het was echter een valsch alarm. De volgende dag verrtokken wij naar Mentana, waar wij een dag later in den morgen aankwamen. De groote slag zou beginnen. Reeds flo ten de kogels. Wij behoorden tot de eerste compagnie, tweede bataljon en werden in slagorde gesteld. Onze commandanten wa ren Charette en Aletti. Wij stonden in 'n vierkant met het front naar commandant Aletti, die ons 'n liefde rijke vermaning gaf. Deze stond met 'n ro zenkrans op zijn borst en zeide tot ons: C'est pour Dieu et l'Eglise. Het is voor God en voor de Kerk. Na zjjn bevelen te hebben gegeven, trokken wij op in een omtrekkende bewe ging. De vijand, die hierin 'n gevaar zag Garibaldi zelf voerde de troepen trok zich terug. Het werd de beroemde strijd bij Mentana, waar wij de hulp kregen van Carabineri. Zij beschoten ons uit de huizen en ik weet nog goed, dat Vlasveld (eveneens een oud- zouaaf uit Hazerswoude, die zeven jaar ge leden stierf) achter een paard, dat dood geschoten was, op de grond lag en aldus den vijand beschoot". Dan vervolgde de oud-zouaaf, onafge broken, vol vuur en geestdrift, zijn enthou siast verhaal. Monte Rotonda was het, dat de Garibal disten met 7000 man hadden bezet. Twee regimenten Franschen omsingel den het stadje in een vallei, geholpen door onze zouaven. Totdat de vijand vermoeid en uitgeput de witte vlag heesch, na lang weerstand te hebben geboden. Alle 7000 werden zij krijgsgevangenen gemaakt en tot de krijgsgevangenen behoorden ook de zonen van Garibaldi Menotti en Recotti, die beiden luitenant waren. Wij gingen toen veer naar Rome, waar wij feestelijk werden ingehaald. Het werd een intocht vol onbeschrijfelijke geestdrift, vlaggentooi en illuminatie". LEEST DE ADVERTENTIES Ï*J UW DAGBLAD. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur! Groot was mijn verwondering, toen ik uw driestar van 30 Oct. j.l. las betreffen de het petitionnement van de Sociaal-De mocraten. U schrijft: dat een katholiek, die zijn handteekening aan het petitionnement geeft, daardoor een zekere mede-verant woordelijkheid op zich neemt voor alle actie, agitatie, en niet te vergeten! politieke propaganda, enz. Juister en voor zeer velen heel wat duidelijker had het ge weest, als u geschreven had: zekere ver antwoordelijkheid voor slechts d i e actie enz. En dan schrijft u: deze verantwoorde lijkheid kan noch wil een katholiek op zich nemen; dit vraagt geen bewijs, 't is zoo klaar als de dag, Zegt u. 't Is mogelijk dui delijk voor u, redacteur, doch voor velen is en kan dit niet zoo klaar zijn en vraagt dit wel een bewijs. En, als u verder vraagt, of er met kracht op verbetering van werk- loozensteun moet aangedrongen worden, schrijft u heel vet gedrukt: ongetwijfeld ja; dat moet geschieden. En wat is er dan j.l. zomer geschied? Heeft toen niet een zeer groot deel der R.K. Staatspartij juist voor steunverlaging gestemd (26 van de 28)? Nu gaat u verder over vertrouwen in eigen katholieke organisaties, eigen ver trouwensmannen en vertegenwoordigers, maar weet u dan niet, dat dit vertrouwen bij heel veel menschen staat te wankelen, ik wil hier niet zetten: al gewankeld is, al hoewel ook dit getal zeer groot is. Ik ten minste ontmoet er steeds zeer velen en niet enkel in Leiden, maar overal. Verder schrijft u: de R.K.S.P. heeft zich achter de wenschen van het R.K. Werkliedenverbond geplaatst, moet dit niet zijn: heeft de wen schen van het R.K. Werkliedenverbond ach ter geplaatst gezien bij bedoelde stemming over steunverlaging. Want immers de heer A. C. de Bruijn, u natuurlijk toch ook be kend, heeft uitdrukkelijk gepropageerd te gen steunverlaging en het grootste deel van de R.K. Kamerfactie stemde voor steun" verlaging. Het wordt tijd, dat de fractie der R.K. Staatspartij niet zich achter de wenschen van het R.K. Werkliedenverbond plaatst, maar de wenschen van het R.K. Werkliedenverbond vóór is. Ook schrijft u: 't is noodzakelijk, dat waar de steun- uitkeeringen zoo laag zijn, enz. (maar door wier medewerking zijn ze dan zoo laag ge komen?) en dan gaat u verder: We hebben gegrond vertrouwen (op welken grond heb- we dit vertrouwen?) we durven zeggen: zekerheid (maar waar halen we dan die zekerheid vandaan?) in de R.K. Staatspartij. Immers, de R.K. Staatspartij vindt het de eenvoudigste zaak ter wereld als ze voor de verkiezing een program vaststelt, om na een jaar van dit program af te wijkeh, of, juister en duidelijker, tegen dit program in te handelen. Wij zijn er Teker van, schrijft u, dat de fractie deze en dergelijke verbeteringen met beleid en kracht zal be pleiten. Maar met wier medewerking zal zij ze tot stand brengen. Met de fractie der A.R. of met de S.D.A.P.? Maar och, hoe kan nu van deze laatste samenwerking ver wacht worden. Dan krijgen -ve immers ka binetscrisis, en dit zal de zaak niet beter maken, aldus de beer Henri Hermans (u wel bekend). Dus nu tegen het petitionnement en maar rustig medevaren in het schuitje van de huidige regeering en diens zienswijze en slechts enkel „opbouwen in Gods vertrou wen", als we a.u.b. maar geen kabinets crisis krijgen, want zoo groot is het „Godsvertrouwen" toch nog niet om een kabinetscrisis te doorstaan. W. AARHEID. W. Aarheid schrijft over dingen, die hij niet precies weet, en schrijft daardoor zeer beslist onwaarheid. Hij schrijft, dat dezen zomer de R.K. Staatspartij (26 van tie 28 aanwezige Tweede Kamerleden) heeft gestemd voor steunverlaging. Ziet deze bewering is waarschijnlijk een gevolg van leugenachtige, lasterlijke /oorlichting! Dezen zomer is in de Tweede Kamer aan de orde gesteld een motie van de S.D.A.P. inzake de steunverlaging. De overgroote meerderheid der katholieke Kamerfactie heeft tegen deze motie gestemd. Dat is waar. Maar onwaar is, dat daardoor de steun zou zijn verlaagd. Oók de leiders van het R.K. Werkliedenverbond, die lid zijn van de Tweede Kamer, hebben toen tegen deze motie gestemd! Waarom? Omdat zij niet wilden meedoen aan een politieke ma noeuvre, welke zeker niet het min ste effect zou hebben! De bedoelde mo tie behelsde niets. Als zij met alge- meene stemmen zou zijn aangenomen, ook dan nog had de regeering daarin niet de minste aanwijzing gehad voor concrete verandering in haar optreden inzake werk- loozensteun. Dit is de waa heid! Wij zeggen niet, dat de S.D.A.P. toen een be tere motie had kunnen voorstellen. Dit wil len wij niet beweren. Maar zij had wèl be ter, geen motie kunnen indienen, dan een niets-zeggende. Wij begrijpen héél goed, dat, als de men schen worden voorgelicht op onware, las terlijke wijze, het vertrouwen in de R.K. Staatspartij verloren gaat. Maar wij moeten de R.K. Staatspartij (die, tusschen haakjes, lang niet een vol maakte instelling is!) trachten te beoordee- len naar waarheid en niet naar wat tegen standers lasterlijk van haar beweren. Nog dit: Wie het petitionnement onder teekent, draagt natuurlijk mede de verant woordelijkheid voor de gevolgen, die de petitionnement-actie zal hebben, voorzoo ver die zijn te voorzien. En die gevol gen zullen o.i. uitsluitend zijn van partij - propagandistischen aard! Wij verwijzen inzender tenslotte naar een artikel over de R.K. Staatspartij in het 1ste blad van dit nummer. Red. Geachte Redactie! Bij mijn stukje over „de plannen van minister Steenberghe", werd de opmerking geplaatst, dat ook in de margarine-produc tie duizenden arbeiders werkzaam waren. Het is het gewone motief, waarmede men de dwaasheid tracht goed te praten, dat onze natuurboter voor een spotprijs naar Engeland gaat (met de al dan niet toe te juichen bedoeling, om ons afzetgebied in onzen export naar Engeland niet te ver liezen. Red. L. Crt.) en het Nederlandsche volk in groote meerderheid margarine eet. Daarom het volgende: over het algemeen is in de veehouderij voor iedere twaalf koeien een arbeider noodig. Stelt men nu de melkproductie per koe op gemiddeld 3400 liter, dan leveren deze twaalf koeien dus 12 x 3400 is 40.800 liter melk per jaar of a 3.5 K.G. boter per 100 liter is 1428 K.G boter. Aannemende voor dien arbeider een loon van 16 per week of totaal 832 per jaar, dan geeft dat per K.G. boter 832:1428 is ongeveer 58 cent per K.G. enkel aan ar beidsloon. Zelfs bij de relatief lage loonen enzer landarbeiders, geeft dus alleen het produceeren van de grondstof voor de bo- terbereiding enkel aan loon reeds veel meer dan bij de margarine het geheel af gewerkte product. Wat is "nu in 't algemeen in 't belang der arbeiders? J. R. WESSELINGH. Er was een oproep van de bioscoop „Li- do", Steenstraat, te Leiden, die per adver tentie kenbaar had gemaakt, dat zij, die wenschen in aanmerking te komen voor een betrekking voor controleur, cassière, kellner, enz. zich hadden te vervoegen op Dinsdag 30 October 1.1. tusschen 2 en 4 uur nam. in de Narmstraat. Ondergeteekende zou hier even willen op merken, dat degenen, die werkloozen als doellooze, arbeidsschuwe, gemakzuchtige menschen bestempelen, zich even de moei te hadden moeten troosten, om te gaan kij ken naar bovengenoemd kantoor, waar de menschen in file stonden in slecht, regen achtig weer, om geduldig te wachten, om een kans te wagen. Op deze manier, de algemeene aandacht te trekken, door honderden menschen naar het punt te laten komen, waar eerstdaags een bioscoop geopend wordt, is naar mijn meening ongemotiveerd. Aan bovengenoemde aanwerving Is de voorkeur gegeven boven aanwerving" door de arbeidsbeurs, 't Is wel een zonderlinge manier van reclame! Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing in uw veel gelezen blad, Hoogachtend, P. J. STIKKELMAN, Voorzitter Bond R.K. Hotel-, Café-, Rest. Geëmpl., afd. Leiden Onzerzijds is het Bovenstaande ingekort. Red. WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik ben dagdienstbode en ver dien 6 gulden per week. Nu wordt er 2/3 van afgehouden door de steunregeling om dat mijn vader steun trekt dus mijn inko men is 2 per week. Moet ik daar nu nog belasting van betalen? Antwoord: Neen. V r aa g Welke is de beste en kortste weg van Noordwijk naar Venlo? Hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Wolfheeze, Arnhem, Eist, Lent, Nij- megenr Mook, Gennep, Heijen, Afferden, Arcen, Velden, Venlo. Afstand 200 km. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Voorhout naar Berkel Rodenrijs en hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Oegstgeest, Voorschoten, Veur, Voorburg, Berkel en Rodenrijs. Afstand 23 km. Vraag: Welke is de beste weg van Hil- legom via Tilburg naar 's Hertogenbosch? Hoeveel km. Antwoord: Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Rotterdam, Rjjsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Ter- heijden, Breda, Tilburg, Helvoirt, Vught, Den Bosch. Afstand 145 km. Vraag: Welke is de kortste weg van Voorhout naar Middelburg? Hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willems dorp, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Kruisland, Wouw, Bergen op Zoom, Ril land, Goes, Middelburg. Afstand 178 km. V r a a 0 Welke is de kortste weg van Voorhout naar Naaldwijk? Hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Kwitsheul, Honselersdijk, Naaldwijk. Afstand 28 km. LIEFDE EN VREES. Hij hield van haar. 't Was maar 'n een voudig meisje, niet bepaald arm, maar toch zeker niet rijk. Maar wat gaf dat? Liefde is meer en beter dan rijkdom! Op 'n avond, dat-ie doelloos wat rondslenterde door de stad, was-ie ze tegengekomen Hij had hij wist niet waarom plotseling naar z'n hoed gegrepenen zij, met 'n lief ge zicht, ze had vriendelijk gelachen.... óók spontaan.... Van toen af, hadden ze ken nis gekregen. ze waren samen uit ge» weestze waren nu verloofd! Nog 'n goed half jaartje.... èn.... „Dag, Henk". De dochter van den Direk- teur maakte even 'n praatje...., terwijl-ie met z'n effekten bezig was„Hoe lang ben jq hier nou al, jongen?" Hij keek verstrooid op,Nou.... 'n anderhalf jaar, denk ikjuffrouw...." „Hè, hèik zou het niet uithouden.... geloofik.altijd in die effekten Ze lachten tegen elkaar.... ze kenden el kaar wel..„Ja, maar U ook", zei-t-ie..Ze gaf 'm 'n tikje met 'r handschoen... „On deugd!" Ze was al weg. 'n Aardig kind was dat... vroolijk... hartelijk... Ze kwam hier dikwijls..ze scheen veel met 'm op te hebben.. „Je zult 'n paar weken óver moeten wer ken, jong..de zaken gaan niet te best, dat weet je..we moeten zuinig zijn met volk" Hij knikte „best!" Dat was nou toch be roerd.. nou kon-ie heelemaal niet naar An- ny toe... wat zou ze dat jammer vinden... en hij ook trouwens..daar vlasten ze altijd zoo op..naar dat half uurtje, dat ze samen konden zijn... Hij was blij, toen-ie het vriendelijke gezicht van juffrouw Marie zag: de Direkteur had ze zeker gestuurd om 'm wat op te vroolijken!..Schuin tegen over 'm zat ze.met haar handschoenen spelend... „Zeg, Henk..." „Ja?..." ze lach te. met 'n veel-beteekende glans in haar oogen... vindt je dat meisje van Verschuur nou zoo aardig...?" Ze durfde niet meer op te kijken toen ze het gezegd had..maar Henk had 'n schok gekregen! Hij lachte niet... z'n hart bonsde... Dat kon-ie niet hebben, dat ze zooiets zeiden.Met 'n kleur keek-ie opzij... tot ze verlegen over iets anders begon. „Laat ik het U maar ineens zeggen!" zei de Direkteur, toen-ie zat... „M'n dochter Maria U zult het wel gemerkt hebben zou graag.wat nader kennis met U ma ken..." „Hoe bedoelt U? zei Henk... de volle beteekenis nog niet begrijpend.„Dat versta je toch wel, jongen..laat ik het met andere woorden zeggen... ze is verliefd op je, Henk!" Henk zat onnoozel te kijken: 't overrom pelde 'm eigenlijk. God, was het dat... Ja, nou werd het 'm duidelijk... Maar te gelijk kwam er 'n licht in z'n geest... neen..., 'n vuur, 'n bliksem-flits..hij zou moeten vechten!... „U weet toch dat ik al verlóófd ben. zei-ie strak. „Ja, ja ze ker... jongen... ja, zeker..." De Direkteur voelde blijkbaar ook het «moeilijke... in zoo'n geval won-ie 't altijd met 'n grapje... dat was de béste methode..,Maar dat zegt tegenwoordig niets meer hè..hij probeer de te lachen, maar 't was eigenlijk meer een hoestzóó zijn ze verloofd... en na 2 dagen is het „af"..we leven tegenwoordig vlug, jongen.ha, ha.Z'n lach klonk gemaakt.hij voelde 't zelf.De situatie was pijnigend: Henk zweeg..Wat mosst-ie zeggen?... „Dus, jongen..." ging de Direk teur vlug door.„denk er nog 'ns ernstig over na.. Nu kwamen z'n zwaarste stuk ken... 't Is voor U natuurlijk van groote belang... 't is waar, U is vrij, op slot van rekening.maar ik heb toch ook wel eeni ge invloed op uwe toekomst... nietwaar... veronderstel nu 'ns ik kan het toch doen dat ik U de betrekking op-zeg.als U niet toestemt..Dan staat U toch..Maar Henk was recht-geschoten.„Ik houd niet van d'r" zei-ie heesch, „ik trouw niet met iemand, waar ik niet van houd!" „Ach..." de Direkteur deed breed.„houden.hou den... dat komt later dikwijls nog wel... als je mekaar wat beter kent... dat meisje wat U nu heeft hoe heet ze ook weer is toch ook niet zoo „Ik duld niet, dat U iets van Anny zegt..." Henk's oogen vlamden.„ik laat me geen liefde opdrin gen.. gedwongen liefde is geen liefde... Goed: U kunt me m'n betrekking opzeg gen. maar U zult me nooit kunnen dwin gen met Marie te trouwen!" „Da's goed..." Ze stonden nu tegenover elkaar..Henk als 'n getergde leeuw... de Direkteur kalm, maar bleek... „Da's goed... U zult er nog 'ns spijt van hebben..Ze gingen naar de deur..„Nooit, zei Henk. De kost-juffrouw schommelde binnen.... „Daar is 'n dame voor U, geloof ik... o, daar komt ze al... gaat uw gang, juf frouw...!" „Dag, Henk" zei Marie zenuw achtig. „ik kom nog 'ns even praten. „Heel goed, juffrouw... gaat U even zit ten...'" Hij beet op z'n tanden... God, sta me bij... Vóór hij nog zat, lag ze te snik ken... haar hoofd op haar handen... Henk keek naar d'r: somber.wetend, dat het zijn schuld was..en toch, God biddend om kracht om het zóó te laten.het móest zóó... het móest!... „Daar schiet je nu al lemaal niets mee op, Maria..." zei-ie in eens... „Je hebt het recht niet... en je va der heeft het recht niet, tusschen mij en Anny te komen staan!..." Anstig keek ze op.en toch lag er 'n harde, een trotsche blik in haar oogen, en een hartstochtelijk heid waar hij voor huiverde..„En toch zal ik het doen! Ik wil niet, dat je met die schooiers.„Hou je mond..." Hij vloog op... „Als je hier gekomen bent om me te beleedigen.„Beleedigen!" deed ze sma lend.. „Is 't niet zóó?" Neen! 't is niet zoo. Anny is even fatsoenlijk als jij... trou wens.. dat is jouw zaak niet..ik zal vrij m'n eigen weg gaan.ik laat me niet dwin gen... niet door je vader... en niet door jou!... „Henk!" ze liep op hem toe... „Ga weg!" zei-ie kort.. Innig kuste hij haar portret.„Anny. lieveling! Ze hebben het verloren... liefde is sterker dan vrees... Wat God gezegend heeft, houdt géén mensch meer tegen!" P. EILARDUS O.M.Cap. „De Nieuwe Kruistocht". CORRESPONDENTIE. „Een buitenstaander" uit Noordwijkerhout gelieve zijn naam aan de Redactie bekend te maken. Ingezon den stukken worden slechts onder deze voorwaarde opgenomen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 18