KERKNIEUWS DE SCHAT IN HET OUDE HOLI AND MAANDAG 29 OCÏOEER 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te: Rotterdam (H.H. Mart. v. Gore.): den weleerw. heer J. H. Tesselaar; Monster: den weleerw. heer C. Thomas (neom.); Rotterdam (H. Hildegardis): den wel eerw. heer W. van Alphen; 'sGravenhage (H.H. Engelbew.): den weleerw. heer C. Bakker; Wateringen: den weleerw. heer J. Rem- «.yr, ene assistent was te Rotterdam (H. Elis.). BEKEERING VAN EEN ARCHIMANDRIET. Dezer dagen is in New York de Archi mandriet van de Russische Orthodoxe kerk Barnabas Skioehoeshoe in de Katholieke Kerk opgenomen. Deze vooraanstaande priester was voorhe" -ecretaris van Aarts bisschop Apolinaris, u. j verbonden was aan de Russisch Orthodoxe Kathedraal in Bronyx (V. S.) Het vorige jaar werd in New York een ander Russisch Schismatiek Aartsbisschop, Mgr. Vladimir Alexandrof in de Kerk op genomen door Mgr. Bucys, Bisschop van de Russisch katholieke parochieën der Oos- tersche Ritus in Europa. CIHNEESCH PRIESTER PREEKT IN ESPERANTO. In de Etheldreda-kerk te Londen werd Zondag j.l. een plechtig Lof gecelebreerd voor Esperanto-leden. Pater Jan Baptist Kao O.F.M. uit Shensi, Noord-China hield een preek in het Esperanto. Deze kerkdienst werd ook door vele niet- katholieke Esperantisten bijgewoond. GEMENGDE BERICHTEN MAN ONDER TRAM GEDOOD Gisterochtend, is in de Torenstraat te Den Haag nabij de Geest de 42-jarige K. v. A. door eigen onvoorzichtigheid onder een motorwagen van lijn 20 geraakt. De man was op slag dood. Het Kjk is naar het gemeenteziekenhuis getransporteerd. SCHOORSTEENBORD NAAR BENEDEN GEWAAID. Weduwe gedood. Ten gevolge van den hevigen storm is Zaterdagavond te Harlingen van een per ceel aan de Voorstraat een schoorsteenbord naar beneden gewaaid. De ruim 30-jarige weduwe Weber werd hierdoor getroffen en is met een zware hoofdwonde naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn over leden. KINDJE IN REGENPUT GEVALLEN EN- VERDRONKEN. Gistermorgen is het drie-jarig dochter tje van de familie G. Wirken te Gilze op onverklaarbare wijze in de, achter het huis gelegen, waterput geraakt en verdronken. REVOLVER AFGEGAAN. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft een bewoner van de Singelstraat te Arn hem, zekere B., bij het laten zien van een revolver per ongeluk een schot gelost. Het schot trof de 36-jarige mej. v. d. H., die in de kamer aanwezig was, in het bovenbeen. Mej. v. H. is per ziekenauto naar het Zie kenhuis overgébracht. Haar verwonding is waarschijnlijk niet van ernstigen aard. BRAND IN DE R.K. KERK TE VIERLINGSBEEK De schade nog betrekkelijk gering Toen gistermorgen omstreeks 6 uur de koster van de katholieke kerk te Vier lingsbeek de kerkdeur opende, was het ge bouw met dichten rook en walm gevuld. Na vergeefsche pogingen kon men einde lijk, voorzien van gasmaskers, zich in den verstikkenden damp wagen. Achter het hoofdaltaar bleek 's nachts brand te zijn ontstaan in den voorraad kaarsen, misge waden en andere benoodigdheden. Het al taar was bijna geheel verbrand; 't taber nakel was ternauwernood gespaard. Alles in de kerk was met een dikke laag vuil bedekt, zoodat 't schilderwerk als verlo ren beschouwd wordt. De Nijmeegsche brandweer, die te hulp was geroepen, behoefde geen dienst te doen, daar met emmers water 't vuur ge doofd kon worden. Tegen 10 uur kon een stille H. Mis wor den opgedragen. De schade beloopt ettelijke duizenden, bericht de „Maandagmorgen" BRAND IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. Zondagavond omstreeks twaalf uur ont stond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in een der bij de boerderij van den landbouwer M. Breuren aan den Aalsmeer- derweg in den Haarlemmermeerpolder staande graantassen. Door den feilen wind sloegen de vlammen spoedig over en in een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie. De brandweer uit Hoofddorp, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, tastte het vuur met twee stralen aan, doch kon weinig uitrichten. Slechts het voorgedeel te van de woning kon voor het vuur ge spaard blijven. Verder is alles een prooi der vlammen geworden. De inboedel kon grootendeels gered worden. Toen de brand uitbrak waren de bewoners reeds ter iuste, zij moesten in nachtgewaad vluchten en vonden een onderkomen bij omwonen den. De geheele graanoogst en een grooie hoeveelheid stroo en verschillende land bouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Zeven paarden kwamen in de vlammen om. Omstreeks half twee kon gezegd worden, dat men het vuur meester was. De schade kon nog niet vastgesteld worden, zij wordt echter door verzekering gedekt. WOONHUIS AFGEBRAND. Gisteravond is brand ontstaan in de wo ning van den heer van Bers, gelegen aan den weg tusschen Bergen op Zoom en Halsteren. De bewoners, die van de kermis te Ber gen op Zoom terug keerden, moesten met achterlating van alles hun woning verla ten. Ofschoon de brandweer van Bergen op Zoom en van Halsteren kort na het uit breken van den brand ter plaatse waren, brandde de woning totaal af, en moest de brandweer zich beperken tot het omverha len van de muren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. DUITSCH SCHIP OP EEN DAM GELOOPEN. Later vlot gekomen. Het Duitsche stoomschip „Industrie 12" geladen met stukgoederen, op weg van Ant werpen naar Duitschland, is Zaterdagavond op den Oosthavendam te Hansweert ge- loopen en vastblijven zitten. Het schip zat zeer gevaarlijk. Gistermorgen is het met behulp van sleepbooten weer vlot gekomen. De boot heeft geen lekkage opgeloopen. Zij heeft dan ook haar reis voortgezet. SLEEPBOOT MET INGESLAGEN COMMANDO-BRUG. Gistermorgen is van Hoek van Holland naar Engeland vertrokken de sleepboot „Humber". Na eenigen tijd moest de sleep boot echter terugkeeren, daar de comman dobrug door een stortzee was ingeslagen. VERGISSING VAN POLITIE TE" AMSTERDAM Diamanthandelaar onschuldig een nacht vastgehouden Een zeer gunstig bekend staand diamant handelaar te Amsterdam, de heer S., be leefde Zaterdagavond een onaangenaam avontuur, doordat een Duitsche dienstbode in hemden man meende te herken nen, die kort geleden in haar betrekking aan de Vossiusstraat eenige sieraden had gestolen, meldt „De Courant". De diamanthandelaar, die zelfs niet wist dat er een diefstal in de Vossiussstraat was gepleegd, de dienstbode nooit eerder had gezien en zelf op zoek was naar iemand, door wien hij onlangs werd gedupeerd, kon praten zoo hij wilde, hij werd gearresteerd en naar het bureau aan het Leidscheplein overgebracht. Hier bleef hij tot Zondagoch tend opgesloten. Toen eerst waren er door de politie voldoende gegevens verzameld, waardoor de onschuld van den arrestant volkomen werd bevestigd. Zooals doorgaans bij vergissingen als deze het geval is, waren er ook thans ver schillende omstandigheden, die het optre den van de politie eenigszins rechtvaar digden. Eenige weken geleden had de genoemde Duitsche dienstbode in haar betrekkingaan de Vossiusstraat een man binnengelaten, die voorgaf beambte te zijn van de Ge meente-Waterleiding en even de kranen wilde controleeren. Het niets kwaads vermoedende meisje liet den man „controleeren", doch toen zij later in de kamer kwam, waar de man was geweest, bemerkte zij dat zij met een dief te doen had gehad, die verschillende gou den sieraden had gestolen. Onmiddellijk deed men bij de politie aangifte van dezen diefstal. De dientbode gaf een signalement van den dief, vertel de precies hoe de man was binnengeko men enz. enz. De politie stelde direct een onderzoek in, doch slaagde er niet, den man spoedig te arresteeren. De dienstbode deed intusschen ook haar best en speur de minstens even fanatiek als de mannen van het vak. Zaterdagavond nu, toen zij met haar ver loofde op het Rembrandtsplein wandelde, zag zij „den dief". Zij meende althans in iemand, die daar liep, den man te herken nen, die op zulk een geraffineerde wijze de woning aan de Vossiusstraat was bin nengekomen. Zij waarschuwde onmiddellijk eenige agenten, die den verdachte arres teerden, toen hij met belangstelling een étalage van een ju weiiers winkel in de Re- guliersbreestraat bekeek Een tweede aanwijzing? De agenten grepen „den dief", brachten hem over naar het. bureau aan de Halve maansteeg en van daar naar het bureau aan het Leidscheplein. Hier werd het meis je met den man geconfronteerd en ook nu hield zij pertinent vol. dat deze arrestant de dader moest zijn. Zij herkende hem po sitief! Het eenige verschil in 'smans klee ding was, dat hij tijdens den diefstal een pet en thans een hoed droeg In het vermoeden, dat het meisjs mis schien wel eens gelijk kon hebben, werd de politie nog versterkt, toer. uit de zak- Ken van deri gearresteerde een groot aan tal sieraden, spelden, diamanten en ringen ter waarde van ongeveer 2000 te voor schijn kwamen. Men aóhtte het raadzaam den arrestant voorloopig vast te houden. Zondagmorgen kreeg de politie echter zooveel gunstige mededeelingen omtrent den zoogenaamden dief, dat toen wel duidelijk kwam vast te staan, dat hier van een zeer betreurens waardige vergissing sprake was. Het slachtoffer van dit misverstand werd toen natuurlijk onmiddelijk op vrije voe ten gesteld. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 30 Oct. Huizen, 1875 M. K. R. O.-Programma. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.15 Gramofoon. 12.30 Lunchconcert door de K. R. O.-boys I.45 Gramofoon. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Mode-cursus. 4.15 Het K. R. O.-orkest afgewisseld door gramofoon. 6.10 Operette-program van Strauss door het K. R. O.-orkest. 6.40 Cursus Esperanto. 7.15 „Allerheiligen Allerzielen", door dr. J. Teulings. 7.45 Klavierrecital door Theja Schwartz. 8.00 Vaz Dias, waarna de K. R. O.-boys. 8.30 A. v. Domburg over de film. 8.45 Gramofoonnummers op verzoek. 10.00 De K. R. O.-boys. 10.30 Vaz Dias, waarna vervolg K. R. O.- boys. II.00 Gramofoon. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending, 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje 11.30 Pianorecital. 12.00 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 2.00 Orgelconcert, m. m. van Fr. Vetter- Hendriks (sopraan). 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Dajos Bela en zijn orkest. 7.00 Kamermuziek door het Lener Strijk kwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 9.00 „De Familie Kegge", hoorspel naar Hildsbrand's „Camera Obscura. 9.35 Omroeporkest m. m. v. G. Wynschenk Hogenbirk (sopraan), H. Viskil (tenor) en koor. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit de Bodega „Windsor House": Leo Sar met zijn zingende „Wie ner Stars". D r o i t w i c h 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gramofoonplaten. 11.50 Voor de scholen. 12.10 E. Pini's Tango-orkest. 1.20 Birmingham Hïppodrome-orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoonplaten. 4.50 Philh. Strijkkwartet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10 Fransche les. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital. 8.35 „The Silver Patrol", koorspel. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Orgelconcert. 11.30 Voordracht. 11.3512.20 Lew Stone en zijn band. „Radio Pari s", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Symphonieconcert. 8.20 L „Lakmé", opera van Délibes. II. „Le Sicilien", opera van Letory. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest „Wivex". 2.204.20 M. Hansen's orkest. 7.5011.20 Weensch programma m. m. v. orkest en solisten. Keulen. 456 M. 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 9.50 Solistenconcert. 10.50 Gramofoonplaten. 11.20 Kwintetconcert. 12.20 Blaasconcert. 3.20 Concert door Kinderkoor m. m. t. solisten en Blaassextet. 6.50 Omroepkleinorkest. 7.30 Concert door het Omroepkleinorkest 8.10 Voordracht. 8.30 Sinfonia domestica op. 53, R. Strauss door het Omroeporkest. Rome, 421 M. 8.05 A. Serato (viool) en A. Satta (plano) 9.20 Radiotooneel. 9.50 Concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Omroeporkest. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Salonorkest. 7.35 Vocaal concert. 8.20 Boven de Stratosfeer", hoorspel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 meter: 12.20 Salonorkest. I.302.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Zangvoordracht. 8.20 Koorconcert. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 „Dorfkirmes", dansmuziek m. m. v. solisten en orkest. 9.20 Berichten. Sportpraatje. Weerbericht 10.2011.20 Uitwisselingsconcert Tokio- Berlijn. Gemeentelijk Radiodlstribatiebedrtyf en de R.O.V. Radio-Centrale. 3de Programma. 8.0012.20 Een der Duitsche zenders. 12.20/—14.20 Brussel Fr. 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.2017.20 Deitschl. Sunder. 17.20—19.20 Brussel Fr. 10.2020.30 Luxemburg. 20.30—21.20 Keulen. 21.2022.20 Luvemburg. 22.20afloop. Deutschl. Sender. 4de Programma. 8.208.50 Parijs Radio. II.05—16.20 Uorth Reg. 16.20—19.00 Droitwich. 19.0019.30 Loc. uitzending Tuinpraatje door den heer J. Jonker chef afd. Gem. Plantsoenen. 19.30—21.05 North Reg. 21.0522.40 Boedapest of Brussel Fr. 2.40afloop North Reg. RELLETJES TE ZAANDAM. Politie moest waarschuwingsschoten lossen Te Zaandam hebben Zaterdagmiddag bij het colporteeren met de partijbladen bot singen pLats gehad tusschen een groepje N. S. B.-ers uit Amsterdam en communis ten, waarbij de politie zich verplicht achtte krachtig op te treden om de partijen ge scheiden te houden. Op de Stationsstraat en het Rustenburg heeft de politie waarschuwingsschoten moeten lossen om de orde te kunnen hand haven. Een communistische betooger, die de po litie beleedigende uitdrukkingen toevoeg de, werd in arrest gesteld. Toen de N. S. B.-ers naar Amsterdam waren teruggekeerd, keerde de rust in de stad weer. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Wil. J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. 33) Ik achtte het beter den man op it oogenblik nog niet geheel van ons avon tuur op de hoogte te brengen en ik tracht te hem daarom gerust te stellen. „O. de wagen is niet weg! Daar gaat het niet om. Een van mijn vrienden is er mee uit rijden en mocht hem onverhoopt wat overkomen, dan stellen wij ons na tuurlijk geheel voor de schade aansprake lijk. Wat dat betreft, heeft de heer Je- schoneck niet te veel gezegd", liet ik er met een verbitterd lachje op volgen. „Dan is 't mij goed", bromde de gara gehouder, wien al het overige onverschil lig scheen te laten. „Als ik hem vanmid dag om twee uur maar onbeschadigd te rug hebt, want dan moet ik een paar menschen naar Braunsberg rijden." Met de belofte, dat ik daarvoor zou zor gen, vertrok ik haastig om Sanders van een en ander op de hoogte te stellen. Mijn tocht was dus niet tevergeefs geweest en naar het zich liet aanzien, was de zaak riet zoo heel ingewikkeld. De professor had ons gesprek afgeluisterd natiur- ik en deze gelegenheid dankbaar aar.ge- •pen om.... M'n hemel, ja, dat was !:ik nog niet eens goed tot mij door- de bcdr- tegen van Dobben.... Zou.hij van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om die bedrei ging ten uitvoer te brengen? Ik trachtte mezelf gerust te stellen: Ach kom! Van Dobben zou zich toch niet zoo gemakkelijk om den tuin laten leiden. Hij kende den pseudo professor van aan zien en hij zou dus zeker bemerkt hebben, dat de chauffeur van den huurauto nie mand anders was, dan deze. Bovendien was hij bewapend Sanders had hem bij ons vertrek met een voortreffelijke brow ning uitgerust.... M'n gedachten dwaalden weer af naar den man, die ons al deze avonturen be zorgde en die tot dusver getoond had, vier menschen te slim af te zijn. Natuurlijk had hij aan de deur geluisterd; hij had ge hoord wat wij van plan waren, maar daar bij had zich dan toch één moeilijkheid voorgedaan: hij wist niet waar wij den auto zouden bestellen. Daarover had San ders in ons onderhoud niet gerept en wij hadden er niet naar gevraagd, omdat het van ondergeschikt belang was. In diit stadje waren natuurlijk meer garages dan de eene, waarop de detective het oog had la ten vallen en vermoedelijk zou de profes sor als hotelier Jeschonek ze allen heb ben opgebeld met de vraag, of eenige van zijn gasten, misschien een auto had ge huurd. Dat zou natuurlijk nergens arg waan hebben gewekt Een rose schemer in het Oosten ver kondigde het aanbreken van den nieuwen dag, toen ik het kasteel Pazlok naderde. De weg naar den hoofdingang van het kas tel werd aan weerszijden door dicht struik gewas begrensd en deze omstandigheid bracht mij de waarschuwing van Sanders om voorzichtig te zijn in herinnering. Hoe wel het nog te donker was om ie's meer te onderscheiden dan de dicht opeen staa*de heesters, spiedde ik behoedzaam om mij heen en de hand in de zak van mijn col bert omklemde onwillekeurig vaster den kleinen revolver, dien ik overal meedroeg. Na de verdwijning van v. Dobben vielde ik intuitief, dat wij met een zeer gevaar lijken tegenstander te doen hadden, die tot meer in staat was dan tot het schrij ven van dreigbriefjes en het afluisteren van gespreken. Dit moest een geraffineer de misdadiger zijn, iemand, wiens belang stelling voor de verborgen schat niet, zoo als hij ons wilde voorspiegelen, van ideëe- len.maar louter van materieeelen aard was en die geen middel te slecht vond om zijn doel te bereiken. Hoewel het zeker niet de eerste maal was, dat mijn zucht naar inte ressante copie mij in précaire omstandighe den bracht op mijn vele avonturen met Sanders had ik veel beleefd! kon ik toch ditmaal een beklemmend gevoel van nade rend onheil niet van mij afzetten. Ik ver wachtte elk oogenblik uit de struiken het geluid van een schot te zullen hooren en meer dan eens draaide ik mij met een ruk om, in de stellige overtuiging achter mij de sluipende voetstappen te hooren van den man, die mij naar het leven stond. Ik verwenschte mijzelf tenslotte om deze laf fe houding welke ik het zij tot mijn eer gezegd nooit eerder gekend had. Maar de gewaarwording, dat in deze verlaten omgeving in een of andere gedaante de dood loerde, liet mij niet met rust. Steeds dichter naderde ik den ingang van het kasteel zonder dat ik van Sanders, r.och van Nieuwenhuis ook maar iets ge zien had. Reeds ontwaarde ik tusschen een hoogen boomengroep de massieve torens van het slot, die zich tegen den steeds lich ter wordenden hemel afteekenden, toen m'n speurende blik plotseling gericht bleef op een zware schaduw aan den kant van den weg. Op het eerste gezicht scheen het een menschelijke gedaante te zijn, die in gebo gen houding stond, alsof hij naar iets keek, wat op den mallen grasberm langs den weg moest liggen. Met een ruk stond ik stil. De gedaante bewoog zich niet en toch werd ik by elke seconde er meer van overtuigd, dat dit een mensch moest zijn, die zich van mijn tegenwoordigheid niet bewust was. Geruischloos trok ik mij terug in de schaduw van de struiken, waar ik nauwlettend bleef toezien. Eindelijk richt te de gedaante zich op en nu hoorde ik ook het gedempte geluid van stemmen. Achter de figuur, die in gebukte hou ding had gestaan, rees nu nog een gedaan te overeinde, doch deze liep onmiddel lijk naar het midden van den weg en tuurde in mijn richting. Hoewel ik zijn ge zicht nog niet kon onderscheiden hij stond met zijn rug naar het oosten her kende ik in de breedgeschouderde figuur onmiddellijk mijn vriend Sanders. En op hetzelfde moment, dat ik tot deze ontdek king kwam, voelde ik mij van een zwaren last bevrijd. Haastig verliet ik mijn schuil plaats en in enkele seconden was ik bij den detective, die mij tegemoet trad, als wilde hij voorkomen, dat ik hetgeen daar langs den weg lag, te vroeg zou zien. „Wij zijn te laat gekomen, Miel", zei hij, terwijl hij zijn hand op mijn schouder legde. „Nieuwenhuis en ik hebben eenige minuten geleden Van Dobben hier aan den kant van den weg gevonden, dood! Wij hebben onzen grooten onbekende onder schat en ik behoef jou zeker niet te zeg gen hoezeer ik het betreur, dat ik het onderzoek in deze zaak niet alleen ter hand heb genomen Een oogenblik stond ik sprakeloos en in die eene seconde drongen zich tallooze ge dachten aan mij op. Van Dobben dood.... vermoord door den professor. En Sanders, die zichzelf daar een verwijt van maakte. Alsof den makelaar niet hetzelfde lot ge troffen kon hebben, wanneer hij in Haar lem gebleven was en het zonder bescher ming van den detective had moeten stel len. M'n hemel, wèl had van Dobben dat einde voorzien. Nog slechts weinige uren geleden immers had hij mij deelgenoot ge maakt van zijn sombere voorgevoelens. En nu nu waren deze reeds bewaar heid. En ik, die dat niet had kunnen voor komen. Sanders had mij immers tijdelijk opgedragen naast de bewaking van den professor, voor Van Dobben's veiligheid te zorgen. En hoe had ik mij van die taak gekweten! In beide opdrachten had ik hopeloos gefaald. De verdachte had zich uit de voeten gemaakt met den man, dien ik tegen hem had moeten beschermen.... Waarschijnlijk was er op mijn gelaat iets te lezen van hetgeen er in mij om ging, want weer nam de detective het woord, terwijl hij mij bij den arm nam en my langzaam naar de plaats geleidde, waar Nieuwenhuis verslagen bij het lijk van zijn compagnon stond. „Je verbeeldt je toch, hoop ik, niet, dat jij dit had kunnen voorkomen, Miel?", vroeg hy en zonder mijn antwoord af te wachten, liet hy er op volgen: „Als hier van schuld sprake is, dan treft die mij al leen. Weliswaar heb ik dit niet kunnen voorzien, maar ik had kunnen weten, dat aan deze zaak ernstig gevaar verbonden was en daaraan had ik de beide belang hebbenden, ondanks hun eigen verzoek om een werkzaam aandeel in de expeditie te geven niet mogen bloot stellen. Dat was een ernstige fout, die slechts weer ge deeltelijk is goed te maken door de spoe dige arrestatie van den dader." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9