MAARDAG 29 OCTOBER 1934 DE LEüDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 BUITENLAND BELGIE. KONING LEOPOLD WIL STERK LEGER. Ter voorkoming van oorlog. Gisteren werd te Brussel het feit her- dacnt, waarop twintig jaar geleden de slag aan den IJzer werd geleverd, melat net „N. v. d. D.". Uit alle deelen van het land waren de oud-strijders voor deze gelegen heid naar de Belgische hoofdstad gekomen, waar zij in een grooten stoet voor de ko ning en de koningin defileerden. Staande voor zijn paleis hield koning Leopold, nadat hij den oudstrijders zijn dank betuigd had voor hun blijken van trouw en aanhankelijkheid, een rede, die, in verband met het geschil tusschen den minister van Defensie, Devèze, en den vroe- geren chef van den generalen staf Nuyten, opmerkelijk kan worden geacht. Na uit drukkelijk den wensch te kennen te heb ben gegeven, dat alle polemieken omtrent de vraagstukken der nationale defensie zouden worden gestaakt, verklaarde de koning: „Het is onze plicht, de grensbewoners voor een invasie te behoeden. Dat de zorg hiervoor met gering is, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt met welk een snel heid de gemotoriseerde legers zich ver plaatsen en dat het voor een vliegtuig mo gelijk is, in minder dan een uur na het begin der vijandelijkheden tegelijkertijd Brussel, Antwerpen, Gent en Luik aan te vallen, Voor een kleinen staat als België, welks grondgebied binnen den actieradius van het huidige oorlogsmaterieel valt, hangt dierhalve de bescherming der grensgebie den samen met die van het geheele land. Eén eenvoudig radicaal middel is daar voor afdoende: den oorlog afwenden, doch daartoe is het noodig, dat een krachtig mi litair apparaat wordt onderhouden, dat, steunend op de natuurlijke verdedigings middelen, genoeg weerstand kan bieden om eerbied af te dwingen. DUÏTSCHLAND. DE KERKENSTRIJD. Bisschop Meiser naar Berlijn. De Beiersche bisschop. Meiser, die door rijksbisschop Müiler was afgezet, is naar Berlijn vertrokken, waar hij een bespre king zal hebben met leden der rijksregee- ring. Men wijst er op, dat invloedrijke le den van de Beiersche regeering voorstan ders zijn van zijn herstel in de bisschoppe lijke functie. Oppositiepredikanten matigen hun toon. De Berlijnsche predikanten der belijde nis-synode hebben gisteren in hun kertten nogmaals de verklaring voorgelezen, wel ke verleden week reeds aan de gemeenten is bekend gemaakt en waarin een over zicht werd gegeven van den toestand op kerkelijk gebied. De predikanten kenmerk ten zich overigens door een zeer gematig den toon. In den dom te Berlijn leidde dr. Jacobi de Zondagsdienst-oefening. Hij werd bij de liturgie geassisteerd door zes uit hun ambt ontslagen oppositioneele geestelijken, die door de gemeente werden toegezongen met het Lutherlied: „Een vaste burcht is onze God"'. Te Dahlem predikte Pfarrer Niemöller, de leider der Berlijnsche oppositie, voor een propvolle kerk. Ook Niemöller sprak zeer gematigd en wees er slechts op, dat het afdanken van een man (bedoeld was dr. Jager) nog niet in staat is om dé on- waarneid tot waarheid te maken. Tot in cidenten schijnt het nergens te zijn geko men. GEEN HULP VOOR ONGENEESLIJKEN In Duitschland hebben de „Arische" artsen zich „vrijwillig" plaatselijk moeten organiseeren, onder aanvoering van een discrictsleider. In Altona bij Hamburg heet deze aan voerder „Heilig". Deze Heilig heeft de vol gende verordening uitgevaardigd. „Aan volksgenooten. die aan een onge neeslijke ziekte lijden, moet worden duide lijk gemaakt, dat de nuttelooze verspilling van kostbare kuren uit publieke middelen, niet gerechtvaardigd is". „Bij gevallen zonder uitzicht op herstel, heeft het ook geen doel versterkende mid delen uit de publieke kas toe te staan". SPANJE. HET LAATSTE VERZET? 20 Asturische rebellen neergeschoten. Twintig Asturische rebellen, wier schuil hoek eerst thans ontdekt is, zijn door po- litie-ba&mbten in de nabijheid van de Astu rische hoofdstad Oviedo neergeschoten. Men vermoedt, dat zich in de ontoegan kelijke bergen nog tal van dergelijke schuilplaatsen van rebellen bevinden. Naar thans schijnt vast te staan, stelden de Spaansche opstandelingen pogingen in het werk, ook leden der politie naar hun zijde over te halen. £)eze pogingen zijn even wel zoo goed als zonder resultaat geble ven. Onder de personen, die wegens revolu- tionnaire werkzaamheid, door de militaire rechtbanken gevonnist zijn, bevinden zich aast zes leger-officieren en vijftig solda- en, slechts een enkele inspecteur van po litie. De meeste van deze leden der regeerings- oepen worden ervan beschuldigd, gewei gerd te hebben, de hun gegeven bevelen op te volgen. Een aantal hunner wordt er van beschuldigd, dat zij 't bevel om het bombardement op de opstandelingen te ope nen, niet hebben opgevolgd. Onmenschelijke wreedheden. De telefoonverbindingen, die tijdens dc woelige dagen van den socialistischen op stand waren verbroken, zijn thans weer geheel hersteld. Er wordt echter nog steeds strenge censuur uitgeoefend. De minister van Openbare Werken, José Maria Cid, die een tocht heeft gemaakt door het opstandige gebied in Asturië, heeft verklaard, dat de revolutionnaircn daar onmenschelijke wreedheden hebben begaan. Daar het in verband met de schiet partijen niet mogelijk was zich over straat naar de kerkhoven te begeven, zijn tal van lijken in de tuinen der huizen begraven. Niet minder dan 150 politie-agenten zijn verbrand, daar het niet mogelijk was hen te begraven. Alleen al onder de puinhoo- pen van het platgeschoten lyceum heeft men tachtig lijken gevonden. Er zijn thans nog slechts enkele groepen opstandelingen, die in de bergen gevlucht zijn en van tijd tot tijd nog een aanval doen op de hand havers der orde. ENGELAND. DE VLOOTBESPREKINGEN. De voorbereidende vlootbesprekingen, welke te Londen worden gehouden ter in leiding van een vlootconferentie, zijn vast- geloopen. De bestaande vlootregeling tus schen Engelhnd, Amerika en Japan was baseerd op de sterkteverhouding 5:5:3. De Amerikanen aanvaarden hoegenaamd geen wijziging in de thans bestaande ver houdingen, terwijl de vertegenwoordigers van Japan zelfs het principe van de be staande verhouding van de hand wijzen. Zij wenschen volkomen gelijkstelling. De Engelsche gedelegeerden zouden be reid zijn, een 5:5: 4-verhouding te aan vaarden. SIAM. DE KONING WIL AFTREDEN Ontevreden over den gang van zaken Naar berichten van den diplomatieken vertegenwoordiger van Engeland te Bang kok zou de koning van Siam besloten heb ben, van den troon afstand te doen. Naar uit Singapore bericht wordt, ver luidt het daar in welingelichte kringen, dat de koning van Siam inderdaad het voornemen heeft, van den troon afstand te doen. De Siameesche regeering echter zou het verzoek van den koning om af tc tre den, niet hebben aanvaard. Naar verder verluidt, zou de koning van Siam om verschillende redenen het plan hebben opgevat tot troonsafstand over te gaan. Ten eerste is de koning ten zeerste gekant tegen een regeeringsbesluit, om tot de doodstraf veroordeelden niet meer door onthoofding doch door den kogel ter dood te brengen. Bovendien zou de koning er te gen zijn dat het recht tot gratieverleening aant er dood veroordeelden ontnomen wordt. Verder is de koning een zeer sterk tegen stander van de nieuwe Siameesche belas tingwetten. Het is nog niet zoover In regeeringskringen te Bangkok wordt verklaard dat de koning feitelijk nog niet "s afgetreden. Tusschen den koning en de regeering hebben slechts gedachtenwisselingen plaats gehad, ten aanzien van de constitutioneele betrekkingen tusschen de kroon, de regee ring en de volksvertegenwoordigingen Talrijke personen in Bangkok hopen dat de koning spoedig naar zijn land zal terug- keeren en dat de moeilijkheden, die ont staan zijn door 'skonings langdurige af wezigheid in Europa, uit den weg zullen worden geruimd. De koning bevindt zich n.l. te Londen. In het hotel, waar de koning van Siam op het oogenblik verblijf houdt, heeft Reu ter officieel vernomen, dat de afdanking door den koning nog geenszin een feit is. Reuter vernéemt, dat de koning wel het voornemen daartoe heeft te kennen gege ven, doch als de regeering bereid zou zijn toe te geven en te zwichten voor den wil des volks, zooals deze uitgesproken is door de gekozen leden van de volksvertegen woordiging, die gestemd hebben tegen den maatregel tot beperking van de prerogatie ven des konings ten aanzien van doodvon nissen, is de koning bereid op den troon te blijven. MANDSJOERIJE. NEGEN-MOGENDHEDEN-VERDRAG GENEGEERD „Staat Is gesticht nadat verdrag was gesloten" De zegsman van het Mandsjoekwosche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdag de nieuwe petroleum-politiek ver dedigd. Hij zeide, dat Mandsjoekwo van Groot- Brittannië en Amerika geen protesten over deze kwestie heeft ontvangen. Voor zoover het Mandsjoekwo betreft, kan geen beroep worden gedaan op het negen-mogendheden verdrag, omdat deze staat is gesticht, na dat het verdrag is gesloten en onder geheel nieuwe omstandigheden. De open-deur-poli tiek wordt gehandhaafd, doch de buiten landsche mogendheden moeten de souve- reiniteit van Mandsjoekwo eerbiedigen in alle binnenlandsche aangelegenheden. Uit Washington wordt aan United Press gemeld, dat men aldaar ontevreden is over de Japansche verklaring, dat Japan niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de instelling van een petroleummonopolie in Mandsjoekwo en dat de staten, die Mandsjoekwo niet erkend hebben, zich niet tot Tokio moeten wenden. Deze verklaring wordt beschouwd als een „slimme poging" de verantwoordelijkheid voor de petro- leumkwestie van zich af te schuiven, om dat de Vereenigde Staten nog steeds Mandsjoekwo als een deel van China be schouwen. Men schijnt, zooals gemeld, van plan te zijn, de petroleumkwestie tijdens de Londensche vlootbesprekingen ter spra ke te brengen, om op Japan een zekere pressie te oefenen. BUITENL. BERICHTEN. VISSCHERSVAARTUIG IN STORM VERGAAN Aan de kust bij Lorient is tijdens een hevigen storm een visschersvaartuig ver gaan. Van de vijf opvarenden zijn er drie verdronken. De beide anderen konden worden gered. DAK VAN KERK IN JOEGOSLAVIË INGESTORT Tijdens rouwdienst voor koning Alexander Van een nog niet geheel voltooide kerk te Podgoritza (Montenegro) is tijdens een herdenkingsdienst voor koning Alexander, welker door een groot aantal menschen werd bijgewoond, plotseling het dak inge stort, tengevolge waarvan een kind werd gedood en 11 personen ernstig gewond werden. Aangezien op den beganen grond geen plaats meer was, had een aantal personen een zitplaats gezocht op de balken van het dak. Het gevolg was, dat twee zware bal ken en het dak omlaag stqrtte. DE RUSSISCHE VLEESCHTRUST Groote onregelmatigheden ontdekt. De commissie voor de partijcontrole deelt mede, dat bij de sovjet-Russische vleesch- trust groote onregelmatigheden zijn ont dekt. Ongeveer 507.000 centenaajf vleesch is „zoek". Vele staatsbedrijven en collec tieve boerenbedrijven zouden de levering van vee hebben geweigerd. Tal van amb tenaren zullen ter verantwoording worden geroepen. EEN GEHEELE SCHOOL ONTVOERD Door bandieten in Mandsjoekwo Te Kaulinen hebben bandieten een school overvallen en 220 kinderen ontvoerd. Onmiddellijk werden regeeringstroepen uitgezonden, die er inderdaad in slaagden, 135 der ontvoerde leerlingen te bevrijden. Een aantal andere kinderen uit arme boe rengezinnen lieten de bandieten later vrij willig gaan. Tien kinderen van rijke grond bezitters hebben zij echter vastgehouden. Eenige der vrijgelaten kinderen hebben den autoriteiten een goede beschrijving gegeven van de schuilplaats der bandieten. De militairen durven echter niet tot een aanval over te gaan, uit vrees dat de roo- vers zich dan op de kinderen zullen wre ken. DR. SAMTER DUIKT TE PARIJS OP Door een vroeger slachtoffer herkend Naar de „Tel." verneemt is de Duitsche advocaat dr. Samter, die eenige maanden geleden reeds in Nederland en naar het schijnt ook in Zwitserland verdachte prak tijken uitoefende ten nadeele van Duitsche emigranten, thans te Parijs opgedoken, blijkbaar om te trachten zijn operaties voort te zetten ten koste der vele Duitsche emigranten die Parijs telt. Samter stapte, volgens het „Pariser Tage- blatt", Donderdagavond aan een luxe hotel te Parijs af, waar hij zich onder een val- schen naam inschreef. Bij toeval werd hij aan de Champs Elysées door een Duit- schen emigrant herkend, die reeds vroeger eens het slachtoffer van dr. Samter is ge weest. Ook door de inlichtingen-dienst der Parijsche politie was Samter reeds gesig naleerd. Toen men hem echter arresteeren wilde bleek de vogel reeds gevlogen. Het is thans niet bekend of hij zich nog te Parijs ophoudt of het voorzichtiger ge vonden heeft zich buiten de hoofdstad te vestigen. Naar men zich herinnert wendde Sam ter zich vooral in ons land tot Duitsche emigranten en trachtte, meermalen met succes, hen naar Duitschland te lokken en aan de staatspolitie uit te leveren. In an dere gevallen stelde Samter aan vluchte lingen deviezen-affaires voor en verried dan hun naam aan de Duitsche autoritei ten. Het „Pariser Tageblatt" waarschuwt de Duitschers te Parijs met klem voor Sam ter, die meestal onder valsche namen werkt en goed de kunst verstaat snel het ver trouwen van andere lieden te winnen. 96-JARIGE VROUW EN 7 -JARIGE DIENSTBODE VERMOORD Te Vecueil (Frankrijk) zijn een 96-jarl- ge vrouw en haar 76-jarige dienstbode in haar woning vermoord. Na den moord is getracht, het huis in brand te steken. De nasporingen tot ontdekking van de moor denaars hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. KUNSTMATIGE MIST Op het strand bij Duinkerken zijn proe ven genomen met het opwekken, van kunstmatigen mist, waarvoor 15 toestellen aan het strand opgesteld waren. Ee'n groot aantal militaire en vlootauto- riteiten waren aanwezig. De proeven zijn uitstekend geslaagd en in korten tijd ge lukte het, een dikken mist op te wekken en alles onzichtbaar te maken. BINNENLAND R.K. WERKLIEDENVERBOND DEMONSTREERT HOOGERE STEUNNORMEN GEVRAAGD Gisterenmiddag is te Amsterdam een betooging gehouden om instemming te be tuigen met de door het R.K. Werklieden verbond onlangs aan den Raad van Minis ters gezonden adressen. Tegen half één kwamen de deelnemers aan de demonstratie, leden van den R.K. Volksbond, in de Derde Hugo de Groot straat bijeen. In den optocht werden doe ken meegedragen, waarin de verschillen de punten in het adres genoemd werden aangeduid als: „Wij vragen betere steun regeling", „Arbeid voor de jeugd, arbeid voor de werkloozen", „Het groote gezin raakt in de knel". Er werd getrokken langs de Bilderdijk- straat, Overtoom, Stadhouderskade, Mu seumplein, naar het Concertgebouw. In het Concertgebouw, dat geheel gevuld w£(S, werd vervolgens epn vergadering ge houden onder leiding van den heer W. Steinmetz. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, waarin hij zeide, dat men niet alleen wenscht behoud en herstel van ma- terieele, maar ook van geestelijke goede ren, was het woord aan den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werklie denverbond. Deze verheugde zich over de belangstelling, die de beide adressen in en buiten de arbeidersbeweging hebben ge trokken. Van die adressen wil spr. een na dere verklaring geven. Zij zijn een kreet om arbeid en om brood. (De spreker werd hier in de rede gevallen door enkele personen, die protes teerden en daden eischten. De zaal was even rumoerig, maar toen deze personen waren verwijderd, heerschte er verder vol komen rust). Voortgaande zegt spr. dat een adres vraagt om werkbehoud en werkverruiming en het tweede adres betere werkloos- heidszorg en steun. Spr. zet dan de verschillende punten in het eerste adres genoemd uiteen. Er wordt aangedrongen om spoediger besteding van het 60 millioenen plan, waarvan er nog maar eenige millioenen worden verwerkt. Aan den beschikbaren arbeid moeten zoo veel mogelijk arbeiders worden gebruikt, zoo noodig met verkorting van den arbeids tijd. Ook wijdt het adres speciale aandacht aan de jeugdige werkloozen en de mone taire politiek van de regeering. In de chaos, zoo besluit spr., moet zooveel mo gelijk ordening komen. De tweede spreker, de heer W. J An- driessen, voorzitter van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond, behandelt meer speciaal het tweede adres. Het is de nood, die ons samenbrengt, zegt spr. Hij hoopt, dat de regeering in dien zin het adres zal verstaan. Het adres pleit voor betere werk- loozensteun, want door lager steun is ver bittering gewekt. Spr. weet wel dat er bij de regeering financieele zorgen zijn, maar dat neemt niet weg, dat middelen gevon den moeten worden tot verbetering. Wie nog wat heeft, moet daartoe bijdragen. Tenslotte werd voorgesteld het volgende schrijven te richten tot den Raad van Mi nisters: De afdeeling Amsterdam van den Ned. R K. Volksbond, als plaatselijke centrale der R.K. Arbeidersbeweging in vergade ring bijeen op Zondag 23 October 1934, in het Concertgebouw te Amsterdam, kennis genofnen hebbende van de adressen inzake de economsiche crisis, respectievelijk de ondersteuning der werkloozen, door het be stuur van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland op 28 September j.l., verzonden aan Uwen Raad, getrouw de uiteenzettin gen van de heeren A. C. de Bruyn, voorzit ter van het R.K. Werkliedenverbond en W. J. Andriessen, voorzitter van den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond, betuigt in stemming met den inhoud dier adressen en verzoekt uwe Excellenties beleefd er volle aandacht aan te schenken en de gevraag de maatregelen te nemen. Onder algemeen applaus werd dit voor stel aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. DE KONINGIN TE CULEMBORG. Zaterdagmiddag omstreeks half vier Is de Koningin met klein gevolg te Culem- borg gekomen, teneinde een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van door Culemborgsche werkloozen vervaardigde werkstukken. H.M. werd aan het station ontvangen door burgemeester Keestra, waarna in de hofauto's naar de tentoonstelling werd ge reden. Daar werd zy ontvangen door den voorzitter van de commissie voor ontwik keling en ontspanning voor werkloozen, notaris Schouten, waarna zij met groote belangstelling het werk bezichtigde. Zij toonde zich hoogst voldaan over het nut tige werk der commissie en onderhield zich met enkele werkloozen en de leiders van den cursus. Het bezoek duurde een half uur. Bij het vertrek werd een leve de Koningin en een driewerf hoera aangeheven en werd het Wilhelmus gezongen. Onder gejubel van de inmiddels samen gestroomde menigte nam H.M. met gevolg in de hofauto's plaats. Zij vertrok in de richting Beusichem. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 6 November te één uur. By de regeling van werkzaamheden zal de voorzitter voorstellen om, indien het eindverslag betreffende hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1935 is uitgebracht, in deze vergadering een aanvang maken met de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting. DE A.S. STATENVERKIEZINGEN. De centrale vergadering van den kies kring Gouda van de Liberale staatspartij de Vrijheidsbond heeft Zaterdagmiddag als candidaten gesteld voor de a.s. Provinciale Statenverkiezingen: no. 1. dr. T. Beeken kamp, aftredend lid; 2. J. Beyen, te Bode graven; 3. C. G. Roos, Lekkerkerk; 4. prof. dr. N. J. Polak, Rotterdam; 5. J. W. E. Ebbinge, Boskoop; 6. mevr. T. C. Ritman van Rhijn, Oudewater; 7. F. A. Minkema, Woerden; 8. ir. J. J. Terwiel, Terbregge; 9. W. A. Lam, Alphen a. d. Rijn. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Gewestelijke Commissie Z.-Holl. West. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland: West", heeft de voorzitter, de heer L. G. Royaards, woorden gesproken ter eerbiedige herdenking van Z. K. H. den Prins der Nderlanden. Een afscheidswoord werd gericht tot den heer Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, die zich thans buiten het Gewest, te Utrecht gevestigd heeft. Zoowei uit de toespraak van den voorzitter, als uit de toespraak van den heer Schaepman bleek, dat het afscheid van den heer Schaepman uit de Gewestelijke Commissie geen afscheid beteekent uit de Landstorm- beweging. Tot leden der gewestelijke commissie werden met algemeene stemmen benoemd de heeren P. A. Colijn, burgemeester van Alphen aan den Rijn en mr. J. W. Peek, burgemeester van de gemeente Alkemade. Beide heeren hebben deze benoeming willen aanvaarden. Besloten werd om in Mei 1935 een gewes telijke landdag te organiseeren in de om geving van Den Haag, en in September 1935 een streekdag in de Rijnstreek. BESLUIT DER LEERCENTRALE. Dispensatie van minimumprijzen. De Centrale H.L.S. heeft, zoo meldt „De Tijd", besloten met ingang van 24 dezer algemeene dispensatie te vcrleenen aan de groep schoenwinkellers betrefende mini mumwinkelprijzen voor schoenen en pan toffels, terwijl voorts aan alle leden der Centrale dispensatie verleend wordt van de bestuursbepaling inzake levering van leder en van schoenen, behoudens eenige beperkingen wat betreft daden van koop handel met niet-leden der Centrale. DE CLEARING MET DUITSCIÏLAND. Kans op concessies gering. De Nederlandsche regeeringscommissie, welke te Berlijn met vertegenwoordigers der rijksregeering heeft onderhandeld over de Duitsch-Nederlandsche clearingover- eenkomst, is zonder een definitief resul taat te hebben bereikt, naar Nederland vertrokken. Een speciaal door de Neder landsche regeering afgevaardigde onder handelaar vertoeft echter nog steeds te Berlijn en zet ook hedenavond de bespre kingen nog voort, waarbij naar verluidt, in hoofdzaak zal worden getracht eenige concessies van de Duitsche regeering te verkrijgen in zake de mobilisatie van vast gevroren vorderingen ten bate van Ne derlandsche exporteurs. Het schijnt dat aan Duitsche zijde weinig neiging bestaat de Nederlandsche wenschen te vervullen. „Tel." UITVOER VAN SPRUITKOOL NAAR DUITSCHLAND. De commissie voor den gecontingenteer- den groentenexport naar Duitschland maakt bekend, dat ingevolge het Neder- landsch-Duitsche handelsverdrag de in voer van spruitkool in Duitschland gedu rende November en December kan plaats hebben tegen een invoerrecht van 5 M. per 100 k.g., mits de betreffende zendingen voorzien zijn van een door genoemde com missie afgegeven contingenteeringscertifi- caat. Nederlandsche exporteurs kunnen op deze certificaten aanspraak maken in even redigheid van de hoeveelheid spruitkool, welke zij in de jaren 1930, 1931 en 1932 per maand voor eigen rekening paar Duitschland hebben uitgevoerd; zij dienen zich daartoe vóór 5 November met hun opgaven te wenden tot den secretaris der commissie mr. L. Niemöller, Javastraat 80 te 's-Gravenhage, tel. 112128. LOONSVERLAGING H. T. M. Personeelraad verwerpt directievoorstel. In een vergadering van de personeelraad van de H. T. M. hebben de leden aan de directie medegedeeld, dat zij zich niet kunnen vereenigen met een verlaging der loonen met 12 pet., waarbij gelijktijdig nog een verhooging van de pensioenbijdrage met 1 Yt pet. komt. VOORKEUR VOOR BUITENLANDSCH FABRIKAAT. Nog steeds blijven overheidslichamen in gebreke. De Rijkscommissie voor Werkverrui ming klaagt er over hoe dikwijls is dit al gebeurd? dat nog steeds overheids lichamen of overheidscolleges voorkeur blijven geven aan buitenlandsche produc ten. Het is wel ergerlijk! Gedenkteeken voor wijlen den heer G. J. A. Smit onthuld. Onder zeer groote belangstelling haa Zondagmiddag op „Zorgvlied" de onthul ling plaats van het monument, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer G. J. A. Smit Jr., in leven voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en secre taris van den Internationalen Bond.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11