MAANDAG 22 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 BUITENLAND VAN HET VATIC A AN. DE H. VADER KRIJGT EEN GESCHENK VAN 2 MILLIOEN De bekende directeur der Zwitsersche Uitgeversmaatschappij Hoepli in Milaan, was tijdens een oponthoud te Weenen, in staat om een prachtige bibliotheek te koo- pen voor een bedrag van twee millioen. Toen de directeur later in Rome was en m een gesprek aan den H. Vader mede deelde, dat hij een schitterende boekenver zameling had gekocht, gaf de Paus te ken nen, dat het zoozeer te betreuren was, dat het Vaticaan niet over voldoende geldmid delen kon beschikken, om dergelijke waar devolle bibliotheken te kunnen aankoopen voor de Vaticaansche Boekerijen. Enkele dagen later liet de uitgever dr. Hoepli me- dedeelen dat hij de heele collectie boeken aan de Vaticaansche bibliotheek ten ge schenke gaf. K. W. P. INTERNATIONAAL NIEUWS. DE GOUDBLOKLANDEN. Protocol door alle delegatieleiders onderteekend. De verwachtingen overtroffen. Als gevolg van de besprekingen Vrijdag en Zaterdag van de algemeene commissie der goudlanden, die te Brussel vergaderde, werd Zaterdagmiddag om half vier door de chefs der verschillende delegaties een protocol onderteekend, dat onmiddellijk na het verrichten van deze formaliteit door den Belgischen minister van buitenland- sche zaken, mr. Jaspar, werd voorgelezen en dat wij hier in zijn officieele Vlaam- sche vertaling laten volgen: Het protocol luidt als volgt: „De ondergeteekende regeeringen, er van overtuigd zijnde, dat de monetaire stabili teit een der noodzakelijke voorwaarden is voor den terugkeer tot den normalen eco- nomischen toestand, overwegende, dat zij met de stabiliteit harer banks te verzeke ren zullen bijdragen tot het herstel van de wereldeconomie, bevestigen haar wil, de thans bestaande goudpariteiten harer res pectievelijke munteenheden te handhaven; erkennen, dat haar gemeenschappelijke monetaire politiek zich*üe ontwikkeling ten doel stelt van het internationale ruilver keer, welke ontwikkeling gunstig moet worden beinvloed door de gelijkaardigheid der thans in haar landen bestaande mone taire voorwaarden, en komen overeen: I. Een algemeene commissie tot stand te brengen, samengesteld uit haar respectie velijke afgevaardigden; II. wat het ruilverkeer betreft: a. te onderzoeken, op welke wijze het thans mogelijk is, de handelsbeirekkingen •tusschen haar landen uit te breiden. Zij achten het wenschelijk, dat de globale om vang van het handelsverkeer ten opzichte van de periode van 1 Juli 1933 tot 30 Juni 1934 met tien procent zou vermeerderen. b. te dien einde zonder uitstel bilate rale onderhandelingen aan te knoopen, waarvan men binnen een tijdperk van ten hoogste één jaar een resultaat moet ver wachten; c. het ontwerp voor een internationale overeenkomst betreffende de te voeren commercieeele propaganda, waarin zij in beginsel haar goedkeuring verleenen, aan het onderzoek te onderwerpen van een sub-commissie, samengesteld uit vertegen woordigers, met de opdracht defir/.ief den tekst der overeenkomst op te stellen, om de onderteekening hierna zoo spoedig mo gelijk toe te laten; III.wat het tourisme en het vervoerwe zen betreft, twee sub-commissies* op te rich ten, samengesteld uit vertegenwoordigers der respectievelijke regeeringen, met de opdracht, verslag uit te brengen bij de al gemeene commissie; IV zonder uitstel bovenbedoelde sub commissies bijeen te roepen en te Brussel binnen een tijdperk van drie maanden een vergadering te beleggen van de algemeene commissie, om kennis te nemen van den stand der werkzaamheden en het vervolg vast te stellen van haar programma, zon der de belangen van derden en de noodza kelijkheid harer meer uitgebreide samen werking op internationaal gebied uit het oog te verliezen." Dit protocol werd door dé bekende chefs van de verschillende delegaties ondertee kend in de volgorde: België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Polen, Zwit serland. DUITSCHLAND. De kerkstrijd in Duitschland NOODRECHT AFGEKONDIGD. Breuk met de „Duitsche Christenen." Na beraadslagingen, welke vele uren hebben geduurd, heeft Zaterdag de synode der Evangelische Kerk te BerlijnDahlem met een stem tegen de volgende boodschap uitgevaardigd: „Met politiegeweld heeft de rijksregee- ring na de Kur-Hessische ook de Wurtem- bergsche en Beiersche kerkelijke leiding aan den kant gezet. Daardoor heeft de se dert lang in de Evangelische Kerk bestaan de en sedert den zomer van 1933 aan den dag getreden verbrokkeling haar hoogte punt bereikt. Met het oog hierop zien wij ons gedwongen de volgende verklaring te publiceeren: I. subs. 1: Het eerste én fundamenteele artikel van de statuten der Duitsche evan gelische kerk uit het jaar 1933 luidt als volgt: De onaantastbare grondslag van de Duitsche evangelische kerk is het evange lie, gelijk dat door de Heilige Schrift wordt verkondigd en in de belijdenis der refor matie opnieuw is vastgelegd. Daardoor worden de volmachten, waarover de Kerk voor haar zending moet beschikken, be paald en afgebakend. Dit artikel is echter door de leer, de wetten en de maatregelen der rijkskerkre geering ter zijde geschoven. De christelijke grondslag van de Duit sche evangelische kerk is daarmede opge heven. Sub. 2. De onder het parool: één staat, één volk, één kerk! door den rijksbisschop nagestreefde nationale kerk beteekent, dat het evangelise voor de Duitsche evangeli sche kerk buiten werking is gesteld en dat de missie der kerk aan de machten dezer wereld is overgeleverd. Sub 3. De ambtelijke heerschappij van den rijksbisschop en van zijn rechtscommiS- saris hebben een in de evangelische kerk onmogelijk pausdom teweeg gebracht. Sub. 4. Gedreven door een geest van haast onverbiddelijke hardheid heeft het kerkelijk régime de gehoorzaamheid aan de Schrift en de belijdenis als een vergrijp tegen de discipline bestraft. Sub. 5. De invoering in de kerk van het menschelijke leidersprincipe, dat in strijd is met de Schrift, en de eisch van onvoor waardelijke gehoorzaamheid heeft de waar digheidsbekleders der kerk gebonden aan het kerkelijke regiem in plaats van aan Christus. Supb. 6. De uitschakeling van de synode heeft de gemeenten den mond gesnoerd en ontrecht. II sub 1. Al onze op grond van de Schrift en de belijdenis geuite protesten zijn vergeefsch gewees* In tegendeel: de rijksregeering heeft met een beroep op den Führer en met behulp van politie-geweld zonder pardon haar voor de Kerk verwoes tenden arbeid voortgezet. Sub 2. Door deze verkrachting van de Zuid-Duitsche kerken is de laatste mo gelijkheid eeneis vernieuwen van de kerke lijke orde, welke aanknoopt aan den be- staanden toestand, verdwenen. Daarmede treedt het kerkelijke nood- recht in werking tot afkondiging waarvan wij heden gedwongen zijn. III sub 1. Wij stellen vast, dat de grond wet der rijkskerk is verslagen.haar recht matige organen bestaan niet meer. De man nen, die zich meester hebben gemaakt van de kerkleiding, hebben zich door hun han delingen van de Christelijke Kerk ge scheiden. Sub 2. Krachtens het kerkelijk noodrecht der aan Schrift en belijdenis gebonden kerkgemeenten, schept de belijdenis-synode der Duitsche Evangelische Kerk nieuwe bestuursorganen. Zij beroept tot leiders en vertegenwoordigers der Duitsche Evangeli sche Kerk den broederraad der Duitsche Evangelische Kerk en uit hun midden den raad der Duitsche Evangelische Kerk voor de leiding der zaken. Wij roepen de Christelijke gemeenten, predikanten en ouderlingen op om van de huidige rijkskerkregeering en haar instan ties voortaan geen instructies meer te aan vaarden en zich te onttrekken aan samen werking met hen, die ook in de toekomst gehoorzamen aan dit kerkelijk regiem. Wij wekken hen op zich te houden aan de aanwijzingen van de belijdenis-synode der Duitsche Evangelische Kerk en haar organen. Sub 4. Wij geven deze verklaring door aan de rijksregeering en verzoeken haar kennis te nemen van het daarmede tot stand gekomen besluit. Wij verlangen van haar de erkenning, dat bij kwesties met betrekking tot de kerk, haar leer en orga nisatie, ongeacht het recht van den staat om toezicht uit te oefenen, de leiding der kerk geroepen is te oordeelen en te beslissen. Deze boodschap van de belijdenissynode beduidt, aldus „United Press", een abso lute scheiding tusschen de kerkelijke op positie en de rijkskerkregeering. De belijdenis beweert alleen de recht matige vertegenwoordiger van de vangeli- sche kerk te zijn, terwijl de rijkskerkregee ring zich van het Christendom zou hebben verwijderd en niet meer als haar leiding en vertegenwordiging zou kunnen gelden. Hitier zal spreken. Rijkskanselier Hitier heeft besloten in te grijpen in het conflict der Evangelische Kerk, zoo melden de Eng. bladen. Dinsdag zal hij ter gelegenheid van de eedsafleg ging van rijksbisschop Müller een rede houden om zyn meening terzake te open baren. Men verwacht dat daarna het staatsgezag zal worden aangewend tegen die partij in de Kerk, die Hitler's uitspraak niet mocht willen opvolgen. FRANKRIJK. POINCARé'S UITVAART. Acht dagen precies na de nationale uit vaart voor Louis Barthou is Parijs opnieuw in nationalen rouw gedompeld. Het stof felijk overschot van Raymond Poincaré, dat gedurende twee dagen onder den Dom van het Panthéon de hulde der Parijze naars heeft ontvangen, is Zaterdag uitge dragen om in een indrukwekkenden stoet en na den afscheidsgroet van het offi cieele Frankrijk te hebben ontvangen, naar de Notre Dame te worden gevoerd. Te 11 uur kwam de president der repu bliek en hield de minister-president Dou- mergue een rede van 20 minuten. Half twaalf zet de stoet zich in bewe ging. De mobiele garde.te paard opent den stoet. Voorts een enorm carré van oud-strij ders, die een dichte massa vaandels der ontbonden regimenten meevoeren, in het geheel een 400 in getal. Dan het chasseurs regiment, waarvan de muziek rouwmar- schen uitvoert. Voorafgegaan door rouwwagens, met bloemen overladen, volgt dan de artillerie bespanning, waarop het stoffelijk overschot is geplaatst, door de driekleur overdekt. Na de vele nationale begrafenissen, die den laatsten tijd hebben plaats gehad, mag het overbodig schijnen de orde van den stoet nog te noemen: de president van de republiek, de vertegenwoordigers der vreemde staatshoofden, de voorzitters der kamers en de leden van de regeering, het diplomatieke corps, de kamers, de hooge staatscollege's, de Fransche academie, die dezen keer al bijzonder talrijk vertegen woordigd is, de verschillende graden van de rechterlijke macht en de vertegenwoor digers van den raad en de balie, de dele gaties van tal van groote lichamen en in het bijzonder tal van delegaties van Elzas- Lotharingen. Dat alles volgt de familie en die enorme stoet heeft ongeveer drie kwar tier noodig voor de opstelling om zich naar de Notre Dame te begeven. Met opzet wordt de weg genomeri over de Pont Sint Michel, want als een hulde aan den grooten advocaat, deken van de balie, wordt bij het Paleis van Justitie stilgehouden en in een minuut stilte en door het aandrangen van een krans brengt het geheele Paleis van Justitie, alle trap pen van de rechterlijke macht en de ge heele Parijsche advocatenwereld ccn laat ste hulde aan den man, die zich een naam van onkreukbaarheid had verworven, die algemeen respect afdwong. Van den gevel van de Notre Dame han gen de rouwdraperieën af en voor de mid denportiek bevindt zich de geestelijkheid van Parijs me^ het kapittel van de No tre Dame en een weinig naar voren Z. H. Exc. mgr. Crépin, hulpbisschop van Parijs, die in plaats van den nog niet teruggekeer den kardinaal-aartsbisschop den rouw dienst komt leiden. Uit het hooge transept hangt weer het rouwbaldakijn neer*oin. over de hooge ka tafalk haar licht te werpen. Het is weer dat imposant schouwspel, zoo menigmaal beschreven, en die assistentie in de pro- tocolaire opstellingmaar het is vooral het bewustzijn, dat ook voor Poincaré de Kerk haar balsem kan doen vlóeien en zij, die Poincaré zoo menigmaal é^an zijn taak hebben gezien en hem hebben kunnen be- woi;deren, zullen dit schouwspel niet zon der een gevoel van dankbaarheid kunnen gadeslaan. Gedurende het doodenofficie voeren de koren uit: Een „De Profundis" uit de 17de eeuw, de „Kyrie" uit de Mis van Louis Vierne. Voorts: De „Dies Irae" en „Lux Aeterna" evenals de „Libera" in Grego- riaansch. Na de „Sanctus" werd het bekende ko raal „De tout coeur je désire une fin heu- reuse" gezongen. De absoute werd gegeven door Z.Em. Kardinaal Binet, aartsbisschop van Be- sangon. De kerkelijke uitvaart had ongeveer drie kwartier geduurd. Het werd half twee, eer, na het vertrek der officieele personen, de lijkkist in een rouwauto werd geplaatst voor de bverbrenging naar het familiegraf te Nubecourt. SPANJE. DE VERWOESTINGEN DER REVOLUTIE De Rector der Universiteit van Oviedo heeft aan de regeering getelegrafeerd, dat de gebouwen der universiteit met de ge heele bibliotheek en alle archieven, waar onder verscheidene kostbare handschriften uit de middeleeuwen, in vlammen zijn op gegaan. JOEGO-SLAVIE. KABINETSCRISIS TE BELGRADO. Naar een concentratie-kabinet? Ouzounovitsch heeft verklaard, dat de regeering is afgetreden, om den regent in de gelegenheid te stellen, een kabinet te formeeren, dat in overeenstemming is met de eischen van het oogenblik. Men ver moedt, dat een concentratie-kabinet ge vormd zal worden en dat de regent voor nemens is, de regeering uit te breiden met leden van de oppositie, die bij den dood van den koning loyaliteit hebben betoond. Over de regeeringsformatie is tot dusver nog niets definitiefs te zeggen. Men rekent blijkbaar met de mogelijkheid dat de nieu we regeering onder leiding zal staan van .generaal Zivkovitsj of van den afgetreden minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj. BUÏTENL. BERICHTEN. Het Moordcomplot te Marseille. ER ZIJN THANS ACHT VERDACHTEN. Het gegoochel met namen. De Fransche recherche publiceert een lijst van de acht verdaohten, die volgens de resultaten van haar onderzoek bij den moordaanslag op koning Alexander betrok ken zijn. Het zijn Kalemen of Wladimlr Tsjerno- zemski, alias Wlada Georgief, alias Suck, de werkelijke moordenaar, die kort na den aanslag is overleden. Verder Mio Kralj, alias Silny en Irigar- Sumgar, gearresteerd te Melun en thans te Marseille. Rajtitsj, alias Sever of Benes, die met Pospisjil, alias Bombay of Novak eveneens te Marseille in arrest is. Dr. Ante Pavelitsj, tegelijk met Eugen Kwaternitsj, alias Kramer, te Turijn ge arresteerd. Verder is er de verdachte Persjets, de vermoedelijke leider van het Kroatische emigrantenkamp Jankapuszta in Hongarije, en Mio Bzik, die er van verdacht wordt de valsche paspoorten te hebben geleverd. Er blijven nog twee personen over, wier identiteit nog niet vaststaat, n.l. een vrouw, die als naam had opgegeven Maria Woed- racek en een man, die zich in haar gezel schap bevond. Had Kalcman nog meer medeplichtingen? De Italiaansche politie, die haar na speuringen naar medeplichtigen aan den politieken moord in Marseille blijft voort zetten, zoekt thans naar een verdacht per soon, die zich schuil houdt en voorgeeft Barberis te heeten. De Fransche politieman, die te Turijn is aangekomen, in verband met de aanhouding van Pawelitsj en Kwaternik, heeft wegens internationale formaliteiten geen inzage kunnen krijgen van het dossier en de ge vangenen ook niet kunnen ondervragen. De politie heeft hem echter de verzekering gegeven dat het signalement van de twee terroristen overeenkomt met dat van de arrestanten. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de rechter van instructie te Marseille reeds een bevel tot voorgeleiding van Pawelitsj onderteekend. Stationspersoneel in An- necy, dat de foto van Pawelitsj heeft gezien, verklaarde, dat hij op 4 October uit Parijs aldaar is aangekomen en naar Annemasse en Genève is doorgereisd. Daarentegen wordt uit Boekarest ontkend, dat Paveles- cu, die in een hotel te Marseille, heeft ver toefd, identiek is met den terrorist. Er bestaat verwarring met een eerzaam Roe- meensch ambtenaar. De in Straatsburg verschijnende „Der- nières Nouvelles" zegt, dat Pawelitsj dit jaar in Berlijn heeft gewoond, waar hij de „Croati Press' heeft uitgegeven. Het eerste nummer verscheen onder den naam van Gerard Rather, een hoofdambtenaar van het bureau voor buitenlandsche aangele genheden van de nationaal-socialistische partij. De Sftreté générale zal vandaag een com missaris van politie naar Luik zenden, waar een verdacht persoon is aangehouden, wiens identiteit nog vastgesteld moet wor den. Uit Sofia wordt gemeld, dat bij een huis zoeking in de Macedonische w(jk talrijke revolutionnairen zijn gearresteerd en vele wapens in beslag genomen. De overlijdensakte te Marseille. De tekst ervan luidt als volgt: Ontvangen door dr. Ribot, burgemeester van Mar seille, ten stadhuize, de mededeeling van den dood, op 9 October 1934 te 4.30 n.m. Place de la Prefecture, van Alexander Ka- rageogewiu»j, geboren te Cettigne, Joego slavië, op 17 December 1898, drager van het grootkruis van het Legioen van Eer, Militaire Medaille en van het oorlogskruis; zoon van Peter, koning van Joego-Slavië en Zorka, prinses van Montenegro, echtgenoot van Marie, prinses van Roemenië. Gedaan door Francois Piétri, minister van marine, afgevaardigde van Corsica, ridder van het Legioen van Eer, drager van het Oorlogskruis". EEN TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. Zaterdag heeft wederom een typhoon bo ven de Philippijnen gewoed en wel boven Luzon. Vooral ernstig werd de stad Naga in de provincie Camarines in het zuiden van het eiland gelegen, geteisterd. De stad werd overstroomd. Te Manilla konden tijdig voorzorgmaatregelen genomen worden, aangezien een ambtenaar van het meteoro logisch instituut te Naga een naderende taifoen had gemeld, waarop onmiddellijk per radio de noodige instructies werden gegeven. De schepen hadden de binnenha ven reeds verlaten, toe de storm losbrak. Het aantal dooden dat gevallen is bij den typhoon van 16 October bedraagt volgens de laatste gegevens 87. IN JAPAN ACHT EN VEERTIG MIJNWERKERS GEDOOD. Naar uit Tokio verluidt zijn 48 mijnwer kers omgekomen by een gasontploffing in de steenkolenmijn Taiyo Kogyo in het district Keeleeng. Twee-en-dertig arbei ders wisten te ontsnappen. Van de inge sloten mijnwerkers konden er 41 bevrijd worden. Helaas waren 27 hunner reeds be zweken, terwijl men wanhoopt aan de red ding van 21 mijnwerkers, die nog ingeslo ten zyn. MIJNONTPLOFFING AAN DE RUHR. Zeven dooden. Uit Essen wordt gemeld: In de myn Konstantijn IVV heeft gis termiddag een mijngas-explosie plaats ge had. Zeven mijnwerkers werden gedood en vier gewond; de gewonden verkeeren niet in levensgevaar. OVERWEG VERNIELD. Op een onbewaakten overweg nabij Bor deaux werd 'n vrachtauto door een motor- trein op rails, die met een snelheid van 70 K.M. per uur naderde, gegrepen en om streeks 150 meter meegesleurd. De auto werd geheel vernield en van de inzittenden werden vier gedood en vier zwaar gewond. De toestand van twee der gewonden is hopeloos. HAUPTMANN UITGELEVERD. Het Hooggerechtshof te New York heeft Vrijdagavond het beroep van Bruno Haupt- mann tegen het besluit tot uitlevering naar New Jersey, waar hij terecht zal staan we gens moord op de baby van kolonel Lind bergh, verworpen. Hauptmann werd onmiddellijk na de be slissing van het gerechtshof per auto van de gevangenis te New York naar de Hun- terdon-gevangenis te Flemington in New Jersey overgebracht, waar hij zal blijven, totdat zijn zaak zal worden behandeld. Het Hooggerechtshof, hestaande uit vijf leden, heeft het besluit tot verwerping van het beroep van Hauptmann met algemee ne stemmen genomen. LUCHTVAART KINGSFORD SMITH OVER DEN OCEAAN. Zaterdagochtend is de bekende Austra lische vlieger sir Charles Kingsford Smith gestart, die door allerlei pech zich kort voor de sluiting van de inschrijving voor de Melbourne-race daaruit moest terugtrek ken, en toen het plan opvatte een» Oceaan- vlucht over den Stillen Oceaan naar Ame rika te maken. Hij vertrok van Brisbane en is in den loop van den middag met zijn metgezel captain P. G. Taylor na een zeer zware vlucht te Suva op de Fidzji-eilanden aan gekomen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 22 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 613 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5660 cent, 2e kwal. 4755 cent, 3e kwal. 3846 cent per kg. slachtgewicht; 112 melk- en kalfkoeien f 160195 per stuk 144 vette kalveren: le kwal. 4448 cent, 2e kwal. 3642 cent, 3e kwal. 3034 cent per kg. levend gewicht, 176 nuchtere kal veren f 36, 52 schapen f 1518 per stuk, 683 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 3637 cent, zware 3436 cent, vette varkens 3334 cent per kg. slacht gewicht. 12 paarden. Overzicht: Ruime aanvoer runderen, handel sleepend, eerste soort prijshoudend, andere iets lager. Vette kalveren flinke aanvoer, handel luid, nau welijks prijshoudend. Varkens flinke aan voer, handel niet vlug, prijzen vrijwel het zelfde als vorige week. BOSKOOP, 20 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1018 cent, Hadley 3045 cent, Clau dius Pernet 1018 cent, Butterfly 2040 cent, Mac Keiler 1526 cent, Mme. Jules Bouché 1018 cent, Rosalandia 2035 cent Florex 1525 cent, Phoebe 4060 cent, Chas. P. Kilham 4065 cent, Edith Helen 1531 cent, Aug. Noack 4060 cent, Ingar Olson 2036 cent, Ellen Poulsen 1020 ct., Chrysanten, grootbloemig 50100 cent, id. tros 1020 cent, Physalis Franchetti 12—20 cent, Clematis Durandi 1016 cent, Clema tis Prins Hendrik f 1 502.10, Clematis The President 40 cent, Ligustrum 10 cent. NOOTDORP, 18 Oct. Eierenvciling. Aanvoer 2274 stuks. Kippeneieren f 5.15 5.90, henneneieren f 3.053.30. eenden eieren f 3.904.10 per 100 stuks, hanen 50 cent, kippen 4045 cent, konijnen f 0.75 1.15 per stuk, kaas 2123 cent per pond. STOMP WIJK, 18 Oct. Eicrenveiling. Aangevoerd 2670 stuks. Prijzen: hennen eieren f 4.254.75, kippeneieren f 5.05 5.40, eendeneieren f 4.754.80 per 100 stuks Ach, machinist, wacht nog een minuut of vijf, de koffie is gloeiend en ik moet de kom terug geven. (Ric Rac.)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13