WINKELWEEK DECLAME VROOM t DCEESMANN ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 CjBOTE HEDENAVOND DIBECT NA 10 UUB WOBDEN ALLE 70 NP1 WAAROP CADEAUX ZIJN GE. VALLEN BEKEND GEMAAKT IN EEN ONZER ETALAGES MAAQSMANSTEEG VERDEPE BERICHTEN VOLGEN MAANDAG IN DE PLAATSEL'JKE BLADEN. VCOOM i DDEESMANN I cirtCkJ BAROMETER. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 20 Oct. 1934, medgedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerat.: 767.8 te Mllnchen. Laagste barometerat.: 735.5 te Ingö. Verwachting tot den avond van 21 Oct., Meeat matige Zuid westelijke wind, ne velig tot zwaar be wolkt, aanvankelijk kana op regen. De zelfde temperatuur. BINNENLAND DK HERDENKING VAN IIET 121/2-JARIG PAUSSCHAP VAN Z. H. PIUS XI. Dc .samonstrlling van het Eere-comité en het Uitvoerend-comlté. Voor dc plechtige herdenking van het 12 1 /2-jarig Pontificaat van Z. H. Pius XI ia een eere-comité gevormd, waarin bereids zitting namen: Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aenge- nent, Bisschop van Haarlem, als Bescherm heer. Z. D. H. Mgr. M. P. J. Mollmann, vicaria- generaal van Z. II. Excellentie den Bis schop van Haarlem, als voorzitter. Als leden hebben o.a. zitting genomen: Z. H. Excellentie Mgr. Th. L. Heijlen, biachop van Namen, ecre-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem; Hunne Excellentiea mr. dr. L. N. Deckers Minister van Defensie; Mr. J. R. H. van Scha ik, Minister van Justitie; Mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Za ken; Mr. R. H. A. M. Romme, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, leden van den Raad van Stnte; Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taakin, Proost van het Kathedraal Kapittel; A. J. Engels, te Leiden; Prof. dr. W. H. Kcesom te -Leiden; prof. J. A. J. Barge, te Lelden; J. M. Hellegers, Deken van Alphen aan den Rijn; B. M. J. van Rooij, Deken van Gouda. A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden, Mr. D. F. Pont, burgemeester van Hille- gom. Van het ultvoorend comité ia de hoog eerwaarde heer Deken van Haarlem, eere voorzitter; H. E. Everai'd, te Aardenhout; voorzitter; notaris G. F. M. Roozen, pen ningmeester; Henri Hugemeijer, F. Hoff mann, H. M. van Os. leden; Pierre Cuy- pers en J. H. van Oosten; secretarissen. Het secretariaat ia gevestigd Narciasen- laan 18, Heemstede. De herdenking zal plaats hebben te Haarlem in de maand November aa. NEDERLANDSCIIE BAKSTEENBOND. Oprichting ecner organisatie tot saneering der Ncderlandsche Baksteen industrie. Dezer dagen had te Utrecht de oprich tingsvergadering plaats van de Vereeniging „De Ncderlandsche Baksteenbond". Deze oprichtingsvergadering werd bezocht door vrijwel alle Ncderlandsche baksteenfabri kanten, die dnnrdoor een bewijs wilden ge ven van de noodzakelijkheid van ordening in dezen niet het minst voor de werkgele genheid in ons land zoo belangrijken be drijfstak. Met vrijwel algemeene stemmen werd tot oprichting der nieuwe organisatie, die de geheele Nederlandsche baksteenindus trie zal omvatten, besloten. EEN ONWAAR BERICHT. Wij hebben onlangs uit de „Residentie bode" overgenomen (met instemming) een afkeuring over het optreden in het Delftsch Studentencorps, waar men een ..groen", zoon van den bekenden N.S.B.'er ds. v. Duyl, zou hebben gedwongen met de „Tribune" te colporteeren. Ds. v. Duyl heeft in een vergadering te Leiden op een hem gestelde vraag geant woord, dat hij geen zoon heeft, die te Delft studeert. Het bedoelde bericht blijkt dus onwaar. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Inval. Het was de Crisis-Zuivelcen- trale gebleken, dat een alhier wonende firma in Leiden slaolie afleverde zonder voldoende machtiging van genoemde cen trale. Het vervoer had plaats met een gele auto, wiens spoor naar deze gemeente ging en bleek te zijn een bestelauto van de firma BI., welke hier 2 winkels in kruide nierswaren exploiteert. In verband hiermede deden 6 ambtena ren van de Crisis-Zuivelcentrale in beide winkels een inval. Eerst was de beurt aan den winkel aan de Damlaan, terwijl politie tegelijkertijd post vatte voor den winkel aan het Sluis- plein. In eerstgenoemde winkel werd aan getroffen 400 liter slaolie, in den winkel aan het Sluisplein 300 Liter slaolie, ter wijl de firmant een verklaring teekende, dat hij nog 720 Liter had gehad, welke echter verdwenen was. De geheele partij, welke zich bevond in bussen, flesschen en vaten is ln beslag genomen en naar Den Haag vervoerd. Men vermoedt, dat er nog ergens een 4-tal vaten met deze olie door bedoelde firma verborgen is, waarnaar een onder zoek wordt ingesteld. K. J. M. V. K. J. M. V.'ers! Wij zeg gen: „Voor Christus onzen Koning", maar kennen wij Christus. De keuze van dit onderwerp werd bepaald door het niet te loochenen feit, dat heden ten dage voor zeer velen Christus in meerdere of min dere mate een onbekende is geworden, ook onder Katholieken. De opkomende generatie moet weer een rotsvast geloof hebben in den Christus en het bewustzijn, dat Hij alleen de we reld kan redden. Daarom is het van zeer groot belang, dat iedere jonge Midden stander a.s. Maandagavond 22 October te 8.30 uur zijn tegenwoordigheid geeft op den K.J.M.V.-ontwlkkelingsavond, waar de Moderator zaj inleiden: „Christus leeft en overwint in Zijn Kerkt" Dinsdag 23 October te 8 uur Maria-Con- gregatie. Vrijdag 26 October: Societeitsavond. Bil jart- en kaartwedstrijden. „Ons Belang". Onder leiding van den heer Peperkoorn hield de Brandstoffen- vereeniging „Ons Belang" in café Vrone- steijn een goed bezochte ledenvergade ring. De notulen werden goedgekeurd; de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat se dert de laatste vergadering 20 nieuwe le den door het bestuur werden toegelaten. Door den penningmeester, de heer Joos- ten werd uiteengezet de pogingen door het bestuur gedaan om het beste product tegen de laagst mogelijken prijs aan de leden te verstrekken, waardoor men ver onder handelaarsprijzen is gebleven. Be sloten werd de zomerdistributie een maand vroeger te doen plaats hebben, waarbij na bestrijding door den heer Muller verwor pen werd een voorstel-Kouwenberg om een van de twee winterdistributies te doen vervallen. Na uiteenzetting door den voor zitter en verdediging door den heer Mul ler werd een commissie benoemd om aan de jaarvergadering plannen voor te leg gen om het 20-jarig bestaan in 1935 fees- telija te vieren. Deze Commissie bestaat uit de heeren Kouwenberg, Jansen en Mevr. Rietveld, met uit het bestuur de heeren Peperkoorn en Muller. Bij de rondvraag kreeg het bestuur sanctie sprekers uit te noodigen teneinde de leden te doen voorlichten inzake het kolenvraagstuk, enz. St. Josephsgezellen-Vcrecniging. Zon dag a.s. de dag van het 14e stichtingsfeest zal het feest zijn voor de Gezellen te Leid- achendam. Des morgens te 7 uur H. Mis voor het welzijn der Vereeniging. Na de H. Mis, na de andere geloovigen algemeene H. Com munie van alle leden. Daarna te pl.m. 8.30 uur gemeenschappelijk ontbijt in het Pa tronaat en gelegenheid tot ontspanning. Des avonds feestavond, waarop een vroolijk tooneelstuk wordt gespeeld, geti teld ,Van Deursen Co." De zaal wordt geopend te 7.30 uur en te 8 uur opening met het Kolpingslied. De avond zal wor den opgeluisterd met vroolijke muziek. De gezellen hebben met hun ouders toe gang op vertoon van de uitnood igingskaar- ten, welke aan ieder persoonlijk zijn ver strekt. Om aan alle donateurs en begunstigers de meest geschikte plaatsen te verzekeren wordt hetzelfde tooneelstuk gespeeld op Maandag 22 October a.s. voor welken avond de uitnoodigingen verzonden zijn. Aldus twee vroolijke avonden ln gezel lig verband. Voor beide avonden zijn ook kaarten verkrijgbaar: Zondag 50 cent en .Maan dag h 40 c|nt; verkrijgbaar bij de heeren de Groot en Bleijs en des avonds aan de zaal. Haast u. Dinsdag 8 uur: Maria-Congregatie en te 9 uur bijeenkomst. Donderdag te 7.30 uur biljartclub en Zaterdag te 7.45 uur bijeen komst. OESTGEEST De KRO. op huisbezoek In den winter trekken wij ons weer terug in onze huiskamer en zijn meer dan te vo ren in de gelegenheid te genieten van de radio, te profiteeren van den KRO. De ra dio is de vriend, die onze winteravondjes gezellig en leerzaam komt maken. De ra dio is onze huisvriend, die onze zorgen komt verdrijven, onze gedachten op iets anders komt richten, onze ernstige dagtaak doet vergeten. Bedenkt toch Katholieken: de KRO. doet veel voor u. Een wederkeerige waardeering is op zijn plaats en uw waardeering kunt u het best toonen door, indien u nog geen lid mocht zijn, dit te worden of tenminste dan een bedrag jaarlijks uit te trekken volgens draagkracht Gij kunt nog meer van uw radio genieten, indien u een abonne ment bezit op den Kath. Radiogids. Een prachtgelegenheid doet zich nu voor. Al de katholieke luisteraars hier ter plaatse zullen deze week of de volgende week be zoek ontvangen van een KRO-propagan- dist(e). Toont dan uw sympathie door een daad Aarzelt niet. Helpt mee dit moderne cul tuurinstituut, onzen Katholieken Radio Om roep in stand te houden en uit te breiden. Een grootsche veroveringstocht moet het worden door alle steden en dorpen. Een vernieuwde actie ten bate van onzen eigen Omroep, een actie, dje met uw aller hulp moet en zal slagen. De aa. onthulling van het Koningin-Emma-monument. Gelijk bekend, is na het overlijden van H. M. Konnigin Emma, onder eere-voorzit- terschap van den burgemeester te dezer plaatse een Comité gevormd om te komen tot de oprichting van een Koningin-Emma- monument, ter nagedachtenis van onze on vergetelijke Koningin-Moeder. Nu de daartoe benoodigde gelden binnen gekomen zijn, vergaderde bovengenoemd Comité gisteravond in „Beukenhof" ter be spreking van het Inmiddels door den heer ir. J. van der Laan te Lelden ontworpen plan voor een eenvoudig gedenkteeken. Dit werd na toelichting van den ontwerper ten zeerste toegejuicht en met algemeene stammen aangenomen, zoodat binnenkort de onthulling verwacht kan worden. Het ligt in de bedoeling de door de Kon. Zilverfabriek te Voorschoten vervaardigde bronzen portret-plaquette te vatten in een eenvoudige omlijsting van wit-grijzen steen tegen een achtergrond van heester- groen en te plaatsen in het Rosarium. Winkelstand. Heden heropent de heer J. Bogaard ln de Kempenaerstraat 97 het vanouds zoo gunstig bekend staand siga renmagazijn van den heer Bol. In de stofvrije etalage staan de ver schillende merken smaakvol geëtaleerd en ook in de knusse gezellige winkel ziet alles er keurig en frisch uit. Het is de bedoeling van den heer Bo gaard door den verkoop van le klas mer ken en door vlugge bediening spoedig het vertrouwen te winnen. Wij twijfelen er niet aan of dit zal den heer Bogaard in de voortdurend drukker wordende Kempenaerstraat zeker geluk ken. Wij wenschen den ondernemer veel succes toe. 8ASSENHEIM. „St. Deus Dedlt", Gisteravond hield de Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" een ledenvergadering in het K.S-A.-gebouw. De waarn. voorzitter, de heer G. Lange- veld, opende deze vergadering met een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot den nieuwbenoemden Geestelijk Adviseur en installeerde dezen met eenige woorden. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering door den 2en secretaris, den heer A. Knegt, uitgebracht en zonder aan merking goedgekeurd. Geen belangrijke ingekomen «tukken zijn te verhandelen, waarna de penningmeester eenige mededeelingen doet. Ten eerste moet hij zijn leedwezen uitspreken over de slech te opkomst der leden bij het Patroonsfeest. Vervolgens moet hij waarschuwen het lid maatschap trouw na te komen en dringt er op aan de contributie te voldoen, anders beloopt men de kans te worden geroyeerd. Daarbij beloopt men gevaar bij de steun- verleening. Ook voor hen, die als kostwin ner worden beschouwd, kunnen een for- muier bekomen bij het bestuur. Vervolgens werd een schrijven voorge lezen dat zij, die uitgetrokken zijn, 4 we ken moeten gewerkt hebben in het vrije bedrijf. Zij moeten dit formuleeren en die formulier voor 15 November ingevuld terug bezorgen bij het bestuur. Als nu komt het kardinale punt aan de orde n.l. verkiezing van een voorzitter we gens bedanken van den heer Zwaan. Alvo rens tot verkiezing over te gaan vraagt de heer Zwaan het woord en geeft een uiteen zetting van de feiten, die geleid hebben tot zijn bedanken. In een breed betoog vertel de spreker wat gedurende 10 jaar onder zijn leiding is geschied. Hij heeft steeds de volle verantwoordelijkheid op zich genomen. Dat hij altijd de volle medewerking en het vertrouwen heeft gehad toont spreker aan met feiten. Spr. hoopt dat vanavond de goede man op de goede plaats zal worden gekozen. Na dit betoog zette de waarn. voorzitter nogmaals de situatie uiteen .waarop de heer Hoogervorst vereocht dit debat te slui ten. Hierna werd tot stemming overge gaan. Na twee stemmingen werd gekozen de heer A. Elfrink, die dank bracht voor het vertrouwen. Spr. hoopt in het belang van de vereeniging te mogen werken. De Geestelijk Adviseur dankt en felici teert de vereeniging met den pas benoem den voorzitter. Spr. wekte de leden op tot kerkbezoek, om zijn toevlucht te nemen tot O. L. Heer in deze zorgvolle tijden. Hierna volgde de ronvraag, waarvan door enkele gebruik werd gemaakt, waarop de vergadering door den voorzitter werd ge sloten. VOORSCHOTEN. Volksbond. Op Donderdag 18 October vergaderde de Ned. R. K. Volksbond onder leiding van den voorzitter, den heer N. Lamboo, terwijl als «preker optrad de heer Kuiper uit Haarlem, hoofdbestuurslid van genoemden bond. Spr. behandelde na een korte inleiding hoofdzakelijk de door het R. K. Werkliedenverbond in September j.l. verzonden adressen aan de regeering be treffende de economische crisis en de on dersteuning van de werkloozen. Spr. be sprak uitvoerig een aantal in deze adres sen gevraagde maatregelen, als: meer werk gelegenheid door bescherming der eigen in dustrie door verhoogde invoerrechten, be spoediging van het 60 mill, plan, financieele steun aan technologische instituten, krach tiger bevordering van het gebruik van Ned. fabrikaat door overheidsorganen en nog vele andere maatregelen. Spr. besprak ook de plicht van de regeering om de arbeiders een redelijken steun toe te kennen, daar zij toch wel de meest onschuldige slachtoffers der crisis zijn. Na deze duidelijke uiteenzetting stelde het bestuur voor om een adhaesiebetuiging aan de door het verbond verzonden adres sen te richten, aan den Raad van Ministers, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Hierna volgde eenige besprekingen van algemeen en aard, waarna sluiting. ZILK Hartstochtelijke stroopers. De wild- stroopers v. B. van Hillegom werd de afge lopen week niet minder dan 4 maal be keurd wegens het feit, dat hij geen jacht- gerechtigde zijnde, toch, door middel van strikken, de jacht op het Paardenkerkhof uitoefende, aan welk feit ook zekere W. mank ging, die ook eenige bekeuringen ter incasseering kreeg. De konijntjes wor den wel duur betaald. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Crislscoraitc. De maandelijksche col lecte gehouden door de leden van het plaatselijk Crisiscomité, heeft opgebracht 128.79 benevens een bon voor manufac turen ad 1.00 en een bon voor kruide nierswaren. AARLANDERVEEN. De winkelweek. Donderdagavond werd wederom een bijeenkomst gehouden om tot een resultaat tè komen voor het organisee- ren- van een winkelweek. Door het comité was vergaderd en was een plan opgemaakt. Door verschillende sprekers werd van ge dachten gewisseld en van omliggende ge meenten werden de uitkomsten en resulta ten nagegaan. Daarna werd het besluit ge nomen eensgezind een winkelweek te orga- niseeren. Om reeds den baJ aan het rollen te kragen en onze Aarlanderveendera scherp te zetten kan reeds worden medege deeld, dat de winkelweek tien dagen zal duren en wel de week van het St. Nicolaas- feest en ook de te houden Pluimvee- en KonijnententoonsteLling, welke ook in ons dorp door menige vreemdeling wordt be zocht. Men hoopt te kunnen rekenen op de steun van de plaatselijke muziekvereeni- gingen, om enkele malen een rondmarsch door ons dorp te maken. Ook over verdere reclame werd gespro ken, om de winkelweek zoo goed mogelijk bekend te maken en te doen slagen. Het koopen der prijzen zal met de meeste zorg geschieden. Het comité zal de belangheb benden nogmaals in vergadering bijeen roe pen. STADSNIEUWS ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. Maria-Conferentie. Hartelijk dank aan den gever, die on bekend wenscht te blijven, voor de be langrijke gift ter verdeeling onder de 4 Conferenties der St. Vincentiusvereeniging. Tevens onzen dank voor de f 2.50 ont vangen per giro. Wie volgt? De nood is groot. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Willem Andriessen. Stadsge hoorzaal 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", Volksbondgebouw 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt waargenomen door de doktoren: Bruins Slot, de Bruijne, P. van Es, Nlemer, en Starck. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dx. Bcrtel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tvt en met Zondag 21 October as. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1318, en C. van Zijp, Wil- helmbv.park 8, Tel. 274, Oegstgeest. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN BIJ DE N. Z. H. T. M. Naar vrouwelijk personeel? Naar het „Haarlem's Dagblad" verneemt, ligt het in het voornemen van de directie der N.Z.H.T.M., in haar bezuinigingsplan, waarvan wij reeds melding hebben ge maakt, ook op te nemen het vervangen van een deel van het mannelijk personeel door vrouwelijk personeel. In navolging van o.a. de Geldersche atoomtram-maatschappij zullen dan con ductrices te werk worden gesteld op en kele bus- en tramlijnen. FEESTAVOND VAN DE N. Z. H. T. M. Ter viering van drie jubilea. Gisteravond is in de Stadsgehoorzaal ecu feestavond gehouden ter gelegenheid van drie jubilea die dezer dagen bij de N. Z. H. T. M. herdacht zijn, n.1. van de heeren J. v. Drongelen, voorman bovenleiding, A. Kruit, technisch ambtenaar le klasse en G. A. Brandt, voorman-monteur, die alle 25 jaar bij de Maatschappij in dienst zijn ge weest. Op den dag van hun jubileum zijn de jubilarissen reeds te hunnen huizen ge huldigd door de jubileum-commisie en door de directie, waarbij hun verschillen de geschenken zijn aangeboden, zoodat de ze feestavond geen huldigingsavond was, maar eenvoudig een vroolijke viering van het heugelijk feit der drie jubilea. De voor zitter van de feestcommissie, de heer v. Breda, sprak een welkomstwoord, speciaal tot de jubilarLssen, tot de directie, die in de personen van ir. Burgersdijk en ir. Modder man aanwezig was en tot de vertegenwoor- dngers van de vakorganisaties, terwijl de voorzitter van het jubileumfonds, de heer LJzendijk, uit Haarlem, door enkele harte lijke woorden aan het adres van de jubila rissen aan toevoegde. Daarna speelde de gecombineerde N. Z. H.-muziekcorpsen, on der leiding van den directeur, den heer R. van 't Huff, op uitstekende wijze enkele nummers, die luid applaus verwierven en die besloten werden met het in dezen tyd onmisbare lied van Sarie Marijs. De avond werd verder gevuld door het optreden van Thoolen en van Lier, die de aanwezigen eenige uren van groote vreugde hebben bezorgd en een zoodanig succes hadden, dat het hardnekkig dave rend applaus hen verschillende toegiften dwong te geven. Ook een aardig „Chineesch nummer" oogstte veel bijval. „The Tram- way-band" onder leiding van den heer Ca- ron vulde op uitstekende wijze de hiaten tusschen de verschillende nummers. Een vroolijk bal besloot den welgeslaagden avond. Hedenmorgen om 10 uur vond op Rhijn- hof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den 43-jarigen koetsier G. J. v. d. Hoeven, die j.l. Woens dagmiddag op den Haagweg bij het over steken van den weg met z'n rijwiel werd aangereden en aan de bekomen verwon dingen is overleden. Om ongeveer 9 uur vertrok de stoet van af het ziekenhuis, voorop het omfloerste vaandel van den Centralen Bond van Transportarbeiders, afd. Leiden met een deputatie. Achter den lijkwagen sloten vele leden zich aan. Aan het sterfhuis werden eenige kransen aan den lijkwagen gehan gen. Op Rhijnhof werd het stoffelijk over schot door eenige leden gTafwaarts gedra gen. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer C. Snel. voorz. van de afd Leiden van den Centralen Bond van Trans portarbeiders. Spr. herdacht den overle dene als een goed bondslid en riep hem: een rust zacht toe. De heer Crama sprak namens de Voet balver C. G. W. Vele bloemstukken dekten de kist, o.a. een krans van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Hierna werden bloemen ln het graf ge strooid. Hedenmorgen om ongeveer half elf had op den hoek van de Papen gracht en 3ree- straat een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een met hooi beladen wagen, die van de Papengracht kwam en de Bree- straat wilde oprijden. De hooiwagen kan telde, zoodat het hooi over de straat werd verspreid. Bovendien bleek de as van den wagen gebroken. Een jongen, die boven op den hooiwagen gezeteld was. kwam te vallen rn kreeg lichte verwondingen. Hij werd bij de firma v. D. binnengebracht en aldaar verbonden. Het verkeer ondervond eenigen tijd stagnatie.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2