ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 HAAGSCHE HOPJES. xrv. HET „DR. SCAEPMANHU1S". Indien nog de gewoonte bestond, welke we uit oudere geschriften kennen, om aan hoofdtitels verklarende ondertitels toe te voegen, dan zou ik hierboven zeker de woorden hebben laten volgen: „of het huis met de twee brievenbussen". Op heel de Mauritskade, ja wellicht in heel de stad niet is nog een huis te vinden, waarvan de voordeur twee zulke breede brievenop- slokkers vertoont, 't Zijn stellig de breed ste, die te krijgen waren en als zoodanig kenmerkend voor het bureau een er partij, die het grootste aantal kiezers de hare mag noemen. Van zoo'n leger kan heel wat post binnenkomen! 't Is louter deze zakelijke overweging, welke tot de keuze der bussen heeft ge leid, geenszins reclamezucht, anders zou den voor den naam „Dr. Schaepmanhuis" boven de portiek wel minder bescheiden lettertjes gebezigd zijn. De Mauritskade is voor de politici geen onbekende. In een der groote huigen nabij het Scheveningsche Veer woonde indertijd de minister van Justitie Jhr. mr. G. M. L. H. Ruys de Beerenbrouck, de vader van den huidigen voorzitter der Tweede Ka mer, en woonde dus ook deze toekomstige dignitaris zelf. Nadat de familie Ruys naar de Tweede Van den Boschstraat was ver huisd, kwam op den hoek van de Amalia- straat het Kamerlid S. M. van Wijck de politieke traditie voortzetten; in diens wo ning is in 1903 menige conferentie gewijd aan de actie tegen de tweede spoorwegsta king. Aan de andere zijde der Mauritskade, waar deze den naam Dr. Kuyperstraat kreeg, woonde lange jaren de leider der Anti-Revolutionairen, in wiens huis thans het partijbureau der Kuyperianen geves tigd is een verre buur dus nu van ons politiek bureau. In de Nieuwe Schoolstraat, op de Mau ritskade uitmondend, had dr. Schaepman tijdens de latere jaren van zijn Kamerlid maatschap een woning als „pied k terre" gedurende de zittingen. Zijn eigenlijke te huis bleef steeds het Seminarie Rijzenburg, maar het „Dr. Schaepmanhuis" verrees dan toch in de buurt van zijn Haagsche home. In de Parkstraat eindelijk, mede op de Mauritskade uitkomend, woonden gerui- men tijd de Kamerleden mr. Kolkman en Jhr. mr. Victor de Stuers. Nu zou ik er nog het aangrenzende Noordeinde bij kun nen halen, waar minister J. Heemskerk Azn. naast het paleis woonde, doch waar zou zoodoende het einde wezen. Men zal nu wel beseffen, hoezeer ons „Dr. Schaep manhuis" te midden van allerlei verwan te herinneringen staat. En bovendien niet ver van het Binnenhof, wat een opzettelijk nagestreefd, materieel voordeel is. Dit be grijpt ieder. Natuurlijk ben ik eens in onze politieke centrale gaan kijken. Ik werd er hupsch ontvangen door een der beide secretarissen, den altijd aanwezigen heer mr. H. Kolf schoten, die mij rondleidde en allerlei in lichtingen verschafte, gevraagde en onge vraagde. Uit wat ik zag en vernam zal ik hier een bloemlezing geven. Wat 'n verschil met den „goeden, ouden tijd" die intusschen nog niet zoo ver achter ons ligt. Toen woonden de achter eenvolgende voorzitters te Utrecht, Den Haag of Amsterdam, de secretarissen te. Hilversum of Den Bosch; de penningmees ter sinds mensch enheugenis te Haarlem. Die allen hadden hun bescheiden en pape rassen, welke zij zorgvuldig meenamen naar de punten van samenkomst, in den regel te Utrecht, waar nu eens dit, dan weer een ander lokaal beschikbaar bleek. Na afloop nam ieder zijn documenten weer mee tot bij een volgende geleegn- heid. Dat ging allemaal wel goed, maar waar was nu eigenlijk het centrale punt, waar van men zeggen kon: daar is de partij ge huisvest en daar in altijd iemand aanwe zig, die voor alles zorgen kan en de alle omstandigheden kennende vraagbaak is. Het punt ook, waar de bestuurs-instanties ten allen tijde konden vergaderen en dan zonder van heinde en ver bijeenzamelen konden vinden hetgeen zij behoefden. Zoo'n centraal punt bleek meer en meer noodig en deze noodzakelijkheid leidde tot de instelling van een Partijbureau. Dit vestigde zich in 1929 te Den Haag, eerst op een achterkamer met serre aan de Laan van Meerdervoort 45 A. De inventaris be stond uit twee bureaux, twee archiefkasten en zes stoelen. Toen volgde de eerste uit breiding en verhuizing naar de Laan van Meerdervoort 65: één kamer gewonnen. Daar trad het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek met zijn documentatie- archief in werking. Tegelijkertijd werd de landelijke organisatie van R.K. Gemeente raadsleden ter hand genomen en met voortvarendheid uitgebouwd. De „Mede- deelingen aan de Rijkskringbesturen" wer den spoedig vervangen door een maande lijks verschijnend correspondentieorgaan „De R.K. Staatspartij". Een schitterend legaat van wijlen Mgr. Nolens bracht o.a. de breede basis voor een fraaie biblio theek. Inmiddels werd het politieke Jonge ren-vraagstuk op de helling gebracht en door de daartoe benoemde Commissie uit het Partijbestuur vooralsnog geleid naar een oplossing, welke het Partijbureau als middelpunt van „studie-kernen" van jon geren niet zal kunnen ontberen. Zoo konden achtereenvolgens de voor naamste punten op de lijst van leemten in het organisme der Katholieke Staats partij worden afgeschrapt. De Laan van Meerdervoort 65 werd, naar loopende op vattingen, volkomen onbewoonbaar. Het werd dringen en stapelen voor bewoners en bezoekers. „De Voorzitter op de kachel" werd een spreekwoordelijk beeld voor het ruimtegebrek. Gelukkig had inmiddels het vooruitzien de initiatief van den toenmaligen Partij voorzitter, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, om een inzameling te houden voor de in stelling van een goed toegerust Partijbu reau, schitterende resultaten gehad. Door de 17 daartoe in het leven geroepen kring- comité's werd in den loop van een paar jaren een half mililoen bijeen gebracht, zoodat nog juist vóór de crisis-buien het land overstelpten het kapitale pand Mauritskade kon worden aangekocht en ingericht. Nu moet men zich niet voorstellen, dat het „Dr. Schaepmanhuis" eigendom is der R. K. Staatspartij. Dit zou gewoonweg niet gaan, wijl onze partij geen rechtspersoon lijkheid bezit en dus als zoodanig zulk een pand niet in eigendom hebben kan. Daarom is mede voor dat huis den rechtsvorm eener Stichting gekozen, zoodat de officieele me- dedeeling der opening aldus luidde: „15 Mei 1933 is in tegenwoordigheid van de leden van het Bestuur der Stichting „Dr. Schaepmanfonds" en van het Dage- lijksch Bestuur der R.K. Staatspartij en van eenige genoodigden het Partijbureau der R.K. Staatspartij, genaamd „Het Dr. Schaepmanhuis" officieel geopend en in gebruik genomen". M.a.w. wat er ook gebeuren moge, de Stichting blijft eigenaresse van het pand, terwijl de Staatspartij er als kind in huis is. Op die manier zijn alle rechten zoo goed mogelijk gewaarborgd en kunnen de edel moedige schenkers en bij eenbrengers van het stichtingskapitaal, waarvan de baten ook dienen tot onderhoud en salarieering, gerust zijn. Van bovenbedoelde openingsplechtigheid is een fraai gecalligrafeerde oorkonde op gemaakt, welke, onderteekend door alle toen aanwezigen, de bestuurskamer siert. In deze kamer, waar ook de brandkast- sigarenbergplaats van dr. Nolens staat be nevens diens antieke kist met particuliere bescheiden, welke mooie kist een geschenk was der R.K. Kamerfractie; in deze be stuurskamer dan zetelen de voorzitter en de secretaris van het Partijbestuur, mrs. Goseling en Teulings, benevens mr. Kolf schoten, die heel den zeldzaam voorspoe- digen groei van het Partijbureau heeft meegemaakt en geleid. Aan deze bestuurskamer grenst de ver gaderzaal voor de bestuursinstanties en des verkiezende voor commissies uit Ka merfractie en partij. Deze fractie zelve ver gadert in" het Kamergebouw, dit is nu een maal de 't best bij de practijk aanslui tende gewoonte. De wanden dezer vergaderzaal worden ingenomen door het Staatkundig gedeelte der boekerij van mgr. Nolens, die ook de daarvoor noodige kasten aan het bureau vermaakte. Het is een omvangrijke collec tie, waarvan de catalogiseering bereids op de meest moderne wijze gereed is gekomen. De tallooze brochures zijn soort bij soort, d.w.z. naar gelang der daarin behandelde onderwerpen, in doozen bijeengebracht. Een bronzen buste van mgr. Nolens en een statuette van dr. Schaepman sieren deze groote kamer, waar voorts ook eeni ge politieke platen hangen, welke eerstge noemde staatsman de moeite waard had gevonden te laten inlijsten en in zijn stu deervertrek een plaatsje aan den wand te geven. Dit geeft weer eens een aardigen kijk op de altijd zoo zwijgzame figuur. De rondgang door het gebouw deed me levendig begrijpen, dat het op de Laan van Meerdervoort niet langer ging. Daar hebt ge b.v. bovengenoemd Centraal Adviesbu reau voort Gemeentepolitiek. Dit kon waar lijk niet in één klein bestek huizen met de algemeene propaganda, het contact met de Kernen, de verzorging van het partij or gaan, om nog maar te zwijgen van de om vangrijke administratie, welke ongetwij feld in „het huis 'met de twee brievenbus sen" gevoerd moet worden. Deze afdeelingen zijn nu behoorlijk ge scheiden, worden niet meer gehinderd door elkaar of door bezoekers. Mr. C. Ch. A. van Haren, die het maand blad „De Gemeenteraad" redigeert en alle aanvragen om adviezen inzake gemeente lijke politiek behandelt hij verzond al honderden van die inlichtingen en raadge vingen heeft een kalm vertrek, terwijl zijn documentatie-archief op zijn aanwij zingen wordt bijgehouden in het aangren zende administratie-bureau. Het vernufti ge décimale rubriekstelsel zorgt, dat over ieder onderwerp terstond kan worden op geslagen, wat voorhanden is. En dit breidt zich voortdurend uit. Mr. M. de Kort, die de leiding heeft van de propaganda, zetelt een verdieping hoo- ger. Zonder een gestadige zorg voor op wekking en voorlichting, zou allicht het door de kieswet in de hand gewerkt euvel onuitroeibaar worden, het euvel n.l. om slechts eenmaal per vier jaar de kiezers en partijleden op te wekken tot actie. Dit ware natuurlijk funest. Contact en voor lichting behooren voortdurend te bestaan. Een uitstekende tusschenschakel zijn hierbij de „kernen" gebleken, waarvan er al 170 bestaan en arbeiden. Mr. Kolfscho ten bleek over de werkzaamheid dier keur corpsen allerbest te spreken. Uit haar maandelijksche rapporten wordt hij ge waar, wat er onder de kiezers leeft, welke bezwaren zich voordoen en moeten wor den ondervangen, welk nieuw studiemate riaal moet worden gevoegd bij het reeus gezondene. Tot dit laatste behooren lezens waardige brochures, aansluitend bij het werkschema voor de kernen. Zoodoende wordt de volksontwikkeling in de hand gewerkt en de belangstelling in staatkun dige aangelegenheden aangewakkerd. Van die brochures noem ik: een door het Algemeen Secretariaat onzer partij ten dienste der hedendaagsche katholieken ver zorgde bewerking van dr. Schaepmans veelgeprezen doch sinds lang niet meer ge lezen „Proeve van een Program". Wel BINNENLAND STUDIEDAGEN VAN DE HANZE. Pater Alexander O. Cap. Kernleider. VERDIEPING VAN HET ORGANISATIE LEVEN. Als een eerste ernstige poging om het sociale organisatieleven krachtig de rich ting van verdieping uit te sturen, naar het ideaal van Paus Pius XI, belegt de Hanze In het Bisdom Hearlem studie-dagen voor de besturen der afdeelingen. Eén in het retraitehuis te Bergen, één in het retraithuis te Noordwijkerhout. De eerste heeft jl. Donderdag te Bergen plaats gehad voor de Hanze-afdeelingen uit het Noordelijk deel van het Bisdom. Verrassend groot was de opkomst, zóó, dat men zelfs vele aanvragen had moeten afwijzen. Na een eerste begroeting in de koffie kamer van het gastvrije huis werd begon nen met een korte oefening im de kapel, om in het gemeenschappelijk „Veni Crea tor" de bijstand van den H. Geest af te smeeken en in een hymne de glorie van God in het H. Sacrament te verkonden. De eerste „zitting" van dit ééndaagsche bezirmingscongres werd geopend door een kort woord van den nieuwen bondsvoor zitter, de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn. Hij verklaarde het zijn plicht te hebben geacht, de functie te aanvaarden, en zich niet te moeten verschuilen achter veront schuldigingen, die iedereen kan aanvoeren. Spr. zal zich aan dit ambt geven alleen or/ de goede zaak te dienen en vertrouwt daarom, dat God hem niet alleen zal laten staan. Met enthousiasme zal hij'zich aan het werk van den Bond geven, in de hoop, dat anderen daardoor aangezet worden, de organisatie steeds meer te doen maken tot een echt-katholieke, in wezen, doelstelling en werkwijze verschillend van de neutrale. In dien geest moet er gewerkt worden aan de geestelijke en stoffelijke belangen van den middenstand. Spr. hoopt tenslotte, dat deze studiedag zal beantwoorden aan de verwachtingen, vooral van Rector Bots, die er het initia tief toe nam. Dr. H. W. Moller uit Tilburg hield bijna 1 uur de aandacht der tweehonderd luisterenden gespannen door een rede on der den titel: „Het moderne leven is een zijdig naar de wereld gekeerd". Na het dankbare applaus, door een wel gekozen woord van den voorzitter be krachtigd, vereen igde men zich aan een maaltijd, gevolgd door recreatie en een oefening van eerherstel in de kapel, waar bij de directeur, de Z.Eerw. Pater Peters C.SS.R. een warm woord van aanbeveling voor de retraite sprak. Voor vernieuwing en verdieping is de gesloten retraite het aangewezen middel! „Terug naar God". Dat was in de twee de zitting de titel vran de rede van rector J. F. Bots, die begon met te zeggen, dat de mensch zich in zijn leven moet hoeden voor eenzijdigheid. De mensch is nu eenmaal een samengesteld wezen: geest en stof. Een sterk voorbeeld van eenzijdigheid is het socialisme, dat ondanks alle goede bedoe lingen bezig is te verzamelen. Ook onder de katholieken bestaat gevaar voor een zijdigheid van het andere uiterste. Men wil het sociale vraagstuk louter zien als een godsdienstig vraagstuk. Dat is onjuist en onwaar. Dat die vergissing vroeger is be gaan, was begrijpelijk, maar het was een misgreep, een kortzichtige opvatting. Noemde Poals dit niet het gevaar van het super-naturalisihe? Het is niet voldoende te zeggen: je moet weer godsdienstig en braaf zijn, en dan komt alles weer terecht. Men kan eerst een beroep op den christe- verre van verouderd, blijkt deze vijtigjarl- ge Proeve, die een meesterproef was, in haar principieele beteekenis nog altijd van waarde, ook voor dezen tijd. Voorts een beknopte studie over voor name onderdeelen onzer staatsinrichting, n.l. Koningschap en volksinvloed, Kabinet en parlement. Ten slotte „De les der geschiedenis", door prof. Aug. C. J. Commissaris. Het grondig kennen ook der jongste geschie denis en daaraan ontbreekt onder de onzen nog al een en ander is een machtige prikkel om aan de voortzetting dier geschiedenis in de juiste richting mede te werken. Met dit al en meer vergeet ook niet het maandblad „De R.K. Staatspartij" wordt de geest in onze organisatie voort durend levendig gehouden, ten einde ter dege wakker te zijn telkenmale de stem bus weer roept Ik heb verdienstelijke leden der oude garde gesproken, die wel een beetje op geschrikt waren door de onvermoeide ac tie van het Partijbureau, inzonderheid wat betreft de straffe handhaving der Partij discipline. Ja, vrienden, dit strookt nu eenmaal met den geest van den tegenwoordigen tijd, die niet van talmen houdt. Vergeet bovendien niet, hoezeer het part ij-apparaat zich heeft uitgebreid. Alle draden, die vroeger uit eenliepen of naar eigen inzicht kronkel den ik doel hier op wat geschieden moet ook voor Raden, Staten en Eerste Kamer komen thans reglementair met de aloude zorg voor de Tweede Kamer in het „Dr. Schaepmanhuis" bijeen. En hoe kan dat allemaal zonder verwarring goed gaan, als niet stipt op tijd wordt gewerkt en de noodige aanwijzingen 't leelijke woord instructies moet ge niet in den mond ne men con amore worden opgevolgd. Wie een bezwaar heeft, ga dit eens bloot leggen in onze politieke centrale. Ieder partijlid is er welkom, mits.... niet te veel tegelijk. AJO. lijken geest doen, als die christelijke geest op de aarde wonen kan. Na een korte recreatie besprak Jan Bak ker de conclusie: „Wie moeten dat doen? Wij leeken!" De nieuwe ordening en het maatschappe lijk herstel komen niet uit de lucht vallen. Zij moeten het resultaat zijn Van ons wer ken, van onzen wil en bovenal van onze liefde. De Paus vraagt om leeken-apostelen, ook onder dé middenstanders. Hij verlangt hulptroepen, geëigend van eiken stand. Leekenapostelen onder de ar beiders moeten de arbeiders zijn en ook in industrieele- en handélskrin gen moeten de leekenapostelen uit deze kringen voort komen. De mannen, die voor dit werk geschikt zijn, leven ook nog in de Hamzeafdeelin- gen. Zij moeten bijeenkomen in kernen van 6 of 8, of hoogstens 10 of 12, en de pijlers worden van de stands- en vakorganisaties. Zij moeten door hun voorbeeld, onder lei ding van den geestelijken adviseur, de an dere leden aansporen tot liefde en opwek ken tot rechtvaardigheid. In den geestelijken nood van dezen tijd klinkt scherper dan ooit de stem van den Paus! Katholieke Actie! Leekenapostolaat. Kernvorming. Vormen deze kernen dan geen nieuwe vereenigingen? Neen, ze zullen de oude met nieuwen geest vervullen. eenvoudigde spelling spruit voornamelijk voort uit de langdurige gewendheid aan bepaalde letterbeelden. Maar, die „ziek te" gaat geleidelijk over. Na een historisch overzicht van de spel lingkwestie van Siegenbeek via de Vries en Te Winkel, Kollewijn, Marchant trekt drs. Michels polemiseerend te velde tegen 'n aantal tegenstanders speciaal voor wat de verbuigings-n betreft. Het is spr.'s over tuiging, dat men hier vecht om behoud van iets, dat er niet is. Een en ander toont hij met tal van voorbeelden aan, waarb\j hij tevens gelegenheid krijgt te wijzen op tallooze onnatuurlijkheden in de oude spelling van allerlei woorden. Spr.'s advies tenslotte Is, dat men er maar zoo spoedig mogelijk toe moet over gaan de spelling-Marchant te gaan schrij ven; hij heeft, vooral na de compromissen, nog wel bezwaren, maar, in ieder geval is 't een groote verbetering. VERLAGING JACHTRECHT. Wetsvoorstel te wachten. Naar de Ministers Steenberghe en Oud in de Memorie van Antwoord op 't inmid dels door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel tot wijziging van de Ruilver- kavelingswet mededeelden, is binnenkort de indiening van een wetsvoorstel, strek kende tot verlaging van 't jachtrecht, te wachten. De nieuwe kernlelder. De voorzitter deelt mede, dat pater Alexander O.Cap. is aangewezen, om in overleg met rector Bots de richtlijnen voor dit leekenapostolaat aan te geven en deze kernvorming in het Bisdom Haarlem te leiden. (Applaus). Spr. verzekert bij voor baat, dat de leeken en de plaatselijke ad viseurs zullen medewerken om het gestel de doel te bereiken. Pater Alexander sprak een hartelijk woord tot de aanwezigen en wees op het mooie en moeilijke van zijn taak, die een toewijding vraagt, welke boven het mid delmatige uitgaat. Spr. vertrouwde op Gods hulp en rekende op de eendrachtige mede werking van de leiders in de afdeelingen. De voorzitter sprak een woord van dank tot rector Bots en Jan Bakker, tot de gast vrije directeur van het Retraitenhuis, dat de juiste sfeer voor een dag als deze schept. In die sfeer kon het plan ontluiken in de naaste toekomst retraites te organiseeren voor Hanzebestuursleden. P.T.T.-PERSONEEL Invoering van de 48-urige werkweek gevraagd Men verzocht ons opname van de vol gende motie: De Bondsraad van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-Personeel „St. Petrus", in ver gadering bijeen te 's Hertogenbosch op 15 en 16 October 1934, overwegende, dat voor ongeveer 10.000 P.T.T.-ambtenaren de 51-urige arbeidsweek geldt, naar een loonschaal van 48 uur, overwegende, dat voor het overgroote deel der Rijksambtenaren een werkweek geldt van ten hoogste 48 uur, overwegende verder, dat tevens voor een groot deel der arbeiders in de vrije bedrij ven een werkweek van 48 uren wettelijk is vastgelegd, van oordeel, dat verkorting van den ar beidstijd van bovenbedoeld P. T .T.-perso- neel aan een 500-tal jonge mannen arbeid en brood zou kunnen verschaffen, van oordeel, dat daardoor een groot alge meen belang zou worden gediend dringt er bij de Regeering met klem op aan, onmiddellijk de 48-urige werkweek in te voeren voor dat P.T.T.-personeel, het welk thans 51 uren per week werkt, en gaat over tot de orde van den dag. „HET AVONTUUR DER NEDERLANDSCHE SPELLING". Voor de leden van de R.K. Tilburgsche Volksuniversiteit „Kleine Academie" sprak Donderdagavond in het Chicago-Theater drs. Michels, docent aan de R.K. Leergan gen over bovengenoemd onderwerp. In de inleiding tot zijn betoog zei drs. Michels, dat op de herrie, die rond het spellingvraagstuk gemaakt wordt, het woord van Goethe van toepassing is „Ein- jeder weil er spricht meint auch über de Sprache sprechen zu können". Nog vóór eenigen tijd scheen 't voor de hand te lig gen, dat alleen taalkundigen met kennis van zaken over de taal oordeelen kunnen, maar nu is dat ineens blijkbaar anders ge worden. Dat „nu" hier te verstaan als: toen Marchant met z'n nieuwe spelling kwam. De minister werd en wordt voor dilettant uitgekreten en de taalgeleerdheid van al de taalgeleerden, die achter hem staan, biedt blijkbaar, nu de kwestie actueel is geworden geen enkelen redelijken waar borg meer. Na 'n geestige bloemlezing te hebben gegeven, van taal- en spelfouten uit ac- tueele boeken en geschriften voor 't meerendeel geschreven door hooggeleerde mannen kwam spr. tot zjjn eigenlijk on derwerp. Hij begon met 'n historisch over- zicht-in-vogelvlucht over de wording van de schrijftaal; hoe er eerst de zinnen wa ren, hoe daaruit de woorden zich losmaak ten en hoe tenslotte de letterteekens ter wereld kwamen. Het is alles zóó eenvou dig, dat men zich zou gaan verwonderen over de herrie van thans. Want, lettertee kens zijn toch slechts zeer onvolkomen vervangers of verbeelders van klanken. Bovendien weet men, dat er veel meer klanken zijn dan we over letters beschik ken. Dit verklaart dan ook, dat er door de eeuwen heen steeds aan onze spelling is gemorreld en met name in de middel eeuwen was van spellingseenheid geen sprake. De tegenstand van velen tegen de ver „SLUIT DE GELEDEREN!" Propagandafilm voor den B. V. L. De film, het machtige propagandamiddel van inzichten en denkbeelden, is thans ook in dienst gesteld van den Bjjz. Vrijw. Land storm, dank zij de voortvarendheid van de Nat. Landstormcornmissie, die den heer W. P. Schefer van de H.A.V.O. te Voorburg opdracht gaf het ontstaan en de ontwikke ling van ens nationale veiligheidsinstituut op het celluloid vast te leggen. Nadat de heer J. D. A. Verkruissen het scenario geschreven had en de heer S. W. Wertheim de illustreerende muziek had ge componeerd, ging men asm den slag, waar bij de heer ir. C. A. van Diggelen de ge luidsopname voor zijn rekening nam. Vrijdagavond is het resultaat van hun arbeid, de klankfilm „Sluit de geleden", in een tot de nok gevulde zaal van het Ge bouw v. K. en W. te 's-Gravenhage ver toond. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt de minister-president dr. H. Colijn, de ministers mr. dr. L. N. Deckers en mr. J. A. de Wilde. Binnen enkele dagen zal deze film te Amsterdam worden vertoond. Alsdan zul len we de film aan een nadere bespreking onderwerpen. R. K. Gewestelijke Bond van Boterhandelaren. Woensdagavond werd door dezen Bond zijn 2e Jaarvergadering gehouden in Hotel de Wijkerbrug te Voorburg, welke jammer genoeg slecht matig bezocht was. Het hoofd bestuur was vertegenwoordigd door den voorzitter, den secretaris en den deskundig adviseur. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek wel zeer duidelijk, dat door het bestuur veel werk is verzet ge worden in het afgeloopen jaar, maar ook, dat onder de huidige maatschappelijke om standigheden het resultaat niet naar ver houding was. De voorzitter 6prak dan ook de hoop uit, dat het komende jaar gunstiger zou mogen zijn. Aangezien de bestuursleden met werk overstelpt zijn, had het bestuur besloten zichzelf uit te breiden met 2 leden de heeren Jud. Zijden en A. Starrenburg, terwijl ook nog 2 leden wegens dubbele functie aftra den. Bij stemming en herstemming werden dus 4 nieuwe bestuursleden gekozen, de heeren J. de Groot, N. de Groot, C. v. San ten en M. v. d. Poel, die door den voorzit ter werden gefeliciteerd met hun benoe ming, terwijl de aftredende bestuursleden werden bedankt voor hun arbeid, gedaan ten voordeele van den Bond. Als het punt „Mededeelingen" aan de beurt is, geeft de voorzitter het woord aan den voorzitter van den Landelijken Bond, die een zeer belangrijke mededeeling heeft en wel de volgende: Door de leden van den Bond is indertijd voorschrift via den Bond een Cautie ge stold bij de Crisis Zuivel Centrale, waar toen werd medegedeeld, dat deze storting slechts voorloopig was, dat het juiste be drag voor ieder lid afzonderlijk zou wor den vastgesteld en het teveel gestorte als dan zou worden terugbetaald. Dit laatste zal nu spoedig gaan gebeuren en wel op de eerstvolgende ledenvergadering van den Landelijken Bond; eveniwel wordt er nog de nadruk op gelegd, dat dit alleen zal ge schieden aan de leden van den Bond, d.w.z. aan hen, die door den Bond als lid worden erkend, waarvoor het allereerst noodig is, dat de Bondscontributie is voldaan. Bij de rondvraag kwamen nog enkele in teressante onderwerpen ter sprake, die voor zoover mogelijk werden opgelost. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze zeer aangename vergadering om ca. 10.30 uur. Och wet een arm beea- siewat la ie mager I (Le FUreL

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11