DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN IN WELPUT OMGEKOMEN. Bij het schoonmaken door gassen bedwelmd. De landbouwer M. Turksma te Kollu- merzwaag was met zijn knecht bezig een op zyn erf gelegen welput schoon te ma ken, toen hij bemerkte, dat de knecht door opstijgende gassen bedwelmd was ge raakt. Toen hij hem te hulp wilde komen raakte hij echter zelf ook bewusteloos. De heer T. werd door eenige menschen, die het ongeluk bemerkten, spoedig naar boven gehaald. Met den knecht had men meer moeite, daar deze gedeeltelijk onder water geraakt was. Dr. De Jager van Buitenpost, die spoedig aanwezig was, slaagde er in het bewustzijn bij den heer T. weer op te wekken, doch bij den knecht waren de po gingen vruchteloos. Het slachtoffer was ongehuwd. „Tel." VERDRONKEN. Te Dordrecht is de 4-jarige P. v. d. W. aan den Krommedijk bij het spelen in een sloot gevallen. Toen de vader, die door een ander kind werd gewaarschuwd, ter plaat se kwam, vond hij het jongetje drijvend. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Gistermorgen is de 18-jarige M. v. d. V. uit Nieuw Leusden, dienstbode bij de firma H. Pelleboer aan den Roebolligen Hoek bij Hasselt, terwijl zij bezig was met het spoelen van waschgoed in een kolk bij het huis verdronken. KLEILIFT STORT NAAR BENEDEN. Vier arbeiders gewond. Op de aardewerkfabriek „De Kat", van de firma De Leeuw, aan de Noordzijdeha ven te Bc-rgen op Zoom is gistermiddag te omstreeks halftwaalf een kleilift, tijdens het repareeren, van circa 5 Meter hoogte, plotseling door het breken van den staal draad naar beneden gestort, waardoor de vier arbeiders, die in de lift hadden plaats genomen, min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Het zijn, naar de „Tel." bericht, de werk lieden W. van Schild, P. Stolwerk, L. Rijk hals, allen uit Bergen op Zoom en H. Pau- lus, uit Halsteren. Een der reparateurs had den vier arbei ders verzocht op de lift plaats te nemen, ten einde zoodoende een zwaarder ge wicht te krijgen, om de lift te laten zak ken. Nauwelijks hadden de mannen aan het verlangen gevolg gegeven, of de staal draad brak, zoodat de lift met een hevigen knal tegen den grond vloog. Op het hooren van den slag kwamen ijlings hulpzame lieden toegesneld. Aan vankelijk ontstond er een groote conster natie, daar het ongeval zich op het eerste gezicht zeer ernstig liet aanzien. Aan stonds werd geneeskundige hulp ingeroe pen. Nadat een noodverband was gelegd, arriveerde dr. Potter, die vervolgens de verdere behandeling op zich nam. Naar bleek, had de arbeider Van Schild een vrij groote bloedende hoofdwonde bekomen, als mede een beenwonde, terwijl de onge huwde werkman P. Stolwerk vermoede lijk een bekkenfractuur heeft opgeloopen. De beide anderen kwamen er met eenige lichte vleeschwonden en den hevigen schrik af. Op advies van den geneesheer zijn zij allen naar hun resp. woningen over gebracht. GEVAARLIJKE BALLONNETJES. Ontploffing in een schip. Op het Nederlandsche binnenschip „Ad- jo" liggend bij de Koningshaven te Fot- terdam, is gistermiddag een kleine gasont ploffing ontstaan, die te wijten is aan het jubileum van een warenhuis, meldt het „Hbld." Dit warenhuis n.l. geeft ter gelegenheid van zijn jubileum ballonnetjes ten ge schenke, die gevuld zijn met een brand baar gas. Het dochtertje van den schip per der „Adjo" twee en een half jaar oud was gistermiddag met moeder uit winkelen geweest en had ook een ballon bemachtigd. Thuis speelde het kind er mee. In de nauwe behuizing van het binnen schip was daarvoor evenwel nie+ veel ruim te. Toen het meisje eensklaps den ballon wat hardhandig aanpakte, ontplofte deze. Het gebeurde vlak bij een brandende pe troleumkachel. Een krachtige vuurzuil schoot plotseling omhoog. Het kind kreeg lichte brandwonden aan hoofd en handen en schroeide het haar en de wenkbrau wen. Een ruit sprong. Met een emmer wa ter konden de vlammen worden gedoofd. De politie onderzoekt thans in hoeverre de ballonnetjes, die de laatste dagen bij honderdtallen door de stad verspreid zijn, gevaar opleveren voor brand. BLIKSEM IN FABRIEK GESLAGEN. Gistermiddag is het hemelvuur ingesla gen in den schoorsteen van de bekende Gero-fabrieken te Zeist. De kracht van den bliksem was zóó hevig, dat de schoorsteen voor het grootste deel scheurde. Daarbij werden eenige steenen losgeslagen, die in hun val de ruiten van een glazen dak heb ben vernield. 9.50 Berichten. DE ROOFOVERVAL TE STADSKANAAL. De daders ontdekt. Het is de politie gelukt twee bewoners van Valthermond te arresteeren, tegen wie ernstige verdenking, dat zij de vrouw van R. te Stadskanaal hadden overvallen en bedreigd, terwijl bij hun vertrek een be drag van ruim honderd gulden was ver dwenen. Alhoewel beide verdachten ontkennen, heeft de vrouw hen toch onmiddellijk her kend. AUTO MET 900 K.G. SMOKKEL- MARGARINE. De chauffeur gearresteerd. Te Bergeijk bemerkte een rijksambte naar, de heer v. d. Berg, een verdachte auto. Hij beval den chauffeur van een pel grims-autobus uit Luykgestel, die zich ter plaatse bevond, dien anderen wagen te vol gen en reed hem bij het Raadhuis voorbij. Toen de chauffeur van de smokkelauto zich ontdekt zag, reed hij pardoes tegen het woonhuis der familie A. en vernielde een deel van den voorgevel en de deur. De chauffeur en zijn metgezel zetten het daar op op een loopen. Na een wilde achtervol ging gelukte het den chauffeur te arrestee ren, die naar Den Bosch werd overge bracht. De smokkelauto bleek 900 K.G. margarine te bevatten; de nummerplaat was verwisselbaar. „Msbd." EEN „BEROOVING" MET EEN VERRASSEND SLOT. In de Juliana van Stolbergstraat te Am sterdam heeft zich gisteravond te om streeks zes uur een voorval afgespeeld, pasklaar voor het scenario van een Ame- rikaansche filmklucht. Hoofdpersonen, een ambtenaar van Maatschappelijke Steun, 'n politie-agent en een omstreeks 18-jarige jongen, het too- neel stelt de Juliana van Stolbergstraat voor. De eerste scène: de ambtenaar van Maatschappelijke Steun, gebukt onder den lest der tyden en een zwaarwichtig uit ziende actetasch, geflankeerd door een agent, hem fier en krijgshaftig bewakend. De dienaar van den Heiligen Hermandad speurt omzichtig rond naar mogelijke aan vallers van den man, wiens dagelijksche taak het is, het lot van zijn medeburgers te verzachten. De ambtenaar zucht van tijd tot tijd in weerwil van zijn goede be doelingen is hij den laatsten tijd herhaal delijk lastig gevallen door lieden, die on tevreden zijn over hun steunpenningen. De kleine stoet houdt het midden van de straat en plotseling wordt door den agent alarm geblazen. De derde acteur in dezen film is in zicht. Een omstreeks 18-jarige jongen loopt recht op het tweetal aan. De ambtenaar in diep gepeins verzonken, de agent dubbel op zijn qui vive. Het jong- mensch valt niet in den smaak van den ordebewaarder, hü „ruikt" kennelijk slechte bedoelingen. En inderdaad, de jon gen voert een heel verdachte beweging uit; hij loopt achter het tweetal omde misdaad waar de agent van droomde, de aanslag die de ambtenaar vreesde, is ge beurd: de jongen heeft lak aan het alziend oog van den uniformdrager en met een en kelen ruk heeft hij de actetasch, die er zoo gewichtig uitziet, onder den arm van den ambtenaar weggetrokken. Een schreeuw, een slag, een kluwen van worstelende men schen en agent en „roover" liggen in den goot. De eerste trekt zijn gummistok en juist wil hij den onverlaat duchtig bewer ken, als de ambtenaar uitroept: „houdt op, het is mijn zoon". Onmiddellijk worden de vijandelijkheden gestaakt, uitleg en excuus over en weer en de ietwat verlegen expli catie van het jongmensch over het „grap je" dat hij uit wilde halen, volgen. De ambtenaar weet nu in ieder geval, dat hij goed en krachtdadig beschermd wordt, de jongen is er mee op de hoogte, dat met de Amsterdamsche politie niet te spotten valt en voor den agent was het een goede oefening ingeval hij een echte straatroof ziet gebeuren. Winst over alle linies, iets wat zeldzaam voorkomt in dezen tijd. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 18 October. Huizen, 1875 M. 8.00 KRO.. 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 G u-sus fraaie handwerken. 3.0 or de vrouw. 3.C -15 Gramofoonpl. 4.U0 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 H. Koning (bas) en A. Krelage (piano). 6.45 Causerie. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbur. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Herdenk. Afscheid. 1834 in de Pie terskerk te Leiden. M.m.v. Chr. Gem. Koor, ds. A. B. te Winkel, dr. J. C. Krom- sigt en ds. J. W. Groot Enzerink. 10.00 Vaz Dias. 10.10—11.30 Gr. pl. Hilversum, 301 M. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Gramofoonpl. en declamatie. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gra mofoonpl. 2.00 Pianorecital. 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Muzikaal tusschenspel. 4.45 Radiotooneel v. d. jeugd. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. Coo per, m.m.v. Tito Schipa (tenor). I. d. pauze: gramofoonpl. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit „Atlanta", Rotterdam: Dajos Bela en zijn orkest. Droitwich 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11,25 Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Vic toria Orkest. 1.20 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Versper. 4.10 Gramofoonpl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Het Broadhurst Septet. 6.50 Cembalomuziek. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Gramofoonpl. 7.50 Lezing. 8.20 Radiotooneel: I. „Delayed drop". II. Fours into seven won 't go". 9.10 Radio Militair Orkest. 10.35 BBC-orkest. 11.30 Voordracht. 11.35—12.20 BBC-Dansorkcst. „F ad i o Pari»", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.50 Pascal-orkest. 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Zang. instrumentaal concert en vo caal kwartetconcert. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest. 2.00 Zang en piano. 2.204 20 Concert uit „Rest. „Wivex". 7.30 Omroepsymphonie-orkest. 9.5611.50 Dansmuziek. Keulan. 456 M. 5.20 en 6.40 Gramofoonpl. 9.30 Koorconcert. 11.20 Koningsberger Opera-orkest. 12.20 Gramofoonpl. 1.202.05 Kwintetconcert. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.35 Zang en piano. 6.20 Populair concert, 7.35 Kamermuziek. 7.50 „Lanzelott und Sanderein", hoorspel 8.30 Boieldieu-concert m.m.v. solisten, koor en orkest. Rome, 421 M. 8.05 Concert door tokkelkwartet en N. Meinikoff (bariton). Biarna „Das WakU veilchen", spel van Molnar. 9.20 Dansmuziek. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Salonorkest, m.m.v. tenor 1.302.20 Gramofoonpl. en zung. 5.20 Oude muziek. 6.50 Gramofoonpl. 7.05 Hoorspel. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonpl. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. I.302.20 Omroeporkest. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Salonorkest. 8.20 Dito. 9.35 Omroeporkest m.m.v. vioolsollst. 10.3011.20 Gramofoonpl. Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Kernspreuk. Berichten. 7.35 Chopin-concert. 8.50 „Einsteigen Richtung.vrooljjk programma. 9.50 Causerie. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Rad iodLilribu tie bedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. (Derde Programma). 8.0011.20 Hamburg. II.20—12 20 Kalundborg. 12.20—14 20 Brussel (Rr 14.20—16.20 Kalundborg of Luxemburg, 10.2017.20 DeutschLscnder. 1720—1935 Brussel (Fr 19,3520.05 Deutschleender. 0.05Afl.; Weenen of Luxemburg. (Vierde Programma). 8.208.50 Parijs Radio. 11 2519.20 Droitwich. 17.2015.20 North Reg. 15.2016.20 Londen Reg. 16.2018.20 Droitwich. 18 20—18 50 Keulen. 18.50—Afl.: North Reg. Inbraak in een perceel op den Adm. de Ruyterwcg te Amsterdam. Gistermorgen hebben een of meer inbrekers hun slag geslagen in een perceel aan den Admiraal de Ruylerweg te Am sterdam en 200 contanten en omstreeks 1800 aan sieraden buit gemaakt. De vrouw des huizes had om kwart over twee per taxi haar moeder weggebracht. Toen ze een uur later terugkwam, kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat het Lips-slot uit de etagedeur was gedrukt. In de woning was alles overhoop gehaald. Kasten en laden waren open gerukt en de inhoud lag overal verspreid. Uit een com mode in de achterkamer bleken de con tanten tot een bedrag van 200 te zijn ont vreemd. De sieraden, die naar schatting een bedrog van 1 1800 vertegenwoordigen, zijn eveneens een welkome bult voor de brutale inbrekers geworden. Onder de sie raden bevindt zich een collier met dinman- ten hanger ter waarde van 800 en een ring met diamanten van 600. De recherche van het bureau Adm. de Ruylerweg werd onmiddellijk gewaar schuwd en stelde een uitvoerig onderzoek in. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van® Wil. J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. 23) Terwijl de man belangstellend naar mijn wenschen informeerde, trachtte ik het met mijzelf eens te worden, dat deze handel wijze in de gegeven omstandigheden de beste was, waartoe ik mijn toevlucht had kunnen nemen. De professor was mij reeds zoo dicht genaderd, dat hij, indien hij ver denkingen jegens mij koesterde, mij had kunnen herkennen. Wellicht had ik dat nu op het laatste moment voorkomen, zoodat hij, wanneer hij meende achtervolgd te worden, daaromtrent nu misschien geen zekerheid had gekregen, hetgeen anders zeker wel het geval zou zijn geweest. In- tusschen werd ik mij er echter van bewust, dat een hernieuwde achtervolging onder deze omstandigheden nutteloos zou zijn en dat ik dus het beste zou doen zoo spoedig mogelijk naar het hotel terug te keeren. De man achter de toonbank vroeg thans voor de tweede maal wat ik verlangde en het drong tot rnjj door, dat ik iets zou moeten koopen. Ik stamelde dus zoo iets van „zigaretten" en liet- me een uitgebrei de colectie van dit artikel voorleggen. Juist bepaalde ik m'n keus op een kloeke „Fabian", toen tot m'n grenzelooze ver bazing de onbekende met de actetasch, dien ik met den professor gevolgd was, den winkel binnentrad. De man knikte mij zoo waar vriendelijk toe en wachtte geduldig tot ik mijn sagaretten betaald had. Toen de winkelier echter in de toonbanklade naar wisselgeld zocht, voelde ik, hoe hij mij op den arm tikte om mü onmiddellijk daarna met een handig gebaar een briefje toe te stoppen, dat ik ongemerkt in de zak liet glijden. Nog vóór ik het kleingeld, dat ik van den winkelier terug kreeg, in mijn vestzak had kunnen stoppen, bestelde de man naast mij een paar sigaren van een merk. dat zich op een standaard terzijde van de toonbank bleek te bevinden en ter wijl de winkelier zich verwijderde om het verlangde te gaan halen, fluisterde hij mij toe: „Hier lezen". Het kon even goed in het Duitsch als in het Nederlandsch zijn gezegd, maar zóó vast was ik er van over tuigd, dat de vreemdeling, dien ik uit het hotel „Schwarzer Alder" had zien komen, een Duitscher was, dat ik mijn oogen niet geloofde, toen ik, 't briefje heimelijk open vouwend, het mij zoo welbekende, steile schrift van Sanders ontwaarde. „Overtuig den professor op een of an dere manier, dat je hem niet achtervolgt" stond er op het briefje en op hetzelfde mo ment drong het tot mij door. dat de man naast mij, de man met de Wilhelm-snor, het militaire voorkomen en de lorgnet in goud montuur, de man, dien ik gevolgd was en dien ik minsters voor een handlanger hield van den verdachten professor, in werkelijkheid niemand anders was den mijn vriend Wil Sanders, die mij vóór was geweest en op zijn beurt den geleerde achtervolgde. Ik verliet den winkel met het onaange name gevoel mij in de oogen van den de tective deerlijk te hebben geblameerd en slechts de wetenschap, dat ik niet zonder meer aan den kant werd gezet, maar dat Sanders althans nog iets van mij eischte, vormde een pleister op de wonde, die aan mijn gevoel van eigenwaarde was toege bracht. Eenmaal bulten sloeg ik de richting van het station in. Ik passeerde de „Steintor" zonder den professor te ontdekken, en be trad het Stationsplein, dat op dit middag uur bijna leeg was. Sanders had gemakke lijk praten. Op zichzelf zou het zeker niet zoo heel moeilijk zijn den professor er van te overtuigen, dat ik hem niet achtervolg de, wanneer hij mü daartoe maar de ge legenheid bood. Hoe kon ik echter aan die opdracht gevolg geven, wanneer de man zich intusschen uit de voeten had gemaakt? Ik redeneerde aldus: in de Steintorstrasse was hij plotseling omgekeerd om te zien, of hij achtervolgd werd. Daarvoor begaf hü zich echter met een bepaald doel in de richting van het station en ik kon dus ge voegelijk aannemen, dat hy, onmiddellijk nadat hü mü den sigarenwinkel had zien binnengaan, weer op mijn schreden was te ruggekeerd. Edoch, op het Stationsplein bevond de man zich niet; zou hü dus toch achter mü zün gebleven of was hij wel licht reeds het station binnengegaan? Ter wijl ik overlegde hoe mü van de juistheid van deze laatste veronderstelling te over tuigen, zag ik hem plotseling uit een dro- gisterü op het plein komen. Op hetzelfde oogenblik zette ik koers naar eenige, bij den stationsingang geparkeerde autobussen en nabü het groepje chauffeurs geïnfor meerd te hebben welke van deze vervoer middelen naar Canthen reed, nam ik in dc aangewezen bus plaats zonder mü verder om den vriend uit Noorwegen te bekomme ren. Ik was er van overtuigd, dat deze al mün bewegingen had gevolgd. Nog zag ik hem haastig het station binnengaan en toen vüf minuten later de chauffeur van de autobus aanzette om mü met een drietal andere passagiers naar Canthen te brengen, ontwaarde ik plotseling ook Sanders, die juist de Steintorstrasse verliet, in één vluchtigen blik de vier passagiers in de hem rakelings passeerende bus in zich op nam, maar door geen enkele beweging liet blyken, dat hü rnü gezien had. Sombere gevoelens. Gedurende den rit had ik volop gelegen heid de balans van deze, onze jongste ex peditie op het terrein der misdaad op te maken. Het resultaat van onze bemoeiingen het ware wellicht juister geweest van Sanders' bemoeiingen te spreken, maar m'n aangeboren bescheidenheid liet mü hrier in de steek het resultaat van onze bemoeiingen dus, voorzoover ik dat althans kon overzien, was tot dusverre vrü pover. Wij hadden een „verdachte" ontdekt ik voelde mij werkelijk cemgszins gestreeld bij de gedachte, dat die ontdekking van mij was uitgegaan maar daarmee waren wij tenslotte maar weinig verder gekomen. Goed beschouwd, waren de gedragingen van dien aard, dat er alle reden was om aan zün „goede bedoelingen" als misdadi ger te gaan twüfelcn. Vanmorgen had hij, blükens het verhaal van Sanders, zijn best gedaan zooveel mo gelijk op te vallen., dat was niet de ge woonte van iemand, die in conflict kwam met de wet en zün toevlucht nam tot daden zooals de moordaanslag bü Wannsce die het daglicht niet konden verdragen. Was deze professor misschien slechts een werktuig van den man, die zich op den achtergrond hield, dc man, die er in het makelaarskantoor te Ha.riem zoo handig in was geslaagd Sanders en mij om den tuin te leiden en dien wü nu in het bezit mochten achten van de in dien nacht ver dwenen documenten? Plotseling schoot mij iets te binnen, wat mün gedachten de eer ste uren niet meer losliet: de man met de geruite pet was die misschien identiek met den professor uit Oslo? Sinds wij over de grenzen waren, was deze man, wiens gelaat ik slechts gedurende het onderdeel van een seconde voor het raam van het makelaarskantoor tc Haarlem zoo handig daadwerkelijk opgetreden. Slechts zün lach had ik gehoord, zijn cynische, hoo- nende lach in het bosch bü Wannsce, on- middellijk na den aanslagEn van dien aanslag verdachten wij immers den ouden heer. dien ik op het terras van café Bauer had gezien? Nog vóór dc autobus het eindpunt in Canthen bereikt had, stapte ik uit om in het rustige landschap, dat op dit middag uur vrüwel geheel verlaten scheen, dit ver moeden nog eens wat nader uit tc werken. Een kronkelende züwcg bracht mü weldra in de verkoelende schaduw van machtige Joofboomen, waar slechts een verschrikte haas aan het bestaan van levende wezens in deze zwijgende natuur herinnerde. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9